Atpakaļ

Ķīnas ūdens agāma

Sveiki! Vai Ķīnas zaļā agāma ir laba prieks vienas ķirzakas un apmēram cik lielam terārijam jābūt, kad viņa ir pavisam pieaugusi? Un vai viņas ir mīļas un vai viņām patīk, kad viņas tur rokās?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Labdien!

Ķīnas ūdens agāmas pieaugušas va sasniegt vienu metru ar asti, tamdēļ terāriju ieteicams minimāli 150x60x150 cm lielu pieaugušai ķirzakai. Tāpat terāijā ieteicams ieīkot palielu baseinu un salikt dažāda resnuma zarus kāpšanai. Ūdens agāmas laika gaitā var pieradināt pie rokām, pēc dabas tās ir salīdzinoši mierīgas un piecieš cilvēkus labāk kā citas līdzīga izmēra ķirzakas. Būs nepieciešams lēnām, vairāku mēnešu laikā, radināt pie rokām, protams, pirmo mēnesi ļaujot adaptēties jaunajā dzīvesvietā.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Akselots

Sveiki! Es vēlētos iegādāties oxolotlu, bet nekur nevaru atrast kur tos varētu iegādāties! Man jau ir akvārijs ar 70 litriem. Vai tas pietiekoši priekš oxolotla un vai to var laist kopā ar citām zivīm?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien! 

Akseloti šobrīd pieejami Dino Zoo Pasaule veikalā. 

Akselotus jeb Meksikas salamandras nedrīkst turēt kopā ar zivīm, jo akselotiem akvārijā nepieciešama ļoti zema ūdens temperatūra (ne siltāku par 18 grādiem), akselotiem patīk pustumsa un tīrs ūdens (laba filtrācija). Tāpat zivis var savainot akselotu, apgraužot tā žaunas un kājas. 70 litru akvārijā var turēt līdz 2 akselotiem. 

Ūdens bruņurupucis

Sveiki! Pie mums jau 2 gadus akvārijā dzīvo 2 bruņurupucīši.(nopērkot svēra 4 gr.) Esmu nobažījusies par vienu bruņurupuci.Nu jau 6 mēn.no muguras nāk nost zvīņojums pa sektoriem,jaunais mugurkauls ir ciets,nesulo un nesmako. Kalciju dodu katru 3 dienu iemērcot ēdienā.āAkvārīju tīru 1× 10 dienās. Tempertūra akvārijā 27 grādi Mums ir muskus bruņurupuči. Vai tā tam ir jābūt? Jau iepriekš paldies par atbildi.

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Jebkuram ūdens bruņurupucim augot, iņa bruņas mainās, veco kārtu nometot un apakšā veidojoties jaunai kārtai. Ja bruņu maiņa notiek pa sektoriem vienā gabalā, uztraukumam nav pamata. Bet ja bruņa mainās nevienmērīgi vai ir jūtams kads aromāts, tas var norādīt uz bruņu puvi vai uzturvielu trūkumu.

Precīzāk par bruņurupuča veselību varētu pateikt vetārsts pēc dzīvnieka izmeklēšanas, tamdēļ ieteicams vērsties pie zinoša vetārsta, lai pārbaudītu kopējo dzīvnieka veselības stāvokli.

Ūdens bruņurupucis

Labdien Vai Ūdens bruņurupucim varētu būt kas noticis ja peld uz viena sāna? Un cik bieži jābaro mazuli?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Peldēšana uz sāna var būt indikators nopietnām veselības problēmām. Ja rodas kādas aizdomas par dzīvnieka veselību, ieteicams nekavējoties sazināties ar eksotisko dzīvnieku veterinārārstu. Labi vetārsti pieejami Dino Zoo Klīnikā, Krasta ielā52, Rīgā. Uz vizīti iepriekš pierakstoties pa tālruni 67327923.

Ūdens bruņurupuči līdz pusgada vecumam jābaro vismaz vienreiz dienā, ja dzīvnieks pavisam jauns, barošana var būt pat 2-3 reizes dienā. Sešu līdz desmit mēnešu vecumā ieteicams barot vismaz katru otro dienu. Jo vecāks bruņurupucis, jo retāk jābaro.

