Atpakaļ

Suņu skola – jāapmeklē katram sunim!

Neraugoties uz suņa šķirni un lielumu, tam ieteicams apmeklēt suņu skolu, tā apgūstot svarīgākās komandas un socializācijas prasmes, kas palīdzēs dzīvnieka saimniekam gan ikdienas komunikācijā, gan nestandarta situācijās. Vairāk par to, kāpēc suņu skola dzīvnieka izglītošanā ir tik būtiska, stāsta kinoloģe, Dino Zoo suņu skolas vadītāja Tatjana Bodricka.

Suņu skola ir nepieciešama absolūti visiem suņiem, neatkarīgi no tā, kur tie dzīvo – laukos vai pilsētā, kā arī no tā, kāds pēc saimnieka ieskatiem ir to “mērķis un pielietojums”. Apmācības būs noderīgas gan tā dēvētajiem dīvāna un klēpja sunīšiem, gan pāriniekiem ikdienas gaitās, kā arī darba suņiem. Šo iemeslu dēļ apmācīt vajadzētu jebkuru suni neatkarīgi no tā izmēriem un izcelsmes, jo ar skolotu suni ir daudz vieglāk sadzīvot gan pašam saimniekam, gan viņa līdzcilvēkiem, kā arī apkārtējiem. Tāpat pēc suņu skolas apmeklēšanas arī pašam sunim veidojas labāka sapratne par to, ko tas drīkst darīt un ko ne, kas palīdz regulēt tā uzvedību. Ja dzīvnieks zina noteiktas komandas, to arī ir krietni vieglāk kontrolēt ne tikai ar pavadas, bet arī balss palīdzību. Jo labāk spēsim savu mīluli kontrolēt ar balss komandu palīdzību, jo vairāk varēsim to pasargāt brīžos, kad suns neatrodas pie pavadas. Pretējā gadījumā dzīvnieks, kurš aizmūk, tiklīdz ir atlaists no pavadas, var apdraudēt ne tikai sevi, bet arī apkārtējos. Tāpat tas var arī izskriet pa mājas durvīm, kamēr gatavojamies doties ārā, vai arī neapzināti izskriet automašīnas priekšā, tā nodarot sev pāri un radot bīstamas situācijas arī citiem. Savukārt, ja suns būs apmācīts ievērot robežas un atbilstoši uzvesties publiskās vietās, tam būs ievērojami vieglāk socializēties ar cilvēkiem, un arī citi suņi tā klātbūtnē jutīsies daudz komfortablāk. Tā rezultātā šādas satikšanās ikdienā radīs mīlulim un arī apkārtējiem pozitīvu pieredzi, nevis stresu.

Sākt apmeklēt suņu skolu un apmācīt dzīvnieku vajadzētu pēc iespējas ātrāk, jo tad mācību procesā tiks pieļauts mazāk kļūdu un sunim jau uzreiz veidosies pareizs priekšstats par dzīvi un sadzīvi, kā arī tas nepagūs iemācīties nevēlamu uzmanību, savukārt vajadzības gadījumā saimnieks to varēs novērst vieglāk un ātrāk.

“Suņu skolā kinologs parāda saimniekiem, kā apmācīt savu suni un sadarboties ar to arī turpmāk. Nereti izskan jautājums, vai ir iespējams suni atdot apmācībām un to paņemt jau izskolotu, tomēr šāda prakse suņu skolās netiek piekopta. Ja saimnieks nebūs dzīvniekam klātesošs apmācību procesā, tas pēc tam nezinās, kā pareizi komunicēt ar savu suni un kā visu iemācīto pielietot praksē, palīdzot sunim iegūtās zināšanas saglabāt arī nākotnē. Piemēram, ja saimnieks rīkosies nepareizi un pretrunā mācītajām komandām, suns uzreiz mēģinās atrast situācijas, kurās var nepaklausīt, un kādā brīdī pat var sākt darīt nedarbus. Tāpēc ir ļoti svarīgi turpināt ar suni strādāt arī pēc suņu skolas apmeklējuma un sadarboties ar to arī ikdienā. Ja vienu reizi dzīvniekam kaut ko neatļāvām, bet pēc tam desmit reizes ļāvām un tad atkal pēkšņi gribam, lai tas rīkojas pareizi, suns nesapratīs, kas īsti notiek un ko saimnieks no tā vēlas. Tāpēc dzīvnieka skološanā ir jāturas pie secīguma, kas suņu apmācībā ir ļoti svarīgs. Tāpat ļoti būtiska ir arī nodarbību regularitāte,” stāsta Tatjana.

