sveiki :) jau ļoti daudz gadus ir tāds kā sapnis par hameleonu... viņa turēšana ir piņķerīga? Vai ari ja ir viss nepieciešamais aprīkojums un terārijs tad atliek tik rūpēties un uzturēt?

Labdien!

Pašu hameleonu uzturēšana nav pārāk sarežģīts process, tik ilgi, kamēr dzīvnieks tiek nodrošināts ar piemērota izmēra terāriju, pareizu aprīkojumu un uzturu. Un pirmo pusgadu ņemšana rokās nav ieteicama, jo hameleoni ir visai stresaini dzīvnieki un lai neradītu nevajadzīgas veselības problēmas, censties dzīvniekam nodrošināt pēc iespējas mierīgāku dzīvi.

Šeit būs virspusējs apraksts par Latvijā nopērkamajiem Jemenas hameleoniem.

Jemenas hameleons (Chamaeleo calyptratus)

Izcelsmes vieta: Starp Jemenas un Saūda Arābijas robežu. Sastopami lietus mežos un kalnainēs.

Dzīves ilgums: 5-7 gadi. Dzimumbriedums 9-12 mēnešos.

Izmērs: Tēviņi - 35-45 cm, mātītes - 25-33 cm.

Dzimums: Tēviņi lielāki un ar izteiktāku krāsojumu, kā arī tēviņiem pie pakaļkājas pirkstiem izaugums.

Īpašības: Ieteicams turēt pa vienam, vairākus kopā turēt tikai ļoti lielā terārijā. Nekad neturēt kopā vairākus tēviņus! Aktīvi dienas laika.

Terārijs: 60x45x90 cm un lielāks. Svarīgs augstums un platība!

Nodrošināt slēptuves – dzīvos un mākslīgos augus. Terārijā salikt dažādus horizontālus un vertikālus zarus un liānas, lai hameleonam ērti pārvietoties.

Sildelementi: Papildus apsildei nepieciešams sildpaklājs. Obligāta sildlampa, kas piemērota terārija izmēram.

Apgaismojums: Obligāti UVB100, UVB 5.0 vai UV 5.0 (T8). Papildus sildlampa - Daylight basking spot, Halogen basking spot, Daytime heat, Solar glo. Nekad neizmantot infrasarkano apgaismojumu kā dienas apgaismojumu, jo tas ilgtermiņā bojā hameleona redzi! Apgaismojumam jābūt ieslēgtam vidēji 6-8 stundas dienā.

Substrāts: Mulča, kokosa substrāts, sūnas, kaltētas lapas, lieli akmeņi. Nekad neizmantot smiltis vai smalkus akmeņus!

Siltums un mitrums: Dienā 26-28 grādi, naktī 23 grādi. Mitrums 75-85%.

Barība un ūdens: līdz 6 mēnešu vecumam barot katru dienu. Pēc 6 mēnešiem – 3 reizes nedēļā. Barība – circeņi, prusaki, reizi nedēļā zoofobi vai miltu tārpi. Hameleonam barību ieteicams dot no trauciņa ar augstām malām, nevis ļaut kukaiņiem brīvi staigāt pa terāriju. Obligāti multivitamīni un kalcijs ar D3. Ieteicams izmantot Nekton, Zoo Med, Exo Terra vai citas profesionālas firmas vitamīnus. Terāriju smidzināt 2-3 reizes dienā, ūdeni dzer tikai no ūdens lāsēm no lapām vai terārija sienām. Var ierīkot arī ūdenskritumu vai speciālu apsmidzināšanas sistēmu.

Ādas maiņa: Vismaz reizi mēnesī hameleons maina ādu. Pēc ādas maiņas pavērot, vai uz ķermeņa nav palikušas vecās ādas atliekas. Lai palīdzētu ādas maiņas laikā, ieteicams šajā periodā pastiprināti mitrināt terāriju.

Biežākās veselības problēmas

 Stress – izraisītāji ir pārāk daudz vai pārāk maz apgaismojuma, biežas un straujas vides izmaiņas, skaļi trokšņi, saskarsme ar citiem dzīvniekiem, nepareiza vai pārāk bieža ņemšana rokās, apsmidzināšana ar aukstu ūdeni.

