Atpakaļ

Leoparda gekons (Eublepharis macularius)

Aktīvs naktīs. Ieteicams turēt pa vienam. Var turēt kopā vairākas mātītes. Nekad neturēt kopā vairākus tēviņus!

Izcelsmes vieta: Dienvidāzija, akmeņainas, sausas stepes un tuksneša reģioni;

Dzīves ilgums: 10-20 gadi;

Dzimumbriedums: 9-10 mēnešu vecumā;

Izmērs: 20-28 cm;

Dzimums: Tēviņiem izteiktas dzimuma poras;

Īpašības: Aktīvs naktīs. Ieteicams turēt pa vienam. Var turēt kopā vairākas mātītes. Nekad neturēt kopā vairākus tēviņus!

Terārija iekārtojums: Minimālais terārija izmērs 60x45x45 cm.

Terārijā izvietot vismaz divas slēptuves - vienu sausu un siltu, otru mitru slēptuvi. Terārijā var izvietot dažādus dzīvos augus, koku zarus un lēzenus akmeņu krāvumus.

Sildelementi: Sildpaklājs nosedz pusi terārija pamatnes. Pēc nepieciešamības piemērota stipruma sildlampa.

Apgaismojums: UVB100, UVB 5.0 vai UV 5.0 (T8). Sildlampa pēc vajadzības (Infrared basking spot, Intense basking spot vai Daytime heat). Apgaismojums ieslēgts vidēji 6-8 stundas dienā.

Substrāts: Miksēts – māls, smiltis, akmeņi, mulča, kokosa substrāts, svagnuma sūna, rāpuļu paklāji. Nekad neturēt tikai uz smiltīm!

Siltums un mitrums: Dienā 26-29 grādi, naktī ne zemāk par 23 grādiem. Mitrums 50-60%. Mitrajā slēptuvē 70%.

Barība un ūdens: Līdz 6 mēnešu vecumam barot katru dienu. Pēc 6 mēnešiem – 3 reizes nedēļā. Barība – circeņi, prusaki, reizi nedēļā zoofobi vai miltu tārpi. Obligāti pie katras barošanas apkaisīt barību ar multivitamīniem un kalciju ar D3. Ieteicams izmantot Nekton, Zoo Med, Exo Terra vai citus profesionālus vitamīnus.  Terārijā novietot seklu dzeramtrauku. Smidzināt terāriju 3-4 reizes nedēļā.

Ādas maiņa: Vismaz reizi mēnesī gekons maina ādu, veco apēdot. Pēc ādas maiņas vienmēr pārbaudīt, vai nav palikušas vecās ādas paliekas un pikstu galiem, astes gala vai sejas. Nepieciešamības gadījumā var palīdzēt, ieliekot gekonu uz 10-15 minūtēm siltā, seklā ūdens vannā.

Biežākās veselības problēmas:

  • Gremošanas trakta aizsprūdums – var rasties, ja gekons ieēd substrātu vai apēd barību, kas tam par lielu.
  • Nepilnīga ādas maiņa – pārāk zems mitruma līmenis vai vitamīnu trūkums organismā. Uzmanīt purnu un pirkstus. Viegli novēršams, nodrošinot terāriju ar mitro slēptuvi un regulāri dodot vitamīnus.
  • Iesprūdušas olas – biežākais iemesls ir kalcija trūkums organismā.
  • Metaboliskā kaulu slimība – kalcija trūkums organismā. Izraisa deformācijas.
  • Apdegumi – no sildakmeņiem, sildpaklājiem un pat sildlampām.
  • Dehidrācija – nodrošināt ar ūdens trauku dzeršanai.
  • Brūces – biežāk iegūst, sakaujoties diviem gekoniem.
  • Stress.
  • Parazīti.

