Atpakaļ

Ko iekļaut putnu ēdienkartē?

Mājās turamo putnu ierastā barība ir augu sēklas un graudu maisījumi. Zooveikalos pieejams plašs klāsts ar dažnedažādiem barības maisījumiem putniem, bet kā izvēlēties piemērotāko?

Mājās turamo putnu ierastā barība ir augu sēklas un graudu maisījumi. Zooveikalos pieejams plašs klāsts ar dažnedažādiem barības maisījumiem putniem, bet kā izvēlēties piemērotāko?

Dažādām putnu sugām nepieciešami atšķirīgi barības maisījumi. Pamatā barība sastāv no labības graudiem (dažādu šķirņu prosas graudi, kanārijzāles sēklas), kas satur daudz ogļhidrātu. Siltā ūdenī diennakti mērcēti graudi satur vairāk olbaltumvielas un putniem vieglāk sagremojami. Putniem patīk knābt graudus no veselām vārpām. Barības maisījumu sastāvā ietilpst arī dažādas eļļu saturošas sēklas ar lielu olbaltumvielu daudzumu - saulgriežu sēklas, dažādi rieksti. Daudziem papagaiļiem labāk garšo barība ar riekstiem un eļļu saturošām sēklām. Daļu no graudiem īpaši cietus un grūti sagremojamus, izmērcē diennakti ūdenī, noskalo un tikai tad izbaro putniem. Putni labprāt ēd diedzētus graudus.

Arvien vairāk ir pieejamas kombinētas barības, kas atgādina kaķu sauso barību, putniem ar dažādām gaumēm - kanārijputniņiem, žubītēm, papagaiļiem, kā arī augļēdājiem putniem. Šajos produktos sastāvdaļas ir sabalansētas nepieciešamajās attiecībās un atvieglo putnu barošanu. Tomēr gan putnu saimnieki, gan paši ēdāji labprātāk izvēlas dabisku uzturu.

Daudzām putnu sugām papildus ikdienas barībai nepieciešams izbarot augļus - ābolus, aplesīnus, persikus, žāvētas aprikozes, ogas, utt. Lai nekaitētu putnu veselībai, nekad nedodiet iebojātus vai nemazgātus augļus.

Katru dienu putnu ēdienkartē jācenšans iekļaut dārzeņus, kas satur organismam nepieciešamas uzturvielas, kā arī vitamīnus un minerālvielas. Spināti un salāti ir vērtīgs makro- un mikroelementu, A un B grupas vitamīnu avots. Vasaras periodā dod zaļbarību - zāli, pieneņu lapas. Daži papagaiļi neatsakās nobaudīt kāpostu lapas. Piedavājiet putniem burkānus, tomātus, zirņu pākstis. Labākais gardums vairums putniem ir diedzēti draudi un sēklas.

Kukaiņēdājiem putniem un dažiem citiem putniem, piemēram, žubītēm, vairošanās periodā nepieciešama dzīvā barība. Kukaiņos un miltu tārpos esošās olbaltumvielas nodrošina putnēnu strauju augšanu un attīstību. Mājas apstākļos var audzēt miltu tārpus, siseņus, circeņus, kā arī tos var nopirkt zooveikalos. Praktiski visiem putniem, īpaši mazuļu izbarošanas laikā pieaug prasība pēc kalorijām bagātas barības. Putniem dod kanārijzāles sēklas, olas maisījumu, pienā mērcētu baltmaizi. Lai nodrošinātu ar olbaltumvielām un kalciju, putni ir jābaro ar svaigu biezpienu.

Bez pamatbarības putniem noteikti jānodrošina ar minerālvielām un vitamīniem. Bez grants, no kuras putns saņem ne tikai organismam nepieciešamās minerālvielas, bet arī nodrošina pareizu kuņģa darbību, būrī jāatrodas kalcija saturošam sēpijas kaulam vai minerālvielu blokam, sasmalcinātiem gliemežvākiem. Pundurpapagaiļiem normālai vairogdziedzera darbībai jāsaņem jods. Ja tas nav pievienots barības maisījumam, var izmantot speciālo minerālbloku ar jodu, ko var iegādāties zooveikalos. Vitamīnu preparātus putniem var dot tikai tad, ja barība nesatur pietiekošā daudzuma visu vajadzīgo un ir skaidrs, kādu vitamīnu defecīts varētu būt.

