Atpakaļ

TOP 6 populārākie Latvijā atļautie eksotiskie dzīvnieki

Par to, kādi ir populārākie Latvijā atļautie eksotiskie dzīvnieki un ar ko jārēķinās jaunajiem saimniekiem, stāsta Dino Zoo Pasaule eksotisko dzīvnieku eksperte Zane Zagorska. 

Mūsdienās aizvien populārāka izvēle ir neparasti un eksotiski mājdzīvnieki. Arī Latvijā eksotisko mājdzīvnieku saimnieku skaits strauji pieaug. Un kā nu ne! Eksotisko dzīvnieku neparastais izskats, košās krāsas un  aizraujošā uzvedība dzīvnieku mīļus mudina iegādāties mājas mīluli no kādas tālākas zemes. No krāšņajiem hameleoniem, līdz nedaudz biedējošajiem tarantuliem – katra suga piedāvā savas unikālās īpašības, un noteikti neatstās vienaldzīgu nevienu ģimenes locekli vai ciemiņu. 

 

Tomēr, pirms iegādāties eksotisko dzīvnieku, ir svarīgi izvērtēt atbildību, rūpes un izdevumus, kas saistīti ar šo eksotisko mājdzīvnieku aprūpi. Par to, kādi ir populārākie Latvijā atļautie eksotiskie dzīvnieki un ar ko jārēķinās jaunajiem saimniekiem, stāsta Dino Zoo Pasaule eksotisko dzīvnieku eksperte Zane Zagorska. 

 

Sākot no gliemežiem, līdz hameleoniem 

 

Iegādājoties eksotiskās sugas mājdzīvnieku, jaunajiem saimniekiem jārēķinās ar to, ka katrai sugai nepieciešams specifiski piemērots aprīkojums, uzturs un aprūpe. Līdz ar to, jārēķinās ar krietni vien lielākiem izdevumiem, turklāt arī veterinārā aprūpe eksotiskajiem dzīvniekiem izmaksā dārgāk. 

 

Tāpēc pirmais, kas jāizvērtē – savs finansiālais nodrošinājums. Taču būtisks pluss ir tāds, ka lielai daļai šo sugu mājdzīvniekiem nav nepieciešama nemitīga uzmanība, apmācības vai regulāras fiziskās aktivitātes, tāpēc eksotiskais dzīvnieks varētu būt piemērota izvēle arī ikdienā aizņemtiem saimniekiem. Tomēr, lai nodrošinātu savam mīlulim nepieciešamos apstākļus, iepriekš jāvelta laiks izvēlētā dzīvnieka izpētei. Raksta turpinājumā uzini svarīgāko informāciju, par TOP 6 populārākajiem eksotiskajiem dzīvniekiem, kurus iespējams iegādāties arī Dino Zoo veikalos

 

1. Āfrikas milzu gliemeži

Bilde ar āfrikas gliemezi

Āfrikas milzu gliemežu jeb Ahatina gliemežu izcelsme ir Austrumāfrika un Dienvidaustrumu Āzija, taču laika gaitā tie ir ievesti visā pasaulē. Atsevišķās valstīs šie gliemeži tiek uzskatīti par kaitīgu un invazīvu sugu, jo savairojoties, var nodarīt lielu kaitējumu lauksaimniecībai. Āfrikas milzu gliemeži ir lielākie sauszemes moluski, un var izaugt līdz pat 30 cm garumā un sasniegt 500 g svaru. Gliemežu savvaļas mūžs ir aptuveni 5 gadi, taču nebrīvā tie var nodzīvot arī ilgāk. 

 

Aprūpe 

  • Gliemeži ir nakts dzīvnieki un ir salīdzinoši viegli kopjami. 

  • Pie terārija sienas jāierīko sildpaklājs. Terārijā jāuztur 26–28 °C, savukārt naktī temperatūrai jābūt 22 °C. Vēlams iegādāties arī UVB gaismas lampu, kas jātur ieslēgta aptuveni 6–8 stundas dienā.  

  • Ja netiek nodrošināti atbilstoši dzīves apstākļi, piemēram, terārijā ir pārāk vēss vai nepietiekami mitrs, Āfrikas gliemeži var palikt apātiski un neaktīvi. Terārijā jāuztur 60–70 % mitruma līmenis. 

