Atpakaļ

Jemenas hameleons (Chamaeleo calyptratus)

Ieteicams turēt pa vienam, vairākus kopā turēt tikai ļoti lielā terārijā. Nekad neturēt kopā vairākus tēviņus! Aktīvi dienas laikā.

Izcelsmes vieta: Starp Jemenas un Saūda Arābijas robežu. Sastopami lietus mežos un  kalnainēs.

Dzīves ilgums: 5-7 gadi. Dzimumbriedums 9-12 mēnešos.

Izmērs: Tēviņi - 35-45 cm, mātītes - 25-33 cm.

Dzimums: Tēviņi lielāki un ar izteiktāku krāsojumu, kā arī tēviņiem pie pakaļkājas pirkstiem izaugums.

Īpašības: Ieteicams turēt pa vienam, vairākus kopā turēt tikai ļoti lielā terārijā. Nekad neturēt kopā vairākus tēviņus! Aktīvi dienas laikā.

Terārijs: 60x45x90 cm un lielāks. Svarīgs augstums un platība!

Nodrošināt slēptuves – dzīvos un mākslīgos augus. Terārijā salikt dažādus horizontālus un vertikālus zarus un liānas, lai hameleonam ērti pārvietoties.

Sildelementi: Papildus apsildei nepieciešams sildpaklājs. Obligāta sildlampa, kas piemērota terārija izmēram.

Apgaismojums: Obligāti UVB100, UVB 5.0 vai UV 5.0 (T8). Papildus sildlampa - Daylight basking spot, Halogen basking spot, Daytime heat, Solar glo. Nekad neizmantot infrasarkano apgaismojumu kā dienas apgaismojumu, jo tas ilgtermiņā bojā hameleona redzi! Apgaismojumam jābūt ieslēgtam vidēji 6-8 stundas dienā.

Substrāts: Mulča, kokosa substrāts, sūnas, kaltētas lapas, lieli akmeņi. Nekad neizmantot smiltis vai smalkus akmeņus!

Siltums un mitrums: Dienā 26-28 grādi, naktī 23 grādi. Mitrums 75-85%.

Barība un ūdens: līdz 6 mēnešu vecumam barot katru dienu. Pēc 6 mēnešiem – 3 reizes nedēļā. Barība – circeņi, prusaki, reizi nedēļā zoofobi vai miltu tārpi. Hameleonam barību ieteicams dot no trauciņa ar augstām malām, nevis ļaut kukaiņiem brīvi staigāt pa terāriju. Obligāti multivitamīni un kalcijs ar D3. Ieteicams izmantot Nekton, Zoo Med, Exo Terra vai citas profesionālas firmas vitamīnus. Terāriju smidzināt 2-3 reizes dienā, ūdeni dzer tikai no ūdens lāsēm  no lapām vai terārija sienām. Var ierīkot arī ūdenskritumu vai speciālu apsmidzināšanas sistēmu.

Ādas maiņa: Vismaz reizi mēnesī hameleons maina ādu. Pēc ādas maiņas pavērot, vai uz ķermeņa nav palikušas vecās ādas atliekas. Lai palīdzētu ādas maiņas laikā, ieteicams šajā periodā pastiprināti mitrināt terāriju.

