29. marts

Ara (Ara Ararauna)

Vēl viens krāšņs Amazones mūžamežu iemītnieks ir Ara. Citu Centrālās un Dienvidamerikas papagaiļu vidū aras izceļas ar neparasti spēcīgo knābi, garo asti un krāšņo apspalvojumu. Neskatoties uz spilgto ietērpu, aras džungļos nav pamanāmi. Uzturēšanās vietu nodod vienīgi krītošās sēklu čaumalas. Iecienītākā barība ir sēklas, turklāt augļa mīkstums parasti netiek ēsts.

Ligzdas aras iekārto augstu koku lapotnē stumbra spraugās, seklos dobumos. Divas izdētās olas perē mātīte, tēviņš tai laikā rūpējas par perētāju. Pēc četrām nedēļām izšķiļas pirmais putnēns. Mazulis ģimenē dzīvo 2 - 3 gadus un visu laiku vecāki rūpējas par viņu.

Pieaudzis putns sasniedz 98cm garumu, no kura lielāko daļu aizņem garā (40 - 50cm) aste. Dzīves ilgums šiem lielajiem krāšņajiem putniem labos apstākļos var pārsniegt 50 gadus.

Lielajiem papagaiļiem visbiežāk ir koši krāsains spalvu tērps, mazo aru apspalvojums ir pieticīgāks, ieturēts tumšāk zaļos toņos. Ģints ietver ap 15 sugām, no kurām pazīstamākās ir sarkanā ara, zaļspārnu ara, zili dzeltenā ara un zaļā ara.

Aras ir piemēroti putni apmācībai - gudri, labprāt kontaktējas ar cilvēku. Tomēr jāņem vērā, ka tie ir lieli putni, kuriem nepieciešama plaša dzīves telpa, no izturīgiem materiāliem veidoti aviāriji. Kopšanas un dzīves apstākļu ziņā aras neatšķiras no citiem lielajiem papagaiļiem. Nepieciešama ēdināšanas sastāvdaļa - svaigi dārzeņi un augļi, no graudaugiem tie dod priekšroku saulespuķu sēklām, kukurūzai un zirņiem.

Aras ļoti pieķeras saviem ģimenes locekļiem, bet ar citām ģimenēm draudzīgas saites nepastāv.
Avots: Raksta tapšanā izmantota "Eksotisko mājdzīvnieku avīze"

Vairāk
29. marts

Aratinga (Aratinga solstitialis, Aratinga mitrata, Nandayus nenday)

Pieaugusi Aratinga ir 25 - 33 cm gara. Dzīves ilgums ap 15 - 30 gadiem. Olu inkubācija 24 - 28 dienas. Putnēni izšķiļas klāti ar gaišu pūku un akli. Pēc 45 - 50 dienām putnēni pamet ligzdu.

Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu un atbilstoša izmēra laktām. Minimālie būra izmēri putnam 120 x 80 x 70 cm. Būri aprīko ar kāpnītēm, šūpoles, utt. (ligzdai izmanto noslēgtu mājiņu: 30 x 30 x 50 cm, skreja - 9 cm diametrā, pakaisītu ar zāģu skaidām). Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Optimālā istabas temperatūra + 18 - 20 oC, mitrums 60 -70%. Reizi nedēļā putnu apsmidzina ar siltu ūdeni vai ievieto būrī ūdens baseinu. Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).

Ēdināšana: kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību (daļu izbaro mērcētu). Papildus dod: svaigus un labas kvalitātes augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, burkāni, salāti, kukurūzu, gurķi, utt.), minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi), sepija, jodu (zooveikalos nopērkami - joda bloki), atbilstoša raupjuma granti, augļu koku zarus, diedzētus graudu asnus, reizi nedēļā - biezpienu, vārītu olu. Augļus izēdina pakāpeniski. Nebarot ar avokado un šokolādi!

Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.

Ja rodas aizdomas par putna saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta.

Viss par artingu:

Šajā dzimtā apvienotas ap divdesmit papagaiļu sugas, kas dzīvo Centrālo un Dienvidameriku. Daudzas šo nelielo putnu sugas (augums 25-33 cm) iecienījuši putnu mīļotāji daudzās valstīs. Populārākās no tām ir varavīksnes aratinga, sarkanplankumu aratinga un melngalvas aratinga.

Šiem papagaiļiem bez interesanta rakstura piemīt spēja atdarināt dažādas skaņas, arī cilvēka balsi. Putni, kurus no mazuļa vecuma barojis cilvēks, izturas pret saimnieku ar lielu uzticību, pieķeras tam un cenšas būt visu laiku tuvumā. Viegli apmācāmi, aratingas ātri apgūst dažādus trikus un izpilda tos pēc komandas.

Tomēr liela daļa no aratingām apveltītas ar skaļu, griezīgu balsi, kura cilvēka dzirdei ilgu laiku nav paciešama. Savā starpā papagaiļi sazinās diezgan klusās balsīs, taču emocijas tiek paustas skaļi un ilgi.

Aratingu pārim mājas apstākļos nepieciešams pietiekami liels būris, lai putni varētu lidot.