Izvēloties suņu skolu, ir jāizvēlas arī savs treneris, kinologs, ar kuru turpmāk sadarboties. Tā kā dzīvnieka apmācība turpināsies noteiktu laika posmu, laba savstarpējā saskaņa ir ļoti svarīgs aspekts. Tāpat jāapdomā, kādi ir mērķi, ko dzīvnieka dresūrā plānots izvirzīt. “Dino Zoo mājaslapā ir atrodams katra kinologa raksturojums, kurā minēts, kur speciālists ir mācījies, kādi suņi viņam pieder pašam un ko viņš dara ikdienā. Tāpat norādīta arī kinologu specializācija – vai tā ir dzīvnieku socializācija, vai hendlings, utt. Protams, jāizvērtē arī to, kādas ir paša cilvēka vēlmes un ambīcijas. Ja vēlies vienkārši paklausīgu suni, piemērots būs kas cits nekā tad, ja vēlies sportot vai arī savu tālāko dzīvi saistīt ar kinoloģiju. Nereti gadās, ka cilvēks, paņemot suni un sākot viņu apmācīt, maina arī pats savu dzīvesveidu. Tā sanāca arī man – savu pirmo suni saņēmu vienpadsmit gadu vecumā un kopš tā laika tā arī paliku kinoloģijā, ik dienas strādājot ar suņiem,” teic Tatjana.

Suņu skolu ir jāapmeklē vienu vai divas reizes nedēļā. To var darīt arī trīs reizes nedēļā, tomēr biežāk suni vest uz apmācībām nevajadzētu. Ir regulāri un secīgi jāstrādā ar dzīvnieku arī mājas apstākļos. Nereti var novērot situācijas, kad suns treniņos klausa, bet mājās – ne. Šāda uzvedība dzīvniekam veidojas tāpēc, ka vai nu kaut kas netiek pareizi darīts apmācībās, vai arī ar dzīvnieku mājās netiek strādāts nemaz. Šādā gadījumā suņa apmācība var būt ļoti ilgstoša. “Mājās suni vajag turpināt apmācīt, ievērojot visus tos pašus dzīvnieka apmācības pamatprincipus, ko parādījis kinologs. Galvenais ir saprast, kā to darīt, un visi pārējie elementi – komandas vai triki – izdosies pēc tam, pamazām virzoties no vienkāršākajām komandām uz sarežģītākajām,” iesaka Tatjana.

 

Dino Zoo suņu skola stādā divās adresēs Rīgā – Krasta ielā 52 un Stirnu ielā 26. Ir iespēja apmeklēt gan grupās, gan individuāli paklausības skolu, suņu fitnesu, kucēnu skolu un hendlingu. Kucēnu skolu drīkst apmeklēt jau no 3 mēnešu vecuma.

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kucēns sagurst pēc lielākiem gājieniem

Ka kuru reizi , dažreiz pēc lielākiem gājieniem. Šodien kad -4 grādi tad jau pēc kādam 10 min. Nosūtu šodienas video Jums .( nevarēju nosūtīt jo video neļauj - varbūt variet iedot e-pastu uz kuru varu nosūtīt video materealu) Ar divenu nesauc pa zemi .

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Ir normāli, ka kucēns sagurst pēc lielākiem gājieniem. Kā arī aukstumā dzīvnieks var negribēt staigāt.

Varat atsūtīt video uz e-pastu klinikastirnu@dinozoo.lv

Suns kasās un grauž asti

džeka rasel terjers,puika,grauž savu asti,pamatnē,kasās ,blusas nav ,viens ārsts saka ka alerģija ,ēd labi ,aktīvs,veselības problēmas nav ,puikam 1,2 gadi

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Kāds ir jautājums?Vai nozīmētā ārstēšana pēc diagnostificētās alerģijas nesniedz vēlamo rezultātu? Ja cēlonis niezei ir alerģija, tad piemērotas terapijas, diētas atrašana var prasīt ilgāku laiku. Jums būtu jāsazinās ar suņa ārstējošo ārstu, lai iespējams veiktu korekcijas nozīmētajā ārstēšanā. 

Vai esat droši, ka sunim nav blusu? Tās var arī nemanīt. Vai suns ir apstrādāts pret blusām?

Izceļošana ar dzīvnieku

Labdien! Ir plānota ceļošana kopā ar sunim ar lidmašīnu. Cik dienas pirms izlidošana vajadzētu hoformēt izziņu no vet.ārsta, ka suni var transportēt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien! 

Dažādām valstīm prasības ieceļošanai ar dzīvnieku var atšķirties, tāpēc, lai saņemtu precīzu informāciju, uzzvaniet uz veterināro klīniku, kur plānojat vest dzīvnieku. Kā arī precīzu informāciju par katras valsts prasībām saņemsiet, zvanot uz "Pārtikas un veterināro dienestu". 

Kucēns ātri sagurst

Man ir 6 mēnešus vecs Francis , esmu pamanījusi pastaigu laikā ka vins paskrien , paskrien apsēžas , un tā praktiski katru pastaigas reizi. Vai man ir jāuztraucas par kaut ko ? Vai ka es sākuma domāju - ka vins vienkārši atpūšas vai pagaida mani …

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Lai ko komentētu, būtu jāzina pēc cik lielas slodzes/ar kādiem intervāliem kucēns atpūšas. Ja kucēns daudz noskrien, protams, ka viņš var gribēt atpūsties. Taču, ja viņš ātri sagurst pēc nelielas slodzes, būtu ieteicams viņu atrādīt veterinārārstam. 