 Edēma (tūska) – piepampums, kas veidojas no lieka šķidruma organismā. Tipiski tūska parādās rīklē, uz kakla vai krūtīm. Rodas, ja tiek dots pārāk daudz vitamīnu. Vai, ja terārijā ir pārāk augsts mitruma līmenis.

 Parazīti – sastopami, ja hameleonam baro no dabas ķertus kukaiņus.

 Elpceļu iekaisums – izraisa pārāk zema vai pārāk augsta gaisa temperatūra, netīrs terārijs un netīrs ūdens.

 Kalcija trūkums – izraisa pārāk augsts fosfora daudzums organismā, nepietiekams kalcija līmenis un A vitamīna trūkums organismā. Hameleonam mīksti kauli, žoklis, apetītes zudums, letarģija, deformācijas.

 A vitamīna trūkums – viegli novēršams, papildus dodot multivitamīnus un barības kukaiņus iepriekš piebarojot. Hameleonam piepampušas kājas, ādas Abnormalitātes, piepampušas acis, palielinātas aknas, kaulu deformācijas un samazināta augšana.

 Dehidrācija - nepietiekama pieeja ūdenim. Hameleonam iekritušas acis, apetītes zudums, vāja āda.

 Iesprūdušas olas – rodas dēļ anatomiskiem defektiem, lielām neformīgām olām, mātei esot neveselīgai, olu dēšanas vietas neesamības, dehidrācijas, nepiemērotas temperatūras u.c.

 Nieru mazspēja – pārmērīgs urīnskābju daudzums asinīs. Rodas, barojot pārāk daudz proteīna. Izpaužas kā uzpampušas locītavas un kustību traucējumi un pastiprināta dzeršana.

 Ārējie ievainojumi - ievainojumi, kas gūti no dekorācijām terārijā, terārijam apgāžoties, citu dzīvnieku uzbrukums vai apdegumi no sildelementiem.

 Mutes ievainojumi - iedzelteni zobi un uzpampis apakšžoklis. Izraisa vitamīnu trūkums, nepiemērots mitruma daudzums un gaisa temperatūra.

 Mēles ievainojumi - izraisa mutes infekcijas, vitamīnu trūkums, muskuļu problēmas mutē. Hameleons var nespēt ievilkt mēli atpakaļ mutē, kas noved pie mēles izkalšanas un nespējas ieēst barību.

 Metaboliskā kaulu slimība - nepietiekams vai neesošs UVB apgaismojums (6-10 stundas diena). Izpaužas kā saliektas kājas, neveikli izmantotas kājas un aste, mīksts žoklis un kauli.

 Nepilnīga ādas maiņa - rodas no dehidrācijas un pazemināta mitruma daudzuma terārijā, vitamīnu trūkuma vai slimības. Vienmēr uzmanīt acis ādas maiņas laikā!

Dzīvnieka aptuvenā cena Dino Zoo Veikalos: 129,00 Eur.

Nepieciešamā aprīkojuma aptuvenā cena: 250-350 Eur.

 

Sveiki, man intresē, mana aksolotu meitene ir resna jau kadu laiciņu, liekas ka viņa ir stāvoklī, šodien pamaniju, ka viņa bieži kustina savas antenītes, otrs aksolots tik daudz nekustina, man tāda aizdoma ka viņa drīz var dzemdēt, ko man darīt likt viņu acevišķi?

Labdien! 

Ja aksolotls strauji pieņemas svarā, bet šajā periodā nav palielināta barības deva, tad iespējamās vairākas citas iespējas. Pirmkārt mātīte ir sasniegusi dzimumbriedumu. Visas dzīves laikā pieaugušas mātītes periodiski paliks apaļākas. Ir iespējams, ka viņai veidojas ikri. Kad laiks būs pareizs, ikri tiks izvietoti akvārijā, pie augu lapām vai citām mīkstām dekorācijām akvārijā. Abi vecāki ikrus apsargās. Šajā laika posmā speciāli neko darīt papildus nav nepieciešams. 

Man dzimšanas dienā uzdāvināja ķirzaku no zoo bet es nezinu ko dot ēst un dzert

Labdien!

Pēc bildes grūti saprast, kādas sugas ķirzaka šī ir, bet izskatās pēc kuakiņēdaja.