Visiem šiem papagaiļiem sevišķi patīk knābāt svaigus koku zarus - spēcīgo knābi nepieciešams nodarbināt, pretējā gadījumā tiek bojātas būra koka detaļas.

Nebrīvē putni ligzdo 30 x 30 x 40-50 cm lielās ligzdošanas mājiņās, ko ievieto būrī. Skrejas diametrs - 8-9 cm. Ligzdas materiālam izmanto skaidas. Dējumā parasti ir 3-5 olas, kuras mātīte perē 24-28 dienas. Jaunie putni izlido pēc 7-8 nedēļām. Dzimumu atšķirības nedz jauniem, nedz pieaugušiem putniem nav. Aratingas nebrīvē dzīvo apmēram 15 gadus, taču pareizi baroti un kopti putni var nodzīvot līdz 30 gadu vecumam.
Avots: Raksta tapšanā izmantota "Eksotisko mājdzīvnieku avīze"

Vairāk
29. marts

Dziedātājpapagailis (Psephotus haematonotus)

Pieaudzis dziedātāj papagailis ir 25 - 28 cm garš. Dzīves ilgums ap 10 gadiem. Olu inkubācija 20 dienas. Putnēni izšķiļas klāti ar gaišu pūku un akli. Pēc 30 dienām putnēni pamet ligzdu.

Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu un atbilstoša izmēra laktām. Minimālie būra izmēri putnam 100 x 50 x 70 cm. Būri aprīko ar kāpnītēm, šūpoles, utt. (ligzdai izmanto noslēgtu mājiņu: 25 x 25 x 30 cm, pakaisītu ar zāģu skaidām). Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Optimālā istabas temperatūra + 18 - 20 oC, mitrums 60 -70%. Reizi nedēļā putnu apsmidzina ar siltu ūdeni vai ievieto būrī ūdens baseinu. Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).

Ēdināšana: kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību (daļu izbaro mērcētu). Papildus dod: svaigus un labas kvalitātes augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, burkāni, salāti, gurķi, utt.), minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi), sepija, jodu (zooveikalos nopērkami - joda bloki), atbilstoša raupjuma granti, augļu koku zarus, diedzētus graudu asnus, reizi nedēļā - biezpienu, vārītu olu. Augļus izēdina pakāpeniski. Nebarot ar avokado un šokolādi!

Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.

Ja rodas aizdomas par putna saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta.

Viss par dziedātājpapgaiļiem:

Dziedātājpapagailis jau izsenis tiek turēts mājas apstākļos. Nelieli augumā (līdz 27 - 28 cm), mazprasīgi dzīves apstākļu ziņā, ar patīkamu raksturu, šie putni priecē saimniekus ar savu vienkāršo dziesmiņu. Dziesma gan ir tēviņu privilēģija.

Savvaļā šie papagailīši ir izplatīti Austrālijā, kur tie bieži vien apmetas līdzās cilvēkam - ligzdo saimniecības ēkās, barojas kopā ar mājdzīvniekiem, uzlasot barības atliekas.

Mājās dziedātājpapagaiļiem pietiek ar nelielu būri (līdz 1 m garumā). Ja ir iespēja, putnus var turēt plašā aviārijā kopā ar citiem līdzīga lieluma papagaiļiem un citiem miermīlīgiem putniem. Nevajag vienā būrī turēt vairāk par vienu pāri dziedātājpapagaiļu, jo tie naidojas savā starpā. Putniem ļoti patīk peldes, tādēļ jāraugās, lai būrī vienmēr būtu pieejams tīrs ūdens.

Baro dziedātājpapagaiļus ar korellām paredzētiem barības maisījumiem. Vairošanās periodā pieaug dzīvnieku valsts barības patēriņš.

Mātīte un tēviņš ir viegli atšķirami - tēviņa spalvu rotā dominē koši zaļā krāsa, spalvas virs astes ir spilgti sarkanas, bet mātītes tērps ir brūns. Selekcionāri izkopuši dziedātājpapagaiļu varietāti ar apspalvojumu pasteļtoņos.

Dziedātājpapagaiļi viegli vairojas nebrīvē, ja vien būrī ir ligzdošanai piemēroti apstākļi - koka mājiņa 25 x 25 x 30 cm ar skreju 6 cm diametrā. Ligzdiņai būrī ievieto zāģu skaidas. Dējumā parasti ir 4 - 8 baltas oliņas, kuras mātīte perē 20 dienas. Mātīti uzmana un baro tēviņš, dzenot to atpakaļ ligzdā pēc spārnu izvingrināšanas. Pārot vēlams putnus, kas nav jaunāki par gadu.

Jaunie putnēni ligzdu atstāj 28 - 30 dienu vecumā, vecāki turpina tos piebarot vēl trīs nedēļas.
Avots: Raksta tapšanā izmantota "Eksotisko mājdzīvnieku avīze"

Vairāk
29. marts

Kakadu (Cacatua)

Pieaudzis Kakadu papagailis ir 35 - 50 cm garš. Dzīves ilgums ap 50 - 55 gadiem. Olu inkubācija 28 dienas. Putnēni izšķiļas klāti ar gaišu pūku un akli. Pēc 30 - 60 dienām putnēni pamet ligzdu.

Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu un atbilstoša izmēra laktām. Minimālie būra izmēri putnam 120 (180) x 100 x 120 cm. Būri aprīko ar kāpnītēm, koku zariem, utt. (ligzdai izmanto noslēgtu mājiņu: 30 x 30 x 50 cm, skrejas diametrs - 17 cm, pakaisītu ar zāģu skaidām). Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Optimālā istabas temperatūra + 18 - 20 oC, mitrums 60 -70%. Reizi nedēļā putnu apsmidzina ar siltu ūdeni vai ievieto būrī ūdens baseinu. Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).

Ēdināšana: kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību (daļu izbaro mērcētu). Papildus dod: svaigus un labas kvalitātes augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, burkāni, salāti, gurķi, u.c.), minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi), sepija, jodu (zooveikalos nopērkami - joda bloki), atbilstoša raupjuma granti, augļu koku zarus, diedzētus graudu asnus, reizi nedēļā - biezpienu, vārītu olu. Augļus izēdina pakāpeniski. Nebarot ar avokado un šokolādi!

Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.

Ja rodas aizdomas par putna saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta.

 

Viss par kakadu:

Kakadu ģints apvieno 19 sugas. Šie papagaiļi savvaļā izplatīti Austrālijā un Indonēzijā. Kakadu ģintij ir raksturīga knābja uzbūve - knābja apakšējā daļa ir platāka par augšējo, veidojot savdabīgu kausu. Šāda knābja uzbūve ļauj putniem piekļūt ēdamajai daļai, sasmalcinot riekstu, augļu kauliņu un sēklu cietos apvalkus.

Ģints papagaiļu spalvu rota parasti ir balta, izņemot sārto kakadu, kura apspalvojums ir pelnu pelēks ar sārtu ķermeņa apakšdaļu un krūtīm. Melnais kakadu, kā jau rāda tā nosaukums, krāsots melnā krāsā. Daudzām kakadu sugām uz galvas ir dažādas formas un lieluma cekuls. Arī auguma izmēru amplitūda ir plaša - mazākie nepārsniedz 35 cm garumu, turpretī lielie, piemēram, lielais dzeltencekula kakadu sasniedz 50 cm garumu.

Visi kakadu ir ļoti interesanti un saprātīgi putni. Tiesa, liela daļa no tiem ir apveltīta ar ļoti skaļu un griezīgu balsi. Runas dāvanas šiem putniem nav pārāk attīstītas.

Kakadu barošana nekādas raizes nesagādā, ja vien ņem vērā putna prasības pēc pietiekama augļu un zaļumu daudzuma barībā.

Spēcīgo knābju īpašniekiem vēlams piegādāt pietiekamā daudzumā svaigus koku zarus, kas tiem nepieciešami knābju deldēšanai un vienkārši izklaidei.

Ligzdas putni iekārto dobumainos kokos, nebrīvē - ar metālu nostiprinātas ligzdošanas mājiņas. Skrejas lielumu veido 15-17 cm diametrā. Dējumā var būt 1-4 olas, inkubācijas periods ir 28 dienas, perē abi vecāki. Jaunie putni pamet ligzdu ap 18. dienu pēc izšķilšanās.
Avots: Raksta tapšanā izmantota "Eksotisko mājdzīvnieku avīze"

Vairāk
29. marts

Korella (Nymphicus hollandicus)

Pieaugusi korella ir 30 cm garš. Dzīves ilgums ap 20 gadiem. Olu inkubācija 18 - 20 dienas. Putnēni izšķiļas klāti ar gaišu pūku un akli. Pēc 30 - 35 dienām putnēni pamet ligzdu. Mātītes spalvu krāsojums ir blāvāks un astes apakšpusi klāj šķērssvītrots zīmējums.

Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu un atbilstoša izmēra laktām. Minimālie būra izmēri putnu pārim 120 x 60 x 60 cm. Būri aprīko ar ligzdiņu (noslēgta kastīte, izmēri 22 x 22 x 35 cm, atvere diametrā 7 cm), kāpnītēm, šūpolēm, ūdens baseinu, utt. Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Optimālā istabas temperatūra + 18 - 19 oC, mitrums 50 -70% Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).

Ēdināšana: kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību (daļu izbaro mērcētu). Papildus dod: svaigus un labas kvalitātes augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, burkāni, salāti, gurķi, utt.), minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi), sēpija, jodu (zooveikalos nopērkami - joda bloki), atbilstoša raupjuma granti, augļu koku zarus, diedzētus graudu asnus, reizi nedēļā - biezpienu, vārītu olu. Augļus izēdina pakāpeniski.

Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.

Ja rodas aizdomas par putna saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta.

Viss par korellām:

Korella ir viens no populārākajiem papagaiļiem mūsu mājās, piekāpjoties vienīgi pundurpapagaiļu priekšā. Korellas ir ievērojami lielāki putni par pundurpapagaiļiem (30 - 33cm), taču to mierīgais raksturs ļauj viegli sadzīvot ar citiem putniem.

