Atpakaļ

Iecienītākās medību suņu šķirnes Latvijā

Latvijā medību vēsture un tradīcijas ir vairāk nekā 400 gadus senas, un medību suns vienmēr ir bijis neatņemama medību sastāvdaļa. Lasi rakstu un noskaidro kādas ir iecienītākās medību suņu šķirnes Latvijā.

Lielākā daļa suņu šķirnes pastāv jau vairākus gadsimtus. Suņi vienmēr bijuši uzticami cilvēka draugi un tikuši izmantoti visdažādākajiem mērķiem. 

Laikiem mainoties, mūsdienās suņi vairs reti pilda tos pienākumus, kuriem tie tika radīti un audzināti. Suns mūsdienās ir vairāk kā ģimenes loceklis, draugs un biedrs ar ko pavadīt brīvo laiku, sportot un rotaļāties, baudot vien suņiem raksturīgo, īpašo mīlestību un pieķeršanos, ko tie uzticīgi spēj dāvāt savam saimniekam un ģimenei, kurā tas dzīvo. 

Taču neskatoties uz to, katrai šķirnei piemīt tai raksturīgais, pirmatnējais īpašību un spēju kopums, ko kvalitatīvi un profesionāli suņu audzētāji ar selekciju un godprātīgu vaislas darbu veic, lai saglabātu tīršķirnes suņu unikalitāti. 

 

Tieši tāpat arī medību suņu šķirnes tiek īpaši sargātas, jo ikviens īsts mednieks atzīs, – bez uzticama medību suņa, mednieks ir tikai pa pusei mednieks. 

 

Latvijā medību vēsture un tradīcijas ir vairāk kā 400 gadus senas, un medību suns vienmēr ir bijis neatņemama medību sastāvdaļa. 

 

Latvijas likumdošanā ir iestrādāti Ministru kabineta medību noteikumi, kas nosaka, ka medībās drīkst izmantot tikai medību šķirnes suņus, ierakstam par suņa šķirnes piederību jābūt atzīmētam suņa pasē, kā arī sunim jābūt vakcinētam un čipotam. 

 

Suņa piederību šķirnei apliecina tikai ciltsraksti, ko izsniedz oficiāli reģistrēta kinoloģiskā organizācija, un šajā apliecībā, bez datiem par dzīvnieka dzimšanas laiku, audzētavas nosaukumu, dzīvnieka identitātes numuru, kas norādīts dzīvniekam ievadītajā mikroshēmā, ir arī informācija par suņa izcelsmi – informācija par suņa priekštečiem vismaz 3 paaudzēs

 

Bez obligātās čipošanas, medību sunim jābūt reģistrētam arī Latvijas Lauksaimniecības datu centrā. 

 

Taču, kādas tad ir Latvijā iecienītākās medību suņu šķirnes? Par to vairāk rakstā! 

 

Medību suņu šķirnes 

 

Katras medību suņu šķirnes suņi ir paredzēti noteiktam medību veidam. Ir putnu medību suņi  un dzinējsuņi, taču, lai medību suns pilnvērtīgi īstenotu savas medību prasmes, tas jau no kucēna vecuma ir jāaudzina un jāradina pie medībām, apgūstot prasmes un iemaņas ar specifiskām medību suņu audzināšanas metodēm. 

 

Nav viena medību suņu šķirne, kas darbosies vienlīdz labi visos medību veidos, tāpēc, pirms medību suņa iegādes, svarīgi konsultēties ar zinošiem suņu audzētājiem, pieredzējušiem medniekiem un kinologiem. 

 

Ar suni, kas tiek ņemts līdzi medībās, saimniekam izveidojas īpašs un ļoti ciešs kontakts. Medību sunim ir jābūt paklausīgam, disciplinētam un tam jāpiemīt dabiskajiem mednieka instinktiem. Tieši tāpēc ne visu šķirņu suņi var tikt izmantoti medībām. 

 

Latvijas dzinējsuns 

Skausta augumā sasniedz aptuveni 45–50 cm garumu un pieaudzis suns ir aptuveni 15–16 kg smags, ar īsu, melnu un oranži brūnu apmatojumu. 

Latvijas dzinējsuns ir īpaša, medībām selekcionēta Latvijas suņu šķirne, kuras ciltsrakstu izcelsme un selekcijas gaita, diemžēl, nav precīzi izsekojama un saglabājusies.