Pirmkārt ievietojiet ķirzaku piemērota izmēra terarijā. Terārijam jabūt divreiz garākam par ķirzakas kopgarumu. Terārijā ievietot zarus un dzīvos augus, kur dzīvniekam rāpties. Ievietot seklu ūdens trauciņu un terāriju vismaz reizi dienā apsmidzināt. Kā barību piedavat dzīvus circeņus, prusakus, miltu tārpus. Visus kukaiņus pirms barošanas apkaisīt ar vitamīnu un minerālvielu pulverīti, piemēram Exo Terra Multivitamin un Exo Terra Calcium+D3 vai labāk Nekton Rep-Calcium+D3 un Nekton Multivitamīnus. Drošības labad var piedāvāt arī smalki sagrieztas salātlapas un augļus, bet šī ķirzaka nudien vairāk izskatās pēc kukaiņēdāja.

Virs terārija novietot divas lampas - sildlampu vienā terārija galā, kas uzsildītu līdz 28 grādiem un UVB5.0 ultavioleto lampu, kas palīdzēs dzīvniekam organismā labāk sintizēt uzņemto kalciju un uzlabos vielmaiņas darbību.

Labdien, man ir bārdainā agāma nopirku maziņu spice home dinozoo veikalā man teica, ka ir apmēram 3 mēnešus vecs, bet liekās, ka bija jaunāks, tagad mana agāma ir 6 mēnešus pie manis, sver 321 gramu un ir apmēram 41cm gara, bet par to nav runa, vēlējos noskaidrot mana agāma īsti vairs nēed, ne mellenes kas itkā garšojot agāmām, ne salātlapas ne rīvētus burkānus, circeņus arī apēd maksimāli 2 gab reizi 2-3 dienās, esmu noraizējies par viņu, bāls arī palicis, ādu nav metis 1,5 mēnešus, daudz guļ savā paslēptuvē, apstākļi nav maininušies terārijā, vis ir pa vecam, kas īsti varētu būt?

Labdien!

Pēc bildes Jūsu agāma izskatās veselīga, lai gan varētu būt nedaudz tuklāka. Tauku krātuves uz pakauša vispār nav.

Pirmās divas lietas, kas jāpārbauda, kad rāpulis zaudē apetīti ir sekojošas:

1) UVB lampas iedarbība. Šīs lampas ir jāmaina retākais 2 reizes gadā. Atkarībā no izvēlētās firmas, iespējams vajadzība tās nomainīt var rasties biežāk. Ieteiktu izvēlēties Exo Terra UVB200 (26W) vai Arcadia D3+ 10% UVB (23W) lampas. Šīs spuldzes maināmas katrus 6 mēnešus. 

Ja bijāt iegādājušies Repti Planet UVB lampas, tās ieteicams mainīt katrus 3-4 mēnešus, jo šīs firmas spudzēs notiekošais ķīmiskais process izbeidzas ātrāk.

2) Profesionāli vitamīni un minerālvielas. Agāmām augot, to organismas nepieciešami specifiski vitamīni un minerālvielas, kas nodrošināmas ar speciāliem vitamīniem. Šajā momentā, kad dzīvniekam ir pasliktinājusies apetīte, ieteiktu pastiprināti dot NEKTON-Rep-Calcium +D3 (katrā barošanas reizē) un NEKTON-Multi-Rep vai NEKTON MSA. 

Ja tiek ievēroti šie divi galvenie norādījumi un nekas cits nav mainīts, temperatūra nemainīga, terārija novietojums un iekārtojums nemainīgs, tad ieteiktu vērsties pie profesionāla veternārārsta. Ir iespējams, ja vitamīnus būs nepieciešams injicēt tieši. Kā variantu varu piedāvāt eksotisko dzīvnieku vetārstu Dino Zoo klīnikā Krasta 52, Rīgā (uz vizīti iepriekš pierakstoties pa tālr.67327923.

Es dzīvoju Jēkabpili , es skatījos ka mums tādu ārstu nav kas ārste rāpuļus . Līdz Rīgai tālu .

Labdien!

Vienīgais, ko var mēģināt darīt, ir turēt siltumā, bez caurvējiem. Temperatūra nedrīkst nokristies zem 28 grādiem. Jo siltāks būs, jo organisms labāk spēs strādāt un cīnīties. Bet ja jūsu bruņurupucim nuduen ir elpceļu iekauisums, daudz palīdzēt nebūs iespējams.

Labdien! Gribēju pajautāt manam bruņurupucim iesnas, bet deguns netek , acis nedaudz asaro, bet ēd? Ko darīt?