Korellu dzimtene ir Austrālija, kur tie skaita ziņā atpaliek vienīgi no pundurpapagaiļiem. Lielos baros tie apdzīvo zālainos centrālās Austrālijas līdzenumus, uzturoties ūdens tuvumā. Ligzdo šie putni koku dobumos, īpaši nenopūloties ar ligzdas vīšanu - olas tiek dētas uz dobumā esošās satrunējoša koka pamatnes.

Korellām ir izteiktas dzimumu atšķirības. Pieaugušiem tēviņiem ir citrondzeltena "seja" ar oranžsarkaniem plankumiem ausu rajonā. Cekuliņš ir dzeltens, bet spalvas astes apakšpusē vienkrāsainas, bez raibumiem. Mātītes ķermeņa krāsojums ir līdzīgs, tikai maska ir pelēcīgi dzeltena, ar gaišāk oranžiem vaigiem. Astes spalvu apakšpusi klāj šķērssvītrots zīmējums. Jauniem putniem apspalvojuma krāsojums nav tik košs - tas vairāk līdzinās mātītes tērpam. Pieauguša putna krāsojumu jaunie papagaiļi iegūst 10 - 12 mēnešu vecumā. Selekcionāri ir ieguvuši vairākas korellu krāsu variācijas - ir sastopami brūni, balti, dzelteni un raibi putni.

Baro korellas ar dažādiem sēklu un graudu maisījumiem, daļu no tiem izbaro mērcētu. Korellas labprāt ēd dažādas ogas, augļus, dārzeņus, zaļumus. Putniem šad un tad piedāvā nelielus koka zarus, no kuriem tie nograuž pumpurus un daļēji arī mizu. Ziemā, kad ir vitamīniem bagātu zaļumu deficīts, šāda vitamīnu barība ir sevišķi vērtīga.

Korellām ligzdošanai piemērots 60 x 30 x 40 cm būris. Plašos aviārijos ligzdot var vairāki korellu pāri. Ligzdošanas mājiņa parasti ir ne mazāka par 22 x 22 x 35 cm, ar skreju 7 cm diametrā.

Dējumā parasti ir 4 - 8 baltas olas, kuras perē pārmaiņus abi vecāki. Pēc 18-20 dienām izšķiļas pirmais putnēns. Pārējie seko olu izdēšanas secībā. Mazuļi ir akli, iedzeltenām pūkām klāti. Acis atveras divpadsmitajā dienā. Apmēram mēnesi pēc nākšanas pasaulē papagailēni atstāj ligzdu.
Avots: Raksta tapšanā izmantota "Eksotisko mājdzīvnieku avīze"

Vairāk
29. marts

Mūku papagailis (Myiopsitta monachus)

Dzimtene: Dienvidamerika (DR-Brazīlija, Argentīna, Paragvaja, Urogvaja, Bolīvija)

Izskats: Pieauguši putni sasniedz 27 -31 cm garumu (aste - 12 -15 cm). Aste ir garāka par spārniem, knābis salmu dzeltens, stipri izliekt, masīvs. Piere, krūtis, vēders - pelēki, spārni, aste - zaļi, ar iezilganām spalvām.

Dzīves ilgums: 10 - 20 gadi (viss atkarīgs no turēšanas, kopšanas un ēdināšanas)

Dēj: 4 - 6 olas, inkubācija - vidēji - 23 dienas. Pēc 40 - 45 dienām izšķīlušies mazuļi ir jau ar spalvām un ēd jau sēklas (mazuļiem ir viscaur zaļas spalvas).

Putni ir diezgan skaļi un komunikabli.

Brīvā dabā šie papagaiļi uzturas baros (līdz pat 500 putnu). Mūki ir bara putni, tāpēc tos pa vienam neiesaka turēt. Mājas apstākļos ieteicamais putnu skaits - 6 -10 putni. Ja putni dzīvo divatā, tie viens par otru ļoti rūpējas ( ja arī viena dzimuma). Mūkus var turēt arī āra voljēros (vasaras periodā), pacieš samērā zemu temperatūru (ne zemāk par +5 oC). Ja putns aizlido, tas spēj atrast mājas 5 km rādiusā.

Turēšana: 2 mūku papagaiļiem vajadzētu būri vai voljēru, kurā tie brīvi var izplēst spārnus un apgriezties (piemērots ir lielo papagaiļu (žako, kakadu) būris). Būri aprīko ar atbilstoša izmēra laktām (piemērota lakta ir tāda, kad putnam sēžot uz laktas tā pirksi, apņemot laktu, nesaskaras un šis attālums starp priekšējiem un aizmugurējiem pirkstiem ir aptuveni 1 cm). Laktām izvēlas koku zarus (kārkls, ābele, bumbiere, kļava, liepa). Vēlams laktas izvietot tuvāk barības un dzeram traukiem, var būrī ielikt lielāku zaru ar atzariem, kas kalpos gan kā dažāda augstuma laktas, gan kā laika kavēklis, kur asināt un deldēt knābi. Būrim parasti līdzi ir arī barības un ūdens trauki, bet ja nav, tad izvēlaties metāla un tādus, kurus var iekabināt restēs. Kā pakaišus varat izmantot skaidu granulas, ēveļskaidas vai speciāli putniem paredzētas smiltis. Uz būra grīdas novieto keramikas trauku ar ūdeni, kas kalpos ūdens peldēm. Mantiņas: ja putniem ir garlaicīgi un viens otram plūkā spalvas, ieteiktu, jo dabīgākas, jo labāk - tās var būt klūgas (kārklu jaunie dzinumi ar visām lapām), šūpoles, spīdīgas un košas mantiņas.

