Atpakaļ

Iecienītākās medību suņu šķirnes Latvijā

Latvijā medību vēsture un tradīcijas ir vairāk nekā 400 gadus senas, un medību suns vienmēr ir bijis neatņemama medību sastāvdaļa. Lasi rakstu un noskaidro kādas ir iecienītākās medību suņu šķirnes Latvijā.

Lielākā daļa suņu šķirnes pastāv jau vairākus gadsimtus. Suņi vienmēr bijuši uzticami cilvēka draugi un tikuši izmantoti visdažādākajiem mērķiem. 

Laikiem mainoties, mūsdienās suņi vairs reti pilda tos pienākumus, kuriem tie tika radīti un audzināti. Suns mūsdienās ir vairāk kā ģimenes loceklis, draugs un biedrs ar ko pavadīt brīvo laiku, sportot un rotaļāties, baudot vien suņiem raksturīgo, īpašo mīlestību un pieķeršanos, ko tie uzticīgi spēj dāvāt savam saimniekam un ģimenei, kurā tas dzīvo. 

Taču neskatoties uz to, katrai šķirnei piemīt tai raksturīgais, pirmatnējais īpašību un spēju kopums, ko kvalitatīvi un profesionāli suņu audzētāji ar selekciju un godprātīgu vaislas darbu veic, lai saglabātu tīršķirnes suņu unikalitāti. 

 

Tieši tāpat arī medību suņu šķirnes tiek īpaši sargātas, jo ikviens īsts mednieks atzīs, – bez uzticama medību suņa, mednieks ir tikai pa pusei mednieks. 

 

Latvijā medību vēsture un tradīcijas ir vairāk kā 400 gadus senas, un medību suns vienmēr ir bijis neatņemama medību sastāvdaļa. 

 

Latvijas likumdošanā ir iestrādāti Ministru kabineta medību noteikumi, kas nosaka, ka medībās drīkst izmantot tikai medību šķirnes suņus, ierakstam par suņa šķirnes piederību jābūt atzīmētam suņa pasē, kā arī sunim jābūt vakcinētam un čipotam. 

 

Suņa piederību šķirnei apliecina tikai ciltsraksti, ko izsniedz oficiāli reģistrēta kinoloģiskā organizācija, un šajā apliecībā, bez datiem par dzīvnieka dzimšanas laiku, audzētavas nosaukumu, dzīvnieka identitātes numuru, kas norādīts dzīvniekam ievadītajā mikroshēmā, ir arī informācija par suņa izcelsmi – informācija par suņa priekštečiem vismaz 3 paaudzēs

 

Bez obligātās čipošanas, medību sunim jābūt reģistrētam arī Latvijas Lauksaimniecības datu centrā. 

 

Taču, kādas tad ir Latvijā iecienītākās medību suņu šķirnes? Par to vairāk rakstā! 

 

Medību suņu šķirnes 

 

Katras medību suņu šķirnes suņi ir paredzēti noteiktam medību veidam. Ir putnu medību suņi  un dzinējsuņi, taču, lai medību suns pilnvērtīgi īstenotu savas medību prasmes, tas jau no kucēna vecuma ir jāaudzina un jāradina pie medībām, apgūstot prasmes un iemaņas ar specifiskām medību suņu audzināšanas metodēm. 

 

Nav viena medību suņu šķirne, kas darbosies vienlīdz labi visos medību veidos, tāpēc, pirms medību suņa iegādes, svarīgi konsultēties ar zinošiem suņu audzētājiem, pieredzējušiem medniekiem un kinologiem. 

 

Ar suni, kas tiek ņemts līdzi medībās, saimniekam izveidojas īpašs un ļoti ciešs kontakts. Medību sunim ir jābūt paklausīgam, disciplinētam un tam jāpiemīt dabiskajiem mednieka instinktiem. Tieši tāpēc ne visu šķirņu suņi var tikt izmantoti medībām. 

 

Latvijas dzinējsuns 

Skausta augumā sasniedz aptuveni 45–50 cm garumu un pieaudzis suns ir aptuveni 15–16 kg smags, ar īsu, melnu un oranži brūnu apmatojumu. 

Latvijas dzinējsuns ir īpaša, medībām selekcionēta Latvijas suņu šķirne, kuras ciltsrakstu izcelsme un selekcijas gaita, diemžēl, nav precīzi izsekojama un saglabājusies.