Labdien!

Visticamākais bruņurupucis saaukstējies, tas ārstējams ar zālēm. Nepieciešams steidzami vērsties pie zinoša veterinarārsta, jo iespejamas arī citas problēmas, kas ar neapbruņotu aci nav redzamas.

Varam ieteikt vērsties pie specialista Dino Zoo klīnikā Krasta ielā 52, Rīgā. Uz vizīti iepriekš piesakoties pa tālr. 67327923.

Sveicināti! Sakiet lūdzu, vai ir iespējams pasūtīt bārdainās Agamas pārstāvi iegādei? Cieņā

Labdien!

Bārdainās agāmas šobrīd pieejamas vairākos Dino Zoo veikalos. Par tiem iznteresēties, zvanot uz izvēlēto veikalu. Bārdainās agāmas cena būs 89.00 Eur, pieejamas standarta pelēcīgi smilšu krāsā. Vecums parasti ir ap 3 mēnešiem, tamdeļ dzimumus veikalā noteikt nav iespējams.

Terārijus, sildpaklājas, UVB apgaismojumus un sildlampas ir iespējams iegādāties vienlaicīgi ar dzīvnieki iegādi, sākumkomplekts parasti izmaksā aptuveni 350-450 Eur bez dzīvnieka.

Pielikumā apraksts par bārdainajām agāmām:

