Bruņurupuči

Sveiki gribēju pajautāt pa ūdens bruņurupuci,ja bruņurupucis pazūd istaba vinš pats izlien ārā vai ir iespēja ka neatrod izeju, jo esam izstaigajuši visas istabas atrast nevaram kur būs ielīdis ļoti baidāmies lai nenomirst jo viņam ir tikai seši meneši.

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Lai gan pazudis bruņurupucis iekštelpās pāris dienu laikā no bada noteikti nenomirs, bet iespējamas traumas un iesprūšanas ir ļoti iespējamas.

Nepieciešams pārbaudīt visas spraugas zem gultām, dīvāniem un skapjiem, kā arī skapju zemākos plauktus. Bruņurupucis esot stresā nolīda kāda saurā tumšā vietā un brīvprātīgi diez vai līdīs ārā, ja to vispār spēs.

Ja laižam dzīvnieku pastaigāt ārpus akvaterarija, noteikti to darīt tikai iežogotā teritorijā, nodrošināt arī ar slēptuvi, lai izbīļa gadījumā ir iespēja droši noslēpties.

Āfrikas gliemeži

Sveiki. Man ir lielie Āfrikas gliemeži. Mums ir tiko išķilušies mazie gliemeži. Kas vel nelien ārā . Var redzēt ka čaula ir palikusi. Kā man pa viņiem rūpēties? Kad jāpārliek citā tearijā . Un kā viņiem ar ēdienu un ūdens trauciņu. ?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Speciāli mazos gliemežus no lielajiem nodalīt nav nepieciešams, vienkārši palielināt gliemežiem dodamo ikdienas barības devu, un parūpējamies par pieeju papildus kalcijam, lai mazie izaugtu ātri un veselīgi.

Ja ļoti ir vēlme, mazos var atlasīt atsevišķā konteinerī ar kokosa substrātu, ūdeni ielejot seklā  šķīvītī un barību novietojot seklā trauciņā.

Aprūpe nekādi neatšķirās no lielo gliemežu aprūpes. Nedēļās laikā visi mazie sāks apgūt terāriju un būs aktīvi.

Dzīvnieka veselība

Labdien! Vēlos pajautāt- man hamelions 3 mēneši never vienu actiņu vaļā! Vakar viss bija ok, šodien never vaļā, cenšās berzēt pret koku Varbūt jūs varat kaut ko ieteikt?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Ja dzīvnieks cenšas actiņu berzēt pret kadu virsmu, tad visticamākais uz acs ir pailkusi nenonākusi āda pēc ādas maiņas. Ieteicams paaugstināt mitruma līmeni terārijā, smidzināt to ar izteikti siltu ūdeni un vērot dzīvnieku. 

Ja acs netiek atvērta tuvāko dienu laikā, hameleons var zaudēt apetīti, kā rezultātā tam var ciest kopējā veselība. Ja nekas neuzlabojas, ieteicams vērsties pie eksotisko dzīvnieku veterinārārsta, lai novērtētu situāciju precīzāk.

Sauszemes bruņurupuči

здравствуйте, у нас черепаха сухопутная, 1 годик! Сколько должна есть черепаха? Сколько не положим еды она всё сьедает! Кормим 2-3 раза в день разнообразными листьями! Подскажите пожалуйста сколько раз в день ей давать еды? У черепахи очень хороший аппетит! Если еда кончается она смотрит в пустую миску и не успокоится пока неположим еще.

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Kamēr bruņurupucis aug, barības daudzumu ierobežot nevajag. Parasti barību ieliekam no rīta, lielākā devā, bet ja nepieciešams un ir iespējams, bļodu var papildināt dienas laikā. Salātos parasti ir maz šķiedrvielu, bet daudz ūdens, tamdēļ ar tām labi pieēsties ir grūti un bruņurupucis tamdēļ var turpināt izrādīt izsalkumu. Šajos gadījumos jāpiedāvā barības ar augstāku šķiedrvielu sastāvu, piemēram burkānus, kabačus, zaļās pupiņas, cēzara salātus, pienenes, ceļmallapas, dadžu lapas, ķirbjus un citus. Katrreiz uz barības mazās devās kaisām arī vitamīnus. 