 

Taču zināms ir tas, ka Latvijas dzinējsuns, jeb Kurzemes dzinējsuns bijis izplatītākā medību suņu šķirne līdz Pirmajam pasaules karam, ko medību nolūkiem licis izveidot Kurzemes Hercogs Jēkabs 17. gadsimtā. 

 

Laika gaitā šī suņu šķirne teju izzuda, taču pēckara gados, pateicoties Latvijas PSR Mednieku un makšķernieku biedrības galvenajam kinologam veterinārārstam Arnoldam Baizumam un viņa darbībai, tā palēnām tika atjaunota. 

 

Šīs šķirnes uzvedības tips ir nosvērti kustīgais, tie ir lieliski piemēroti gan mazo dzīvnieku – lapsu, zaķu, jenotu, gana arī lielo dzīvnieku – pārnadžu – briežu, aļņu, stirnu un mežacūku medībām. 

 

Suņa uzdevums ir ar apakšējo ožu, kas ļauj izsekot pēdas, saost un atrast dzīvnieku, un skaļi rejot, dzīt mednieka virzienā. Latvijas dzinējsuņiem piemīt gan apakšējā, gan augšējā oža, kas tiem dod vairāk priekšrocības medījot lielos dzīvniekus, jo medību suņi, kas izmanto tikai apakšējo ožu medību, dzenot pēdas un ar degunu atrodoties tuvu zemei, var tikt savainoti. 

 

Latvijas dzinējsuņi ir ne tikai teicami mednieki, bet arī labi un uzticami mājas sargi. Ar savu saimnieku un tuvajiem cilvēkiem labsirdīgi un draudzīgi, un, ja to izlemj turēt dzīvoklī, šiem suņiem nepieciešamas regulāras, garas un aktīvas pastaigas. Taču to galvenā misija ir medības, tāpēc suns īpaši jāaudzina, jo tam vienmēr saglabāsies medību instinkti. 

 

Taksis

Takši pēc lieluma iedalās trīs grupās: standarta, miniatūrais un trušu taksis. 

 

Takši ir populāra medību suņu šķirne kā visā pasaulē, tā arī Latvijā. Takša slaikais, nelielais augums, tā izteiktais medību instinkts un nenogurdināmā daba ļauj takšus izmantot āpšu, lapsu un bebru medībām alās. Taču takši ir arī izcili putnu medību suņi un piemēroti arī medībās ar dzinējiem

 

Takši ir ļoti gudri suņi, tik gudri, ka pat varētu teikt – stūrgalvīgi. Tāpēc taksi nepieciešams stingri un konsekventi apmācīt. Taksis ir kaislīgs mednieks, tāpēc ne visai labi sadzīvos ar mazākiem mājdzīvniekiem, tamdēļ takši jau no kucēna vecuma jāved uz apmācībā un jāradina socializēties. 

 

Ja taksis no kucēna vecuma ir radināts, tas labi sadzīvos arī ar maziem bērniem, taču pret svešiniekiem ir rezervēts un lielu draudzību neizrādīs. 

 

Kā mednieks taksis ir drosmīgs un modrs, attapīgs un neatlaidīgs. Tiesa gan, takša īsās kājas tiek atzītas par tā teju vienīgo trūkumu, jo brikšņains apvidus vai bieza sniega kārta sunim var būt šķērslis. 

Taksis veikli rīkojas sarežģītās, sazarotās alās, spēj tikt galā arī ar par sevi lielāku medījumu, un tiem piemīt arī lieliskas orientēšanās spējas.

 

Bīgls

Bīgli ir izcili dzinējsuņi, taču būs arī lieliski ģimenes mīluļi. Aptuveni 45 cm augsti, 15 kg smagi, visbiežāk trīskrāsainu īsu apmatojumu baltā, brūnā un melnā krāsā. 

 

Bīgli prasa stingru paklausības apmācību, jo to izteiktā medību instinkta dēļ, tie var vēlēties regulāri doties patstāvīgās pastaigās. Taču bīglu apmācības var nebūt vieglas, jo tie ir spītīgi un aizrautīgi, kā arī tiem piemīt izteikts bara instinkts, tāpēc to apmācība jāuzsāk agri un tai jābūt stingrai, lai panāktu to, ka suns regulāri neaizklīdīs kā medībās, tā arī ikdienā. 

 

Tie ir draudzīgi gan pret saviem cilvēkiem, gan svešiniekiem, bīgliem nepieciešamas pietiekamas fiziskās aktivitātes un daudz uzturēties brīvā dabā. 