Bārdainā agāma Pogona vitticeps
Izcelsmes vieta: Austrumu un Centrālā Austrālija. Sastopami tuksnešainās teritorijās, izkaltušos mežos un krūmājos.
Dzīves ilgums: 10-15 gadi. Dzimumbriedums 8-12 mēnešos.
Izmērs: 40-60 cm.
Dzimums: Tēviņiem pie astes pamatnes izteikti dzimumorgāni.
Īpašības: Pieaugušas agāmas ieteicams turēt pa vienam. Nekad neturēt kopā vairākus tēviņus! Aktīvi dienas laikā.
Terārijs: 90x45x60 cm un lielāks.
Nepieciešama vismaz viena slēptuve un stabili zari vai akmens krāvumi, uz kurām agāmai uzkāpt, jo lielāko daļu dienas tās uzturas uz klinšu sienām, sildoties saulē.
Sildelementi: sildpaklājs vienā terārija pusē un sildlampa, kas piemērota terārija izmēram.
Apgaismojums: UVB150, UVB200, UVB 10.0, UVB 15.0 vai UV 10.0 (T8). Papildus sildlampas –Solar Glo, Daytime heat, Intense basking spot, Infrared basking spot. Apgaismojumam vidēji jādarbojas 6-8 stundas dienā.
Substrāts: māls, lieli akmeņi, kokosa substrāts vai mulča, akmens plāksnes. Nekad neturēt tikai uz smiltīm! Mazuļus uz smiltīm neturēt vispār, tiem izmantot mālu, kokosa substratu vai akmens plāksnes. Pamatnes segšanai neizmantot plastmasu, jo tai uzsilstot, tiek izdalīti toksīni, kas bīstami dzīvniekam.
Siltums un mitrums: dienā 28-35 gradi, naktī 26-28 grādi. Mitrums 40-50%.
Barība un ūdens: ēd visu - kukaiņus un zaļumus. Līdz 8 mēn.vecumam barot 50% kukaiņus un 50% zaļumus katru dienu. Pēc 8 mēn.vecuma 25% kukaiņus un 75% zaļumus 3 reizes nedēļā. Obligāti katrā barošanas reizē pie barības pievienot multivitamīnus un kalciju ar D3. Ietiecams izmantot Nekton, Zoo Med, Exo Terra vai citus profesionālus vitamīnus. Smidzināt terāriju 3-4 reizes nedēļā, papildus nodrošināt ar ūdeni seklā bļodā. Ieteicamā barība:
Riekstu ķirbis;
Āboli;
Paprika;
Mellenes;
Lapu kāposts;
Dzērvenes;
Čikori salāti;
Greifrūts;
Spageti ķirbis;
Melones;
Cukini;
Persiki;
Artišoku galviņas; Plūmes;
Bok čoj salāti; Meža zemenes;
Burkāni; Aprikozes;
Lapu salāti (dažādi); Nektarīni;
Endīva salāti; Bumbieri;
Sviesta ķirbis; Vīģes;
Dzeltenais ķirbis; Arbūzs;
Selerija; Mango;
Gurķis (nomizots); Papaija;
Redīsa lapas; Ananāss;
u.c.
Ādas maiņa: vismaz reizi mēnesī agāmas maina ādu. Mazuļi visu ādu nomainīs vienlaicīgi, pieaugušas agāmas ādu maina daļās (atsevisķi galvas, muguras, astes ādu).
Vienmēr pēc ādas maiņas pavērot, vai uz ķermeņa nav palikušas vecās ādas atliekas.
Ja nepieciešama palīdzība ādas maiņas laikā, agāmu var ielikt seklā vannā ar siltu ūdeni
uz 10-15 minūtēm. Šādas peldes var veikt katru nedēļu.
Biežākās veselības problēmas:
▪ Ādas maiņa – tā kā agāmu terāriji ir sausi, ādas maiņas perioda agāmas ieteicams
peldināt siltā vannā. Pieaugušai agamai bieži novērojama daļēja ādas maiņas.
Vienmēr uzmanīt pirkstus un asti.
▪ Aizcietējums – ja agāma ēd katru dienu, bet vairākas dienas pēc kārtas
nenokārtojas, ielieciet agamu siltā un seklā vannā. Ik dienas barotām agāmām
būtu jānokārtojas vismaz vienreiz dienā.
▪ Caureja – izraisītāji varētu būt stress, bojāts ēdiens vai diētas maiņa.
▪ Dehidrācija – pazīmes ir iekritušas acis, sakrunkuļota āda, apetītes zudums,
enerģijas zudums.
▪ Iegrimušas acis – varētu norādīt uz nieru mazspēju vai infekciju. Neārstēts var
novest pie akluma.
▪ Piepampušas acis – norāda uz ādas maiņu, A vitamīnu pārdozācijas, parazītiem
vai acu iekaisumu.
▪ Paralīze – galvenais izraisītājs – apēdot pārāk lielu barības gabalu, tā radot
pārslodzi gremošanas traktā, kas attiecīgi spiež uz mugurkaulu. Nekad nedot
agāmām barību, kas lielāka par atstarpi starp ķirzakas acīm, un, ja rodas paralīze,
pacelt agāmu, noņemot slodzi no vēdera un mugurkaula.
▪ A vitamīna pārdozācija – uzpampsts acis, rīkle un ķermenis, samazinas enerģija.
Regulēt vitamīnu uzņemšanas daudzumu.
▪ B1 vitamīna trūkums – muskuļu un nervu spazmas. Izraisa nepietiekams svaigu
zaļumu un dārzeņu daudzums uzturā. Saistīts arī ar metabolisko kaulu slimību.
▪ Zarnu traktas aizsprosts – ieēdot substrātu vai citu nepiemērotu priekšmetu.
▪ Metaboliskā kaulu slimība – kalcija, vitamīna D3 un fosfora trūkums organismā.
Izpaužas kā izaugumi uz kājām, spazmas, izaugumi uz muguras un astes,
piepampis apakšžoklis, raustīgas kustības. Var novērst, nodrošinot ar piemērotu
diētu, UV apgaismojumu un temperatūru.
▪ Mutes puve – dzeltenīgi baltas vielas parādīšanās uz mutes, iespējams uzpampis
žoklis.
▪ Elpvadu iekaisums – rodas dēļ zemas gaisa temperatūras apvienojumā ar augstu
mitruma līmeni.

Labdien. Mans dels loti prasa lai nopirktu vinam gekonu. Aizgajam uz zoo veikalu brivibas iela, tur tik daudz pastastija ka man palika slikti. Parsvara no ta ka gekons ed dzivus prusakus. Vai tiesam baribai jabut dzivai???? Neeksiste kaut kads alternativs risinajums?

Labdien!

Visticamākais iet runa par populārākajiem gekoniem - leoparda gekoniem (Eublepharis macularius). Leoparda gekoni nudien pārtiek tikai no dzīvās barības, jo viņi kā barību uztvers tikai kustīgas lietas, nekustīgu barību trauciņā viņš neredzēs kā ēdienu. Tāpat arī dzīvā barībā ir visi nepieciešamie vitamīni un uzturvielas, kas nebūs kaltētos vai saldētos kukaiņos. Papildus protams piebarojot ar vitamīnu piedevām. Ar leoparda gekoniem diemžēl citu alternatīva nebūs, ja vēlaties veselīgu un laimīgu gekonu.

