Man ir sauzemes bruņurupucis kuram mēğinu iebarot banānu, ābolu, burkānu, nopirku pat speciālo bruņurupuču barību( mazas sakaltētas garneles) bet vienīgais ko viņš ēd ir parastais kāposts vai ķīnas. Vai tas ir labi? Ēd tā jau kopš iegādāšanās brīža.

Labdien!

Pieņemot, ka jums ir vidusāzijas bruņurupucis (testudo horsfieldii), viņu uzturs pamatā sastāvēs no zaļbarības. Viņi vienmēr dos priekšroku dažādām zaļām lapām. Un tā kā vidusāzijas bruņurupuči celušies no stepes reģionāmie, augļiem viņu diētā jābūt minimāli vai nav jābūt vipār, jo kuņģa baktērija, kas pārstrādā zaļbarību, nespēs pārstradāt  augļus, tamdēļ vairumā gadījumu augļu došana bruņurupučiem var beigties ar caureju un zarnu traktas iekaisumu. Tāpat arī augļos nav nepieciešamie vitamīni, kas būtu atrodami dārzeņos un zaļumos.

Bruņurupučiem būtu ieteicams dot dažādu uzturu, katru dienu kombinējot vismaz 3-5 dažādus produktus un censties vienu un to pašu nedot vairākas dienas pēc kārtas, jo tā atkal var iedzīvoties uzturvielu trūkumā. Sauso barību var speciāli nedot, galvenais ir nodrošināt dzīvnieku un daudzveidīgu uzturu un papildus katru dienu dot speciālos rāpuļiem paredzētos vitamīnus un minerālvielas (kalcijs, D3, multivitamīni). Barību atkarībā no dzīvnieka izmēra, sagriezt saēdamos gabaliņos, labāk smalkos stienīšos nevis kubiciņos. Ēdot cietu barību lielākos gabaliņos, tas var palīdzēt arī notrīt vienmēr augošo knābi.

Vērtības barības būtu:

Pieneņu lapas

Saldie kartupeļi

Romiešu salāti

Sviesta ķirbis

Eskarola salāti

Spageti ķirbis u.c.

Endīvijas salāti

Burkāni

Redīsu lapas

Kabači

Lapu salāti (dažadi)

Cukini

Vairums pļavu zāles

Zaļās pupiņas

Sveiki, mums akvārija dzīvo tritons, vieni dienu pamanijām ka zivs nokodusi nabagam asti, vai tritons izdzīvos?!

Labdien!

Atkarībā no tritona sugas, viņš ar laiku var spēt ataudzēt savu asti. Dzīvībai bīstami tas nav, tik ilgi, kamēr akvārijs ir tīrs un nav iespējamnība brūcē ielaist bakteriālu infekciju.

Добрый вечер. Купил вчера Агаму в магазине в Спице. Естественно стали появляться вопросы. Вопрос первый, надо ли выключать лампы ? У нас 2 в 1 (Repti planet Dual Dome), одна лампа 100W, и вторая Repti UVB 10.0 Desert. Второй вопрос: на каком расстоянии от ящерицы должны находится эти лампы ? У нас высокий террариум 90см, и я так полагаю, что надо спустить их как можно ближе к земле и как это можно сделать ? Я купил леску для рыбалки, подходит ли она для подвешивания лампы ? И последний вопрос, можно ли связываться с вами на прямую, в случае возникновения вопросов в будущем ? Огромное спасибо.

Labdien!

Atbilde uz pirmo jautājumu - lampas izslēgt uz nakti. Apgaismojumam terārijā jādeg 6-8 stundas diena, naktī ir tumsa. Ja nepieciešama papildus apsilde naktīs, tad bez sildpaklāja vēl var izmantot nakts sildlampas ar zilu vai sarkanu gaismu.

Atbilde uz sotro jautājumu - lapmām jāatrodas aptuvei 20 cm attālumā no dzīvnieka. Tas nozīmē, ka lampas vai nu būs jānolaiž zemāk, vai jāuztaisa kāds pacēlums tuvāk lampām (kāds zars vai mājiņa). Ja dzīvniekam nav iespējams tikt 20 cm tuvumā lampai, tad lampu nolaist zemāk, iekarot to no iekšpuses kādā virvē, stieplē vai makšķerēšanas auklā, piestiprinātā pie terarija augšējā sieta.

