Atpakaļ

Iecienītākās medību suņu šķirnes Latvijā

Latvijā medību vēsture un tradīcijas ir vairāk nekā 400 gadus senas, un medību suns vienmēr ir bijis neatņemama medību sastāvdaļa. Lasi rakstu un noskaidro kādas ir iecienītākās medību suņu šķirnes Latvijā.

Lielākā daļa suņu šķirnes pastāv jau vairākus gadsimtus. Suņi vienmēr bijuši uzticami cilvēka draugi un tikuši izmantoti visdažādākajiem mērķiem. 

Laikiem mainoties, mūsdienās suņi vairs reti pilda tos pienākumus, kuriem tie tika radīti un audzināti. Suns mūsdienās ir vairāk kā ģimenes loceklis, draugs un biedrs ar ko pavadīt brīvo laiku, sportot un rotaļāties, baudot vien suņiem raksturīgo, īpašo mīlestību un pieķeršanos, ko tie uzticīgi spēj dāvāt savam saimniekam un ģimenei, kurā tas dzīvo. 

Taču neskatoties uz to, katrai šķirnei piemīt tai raksturīgais, pirmatnējais īpašību un spēju kopums, ko kvalitatīvi un profesionāli suņu audzētāji ar selekciju un godprātīgu vaislas darbu veic, lai saglabātu tīršķirnes suņu unikalitāti. 

 

Tieši tāpat arī medību suņu šķirnes tiek īpaši sargātas, jo ikviens īsts mednieks atzīs, – bez uzticama medību suņa, mednieks ir tikai pa pusei mednieks. 

 

Latvijā medību vēsture un tradīcijas ir vairāk kā 400 gadus senas, un medību suns vienmēr ir bijis neatņemama medību sastāvdaļa. 

 

Latvijas likumdošanā ir iestrādāti Ministru kabineta medību noteikumi, kas nosaka, ka medībās drīkst izmantot tikai medību šķirnes suņus, ierakstam par suņa šķirnes piederību jābūt atzīmētam suņa pasē, kā arī sunim jābūt vakcinētam un čipotam. 

 

Suņa piederību šķirnei apliecina tikai ciltsraksti, ko izsniedz oficiāli reģistrēta kinoloģiskā organizācija, un šajā apliecībā, bez datiem par dzīvnieka dzimšanas laiku, audzētavas nosaukumu, dzīvnieka identitātes numuru, kas norādīts dzīvniekam ievadītajā mikroshēmā, ir arī informācija par suņa izcelsmi – informācija par suņa priekštečiem vismaz 3 paaudzēs

 

Bez obligātās čipošanas, medību sunim jābūt reģistrētam arī Latvijas Lauksaimniecības datu centrā. 

 

Taču, kādas tad ir Latvijā iecienītākās medību suņu šķirnes? Par to vairāk rakstā! 

 

Medību suņu šķirnes 

 

Katras medību suņu šķirnes suņi ir paredzēti noteiktam medību veidam. Ir putnu medību suņi  un dzinējsuņi, taču, lai medību suns pilnvērtīgi īstenotu savas medību prasmes, tas jau no kucēna vecuma ir jāaudzina un jāradina pie medībām, apgūstot prasmes un iemaņas ar specifiskām medību suņu audzināšanas metodēm. 

 

Nav viena medību suņu šķirne, kas darbosies vienlīdz labi visos medību veidos, tāpēc, pirms medību suņa iegādes, svarīgi konsultēties ar zinošiem suņu audzētājiem, pieredzējušiem medniekiem un kinologiem. 

 

Ar suni, kas tiek ņemts līdzi medībās, saimniekam izveidojas īpašs un ļoti ciešs kontakts. Medību sunim ir jābūt paklausīgam, disciplinētam un tam jāpiemīt dabiskajiem mednieka instinktiem. Tieši tāpēc ne visu šķirņu suņi var tikt izmantoti medībām. 

 

Latvijas dzinējsuns 

Skausta augumā sasniedz aptuveni 45–50 cm garumu un pieaudzis suns ir aptuveni 15–16 kg smags, ar īsu, melnu un oranži brūnu apmatojumu. 

Latvijas dzinējsuns ir īpaša, medībām selekcionēta Latvijas suņu šķirne, kuras ciltsrakstu izcelsme un selekcijas gaita, diemžēl, nav precīzi izsekojama un saglabājusies.

 

Taču zināms ir tas, ka Latvijas dzinējsuns, jeb Kurzemes dzinējsuns bijis izplatītākā medību suņu šķirne līdz Pirmajam pasaules karam, ko medību nolūkiem licis izveidot Kurzemes Hercogs Jēkabs 17. gadsimtā. 

 

Laika gaitā šī suņu šķirne teju izzuda, taču pēckara gados, pateicoties Latvijas PSR Mednieku un makšķernieku biedrības galvenajam kinologam veterinārārstam Arnoldam Baizumam un viņa darbībai, tā palēnām tika atjaunota. 

 

Šīs šķirnes uzvedības tips ir nosvērti kustīgais, tie ir lieliski piemēroti gan mazo dzīvnieku – lapsu, zaķu, jenotu, gana arī lielo dzīvnieku – pārnadžu – briežu, aļņu, stirnu un mežacūku medībām. 

 

Suņa uzdevums ir ar apakšējo ožu, kas ļauj izsekot pēdas, saost un atrast dzīvnieku, un skaļi rejot, dzīt mednieka virzienā. Latvijas dzinējsuņiem piemīt gan apakšējā, gan augšējā oža, kas tiem dod vairāk priekšrocības medījot lielos dzīvniekus, jo medību suņi, kas izmanto tikai apakšējo ožu medību, dzenot pēdas un ar degunu atrodoties tuvu zemei, var tikt savainoti. 

 

Latvijas dzinējsuņi ir ne tikai teicami mednieki, bet arī labi un uzticami mājas sargi. Ar savu saimnieku un tuvajiem cilvēkiem labsirdīgi un draudzīgi, un, ja to izlemj turēt dzīvoklī, šiem suņiem nepieciešamas regulāras, garas un aktīvas pastaigas. Taču to galvenā misija ir medības, tāpēc suns īpaši jāaudzina, jo tam vienmēr saglabāsies medību instinkti. 

 

Taksis

Takši pēc lieluma iedalās trīs grupās: standarta, miniatūrais un trušu taksis. 

 

Takši ir populāra medību suņu šķirne kā visā pasaulē, tā arī Latvijā. Takša slaikais, nelielais augums, tā izteiktais medību instinkts un nenogurdināmā daba ļauj takšus izmantot āpšu, lapsu un bebru medībām alās. Taču takši ir arī izcili putnu medību suņi un piemēroti arī medībās ar dzinējiem

 

Takši ir ļoti gudri suņi, tik gudri, ka pat varētu teikt – stūrgalvīgi. Tāpēc taksi nepieciešams stingri un konsekventi apmācīt. Taksis ir kaislīgs mednieks, tāpēc ne visai labi sadzīvos ar mazākiem mājdzīvniekiem, tamdēļ takši jau no kucēna vecuma jāved uz apmācībā un jāradina socializēties. 

 

Ja taksis no kucēna vecuma ir radināts, tas labi sadzīvos arī ar maziem bērniem, taču pret svešiniekiem ir rezervēts un lielu draudzību neizrādīs. 

 

Kā mednieks taksis ir drosmīgs un modrs, attapīgs un neatlaidīgs. Tiesa gan, takša īsās kājas tiek atzītas par tā teju vienīgo trūkumu, jo brikšņains apvidus vai bieza sniega kārta sunim var būt šķērslis. 

Taksis veikli rīkojas sarežģītās, sazarotās alās, spēj tikt galā arī ar par sevi lielāku medījumu, un tiem piemīt arī lieliskas orientēšanās spējas.

 

Bīgls

Bīgli ir izcili dzinējsuņi, taču būs arī lieliski ģimenes mīluļi. Aptuveni 45 cm augsti, 15 kg smagi, visbiežāk trīskrāsainu īsu apmatojumu baltā, brūnā un melnā krāsā. 

 

Bīgli prasa stingru paklausības apmācību, jo to izteiktā medību instinkta dēļ, tie var vēlēties regulāri doties patstāvīgās pastaigās. Taču bīglu apmācības var nebūt vieglas, jo tie ir spītīgi un aizrautīgi, kā arī tiem piemīt izteikts bara instinkts, tāpēc to apmācība jāuzsāk agri un tai jābūt stingrai, lai panāktu to, ka suns regulāri neaizklīdīs kā medībās, tā arī ikdienā. 

