Atpakaļ

Gudrais kompanjons – papagailis

Gan mazo šķirņu putniņi, gan papagaiļi ir lieliski kompanjoni. Interesantā rakstura un personības dēļ tie kļūs par mājas dvēseli, ja vien tiks ievēroti svarīgākie to turēšanas nosacījumi. Par to, ko jāņem vērā pirms mazo putniņu un papagaiļu iegādes, kā arī pareizu to kopšanu stāsta Dino Zoo dzīvnieku speciāliste Zane Zagorska.

Pirmais faktors, ko jāapsver, iegādājoties putniņu, ir tas, vai ikdienā būs gana daudz laika, lai ar to nodarbotos. Ja ir vēlme pēc papagaiļa, jāņem vērā, ka tie ir ļoti gudri. Papagaiļiem ir vajadzīgs kompanjons, ar ko komunicēt, tāpēc, atstāti vieni paši, tie nejutīsies laimīgi. Tāpat, izvēloties par mājas mīluli kādu no mazajiem putniņiem vai papagaili, jārēķinās, ka tie rada arī troksni un netīrību. “To izlaižot no būra, putns noteikti sagrauzīs visas tam pieejamās pogas, un, ja tas ir lielāka izmēra, tad apskādēs arī mēbeles, sienas un tapetes uz tām. Tā ir dabīga, putnam raksturīga un instinktīva darbība. Šo iemeslu dēļ vienmēr iesakām kā pirmos izvēlēties mazākus putniņus, kuru dzīves ilgums ir īsāks un kopšana – vieglāka,” stāsta Zane, piebilstot, ka liela izmēra papagaili nekādā gadījumā nevajadzētu izvēlēties cilvēkiem, kuri dzīvo dzīvoklī. “Ja putnam paliks garlaicīgi, viņš kļūs neapmierināts un radīs tādu troksni, ka to dzirdēs visi. Šādiem apstākļiem piemērotāki būs vidēji un maza izmēra putni. Savukārt, ja ir privātmāja ar lielu teritoriju, lielos papagaiļus var turēt bez raizēm, jo tie varēs izbaudīt vajadzīgo plašumu un jutīsies labi.”

 


 

Kā iekārtot būri?
Nodrošinot visu putnam nepieciešamo, pirmkārt, jāizvēlas gana liels būris vai voljērs, lai putns varētu tajā brīvi pārlidot no vienas laktas uz otru. Ja putns tiks ieslēgts mazā būrītī, kur tam nav iespējas pat izplest spārnus, visticamāk, laika gaitā putnam radīsies gan fiziskas, gan mentālas veselības problēmas. Jāatceras arī, ka būra izmēru ietekmē tas, vai tajā tiek turēts viens vai vairāki putni. Lai mīlulis justos savā mājvietā labi, būrī laktu vietā vēlams ielikt dabīga koka zarus, kā arī dažādus mazus zariņus un putniem paredzētas rotaļlietas. Būri jātīra vidēji reizi nedēļā, bet, ja mazs putniņš mīt lielā voljērā, to var darīt retāk.
Putnu jābaro katru dienu un, līdztekus putna izmēram atbilstošai sausajai barībai, kas nopērkama zooveikalos, mīluļa ēdienkartē obligāti jāiekļauj arī svaigā barība – dažādi zaļumi, salāti, dārzeņi, augļi. “Katrai putnu šķirnei ir sava ēdienkarte. Piemēram, jo papagailis ir lielāks, jo vairāk dažādu augļu tam būs nepieciešams. Savukārt korellas un viļņpapagaiļi, kas nāk no Austrālijas, kur augļu nav tik daudz, vairāk ēd dažādus zaļumus, salātus un dārzeņus,” stāsta Zane. “Vēl būrītī jāliek arī dažādi lapu koku zariņi ar svaigām lapām un pumpuriem, ko putnam grauzt. Tie būs gan ēdiens un vitamīnu avots, gan nodrošinās putnam intelektuālu nodarbi un iespēju padeldēt knābi. Laiku pa laikam papildu olbaltumvielu un kalcija uzņemšanai putnam var iedot arī vārītas olas ar visu čaumalu, pārgriežot tās uz pusēm. Putns izēdīs olas iekšpusi un varēs arī pagrauzt čaumalu. Periodiski var iedot arī biezpienu, taču jāatceras, ka ir dažādas putnu sugas un to ēdienkartes, tāpēc pirms papagaiļa iegādes jāpainteresējas par tā uzturēšanas un arī barošanas atšķirībām.”
Ūdeni putna būrītī ir jāmaina katru dienu. Ieteicams ierīkot gan lielu trauku, kurā tas varēs ne tikai padzerties, bet arī nomazgāties. Papildus vēlams izveidot arī smilšu vanniņu. Ieteicami ir arī minerālakmeņi un papildus kalcija uzņemšanai speciāli papagaiļiem sagatavotas sēpijas. Tāpat būrī var likt arī dažādus zāles stiebrus, kas noderēs intelektuālajām spēlēm. Piemēram, mazajiem putniņiem no tiem patīk vīt ligzdas.