Ja rodas papildus jautājumus, varast vērsties pie mūsu speciālistiem Dino Zoo Pasaules veikalā Krasta ielā 52.

Sveiki velreiz! Cik esmu dzirdējusi hameleoniem nepatīk, ka cilvēki tos ņem rokās vai ir iespēja, ka ja to ņemtu rokās kad būtu uzvilkti gumijas cimdi tas nebūtu dusmīgs?

Labdien!

Hameleoni nudien nebūs no tiem dzīvniekiem, kurus ņemt rokās. Hameleoni ir vieni no nervozākajiem rāpuļiem, un pakļauti konstantam stresam, tiem var pasliktinātiem imunitāte un viņi var tikt pakļauti dažādam slimībām. Ja vēlaties pa rokām ņemamu rāpuli, labāk ieteiktu bārdaino agāmu vai leoparda gekoni, kas cilvēku piecieš labāk.

Hameleoniem tāpat nepatīk straujas kustības vai skaļi trokšņi terārija tuvumā. Pirmās nedēļas jaunajā terārijā, terāriju pat būtu ieteicams nedaudz piesegt, lai klusumā un mierā dzīvnieks ātrak un mierīgāk pierastu pie jaunās mājvietas.

Labs varianst, kā vieglāk pieradināt hameleonus pie cilvēka klātbūtnes, būtu barošana no rokas. Ieliekot kadā trauciņā ar augstām malām dzīvos kukaiņus, pasniegt trauciņu hameleonam. Nekādā gadījumā nebāzties dzīvniekam virsū, jo tas var radīt nevajadzīgu stresu. Labāks varianst būtu ielikt trauciņu ar kukaiņiem netālu no durtiņām pie kāda zara, lai hameleons pats pielien klāt un ēd. Nekādā gadījumā neskatīties hameleonam tieši virsū barošanas laikā, jo hameleons var noturēt jūs par uzbrucēju. Tādā veidā jūs varat lēnām radināt hameleonu pie tā, ka jūs tiekat asociēti ar ēdienu. Lēnām trauciņu var likt jau no ārpuses pie durtiņām, lai hameleons jau kāpj ārā no terārija un ēd. Nekādā gadījumā neķert hameleonu, tam atrodoties terārijā. Svarīgi arī nekad neņemt hameleonu no augšas, jo no augšas uzbrūk tikai plēsēji. Terārijam jābūt viņa drošības vietai, kur viņš var mierīgi paslēpties un nejusties apdraudēts. Ja vēlaties paņemt hameleonu rokas, piedāvt tam pirkstu uz kā uzkāpt.

Sveiki! Vēlējos iegādāties hameleonu un vēlējos uzzināt cik bieži tas jābaro, un cik bieži tas var ēst augļus? Vai hameleons var ēst arī kaltētus kukaiņus un vai katrā reizē pārtika jāapsmidzina ar speceālajām zālēm? Kādas ir aptuvenās izmaksas un kādā terārijā jūs ieteiktu to turēt?

Labdien!

Latvijā tirdzniecībā pieejami lielākoties tikai Jemenas hameleoni ( Chamaeleo calyptratus ). Terārija izmēram jābūt 60x45x90cm kā minimums. Tēviņiem iesakāms lielāks (90x45x90 cm). Viņi ir aktīvi dienas dzīvnieki, kuriem nepieciešams daudz vietas. Terāriju piepildīt ar dažādiem zariem, liānām un augiem. Iespēju robežās izmantot dabīgos augus (neindīgus). Terārijā ierīkot UVB apgaismojumu (obligāti maināmas katrus 6 mēnešus), kas piemērots tropiskajiem dzīvniekiem, kā arī sildlampu (dienasgaismas, infrasarkanās kategoriski aizliegtas). Tuvākajam zaram zem sildlampas jāatrodas 15-20 cm attālumā. Tāpat terarija augšdaļā novietot termometru un hidrometru. Aptuveni 20 cm zem sildlampas vajadzētu būt ap 28 gradiem, zemāk attiecīgi vēsāk. Mitrumam terārijā jābūt ap 70%. Terārija sienas, augus un dekorus ieteicams smidzināt vismaz reizi dienā, jo hameleoni ūdeni dzer tikai tekošu.