Barošana: izvēlaties barību, kas paredzēta vidējiem papagaiļiem (rozella) vai amazonēm. Kā pamatbarība ir sēklas, graudi (nepārcenšaties ar saulespuķu sēklām, jo tās ir treknas un putni ātri uzbarojas un aptaukojas). Papildus dod: augļus (dažādus, tikai ne avokado), dārzeņus (gurķi, paprika, tomāti, burkāni), nedrīkst - kāpostus,  ziedkāpostus, puravus, dilles, seleriju saknes, lokus, kartupeļus. Ogas - jāņogas, upenes, zemenes, avenes, dzērvenes, ķiršus, plūmes bez kauliņiem. Salātus, seleriju lapas, pieneņu lapas, diedzētu graudu asnus. Vislabāk augļus, dārzeņus un zaļumus neiegādāties lielveikalos, jo putni ir ļoti jūtīgi pret pesticīdiem un nitrātiem. Ideāli būtu, ja tos audzētu paši! Dodot augļus, dārzeņus un zaļumus atcerieties, ka sākumā putni jāpieradina pie tiem - nedaudz - tīri pagaršošanai un ar laiku devu var palielināt pakāpeniski. Papildus būrī ieliek - minerālvielu bloku (Zoo veikalos nopērkami), sēpiju (kalcija avots) un granti. Reizi nedēļā var dot - cieti vārītu olu. Nedot: šokolādi, cepumus, riekstus, baltmaizi, rupmaizi.

Kopšana: Būri novieto tālāk no sildošām un vibrāciju radošām ierīcēm, tā lai būris nebūtu caurvējā un tiešos saules staros. Ja putni mājās ir nesen, ieteiktu tos novietot klusākā vietā un pakāpeniski pieradināt pie visiem mājas iemītniekiem un trokšņiem.

Putni ir jūtīgi pret stresu, bet ātri adaptējas vidē, ja jūtas droši, ka viņus neapdraud.

Pārošanās laikā un perēšanās laikā tēviņš mātīti ļoti sargā, tāpēc apdraudot putnus ar straujām kustībām vai pēkšņiem trokšņiem, varat izraisīt agresiju.

Ligzdošanas vietu puni veido paši no klūgām, sausas zāles, tāpēc būrī jāievieto šie materiāli papildus. Šos materiālus ieteicams novietot pie būra sienām kā slotu, jo no zemes šie putni reti ko paceļ. Ja putni paši ligzdu necenšas veidot, tad var pie būra sienas novietot koka kastīti, kura viscaur ir noslēgta, bet ar atveri uz būra iekšpusi. Ligzdošanas kastītes izmēri 35*35*35 cm, atvere 8 -10 cm, kastītē ieber skaidas.

Ja putni neizmanto ūdens baseinu, tad reizi nedēļā tie jāapsmidzina ar siltu ūdeni.

Optimālā temperatūra ir + 18 - + 20 oC, gaisa mitrums 70 - 80%.

Pirmā palīdzība:

ja ir caureja - tad dod aktivēto ogli - uz vienu putnu sasmalcina un sajauc ar nelielu ūdens daudzumu ¼ daļu no tabletes, ievelk šo šķidrumu šļircē un putnam mutē. Var dot kopā ar barību, tad sasmalcina vienu tableti. Papildus var dot kumelīšu tēju vai maigi rozā zilo graudiņu šķīdumu

ja pārauguši nagi un knābis, tos ar specializētām grieznītēm nogriezt, atstājot līdz dzīvajai daļai 1 - 1,5 mm. Ja sanāk iegriez kapilārā un asiņo, tad ņem zilo graudiņu pulveri un pieliek pie asiņojošās vietas, asiņošana apstāsies.

Ja putns saguris, samazinājusies apetīte, nomākts - griezieties pie veterinārārsta.

Putnus uz pāris stundām varat izlaist no būra palidot pa telpām, bet neatstājiet bez uzraudzības, jo tiks pagaršoti istabas augi, kas bieži vien putniem ir indīgi, tiks pamēģinātas tapetes utt. Ar varu nevajadzētu putnus mēģināt iedabūt būrī, jo tas radīs lieku stresu. Varat uz neilgu laiku punus novietot saulē, bet noteikti tikai no rīta, kad tā nav tik spēcīga, tas dos papildus D vitamīnu.

