Atpakaļ

Dino Zoo eksperta padomi, kā papagaiļiem iemācīt trikus

Par to, kā dažādu sugu papagaiļiem palīdzēt apgūt dažādus trikus un jaunas iemaņas, stāsta Dino Zoo eksperte, Zane Zagorska.

Vai tavs papagailis kļuvis neaktīvs un vēro tevi ar garlaicīgu, skumju skatienu? Triku apguve ir lielisks veids, kā atgriezt papagaiļa dzīvesprieku, mazināt garlaicību, atbalstīt mentālo veselību un, protams, veidot ciešāku saikni ar mīluli. Papagaiļi ir apbrīnojami inteliģenti putni, kas spēj apgūt virkni dažādus uzdevumus, komandas un triku. Taču lai to paveiktu, nepieciešama saimnieka pacietība un laiks. Proti, lai iemācītu papagailim sarežģītākus trikus vai pat runāt, nepieciešami vairāki mēneši. 

 

Par to, kā dažādu sugu papagaiļiem palīdzēt apgūt dažādus trikus un jaunas iemaņas, stāsta Dino Zoo eksperte, Zane Zagorska.

Bilde ar dzelteni zaļu viļņpapagaili.

 

Vieglāk apmācāmās papagaiļu sugas 

 

Putni ir ļoti inteliģenti dzīvnieki un tad, ja tiek turēti vienatnē, alkst kontaktu ar cilvēku, tāpēc būs gatavi apgūt jaunas iemaņas, turklāt apmācīt iespējams ne tikai papagaiļus, bet arī daudzu citu sugu putnus. Taču putna spēja apgūt jaunas prasmes ietekmē gan sugas īpatnības un putna saskarsme ar cilvēku pavisam jaunā vecumā, gan katra putna unikālais raksturs. Papagaiļu sugas ietvaros ir gan vieglāk apmācāmi, gan grūtāk apmācāmi putni, tāpēc izvēloties konkrētas sugas papagaili, iepriekš vēlams izpētīt sugas raksturojumu. 

 

Aras papagailis (Ara spp.) 

Aras ir vieni no lielākajiem papagaiļiem pasaulē, un arī vieni no gudrākajiem. Aras papagaiļi ir ļoti sabiedriski putni, kuri mīl pavadīt laiku kopā ar saviem cilvēkiem. Tiem var iemācīt runāt, atdarināt dažādas skaņas un iemācīt dažādus trikus. Tomēr jaunajam saimniekam jāatceras, ka šie putni prasa ne vien lielus ieguldījumus un ir ļoti trokšņaini, bet tiem nepieciešams daudz vietas, tamdēļ šis mājdzīvnieks ir piemērots saimniekiem ar plašu dzīvojamo platību. Uzzini vairāk par zildzelteno aru un zaļspārnu aru.

 

Žako papagailis (Psittacus Erithacus) 

Skaisti dūmakaino, pelēko toņu žako papagaiļi arī pieder pie lielo sugu papagaiļiem un ir ļoti viegli iemācāmi gan runāt, gan atdarināt dažādas skaņas. Turklāt ar papildu treniņiem tie var iemācīties arī atšķirt krāsas un skaitīt. Šiem putniem nepieciešams nodrošināt īpaši aktīvu un daudzveidīgu sociālo un mentālo stimulu, tamdēļ ikdienas treniņi būtu ideāla iespēja izveidot īpaši ciešu saikni ar savu mīluli, kas vienlaikus palīdzēs uzturēt putna mentālo veselību, attīstību un dzīvesprieku. 

 

Amazonas papagailis (Amazona spp.)

Ir dažādu sugu amazonas papagaiļi un visi no tiem ir gana viegli apmācāmi. Neskatoties uz grūto personību, amazonas papagaiļi ir ļoti sabiedriski un gudri putni. Amazonas papagaiļiem nepieciešama konstanta, bieža uzmanība un tie īpaši izbaudīs dažādas interaktīvās un intelektuālās rotaļlietas, jaunu triku apguvi un saimnieka uzmanību. 

 

Kakadu papagailis (Cacatua galerita) 

Kakadu ir papagailis ar īpaši izteiktu personību, vienlaikus šie putni ir arī diezgan viegli apmācāmi. Kakadu papagaiļiem ir sugai tipiskais cekuls, kuru tie paceļ, kad izjūt bailes, prieku vai dusmas. Apmācot Kakadu, saimnieks bieži varēs novērot, ka papagailis tur savu cekulu paceltu, atkārtojot iemācītās uzvedības, tā izrādot savu prieku, ko kopīgas nodarbes un treniņi sagādā putnam.

