Atpakaļ

Dino Zoo eksperta padomi, kā papagaiļiem iemācīt trikus

Par to, kā dažādu sugu papagaiļiem palīdzēt apgūt dažādus trikus un jaunas iemaņas, stāsta Dino Zoo eksperte, Zane Zagorska.

Vai tavs papagailis kļuvis neaktīvs un vēro tevi ar garlaicīgu, skumju skatienu? Triku apguve ir lielisks veids, kā atgriezt papagaiļa dzīvesprieku, mazināt garlaicību, atbalstīt mentālo veselību un, protams, veidot ciešāku saikni ar mīluli. Papagaiļi ir apbrīnojami inteliģenti putni, kas spēj apgūt virkni dažādus uzdevumus, komandas un triku. Taču lai to paveiktu, nepieciešama saimnieka pacietība un laiks. Proti, lai iemācītu papagailim sarežģītākus trikus vai pat runāt, nepieciešami vairāki mēneši. 

 

Par to, kā dažādu sugu papagaiļiem palīdzēt apgūt dažādus trikus un jaunas iemaņas, stāsta Dino Zoo eksperte, Zane Zagorska.

Bilde ar dzelteni zaļu viļņpapagaili.

 

Vieglāk apmācāmās papagaiļu sugas 

 

Putni ir ļoti inteliģenti dzīvnieki un tad, ja tiek turēti vienatnē, alkst kontaktu ar cilvēku, tāpēc būs gatavi apgūt jaunas iemaņas, turklāt apmācīt iespējams ne tikai papagaiļus, bet arī daudzu citu sugu putnus. Taču putna spēja apgūt jaunas prasmes ietekmē gan sugas īpatnības un putna saskarsme ar cilvēku pavisam jaunā vecumā, gan katra putna unikālais raksturs. Papagaiļu sugas ietvaros ir gan vieglāk apmācāmi, gan grūtāk apmācāmi putni, tāpēc izvēloties konkrētas sugas papagaili, iepriekš vēlams izpētīt sugas raksturojumu. 

 

Aras papagailis (Ara spp.) 

Aras ir vieni no lielākajiem papagaiļiem pasaulē, un arī vieni no gudrākajiem. Aras papagaiļi ir ļoti sabiedriski putni, kuri mīl pavadīt laiku kopā ar saviem cilvēkiem. Tiem var iemācīt runāt, atdarināt dažādas skaņas un iemācīt dažādus trikus. Tomēr jaunajam saimniekam jāatceras, ka šie putni prasa ne vien lielus ieguldījumus un ir ļoti trokšņaini, bet tiem nepieciešams daudz vietas, tamdēļ šis mājdzīvnieks ir piemērots saimniekiem ar plašu dzīvojamo platību. Uzzini vairāk par zildzelteno aru un zaļspārnu aru.

 

Žako papagailis (Psittacus Erithacus) 

Skaisti dūmakaino, pelēko toņu žako papagaiļi arī pieder pie lielo sugu papagaiļiem un ir ļoti viegli iemācāmi gan runāt, gan atdarināt dažādas skaņas. Turklāt ar papildu treniņiem tie var iemācīties arī atšķirt krāsas un skaitīt. Šiem putniem nepieciešams nodrošināt īpaši aktīvu un daudzveidīgu sociālo un mentālo stimulu, tamdēļ ikdienas treniņi būtu ideāla iespēja izveidot īpaši ciešu saikni ar savu mīluli, kas vienlaikus palīdzēs uzturēt putna mentālo veselību, attīstību un dzīvesprieku. 

 

Amazonas papagailis (Amazona spp.)

Ir dažādu sugu amazonas papagaiļi un visi no tiem ir gana viegli apmācāmi. Neskatoties uz grūto personību, amazonas papagaiļi ir ļoti sabiedriski un gudri putni. Amazonas papagaiļiem nepieciešama konstanta, bieža uzmanība un tie īpaši izbaudīs dažādas interaktīvās un intelektuālās rotaļlietas, jaunu triku apguvi un saimnieka uzmanību. 

 

Kakadu papagailis (Cacatua galerita) 

Kakadu ir papagailis ar īpaši izteiktu personību, vienlaikus šie putni ir arī diezgan viegli apmācāmi. Kakadu papagaiļiem ir sugai tipiskais cekuls, kuru tie paceļ, kad izjūt bailes, prieku vai dusmas. Apmācot Kakadu, saimnieks bieži varēs novērot, ka papagailis tur savu cekulu paceltu, atkārtojot iemācītās uzvedības, tā izrādot savu prieku, ko kopīgas nodarbes un treniņi sagādā putnam.