Lai putns nekļūtu izvēlīgs un nesāktu izlasīt no barības tikai garšīgākās sastāvdaļas, ir stingri jāievēro ieteicamās dienas devas apjoms. Lielos būros un aviārijos, kur putniem ir iespēja aktīvi kustēties, dienas devu var palielināt. Jāatceras, ka putniem, īpaši mazajiem, vielmaiņas procesi noris ļoti strauji, tādēļ dienā nedrīkt putnu atstāt bez barības pat ne uz dažām stundām.

Fizioloģisko īpatnību dēļ putni dzeramo ūdeni patērē mazāk nekā zīdītāji. Tomēr ūdens ir svarīga sastāvdaļa dzīvības procesu norisē. Ūdens patēriņš mainās atkarība no putna patērētās barības sastāva. Ja tiem labāk garšo sausie sēklu un riekstu maisījumi, ūdens patēriņš ievērojami pieaugs. Ūdens dzirdinātavā jāmaina katru dienu. Jāpievērš uzmanība dzeramā ūdens kvalitātei - der filtrēts, vai sliktākā gadijumā, nostādināts ūdens. Periodiski putnam var piedāvāt minerālūdeni bez gāzes.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Ūbeles

Vai korellas sadzīvo ar ūbelēm

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Labdien!

Ja ir ļoti liels voljērs un ūbelēm būs ierīkota pažobele, tad putni var sadzīvot, bet noteikti atšķirīga barība, ūbelēm nepieciešama grants (obligāti).

Savvaļas putni

Pie mājas sēž vārna, nelido, izskatās ka savainots spārns. Vai var aizvest pie jums?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ne visas klīnikas var pieņemt savvaļas dzīvniekus un putnus, tam ir nepieciešama speciāla atļauja!

Šādos gadījumos varat sazināties ar Latvijas Savvaļas putnu palīdzības biedrību ''Drauga Spārns''!

Suns rūc

Sveiki, man ir suns kurš draudzīgi dzīvojas ģimenē, ir draudzīgs un paklausīgs ar maziem bērniem (4 un 6) gadi, savukārt ar sievas senčiem (kuri arī dzīvo tajā pašā mājā) ir piesardzīgs, rej virsū, rūc ja tuvojas mūsu mājas pusei (privātmāja), kā mums risināt situāciju, itkā neko sliktu nav darījuši sunim + dažreiz pat pacienā ar kādu kauliņu vai gaļas gabalu (ne paši dod bet iedod lai mēs iedodam), ikdienas dzīvē sunim uzmanību nepievērš, ta pat laikā suns viņus redz katru dienu? Vai maz ir iespējams ko mainīt ja suns jau ir vairāk kā gadu vecs?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kāds suns ir attiecībā pret svešiem cilvēkiem? Arī rūc? Vai tikai uz Jūsu vecākiem? Iespējams ir bijis kaut kāds starpgadījums, iespējams sunim ir bail vai viņš sargā Jūs. Visādi var būt. Mēginiet sadraudzēt suni ar vecākiem. Ja sunim nav paniskas bailes vai agresijas, lai vecāki uzciena to sunīti ar našķi, paglaudā un t.t. Bet caur negribu noteikti nekas nav jādara.

brūce

Sunim uz ādas pušums, jēlums Devām antibiotikas., ziedēs dažādas.Nevar saaugt, sulo. Vai obligāti jāšuj?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ar dzīvnieku noteikti ir jādodas pie veterinārārsta. Šādā gadījumā diez vai tiksiet galā ar ziedēm. Ja vēlaties pieteikties uz vizīti pie veterinārārsta Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

pundurpapagaiļi

Sveiki, gribēju pajautat vai mazais papagailis izdzīvos ja aizgaja bojā otra pusīte (puika),vai labāk nopirkt jaunu draudziņu?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Ja putns pārdzīvo otra putna pazušanu, tad labāk iegādāties tomēr otru putniņu. Pundurpapagaiļi samērā labi pieņem jaunpienācējus. 