 

Viļņpapagailis (Melopsicatus undulatus)

Mazi, bet ar dižu un spēcīgu raksturu apveltīti viļņpapagaiļi ir vieni no gudrākajiem papagaiļiem, kuri spēj iemācīties ne tikai runāt un atdarināt dažādas skaļas, bet ir spējīgi iemācīties arī dažādus interesantus trikus. Viļņpapagiļi ir spējīgi iemācīties līdz pat 200 vārdiem, turklāt salīdzinājumā ar lielajām papagaiļu sugām, šie papagailīši ir krietni klusāki. Tāpat viļņpapagaiļiem nav nepieciešams tik daudz vietas kā Arām vai Žako papagaiļiem. 

 

Korella (Nymphicus hollandicus)

Korellas ir Kakadu papagaiļu mini versija, kas prasa krietni mazāk ieguldījumus, ir klusāki un tiem nepieciešams mazāk vietas. Neskatoties uz mazo augumu, tie ir pārsteidzoši gudri papagaiļi, kas spēj iemācīties atdarināt dažādas skaņas, runāt un izpildīt dažus vieglus trikus. 

 

Aratingas papagaiļis (Aratinga spp.)

Dabā sastopamas vairāku sugu aratingas, un visas šīs sugas ir ļoti sabiedriskas, aktīvas un ātri apmācāmas. Līdzīgi kā citiem putniem, arī aratingas vieglāk apmācīt, kamēr tās ir jaunas, bet pateicoties savai apķērībai, trikus tās var mācīties visas dzīves garumā. Aratingas nebūs piemērotas apmācībām runāšanā, bet ir ļoti prasmīgas triku apguvē.

 

Krāmers (Psittacula krameria) 

Krāmeri ir atpazīstami ar savai sugai raksturīgo gredzenu ap kaklu, īpaši spalgo balsi un spēju viegli iemācīties jaunas iemaņas. Apmācīti, krāmeri bieži iemācās runāt sasniedzot viena gada vecumu, un tiklīdz viņi šo prasmi būs apguvuši, tā tiks lietota ik dienu. Krāmeri ir viegli apmācāmi arī veikt dažādus trikus, jo īpaši novērtē laiku kopā ar savu saimnieku. 

 

Cēlais papagailis (Eclectus roratus) 

Cēlie papagaiļi ir plaši atpazīstami ar vizuālā izskata atšķirībām mātītei un tēviņam. Šie krāšņie putni spēj ļoti veiksmīgi un ātri iemācīties runāt un atdarināt dažādus vārdus. Tāpat kā citi viegli apmācāmie putni, cēlie papagaiļi apgūst ne tikai trikus, kas tiek mācīti, bet ar laiku arī paši sāk atdarināt redzēto un dzirdēto, tādēļ saimniekam jābūt uzmanīgam, lai neapzināti neiemācītu savam papagailim kādu nevēlamu uzvedību vai vārdus.

Bilde ar papagaiļiem.

 

Padomi papagaiļu apmācībās

 

Triku mācīšana papagailim būs patīkama nodarbe gan saimniekam, gan pašam putnam tikai tik ilgi, kamēr tā tiek veikta pareizi un pacietīgi. Tas cik viegli apmācāms būs papagailis, ir atkarīgs arī no vispārējiem putna pieradināšanas un dzīves apstākļiem un putna veselības stāvokļa. Taču svarīgi atcerēties, ka pat viegli apmācāmas papagaiļu sugas pārstāvis var negribēt apgūt trikus vai apgūs tos krietni lēnāk. 

 

Saimniekam vienmēr jādod putnam iespēja pašam darīt visu pēc brīvas gribas, jebkuru pozitīvo uzvedību apbalvojot ar gardumu un ir svarīgi, lai mācot ko jaunu, viss tiktu mācīts pakāpeniski un lēni, lieki nemulsinot putnu ar vairākām jaunām komandām un trikiem vienlaicīgi.

 

  • Ja papagaiļi dzīvo barā, plašā aviārijā, tad triku mācīšana būs grūta un aizņems krietni vairāk laika. Taču, ja papagailis ir viens un tiek turēts būrī, putns noteikti izbaudīs kontaktu ar saimnieku un daudz veiksmīgāk un ātrāk apgūs jaunās iemaņas. 