 

Taču zināms ir tas, ka Latvijas dzinējsuns, jeb Kurzemes dzinējsuns bijis izplatītākā medību suņu šķirne līdz Pirmajam pasaules karam, ko medību nolūkiem licis izveidot Kurzemes Hercogs Jēkabs 17. gadsimtā. 

 

Laika gaitā šī suņu šķirne teju izzuda, taču pēckara gados, pateicoties Latvijas PSR Mednieku un makšķernieku biedrības galvenajam kinologam veterinārārstam Arnoldam Baizumam un viņa darbībai, tā palēnām tika atjaunota. 

 

Šīs šķirnes uzvedības tips ir nosvērti kustīgais, tie ir lieliski piemēroti gan mazo dzīvnieku – lapsu, zaķu, jenotu, gana arī lielo dzīvnieku – pārnadžu – briežu, aļņu, stirnu un mežacūku medībām. 

 

Suņa uzdevums ir ar apakšējo ožu, kas ļauj izsekot pēdas, saost un atrast dzīvnieku, un skaļi rejot, dzīt mednieka virzienā. Latvijas dzinējsuņiem piemīt gan apakšējā, gan augšējā oža, kas tiem dod vairāk priekšrocības medījot lielos dzīvniekus, jo medību suņi, kas izmanto tikai apakšējo ožu medību, dzenot pēdas un ar degunu atrodoties tuvu zemei, var tikt savainoti. 

 

Latvijas dzinējsuņi ir ne tikai teicami mednieki, bet arī labi un uzticami mājas sargi. Ar savu saimnieku un tuvajiem cilvēkiem labsirdīgi un draudzīgi, un, ja to izlemj turēt dzīvoklī, šiem suņiem nepieciešamas regulāras, garas un aktīvas pastaigas. Taču to galvenā misija ir medības, tāpēc suns īpaši jāaudzina, jo tam vienmēr saglabāsies medību instinkti. 

 

Taksis

Takši pēc lieluma iedalās trīs grupās: standarta, miniatūrais un trušu taksis. 

 

Takši ir populāra medību suņu šķirne kā visā pasaulē, tā arī Latvijā. Takša slaikais, nelielais augums, tā izteiktais medību instinkts un nenogurdināmā daba ļauj takšus izmantot āpšu, lapsu un bebru medībām alās. Taču takši ir arī izcili putnu medību suņi un piemēroti arī medībās ar dzinējiem

 

Takši ir ļoti gudri suņi, tik gudri, ka pat varētu teikt – stūrgalvīgi. Tāpēc taksi nepieciešams stingri un konsekventi apmācīt. Taksis ir kaislīgs mednieks, tāpēc ne visai labi sadzīvos ar mazākiem mājdzīvniekiem, tamdēļ takši jau no kucēna vecuma jāved uz apmācībā un jāradina socializēties. 

 

Ja taksis no kucēna vecuma ir radināts, tas labi sadzīvos arī ar maziem bērniem, taču pret svešiniekiem ir rezervēts un lielu draudzību neizrādīs. 

 

Kā mednieks taksis ir drosmīgs un modrs, attapīgs un neatlaidīgs. Tiesa gan, takša īsās kājas tiek atzītas par tā teju vienīgo trūkumu, jo brikšņains apvidus vai bieza sniega kārta sunim var būt šķērslis. 

Taksis veikli rīkojas sarežģītās, sazarotās alās, spēj tikt galā arī ar par sevi lielāku medījumu, un tiem piemīt arī lieliskas orientēšanās spējas.

 

Bīgls

Bīgli ir izcili dzinējsuņi, taču būs arī lieliski ģimenes mīluļi. Aptuveni 45 cm augsti, 15 kg smagi, visbiežāk trīskrāsainu īsu apmatojumu baltā, brūnā un melnā krāsā. 

 

Bīgli prasa stingru paklausības apmācību, jo to izteiktā medību instinkta dēļ, tie var vēlēties regulāri doties patstāvīgās pastaigās. Taču bīglu apmācības var nebūt vieglas, jo tie ir spītīgi un aizrautīgi, kā arī tiem piemīt izteikts bara instinkts, tāpēc to apmācība jāuzsāk agri un tai jābūt stingrai, lai panāktu to, ka suns regulāri neaizklīdīs kā medībās, tā arī ikdienā. 