 

Tie ir draudzīgi gan pret saviem cilvēkiem, gan svešiniekiem, bīgliem nepieciešamas pietiekamas fiziskās aktivitātes un daudz uzturēties brīvā dabā. 


Kā medniekiem tiem piemīt nenogurstoša spēja dzīt dzīvnieku un bīgliem ir viena no labākajām ožām pasaulē. Tie ir izcili pēdu meklēšanā, tāpēc tos veiksmīgi izmanto muitas darbībā.

 

Veimāras suns 

Sunim ir aptuveni 65 cm augsts skausta augums un tam var būt gan īss, gan garš apmatojums sudrabaini brūnā vai peļu pelēkā krāsā.

 

Veimarieši ir izcili lauku putnu medību suņi,  taču būs arī mīļi ģimenes mīluļi. Veimarietis ir viens no elegantākajiem un aristokrātiskākajiem suņiem pasaulē

 

Tam piemīt draudzīgs, ļoti uzticīgs un gudrs raksturs, veimarietis ir izteikti enerģisks un izturīgs, un būs arī labs sargs. Veimarieši ļoti ātri mācās un dēļ vēlmes izpatikt saimniekam, tas labi padosies apmācībām, taču saimniekam jābūt stingram, lai suns nekļūtu valdonīgs. 

 

Veimariešiem nepieciešamas ilgas, aktīvas un regulāras aktivitātes svaigā gaisā, tāpēc šis suns tomēr nebūs piemērots turēšanai dzīvoklī, un aktīvam saimniekam būs ideāls biedrs. Veimāras suņiem ļoti patīk arī peldēšana. 

 

Labi sadzīvo ar bērniem un citiem mājdzīvniekiem un suņiem, ja laikus pienācīgi apmācīts, taču pret svešiniekiem būs piesardzīgs un vajadzības gadījumā savu saimnieku aizstāvēs. 

 

Labradors retrīvers

Labradori ir vieni no iecienītākajām ģimenes suņu šķirnēm pasaulē. Taču sākotnēji tie radīti medībām un ir izcili pīļu medību suņi, turklāt apmācīti tie medījumu ne tikai atrod, bet arī pienes savam saimniekam. 

 

Labradori ir aptuveni 55-60 cm augsti, var būt gan īsu, gan ar garu apmatojumu (kā Zeltainie retrīveri). 

 

Labradori retrīveri tiek izmantoti ne tikai medībām, bet arī kā neredzīgo cilvēku pavadoņi, narkotisko vielu meklētāji, un ir ļoti uzticami, mīļi un draudzīgi ģimenes suņi. Tiem piemīt labsirdīgs, gudrs, sabiedrisks un arī pakļāvīgs raksturs, tāpēc kārtīgi audzināti, tie ir ļoti paklausīgi un uzticami, kas ir svarīga īpašība izvēloties medību suni. 

 

Tie ir arī ļoti izturīgi, spējīgi ilgas stundas pavadīt medībās, tāpēc tiem nepieciešamas regulāras fiziskās aktivitātes un lielāka slodze, kā citiem suņiem.

 

Vācu medību terjers, jeb Jegterjers 

Par šīs šķirnes suņiem klīst mīti, ka tie ir grūti apmācāmi, agresīvi pret bērniem un citiem dzīvniekiem, stūrgalvīgi, taču tā nebūt nav! 

 

Jagterjeri, tieši otrādi, ir viegli apmācāmi un gudri, un tie ir piemēroti jebkāda veida medībām. Tā ir viena no jaunākajām medību suņu šķirnēm pasaulē, un to raksturs ir drosmīgs, uzticīgs un sociāls. Jagterjeri ir ļoti izturīgi un pacieš zemas temperatūras. 

 

Tos izmanto gan kā asins pēdu suņus, gan kā putnu medību suņus, apmācīti arī pienesīs medījumu saimniekam, turklāt sava nelielā, slaikā auguma dēļ ir izcili piemēroti arī medībām alās. 

 

Jagterjers prasa kārtīgu audzināšanu un apmācības, tas nebūs pats draudzīgākais un rotaļīgākais ģimenes suns, taču radinot no kucēna vecuma, būs mīļš un uzticams pret saviem tuvākajiem cilvēkiem.