 


 

Izvēlēties vienu vai vairākus?
Papagaiļus iesaka turēt vienus, taču ar noteikumu, ka cilvēkam būs laiks ar mīluli nodarboties. “Papagaiļi ir gudri, atstāti ilgstoši būrītī vieni, tie no garlaicības var sākt izplūkt sev spalvas, bļaustīties un citos veidos izrādīt nervozititāti. Ja nav laika ar mīluli rotaļāties, ieteicams ņemt divus vai vairāk putnus, lai tiem nodrošinātu vajadzīgās komunikācijas iespējas. Tā kā papagaiļiem ir tendence veidot pārus, var iegādāties arī divus putnus. Te jāņem vērā, ka lielo šķirņu papagaiļi veido pāri uz mūžu, tāpēc tie izteikti pierod pie viena cilvēka vai konkrēta putna. Ja partneris nomirs, putns ļoti pārdzīvos, tāpēc lielos papagaiļus, kas var dzīvot pat sešdesmit gadu, nevajadzētu iegādāties cilvēkiem gados. Saimnieka aiziešanu putns var pārdzīvot tik ļoti, ka aizies bojā arī pats,” uzsver Zane, piebilstot, ka mazos zvirbuļveidīgos putniņus, piemēram, amadīnus un dūjas vienmēr jāiegādājas pārī vai lielākā skaitā, jo tie ir ļoti sabiedriski, tāpēc, atstāti vieni, būs nelaimīgi.

 

Parūpējies par drošību!
Putnus regulāri ir jāizlaiž ārā no būra, ļaujot tiem brīvi kustēties vismaz reizi dienā pāris stundas. Ja putniņš ir mazs un dzīvo ļoti lielā voljērā, to var nedarīt, taču pretējā gadījumā izkustēšanās dzīvniekiem ir vitāli svarīga. Vien jāuzmanās, lai mājās nav indīgu telpaugu, kā arī kaktusu, un jāparūpējas, lai atklātā vietā nestāvētu pārtika, kas putniem var būt indīga, piemēram, šokolāde vai avokado, kā arī sāls, kas nekavējoties nodara ļoti lielu kaitējumu putna aknām. Tāpat jānodrošinās arī pret to, lai putns nejauši neizmuktu. “Vasarās ļoti daudz putnu izlido pa atvērtiem logiem un pazūd. Tie paši spēj attaisīt būri, tāpēc, ja logs būs vaļā, risks putnam izmukt palielinās. Tiklīdz putns tiek ārā, tas apjūk, nezina, kur lidot, un pats saviem spēkiem atpakaļ nespēj atgriezties. Ja mīlulis ir izmucis privātmājas teritorijā, to noķert būs vieglāk, taču, putnam pazūdot pilsētā, iespēja, ka tas pats spēs atgriezties mājās, ir viena no tūkstoša,” brīdina Zane.

 

Kā iemācīt runāt?
Lai pieradinātu papagaili pie sevis un iemācītu tam runāt, jāiegulda darbs. Tas var ilgt no pāris nedēļām līdz vairākiem mēnešiem vai pat pusgadam. “Jebkuram papagailim pirmais solis ir pierast pie saimnieka rokas. Lai procesu paātrinātu, ir svarīgi neskatīties putnam tieši acīs, jo dabā acīs skatās tikai mednieks medījumam. Lai putns justos droši pie saimnieka, to ieteicams pieradināt pie sevis pakāpeniski. Vispirms var atvērt būra durtiņas, pielikt tām klāt plaukstu ar gardumiem – visbiežāk šim nolūkam izmanto prosu, kas garšo vairumam putnu, lai saimnieks mīlulim asociētos ar ko garšīgu. Ir svarīgi uzreiz nelikt roku būrī iekšā, tuvinot to putnam, jo šādi tas, visticamāk, nobīsies. Ja roka būs novietota pie būra durtiņām, putns varēs paņemt ēdienu, vienlaikus jūtoties droši. Tālāk to var radināt sēdēt uz pirksta un iznākt ārā, uzturēties telpā ārpus savas drošās vides,” iesaka Zane.
Taujāta par putnu spēju iemācīties runāt, speciāliste atzīst, ka putni parasti atkārto dažādas skaņas, jo tās dzird visbiežāk. Lai iemācītu atkārtot kādu vārdu, to putnam būs jādzird neskaitāmas reizes. “Mācot papagaili runāt, nevajag tam uzreiz jaukt galvu ar pieciem un vairāk vārdiem, ko tas vienkārši neatcerēsies. Turklāt jāatceras, ka spēja iemācīties garākus vārdus un lietot vairāku vārdu salikumus ir atkarīga no putna. Daži to spēs, citi – nē. Ja ir vēlme pēc runājoša papagaiļa, pirms tā iegādes ieteicams izpētīt, kurām šķirnēm ir lielākais vārdu krājums un spēja iemācīties visvairāk vārdu un skaņu,” tā Zane.