 

Tie ir draudzīgi gan pret saviem cilvēkiem, gan svešiniekiem, bīgliem nepieciešamas pietiekamas fiziskās aktivitātes un daudz uzturēties brīvā dabā. 


Kā medniekiem tiem piemīt nenogurstoša spēja dzīt dzīvnieku un bīgliem ir viena no labākajām ožām pasaulē. Tie ir izcili pēdu meklēšanā, tāpēc tos veiksmīgi izmanto muitas darbībā.

 

Veimāras suns 

Sunim ir aptuveni 65 cm augsts skausta augums un tam var būt gan īss, gan garš apmatojums sudrabaini brūnā vai peļu pelēkā krāsā.

 

Veimarieši ir izcili lauku putnu medību suņi,  taču būs arī mīļi ģimenes mīluļi. Veimarietis ir viens no elegantākajiem un aristokrātiskākajiem suņiem pasaulē

 

Tam piemīt draudzīgs, ļoti uzticīgs un gudrs raksturs, veimarietis ir izteikti enerģisks un izturīgs, un būs arī labs sargs. Veimarieši ļoti ātri mācās un dēļ vēlmes izpatikt saimniekam, tas labi padosies apmācībām, taču saimniekam jābūt stingram, lai suns nekļūtu valdonīgs. 

 

Veimariešiem nepieciešamas ilgas, aktīvas un regulāras aktivitātes svaigā gaisā, tāpēc šis suns tomēr nebūs piemērots turēšanai dzīvoklī, un aktīvam saimniekam būs ideāls biedrs. Veimāras suņiem ļoti patīk arī peldēšana. 

 

Labi sadzīvo ar bērniem un citiem mājdzīvniekiem un suņiem, ja laikus pienācīgi apmācīts, taču pret svešiniekiem būs piesardzīgs un vajadzības gadījumā savu saimnieku aizstāvēs. 

 

Labradors retrīvers

Labradori ir vieni no iecienītākajām ģimenes suņu šķirnēm pasaulē. Taču sākotnēji tie radīti medībām un ir izcili pīļu medību suņi, turklāt apmācīti tie medījumu ne tikai atrod, bet arī pienes savam saimniekam. 

 

Labradori ir aptuveni 55-60 cm augsti, var būt gan īsu, gan ar garu apmatojumu (kā Zeltainie retrīveri). 

 

Labradori retrīveri tiek izmantoti ne tikai medībām, bet arī kā neredzīgo cilvēku pavadoņi, narkotisko vielu meklētāji, un ir ļoti uzticami, mīļi un draudzīgi ģimenes suņi. Tiem piemīt labsirdīgs, gudrs, sabiedrisks un arī pakļāvīgs raksturs, tāpēc kārtīgi audzināti, tie ir ļoti paklausīgi un uzticami, kas ir svarīga īpašība izvēloties medību suni. 

 

Tie ir arī ļoti izturīgi, spējīgi ilgas stundas pavadīt medībās, tāpēc tiem nepieciešamas regulāras fiziskās aktivitātes un lielāka slodze, kā citiem suņiem.

 

Vācu medību terjers, jeb Jegterjers 

Par šīs šķirnes suņiem klīst mīti, ka tie ir grūti apmācāmi, agresīvi pret bērniem un citiem dzīvniekiem, stūrgalvīgi, taču tā nebūt nav! 

 

Jagterjeri, tieši otrādi, ir viegli apmācāmi un gudri, un tie ir piemēroti jebkāda veida medībām. Tā ir viena no jaunākajām medību suņu šķirnēm pasaulē, un to raksturs ir drosmīgs, uzticīgs un sociāls. Jagterjeri ir ļoti izturīgi un pacieš zemas temperatūras. 

 

Tos izmanto gan kā asins pēdu suņus, gan kā putnu medību suņus, apmācīti arī pienesīs medījumu saimniekam, turklāt sava nelielā, slaikā auguma dēļ ir izcili piemēroti arī medībām alās. 

 

Jagterjers prasa kārtīgu audzināšanu un apmācības, tas nebūs pats draudzīgākais un rotaļīgākais ģimenes suns, taču radinot no kucēna vecuma, būs mīļš un uzticams pret saviem tuvākajiem cilvēkiem.

