Suņu skola – jāapmeklē katram sunim!
Neraugoties uz suņa šķirni un lielumu, tam ieteicams apmeklēt suņu skolu, tā apgūstot svarīgākās komandas un socializācijas prasmes, kas palīdzēs dzīvnieka saimniekam gan ikdienas komunikācijā, gan nestandarta situācijās. Vairāk par to, kāpēc suņu skola dzīvnieka izglītošanā ir tik būtiska, stāsta kinoloģe, Dino Zoo suņu skolas vadītāja Tatjana Bodricka.
Suņu skola ir nepieciešama absolūti visiem suņiem, neatkarīgi no tā, kur tie dzīvo – laukos vai pilsētā, kā arī no tā, kāds pēc saimnieka ieskatiem ir to “mērķis un pielietojums”. Apmācības būs noderīgas gan tā dēvētajiem dīvāna un klēpja sunīšiem, gan pāriniekiem ikdienas gaitās, kā arī darba suņiem. Šo iemeslu dēļ apmācīt vajadzētu jebkuru suni neatkarīgi no tā izmēriem un izcelsmes, jo ar skolotu suni ir daudz vieglāk sadzīvot gan pašam saimniekam, gan viņa līdzcilvēkiem, kā arī apkārtējiem. Tāpat pēc suņu skolas apmeklēšanas arī pašam sunim veidojas labāka sapratne par to, ko tas drīkst darīt un ko ne, kas palīdz regulēt tā uzvedību. Ja dzīvnieks zina noteiktas komandas, to arī ir krietni vieglāk kontrolēt ne tikai ar pavadas, bet arī balss palīdzību. Jo labāk spēsim savu mīluli kontrolēt ar balss komandu palīdzību, jo vairāk varēsim to pasargāt brīžos, kad suns neatrodas pie pavadas. Pretējā gadījumā dzīvnieks, kurš aizmūk, tiklīdz ir atlaists no pavadas, var apdraudēt ne tikai sevi, bet arī apkārtējos. Tāpat tas var arī izskriet pa mājas durvīm, kamēr gatavojamies doties ārā, vai arī neapzināti izskriet automašīnas priekšā, tā nodarot sev pāri un radot bīstamas situācijas arī citiem. Savukārt, ja suns būs apmācīts ievērot robežas un atbilstoši uzvesties publiskās vietās, tam būs ievērojami vieglāk socializēties ar cilvēkiem, un arī citi suņi tā klātbūtnē jutīsies daudz komfortablāk. Tā rezultātā šādas satikšanās ikdienā radīs mīlulim un arī apkārtējiem pozitīvu pieredzi, nevis stresu.
Sākt apmeklēt suņu skolu un apmācīt dzīvnieku vajadzētu pēc iespējas ātrāk, jo tad mācību procesā tiks pieļauts mazāk kļūdu un sunim jau uzreiz veidosies pareizs priekšstats par dzīvi un sadzīvi, kā arī tas nepagūs iemācīties nevēlamu uzmanību, savukārt vajadzības gadījumā saimnieks to varēs novērst vieglāk un ātrāk.
“Suņu skolā kinologs parāda saimniekiem, kā apmācīt savu suni un sadarboties ar to arī turpmāk. Nereti izskan jautājums, vai ir iespējams suni atdot apmācībām un to paņemt jau izskolotu, tomēr šāda prakse suņu skolās netiek piekopta. Ja saimnieks nebūs dzīvniekam klātesošs apmācību procesā, tas pēc tam nezinās, kā pareizi komunicēt ar savu suni un kā visu iemācīto pielietot praksē, palīdzot sunim iegūtās zināšanas saglabāt arī nākotnē. Piemēram, ja saimnieks rīkosies nepareizi un pretrunā mācītajām komandām, suns uzreiz mēģinās atrast situācijas, kurās var nepaklausīt, un kādā brīdī pat var sākt darīt nedarbus. Tāpēc ir ļoti svarīgi turpināt ar suni strādāt arī pēc suņu skolas apmeklējuma un sadarboties ar to arī ikdienā. Ja vienu reizi dzīvniekam kaut ko neatļāvām, bet pēc tam desmit reizes ļāvām un tad atkal pēkšņi gribam, lai tas rīkojas pareizi, suns nesapratīs, kas īsti notiek un ko saimnieks no tā vēlas. Tāpēc dzīvnieka skološanā ir jāturas pie secīguma, kas suņu apmācībā ir ļoti svarīgs. Tāpat ļoti būtiska ir arī nodarbību regularitāte,” stāsta Tatjana.
Izvēloties suņu skolu, ir jāizvēlas arī savs treneris, kinologs, ar kuru turpmāk sadarboties. Tā kā dzīvnieka apmācība turpināsies noteiktu laika posmu, laba savstarpējā saskaņa ir ļoti svarīgs aspekts. Tāpat jāapdomā, kādi ir mērķi, ko dzīvnieka dresūrā plānots izvirzīt. “Dino Zoo mājaslapā ir atrodams katra kinologa raksturojums, kurā minēts, kur speciālists ir mācījies, kādi suņi viņam pieder pašam un ko viņš dara ikdienā. Tāpat norādīta arī kinologu specializācija – vai tā ir dzīvnieku socializācija, vai hendlings, utt. Protams, jāizvērtē arī to, kādas ir paša cilvēka vēlmes un ambīcijas. Ja vēlies vienkārši paklausīgu suni, piemērots būs kas cits nekā tad, ja vēlies sportot vai arī savu tālāko dzīvi saistīt ar kinoloģiju. Nereti gadās, ka cilvēks, paņemot suni un sākot viņu apmācīt, maina arī pats savu dzīvesveidu. Tā sanāca arī man – savu pirmo suni saņēmu vienpadsmit gadu vecumā un kopš tā laika tā arī paliku kinoloģijā, ik dienas strādājot ar suņiem,” teic Tatjana.
Suņu skolu ir jāapmeklē vienu vai divas reizes nedēļā. To var darīt arī trīs reizes nedēļā, tomēr biežāk suni vest uz apmācībām nevajadzētu. Ir regulāri un secīgi jāstrādā ar dzīvnieku arī mājas apstākļos. Nereti var novērot situācijas, kad suns treniņos klausa, bet mājās – ne. Šāda uzvedība dzīvniekam veidojas tāpēc, ka vai nu kaut kas netiek pareizi darīts apmācībās, vai arī ar dzīvnieku mājās netiek strādāts nemaz. Šādā gadījumā suņa apmācība var būt ļoti ilgstoša. “Mājās suni vajag turpināt apmācīt, ievērojot visus tos pašus dzīvnieka apmācības pamatprincipus, ko parādījis kinologs. Galvenais ir saprast, kā to darīt, un visi pārējie elementi – komandas vai triki – izdosies pēc tam, pamazām virzoties no vienkāršākajām komandām uz sarežģītākajām,” iesaka Tatjana.
Dino Zoo suņu skola stādā divās adresēs Rīgā – Krasta ielā 52 un Stirnu ielā 26. Ir iespēja apmeklēt gan grupās, gan individuāli paklausības skolu, suņu fitnesu, kucēnu skolu un hendlingu. Kucēnu skolu drīkst apmeklēt jau no 3 mēnešu vecuma.