  • Terārijā jāieklāj kokosriekstu šķiedru substrāts un reizi dienā terārijs jāsmidzina. 

  • Reizi nedēļā mājdzīvnieku vēlams izpeldināt seklā, siltā ūdenī. 

  • Pārtiek no salātiem, dārzeņiem, augļiem, kā arī proteīna, piemēram, kaltētam gammarus garnelēm. Papildus nepieciešams dot arī kalciju. 

  • Ņemot vērā gliemežu izcilo apetīti, terārijā vēlams izvietot mākslīgos augus. Iegādājoties dzīvos augus, jāpārliecinās, vai tie nav indīgi. 

  • Tā kā šie eksotiskie dzīvnieki ļoti ātri vairojas, katram indivīdam vēlams iegādāties atsevišķu terāriju.

 

 

 

2. Dienvidamerikas tarantuli 

Bilde ar  Dienvidamerikas tarantulu.

Dienvidamerikas tarantuls nāk no Dienvidamerikas tropiskajiem un subtropu reģioniem, tajā skaitā Amazones lietusmežiem. Dienvidamerikā ir sastopamas aptuveni 900 tarantulu sugas, un tā ir lielākā un daudzveidīgākā tarantulu grupa pasaulē. Neskatoties uz biedējošo izskatu, tie ir miermīlīgi un viegli kopjami mājdzīvnieki. 

Brīvā dabā tie medī naktīs. Tarantula mūžs var būt gana ilgs, un labi aprūpēti, tie var nodzīvot pat 10 un vairāk gadus. Tarantulu mātītes parasti ir lielākas un var nodzīvo ilgāk nekā tēviņi, turklāt mātītes pēc pārošanās mēdz notiesāt savus kavalierus. Pēc apaugļošanās mātīte izdēj olu maisiņu, kurā var būt līdz pat 1000 olām. Pēc olu izšķilšanās mazuļi vairākus gadus aug un maina ādu, līdz sasniedz pieauguša tarantula izmēru.

 

Aprūpe

  • Katram īpatnim obligāti jānodrošina atsevišķs terārijs. 

  • Terārijā jāieklāj kokosriekstu šķiedru substrāts, sajaukts ar terārijiem paredzētām smiltīm, jāizveido slēptuves un jāievieto dzīvie vai mākslīgie augi. 

  • Tarantuliem nav nepieciešams daudz barības. Mazuļus nepieciešams barot ik pārdienas ar piemērota izmēra kukaini, un tarantulam augot, tonepieciešams barot arvien retāk. 

  • Terārijā jānodrošina aptuveni 25 °C (izmantojot pie terārija sienas novietotu sildpaklāju un sildlampas) un atbilstošs mitruma līmenis. Vislabāk ieteicams iegādāties infrasarkanās sildlampas, jo tarantuliem spilgts apgaismojums ne visai patīk. 

  • 3–4 reizes nedēļā terārijs jāsmidzina, taču nekādā gadījumā nedrīkst samitrināt pašu tarantulu. 

 

 

3. Eksotiskās vardes 

Bilde ar eksotisku zaļu koka vardi. 

Iecienīts eksotiskais dzīvnieks ir arī vardes. Dino Zoo Pasaule pieejamas mazās, dzīvīgi zaļās kokvardes, kas plaši sastopamas visā pasaulē, kā arī dažādas Dendrobatu ģints pārstāves, kas izceļas ar košām, krāšņām krāsām. 

 

Aprūpe 

  • Lielākā daļa eksotiskās vardes ir tropu iemītnieki, tāpēc svarīgākais ir nodrošināt siltu un mitru terārija klimatu, kas drīzāk līdzinās pludārijam jeb miniatūram purvājam. 

  • Terārijā jāieklāj kokosa substrāts, sūnas un kritušas lapas, jāievieto dzīvie augi un paslēptuves. 

  • Lai nodrošinātu atbilstošu mitruma līmeni, terārijs jāsmidzina 2–3 reizes dienā. Saimnieka ērtībai, terāriju var aprīkot arī ar automātisko smidzināšanas sistēmu. 