Biežākās veselības problēmas

  • Stress – izraisītāji ir pārāk daudz vai pārāk maz apgaismojuma, biežas un straujas vides izmaiņas, skaļi trokšņi, saskarsme ar citiem dzīvniekiem, nepareiza vai pārāk bieža ņemšana rokās, apsmidzināšana ar aukstu ūdeni.
  • Edēma (tūska) – piepampums, kas veidojas no lieka šķidruma organismā. Tipiski tūska parādās rīklē, uz kakla vai krūtīm. Rodas, ja tiek dots pārāk daudz vitamīnu. Vai, ja terārijā ir pārāk augsts mitruma līmenis.
  • Parazīti – sastopami, ja hameleonam baro no dabas ķertus kukaiņus.
  • Elpceļu iekaisums – izraisa pārāk zema vai pārāk augsta gaisa temperatūra, netīrs terārijs un netīrs ūdens.
  • Kalcija trūkums – izraisa pārāk augsts fosfora daudzums organismā, nepietiekams kalcija līmenis un A vitamīna  trūkums organismā. Hameleonam mīksti kauli, žoklis, apetītes zudums, letarģija, deformācijas.
  • A vitamīna trūkums – viegli novēršams, papildus dodot multivitamīnus un barības kukaiņus iepriekš piebarojot. Hameleonam piepampušas kājas, ādas Abnormalitātes, piepampušas acis, palielinātas aknas, kaulu deformācijas un samazināta augšana.
  • Dehidrācija - nepietiekama pieeja ūdenim. Hameleonam iekritušas acis, apetītes zudums, vāja āda.
  • Iesprūdušas olas – rodas dēļ anatomiskiem defektiem, lielām neformīgām olām, mātei esot neveselīgai, olu dēšanas vietas neesamības, dehidrācijas, nepiemērotas temperatūras u.c.
  • Nieru mazspēja – pārmērīgs urīnskābju daudzums asinīs. Rodas, barojot pārāk daudz proteīna. Izpaužas kā uzpampušas locītavas un kustību traucējumi un pastiprināta dzeršana.
  • Ārējie ievainojumi - ievainojumi, kas gūti no dekorācijām terārijā, terārijam apgāžoties, citu dzīvnieku uzbrukums vai apdegumi no sildelementiem.
  •  Mutes ievainojumi - iedzelteni zobi un uzpampis apakšžoklis. Izraisa vitamīnu trūkums, nepiemērots mitruma daudzums un gaisa temperatūra.
  • Mēles ievainojumi - izraisa mutes infekcijas, vitamīnu trūkums, muskuļu problēmas mutē. Hameleons var nespēt ievilkt mēli atpakaļ mutē, kas noved pie mēles izkalšanas un nespējas ieēst barību.
  • Metaboliskā kaulu slimība - nepietiekams vai neesošs UVB apgaismojums (6-10 stundas diena). Izpaužas kā saliektas kājas, neveikli izmantotas kājas un aste, mīksts žoklis un kauli.
  • Nepilnīga ādas maiņa - rodas no dehidrācijas un pazemināta mitruma daudzuma terārijā, vitamīnu trūkuma vai slimības. Vienmēr uzmanīt acis ādas maiņas laikā!

 

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Vai LKF izsniedz kucenu kartiņu vai uzreiz ciltsrakstus ,cik maksā ciltsraksti

Vai LKF izsniedz kucenu kartiņu vai uzreiz ciltsrakstus ,cik maksā ciltsraksti

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Lai nosakaidrot šo informāciju, Jums ir jāsazinās ar LKF. 

Kontakti

Elijas iela, 21, Riga LV 1050
+371 67614819, +371 67624930
lkf.org@inbox.lv
 http://www.dogs.lv/

Добрый день у нас собака хаски, 8 лет Последние 3 дня стала тяжело дышать ,и слышны хрипы Сделали ренген фото приложил Хотелось бы услышать ваше мнение по снимку ренгена

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Ja vēlaties saņemt veterinārārsta konsultāciju, lūdzu pierakstieties uz vizīti, zvanot pa tālruni 67327923.

Ar cieņu 

Dino Zoo klīnika

Dzīvnieku aprūpe

sveiki , man akvarija dzivo 2 brunurupuci katrs sava dzimuma un ir ta ka atradam olu akvarija ir jautajums tads ka rupeties par olu lai vina izskilas

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Bruņurupuču olas inkubē tam paredzētos inkubatoros ar pareizi uzstādītu temperatūru un mitrumu. Ja ola tiek kustināta un ieksējais šķidrums tiek iztraucēts, embrijs neattīstīsies.

Dzīvnieka veselība

Labdien. Ievēroju ka vienam no āfrikas gliemežiem ir parādījies balts izaugums. Kas tas varētu būt un vai tas ir bīstami otram gliemezim?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Pamatā uztraukumam nav pamata, gliemezis vienkārši ir gatavs pāroties.