Barība hameleonam ir dzīvi kukaiņi - circeņi, prusaki, miltu tārpi, zoofobi. Kaltētus kukaiņus neēdīs, un arī nav ieteicams tādus barot, tā kā tādos kukaiņos nav pilnīgi nekādu uzturvielu. Kukaiņus pirms barošanas ieteicams piebarot ar āboliem, ķirbjiem, apelsīniem. Mazuļus vecumā no 6-10 mēneši jābaro katru otro dienu, pieaugušu hameleonu var barot 2 reizes nedēļā. Katrā barošanas reizē uz kukaiņiem uzbērt vitamīnus un kalciju ar D3. Ieteicams izmantot Exo Terra, Zoomed vai Nekton firmas vitamīnus. Papildus laiku pa laikam var piedāvāt salātlapas vai smalki sarīvētus dārzeņus kā papildus ūdens ieguves avotu.

Sveiki. Jau ļoti ilgu laiku vēlos iegādāties Sarkanausu bruņurupuci, taču īsti neesmu vēl iepazinusies ar visu nepieciešamo, kas vajadzīgs zināt pirms pirkšanas, jo katrā interneta vietnē rakstīts kas cits. Tad nu man ir daži jautājumi. 1)Ko vislabāk ēd bruņurupuči? 2) Cik lielam jābūt ir terārijam, ja bruņurupucis ir 16x15 cm liels un ar ko tas ir jāaprīko? 3)Vai bruņurupucim radīsies liels stress, ja tas ik nedēļu mainīs savu dzīvesvietas atrašanās vietu? piemēram, pārvadājot viņu mašīnā no vienas pilsētas un otru.

Labdien!

Latvijā šobrīd legāli sarkanausu bruņurupuču mazuļus iegādāties nav iespējams. Viņus tirgot ir aizliegts dēļ draudiem Latvijas ekosistēmai un vietējai purva bruņurupuča sugai.

Bruņurupucim nepieciešams akvārijs 150-300 L tilpumā, atkarībā no bruņurupuča vecuma. Ūdenim jābūt tik dziļam, lai bruņurupucis ar pakaļkājām var skart apakšu un ar degumu ūdens virsmu. Sarkanausu bruņurupuči novērtēs dziļākas ūdenstilpnes. Dziļums arī svarīgs gadījumā, ja bruņurupucis ūdenī nokrīt ar vēderu uz augšu, tas būtu spejīgs pats apgriezties un nebūtu risks noslīkt. Akvārijā ierīkot kādu saliņu, kur bruņurupucis var pilnībā izlīst, izžāvēt bruņu un pasildīties. Ūdenī būs nepieciešams ievietot specīgu filtracijas sistemu un sildītāju. Virs saliņas nepieciešams ierīkot UVB apgaismojumu un ierīkot sildlampu, lai bruņurupucim ir iespēja sasildīties un pilnībā izžāvēt bruņu.

Kā pamatbarību izmantot specializēto barību ūdens bruņurupučiem granulu veidā, jo šajā barībā ir visi nepieciešamie vitamīni, minerāli un uzturvielas. Papildus var piedāvāt vistas vai tītara gaļu, vistu sirdis, zivju gaļu, garneles, ka arī darzeņus un augļus. Vienmēr jānodrošina dzīvnieks ar kalcija avotu, visvieglākais veids būtu ūdenī ielikt sēpijas kaulu un ļaut bruņurupucim pašam pagrauzt to pēc vajadzības. Bruņurupuči spēj norīt barību tikai atrodoties ūdenī.

Pārbraucienus un konstantu akvāriju maiņu dzīvnieks var panest visai slikti. Un esot konstantā stresā, dzīvniekam pazeminās imunitāte un tas vieglāk pakļaujas dažādām slimībām.