Pēc savas uzvedības putni ir ziņkārīgi un ātri pierod pie cilvēkiem. Diemžēl runas spējas šiem puniem nepiemīt, bet tie ir ļoti interesanti un fantastiski ģimenes locekļi!
Avots: Materiālu sagatavoja - Baiba Ševcova.

Vairāk
29. marts

Pelēkais papagailis - Žako (Psittacus erithacus erithacus)

Pieaudzis Žako papagailis ir 30 - 45 cm garš. Dzīves ilgums ap 50 - 70 gadiem. Olu inkubācija 30 dienas. Putnēni izšķiļas klāti ar gaišu pūku un akli. Pēc 90 dienām putnēni pamet ligzdu.

Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu un atbilstoša izmēra laktām. Minimālie būra izmēri putnam 120 (180) x 100 x 120 cm. Būri aprīko ar kāpnītēm, koku zariem utt. (ligzdai izmanto noslēgtu mājiņu: 30 x 30 x 50 cm, pakaisītu ar zāģu skaidām). Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Optimālā istabas temperatūra + 18 - 20 oC, mitrums 60 - 70%. Reizi nedēļā putnu apsmidzina ar siltu ūdeni vai ievieto būrī ūdens baseinu. Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).

Ēdināšana: kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību (daļu izbaro mērcētu). Papildus dod: svaigus un labas kvalitātes augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, burkāni, salāti, gurķi, utt.), minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi), sepija, jodu (zooveikalos nopērkami - joda bloki), atbilstoša raupjuma granti, augļu koku zarus, diedzētus graudu asnus, reizi nedēļā - biezpienu, vārītu olu. Augļus izēdina pakāpeniski. Nebarot ar avokado un šokolādi!

Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.

Ja rodas aizdomas par putna saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta.

 

Viss par žako:

Pelēkā papagaiļa pieticīgo ietērpu kompensē tā neparasti lielais atdarinātāja talants. Tāpat kā runas spējas, arī putnu āriene var stipri atšķirties. Ķermeņa garums svārstās no 30 līdz 40 cm. Apspalvojuma pamatkrāsa ir pelēka, tikai aste ir koši sarkana vai tumšas aveņkrāsas, no apakšas - gandrīz melna. Pasugas labi atšķiras arī pēc "sejas" - sarkanastes žako knābis ir melns, bet brūnastes žako knābja virsējā daļā ir liels iesārts vai dzeltenīgs plankums.

Savvaļā pelēkie papagaiļi mīt Āfrikas ekvatoriālajos un tropiskajos mežos. Šie putni dzīvo gan baros, gan atsevišķos pāros. Ligzdošanai izmanto dobumainus kokus.

Pelēkais papagailis ir ideāls istabas biedrs. Tas maz trokšņo, ir mierīgs. Vienīgi rīta un vakara stundās reizēm demonstrē savu repertuāru.

Pelēko papagaiļu pāra turēšanai nepieciešams būris 120-180 x 80 x 120 cm lielumā. Šie putni sāk vairoties 4-5 gadu vecumā. Ja savstarpējās attiecībās ir vērojamas maigas jūtas, pārim piedāvā ligzdošanas mājiņu no bieziem dēļiem vai finiera 30 x 30 x 50 cm lielumā ar skreju 11-15 cm diametrā. Ligzdai mājiņā ievieto skaidas.

Apmēram mēnesi mātīte perē 2-4 olas. Tēviņš baro un aizstāv mātīti. Šajā laikā ir diezgan grūti putnus apkopt, jo tie kļūst agresīvi. 10-11 nedēļu vecumā putnēniem izveidojas apspalvojums un jau pēc 3 mēnešu vecuma sasniegšanas tie pamet ligzdu.

Baro putnus ar dažādiem graudu un sēklu maisījumiem. Vienīgās grūtības var sagādāt šo putnu konservatīvisms. Ja barotavā atrodas kaut kas jauns un nepazīstams, papagailis var atteikties no barības. Būrī jāatrodas lapu koku un augļu koku zariem - papagaiļiem patīk tos knābāt.

Žako periodiski vajag peldināt siltā dušā, lai apspalvojumu uzturētu labā stāvoklī. Pie šīs procedūras putns jāpieradina ļoti pakāpeniski un uzmanīgi.
Avots: Raksta tapšanā izmantota "Eksotisko mājdzīvnieku avīze"

Vairāk
29. marts

Pundurpapagaiļi (Melopsittacus undulatus)

Pieaudzis pundurpapagailis ir 14 - 20 (27) cm garš. Dzīves ilgums ap 10 gadi. Olu inkubācija 18 - 19 dienas. Putnēni izšķiļas kaili un akli. Pēc 30 - 35 dienām putnēni pamet ligzdu.

Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu un atbilstoša izmēra laktām. Minimālie būra izmēri putnu pārim 100 x 50 x 50 cm (vēlams taisnstūrveida). Būri aprīko ar kāpnītēm, šūpolēm, ūdens baseinu, utt. Kā ligzdu izmanto noslēgtu koka būrīti, ko pakaisa ar zāģu skaidām (izmēri 17 x17 x 25 cm ar skreju 5 cm diametrā).Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Optimālā istabas temperatūra + 10 - 19 oC, mitrums 60 -80% Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).