Turomākajā laikā pieskatiet noraktās olas, kas var skaita ziņā sasniegt pat 100.

Dzīvnieka veselība

Kā var pamanīt ja bruņurupucis apslimis ?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Saprast, ka dzīvnieks ir nevesels, var pēc izmaiņām uzvedībā un vizuāliem bojājumiem.

Biežāk rodas problēmas ar bruņu, tā paliek mīksta vai plankumaina. Var būt elpošanas problēmas, kuras izpaužās kā elpošana caur atvērtu muti. Ja tā ir mātīte, var rasties problēmas ar iestrēgušām olām un daudz kas cits.

Ir jāvēro dzīvnieka uzvedība un izmaiņas paradumos un uztraukumu gadījumos ieteicams vērsties pie specializēta veterinārārsta, kas varētu dzīvnieku izmeklēt un konstatēt precīzas veselības problēmas.

Dzīvnieku turēšanas atļaujas

Vai Latvija var turēt marmoset sugas pērtiķi?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Saskaņā ar Latvijas Republikas likumdošanu, atbilde ir nē.

Dzīvnieku aizsardzības likuma 3.1 pants. (1) paredz:

Aizliegts iegādāties, turēt nebrīvē, atsavināt vai turēt pārdošanai vai apmaiņai un piedāvāt tirdzniecībā šādus dzīvniekus:

1) plēsēju kārtas savvaļas sugas dzīvnieku;

2) primātu;

3) jūras zīdītāju;

4) krokodilu kārtas dzīvnieku;

5) čūskveidīgo dzīvnieku.

Dzīvnieka veselība

Labdien, manam bruņurupucim konstatēta anēmija, ko darīt šajā situācijā? Ļoti vājš, neko neēd…cits veterinărs izrakstīja b vitamīna injekcijas un sistēmas, bet tās nepalīdz

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Ieteiktu steidzami dzīvnieku vest pie veterinārārsta, kurš praktizējas tieši ar eksotiskajiem dzīniekiem!

Varam ieteikt speciālistu Dino Zoo klīnikā, Krasta 52. Uz pierakstu nepieciešams pierakstīties iepriekš.

Šajā gadījumā mājas apstākļos dzīvniekam neko palīdzēt nevarēs, ir nepieciešams konsultēties ar veterinārārstu, kurš prakstizējas tikai eksotiskajos dzīvniekos, nevis visos dzīvniekos.

Dzīvnieka veselība

Sveiki, manam leoparda gekona acī iekšā ir āda, pirms 2 dienām viņs laizija daudz aci un tad parādijās, pabrītiņu āda pazūd. Tagad viņs dažreiz pamirkšķina to aci. Es mēğināju ar ausu-bakstāmo dabūt ārā bet es tikai nedaudz pieskāros,jo negribēju pasliktināt situāciju. Ko lai es daru?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Vislabākais variants būtu aizgadāt dzīvnieku līdz vetārstam, kurš varētu aci izskalot ar dzīvniekam nekaitīgiem līdzekļiem. Ieteicams izvēlēties veterinarārstu, kurš specializējies tieši eksotiskajos dzīvniekos, bet šāda gadījumā visticamākais spēs palīdzēt jebkurš vetārsts.

Dzīvnieku iegāde

Sveiki, vēlos iegādāties tritonu, vai jūsu veikalos tas ir iespējams?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Tritoni Dino Zoo veikalos nav pieejami.

Dzīvnieku iegāde

Labdien.Vai un kurā Dino zoo veikalā Rīgā var nopirkt Āfrikas gliemezi?

Rāpuļu speciālists

Atbild Rāpuļu speciālists,

Atbilde

Labdien!

Lai precīzi uzzinātu, kuros veikalos iegādājami Āfrikas milzu gliemežus, būs nepieciešams zvanīt individuāliem veikaliem, kuri tirgo eksotiskos dzīvniekus. Noteikti varam teikt, ka šobrīd šādus dzīvniekus ir iespējams iegadāties Dino Zoo Pasaulē, Krasta ielā 52, Rīgā.