 

Viļņpapagailis (Melopsicatus undulatus)

Mazi, bet ar dižu un spēcīgu raksturu apveltīti viļņpapagaiļi ir vieni no gudrākajiem papagaiļiem, kuri spēj iemācīties ne tikai runāt un atdarināt dažādas skaļas, bet ir spējīgi iemācīties arī dažādus interesantus trikus. Viļņpapagiļi ir spējīgi iemācīties līdz pat 200 vārdiem, turklāt salīdzinājumā ar lielajām papagaiļu sugām, šie papagailīši ir krietni klusāki. Tāpat viļņpapagaiļiem nav nepieciešams tik daudz vietas kā Arām vai Žako papagaiļiem. 

 

Korella (Nymphicus hollandicus)

Korellas ir Kakadu papagaiļu mini versija, kas prasa krietni mazāk ieguldījumus, ir klusāki un tiem nepieciešams mazāk vietas. Neskatoties uz mazo augumu, tie ir pārsteidzoši gudri papagaiļi, kas spēj iemācīties atdarināt dažādas skaņas, runāt un izpildīt dažus vieglus trikus. 

 

Aratingas papagaiļis (Aratinga spp.)

Dabā sastopamas vairāku sugu aratingas, un visas šīs sugas ir ļoti sabiedriskas, aktīvas un ātri apmācāmas. Līdzīgi kā citiem putniem, arī aratingas vieglāk apmācīt, kamēr tās ir jaunas, bet pateicoties savai apķērībai, trikus tās var mācīties visas dzīves garumā. Aratingas nebūs piemērotas apmācībām runāšanā, bet ir ļoti prasmīgas triku apguvē.

 

Krāmers (Psittacula krameria) 

Krāmeri ir atpazīstami ar savai sugai raksturīgo gredzenu ap kaklu, īpaši spalgo balsi un spēju viegli iemācīties jaunas iemaņas. Apmācīti, krāmeri bieži iemācās runāt sasniedzot viena gada vecumu, un tiklīdz viņi šo prasmi būs apguvuši, tā tiks lietota ik dienu. Krāmeri ir viegli apmācāmi arī veikt dažādus trikus, jo īpaši novērtē laiku kopā ar savu saimnieku. 

 

Cēlais papagailis (Eclectus roratus) 

Cēlie papagaiļi ir plaši atpazīstami ar vizuālā izskata atšķirībām mātītei un tēviņam. Šie krāšņie putni spēj ļoti veiksmīgi un ātri iemācīties runāt un atdarināt dažādus vārdus. Tāpat kā citi viegli apmācāmie putni, cēlie papagaiļi apgūst ne tikai trikus, kas tiek mācīti, bet ar laiku arī paši sāk atdarināt redzēto un dzirdēto, tādēļ saimniekam jābūt uzmanīgam, lai neapzināti neiemācītu savam papagailim kādu nevēlamu uzvedību vai vārdus.

Bilde ar papagaiļiem.

 

Padomi papagaiļu apmācībās

 

Triku mācīšana papagailim būs patīkama nodarbe gan saimniekam, gan pašam putnam tikai tik ilgi, kamēr tā tiek veikta pareizi un pacietīgi. Tas cik viegli apmācāms būs papagailis, ir atkarīgs arī no vispārējiem putna pieradināšanas un dzīves apstākļiem un putna veselības stāvokļa. Taču svarīgi atcerēties, ka pat viegli apmācāmas papagaiļu sugas pārstāvis var negribēt apgūt trikus vai apgūs tos krietni lēnāk. 

 

Saimniekam vienmēr jādod putnam iespēja pašam darīt visu pēc brīvas gribas, jebkuru pozitīvo uzvedību apbalvojot ar gardumu un ir svarīgi, lai mācot ko jaunu, viss tiktu mācīts pakāpeniski un lēni, lieki nemulsinot putnu ar vairākām jaunām komandām un trikiem vienlaicīgi.

 

  • Ja papagaiļi dzīvo barā, plašā aviārijā, tad triku mācīšana būs grūta un aizņems krietni vairāk laika. Taču, ja papagailis ir viens un tiek turēts būrī, putns noteikti izbaudīs kontaktu ar saimnieku un daudz veiksmīgāk un ātrāk apgūs jaunās iemaņas. 

  • Labākā vieta, kur putnam mācīt jaunus trikus ir kāda neitrāla telpa bez liekiem uzmanību novērsošiem objektiem, prom no papagaiļa būra. 

  • Veiksmīgai putna apmācībai būs nepieciešama stabila lakta un daudz putnam piemēroti gardumi, piemēram, prosa, rieksti, sēkliņas. 

  • Sākumā apmācību laikam jābūt īsam, procesa gaitā vērojot putnu, lai saprastu, vai nodarbe ir interesanta, putns nesāk garlaikoties vai nogurt. Ar laiku apmācību ilgums var tikt pagarināts. 