Jemenas hameloni

Sveiki! Man interesētu vai pie Jums Dino Zoo Pasaulē vēl pārdodas kāds hameleonu tēviņš? Pirms vairāk kā pusgada iegādājos pie Jums Hameleonu mātīti. Interesētu šis jautājums jo nekur mājas lapā nevaru atrast pidāvājumu kā tādu ar eksotiskajiem dzīvniekiem. Un ja šādu dzīvnieku Jums šobrīd nav, vai plānojat ievest tieši Jemenas hameleonu?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Dotajā brīdī Dino Zoo Pasaule veikalā nav pieejams Jemenas hameleona tēviņš.

Ieteicams informāciju par noteiktu dzīvnieku esamību veikalā uzzināt, telefoniski sazinoties ar izvēlēto veikalu. Ja dzīvnieku vēlaties iegādāties tieši Dino Zoo Pasaules veikalā, ieteicams telefoniski sazināties ar veikalu un uzzināt, kad varētu būt gaidāms pievedums.

Dino Zoo veikalos būs pieejami tikai Jemenas hameleoni, citu sugu hameleoni nav pieejami. 

Hameleoni

Labdien. Man ir jautājumi.Pirmais,hamelions ēd dzīvus vai kaltētus circeņus.Otrais,kādi augļi var dārzeņi viņam ir indīgi.Un trešais,kādā daudzumā tos dod.

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Jebkuru kukaiņēdāju dzīvnieku vienmēr iesakāms barot ar dzīvu barību, pirms barošanas tos piebarojot ar vitamīniem bagātām barībām (augļiem, dārzeņiem un speciālām, barības kukaiņiem paredzētām barībām), tā padarot kukaini uzturvielām bagātāku. 

Kaltētus kukaiņus var barot tikai ekstrēmos gadījumos un īslaicīgi, jo tiem nav pilnīgi nekādas uzturvielas, tikai proteīns.

Hameleoni ir insektavori jeb kukaiņēdāji rāpuļi, kas nozīmē, ka viņu gremošanas sistēma ir piemērota tikai kukaiņu sagremošanai un tie nespēj sagremot citas barības vielas. Izņēmums ir tikai Jemenas hameleoni, kas papildu ūdens uzņemšanai mēdz ēst augu lapas, nebrīvē tās aizvietojot ar salātlapām. Bet šāds uzturs ir piemērojams dehidrētiem hameleoniem. Savvaļā tas būtu sausuma periods dabā, nebrīvē tas piemērojams karstās vasarās, kad terārijam nav pievienota automātiskā smidzināšanas sistēma.

Barošanas biežums un daudzums ir atkarīgs no dzīvnieka dzimuma, vecuma un aktivitātes jeb terārija izmēra. Jebkuru rāpuli līdz aptuveni 6 mēnešu vecumam ieteicams barot katru dienu, pēc tam līdz gada vecumam var katru otro vai trešo dienu, katru reizi pie barības pievienojot augstas kvalitātes multivitamīnus un kalciju ar D3.

Gadījumā, ja ir vēl kādu neskaidrību hameleonu turēšanā, pielikumā pievienoju aprakstu par Jemenas hameleoniem. 

Jemenas hameleons (Chamaeleo calyptratus)

Izcelsmes vieta: Starp Jemenas un Saūda Arābijas robežu. Sastopami lietus mežos un  kalnainēs.

Dzīves ilgums: 5-7 gadi. Dzimumbriedums 9-12 mēnešos.

Izmērs: Tēviņi - 35-45 cm, mātītes - 25-33 cm.

Dzimums: Tēviņi lielāki un ar izteiktāku krāsojumu, kā arī tēviņiem pie pakaļkājas pirkstiem izaugums.

Īpašības: Ieteicams turēt pa vienam, vairākus kopā turēt tikai ļoti lielā terārijā. Nekad neturēt kopā vairākus tēviņus! Aktīvi dienas laika.

Terārijs: 60x45x90 cm un lielāks. Svarīgs augstums un platība!

Nodrošināt slēptuves – dzīvos un mākslīgos augus. Terārijā salikt dažādus horizontālus un vertikālus zarus un liānas, lai hameleonam ērti pārvietoties.

Sildelementi: Papildus apsildei nepieciešams sildpaklājs. Obligāta sildlampa, kas piemērota terārija izmēram.

Apgaismojums: Obligāti UVB100, UVB 5.0 vai UV 5.0 (T8). Papildus sildlampa - Daylight basking spot, Halogen basking spot, Daytime heat, Solar glo. Nekad neizmantot infrasarkano apgaismojumu kā dienas apgaismojumu, jo tas ilgtermiņā bojā hameleona redzi! Apgaismojumam jābūt ieslēgtam vidēji 6-8 stundas dienā.