Ko darīt ja bruņurupuciem uzmetas balti plankumi uz muguras kurus nevar nomazgāt vai noslaucīt ūdens bruņurupučiem

Labdien!

Spriežu, ka runa ir par ūdens bruņurupuci. Balti plankumi jebkuram bruņurupucim ir bruņu puve (bakteriju izraisīts bojājums), kuru var izārstēt tikai ar specialiem medikamentiem. Ja netiks ārstēts, bruņā iemitinājusies baktērija lenām turpinās grauzt bruņu, līdz izvaidosies caurums cauri visai bruņai. Tas parasti veidojas, ja dzīvnieks dzīvo nepiemērotos apstākļos, pārāk lielā mitrumā. Sauszemes bruņurupučiem tas veidojas, ja terārijs tiek parāk daudz mitrināts un terārijā ir nepietiekama ventilacija un nav piemērotas sildlampas, zem kurām bruņu sasildīt. Sauszemes bruņurupučiem zem sildlampas var būt temperatūra ap 32-34 grādi.

Līdzīgi ir arī ūdens bruņurupučiem, viņu gadījumā bruņu puve veidojas, ja nav piemērotas sildlampas, zem kuras izžāvēt bruņu, viņi konstanti atrodas mitrā un vēsa vidē. Uz salas, zem sildlampas, dienas laikā temperatūrai vajadzētu būt ap 26-28 grādi. Un pat ja terārijā tiks izvietotas nepieciešamās sildlampas, puvi izārstēt var tikai ar speciāliem veterināriem ārstniecības līdzekļiem, kuru lietošanas laika bruņurupucim lielāko dienas daļu jāatrodas sausā un siltā vietā. Ja bruņā jau ir veidojušās iedobes, tās var palikt uz mūžu jau gados vecākam bruņurupucim, bet jauniem bruņurupučiem tās parasti aizaug vismaz gada laikā.

Nepieciešamos preperātus var iegadāties Dino Zoo klīnikā, Krasta ielā 52, atnesot bruņurupuci uz apskati pie vetārsta, kas izrakstīs nepieciešamo ārstniecības kursu. Obligāti uz vizītēm iepriekš pieteikties, zvanot pa tālruni 67327923.

Sveiki . Vai leoparda gekonam var dot mirušus/saldētus circenus vai kāda veida saldētu barību ? Vai labāk dot dzīvu ? Un cik biezi ieteicams barot 2 mēnešus vecu gekonu

Labdien!

Leoparda gekoni kā barību uztver kustīgus kukaiņus, tamdēļ ir iespējams viņiem iebarot arī mirušus kukaiņus, bet tas būtu jādara ekstrēmos gadījumos, kad nav pieejama dzīva barība. Atšķirība starp dzīviem un mirušiem kukaiņiem ir uzturvērtībā. Kaltēti kukaiņi sevī vairs nesatur neko vērtīgu, saldētos vai konservētos kukaiņos uzturvielas būs vairāk, bet ne pietiekami, tamdēļ kā pamatbarību to uzturēt nevar. Pat neatkarīgi no tā, ka gekonam papildus tiek dotas minerālvielas un vitamīni, veselīgs uzturs vieglāk būs uzturams ar dzīvo barību, kas pirms izbarošanas gekonam vēl tiktu piebarots ar vitamīniem bagātu uzturu.

Sveiki . Gekonam 2 mēneši , no rīta viss bija labi , bet tagad palicis gaišāks , bālāks , neēd 2 dienas .

Labdien!

Jūsu gekons gatavojas mainīt ādu. Dažas dienas pirms un dažas dienas pec var būt apetītes zudums. Ādu parasti nomaina divu dienu laikā pēc tā, kā paliek gaišāks. Ādas maiņa notiks vidēji reizi medesī visas dzīves garumā.