 

Olu perēšana – bīstama
Turot papagaiļu pāri, tiem nevajadzētu ļaut pāroties, jo olu dēšana, perēšana un mazuļu izbarošana ir fiziski smags darbs abiem papagaiļiem, īpaši mātītēm, par ko putnu saimniekam nepieciešamas īpašas zināšanas. “Ja mātīte olu perēšanas laikā netiek piebarota ar speciāliem vitamīniem, šis process visas tās uzturvielu rezerves izsmeļ tik ļoti, ka putns iznīkst. Tāpat mātītes var nomirt no iesprūdušām olām. Protams, putnu mātītes olas dēs neatkarīgi no tēviņiem – ja tēviņu nav, tās vienkārši būs neapaugļotas –, taču perēšanu nedrīkst atļaut, ja nav vajadzīgo zināšanu. Tāpat nedrīkst ļaut vairoties putniem, kas ir jaunāki par gadu un vecāki par četriem gadiem, jo tā ir liela slodze organismam. Izdētās olas jāizņem no būra, jo istabas putniņi un papagaiļi ir dekoratīvi mājdzīvnieki, to pavairošanai nevajadzētu būt mērķim, kāpēc putni iegādāti,” aicina Zane.
 

Ja esi nolēmis iegādāties papagaili, tad būsi laipni gaidīts mūsu veikalos visā Latvijā, lai izvēlētos sev piemērotāku mīluli, kā arī mūsu darbinieki palīdzēs jums izvēlēties visu, kas tam būs nepieciešams jaunajā mājvietā.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Ūbeles

Vai korellas sadzīvo ar ūbelēm

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Labdien!

Ja ir ļoti liels voljērs un ūbelēm būs ierīkota pažobele, tad putni var sadzīvot, bet noteikti atšķirīga barība, ūbelēm nepieciešama grants (obligāti).

Savvaļas putni

Pie mājas sēž vārna, nelido, izskatās ka savainots spārns. Vai var aizvest pie jums?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ne visas klīnikas var pieņemt savvaļas dzīvniekus un putnus, tam ir nepieciešama speciāla atļauja!

Šādos gadījumos varat sazināties ar Latvijas Savvaļas putnu palīdzības biedrību ''Drauga Spārns''!

Suns rūc

Sveiki, man ir suns kurš draudzīgi dzīvojas ģimenē, ir draudzīgs un paklausīgs ar maziem bērniem (4 un 6) gadi, savukārt ar sievas senčiem (kuri arī dzīvo tajā pašā mājā) ir piesardzīgs, rej virsū, rūc ja tuvojas mūsu mājas pusei (privātmāja), kā mums risināt situāciju, itkā neko sliktu nav darījuši sunim + dažreiz pat pacienā ar kādu kauliņu vai gaļas gabalu (ne paši dod bet iedod lai mēs iedodam), ikdienas dzīvē sunim uzmanību nepievērš, ta pat laikā suns viņus redz katru dienu? Vai maz ir iespējams ko mainīt ja suns jau ir vairāk kā gadu vecs?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kāds suns ir attiecībā pret svešiem cilvēkiem? Arī rūc? Vai tikai uz Jūsu vecākiem? Iespējams ir bijis kaut kāds starpgadījums, iespējams sunim ir bail vai viņš sargā Jūs. Visādi var būt. Mēginiet sadraudzēt suni ar vecākiem. Ja sunim nav paniskas bailes vai agresijas, lai vecāki uzciena to sunīti ar našķi, paglaudā un t.t. Bet caur negribu noteikti nekas nav jādara.