  • Labākā vieta, kur putnam mācīt jaunus trikus ir kāda neitrāla telpa bez liekiem uzmanību novērsošiem objektiem, prom no papagaiļa būra. 

  • Veiksmīgai putna apmācībai būs nepieciešama stabila lakta un daudz putnam piemēroti gardumi, piemēram, prosa, rieksti, sēkliņas. 

  • Sākumā apmācību laikam jābūt īsam, procesa gaitā vērojot putnu, lai saprastu, vai nodarbe ir interesanta, putns nesāk garlaikoties vai nogurt. Ar laiku apmācību ilgums var tikt pagarināts. 

  • Apmācības jāsāk ar komandu “Uzkāp” un “Nokāp”, tā iemācot putnam pēc komandas uzkāpt un nokāpt no cilvēka pirksta vai rokas. Tieši pieradināšana pie saimnieka rokas ir pirmais un svarīgākais solis uzsākot apmācības. 

  • Nākamā komanda, kuru var apgūt, ir “Māj”, kad, tā vietā, lai putns uzkāptu uz cilvēka rokas, mēs iemācam tam vien pacelt ķepiņu. Katru pareizu uzvedību saimniekam obligāti jāapbalvo ar gardumu, kādu sēklu vai riekstu.

  • Papagailim var iemācīt arī tādas komandas kā “Apgriezies”, kur ar kāruma palīdzību putns tiek vadīts, lai tas apgrieztos uz laktas. Savukārt apgūstot komandu “Palocies”, ar kāruma palīdzību putns tiek mācīts pieliekties. Tāpat viegli iemācīt ir atnest pamestu mantiņu, vispirms iemacot mantu tikai paņemt knabī un atdot un ar laiku mantu likt tālāk no putna, dodot komandu to pacelt un atdot.

Bilde ar zilu papagaili.

 

Dinozoopasaule.lv – ekspertu padomi ikvienas sugas mājdzīvnieku saimniekiem! 

Dinozoopasaule.lv atradīsi visu nepieciešamo informāciju par dažādiem, ar mājdzīvnieku kopšanu, veselību, uzturu un aprūpi saistītiem jautājumiem! Savukārt visas nepieciešamās zoo preces papagaiļu un citu sugu mājdzīvniekiem ātri, ērti un izdevīgi iegādājies dinozoo.lv vai Dino Zoo veikalos visā Latvijā! 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Ūbeles

Vai korellas sadzīvo ar ūbelēm

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Labdien!

Ja ir ļoti liels voljērs un ūbelēm būs ierīkota pažobele, tad putni var sadzīvot, bet noteikti atšķirīga barība, ūbelēm nepieciešama grants (obligāti).

Savvaļas putni

Pie mājas sēž vārna, nelido, izskatās ka savainots spārns. Vai var aizvest pie jums?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ne visas klīnikas var pieņemt savvaļas dzīvniekus un putnus, tam ir nepieciešama speciāla atļauja!

Šādos gadījumos varat sazināties ar Latvijas Savvaļas putnu palīdzības biedrību ''Drauga Spārns''!

Suns rūc

Sveiki, man ir suns kurš draudzīgi dzīvojas ģimenē, ir draudzīgs un paklausīgs ar maziem bērniem (4 un 6) gadi, savukārt ar sievas senčiem (kuri arī dzīvo tajā pašā mājā) ir piesardzīgs, rej virsū, rūc ja tuvojas mūsu mājas pusei (privātmāja), kā mums risināt situāciju, itkā neko sliktu nav darījuši sunim + dažreiz pat pacienā ar kādu kauliņu vai gaļas gabalu (ne paši dod bet iedod lai mēs iedodam), ikdienas dzīvē sunim uzmanību nepievērš, ta pat laikā suns viņus redz katru dienu? Vai maz ir iespējams ko mainīt ja suns jau ir vairāk kā gadu vecs?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kāds suns ir attiecībā pret svešiem cilvēkiem? Arī rūc? Vai tikai uz Jūsu vecākiem? Iespējams ir bijis kaut kāds starpgadījums, iespējams sunim ir bail vai viņš sargā Jūs. Visādi var būt. Mēginiet sadraudzēt suni ar vecākiem. Ja sunim nav paniskas bailes vai agresijas, lai vecāki uzciena to sunīti ar našķi, paglaudā un t.t. Bet caur negribu noteikti nekas nav jādara.