  • Apmācības jāsāk ar komandu “Uzkāp” un “Nokāp”, tā iemācot putnam pēc komandas uzkāpt un nokāpt no cilvēka pirksta vai rokas. Tieši pieradināšana pie saimnieka rokas ir pirmais un svarīgākais solis uzsākot apmācības. 

  • Nākamā komanda, kuru var apgūt, ir “Māj”, kad, tā vietā, lai putns uzkāptu uz cilvēka rokas, mēs iemācam tam vien pacelt ķepiņu. Katru pareizu uzvedību saimniekam obligāti jāapbalvo ar gardumu, kādu sēklu vai riekstu.

  • Papagailim var iemācīt arī tādas komandas kā “Apgriezies”, kur ar kāruma palīdzību putns tiek vadīts, lai tas apgrieztos uz laktas. Savukārt apgūstot komandu “Palocies”, ar kāruma palīdzību putns tiek mācīts pieliekties. Tāpat viegli iemācīt ir atnest pamestu mantiņu, vispirms iemacot mantu tikai paņemt knabī un atdot un ar laiku mantu likt tālāk no putna, dodot komandu to pacelt un atdot.

Bilde ar zilu papagaili.

 

Dinozoopasaule.lv – ekspertu padomi ikvienas sugas mājdzīvnieku saimniekiem! 

Dinozoopasaule.lv atradīsi visu nepieciešamo informāciju par dažādiem, ar mājdzīvnieku kopšanu, veselību, uzturu un aprūpi saistītiem jautājumiem! Savukārt visas nepieciešamās zoo preces papagaiļu un citu sugu mājdzīvniekiem ātri, ērti un izdevīgi iegādājies dinozoo.lv vai Dino Zoo veikalos visā Latvijā! 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

kanarijs

Labdien! Vēlos painteresēties. Mājās ir viens kanārijputniņš (meitenīte). Vai drīkst Pie šīs kanārijputniņa meitenītes būrī pievienot viļņaino papagailīti (meitenīti). Vai arī iesakiet, kādu putniņu vienā būrī drīkst kopā likt ar kanārijputniņa meitenīti? Paldies!

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Kanārijam ir spics knābītis, līdz ar ko vēlams to turēt kopā ar citu kanārijputniņu vai citas sugas putnu kuram arī ir spics knābis (amadīni). Pundurpapagailim ir izliekt knābis un tie sēkliņas pirms norij tās izloba. Kanāriji sēkliņas norij veselas. Vilnītim un kanārijam ir atšķirīgi ēšanas paradumi un barības. Ieteiktu iegādāties otru kanāriju vai amadīnu.

 

korella

Sveiki korella izdēja olu un korellas puika nav vairs kā mēnesi vai tā ir tukša vai varētu būt mazulis

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Ola ir tukša. Putnu meitenes var olas dēt arī bez puiku klātbūtnes, tikai olas ir neapaugļotas un putnēns neizšķilsies. Kādas dienas olu var atstāt, iespējams meitene olu mēģinās perēt, bet pēc laiciņa to pametīs, tad arī izņemsiet no būra. 

Papagailis

Labdien! Kurās veterinārās klinikās ir iespējams ārstēt papagaiļus, pārbaudīt veselību un uzzināt vai tie slimo? Iepriekš pateicos)

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Dino Zoo Pasaules klīnikā strādā dr. Inga  - speciālists tieši putnu jautājumos. Veiciet pierakstu zvanot uz klīniku: t.67305944

Nešķiramais papagailis

Labdien man ir zaļšpārnīšu papagailis bet pēdējā laikā es esmu pamanījis gad viņš ir bieži uzspūties un guļ arī daudz arī lidot viņam arī ir palicis grūti. Vinņam ar pēdējā laikā pielīp kaka pie dibena. Vai ir kāds ieteikums kā viņu izārstēt? Paldies.

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

ja putns nejūtas labi, tad noteikti nepieciešams to atrādīt veterinārārstam. Līdz vizītei varat iedot aktivēto oglīti. Vizīte pie vet. ārsta ir obligāta. 

Krāmers

Papagailim (Kramera) Zem spārna (paduses daļā) ir asiņaina brūce no kaķa naga. Asinis netek. Papagailis nedot apstrādāt brūci. Sakiet, lūdzu, vai brūce var aizaugt bez komplekācijām, ņemot vērā, ka pēc insidenta papagailis, lido, ēd un ir aktīvs. Kādas ir iespējas, ka papagailim viss labi sadzīs bez brūces apstrādes un veterinārsta apmeklējuma (dzīvojam laukos, putnu tuvākais veterinārārsts nav pieejams). Varbūt ir kādas zāles, ko dot papagailim apēst, lai brūce sadzīst? Ceru uz saprtni!