brūce

Sunim uz ādas pušums, jēlums Devām antibiotikas., ziedēs dažādas.Nevar saaugt, sulo. Vai obligāti jāšuj?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ar dzīvnieku noteikti ir jādodas pie veterinārārsta. Šādā gadījumā diez vai tiksiet galā ar ziedēm. Ja vēlaties pieteikties uz vizīti pie veterinārārsta Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

pundurpapagaiļi

Sveiki, gribēju pajautat vai mazais papagailis izdzīvos ja aizgaja bojā otra pusīte (puika),vai labāk nopirkt jaunu draudziņu?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Ja putns pārdzīvo otra putna pazušanu, tad labāk iegādāties tomēr otru putniņu. Pundurpapagaiļi samērā labi pieņem jaunpienācējus. 

pundurpapagaiļi

Labdien! Ir divi viļņspārnu papagaiļi, bet tikai vienam ir problēma. Kasās ļoti, vairāk nekā otrais. Pārsvarā visu laiku kasās nemitīgi. Plūc sev ārā spalvu, sākumā tikai zem spārniem un kakla, bet nujau ir viss vēders izplūkts. Šis notiek apmēram jau gadu. Tagad uz vēdera ir mazi asins caurumiņi, bet vēdera apakšdaļā ir izkosts caurums no kura jau tek bieži asinis tās pamanāmas būrī pleķos. Kas noticis papagailim? Un kāpēc tikai vienam ja abi dzīvo vienā būrī?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Noteikti abi putni ir jāatrāda veterinārārstam klātienē. Noteikti vizīti daudz neatlieciet. Pie vainas var būt gan ektoparazīti gan vielmaiņas traucējumi. Putnam, kuram ir brūces palīdzība ir jāmeklē pēc iepsējas ātrāk. Dino Zoo klīnikā strādā dr. Inga. iepiekš jāpierakstās pa t. 67327923

Papagailis

Papagailis jau otro dienu netaisa vaļā vienu aci. Ko darīt?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Putns noteikti jāatrāda veterinārārstam.

Korella

Sveiki nopirkām korellu pagāja apmēram 3 mēneši devām klausīties katru dienu melodiju bet putns nemācās vai putns pats izvēlās ko grib mācīties vai tam var nepatikt tas ko rādi?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Liekot tikai klausīties mūziku putns diez vai to sāk atdarināt. Jūsu putna dzimums ir zināms? Meitenēm nav tik labi attīstīta balss un tās vairāk čiepst un klaigā. Puikām izteiktāk ir svilpošana un dažādu melodiju atdarināšana. Vai esat mēģinājuši paši svilpot kādu melodiju??? Katru dienu ar putnu ir jākomunicē, jātdarina dažās skaņas un jāvēro uz kurām putns vislabāk reaģē, tad tās skaņas arī vairāk jāatskaņo. 

Amadīni

Labdien! Gaidīsim drīzu atbildi, jo ļoti uztraucamies. Putniņi nekad nav bijuši, pieredzes nav. Amadīnu meitene izdējusi nedēļas laikā 4 oliņas. Neesam pārliecināti, vai atstāt, vai ņemt ārā, jo veikalā mums tomēr ieteica izņemt, jo tas esot ļoti apgrūtinoši mātītei, ar varbūtību, ka mazuļus neizbarosim un pats putniņš to nespēšot. Kā labāk rīkoties?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Cik un kādi putni jums ir? Tikai vienam meitene? Ja ir pāris - tad oliņas var atstāt un putni var mēģināt perēt. Pieaugušie putni jābaro kā parasti, ierastā barība, papildus vitamīni, vārīta ola nedaudz, nedaudz vārīti rīsi un zaļumi (nedaudz salāts, var vēl atrast ādu pieneņu lapu). Ja olas izšķilsies maziļi varētu būt pēc 20 - 25 dienām. Vecāki paši mazos izbaros. Ja tomēr vecāki pavirši silda olas (1 dienu perē, 2 - 3 dienas neperē) vailigzdu pamet pavisma, tad olas varat izņemt - diemžēl tās ir tukšas.

Ja jums ir tikai viena pati meitene, tad jā - labāk olas izņemt un būri aptumšot, lai pārtrauktu dēšanas ciklu. 

Žako

Labdien! Vēlējos pajautāt vai kāda no jūsu veikaliem ir pārdošana Žako papagailis?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Uz doto bīdi nav Žako papagailis pārdošanās. Bet varam piedāvāt Amazonu un Rozā Kakdu.