Svarīgi ir pievērst uzmanību arī tam, vai ar šo lielo apetīti dzīvnieks arī pieņemas svarā. Ieteicams tik mazus bruņurupučus reizi nedēļā nosvērt uz virtuves svariņiem, lai piefiksētu svara pieaugumu vai kritumu un vērot dzīvnieka augšanu.

Aksoloti

Sveiki, es vēlētos nopirkt axolotlu bet izsti nezinu cik tads varetu maksā akvārijs un viss ir tikai nezinu kur dabut un cik maksa

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Šobrīd Dino Zoo tīklā aksoloti nav pieejami.

Uz vienu aksolotu būs nepieciešams vismaz 60 litru akvārijs ar filtru un dzesētājs. Uz diviem aksolotiem būs nepieciešams 100 litri vai lielāks akvārijs.

Apgaismojums nepieciešams minimāls, tā kā aksolotiem nav nepieciešama spilgta gaisma. 

Akvārijā nepieciešama smalka grunts vai smilts un slēptuves.

Aptuvenās izmaksas aprīkojumam bez dzīvnieka varētu būt ap 200-250 Eiro. 

Sauszemes bruņurupucis

У нас черепаха сухопутная! Один годик купили в dinozoo! Сегодня стала бегать туда суда очень активна! В терариуме 30 градусов,она перегрелась?очень волнуюсь

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Skatoties, cik liels terārijs un cik stipras sildlampas, iespējams, ka dzīvniekam ir ļoti silti. Šobrīd ārā pemperatūra ir tik augsta, ka sildlapmas var ieslēgt vien pāris stundas no rīta. Bet šāda aktīva uzvedība ir pilnīgi normāli siltā vasarā, galvenais, lai bruņurupucis šajā aktivitātē arī apstājas, lai paēstu.

Bārdainās agāmas uzturs

Ar ko baro bārdainās agāmas ? Un kā pareizi uzturēt dzīvo barību (tārpus).

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Bārdainās agāmas ēd visu - kukaiņus un zaļumus. Līdz 8 mēnešu vecumam barot ar 50% kukaiņiem un 50% zaļumiem katru dienu. Pēc 8 mēnešu vecuma - 25% kukaiņus un 75% zaļumus trīs reizes nedēļā. Obligāti katrā barošanas reizē pie barības pievienot multivitamīnus un kalciju ar D3.

Miltu tārpus un mario tārpus jeb zoofobus turēt labi ventilētā plastmasas terārijā uz klijām vai auzām, katru dienu barojot ar svaigiem dārzeņiem un augļiem.

Circeņus un prusakus turēt labi ventilētā plastmasas terārijā uz skaidām vai kokosa pakaišiem, katru dienu barojot ar svaigiem dārzeņiem un augļiem.

Dzīvnieku iegāde

Labdien! Vēlos iegādāties iguānu!, Kādu izmēru terārijs viņam nepieciešams? Un kādas krāsas iguānas var pie jums iegādāties.?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Dino Zoo tīklā nebūs iegadajamas ne zaļās iguānas, ne citu sugu iguānas.

Pievienojam vispārēju aprakstu par zaļajām iguānām.


Zaļā iguāna (Iguana iguana)

Izcelsmes vieta: Centrālā un Dienvidu Amerika, Karību reģions. Sastopami lietus mežos augstu kokos, upju un ezeru tuvumā.

Dzīves ilgums: 10-20 gadi. Dzimumbriedums 1,5-2 gadu vecumā.

Izmērs: 1,75 m

Dzimums: Tēviņiem uz pakaļkājām dzimuma poras. Tēviņi pēc uzbūves masīvāki, ar platākām galvām.

Īpašības: Ieteicams turēt pa vienam. Nekad neturēt kopā vairākus tēviņus. Meklēšanās periodā tēviņi var izrādīt agresiju. Aktīvi dienā!

Terārijs: Mazulim līdz 50 cm garumam 90x45x90 cm. Virs 50 cm garumam 2x1x2 m un lielāks. Terārijā izvietot ērtus zarus kāpšanai un plauktus gulēšanai. Var ievietot dzīvos augus, nekāda gadījumā neliekot indīgus augus.