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Brūce var sadzīt pati, ja nav ļoti dziļa un putns pats to neaiztiks (neiekļūs infekcija). Vai putnam patīk mazgāties? Vai patīk, ka to apsmidzina ar siltu ūdeni? Pie peldēšanas ūdens var pievienot zilos graudiņus (viegli violēts ūdens nokrāsojas), tas būs kā dezinficējošs. Ja putns pats sev kasa un plūkā to vietu, tad gan ir nepieciešams apstrādāt ar dezificējošu šķīdumu (Betadine). Putniem nepatīk rūgtas vielas, tas var palīdzēt tajā gadījumā, ja putns pats sev šo brūci aiziet. 

Pundurpapgailis

Sveiki,3 nedēļas atpakaļ iegādājāmies viļņaino papagaili,pagaidām ļoti bailīgs. Pēc pārdevēja vārdiem spriežot,viļņainajam pašlaik ir aptuveni 3 mēneši. Uz knābja augšējās daļas sāka parādīties sausa maliņa,sāka kasīties,purina spalvas,kasa degunu. Varbūt tie ir kādi parazīti? Gribētos novērst problēmu uzreiz,ja tā izrādīsies problēma.

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Ziemas periodā, kad ir ieslēgta centrālā apkure, telpās ir diezgan sauss gaiss. Vai papagailim ir ūdens baseins vai arī to reizi dienā apsmidziniet ar siltu ūdeni??? Arī putniem ir nepieciešams papildus mitrums, lai spalvas, vaskādiņa (ap nāsīm), āda uz kājiņām nekļūtu pārlieku sausa. Ja veicot putnam apsmidzinšānu ar ūdeni vai peldes baseinā, pāris dienu laikā kasīšanās nemazinās, tad profilaktiskos nolūkos var putnu un pašu būri apstrādāt ar Bio Kill (līdzekli jāiegādājas vet. aptiekā, noteikti pajautājiet vet. ārstam kā pareizi putnu apstrādāt). Vizuāli  - foto putns neizskatās parazītu apsēsts. Vaskādiņa ik pa laikam mainās un arī tad tā var kļūt sausa. 

Ūbeles

Vai korellas sadzīvo ar ūbelēm

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Labdien!

Ja ir ļoti liels voljērs un ūbelēm būs ierīkota pažobele, tad putni var sadzīvot, bet noteikti atšķirīga barība, ūbelēm nepieciešama grants (obligāti).

Savvaļas putni

Pie mājas sēž vārna, nelido, izskatās ka savainots spārns. Vai var aizvest pie jums?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ne visas klīnikas var pieņemt savvaļas dzīvniekus un putnus, tam ir nepieciešama speciāla atļauja!

Šādos gadījumos varat sazināties ar Latvijas Savvaļas putnu palīdzības biedrību ''Drauga Spārns''!

Suns rūc

Sveiki, man ir suns kurš draudzīgi dzīvojas ģimenē, ir draudzīgs un paklausīgs ar maziem bērniem (4 un 6) gadi, savukārt ar sievas senčiem (kuri arī dzīvo tajā pašā mājā) ir piesardzīgs, rej virsū, rūc ja tuvojas mūsu mājas pusei (privātmāja), kā mums risināt situāciju, itkā neko sliktu nav darījuši sunim + dažreiz pat pacienā ar kādu kauliņu vai gaļas gabalu (ne paši dod bet iedod lai mēs iedodam), ikdienas dzīvē sunim uzmanību nepievērš, ta pat laikā suns viņus redz katru dienu? Vai maz ir iespējams ko mainīt ja suns jau ir vairāk kā gadu vecs?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kāds suns ir attiecībā pret svešiem cilvēkiem? Arī rūc? Vai tikai uz Jūsu vecākiem? Iespējams ir bijis kaut kāds starpgadījums, iespējams sunim ir bail vai viņš sargā Jūs. Visādi var būt. Mēginiet sadraudzēt suni ar vecākiem. Ja sunim nav paniskas bailes vai agresijas, lai vecāki uzciena to sunīti ar našķi, paglaudā un t.t. Bet caur negribu noteikti nekas nav jādara.

brūce

Sunim uz ādas pušums, jēlums Devām antibiotikas., ziedēs dažādas.Nevar saaugt, sulo. Vai obligāti jāšuj?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ar dzīvnieku noteikti ir jādodas pie veterinārārsta. Šādā gadījumā diez vai tiksiet galā ar ziedēm. Ja vēlaties pieteikties uz vizīti pie veterinārārsta Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika