Informējam, ka uz laiku ir slēgts mūsu veikals i/c OZOLS. Aicinām Jūs apmeklēt mūsu tuvākos veikalus, kā arī iepirkties e-veikalā www.dinozoo.lv

Kas jāzina pirms adoptē dzīvnieku no patversmes?

Domā par jaunu ģimenes mīluli? Patversmē nonākušu dzīvnieku adoptēšana ir brīnišķīgs veids, kā padarīt laimīgu kādu bez mājām palikušu mīluli.

Dzīvnieku patversmes darbinieki palīdzēs piemeklēt Tavam dzīvesveidam piemērotu suni vai kaķi, taču pirms dokumentu parakstīšanas Tev jābūt pārliecinātam, ka Tu un Tavas mājas ir gatavas mājdzīvnieka uzņemšanai. Dzīvnieka adoptēšana ir atbildīgs solis un var mājās ienest lielas pārmaiņas. Tas nozīmē uzņemties atbildību par dzīvu radībiņu un veltīt tai daudz sava laika, bet jauns un uzticams draugs noteikti ir tā visa vērts.

Vai patiešām esmu gatavs adoptēt dzīvnieku?

Mājdzīvnieka adoptēšana ir liela atbildība, tāpēc tas ir pilnīgi normāli, ka Tev var rasties pārdomas. Tieši otrādi - tas ir ļoti labi, ja Tev rodas jautājumi. Tas nozīmē, ka esi nopietni noskaņots šim lēmumam.

Būtiski ir apzināties, ka dzīvnieks nav īstermiņa aizraušanās. Kaimiņu kaķa pieskatīšana, kad tie ir devušies ceļojumā, vai pastaiga ar drauga suni var būt labs treniņš, lai saprastu, ka esi gatavs mājdzīvnieka uzņemšanai un, ka dzīvnieka klātbūtne ir savienojama ar Tavu dzīvesveidu.

Finansiālā stabilitāte arī ir viens no faktoriem, ko vajadzētu izvērtēt. Tev nav jābūt turīgam, lai adoptētu dzīvnieku, bet atceries, ka dzīvē viss kas var atgadīties un suņu/kaķu ārstēšana nav no lētajiem pakalpojumiem. Lai rastos aptuvens priekšstats, cik maksā mājdzīvnieku ārstēšana, vērtīgi būtu internetā iepazīties ar izplatītāko veterinārmedicīnas pakalpojumu cenām.

Jautājumi, uz kuriem jāatbild, ja vēlies adoptēt suni:

 • Kāda lieluma, vecuma, dzimuma suns un kāds tā kažoka (garspalvains, īsspalvains) veids Tev būs vēlamākais?
 • Cik liels ir Tavs dzīvoklis, māja un kāda ir mājas apkārtne (mežs, parki u.c. vietas suņa pastaigām)?
 • Ja interesē noteiktas šķirnes suns vai šīs šķirnes jauktenis, cik daudz par šķirni Tu zini? Kāda ir šīs šķirnes suņu uzvedība? Vai ir kādas veselības problēmas, kas saistītas ar konkrēto šķirni?
 • Cik daudz laika Tu varēsi veltīt sunim?
 • Cik aktīvs ir Tavs dzīvesveids (vai bieži dodies ceļojumos, izbraukumos, komandējumos)?
 • Cik ilgu laiku suns pavadīs mājās viens? Vai ir kāds ģimenes loceklis, kurš mājās atrodas gandrīz visu dienu?
 • Vai kādam no ģimenes ir alerģija pret suņu spalvām?
 • Vai Tev ir bērni vai mazbērni, kas pie Tevis bieži viesojas? Cik liela pieredze ir bērniem, kas kontaktēsies ar dzīvnieku?
 • Vai Tev jau ir kāds mājdzīvnieks un kāda būs viņa reakcija uz jauno kaimiņu?
 • Cik izmaksās suņa uzturēšana?

Jautājumi, uz kuriem jāatbild, ja vēlies adoptēt kaķi:

 • Kāda vecuma kaķi Tu vēlētos? Vai Tev pietiks laiks kaķēnam? Vai labāk piedāvāt pajumti vecākam kaķim?
 • Vai dzīvo pilsētas dzīvoklī, privātmājā vai laukos?
 • Vai kādam mājās ir alerģija pret kaķu spalvām?
 • Cik veci ir bērni, kuriem būs kontakts ar kaķi?
 • Vai Tev ir citi mājdzīvnieki, kuriem varētu rasties pretenzijas pret jaunu iemītnieku?
 • Adaptācijas posmā kaķi nevarēs laist ārā, vai Tev būs pretenzijas pret kaķa tualeti mājā?
 • Cik daudz izmaksās rūpes par kaķi?

Kas nepieciešams manās mājās, lai adoptētu dzīvnieku?

Pirms mājdzīvnieka vešanas mājās, ir svarīgi visu pienācīgi sagatavot - gan sava jaunā mājdzīvnieka labsajūtai, gan arī, lai pašiem saimniekiem izpaliktu stresainas situācijas.

Lielākā daļa patversmju un adopcijas organizāciju jaunajiem mājdzīvnieku īpašniekiem nenodrošina nepieciešamos mājdzīvnieku piederumus, varbūt vienīgi izņemot parastās kakla siksnas, tāpēc tas ir Tavs kā jaunā saimnieka pienākums sagādāt visu nepieciešamo.

Ja esi izlēmis adoptēt suni, pārliecinies, ka sunim ir laikus sagatavota viņa vajadzībām piemērota suņu barība, barības trauki, kārumi, rotaļlietas, pavada, krūšu un kakla siksna, guļvieta, kā arī lietas, kas varētu viņu nodarbināt, kamēr neesi mājās. Viens veids, kā vari palīdzēt savam jaunajam draugam labāk iejusties jaunajās mājās, ir parūpēties, lai viņš vienmēr būtu ar kaut ko aizņemts. Iedod viņam kaulus (nedrīkst dot tādus, kurus suns var sakost šķembās), ko varēs grauzt ilgāku laiku vai interaktīvās rotaļlietas, kurās var paslēpt kārumu.

Jaunajiem kaķu īpašniekiem noteikti būtu iepriekš jāsagatavo kaķu tualeti ar lāpstiņu un piemērotām smiltīm, kaķu barību un, protams, kārumus. Lai palīdzētu savam jaunam draugam pielāgoties pārmaiņām (kā arī pasargātu savu ādas dīvānu), parūpējies par dažām mantām, kas varētu kaķim palīdzēt novērst uzmanību no Tev dārgām lietām. Kaķi mēdz spēlēties ar visu - pat to, kas nav tam paredzēts, līdz ar to rotaļlietas un skrāpēšanas stabs var ļoti noderēt.

Kā notiek adopcijas process?

Katrā patversmē adopcijas kārtība var atšķirties, bet visur pamatprincipi ir ļoti līdzīgi. Patversmes pārstāvis un potenciālais saimnieks kopīgi izvēlas visatbilstošāko suni vai kaķi, apvienojot patversmes rīcībā esošo informāciju par dzīvnieka raksturu, aktivitātes līmeni un iepriekšējiem dzīves apstākļiem (dzīvojis pilsētas dzīvoklī, lauku sētā, ģimenē ir bijuši bērni, saimnieks pavadījis ar dzīvnieku visu dienu, bijuši citi mājdzīvnieki utt.), kā arī potenciālā saimnieka vēlmes un iespējas.

Jaunajiem saimniekiem dzīvnieki tiek atdoti vakcinēti, attārpoti, atblusoti; visi suņi un kaķi, kas vecāki par 5-6 mēnešiem, tiek sterilizēti. Izņēmums ir dzīvnieki, kurus pēc veterinārārsta slēdziena nevar sterilizēt medicīnisku apsvērumu dēļ. Kucēnus un kaķēnus atdod nesterilizētus, bet ar jauno īpašnieku parakstītu apņemšanos to nodrošināt pašiem. Visi suņi tiek piedāvāti adopcijai mikročipēti, ar izrakstītu Eiropas mājdzīvnieka pasi, kā arī tiek nokārtots, ka dati par jauno suni tiek ievadīti Lauksaimniecības datu centra datu bāzē.

Jaunie suņu īpašnieki paraksta patversmes administrācijas sagatavotu Līgumu par dzīvnieka adopciju, kurā ir ziņas par patversmē veiktajām veterinārajām manipulācijām dzīvniekam, kā arī tajā ir ietvertas labturības pamatprasības.

Adoptējot dzīvnieku, jaunajam īpašniekam ir jārēķinās ar līdzmaksājumu, kura apmērs daļēji nosedz veterinārmedicīnisko pakalpojumu izmaksas konkrētajam dzīvniekam (apstrāde pret parazītiem, vakcinācijas, revakcinācijas, sterilizācija, mikročips, vakcinācijas grāmatiņa vai ES pase, u.c).

Lai nesagādātu nepatīkamus un uztraukuma pilnus brīžus sev, dzīvniekam un apkārtējiem, iesakām neizmantot sabiedrisko transportu un suni uz jauno mājvietu vest ar automašīnu. 

Lai vai kāda būtu Tava izvēle - adoptēt vai nē, atceries, ka Tavs mājdzīvnieks ir pilnībā atkarīgs no Tevis. Adoptēt dzīvnieku nozīmē uzņemties par viņu atbildību visu tā mūžu. Ja dzīvnieks saslimst vai Tu pārcēlies uz jaunām mājām, Tev jābūt gatavam veikt izmaiņas savā dzīve, lai pielāgoties savam dzīvniekam. Spalvains draugs nav kaut kas īslaicīgs, tas ir uz visu mūžu.

 

Raksta tapšanā izmantota informācija no www.patversme.lv