Tomēr varam piedavāt alternatīvu pašam leoparda gekonam. Arī aktīvi naktīs un arī ar iespēju ņemt rokas, tas būtu banānēdāji gekoni (Correlophus ciliatus). Saucas arī skropstu gekons. Piemīlīga izskata, laba rakstura un ar pārsteidzoši maigu ādu. Kā jau nosaukums liecina, šis gekons lielākoties pārtiek no augļu nektāriem un vislabāk tos piebarot ar jau gataviem barības maisījumiem, īpaši šai sugai paredzētajiem, kur pulverītis jāatjauc ar siltu ūdeni un barība gatava. Vienīgais mīnuss ir tas, ka šiem gekoniem paredzēto barību ir grūti iegādāties Latvijā. Vislabākās būtu Repashy vai Pangea firmas barības, bet tās nāksies pasūtīt no ārzemēm.

Papildus konsultācijām varat vērsties pie mūsu speciālistiem Dino Zoo Pasaule veikalā Krasta ielā 52, Rīgā.

Un šeit būs īss kopšanas apraksts leoparda un banānēdājiem gekoniem, lai varat izprast atšķirību:

Leoparda gekons Eublepharis macularius
Izcelsmes vieta: Dienvidāzija, akmeņainas, sausas stepes un tuksneša reģioni.
Dzīves ilgums: 10-20 gadi. Dzimumbriedums 9-10 mēnešu vecumā.
Izmērs: 20-28 cm.
Dzimums: tēviņiem izteiktas dzimuma poras.
Īpašības: Ieteicams turēt pa vienam. Var turēt kopā vairākas mātītes. Nekad neturēt kopā vairākus tēviņus! Aktīvs naktīs.
Terārija iekārtojums: Minimālais terārija izmērs 60x45x45 cm un lielāks.
Terārijā izvietot vismaz divas slēptuves -viena sausa un silta, otra mitra slēptuve. Terārijā var izvietot dažādus dzīvos augus, koku zarus un lēzenus akmeņu krāvumus.
Sildelementi: sildpaklājs nosedz pusi terārija pamatnes. Pēc nepieciešamības piemērota stipruma sildlampu.
Apgaismojums: UVB100, UVB 5.0 vai UV 5.0 (T8). Sildlampa pēc vajadzības (Infrared basking spot, Intense basking spot vai Daytime heat). Apgaismojums ieslēgts vidēji 6-8 stundas dienā.
Substrāts: miksēts – māls, smiltis, akmeņi, mulčs, kokosa substrāts, svagnuma sūna, rāpuļu paklāji. Nekad neturēt tikai uz smiltīm!
Siltums un mitrums: dienā 26-29 grādi, naktī ne zemāk par 23 grādiem. Mitrums 50-60%. Mitrajā slēptuvē 70%.
Barība un ūdens: līdz 6 mēn.vecumam barot katru dienu, pēc 6 mēn. – 3 reizes nedēļā. Barība – circeņi, prusaki, reizi nedēļā zoofobi vai miltu tārpi. Obligāti pie katras barošanas apkaisīt barību ar multivitamīniem un kalcijs ar D3. Ieteicams izmantot Nekton, Zoo Med, Exo Terra vai citus profesionālus vitamīnus. Terārijā novietot seklu dzeramtrauku. Smidzināt terāriju 3-4 reizes nedēļā.
Ādas maiņa: vismaz reizi mēnesī gekons maina ādu, veco apēdot. Pēc ādas maiņas vienmēr pārbaudīt, vai nav palikušas vecās ādas paliekas un pikstu galiem, astes gala vai sejas. Nepieciešamības gadījumā var palīdzēt, ieliekot gekonu uz 10-15 minūtēm siltā, seklā ūdens vannā.
Biežākās veselības problēmas:
▪ Gremošanas trakta aizsprūdums – var rasties, ja gekons ieēd substrātu vai apēd barību, kas tam par lielu.
▪ Nepilnīga ādas maiņa – pārāk zems mitruma līmenis vai vitamīnu trūkums organismā. Uzmanīt purnu un pirkstus. Viegli novēršams, nodrošinot terāriju ar mitro slēptuvi un regulāri dodot vitamīnus.
▪ Iesprūdušas olas – biežākais iemesls ir kalcija trūkums organismā.
▪ Metaboliskā kaulu slimība – kalcija trūkums organismā. Izraisa deformācijas.
▪ Apdegumi – no sildakmeņiem, sildpaklājiem un pat sildlampām.
▪ Dehidracija – nodrošināt ar ūdens trauku dzeršanai.
▪ Brūces – biežāk iegūst, sakaujoties diviem gekoniem.
▪ Stress.
▪ Parazīti.

