Paklausība

Kas ir paklausīgs suns?

Paklausīgs suns ir tāds suns, ar kuru tā īpašniekam ikdienā ir viegli saprasties.

Cilvēkiem ir atšķirīgs raksturs, dienas režīms un dažādas sociālās un fiziskās iespējas, līdz ar to paklausīga suņa ideāls katram suņa īpašniekam ir individuāls. Neatkarīgi no suņa izcelsmes un vecuma, būtībā visus suņu īpašniekus interesē vieni un tie paši jautājumi: “Kā iemācīties saprast savu suni? Kā panākt, lai mans suns būtu paklausīgs? Cik ilgu laiku aizņems suņa apmācība?”.


Labi audzināts suns ir paklausīgs suns.  Vislabāk suņus sākt apmācīt jau no kucēnu vecuma, bet būtībā to darīt nekad nav par vēlu, tikai jārēķinās ar to, ka gados vecāks suns mācās lēnāk, tāpēc saimniekam būs jāvelta apmācībai lielāka uzmanība un pacietība.
 

Kad uzsākt apmācības?
Sunim vieglāk iemācīt iemaņas no nulles, nevis tad, kad viņam jau ir izveidojušies savi paradumi. Kucēna  apmācību būtu vēlams uzsākt tiklīdz viņš nonācis jūsu mājās. Jo kucēns būs nodarbinātāks, jo mierīgāka un prātīgāka būs viņa uzvedība. Kucēnu jāslavē par pareizu uzvedību. Nevēlamo uzvedību jāignorē. Sodīt kucēnu nedrīkst, jo kucēnam jāizskaidro, kas ir pareizi un kas ir nepareizi.

Neatkarīgi no tā kādas šķirnes un vecuma suns jums ir, nekad nav par vēlu iemācīt viņam mājas etiķeti un uzvedību uz ielas (sēdi, guli, stāvi, blakus “šurp”, palikt uz vietas, neēst no zemes un t.t.). Šo iemaņu apgūšana ievērojami uzlabos jūsu kopīgo sadzīvi.

 

Cik laika aizņem suņa apmācība?

Suņa apmācības laiks ir ļoti individuāls. Vidēji šis process aizņem 2-3 mēnešus, 2 reizes nedēļā. Suņu skolā pirmkārt mācās saimnieks. Viņš mācās saprasties ar savu mīluli un to trenēt. Tieši suņu saimnieki ir tie, kas trenē suņus, nevis treneri. Slinkiem saimniekiem suņi mācas lēni, čakliem saimniekiem - salīdzinoši ātri, tāpēc suņa šķirnei jau ir sekundāra nozīme. Ja gribat paklausīgu suni, jums regulāri jānāk uz nodarbībām un katru dienu jāstrādā arī mājās. Tikai tad jums būs tāds suns, par kādu esat sapņojuši. 

Suņa apmācībās procesā pats galvenais ir kontakts. Kas ir kontakts? Tā ir sociāla saikne starp cilvēku un suni. Tā ir arī emocionāla saikne, rūpes par fizisko un prāta veselību, abpusēja komunikācija. Saimniekam jāmāk apmācīt suni un sunim jābūt gatavam mācīties. Suņa saimnieka darbībām jābūt secīgām un loģiskām. Ja sunim ir aizliegts gulēt uz dīvāna, tad tas ir aizliegts vienmēr. Ja tas bija atļauts un jūs pēkšņi izdomājāt, ka tomēr nedrīkst, tad suns var to uztvert kā sodu.

Suņu apmācības procesā galvenais ir atrast pareizu motivāciju. Vienam tas ir kārums, vienam rotaļlieta, bet citam balss uzslava, saimnieka emocijas.

 

Apmācības grupā vai individuāli?

Ja tas ir pirmais suns un jums ir daudz jautājumi par suņu apmācību, ķermeņa valodu, suņa uzvedību vai, ja suns nevēlās sadarboties ar savu saimnieku, rekomendējam uzsākt apmācību individuāli. Vēlāk pēc 3-4 nodarbībām, kad būs labs kontakts ar suni un suns būs gatavs sadarboties, treneris piedāvās pāriet strādāt grupā , kur būs citi suņi un jauni izaicinājumi.

 

Ieteikumi paklausības nodarbību apmeklētājiem:

• NEBAROT suni pirms nodarbības! Ja suns  būs paēdis viņam neinteresēs līdzi paņemtie našķi apbalvošanai, bet vairāk interesēs viss, kas notiek apkārt un būs grūti noturēt viņa uzmanību;

• Līdzi ņemt našķus, ko sunim ir viegli apēst uzreiz (mazos gabaliņos) un, kas nedrūp (neder suņu cepumi vai vārīta vista). Ieteicams sagatavot kārumu somiņu vai kabatu no kuras ērti var paņemt našķus. LŪGUMS NEŅEMT polietilēna maisiņus, no kuriem būs “jāmakšķerē” našķi. Ļoti neērti!

• Līdzi jābūt PARASTAI PAVADAI (apmēram 1,5-2 metri). IZVELKAMĀS PAVADAS (FLEKŠI) NEDER – jo nav ērti, ir aizņemta roka.

• Var paņemt līdzi savu ūdens bļodiņu, lai suns varētu padzerties, kad tas vēlas.

• Var paņemt līdzi iemīļoto rotaļlietu.

 

Lai pieteiktos suņu paklausības nodarbībām DINO ZOO ARĒNĀ, aicinām zvanīt pa tālr. 29390650 vai rakstīt uz e-pastu arena@dinozoo.lv.