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Nodeva par suni

Я не успел заплатить налог за собаку (Бигль, девочка, почти 3 года) до 01.03.2025 года. Просто забыл (мне 72 года). Что мне делать?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jūs to varat izdarīt izmantojot e-pakalpojumu portālā latvija.lv

https://latvija.gov.lv/Services/1832

Jums kā pensionāram ir atlaide 50% apmērā. 

 

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņu skolu var sākt apmeklēt, kad ir veiktas visas potes. Principā, jo ātrāk, jo labāk.

Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Vélos iegàdàties krievu tojterjera kucènu ,Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iesakām meklēt kucēnu audzētavā ar labām atsauksmēm un labu reputāciju. Noteikti nē kaktu pavairotājus.

Nulles ciltsraksti

Sveiki ! Kas ir nulles ciltsraksti ?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Lai vairāk kaut ko uzzinātu par 'nulles' ciltsrakstiem, Jums ir jāgriežas izvēlētajā šķirnes klubā un jājautā tur par noteikumiem.

Dzīvnieka veselība

Labdien. Vēlētos noskaidrot vai sarkanausaino bruņurupuci var vest pie jebkura vetārsta vai ir kads speciāls kuri pieņem viņus? Mums jau viņš vai viņa ir vairāk kā 23gadus. Gribētos uzzināt par viņa veselības stāvokli ko vairāk.

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Rāpuļus apskatei pieņem tikai daži veterinārārti Rīgā. Vieni no tādiem būs speciālisti Dino Zoo klīnikā Rīgā, Krasta ielā 52.

Pirms vēlaties pierakstīties kadā klīnikā, kaut vai tikai uz ikdienišķu apskati, ir ieteicams sazināties ar klīniku un uzzināt, vai tur stradā speciālists, kurš pieņem rāpuļus.

UVB lampas bruņurupucim

Sveiki, Esam šādi iekārtojuši terāriju šodien nopirktajam Vidusāzijas bruņurupucim (Skat. bildi). Vai UVB lampa nav par augstu un nodrošina pietiekamu starojumu? Terārija augstums ir 45 cm. Siltums pagaidām turās 25,3 grādi dienas laikā. Paldies!

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

UVB lampu kupols no iekšas ir izklāts ar atspīdošu materialu, kas pastiprina UV starojumu, tamdēļ 45 cm augtam terārijam straojumam jūbūt pietiekami.

Temperatūra būtu vēlama augtāka, bet realitātē jāskatās pēc bruņurupuča aktivitates un apetītes. Ja dzīvnieks ir aktīvs ar labu apetīti, tad priekš viņa temperatūra ir pietiekama.

Dzīvnieka veselība

Aksolotls man jau ir vairāk kā 2 gadus, dzīvo 80l akvārijā, tiek barots katru dienu, rutīnā nekas nav mainīts. Pēdējās dienas aksolotls uzturas tikai akvārija augšpusē, peldot tikai pa akvārija augšu. Izskatās, ka tas nevar tikt lejā uz akvārija gultnes, kur arī nogrimst viss ēdiens. Vai ir vērts satraukties? Vai tas ir normāli, vai kaut kas jāmaina?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Akolotla nespējai nogrimt ir vairāki iemesli. Pamata iemesls ir gaisa/gāzu uzkrāšanās organismā.

Ieteicams sākumā veikt ūdens testēšanu, lai pārliecinātos, vai amonijs, nitrīti un nitrāti ir normas robežas. Svarīgi arī pārliecināties, ka pH līmenis ir adekvāts.

Tāpat pārliecināties, ka filtrācija akvarijam ir pilnīgā darba kārtībā, un airācija darbojas perfekti (laba airācija palīdz ūdens cirkulacijā un izvada izveidojušās gāzes no ūdens). Pārliecinieties, ka temperatūra akvārijā ir 16-18 grādi. Ūdens temperatūra var būt zemāka, bet nedrīkst būt augstāka par 18 grādiem.