pundurpapagaiļi

Labdien! Ir divi viļņspārnu papagaiļi, bet tikai vienam ir problēma. Kasās ļoti, vairāk nekā otrais. Pārsvarā visu laiku kasās nemitīgi. Plūc sev ārā spalvu, sākumā tikai zem spārniem un kakla, bet nujau ir viss vēders izplūkts. Šis notiek apmēram jau gadu. Tagad uz vēdera ir mazi asins caurumiņi, bet vēdera apakšdaļā ir izkosts caurums no kura jau tek bieži asinis tās pamanāmas būrī pleķos. Kas noticis papagailim? Un kāpēc tikai vienam ja abi dzīvo vienā būrī?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Noteikti abi putni ir jāatrāda veterinārārstam klātienē. Noteikti vizīti daudz neatlieciet. Pie vainas var būt gan ektoparazīti gan vielmaiņas traucējumi. Putnam, kuram ir brūces palīdzība ir jāmeklē pēc iepsējas ātrāk. Dino Zoo klīnikā strādā dr. Inga. iepiekš jāpierakstās pa t. 67327923

Papagailis

Papagailis jau otro dienu netaisa vaļā vienu aci. Ko darīt?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Putns noteikti jāatrāda veterinārārstam.

Korella

Sveiki nopirkām korellu pagāja apmēram 3 mēneši devām klausīties katru dienu melodiju bet putns nemācās vai putns pats izvēlās ko grib mācīties vai tam var nepatikt tas ko rādi?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Liekot tikai klausīties mūziku putns diez vai to sāk atdarināt. Jūsu putna dzimums ir zināms? Meitenēm nav tik labi attīstīta balss un tās vairāk čiepst un klaigā. Puikām izteiktāk ir svilpošana un dažādu melodiju atdarināšana. Vai esat mēģinājuši paši svilpot kādu melodiju??? Katru dienu ar putnu ir jākomunicē, jātdarina dažās skaņas un jāvēro uz kurām putns vislabāk reaģē, tad tās skaņas arī vairāk jāatskaņo. 

Amadīni

Labdien! Gaidīsim drīzu atbildi, jo ļoti uztraucamies. Putniņi nekad nav bijuši, pieredzes nav. Amadīnu meitene izdējusi nedēļas laikā 4 oliņas. Neesam pārliecināti, vai atstāt, vai ņemt ārā, jo veikalā mums tomēr ieteica izņemt, jo tas esot ļoti apgrūtinoši mātītei, ar varbūtību, ka mazuļus neizbarosim un pats putniņš to nespēšot. Kā labāk rīkoties?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Cik un kādi putni jums ir? Tikai vienam meitene? Ja ir pāris - tad oliņas var atstāt un putni var mēģināt perēt. Pieaugušie putni jābaro kā parasti, ierastā barība, papildus vitamīni, vārīta ola nedaudz, nedaudz vārīti rīsi un zaļumi (nedaudz salāts, var vēl atrast ādu pieneņu lapu). Ja olas izšķilsies maziļi varētu būt pēc 20 - 25 dienām. Vecāki paši mazos izbaros. Ja tomēr vecāki pavirši silda olas (1 dienu perē, 2 - 3 dienas neperē) vailigzdu pamet pavisma, tad olas varat izņemt - diemžēl tās ir tukšas.

Ja jums ir tikai viena pati meitene, tad jā - labāk olas izņemt un būri aptumšot, lai pārtrauktu dēšanas ciklu. 

Žako

Labdien! Vēlējos pajautāt vai kāda no jūsu veikaliem ir pārdošana Žako papagailis?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Uz doto bīdi nav Žako papagailis pārdošanās. Bet varam piedāvāt Amazonu un Rozā Kakdu.