Kā arī - vai suns tikai apsēžas vai varbūt pašļūc uz dibena?

Labdien! Suns bez pārstājas rej, kad saimnieks aiziet no mājām. Nekādas rotaļlietas ar ēdienu iekšā un mūzika utt., nepalīdz. Izmisums. Vajadzīga speciālista palīdzība. Vai ir iespējamas privātas nodarbības? Vai kā labāk rīkoties šajā situācijā. Paldies

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jā, šajā gadijumā var palīdzēt kinologa konsultācija un mierinājuma līdzekļi sunim.

Pieteikties uz konsultāciju var pa telefonu 29390650, vai caur e-pastu arena@dinozoo.lv

Ko darīt lai suns nerietu?

Labdien. Mums ir Bernes ganu suns 5.mēneši vecums, meitene. Velējos pajautāt vai ir kāds ieteikums, ko varētu darīt, lai sunene nerietu, kad istaba ienāk kāds cilvēks no malas. Strādāju no mājām un bieži sanāk, ka ienāk cilvēki no malas. Apsaukšana nepalīdz, rej ilgstoši, arī uz bērniem. Paldies

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Rekomendēju pieteiktties uz individuālo nodarbību pie kinologa, jo katrs gadījums un suns ir savādāks.

Pieteikties uz nodarbību var pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv

Sveiki, Ļoti ceru, ka varēsiet ko ieteikt… Mums ģimenē ir ienācis otrais sunīts, vēl viens Džeka Rasell terjers. Abas ir meitenes. Vecākajai ir 3,5gadu, jaunākajai 9nedēļas. Vecākā ir dikti pacietīga, ļauj mazajai ņemt savas mantas, savā vietā gulēt, bet lielākā problēma, kas mani uztrauc ir ar mazo suneni, viņa neļauj vecākajai gulēt, ņem nost visas mantas, kaulus. Un ļoti pārdzīvoju to, ka vecākā izvairas no manis un nenāk, kā ierasti gulēt man blakus, ja mazā ir klāt. Cik man ilgs periodu būtu jāgaida līdz viena ar otru aprod? Jo esmu jau apsvērusi, ka, ja nekas neuzlabosies man mazajai tomēr būs jāmeklē cita ģimene, jo vecākais suns vispār vairs nav “savā ādā”. Un kā man labāk rīkoties, lai mazākā tik ļoti neapceltu vecāko sunīti? Ļoti gaidīšu Jūsu ziņu. ☀️

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Turpiniet veltīt savu uzmanību arī Jūsu sunim. Turpiniet darboties ar viņu un tt. Pastaigās dodaties atsevišķi. Mājās neļaujiet kucēnam "trenkāt" Jūsu sunim. Vecakajām sunim arī jābūt savai komforta zonai. Iemaciet kucēnu ievērot robežas un viss sanāks :)

Suns mazāk ēd

Labrīt! Man Jums jautājums par jorkšīras terjeru! Mims helovīnos pie loga bērni spridzināja plaukšķenes,un sunīte ir gadu veca un ļoti sabījās un no to lauku ir izmaiņas ar ēšanu. Ko jūs man ieteiktu kas mums jadara? Ļori ,ļoti maz ēd.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pirmkārt ir jāparbaudā vai viss ir kārtībā ar veselību. Ja nekādas novirzes nav, tad var padot mierinājuma zāles.

Labdien. Cik maksa gruminga specialista pakalpojums Jorkam?

Labdien. Cik maksa gruminga specialista pakalpojums Jorkam?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

Cena ir 30-35 eur un ir atkarīgā no dzīvnieka izmeriem un stāvokļa.

Savēlumu likvidēšana kaķim

Vēlētos savam kaķim likvidēt savēlušos spalvu kunkuļus, ar izķemmēšanu laikam būs par maz, tāpēc droši vien būs vajadzīgs pastrādāt ar mašīnīti. Lasīju ka ja dzīvnieks ir agresīvs tad jāpiemaksā, nav problēmu samaksāt, tikai jautājums par ko tieši, (sedāciju)??? Ar cieņu Diāna

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

Strādājot ar agresīviem dzīvniekiem sedācija netiek piemērota. Šāda tipa manipulācijas var veikt tikai veterinārais ārsts. 

Papildmaksa ir tāpēc ka strādājot ar tādiem dzīvniekiem meistari ir pakļauti riskiem. Kā arī citreiz pati grūminga procedūra ir garāka.

Bet ļoti bieži ir tā, ka dzīvnieks frizētavā daudz labāk uzvedās, nekā mājās.