  • Terāriju vēlams aprīkot arī ar plašu, seklu baseinu. Lai ūdens vienmēr būtu svaigs, tas jāmaina katru dienu. 

  • Vardes nav vientuļnieces un tās ietecams turēt kopā vairākas, sākot no 3–5 un vairāk vardēm, atkarībā no terārija lieluma. 

  • Terārijs jāaprīko ar 25W sildlampu un vardēm piemērotu UVB apgaismojumu. Apgaismojumam jābūt ieslēgtam aptuveni 6–8 stundas diennaktī. 

  • Parastā varžu barība ir dažādi kukaiņi – circeņi, prusaki, augļu mušiņas. 

 

 

4. Gekoni 

Bilde ar plankumainu gekonu

Dino Zoo veikalos visbiežāk pieejamie ir Leoparda gekoni un Banānēdāju gekoni. Gekoni saimnieku priecēs ar savām skaistajām, izteiksmīgajām acīm, košo ķermeņa krāsu un rakstiem. Tomēr gekonu aprūpe prasa kā iemaņas, tā zināšanas. Leoparda gekoni nāk no  Dienvidāzijas akmeņainās un sausās stepes un tuksnešu reģioniem. Savukārt Banānēdāju gekoni nāk no salu grupas Jaunkaledonijas, kas atrodas starp Fidži un Austrāliju, kur valda lietus mežu klimatiskie apstākļi. Vidējais gekonu dzīves ilgums ir 10–20 gadi, un augumā tie var sasniegt 20–30 cm. 

 

Aprūpe

  • Šos gekonus ieteicams turēt pa vienam vai kopā turēt tikai mātītes. 

  • Nakts dzīvnieki, dienas laiku parasti pavada noslēpušies kādā paslēptuvē.

  • Terāriju jāaprīko ar vairākām slēptuvēm, dzīvajiem augiem, zariem, nelieliem akmeņu krāvumiem. 

  • Lai nodrošinātu nepieciešamo temperatūru, terārijs jāaprīko ar sildpaklāju. Temperatūra ir atkarīga no gekona sugas. Leoparda gekoniem vidējā temperatūra dienā jāuztur 26–29 °C, naktī 23 °C. Savukārt banānēdāju gekoniem terārijā jāuztur 23–25 °C, naktīs līdz 23 °C.

  • Terārijā jāuztur 65–80 % mitruma līmenis, atkarībā no gekonu sugas.   

  • Aptuveni reizi mēnesī gekoni maina ādu. Saimniekam katru reizi jāpārliecinās vai uz pirkstiem, astes vai sejas nav palikusi vecā āda. Lai veicinātu ādas nomaiņu, tās laikā ieteicams pastiprināti mitrināt terāriju. 

  • Leopardu gekoniem terārijs jāsmidzina 3–4 reizes nedēļa, savukārt Banānēdāju gekoniem tas jādara biežāk – aptuveni 2 reizes dienā. 

  • Leopardu gekonu ierastā barība ir prusaki, circeņi. Aptuveni reizi nedēļa gekonu jāpabaro arī ar zoofobiem vai miltu tārpiem. Katras barošanas reizē obligāti barība jāapkaisa ar speciāliem vitamīniem, kā arī kalciju un vitamīnu D3. Terārijā jābūt ierīkotam arī traukam ar dzeramo ūdeni. 

  • Banānēdāju gekoni pārtiek no saldām augļu sulām, augļu mīkstuma, kā arī kukaiņiem. Papildus jānodrošina arī specializētie vitamīni, kalcijs, D3 vitamīns. Var iegādāties arī tieši šai sugai pieejamo barību. 

 

 

5. Hameleons 

Bilde ar hameleonu

Viens no krāšņākajiem un eksotiskākajiem dzīvniekiem, viennozīmīgi, ir Jemenas hameleons. Tie sastopami kalnainēs un lietus mežos, un to izcelsmes vieta ir Jemenas un Saūda Arābijas robeža. Jemenas hameleonu vidējais dzīves ilgums ir 5–7 gadi. Tēviņi ir krāšņāki un augumā lielāki – pieauguši tēviņu izmērs var sasniegt aptuveni 45 cm, savukārt mātītes ir mazākas, vidēji sasniedzot 25–30 cm. 

 

Aprūpe 

  • Atšķirībā no daudziem citiem eksotiskajiem dzīvniekiem, Jemenas hameleoni ir aktīvi tieši dienas laikā. 

  • Tos ieteicams turēt pa vienam vai kopā turēt tikai mātītes. 

  • Terārijam jābūt lielam, jo hameleoniem svarīgi nodrošināt daudz brīvas telpas. 

  • Terārijs jāaprīko ar dzīvajiem un mākslīgajiem augiem, kā arī daudzām paslēptuvēm, horizontāli un vertikāli izvietotiem koku zariem, liānām. 

  • Jāiegādājas arī sildlampas un piemērotas UVB lampas, lai dienā terārijā uzturētu 26–28 °C, savukārt naktī temperatūrai jābūt aptuveni 23 °C. 

  • Terārijā jāuztur 75–85 % mitruma līmeni. Terāriju jāsmidzina 2–3 reizes dienā, tāpēc labs risinājums būs automātiskā apsmidzināšanas sistēma, papildus var iegādāties arī strūklaku. 

  • Pieauguši hameleoni barojas aptuveni 3 reizes nedēļā, pārtiekot no prusakiem vai circeņiem, kā arī reizi nedēļā ar miltu tārpiem vai zoofobiem. Papildus jānodrošina arī vitamīni, kalcijs ar vitamīnu D3. 

  • Ūdeni hameleoni uzņem tikai no aprasojuma uz lapām vai terārija sienām. 

  • Hameleoni aptuveni reizi mēnesī maina ādu, tāpēc saimniekam jāseko līdzi tam, lai uz ķermeņa nepaliek vecās ādas paliekas. 

 

 

6. Sauszemes bruņurupuči 

Bilde ar sauszemes bruņurupuci

Iecienīti eksotiskie mājdzīvnieki ir arī sauszemes bruņurupuči. Dino Zoo veikalos šobrīd iespējams iegādāties Vidusāzijas sauszemes bruņurupučus. Bruņurupucis būs uzticams mīlulis un kompanjons ilgu gadu garumā, jo pareizi aprūpēts, var nodzīvot 40–60 gadus. 

 

Aprūpe 

  • Lai gan izplatīts ir uzskats, ka bruņurupuči dodas ziemas miegā, tomēr nebrīvē turēti bruņurupuči to dara tikai tad, ja netiek nodrošināts pietiekams siltums vai ir nepietiekams UVA lampu apgaismojums. Turklāt, ja bruņurupucis nebūs uzņēmis pietiekamas barības rezerves, no ziemas miega tas var arī nepamosties. 

  • Bruņurupuči ir lēnīgi un tiem nepatīk straujas pārmaiņas, tāpēc tos nevajadzētu pakļaut liekam stresam, bieži mainīt atrašanās vietu vai strauji mainīt terārija iekārtojumu. 

  • Ja bruņurupucis tiek vests laukā, tas jādara dienas pirmajā pusē vai vēlā pēcpusdienā, kad ir gana silts, taču saule nav tik spēcīga. 

  • Terārijam jābūt garam un plašam, jo vienā terārija pusē jānodrošina 32–36 °C, savukārt otrā pusē jāizveido vēsāki apstākļi, bez sildelementiem, kur temperatūra nebūs augstāka par 27 °C. Terārijs obligāti jāaprīko arī ar UVB un UVA staru lampām. 

  • Terārijā vēlams izveidot atšķirīgu reljefu, izvietot alveidīgas mājiņās un citas paslēptuves. 

  • Bruņurupučiem vēlams nodrošināt arī iespēju ierakties, tāpēc terārija apakšā jāieklāj maisījums, kas veidots no kokosa pakaišiem, mulčas vai rupjās grants. 

  • Vidusāzijas bruņurupuču barība sastāv no  dažādām zaļajām lapām, dārzeņiem, kabačiem, zaļajām pupām, ķirbjiem. Augļus barot nav ieteicams. 

  • Papildus bruņurupucim jānodrošina kalcijs un vitamīns D3, ziemas sezonā arī multivitamīni. 

 

Viss, kas jāzina mājdzīvnieku saimniekiem – Dinozoopasaule.lv!