Ēdināšana: kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību (daļu izbaro mērcētu). Papildus dod: svaigus un labas kvalitātes augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, burkāni, gurķi, salāti, utt.), minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi), sēpija, jodu (zooveikalos nopērkami - joda bloki), atbilstoša raupjuma granti, augļu koku zarus, diedzētus graudu asnus, reizi nedēļā - biezpienu, vārītu olu. Augļus izēdina pakāpeniski. Nebarot ar avokado un šokolādi!

Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.

Ja rodas aizdomas par putna saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta.

 

Viss par pundurpapagaiļiem (viļņpapagailiem):

Līdz ar kanārijputniņu, pundurpapagailis ir viens no populārākajiem mājās turētajiem putniem. Mazprasīgs pret dzīves apstākļiem, ar dzīvu temperamentu un spējīgs atdarināt cilvēka valodu - īpašības, kas padarījuši papagaili par cilvēka draugu.

Šo putnu turēšana mājas apstākļos ir interesanta nodarbība. Vieni audzētāji nodarbojas ar selekciju, izveidojot arvien jaunas krāsu varietātes, citi apmāca pundurpapagaili atdarināt cilvēka runu, vēl citiem papagailītis mājās ir draugs un kompanjons. Graciozo putnu vērošana sagādā prieku gan pieaugušajiem, gan bērniem.

Pundurpapagaiļu dzimtene ir Austrālijas centrālo rajonu līdzenumi. Barības meklējumos putni pārvietojas lielos baros. Pašlaik nebrīvē turēto pundurpapagaiļu skaits ievērojami pārsniedz dabā dzīvojošo putnu skaitu. Pārošanās periodā lietus sezonas beigās tie atgriežas dzimtajās vietās, parasti ūdens tuvumā. Savvaļas pundurpapagaiļu apspalvojums ir zāles zaļumā ar dzeltenu masku, ķermeņa virspuse un spārni klāti ar melnu viļņainu zīmējumu, kas devis tiem izplatītu nosaukumu - viļņpapagaiļi. Pie knābja pamatnes atrodas vaskādiņa ar nāsu atverēm. Tēviņiem tā ir zila, bet mātītēm - brūna vai zilganbalta. Pēc šīs pazīmes praktiski tiek noteikts putna dzimums. Maziem papagailēniem dzimumu nav iespējams noteikt, jo vaskādiņas raksturīgā krāsa parādās tikai, putnam sasniedzot 6 - 8 mēnešu vecumu.

Dabiskos apstākļos pundurpapagaiļi nevij ligzdas. Kā vairums papagaiļu, kas ligzdo koku dobumos, arī viņi dēj olas tieši uz "grīdas". Par ligzdas materiālu kalpo satrunējušās koka šķiedras. Dējot olas koka sakņu labirintos, olas bieži vien atrodas tieši uz zemes. Pundurpapagaiļu jaunās paaudzes inkubācijas laiks ir 18 dienas, ligzdu putnēni pamet trīsdesmit piektajā dienā pēc izšķilšanās.

Nebrīvē audzētie papagaiļi izceļas ar ļoti dažādu apspalvojuma krāsu - selekcijas ceļā izveidotas vairāk nekā simts krāsu variācijas: zili, zaļi, olīvzaļi, pelēki, raibi papagailīši ar vairāku krāsu zīmējumiem. Līdzās gludspalvainajiem pundurpapagaiļiem izveidotas arī cekulainās varietātes. Parasti pundurpapagaiļa garums no galvas līdz astes galam nepārsniedz 18 - 20 cm, bet izstādes eksemplāriem - 25 - 27 cm.

Pareiza un regulāra kopšana ir galvenais putna labsajūtas priekšnoteikums. Vairāk nekā jebkuram mājdzīvniekam, putnam nepieciešams svaigs gaiss.

Svarīgākais priekšnoteikums normālu dzīves apstākļu radīšanai mājās ir pareizi izvēlēts būrītis. Tam jābūt taisnstūrveida, ar plakanu augšpusi. Pundurpapagaiļiem vēlamāki ir būrīši ar vertikāli izvietotām stieplēm, lai putni varētu būra sienas izmantot kāpelēšanai. Minimālie izmēri: 60 x 40 x 40 cm vienam putnu pārim, 100 x 40 x 40 cm diviem pāriem.

Zooveikalos piedāvātie barības maisījumi galvenokārt sastāv no zāļu sēklām, galvenā no tām - prosa. Ja vēlaties sagādāt savam mīlulim īpašu, vitamīniem bagātu gardumu, sagatavojiet diedzētas sēkliņas.
Avots: Raksta tapšanā izmantota "Eksotisko mājdzīvnieku avīze"

Vairāk
29. marts

Rozā kakadu (Eolophus roseicapillus, Cacatua roseicapilla)

Pieaudzis Rozā kakadu papagailis ir 35 cm garš. Dzīves ilgums ap 50 - 55 gadiem. Olu inkubācija 25 dienas. Putnēni izšķiļas klāti ar gaišu pūku un akli. Pec 30 - 50 dienām putnēmi pamet ligzdu.

Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu un atbilstoša izmēra laktām vai voljēros. Minimālie būru izmēri putnam 120 (160) x 100 x 100 cm. Būri aprīko ar kāpnītēm, koka zariem, u.tt. (ligzdai izmanto noslēgtu mājiņu: 30 x 30 x 50 cm, skrejas diametrs - 17 cm, pakaisītu ar zāģa skaidām). Būri novieto talāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Optimālā istabas temperatūra + 18 - 20 0C, mitrums 60 - 70%. Reizi nedēļā putnu apsmidzina ar siltu ūdeni vai ievieto būrī ūdens baseinu. Regulāri tīra un dezinficē (1 reizi nedēļā).

Ēdināšana: kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību (daļu izbaro mērcētu). Papildus dod: svaigus un labas kvalitātes augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, burkāni, salāti, gurķi, utt.), minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi), sepija, jodu (zooveikalos nopērkami - joda bloki), atbilstoša raupjuma granti, augļu koku zarus, diedzētus graudu asnus, reizi nedēļā - biezpienu, vārītu olu. Augļus izēdina pakāpeniski. Nebarot ar avokado un šokolādi!

Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.

Ja rodas aizdomas par putna saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta.

Vairāk
29. marts

Rozella (Platycercus eximius, Platycercus icterotis)

Pieaugusi rozella ir (27) 32 - 36 cm garš. Dzīves ilgums ap 25 - 30 gadiem. Olu inkubācija 21 - 24 dienas. Putnēni izšķiļas klāti ar gaišu pūku un akli. Pēc 30 -32 dienām putnēni pamet ligzdu.

Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu un atbilstoša izmēra laktām. Minimālie būra izmēri putnam 120 x 60 x 80 cm. Būri aprīko ar kāpnītēm, šūpoles, utt. (ligzdai izmanto noslēgtu mājiņu: 25(30) x 25(30) x 40 cm. Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Optimālā istabas temperatūra + 18 - 20 oC, mitrums 60 - 70%. Reizi nedēļā putnu apsmidzina ar siltu ūdeni vai ievieto būrī ūdens baseinu. Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).

Ēdināšana: kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību (daļu izbaro mērcētu). Papildus dod: svaigus un labas kvalitātes augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, burkāni, salāti, gurķi, utt.), minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi), sepija, jodu (zooveikalos nopērkami - joda bloki), atbilstoša raupjuma granti, augļu koku zarus, diedzētus graudu asnus, reizi nedēļā - biezpienu, vārītu olu. Augļus izēdina pakāpeniski. Nebarot ar avokado un šokolādi!

Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.

Ja rodas aizdomas par putna saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta.

 

Viss par rozellām:

Rozellas ir vieni no skaistākajiem papagaiļiem, kas dzīvo Austrālijā. Vairāku sugu rozellas apmetas uz dzīvi cilvēku mājokļu tuvumā - parkos, pilsētu nomalēs, fermās.

Šajā ģintī ietilpst piecas sugas, līdzīgas turēšanas apstākļu, barības un kopšanas ziņā. Populārākie no šiem papagaiļiem turēšanai nebrīvē ir raibā rozella un dzeltengalvu rozella. Rozellu turēšanai piemēroti aviāriji 3 - 4 m garumā.

Rozellu barība ir dažādi augu sēklu maisījumi, augļi, ogas un sīki kukaiņi, miltu tārpi. Cietākās sēklas un graudus izbaro mērcētus. Labprāt pagrauž piedāvātos zariņus ar mizu, taču būra koka konstrukcijas nebojā. Šiem putniem nepieciešams uzņemt daudz minerālvielu, tādēļ barības piedevām jāatrodas būrī pastāvīgi.

Kā vairumam papagaiļu vairošanās periodā rozellām aviārijā jāievieto ligzdošanas mājiņas. To izmēri svārstās atkarībā no putnu lieluma: 25 (30) x 25 (30) x 40 cm. Raibās rozellas var mēģināt vairot arī mazākos būros - 100 x 40 x 60 cm ar tajos ievietotām ligzdošanas mājiņām. Ligzdai tiek izmantotas lapu koku zāģu skaidas.

Rozellu mātītes dēj 4 - 8 olas un perē 21 - 24 dienas. Jaunie putni pamet ligzdu 30-32 dienu vecumā. Apspalvojuma krāsa jaunajiem ir bālāka nekā pieaugušajiem putniem. Pēc apspalvojuma krāsas raibo rozellu dzimumu noteikt ir diezgan grūti - tēviņa apspalvojums ir košāks, ar sniegbaltiem vaigiem. Mātītei plankumi uz vaigiem ir netīri balti. Pieaugušiem tēviņiem ir lielāka galva ar spēcīgāku knābi, mātītēm galva ir smalkāka, akurātāka, knābis pie pamatnes šaurāks.

Ir izaudzētas arī raibās rozellas pasteļtoņu spalvu tērpā.
Avots: Raksta tapšanā izmantota "Eksotisko mājdzīvnieku avīze"

Vairāk