Substrāts: Mulča, kokosa substrāts, sūnas, kaltētas lapas, lieli akmeņi. Nekad neizmantot smiltis vai smalkus akmeņus!

Siltums un mitrums: Dienā 26-28 grādi, naktī 23 grādi. Mitrums 75-85%.

Barība un ūdens: līdz 6 mēnešu vecumam barot katru dienu. Pēc 6 mēnešiem – 3 reizes nedēļā. Barība – circeņi, prusaki, reizi nedēļā zoofobi vai miltu tārpi. Hameleonam barību ieteicams dot no trauciņa ar augstām malām, nevis ļaut kukaiņiem brīvi staigāt pa terāriju. Obligāti multivitamīni un kalcijs ar D3. Ieteicams izmantot Nekton, Zoo Med, Exo Terra vai citas profesionālas firmas vitamīnus. Terāriju smidzināt 2-3 reizes dienā, ūdeni dzer tikai no ūdens lāsēm  no lapām vai terārija sienām. Var ierīkot arī ūdenskritumu vai speciālu apsmidzināšanas sistēmu.

Ādas maiņa: Vismaz reizi mēnesī hameleons maina ādu. Pēc ādas maiņas pavērot, vai uz ķermeņa nav palikušas vecās ādas atliekas. Lai palīdzētu ādas maiņas laikā, ieteicams šajā periodā pastiprināti mitrināt terāriju.

Biežākās veselības problēmas

 • Stress – izraisītāji ir pārāk daudz vai pārāk maz apgaismojuma, biežas un straujas vides izmaiņas, skaļi trokšņi, saskarsme ar citiem dzīvniekiem, nepareiza vai pārāk bieža ņemšana rokās, apsmidzināšana ar aukstu ūdeni.
 • Edēma (tūska) – piepampums, kas veidojas no lieka šķidruma organismā. Tipiski tūska parādās rīklē, uz kakla vai krūtīm. Rodas, ja tiek dots pārāk daudz vitamīnu. Vai, ja terārijā ir pārāk augsts mitruma līmenis.
 • Parazīti – sastopami, ja hameleonam baro no dabas ķertus kukaiņus.
 • Elpceļu iekaisums – izraisa pārāk zema vai pārāk augsta gaisa temperatūra, netīrs terārijs un netīrs ūdens.
 • Kalcija trūkums – izraisa pārāk augsts fosfora daudzums organismā, nepietiekams kalcija līmenis un A vitamīna  trūkums organismā. Hameleonam mīksti kauli, žoklis, apetītes zudums, letarģija, deformācijas.
 • A vitamīna trūkums – viegli novēršams, papildus dodot multivitamīnus un barības kukaiņus iepriekš piebarojot. Hameleonam piepampušas kājas, ādas Abnormalitātes, piepampušas acis, palielinātas aknas, kaulu deformācijas un samazināta augšana.
 • Dehidrācija - nepietiekama pieeja ūdenim. Hameleonam iekritušas acis, apetītes zudums, vāja āda.
 • Iesprūdušas olas – rodas dēļ anatomiskiem defektiem, lielām neformīgām olām, mātei esot neveselīgai, olu dēšanas vietas neesamības, dehidrācijas, nepiemērotas temperatūras u.c.
 • Nieru mazspēja – pārmērīgs urīnskābju daudzums asinīs. Rodas, barojot pārāk daudz proteīna. Izpaužas kā uzpampušas locītavas un kustību traucējumi un pastiprināta dzeršana.
 • Ārējie ievainojumi - ievainojumi, kas gūti no dekorācijām terārijā, terārijam apgāžoties, citu dzīvnieku uzbrukums vai apdegumi no sildelementiem.
 •  Mutes ievainojumi - iedzelteni zobi un uzpampis apakšžoklis. Izraisa vitamīnu trūkums, nepiemērots mitruma daudzums un gaisa temperatūra.
 • Mēles ievainojumi - izraisa mutes infekcijas, vitamīnu trūkums, muskuļu problēmas mutē. Hameleons var nespēt ievilkt mēli atpakaļ mutē, kas noved pie mēles izkalšanas un nespējas ieēst barību.
 • Metaboliskā kaulu slimība - nepietiekams vai neesošs UVB apgaismojums (6-10 stundas diena). Izpaužas kā saliektas kājas, neveikli izmantotas kājas un aste, mīksts žoklis un kauli.
 • Nepilnīga ādas maiņa - rodas no dehidrācijas un pazemināta mitruma daudzuma terārijā, vitamīnu trūkuma vai slimības. Vienmēr uzmanīt acis ādas maiņas laikā!

Dzīvnieka aptuvenā cena Dino Zoo Veikalos: 129,00 Eur.

Nepieciešamā aprīkojuma aptuvenā cena: 250-350 Eur.

Terāriju aprīkojums

Mums ir Gekons, nepieciešama siltum lampa, paklā'jiņs jau ir. kāda veida var likt. Aksesuārs terārijem - Reflector Clamp Lamp 32,99 vai Aksesuārs terārijam - ReptiPlanet Dual Dome, 2 x 150W 39,99

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien! 

Siltuma nodrošināšanai svarīgākā būs pati sildspuldze, nevis kupols, kurā to ievieto. Atkarībā no gekona sugas un sugai nepieciešamajiem siltuma parametriem, kā arī terārija izmēra, jums visticamākais būs nepieciešams Basking Spot sildlampa 50w, 75w vai 100w. Jebkuru no šīm un citām sildlampām varēs ievietot jūsu izvēlētajā kupolā, tik ilgi, kamēr atbilst vatāžas stiprums. Ja izmantojam UVB  lampu kā vienu spuldzi, varat izvēlētos Dual Dome, jo tur var ievietot divas spuldzes, attiecīgi vienu sildlampu, otru UVB lampu. 

Leoparda gekons

Labdien, es vēlos iegādāties leoparda gekon bet nezinu vai es viņu varēšu uzturēt, jo manā istabā ir apmēram +19 grādi un nezinu kur un kā dabūt dzīvo barību.

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Leoparda gekoniem siltumu terārijā primāri uztur ar sildpaklāju, bet papildu apsildei var ierīkot sildlampas. Barību leoparda gekoniem var iegādāties uz pasūtījumu vairākos Dino Zoo veikalos, kā arī ieādaties no audzētājiem.

Papildus pievienojumu detalizētu aprakstu par leoparda gekoniem:
Leoparda gekons (Eublepharis macularius)

Izcelsmes vieta: Dienvidāzija, akmeņainas, sausas stepes un tuksneša reģioni;

Dzīves ilgums: 10-20 gadi;

Dzimumbriedums: 9-10 mēnešu vecumā;

Izmērs: 20-28 cm;

Dzimums: Tēviņiem izteiktas dzimuma poras;

Īpašības: Aktīvs naktīs. Ieteicams turēt pa vienam. Var turēt kopā vairākas mātītes. Nekad neturēt kopā vairākus tēviņus!

Terārija iekārtojums: Minimālais terārija izmērs 60x45x45 cm.

Terārijā izvietot vismaz divas slēptuves - vienu sausu un siltu, otru mitru slēptuvi. Terārijā var izvietot dažādus dzīvos augus, koku zarus un lēzenus akmeņu krāvumus.

Sildelementi: Sildpaklājs nosedz pusi terārija pamatnes. Pēc nepieciešamības piemērota stipruma sildlampa.

Apgaismojums: UVB100, UVB 5.0 vai UV 5.0 (T8). Sildlampa pēc vajadzības (Infrared basking spot, Intense basking spot vai Daytime heat). Apgaismojums ieslēgts vidēji 6-8 stundas dienā.

Substrāts: Miksēts – māls, smiltis, akmeņi, mulča, kokosa substrāts, svagnuma sūna, rāpuļu paklāji. Nekad neturēt tikai uz smiltīm!

Siltums un mitrums: Dienā 26-29 grādi, naktī ne zemāk par 23 grādiem. Mitrums 50-60%. Mitrajā slēptuvē 70%.

Barība un ūdens: Līdz 6 mēnešu vecumam barot katru dienu. Pēc 6 mēnešiem – 3 reizes nedēļā. Barība – circeņi, prusaki, reizi nedēļā zoofobi vai miltu tārpi. Obligāti pie katras barošanas apkaisīt barību ar multivitamīniem un kalciju ar D3. Ieteicams izmantot Nekton, Zoo Med, Exo Terra vai citus profesionālus vitamīnus.  Terārijā novietot seklu dzeramtrauku. Smidzināt terāriju 3-4 reizes nedēļā.

Ādas maiņa: Vismaz reizi mēnesī gekons maina ādu, veco apēdot. Pēc ādas maiņas vienmēr pārbaudīt, vai nav palikušas vecās ādas paliekas un pikstu galiem, astes gala vai sejas. Nepieciešamības gadījumā var palīdzēt, ieliekot gekonu uz 10-15 minūtēm siltā, seklā ūdens vannā.

Biežākās veselības problēmas:

 • Gremošanas trakta aizsprūdums – var rasties, ja gekons ieēd substrātu vai apēd barību, kas tam par lielu.
 • Nepilnīga ādas maiņa – pārāk zems mitruma līmenis vai vitamīnu trūkums organismā. Uzmanīt purnu un pirkstus. Viegli novēršams, nodrošinot terāriju ar mitro slēptuvi un regulāri dodot vitamīnus.
 • Iesprūdušas olas – biežākais iemesls ir kalcija trūkums organismā.
 • Metaboliskā kaulu slimība – kalcija trūkums organismā. Izraisa deformācijas.
 • Apdegumi – no sildakmeņiem, sildpaklājiem un pat sildlampām.
 • Dehidrācija – nodrošināt ar ūdens trauku dzeršanai.
 • Brūces – biežāk iegūst, sakaujoties diviem gekoniem.
 • Stress.
 • Parazīti.

Dzīvnieka aptuvenā cena Dino Zoo Veikalos: 129,00 Eur.

Nepieciešamā aprīkojuma aptuvenā cena: 200-350 Eur.

Leoparda gekons

Labdien, vēlos iegādāties leoparda gekonu savā izstabā bet nezinu vai ir piemēroti apstākļi jo, manābiztabā stāv 3d printeris kurš izdala laktīdu bet nezinu vai tas ir droši vai nē leoparda gekonam.

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Kā jebkurš dzīvnieks, arī leoparda gekoni nedrīkst atrasties vietās, kur tie nonāk saskarsmē ar vibrācijām un ķīmiskiem izdalījumiem, kurus var ieelpot. Salīdzinājumā ar cilvēkiem, pārdesmit gramus smags dzivnieks izjutīs krasi asākas sekas, ieelpojot ķīmiskus izgarojumus.

Tamdēļ rāpuļu terārijus, tāpat kā jebkuru citu dzīvnieku mājvietas, ieteicams novietot telpās ar minimālām elektroierīcēm vai citas aparatūras, kā arī izvairīties no trokšņiem un vibrācijām.

Aksolots

Labdien, iegādājāmies akselotu sakiet kāda temperatūra akvārijā viņam vajadzīga.

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien! 

Aksolotiem akvārijā nepieciešama temperatūra 14-18 grādi. Var būt vēsāks, bet nedrīkst pārsniegt 20 grādu temperatūru. 

Gekonu veselība

Neliels pušums uz gekona (Afrikāņu fat-tailded) astes nedzīst jau nedēļas 7-8. Šobrīd neasiņo, bet izskatās, ka uz astes gala krājās āda, kas līdz galam nav nomesta. Zaudējis svaru - aste, kas uz iegādes brīdi bija jau reģenerēta, ir manāmi šaurāka. Gekonam ~ 3,5 gadi. Ko ieteiktu darīt, kā ārstēt?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Ieteicams steidzami vērsties pie vetārsta, kurš specializējies eksotiskajos dzīvniekos. Šāds vetārsts pieejams arī Dino Zoo Klīnikā, Krasta ielā 52, Rīgā. Uz vizīti iepriekš piesakoties pa tālruni 67327923.

Ja uz astes ir palikusi vecā āda, to ir nepieciešams noņemt, vispirms ieliekot gekonu silta, seklā ūdens vannā un pēc 15 minūtēm ar vates kociņu uzmanīgi mēģinot noņemt veco ādu. Visa veca āda, kas paliek nenoņemta, traucē asins cirkulācijai attiecīgajā loceklī. Tāpat pieskatīt mitruma līmeni terarijā (aptuveni 70-80%), pārliecināties vai terārijam ir derīgas labas kvalitātes UVB lampas (Exo Terra, Arcadia), kā arī nodrošināt gekonu ar profesionāliem vitamīniem un minerālvielām (Nekton, Exo Terra, ZooMed, Arcadia). Dzīvniekam acīmredzot kaut kas pietrūkst, bet nezinot neko par kopējiem dzīves apstakļiem, par turesanas specifikām, nav iespējams noteikt iemeslu. 

Ļoti svarīgi šobrīd būtu vērsties pie vetārsta, lai palīdzētu gekonam ar esošajām veselības problēmām un tad atkārtoti pārbaudīt, vai visi turēsanas kritēriji atbilsts attiecīgas sugas prasībām.