 

Laika: Krievu – Eiropas un Rietumsibīrijas

Laikas ir vieni no populārākajiem medību suņiem Latvijā. Tie ir universāli medību suņi, piemēroti dažādiem medību veidiem. 

 

Laikas ir viegli un labi apmācāmi suņi, tie cilvēku uzskata par savu draugu, taču pret svešiniekiem izturas piesardzīgi un uzmanīgi, un būs arī labi sargi. 

 

Krievu – Eiropas laikām raksturīgs tā balti melnais kažoks, kas to izceļ, savukārt Rietumsibīrijas laikām var būt daudzkrāsains kažoks baltos, pelēkos, rudos un melnos toņos. 

 

Krievu – Eiropas laika nebūs tas suns, kas būs bērnu aukle vai izteikts rotaļu biedrs. Tas ir nopietns suns, vēlams – medniekam. Tam piemīt spēcīgs mednieka instinkts, taču pienācīgi apmācīts būs arī mīļš ģimenes suns, ja vien ģimens locekļi pratīs akceptēt suņa robežas

 

Kucēniem labi veicās apmācībās arī ar pieaugušiem suņiem, dodoties kopā ar viņiem medībās, jo laikas labi satiek ar saviem sugasbrāļiem.

 

Suņu skola

Jebkura suņu šķirne prasa pienācīgu apmācību, jo īpaši medību suņi. 

Ja nepieciešama konsultācija par piemērotākās medību suņu šķirnes izvēli tieši Jums, kā arī meklējat informāciju  par kvalitatīvām suņu apmācībām, aicinām ieskatīties dinozoopasaule.lv

 

Dino Zoo Pasaule piedāvā 2 profesionālas suņu skolas Rīgā: Krasta iela 52 un Stirnu iela 26. Mājas lapā dinozoopasaule.lv iespējams iepazīties ar visu nepieciešamo informāciju par suņu skolas darbību, nodarbību grafiku, cenām, kā arī aizpildot pieteikuma anketu, pieteikt savu vizīti attālināti vai zvanot pa norādīto tālruni! 

 

Uztici sava suņa apmācības profesionālajiem un pieredzējušajiem Dino Zoo Pasaule kinologiem! 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Sveiki. Paņēmu sunīti, mazo vācu špicu. Auga kopā ar vecākiem un vēlvienu sunīti. Trešo dienu barojam ar sauso barību, taču suns turpina paķert zobos vienu sausās barības gabaliņu un skriet prom, atkal atgriežas, paķer un skrien prom. Reizēm arī aizrijas. Kas ir mums jādara, lai suns normāli paēstu? Iedomājos, ka varbūt citi suņi ir ņēmuši nost barību. Suņukam pašlaik 5 mēneši.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Varbūt sunītim ir ierasts uzņemt barību šādā veidā. Vai granulas izmērs atbilst suņa lielumam? Varat mazliet pieliet ūdeni klāt. Ja suns mēģina ēst ātri, tad var mēģināt piedāvāt sunim ēst no šāda tipa bļodiņas. 

https://www.dinozoo.lv/bloda-suniem-dog-fantasy-slow-feeder-small-black-18-x-5-cm/

 

Vai skotu terjers noteikti jāved pie friziera?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ja suņu īpašniekam pietiek zināšanas par skotu terjeru spalvas kopšanu un prasmes, tad var arī nevest.

Kur Latvijā meklet gludspalvaina retrivers kucenu?

Kur Latvijā meklet gludspalvaina retrivers kucenu,var but ari krustojums?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Par šķirnes kucēniem informāciju var saņemt sazinoties ar klubu:

http://www.dogs.lv/lv/klubi-un-audzetavas/skirnu-klubi/latvijas-labradoru-retriveru-skirnes-sunu-audzetaju-klubs/

Bežšķirnes kucēnus var meklēt patversmēs.