 

Laika: Krievu – Eiropas un Rietumsibīrijas

Laikas ir vieni no populārākajiem medību suņiem Latvijā. Tie ir universāli medību suņi, piemēroti dažādiem medību veidiem. 

 

Laikas ir viegli un labi apmācāmi suņi, tie cilvēku uzskata par savu draugu, taču pret svešiniekiem izturas piesardzīgi un uzmanīgi, un būs arī labi sargi. 

 

Krievu – Eiropas laikām raksturīgs tā balti melnais kažoks, kas to izceļ, savukārt Rietumsibīrijas laikām var būt daudzkrāsains kažoks baltos, pelēkos, rudos un melnos toņos. 

 

Krievu – Eiropas laika nebūs tas suns, kas būs bērnu aukle vai izteikts rotaļu biedrs. Tas ir nopietns suns, vēlams – medniekam. Tam piemīt spēcīgs mednieka instinkts, taču pienācīgi apmācīts būs arī mīļš ģimenes suns, ja vien ģimens locekļi pratīs akceptēt suņa robežas

 

Kucēniem labi veicās apmācībās arī ar pieaugušiem suņiem, dodoties kopā ar viņiem medībās, jo laikas labi satiek ar saviem sugasbrāļiem.

 

Suņu skola

Jebkura suņu šķirne prasa pienācīgu apmācību, jo īpaši medību suņi. 

Ja nepieciešama konsultācija par piemērotākās medību suņu šķirnes izvēli tieši Jums, kā arī meklējat informāciju  par kvalitatīvām suņu apmācībām, aicinām ieskatīties dinozoopasaule.lv

 

Dino Zoo Pasaule piedāvā 2 profesionālas suņu skolas Rīgā: Krasta iela 52 un Stirnu iela 26. Mājas lapā dinozoopasaule.lv iespējams iepazīties ar visu nepieciešamo informāciju par suņu skolas darbību, nodarbību grafiku, cenām, kā arī aizpildot pieteikuma anketu, pieteikt savu vizīti attālināti vai zvanot pa norādīto tālruni! 

 

Uztici sava suņa apmācības profesionālajiem un pieredzējušajiem Dino Zoo Pasaule kinologiem! 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Можно ли кормить Бордер-колли, трёх месячного, сырым мясом?

Добрый день. Можно ли кормить Бордер-колли, трёх месячного, сырым мясом?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Да, можно. Главное правильно составить меню, чтобы питание было сбалансированным.

Kucēns vemj

1.Kāpēc suns (veimārietis 10 mēn.), ja ceļā gadās govs mēsli, tad ēd tos aizgūtnēm? Ko darīt? 2. Paņēmu veimārieti 9 mēn. vecu, viņa nevēlas braukt ar auto. Kā ieceļam viņu auto, momentā sāk tecēt siekalas un tā visu ceļu. Diemžēl, pārvietošānās ar auto ir neizbēgama, kā to novērst? Paldies!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Govs, zirga un citu mājlopu mēsli suņiem ir kā delikatese. :) Sakarā ar to vienkārši māciet suni neēst tos izmantojot aizliedzošu komandu. 

Par braukšanu auto. Dažiem suņiem ir liels diskomforts pārvietoties ar automašīnu. Turpiniet braukt un pieradināt suni pie braucieniem. Var doties arī pie veteinārārsta, lai sunim izraksta nomierinošus līdzekļus.

Sveiki! Mūsu suńuks 11 mēneši loti bieži nakti piečurà savā gulamvietā… Suńuku iegādājāmies 1 mėnesi atpakal! Tâ pat vins var nokartoties jebkurà vietā måjās! Lielās vajadzības nokārto ārā, jo piefiksēju pec vina režīma un uz to laiku vedu ārā bet ar čurāšanh gan ir problēmas… vins neciešas…

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pārbaudiet vai  sunim viss ir kārtībā ar veselību. Ja jā, tad būs jāmeklē šādas uzvedības celoni.

Kaķis piečurājā gultā un gribēt gulēt tajā

Kaķene 5gadi, piečurāja savu gultiņu. Es izmazgāju veļas mašīnā, bet kaķene atsakās tur gulēt. Tad es uzliku pa virsu citu audumu arī, bet nekā. Vairs ne par ko neguļ savā mīļākajā gultiņā. Kas par vainu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Gūltiņa ir jāapstrādā ar speciālu pret urīna līdzekli, jo dzīvnieku urīnu it īpaši kaķa nevar tik viegli dabūt laukā ar parastiem tīrīšanas līdzekļiem. Kaķis sajūt urīna smaku un nevēlas tur gulēt.

Kucēnu ciltsraksti

Sveiki. Es vēlos sapārot savu suni, sunim ir ciltsraksti, bet nav piereģistrēts nevienā klubā , nav bijis uz izstādēm. tad tas nozimē, ka kucēniem nebūs ciltsraksti, Ja abiem vecākiem ir ciltsraksti, bet nav bijuši izstādēs? Lasīju, ka izstādes ir obligātas, Ja vēlos pārot. Bet dzirdēju arī to, ka var pārod divus suņus ar ciltsrakstiem. Kucēniem var dabūt kucēnu karti, ko var pectam samainīt par ciltsrakstiem. Varat lūdzu sīkāk paskaidrot . Paldies

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņu pārošana bez dzīvnieku veselības pārbaudēm, nepieciešamām atzīmēm no izstādem un kluba atļaujas ir nelikumīgā dzīvnieku pāvairošana.

 

Vēlos kļūt par suņu hendleru ja tas ir iespējams un kur to var darīt?

Labdien, man ir 11 gadi un mani ļoti aizrauj dzīvnieki vēlējos uzzināt ko man vajadzētu zināt lai kļūt par suņu hendleru ja tas ir iespējams un kur to var darīt? Liels paldies!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ar šo jautājumu rekomrndēju griezties uz Latvijas Kinoloģisko Federāciju

http://www.dogs.lv/lv/kontakti/

Par šo jautājumu atbildīgas personas palīdzēs Jums atrast informācija par kursiem un apmācībām.

Kādas ir aptuvenās cenas kucēnu skolai, nodarbībām?

Kādas ir aptuvenās cenas kucēnu skolai, nodarbībām?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ar pakalpojumu cenām var iepazīties šeit:

https://dinozoopasaule.lv/lv/sunu-skolas/cenradis

vai būtu iespējams tikt pie Jums uz kādu konsultāciju?

Sveiki! Vēlējos painteresēties, vai būtu iespējams tikt pie Jums uz kādu konsultāciju? Man majas ir 8 mēnešus vecs kucēns, ar kuru vienas galvassāpes un vairs nesaprotu ko iesākt

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jā, protams. Droši zvaniet 29390650 vai rakstiet uz arena@dinozoo.lv

Suns grauž mantas

Labdien! Sunim (kucītei) 4.gadi pirms nedēļas paņemta no patvermes. Manāmas uzvedības problēmas, jeb graušana lietu un priekšmetu, faktiski saimieks atstāj māju. Arī 5-15min bija gana lai mājās rastos haoss un tiktu bojātas mantas. Kaut pirms devos prom, sums bija atnācis no pastaigas un tika pabarots, kā arī pateikts, ka uz brīdi iziešu uz veikalu. Nemaz nerunājot par ilgākiem laika posmiem. Kāda būtu šajā situvācijā pareizākā rīcība un kur griezsties pēc palīdzības, kā pareizi audzināt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Visticamāk sunim ir atšķirtības sindroms. Noteikti ir vajadzīga kinologa palīdzība, lai izvēletos labāku šis problēmas risināšanas veidu. Iespējams ka būs arī nepeiciešamā medikamentoza palīdzība ( piem. homeopātija). Lai sunim būtu vieglāk pārvarēt stresu.

Pieteikties uz konsultāciju var pa telefonu 29390650 vai caur e-pastu arena@dinozoo.lv

Suņa uzvedība

Labdien! Vai tas ir normāli, ka 2 gadīgs vācieša un lenonberga krustojuma puika suns lec augšā (virsū), kad saimnieks saka, ka viņu mācot katru dienu, un ataisnojumu par uzlekšanu saka ,ka viņš vēl ir kucēns un būs līdz 3 gadiem? Ar cieņu, Kintija Mūrniece

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ja saimnieks uzskata ka tas ir normāli, tād visi jautājumi pie saimnieka. Tātad viņš šad un tad ļauj viņam to darīt :)