Kā medniekiem tiem piemīt nenogurstoša spēja dzīt dzīvnieku un bīgliem ir viena no labākajām ožām pasaulē. Tie ir izcili pēdu meklēšanā, tāpēc tos veiksmīgi izmanto muitas darbībā.

 

Veimāras suns 

Sunim ir aptuveni 65 cm augsts skausta augums un tam var būt gan īss, gan garš apmatojums sudrabaini brūnā vai peļu pelēkā krāsā.

 

Veimarieši ir izcili lauku putnu medību suņi,  taču būs arī mīļi ģimenes mīluļi. Veimarietis ir viens no elegantākajiem un aristokrātiskākajiem suņiem pasaulē

 

Tam piemīt draudzīgs, ļoti uzticīgs un gudrs raksturs, veimarietis ir izteikti enerģisks un izturīgs, un būs arī labs sargs. Veimarieši ļoti ātri mācās un dēļ vēlmes izpatikt saimniekam, tas labi padosies apmācībām, taču saimniekam jābūt stingram, lai suns nekļūtu valdonīgs. 

 

Veimariešiem nepieciešamas ilgas, aktīvas un regulāras aktivitātes svaigā gaisā, tāpēc šis suns tomēr nebūs piemērots turēšanai dzīvoklī, un aktīvam saimniekam būs ideāls biedrs. Veimāras suņiem ļoti patīk arī peldēšana. 

 

Labi sadzīvo ar bērniem un citiem mājdzīvniekiem un suņiem, ja laikus pienācīgi apmācīts, taču pret svešiniekiem būs piesardzīgs un vajadzības gadījumā savu saimnieku aizstāvēs. 

 

Labradors retrīvers

Labradori ir vieni no iecienītākajām ģimenes suņu šķirnēm pasaulē. Taču sākotnēji tie radīti medībām un ir izcili pīļu medību suņi, turklāt apmācīti tie medījumu ne tikai atrod, bet arī pienes savam saimniekam. 

 

Labradori ir aptuveni 55-60 cm augsti, var būt gan īsu, gan ar garu apmatojumu (kā Zeltainie retrīveri). 

 

Labradori retrīveri tiek izmantoti ne tikai medībām, bet arī kā neredzīgo cilvēku pavadoņi, narkotisko vielu meklētāji, un ir ļoti uzticami, mīļi un draudzīgi ģimenes suņi. Tiem piemīt labsirdīgs, gudrs, sabiedrisks un arī pakļāvīgs raksturs, tāpēc kārtīgi audzināti, tie ir ļoti paklausīgi un uzticami, kas ir svarīga īpašība izvēloties medību suni. 

 

Tie ir arī ļoti izturīgi, spējīgi ilgas stundas pavadīt medībās, tāpēc tiem nepieciešamas regulāras fiziskās aktivitātes un lielāka slodze, kā citiem suņiem.

 

Vācu medību terjers, jeb Jegterjers 

Par šīs šķirnes suņiem klīst mīti, ka tie ir grūti apmācāmi, agresīvi pret bērniem un citiem dzīvniekiem, stūrgalvīgi, taču tā nebūt nav! 

 

Jagterjeri, tieši otrādi, ir viegli apmācāmi un gudri, un tie ir piemēroti jebkāda veida medībām. Tā ir viena no jaunākajām medību suņu šķirnēm pasaulē, un to raksturs ir drosmīgs, uzticīgs un sociāls. Jagterjeri ir ļoti izturīgi un pacieš zemas temperatūras. 

 

Tos izmanto gan kā asins pēdu suņus, gan kā putnu medību suņus, apmācīti arī pienesīs medījumu saimniekam, turklāt sava nelielā, slaikā auguma dēļ ir izcili piemēroti arī medībām alās. 

 

Jagterjers prasa kārtīgu audzināšanu un apmācības, tas nebūs pats draudzīgākais un rotaļīgākais ģimenes suns, taču radinot no kucēna vecuma, būs mīļš un uzticams pret saviem tuvākajiem cilvēkiem.

 

Laika: Krievu – Eiropas un Rietumsibīrijas

Laikas ir vieni no populārākajiem medību suņiem Latvijā. Tie ir universāli medību suņi, piemēroti dažādiem medību veidiem. 

 

Laikas ir viegli un labi apmācāmi suņi, tie cilvēku uzskata par savu draugu, taču pret svešiniekiem izturas piesardzīgi un uzmanīgi, un būs arī labi sargi. 

 

Krievu – Eiropas laikām raksturīgs tā balti melnais kažoks, kas to izceļ, savukārt Rietumsibīrijas laikām var būt daudzkrāsains kažoks baltos, pelēkos, rudos un melnos toņos. 

 

Krievu – Eiropas laika nebūs tas suns, kas būs bērnu aukle vai izteikts rotaļu biedrs. Tas ir nopietns suns, vēlams – medniekam. Tam piemīt spēcīgs mednieka instinkts, taču pienācīgi apmācīts būs arī mīļš ģimenes suns, ja vien ģimens locekļi pratīs akceptēt suņa robežas

 

Kucēniem labi veicās apmācībās arī ar pieaugušiem suņiem, dodoties kopā ar viņiem medībās, jo laikas labi satiek ar saviem sugasbrāļiem.

 

Suņu skola

Jebkura suņu šķirne prasa pienācīgu apmācību, jo īpaši medību suņi. 

Ja nepieciešama konsultācija par piemērotākās medību suņu šķirnes izvēli tieši Jums, kā arī meklējat informāciju  par kvalitatīvām suņu apmācībām, aicinām ieskatīties dinozoopasaule.lv

 

Dino Zoo Pasaule piedāvā 2 profesionālas suņu skolas Rīgā: Krasta iela 52 un Stirnu iela 26. Mājas lapā dinozoopasaule.lv iespējams iepazīties ar visu nepieciešamo informāciju par suņu skolas darbību, nodarbību grafiku, cenām, kā arī aizpildot pieteikuma anketu, pieteikt savu vizīti attālināti vai zvanot pa norādīto tālruni! 

 

Uztici sava suņa apmācības profesionālajiem un pieredzējušajiem Dino Zoo Pasaule kinologiem! 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/

 

 

 

 

 

 

Kucēns čurā mājās

Mūsu kavalierītim ir 4,5 mēneši. Vārdu "pačurā" saprot, bet tikai to nedara pastaigās, bet tiklīdz kā ienāk atpakaļ dzīvoklī. Pēc nakts uzreiz ģērbjos un ņemu pavadu, lai ietu ārā, bet mazais jau paspēj pačurāt uz grīdas. Kā iemācīt, varbūt vajag kādu zoopsihologu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir normāli :) Mēģiniet pēc iespējas ātrāk iznest viņu ārā pēc miega, ēšanas un spēlēšanas. Vediet viņu ārā pa dienu ik pēc 2-3 stundam, ja ir tāda iespēja.

zobārsts sunim

Labdien! Čivauvai pēc zobārsta un narkozes jau trešo nedeļu ir apgrūtināta elpošana. Rij skaļi siekalas un šķauda, klepo, krāc. It kā deguns arī ciet. Un paliek arvien sliktāk. It sevišķi naktīs grūti. Kas tas varētu but un ko darīt šajā situācijā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

ja sunim pēc narkozes ir diskomforts , Jums jāsazinās ar veterinārārstu, kas sunim veica zobu tīrīšanu un to vajadzēja jau darīt laicīgi, negaidot trīs nedēļas. Katram dzīvniekam ir individuāla reakcija uz narkozi un arī pēc mutes dobuma sanācijas procedūras var būt komplikācijas.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку, на неделю. Усыпить не хочу. Порода Папильон, слепой, глухой, аппетит хороший, много пьёт, целый день в лежанке. Туалет делает на салфетке. Если можно привозить к вам на время отъезда, то какая цена в сутки?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Мы не предоставляем подобную услугу. Обратитесь в клинику с круглосуточным стационаром, либо в гостиницу для собак.

Kucēns čurā dīvānā

Labdien! Kādēļ suns pēkšņi nokārtojas dīvānā? Mums ir 6 mēnešus vecs kucēns, kuru radinam iet nokārtoties ārā - dažreiz vēl gadās ķibeles mājās, tomēr pārsvarā jau izdodas nokārtoties ārā. Nokārtoties ejam vismaz ik pa 3h, tomēr pēdējās divas reizes suns starp pastaigām ir piečurājis dīvānu. Par negadījumiem mājās nekad neesam situši, bļāvuši uz viņu utt., arī nekādas lielas pārmaiņas nav notikušas un viņa ikdiena nav mainījusies. Kāds varētu būt iemeslsšādai rīcībai un ko darīt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pārbaudiet vai sunim viss kārtībā ar veselību. Diskomforts urīnceļos arī var izraisīt šādu veselību.

franču buldogs

Добрый день. Как найти специалиста-консультанта по Французским бульдогам.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

mūsu klīnikas speciālisti strādā arī ar franču buldogiem. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Sunim iesūkusies ērce

Pirms četriem gadiem iesūkusies ērce virs acs,laikus nepamanījām un ērce bija jau pamatīgi piesūkusies,kā suns pakasija ar kāju un ērce izkrita,unpēc tam pēc dažām dienām suns nevarēja pastaigāt,jo sāpēja ,sāpēja arī tad kad pieskartos,bijām pie vetārsta un uzrakstīja lietot 7dienas antibiotikas un nesteroido pretiekaisuma līdzekļi un izārstējās,bet pagājušā gada septembrī atkal iekoda ērce un bijām pilinājuši uz skausta advantix škīdumu,bet bija pagājis vairāk kā mēnesis,un tad savēlās spalva uz krustiem un uz astes spalvai tendence noiet šaurā strīpā,uzrakstīja antibiotikas uz nedēļu un pārgāja,tagadalspalva uz krustiem mazliet savēlusies,nopirku advantix iepilināju uz skausta(3dienas),bet negrib ka pieskaras,tad sāp un smilkst.kas tā varbūt par slimību. Sunīšam10gadiir maza auguma,šķirni nezinu. Ar cieņu Gunita.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

diemžēl neapskatot dzīvnieku nav iespējams pateikt, kas viņam ir par slimību.

Jums jādodas pie veterinārārsta.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67305943

 

Ar cieņu,

DINO ZOO klīnika

Почему собака чешет уши.

Почему собака чешет уши.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Если она делает это изредка, то ничего страшного. Если же каждый день, по несколько раз в день, то лучше обратится к ветеринару.

Suns klepo

Sveiki! Suns nakti guļ uz muguras un kaut kāda brīdi itka siekalas sakrējušas sāk klepot un tālāk iet gulēt uz savas muguras. Kad ir ļoti liela fiziska slodze arī ristās un pēc tam viss pāriet . Bijām pie vetārsta doma bija par klepu pirmo reizi padzeram zāles nepārgāja otro reizi mums iedeva antibiotikas tas arī dzeram uz to brīdi viss labi bija , tagad viss atsakās no jauna . Suns jūtas labi un neliecina nekas ka viņam būtu slikti , sirdi arī izklausīja viss ok Nezinu ko darīt šinī situācija ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Neizmeklējot suni ir grūti pateikt ko darīt, taču ja antibiotiku lietošanas laikā bija uzlabojums, iespējams, ka antibiotiku kurss bija par īsu. Lai atrisinātu šo situāciju, jums jādodas pie veterinārārsta. 

Ja vēlaties pieteikties uz vizīti Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Suns nepamatoti ir palicis agresīvs

Labdien, suns nepamatoti ir palicis agresīvs nevienu nelaižot tuvumā. Parasti atrodās voljērā, bet katru dienu izlaižam paskraidīt pie mājas(piesiets pie troses un ir visu to laiku uzraudzībā). Nesen bija agresīvs tikai pret mani(cilvēku kas reizi mēnesī atbrauc ciemos), bet šodien kad saimnieki nāca tuvumā voljēram sāka rūkt. Zobus neizrāda, bet rūc un skatās ar draudošu skatienu aste ir pacelta. Kad es biju ciemos un viņš bija izlaists(pirms sāka rūkt uz saimniekiem) nelaida mani tuvu, bet kārumus no manis ņēma un no attāluma atnesa bumbu un pa lēnām sāka nākt tuvāk un tuvāk man līdz ko atļāva pat paglaudīt, bet no rīta atkal bija tik pat agresīvs.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kas ir mainījies suņa dzīvē? Cik bieži suns ir kontaktā ar cilvēku? Cik bieži un cik ilgi ar suni kāds darbojas? Vai sunim nav veselības problēmu? Jo bieži vien dzīvnieks, kurš cieš sāpes paliek agresīvs. Kā arī tas, ka suns visu laiku atrodas voljerā vai piesiets, var ietekmēt viņa psihi. Dzīvnieka vecums - pubertāte, briedums arī var ietekmēt uzvedību.