brūce

Sunim uz ādas pušums, jēlums Devām antibiotikas., ziedēs dažādas.Nevar saaugt, sulo. Vai obligāti jāšuj?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ar dzīvnieku noteikti ir jādodas pie veterinārārsta. Šādā gadījumā diez vai tiksiet galā ar ziedēm. Ja vēlaties pieteikties uz vizīti pie veterinārārsta Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

pundurpapagaiļi

Sveiki, gribēju pajautat vai mazais papagailis izdzīvos ja aizgaja bojā otra pusīte (puika),vai labāk nopirkt jaunu draudziņu?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Ja putns pārdzīvo otra putna pazušanu, tad labāk iegādāties tomēr otru putniņu. Pundurpapagaiļi samērā labi pieņem jaunpienācējus. 

pundurpapagaiļi

Labdien! Ir divi viļņspārnu papagaiļi, bet tikai vienam ir problēma. Kasās ļoti, vairāk nekā otrais. Pārsvarā visu laiku kasās nemitīgi. Plūc sev ārā spalvu, sākumā tikai zem spārniem un kakla, bet nujau ir viss vēders izplūkts. Šis notiek apmēram jau gadu. Tagad uz vēdera ir mazi asins caurumiņi, bet vēdera apakšdaļā ir izkosts caurums no kura jau tek bieži asinis tās pamanāmas būrī pleķos. Kas noticis papagailim? Un kāpēc tikai vienam ja abi dzīvo vienā būrī?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Noteikti abi putni ir jāatrāda veterinārārstam klātienē. Noteikti vizīti daudz neatlieciet. Pie vainas var būt gan ektoparazīti gan vielmaiņas traucējumi. Putnam, kuram ir brūces palīdzība ir jāmeklē pēc iepsējas ātrāk. Dino Zoo klīnikā strādā dr. Inga. iepiekš jāpierakstās pa t. 67327923

Papagailis

Papagailis jau otro dienu netaisa vaļā vienu aci. Ko darīt?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Putns noteikti jāatrāda veterinārārstam.

Korella

Sveiki nopirkām korellu pagāja apmēram 3 mēneši devām klausīties katru dienu melodiju bet putns nemācās vai putns pats izvēlās ko grib mācīties vai tam var nepatikt tas ko rādi?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Liekot tikai klausīties mūziku putns diez vai to sāk atdarināt. Jūsu putna dzimums ir zināms? Meitenēm nav tik labi attīstīta balss un tās vairāk čiepst un klaigā. Puikām izteiktāk ir svilpošana un dažādu melodiju atdarināšana. Vai esat mēģinājuši paši svilpot kādu melodiju??? Katru dienu ar putnu ir jākomunicē, jātdarina dažās skaņas un jāvēro uz kurām putns vislabāk reaģē, tad tās skaņas arī vairāk jāatskaņo. 

Amadīni

Labdien! Gaidīsim drīzu atbildi, jo ļoti uztraucamies. Putniņi nekad nav bijuši, pieredzes nav. Amadīnu meitene izdējusi nedēļas laikā 4 oliņas. Neesam pārliecināti, vai atstāt, vai ņemt ārā, jo veikalā mums tomēr ieteica izņemt, jo tas esot ļoti apgrūtinoši mātītei, ar varbūtību, ka mazuļus neizbarosim un pats putniņš to nespēšot. Kā labāk rīkoties?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Cik un kādi putni jums ir? Tikai vienam meitene? Ja ir pāris - tad oliņas var atstāt un putni var mēģināt perēt. Pieaugušie putni jābaro kā parasti, ierastā barība, papildus vitamīni, vārīta ola nedaudz, nedaudz vārīti rīsi un zaļumi (nedaudz salāts, var vēl atrast ādu pieneņu lapu). Ja olas izšķilsies maziļi varētu būt pēc 20 - 25 dienām. Vecāki paši mazos izbaros. Ja tomēr vecāki pavirši silda olas (1 dienu perē, 2 - 3 dienas neperē) vailigzdu pamet pavisma, tad olas varat izņemt - diemžēl tās ir tukšas.

Ja jums ir tikai viena pati meitene, tad jā - labāk olas izņemt un būri aptumšot, lai pārtrauktu dēšanas ciklu. 

Žako

Labdien! Vēlējos pajautāt vai kāda no jūsu veikaliem ir pārdošana Žako papagailis?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Uz doto bīdi nav Žako papagailis pārdošanās. Bet varam piedāvāt Amazonu un Rozā Kakdu.