Banānēdājs gekons Correlophus ciliatus
Izcelsmes vieta: Ņūkaledonija (salu grupa starp Fidži un Austrāliju). Sastopami lietusmežos, vismaz 1000-1900 m vjl.
Dzīves ilgums: 10-20 gadi. Dzimumbriedums 9-12 mēnešos.
Izmērs: 20 cm.
Dzimums: Tēviņam izteikti dzimumorgāni.
Īpašības: Ieteicams turēt pa vienam. Aktīvi naktīs.
Terārijs: 45x45x60 cm un lielāks. Svarīgs gan augstums, gan platums.
Nodrošināt ar vairākām slēptuvēm, gan uz zemes, gan augstumā. Terāriju piepildīt ar dzīvajiem augiem, liānām un zariem.
Sildelementi: pēc vajadzības var izmantot sildpaklāju vai sildlampu.
Apgaismojums: UVB100, UVB 5.0 vai UV 5.0 (T8), papildus pēc vajadzības – Daylight basking spot, Daytime heat vai Night heat. Apgaismojumam jābūt ieslēgtam vidēji 6-8 stundas dienā.
Substrāts: Mulča, kokosa substrāts, kaltušas lapas un sūnas.
Siltums un mitrums: dienas laikā 23 – 25 grādi, naktī līdz 23 grādiem. Mitrums 75-85%.
Barība un ūdens: Pārtiek no saldu augļu sulām un mīkstumiem, ēd arī kukaiņus, tam papildus dodot multivitamīnus un kalciju ar D3. Ieteicams izmantot Nekton, Zoo Med, Exo Terra vai citas profesionālas firmas vitamīnus. Ieteicams barot ar banānēdājiem speciāli paredzētu barību (piem., Repashy, Pangea u.c.). Smidzināt 2 reizes dienā, papildus nepieciešams dzeramtrauks. Terārijā var arī ierīkot ūdenskritumu vai apsmidzināšanas sistēmu.
Ādas maiņa: vidēji reizi mēnesī gekons maina ādu. Pēc katras maiņas pārbaudīt, vai āda nav palikusi uz pirkstiem, astes un sejas. Lai palīdzētu ādas maiņas laikā, ieteicams pastiprināti mitrināt terāriju.
Biežakās veselības problēmas:
▪ Stress – izraisa imunitātes kritumu un atteikšanos no barības, kas ietekmē uzturvērtīgo vielu uzņemšanu.
▪ Dehidrācija – nepietiekams mitruma līmenis terārijā var izraisīt ūdens trūkumu orgnismā.
▪ Parazīti.
▪ Metaboliskā kaulu slimība – kalcija trūkums organismā.
▪ Gremošanas trakta aizsprūdums – ieēdot substrātu vai citus brīvos elementus.
▪ Nepilnīga vai traucēta ādas maiņa – sastopama terārijos ar zemu mitruma līmeni, īpaši ādas maiņas laika.
▪ Brūces un apdegumi– ieteicams brūci uzreiz apstrādāt.
▪ Olu iesprūšana – izraisa minerālvielu un vitamīnu (īpaši kalcija) trūkums organismā, novājināta muskuļu sistēma, pazemināts mitruma līmenis vai nepiemērota/neesoša olu dēšanas vieta.
▪ Stress no paaugstinātas gaisa temperatūras – var nomest asti.

par sauszemes bruņurupučiem ko ēd, par terāriju un kurš ir jaukāks sieviešu dzimtes bruņurupuči vai vīriešu dzimtes bruņurupuči?

Labdien!