Vēlējos uzzināt kā var iemācīt sunim iet nokārtoties uz "paladziņa"

Sveiki! Vēlējos uzzināt kā var iemācīt sunim iet nokārtoties uz "paladziņa" Itkā viņa jau ir gājusi tur nokārtoties, bet tomēr dara to arī uz grīdas. Sunim ir 6meneši

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir secīgs darbs. Kucēns nokartojās ik pēc 2-3 stundām. Parasti tas notiek pēc ēšanas, gulēšanas, spelēšanas un t.t. Ik pēc 2-3 stundām kucēns ir jāved ārā vai arī jāpiedāvā nokartoties uz paladziņa. Lai kucēnam būtu mazāka iespēja kļūdīties izvietojiet vairākus paladziņus. Kad kucēns "trāpīs" paladziņa, paslavējiet to. Ja viņs izvēlēsies nepareizo vietu, lamāt viņu nevajag, jo tas sagādās viņam stresu.

Zooveikalā var iegādāties arī speciālu tualeti, kurā kucēns netiek klāt paladziņam. Piedāvājumā ir arī mazgājamie paladziņi, kurus arī nav tik vienkārši saplest.

Suņu izstādes

Sveiki kad notiek suņu iztādes kur var to redzēt? Vai ieeja ir jebkuram un bezmaksas? Un vai ir grauzēju iztādes? Paldies jau iepriekš patrīcija!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Izstādes notiek brīvdienās Krasta iela 52. Pārsvarā tās ir suņu izstādes. Bet dažreiz gadā notiek arī kaķu izstādes.

Pasākumu sarakstu var redzēt:

https://dinozoopasaule.lv/lv/kalendars

Medikaments

У вас есть ветеринарный препарат palladia 50mg?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

 šādi medimkamenti mūsu aptiekās nav pieejami.

Ar cieņu ,

Dino Zoo klīnika

Suns čurā mājās

Labdien, lūdzu palīdzēt ar padomu. Mans pundurpinčers 1,3 gadi pa nakti čurā mājās konstantā vietā pie ārdurvīm. Izlaižu pagalmā pēdējo x ap pl22; pa nakti ir paradums mani modināt, katru nakti ceļos, lai izlaistu čurāt. Bet tāpat čurā arī mājās. Gribētu, lai nečurā un, lai nemodina. Kādas ir manas kļūdas? Viens dzīvnieks mājās, dzērienu noņemam ap pl20; ēd sausos graudiņus ar konserviem. Staidzinām 2x dienā, pluss pagalms. Pateicos jau iepriekš!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Sāciet ar veselības pārbaudi. Ja ar veselību viss ir labi, pamainiet pārtiku. Iespējams ka tieši šī barība izraisa sunim slāpes.

Var pierādināt suni gulēt būrī. Šajā gadijumā suns nenāks Jūs modināt un diezvai čurās zem sevis.

Vai pēc sterilizācijas ir iespēja ka niknums samazinās?

Labdien! Mums ir 2g veca vidusāzijas aitu suņa meitene, ļoti nikna. Vai pēc sterilizācijas ir iespēja ka niknums samazinās?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pēc sterilizācijas suns var kļūt mierīgāks. Bet būtiski rakstura īpatnības nemainīsies.

Bernes ganu suņa svars

Sveicināti! Bernes ganu suņa meitene ir 3 mēnešus un trīs nedēļas veca, sver 16kg. vai tas ir pietiekams svars, jo bažas rada sajūta, ka vienmēr ir izsalkusi? barojam 3x dienā jauktā ēdināšana - putra, kefīrs, gaļa, kartupeļi, biezpiens, vakaros sausa barība. labprat ēd augļus un darzeņus. Paldies! Ar cieņu, Digna

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Neredzot suni, grūti atbildēt uz šo jautājumu. Pakonsultējaties pie sava audzētāja vai arī ar veterinārārstu :)

Amerikāņu akitas kucēns. Kas man būtu jādara šeit latvijā, lai varētu vest uz izstādēm un pārot? No audzētavas ir visi dokumenti.

Labdien! Iegādājāmies amerikāņu akitas kucēnu? Ungārijas audzētavā ( latvijā, bai tuvāk neatradām) , kucēns ir ar ciltsrakstiem. Kas man būtu jādara šeit latvijā, lai varētu vest uz izstādēm un pārot? No audzētavas ir visi dokumenti.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labrīt!

Šājā jautājumā Jūs var konsultēt Jūsu audzētājs. Dokumentos ir norādīta informācija no kuras organizācijas un kluba ir Jūsu suns. Attiecīgī tieši šajā organizācija Jūs varat turpināt vaislas darbu.