Atpakaļ

Suņu skola – jāapmeklē katram sunim!

Neraugoties uz suņa šķirni un lielumu, tam ieteicams apmeklēt suņu skolu, tā apgūstot svarīgākās komandas un socializācijas prasmes, kas palīdzēs dzīvnieka saimniekam gan ikdienas komunikācijā, gan nestandarta situācijās. Vairāk par to, kāpēc suņu skola dzīvnieka izglītošanā ir tik būtiska, stāsta kinoloģe, Dino Zoo suņu skolas vadītāja Tatjana Bodricka.

Suņu skola ir nepieciešama absolūti visiem suņiem, neatkarīgi no tā, kur tie dzīvo – laukos vai pilsētā, kā arī no tā, kāds pēc saimnieka ieskatiem ir to “mērķis un pielietojums”. Apmācības būs noderīgas gan tā dēvētajiem dīvāna un klēpja sunīšiem, gan pāriniekiem ikdienas gaitās, kā arī darba suņiem. Šo iemeslu dēļ apmācīt vajadzētu jebkuru suni neatkarīgi no tā izmēriem un izcelsmes, jo ar skolotu suni ir daudz vieglāk sadzīvot gan pašam saimniekam, gan viņa līdzcilvēkiem, kā arī apkārtējiem. Tāpat pēc suņu skolas apmeklēšanas arī pašam sunim veidojas labāka sapratne par to, ko tas drīkst darīt un ko ne, kas palīdz regulēt tā uzvedību. Ja dzīvnieks zina noteiktas komandas, to arī ir krietni vieglāk kontrolēt ne tikai ar pavadas, bet arī balss palīdzību. Jo labāk spēsim savu mīluli kontrolēt ar balss komandu palīdzību, jo vairāk varēsim to pasargāt brīžos, kad suns neatrodas pie pavadas. Pretējā gadījumā dzīvnieks, kurš aizmūk, tiklīdz ir atlaists no pavadas, var apdraudēt ne tikai sevi, bet arī apkārtējos. Tāpat tas var arī izskriet pa mājas durvīm, kamēr gatavojamies doties ārā, vai arī neapzināti izskriet automašīnas priekšā, tā nodarot sev pāri un radot bīstamas situācijas arī citiem. Savukārt, ja suns būs apmācīts ievērot robežas un atbilstoši uzvesties publiskās vietās, tam būs ievērojami vieglāk socializēties ar cilvēkiem, un arī citi suņi tā klātbūtnē jutīsies daudz komfortablāk. Tā rezultātā šādas satikšanās ikdienā radīs mīlulim un arī apkārtējiem pozitīvu pieredzi, nevis stresu.

Sākt apmeklēt suņu skolu un apmācīt dzīvnieku vajadzētu pēc iespējas ātrāk, jo tad mācību procesā tiks pieļauts mazāk kļūdu un sunim jau uzreiz veidosies pareizs priekšstats par dzīvi un sadzīvi, kā arī tas nepagūs iemācīties nevēlamu uzmanību, savukārt vajadzības gadījumā saimnieks to varēs novērst vieglāk un ātrāk.

“Suņu skolā kinologs parāda saimniekiem, kā apmācīt savu suni un sadarboties ar to arī turpmāk. Nereti izskan jautājums, vai ir iespējams suni atdot apmācībām un to paņemt jau izskolotu, tomēr šāda prakse suņu skolās netiek piekopta. Ja saimnieks nebūs dzīvniekam klātesošs apmācību procesā, tas pēc tam nezinās, kā pareizi komunicēt ar savu suni un kā visu iemācīto pielietot praksē, palīdzot sunim iegūtās zināšanas saglabāt arī nākotnē. Piemēram, ja saimnieks rīkosies nepareizi un pretrunā mācītajām komandām, suns uzreiz mēģinās atrast situācijas, kurās var nepaklausīt, un kādā brīdī pat var sākt darīt nedarbus. Tāpēc ir ļoti svarīgi turpināt ar suni strādāt arī pēc suņu skolas apmeklējuma un sadarboties ar to arī ikdienā. Ja vienu reizi dzīvniekam kaut ko neatļāvām, bet pēc tam desmit reizes ļāvām un tad atkal pēkšņi gribam, lai tas rīkojas pareizi, suns nesapratīs, kas īsti notiek un ko saimnieks no tā vēlas. Tāpēc dzīvnieka skološanā ir jāturas pie secīguma, kas suņu apmācībā ir ļoti svarīgs. Tāpat ļoti būtiska ir arī nodarbību regularitāte,” stāsta Tatjana.