Dzīvnieka nespējai nogrimt - gāzu veidošanās organismā, cēloņi var būt dažādi: nekvalitatīva barība, zarnu nosprostošanās ar barību vai grunti, netīrs ūdens, traumas, stress un infekcijas...

Pirmā palīdzība aksolotlam būtu dažas dienas to turēt atsevisķā karantīnas akvārijā ar pazeminātu ūdens temperatūru, kurā ik dienas mainām ūdeni. Ja tuvāko dienu laikā dzīvniekam nepaliek labāk, tad ieteicams uzmeklēt eksotisko dzīvnieku veterinārārstu, kuram ir zināšanas abiniekos.

Dzīvnieka veselība

Labdien! Kāpēc agāmai paliek melna aste? Sākusi arī slikti ēst

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Neredzot vizuāli bojājumu, grūti spriest par iespējamo bojājumu.

Bieži mēdz gadīties, ka agāmas nespēj līdz galam nomainīt ādu, arī uz astes, un vecajai ādai nospiežot asinsriti astē, sāk atmirt audi.

Primāri nepieciešams reizi nedēļā agāmu izmērcēt siltā ūdens vannā, jo, ja vainīga vecā āda, tad ūdens vannas palīdzēs to mīsktināt.

Ja aste ir palikusi ļoti melna, un dzīvnieks palicis mazaktīvāks un zaude apetīti, ieteicams tomēr ar dzīvnieku vērsties pie ekotisko dzīvnieku veterinārārsta.

Pitons

Karaliskais pitons iestrēga terārija dekorācijā. Agrāk viņš tur rāpoja, bet tagad ir izaudzis tik liels, ka vairs nevarēja izkļūt. Mēs dzirdējām skaņas, kā viņš apgāž visu terārijā, un sapratām, ka viņš nevar izkļūt no dekorācijas. Mums nācās sazāģēt dekorācijas, lai viņam palīdzētu, jo pats viņš izkļūt nevarēja. Mēs ļoti nobijāmies un rīkojāmies ātri, jo šķita, ka viņam kaut kas spiež, viņš dažreiz čīkstēja. Kad beidzot viņu izņēmām, uz viņa ķermeņa bija nelīdzenumi (iespējams, tāpēc, ka kaut kas spieda), kā arī sarkanas svītras uz vēdera tajā vietā, kur viņš bija iesprūdis. Tomēr kopumā viņš ir aktīvs. Ko darīt? Vai obligāti jāiet pie veterinārārsta, vai pietiek pašam apstrādāt ievainojumus? Ja to var darīt mājās, ar ko apstrādāt un cik bieži? Fotogrāfijas tika uzņemtas uzreiz pēc tam, kad čūska tika atbrīvota no dekorācijas. Dekorāciju, protams, izmetām.

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Ja pitonam nav atvērtu brūču, bet tikai tūska no saspiedumiem, nav nepieciešams uzreiz skriet pie veterinārārsta.

Izņemiet visu, kur vēl čūskai būtu iespēja iesprūst, nomainiet pret lielākām slēptuvēm. Un vismaz pāris dienas pavērojiet. Ja nav gūti nekādi smagi ievainojumi, tūskai vajadzētu mazināties tuvāko dienu laikā pašai no sevis, un tāpat sarkanās svītras ar laiku mazināsies.

Dzīvnieka veselība

Labdien! Mans gliemezis tikko kritiena dēļ zaudēja čaulas daļu, kur orgāni ir redzami, bet nav atvērti, apkārt ir plāna āda. Kā es varu viņam palīdzēt, un vai pastāv iespēja viņam vēl dzīvot? Paldies

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Diemžēl Latvijā nav zināms vetarsts, kas varetu palīdzēt uzlikt elpojošu pagaida bruņu, bet, ja sasistajā daļā nesākas iekaisums, tad, piebarojot gliemezi ar pietiekamu daudzumu kalcija un proteīna, bruņa ātri saaug no jauna.