Sauszemes bruņurupuču raksturs ir atkarīgs no individuala bruņurupuča un ieprieksējas pieredzes ar cilvēkiem. Pēc dabas tie ir visai bailībi, nav piemēroti kostantantai ņemšanai rokas. Vecuma līdz 6 gadiem ieteicams no terārija izņemt tikai terārija tīrīšanas laikā (reizi 3 mēnešos nomainīt visus pakaišus) un iknedēļas peldinašanas laikā (seklā bļodā ar siltu ūdeni uz 15 minūtem vienu reizi nedēļā). Pa istabu mazuļus īpaši nav ieteicams laist staigāt, jo dzīvniekam tas ir liels stress un esot stresa, dzīvniekam, īpaši jaunam, novājinās imunsistēma un tas tiek pakļauts dažādam saslimšanām.

Apraksts:

Vidusāzijas bruņurupucis Testudo (Agrionemys) horsfieldii
Izcelsmes vieta: Austrumu Irāna, Ziemeļrietumu Pakistāna un Afganistāna. Sastopami sausās, neauglīgās vietās, akmeņainos tuksnešos un kalnainās, smilšainās vai mālainās stepēs, bieži 1500 m vjl. vai augstāk.
Dzīves ilgums: 40-50 gadi. Dzimumbriedums 10 gados, lai gan pilnīgi pieauguši tie ir tikai 20-30 gadu vecumā.
Izmērs: 18-23 cm.
Dzimums: Tēviņiem garāka aste, mātītēm anālā atvere zvaigznes formā.
Īpašības: Ieteicams turēt vairākus bruņurupučus kopā, pieaugušā vecumā pēc 10 gadu vecuma vairākus tēviņus kopā neturēt. Aktīvi dienā.
Terārijs: 90x45x60 cm mazulim līdz 15 cm garumam, 150x60x60 cm un lielāks pieaugušam bruņurupucim. Terārijā iekārtot slēptuvi, lēzenus akmens krāvumus, var ievietot dzīvos augus, kas nav indīgi. Ieteicams iekārtot terāriju ar reljefainu zemes klājumu.
Sildelementi: sildpaklājs pusei terārija un piemērota izmēra sildlampa.
Apgaismojums: UVB150, UVB200, UVB 10.0, UVB 15.0 vai UV 10.0 (T8), papildus sildlampas – Daytime heat, Intense basking spot, Solar Glo, Halogen basking spot vai Infrared basking spot. Apgaismojumam vidēji jābūt ieslēgtam 6-8 stundas dienā.
Substrāts: smilšains māls, akmeņi, mulča, siens. Nekad neturēt tikai uz smiltīm!
Siltums un mitrums: dienā 25-32 grādi, naktī 21-23 grādi. Mitrums 45-55%.
Barība un ūdens: barot ar zaļumiem un dārzeņiem, paretam kādu augli. Smidzināt terāriju katru otro dienu. Nodrošināt ar seklu ūdens trauku. Reizi nedēļā peldināt seklā, siltā ūdenī.
Pamatbarība:
Pieneņu lapas;
Saldie kartupeļi;
Romiešu salāti;
Sviesta ķirbis;
Eskarola salāti;
Spageti ķirbis u.c.;
Endīvijas salāti;
Burkāni;
Redīsu lapas;
Kabači;
Lapu salāti (dažādi);
Cukini;
Vairums pļavu zāles;
Zaļās pupiņas.
Biežakās veselības problēmas:
▪ Elpceļu iekaisums – izraisītāji ir baktērijas, zemas temperatūras un stress (imunitates kritums).
▪ Bruņu puve – izraisītājs ir baktērijas vai sēnīte, kas veidojas terārijam esot pārāk vēsam un mitram.
▪ Metaboliskā kaulu slimība – kalcija trūkums organismā, var izraisīt kaulu un bruņas deformāciju, kā arī mīkstas bruņas.
▪ Piramidizācija – izraisītāji ir pārāk liels proteīna daudzums diētā, pārbarošana, zems mitruma līmenis vai kalcija trūkums.
▪ Pāraudzis knābis un nagi – nepareizs uzturs un turēšanas apstākļi. Viegli novērst, barojot bruņurupuci no keramiska trauka un nodrošinot terāriju ar plakaniem akmeņiem. Regulāri pārbaudīt knābja un nagu garumu

kāda ir mazākā sauszemes bruņurupuču šķirne?

Labdien! 

Mazākā sauszemes bruņurupuču suga ir Vidusāzijas bruņurupuči (testudo horsfieldii), bruņas vidējam izmēram esot 20-25 cm. Minimālajam terārija izmēram vienam bruņurupucim ir 90x45 cm.