Izvēloties suņu skolu, ir jāizvēlas arī savs treneris, kinologs, ar kuru turpmāk sadarboties. Tā kā dzīvnieka apmācība turpināsies noteiktu laika posmu, laba savstarpējā saskaņa ir ļoti svarīgs aspekts. Tāpat jāapdomā, kādi ir mērķi, ko dzīvnieka dresūrā plānots izvirzīt. “Dino Zoo mājaslapā ir atrodams katra kinologa raksturojums, kurā minēts, kur speciālists ir mācījies, kādi suņi viņam pieder pašam un ko viņš dara ikdienā. Tāpat norādīta arī kinologu specializācija – vai tā ir dzīvnieku socializācija, vai hendlings, utt. Protams, jāizvērtē arī to, kādas ir paša cilvēka vēlmes un ambīcijas. Ja vēlies vienkārši paklausīgu suni, piemērots būs kas cits nekā tad, ja vēlies sportot vai arī savu tālāko dzīvi saistīt ar kinoloģiju. Nereti gadās, ka cilvēks, paņemot suni un sākot viņu apmācīt, maina arī pats savu dzīvesveidu. Tā sanāca arī man – savu pirmo suni saņēmu vienpadsmit gadu vecumā un kopš tā laika tā arī paliku kinoloģijā, ik dienas strādājot ar suņiem,” teic Tatjana.

Suņu skolu ir jāapmeklē vienu vai divas reizes nedēļā. To var darīt arī trīs reizes nedēļā, tomēr biežāk suni vest uz apmācībām nevajadzētu. Ir regulāri un secīgi jāstrādā ar dzīvnieku arī mājas apstākļos. Nereti var novērot situācijas, kad suns treniņos klausa, bet mājās – ne. Šāda uzvedība dzīvniekam veidojas tāpēc, ka vai nu kaut kas netiek pareizi darīts apmācībās, vai arī ar dzīvnieku mājās netiek strādāts nemaz. Šādā gadījumā suņa apmācība var būt ļoti ilgstoša. “Mājās suni vajag turpināt apmācīt, ievērojot visus tos pašus dzīvnieka apmācības pamatprincipus, ko parādījis kinologs. Galvenais ir saprast, kā to darīt, un visi pārējie elementi – komandas vai triki – izdosies pēc tam, pamazām virzoties no vienkāršākajām komandām uz sarežģītākajām,” iesaka Tatjana.

 

Dino Zoo suņu skola stādā divās adresēs Rīgā – Krasta ielā 52 un Stirnu ielā 26. Ir iespēja apmeklēt gan grupās, gan individuāli paklausības skolu, suņu fitnesu, kucēnu skolu un hendlingu. Kucēnu skolu drīkst apmeklēt jau no 3 mēnešu vecuma.

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Почему собака чешет уши.

Почему собака чешет уши.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Если она делает это изредка, то ничего страшного. Если же каждый день, по несколько раз в день, то лучше обратится к ветеринару.

Suns klepo

Sveiki! Suns nakti guļ uz muguras un kaut kāda brīdi itka siekalas sakrējušas sāk klepot un tālāk iet gulēt uz savas muguras. Kad ir ļoti liela fiziska slodze arī ristās un pēc tam viss pāriet . Bijām pie vetārsta doma bija par klepu pirmo reizi padzeram zāles nepārgāja otro reizi mums iedeva antibiotikas tas arī dzeram uz to brīdi viss labi bija , tagad viss atsakās no jauna . Suns jūtas labi un neliecina nekas ka viņam būtu slikti , sirdi arī izklausīja viss ok Nezinu ko darīt šinī situācija ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Neizmeklējot suni ir grūti pateikt ko darīt, taču ja antibiotiku lietošanas laikā bija uzlabojums, iespējams, ka antibiotiku kurss bija par īsu. Lai atrisinātu šo situāciju, jums jādodas pie veterinārārsta. 

Ja vēlaties pieteikties uz vizīti Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Suns nepamatoti ir palicis agresīvs

Labdien, suns nepamatoti ir palicis agresīvs nevienu nelaižot tuvumā. Parasti atrodās voljērā, bet katru dienu izlaižam paskraidīt pie mājas(piesiets pie troses un ir visu to laiku uzraudzībā). Nesen bija agresīvs tikai pret mani(cilvēku kas reizi mēnesī atbrauc ciemos), bet šodien kad saimnieki nāca tuvumā voljēram sāka rūkt. Zobus neizrāda, bet rūc un skatās ar draudošu skatienu aste ir pacelta. Kad es biju ciemos un viņš bija izlaists(pirms sāka rūkt uz saimniekiem) nelaida mani tuvu, bet kārumus no manis ņēma un no attāluma atnesa bumbu un pa lēnām sāka nākt tuvāk un tuvāk man līdz ko atļāva pat paglaudīt, bet no rīta atkal bija tik pat agresīvs.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kas ir mainījies suņa dzīvē? Cik bieži suns ir kontaktā ar cilvēku? Cik bieži un cik ilgi ar suni kāds darbojas? Vai sunim nav veselības problēmu? Jo bieži vien dzīvnieks, kurš cieš sāpes paliek agresīvs. Kā arī tas, ka suns visu laiku atrodas voljerā vai piesiets, var ietekmēt viņa psihi. Dzīvnieka vecums - pubertāte, briedums arī var ietekmēt uzvedību.