Sildelementi: Piemērota stipruma sildlampu.

Apgaismojums: UVB100, UVB150, UVB 5.0, UVB 10.0  vai UV 5.0 (T8), UVA Natural light vai Reptile vision un sildlampa – Daylight basking spot, Solar Glo, Daytime heat vai Intense basking spot. Apgaismojumam vidēji jābūt ieslēgtam 6-8 stundas dienā.

Substrāts: mulča, flīzes vai koka segums.

Siltums un mitrums: Dienā 26-32 grādi, naktī 24-26 grādi. Mitrums 75-85%.

Barība un ūdens: barot ar dārzeņiem, zaļumiem un augļiem. Papildus dot specializēto iguānu barību.  Obligāti katrā barošanas reizē barībai pievienot multivitamīnus un kalciju ar D3. Ieteicams izmantot Nekton, Zoo Med, Exo Terra vai citas profesionālas firmas vitamīnus. Terāriju smidzina 2 reizes dienā. Nodrošināt piemērota izmēra ūdens baseinu. Ieteicamā barība:

Pamatbarība

Papildbarība

Riekstu ķirbis

Kabači

Sējas lucerna

Cukini

Sviesta ķirbis

Pudeļķirbis

Lapu kāposti

Arbūzs

Eskariola salāti

Tomāti

Pieneņu lapas

Biešu lapas

Endīvijas salāti

Saldais kartupelis

Kāļu lapas

Spināti

Zirņi

Spageti ķirbis

Pastinaks

Parastais ķirbis

Okra

Bumbieri

Lapu salati (dažādi)

Persiki

Mango

Pētersīļi

Zaļās pupiņas

Kivi

 

Melone

 

Gurķi (nomizoti)

 

Selerija

 

Puķkāposti

 

Burkāni

 

Brokoļi

 

Pak čoj salāti

Ādas maiņa: vismaz reizi mēnesī iguānas maina ādu. Pēc katras ādas maiņas pārbaudīt, vai uz ķermeņa nav vecās ādas paliekas. Lai palīdzētu ādas maiņas laikā, iguānu uz 15-20 minūtēm var ielikt vannā ar siltu ūdeni. Peldināšanu var atkārtot reizi nedēļā.

 

Biežākās veselības problēmas:

  • Metaboliskā kaulu slimība – rodas kalcija trūkuma dēļ, nepiemērota vai neesoša UVB apgaismojuma dēļ, kā arī nieru slimību gadījumos.
  • Proteīna pārdozēšana un nieru mazspēja – pārmērīga proteīna piebarošanas gadījumā. Var parādīties arī dehidrācijas gadījumos, kad iguāna nespēs pārstrādāt arī normālu daudzumu proteīnu. Smagi tiek bojātas nieres.
  • Baktēriju infekcijas un sēnīte – pārāk augsts mitruma līmenis savienojumā ar netīru terāriju.
  • Kaulu un astes lūzumi – iegūti ievainojumos. Nekad neraut iguānu aiz astes!
  • Lauzti pirksti – gadījumos, kad pirksti kaut kur ieķeras un ar spēku tiek atrauti. Regulāra nagu apgriešana var palīdzēt izvairīties no šādām situācijām.
  • Apdegumi – iguānas parasti nebēgs projām, ja atradīsies pārāk tuvu sildelementam, kas bieži noved pie apdegumiem.
  • Dehidracija – izpaužas kā straujš svara kritums, sausa un krunkaina āda, iekritušas acis un letarģija.
  • Iesprūdušas olas – kalcija un citu minerālvielu trūkums, olu dēšanas vietas neesamība vai pārāk daudzu olu esamība ķermenī.
  • Elpceļu iekaisums – biežākais cēlonis – zema gaisa temperatūra terārijā.
  • Ādas maiņa – uzmanīt iguānas pirkstus, purnu, muguras seksti un asti. Ja āda nenonāk vienmērīgi, ieteicams iguānu ielikt siltā un sekla vannā.