Viss, kas tev jāzina par eksotisko dzīvnieku kopšanu, kā arī cita noderīga informāciju un dzīvnieku ekspertu padomi par dažādu sugu mājdzīvnieku kopšanu, uzturu un veselību, dinzoopasaule.lv! Šeit atradīsi arī informāciju par Dino Zoo veterināro klīniku darbību, kā arī atradīsi sev tuvāko Dino Zoo veterināro aptieku! Savukārt visu nepieciešamo savam mīlulim iegādājies dinozoo.lv un Dino Zoo veikalos visā Latvijā!

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Nodeva par suni

Я не успел заплатить налог за собаку (Бигль, девочка, почти 3 года) до 01.03.2025 года. Просто забыл (мне 72 года). Что мне делать?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jūs to varat izdarīt izmantojot e-pakalpojumu portālā latvija.lv

https://latvija.gov.lv/Services/1832

Jums kā pensionāram ir atlaide 50% apmērā. 

 

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņu skolu var sākt apmeklēt, kad ir veiktas visas potes. Principā, jo ātrāk, jo labāk.

Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Vélos iegàdàties krievu tojterjera kucènu ,Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iesakām meklēt kucēnu audzētavā ar labām atsauksmēm un labu reputāciju. Noteikti nē kaktu pavairotājus.

Nulles ciltsraksti

Sveiki ! Kas ir nulles ciltsraksti ?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Lai vairāk kaut ko uzzinātu par 'nulles' ciltsrakstiem, Jums ir jāgriežas izvēlētajā šķirnes klubā un jājautā tur par noteikumiem.

Dzīvnieka veselība

Labdien. Vēlētos noskaidrot vai sarkanausaino bruņurupuci var vest pie jebkura vetārsta vai ir kads speciāls kuri pieņem viņus? Mums jau viņš vai viņa ir vairāk kā 23gadus. Gribētos uzzināt par viņa veselības stāvokli ko vairāk.

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Rāpuļus apskatei pieņem tikai daži veterinārārti Rīgā. Vieni no tādiem būs speciālisti Dino Zoo klīnikā Rīgā, Krasta ielā 52.

Pirms vēlaties pierakstīties kadā klīnikā, kaut vai tikai uz ikdienišķu apskati, ir ieteicams sazināties ar klīniku un uzzināt, vai tur stradā speciālists, kurš pieņem rāpuļus.

UVB lampas bruņurupucim

Sveiki, Esam šādi iekārtojuši terāriju šodien nopirktajam Vidusāzijas bruņurupucim (Skat. bildi). Vai UVB lampa nav par augstu un nodrošina pietiekamu starojumu? Terārija augstums ir 45 cm. Siltums pagaidām turās 25,3 grādi dienas laikā. Paldies!

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

UVB lampu kupols no iekšas ir izklāts ar atspīdošu materialu, kas pastiprina UV starojumu, tamdēļ 45 cm augtam terārijam straojumam jūbūt pietiekami.

Temperatūra būtu vēlama augtāka, bet realitātē jāskatās pēc bruņurupuča aktivitates un apetītes. Ja dzīvnieks ir aktīvs ar labu apetīti, tad priekš viņa temperatūra ir pietiekama.

Dzīvnieka veselība

Aksolotls man jau ir vairāk kā 2 gadus, dzīvo 80l akvārijā, tiek barots katru dienu, rutīnā nekas nav mainīts. Pēdējās dienas aksolotls uzturas tikai akvārija augšpusē, peldot tikai pa akvārija augšu. Izskatās, ka tas nevar tikt lejā uz akvārija gultnes, kur arī nogrimst viss ēdiens. Vai ir vērts satraukties? Vai tas ir normāli, vai kaut kas jāmaina?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Akolotla nespējai nogrimt ir vairāki iemesli. Pamata iemesls ir gaisa/gāzu uzkrāšanās organismā.

Ieteicams sākumā veikt ūdens testēšanu, lai pārliecinātos, vai amonijs, nitrīti un nitrāti ir normas robežas. Svarīgi arī pārliecināties, ka pH līmenis ir adekvāts.

Tāpat pārliecināties, ka filtrācija akvarijam ir pilnīgā darba kārtībā, un airācija darbojas perfekti (laba airācija palīdz ūdens cirkulacijā un izvada izveidojušās gāzes no ūdens). Pārliecinieties, ka temperatūra akvārijā ir 16-18 grādi. Ūdens temperatūra var būt zemāka, bet nedrīkst būt augstāka par 18 grādiem.

Dzīvnieka nespējai nogrimt - gāzu veidošanās organismā, cēloņi var būt dažādi: nekvalitatīva barība, zarnu nosprostošanās ar barību vai grunti, netīrs ūdens, traumas, stress un infekcijas...

Pirmā palīdzība aksolotlam būtu dažas dienas to turēt atsevisķā karantīnas akvārijā ar pazeminātu ūdens temperatūru, kurā ik dienas mainām ūdeni. Ja tuvāko dienu laikā dzīvniekam nepaliek labāk, tad ieteicams uzmeklēt eksotisko dzīvnieku veterinārārstu, kuram ir zināšanas abiniekos.

Dzīvnieka veselība

Labdien! Kāpēc agāmai paliek melna aste? Sākusi arī slikti ēst

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Neredzot vizuāli bojājumu, grūti spriest par iespējamo bojājumu.

Bieži mēdz gadīties, ka agāmas nespēj līdz galam nomainīt ādu, arī uz astes, un vecajai ādai nospiežot asinsriti astē, sāk atmirt audi.

Primāri nepieciešams reizi nedēļā agāmu izmērcēt siltā ūdens vannā, jo, ja vainīga vecā āda, tad ūdens vannas palīdzēs to mīsktināt.

Ja aste ir palikusi ļoti melna, un dzīvnieks palicis mazaktīvāks un zaude apetīti, ieteicams tomēr ar dzīvnieku vērsties pie ekotisko dzīvnieku veterinārārsta.

Pitons

Karaliskais pitons iestrēga terārija dekorācijā. Agrāk viņš tur rāpoja, bet tagad ir izaudzis tik liels, ka vairs nevarēja izkļūt. Mēs dzirdējām skaņas, kā viņš apgāž visu terārijā, un sapratām, ka viņš nevar izkļūt no dekorācijas. Mums nācās sazāģēt dekorācijas, lai viņam palīdzētu, jo pats viņš izkļūt nevarēja. Mēs ļoti nobijāmies un rīkojāmies ātri, jo šķita, ka viņam kaut kas spiež, viņš dažreiz čīkstēja. Kad beidzot viņu izņēmām, uz viņa ķermeņa bija nelīdzenumi (iespējams, tāpēc, ka kaut kas spieda), kā arī sarkanas svītras uz vēdera tajā vietā, kur viņš bija iesprūdis. Tomēr kopumā viņš ir aktīvs. Ko darīt? Vai obligāti jāiet pie veterinārārsta, vai pietiek pašam apstrādāt ievainojumus? Ja to var darīt mājās, ar ko apstrādāt un cik bieži? Fotogrāfijas tika uzņemtas uzreiz pēc tam, kad čūska tika atbrīvota no dekorācijas. Dekorāciju, protams, izmetām.

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Ja pitonam nav atvērtu brūču, bet tikai tūska no saspiedumiem, nav nepieciešams uzreiz skriet pie veterinārārsta.

Izņemiet visu, kur vēl čūskai būtu iespēja iesprūst, nomainiet pret lielākām slēptuvēm. Un vismaz pāris dienas pavērojiet. Ja nav gūti nekādi smagi ievainojumi, tūskai vajadzētu mazināties tuvāko dienu laikā pašai no sevis, un tāpat sarkanās svītras ar laiku mazināsies.

Dzīvnieka veselība

Labdien! Mans gliemezis tikko kritiena dēļ zaudēja čaulas daļu, kur orgāni ir redzami, bet nav atvērti, apkārt ir plāna āda. Kā es varu viņam palīdzēt, un vai pastāv iespēja viņam vēl dzīvot? Paldies

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Diemžēl Latvijā nav zināms vetarsts, kas varetu palīdzēt uzlikt elpojošu pagaida bruņu, bet, ja sasistajā daļā nesākas iekaisums, tad, piebarojot gliemezi ar pietiekamu daudzumu kalcija un proteīna, bruņa ātri saaug no jauna.