Sunim sirds problēmas

Labdien! Jorkšīras terjeram (2 gadi) veicot Rtg konstatēta apaļas formas sirds, kas esot palielināta. Ar ko mums būtu jārēķinās, kas būtu jādara? Dzīvnieks jūtas labi. Vismaz man tā šķiet. Nav nekādu pazīmju (nogurums, klepus utml), ka ir problēmas ar sirdi. Paldies

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

visdrīzāk nepieciešams veikt sirds padziļinātu izmeklēšanu - ehokardiogrammu.

Diemžēl Dino Zoo klīnikā to veikt nav iespējams.

Kardiologi: 

  • Ziepniekkalna vet. klīnika (Dr. vet. med. Ilmārs Dūrītis) -67670043; 29807738 (Zaļenieku 14, Rīga)
  • Sensovet (Dr. vet. med. Ilmārs Dūrītis) - 67600109, (Vienības gatve 109, Rīga)
  • Pet city (Dr. Dita Stalte, Dr. Jekaterina Streļēviča) - 27776635, (P.Brieža 31, Rīga)

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Записать кота в парикмахерскую

Прошу записать кота в парикхмахерскую к Иво на Краста. Порода Мейнкун. Спасибо

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

 

Pierakstus veicam pa telefonu 29390650 vai caur e-pastu frizetava@dinozoo.lv.

Borderkolija pastaigas

Vai borderkolijs justos labi dzīvokļu apstākļos, ja viņam nodrošinātu 2x dienā 1h pastaigu un brīvdienās garākas pastaigas? Vai broderkoliju var atstāt vienu pašu mājās?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jā, protams. Galvenais dot sunim gan fizisko, gan mentālo slodzi. Kā arī no kucēnu vecuma iet uz suņu skolu. Border kolliji ir gudri un enerģiskie suņi. Tie ātri mācās gan labo, gan slikto :) Suni var atstāt vienu pašu mājās. Pie ta arī jāpieradinā suns no mazotnes.

Kucēnu skolas uzsākšana

Labdien! Kad ir īstais laiks,lai kucēnu vestu uz suņu skoliņu? Mums ieteica no 4 mēnešiem. Pašreiz kucēnam ir 2 mēneši.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kucēnu skolu var sākt apmeklēt kad kucenam ir veiktas visas potes. Pēc potem ir jābūt 10 dienu karantīnai.

Cik bieži ir jāved franču būldogs pastaigās -15

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

LAbdien!

Suni ir jāved ārā tik cik ir nepieciešams atkarībā no vecuma un veselības stāvokļa. Pie -15 franču buldogu ir jānodrošinā ar siltu jaciņu vai kombinezonu. Pastaigai nav jābūt garai. 

Kā var iemācīt sunim iet uz paladziņa nokārtoties? Labvakar, man ir mazs kucēns kuram ir 2 ar pusi mēneši un viņš ir bīvera Jorkšīras terjers. Es nevaru viņu vest ārā jo viņam 20. janvārī ir otrā pote kas vajadzīga pirms ārā vešanas. Tāpēc es gribētu viņam iemācīt nokārtoties uz paladziņa, bet viņš to dara visur izņemot uz paladziņa un īstenībā redz to kā rotaļlietu. Varbūt Jums ir kādi ieteikumi?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir secīgs darbs. Kucēns nokartojās ik pēc 2-3 stundām. Parasti tas notiek pēc ēšanas, gulēšanas, spelēšanas un t.t. Ik pēc 2-3 stundām kucēns ir jāved ārā vai arī jāpiedāvā nokartoties uz paladziņa. Lai kucēnam būtu mazāka iespēja kļūdīties izvietojiet vairākus paladziņus. Kad kucēns "trāpīs" paladziņa, paslavējiet to. Ja viņs izvēlēsies nepareizo vietu, lamāt viņu nevajag, jo tas sagādās viņam stresu.

Zooveikalā var iegādāties arī speciālu tualeti, kurā kucēns netiek klāt paladziņam. Piedāvājumā ir arī mazgājamie paladziņi, kurus arī nav tik vienkārši saplest.

Ko man darīt kad vienk iet un ne pa neko sāk krist virsu svešām cilvēkam.

Sveiki ko man darīt kad vienk iet un ne pa neko sāk krist virsu svešām cilvēkam.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jums jāiet kopā ar suni uz individuālo nodarbību, lai saprast šādas uzvedības celoni. Kā arī lai atrast pareizo risinājumu.