Ādas maiņas laikā ieteicams uzturēt terārijā vienu mitru slēptuvi, lai ādas maiņa notiktu veiksmīgi un pēc ādas maiņas pievērst uzmanību dzīvnieka purniņam, astes galam un īpaši pirkstiem, vai nav palikusi vecā āda. Ja kaut kur pēc ādas maiņas paliek āda, ieteicams dzīvnieku ielikt seklā siltā ūdenī un 10-15 minūtēm, lai āda paliktu mīkstāka un uzmanīgi mēģināt ar pinceti ādas paliekas palīdzēt noņemt. Nekādā gadījumā neraut ar spēku. Ja uz pirkstiem vai asteas gala paliek vecā āda, ar laiku tā var apgriezt asins cirkulāciju loceklī un var sākt atmirt audi. Tamdēļ ļoti svarīgi tam pievērst uzmanību.

Ādas maiņa parasti notiek naktīs un veco ādu gekoni parasti apēd, tamdēļ no rīta ādas paliekas neatradīsiet. Tas, ka gekons būs nomainījis ādu, parasti ir redzams pēc tā, ka dzīvniekam pēkšņi ir ļoti spilgtas krāsas.

Ādas maiņas laika var arī papildus piedāvāt minerālvielas (multivitamīnus), ieberot tos seklā maza trauciņā un ievietojot terarijā. Leoparda gekoni ir vieni no retajiem gekoniem, kas sajutuši kādas vielas trūkumu organismā var papildvielas uzņemt, pašiem paēdot vitamīnus no trauciņa.

Vai var ņemt ārā no akvārija ūdens bruņurupučus un laist tos staigāt pa grīdu?

Labdien!

Ūdens bruņurupučus var laist uz neilgu laiku pastaigties pa grīdu, iepriekš ievērojot dažus pamatnoteikumus:

-bruņurupucim jābūt vismaz 15 cm garam, attiecīgi, var laist staigāties tikai veselīgus pusaudžus un pieaugušus bruņurupučus. Nekādā gadījumā mazuļus;

-grīdām jābūt tik siltām, lai cilvēks pats bez problēmām ar basām kājām pa tām ilgstoši varētu staigāt. Uz vēsas grīdas ir iespējamība saaukstēties;

-saprast, vai bruņurupucis vispar vēlas atrasties ārpus sava akvārija, jo nevēlams stress var kaitēt dzīvnieka veselībai. Ja bruņurupuci noliekot uz zemes, tas sastingst un ieraujas bruņā, dzīvnieks ir pārbijies un nevēlas neko doties aplūkot. Vai, ja bruņurupucis uzreiz lielā ātrumā mēģina tikt uz tuvāko slēptuvi, kādu tumšu vietiņu noslēpties. Arī tas liecina par bailēm un stresu;

-ja bruņurupucis mierīgi lēnām sāk aplūkot savu apkārtni un nemēģina slēpties, viņam var ļaut uzturēties ārpus akvārija;

-pastaigām jābūt ne ilgākām par 30 minūtēm, pirmajās reizēs turoties vien pie 5-10 minūtēm. Pirmajās reizs jāizturas klusi un mierīgi, nedrīkst izdarīt straujas kustības, speciāli nebakstīt un nestumdīt bruņurupuci;

-istabā, kurā tiek izlaists bruņurupucis, nedrīkst atrasties neviens cits dzīvnieks, kas varētu traumēt vai izbiedēt bruņurupučus, kā piemēram suņi un kaķi;

-nelēkāt apkārt bruņurupucim. Viņam atrodoties uz zemes, dzīvnieks var justies apdraudēts un nav nepieciešams radīt papildu stresu, konstanti kāpjot pāri viņa galvai;

-grīdas segums nedrīkst būt raupjš vai slidens, ieteicams pirmās reizes nolikt viņu uz kāda dvieļa;

-izvairīties no šķēršļiem un krišanas iespējām. Pārbaudīt, vai istabā dzīvniekam nebūs iespēja kaut kur uzkāpt ar iespējamību no turienes neveiksmīgi nokrist un savainoties.

Ievērojot šīs pamatlietas, bruņurupucim pastaigas var nākt par labu, iepazīstot jaunas un vēl neredzētas teritorijas, tiks stimulēta viņa prāta darbība.