Jemenas hameleons (Chamaeleo calyptratus)
Ieteicams turēt pa vienam, vairākus kopā turēt tikai ļoti lielā terārijā. Nekad neturēt kopā vairākus tēviņus! Aktīvi dienas laikā.
Izcelsmes vieta: Starp Jemenas un Saūda Arābijas robežu. Sastopami lietus mežos un kalnainēs.
Dzīves ilgums: 5-7 gadi. Dzimumbriedums 9-12 mēnešos.
Izmērs: Tēviņi - 35-45 cm, mātītes - 25-33 cm.
Dzimums: Tēviņi lielāki un ar izteiktāku krāsojumu, kā arī tēviņiem pie pakaļkājas pirkstiem izaugums.
Īpašības: Ieteicams turēt pa vienam, vairākus kopā turēt tikai ļoti lielā terārijā. Nekad neturēt kopā vairākus tēviņus! Aktīvi dienas laikā.
Terārijs: 60x45x90 cm un lielāks. Svarīgs augstums un platība!
Nodrošināt slēptuves – dzīvos un mākslīgos augus. Terārijā salikt dažādus horizontālus un vertikālus zarus un liānas, lai hameleonam ērti pārvietoties.
Sildelementi: Papildus apsildei nepieciešams sildpaklājs. Obligāta sildlampa, kas piemērota terārija izmēram.
Apgaismojums: Obligāti UVB100, UVB 5.0 vai UV 5.0 (T8). Papildus sildlampa - Daylight basking spot, Halogen basking spot, Daytime heat, Solar glo. Nekad neizmantot infrasarkano apgaismojumu kā dienas apgaismojumu, jo tas ilgtermiņā bojā hameleona redzi! Apgaismojumam jābūt ieslēgtam vidēji 6-8 stundas dienā.
Substrāts: Mulča, kokosa substrāts, sūnas, kaltētas lapas, lieli akmeņi. Nekad neizmantot smiltis vai smalkus akmeņus!
Siltums un mitrums: Dienā 26-28 grādi, naktī 23 grādi. Mitrums 75-85%.
Barība un ūdens: līdz 6 mēnešu vecumam barot katru dienu. Pēc 6 mēnešiem – 3 reizes nedēļā. Barība – circeņi, prusaki, reizi nedēļā zoofobi vai miltu tārpi. Hameleonam barību ieteicams dot no trauciņa ar augstām malām, nevis ļaut kukaiņiem brīvi staigāt pa terāriju. Obligāti multivitamīni un kalcijs ar D3. Ieteicams izmantot Nekton, Zoo Med, Exo Terra vai citas profesionālas firmas vitamīnus. Terāriju smidzināt 2-3 reizes dienā, ūdeni dzer tikai no ūdens lāsēm no lapām vai terārija sienām. Var ierīkot arī ūdenskritumu vai speciālu apsmidzināšanas sistēmu.
Ādas maiņa: Vismaz reizi mēnesī hameleons maina ādu. Pēc ādas maiņas pavērot, vai uz ķermeņa nav palikušas vecās ādas atliekas. Lai palīdzētu ādas maiņas laikā, ieteicams šajā periodā pastiprināti mitrināt terāriju.
Biežākās veselības problēmas
- Stress – izraisītāji ir pārāk daudz vai pārāk maz apgaismojuma, biežas un straujas vides izmaiņas, skaļi trokšņi, saskarsme ar citiem dzīvniekiem, nepareiza vai pārāk bieža ņemšana rokās, apsmidzināšana ar aukstu ūdeni.
- Edēma (tūska) – piepampums, kas veidojas no lieka šķidruma organismā. Tipiski tūska parādās rīklē, uz kakla vai krūtīm. Rodas, ja tiek dots pārāk daudz vitamīnu. Vai, ja terārijā ir pārāk augsts mitruma līmenis.
- Parazīti – sastopami, ja hameleonam baro no dabas ķertus kukaiņus.
- Elpceļu iekaisums – izraisa pārāk zema vai pārāk augsta gaisa temperatūra, netīrs terārijs un netīrs ūdens.
- Kalcija trūkums – izraisa pārāk augsts fosfora daudzums organismā, nepietiekams kalcija līmenis un A vitamīna trūkums organismā. Hameleonam mīksti kauli, žoklis, apetītes zudums, letarģija, deformācijas.
- A vitamīna trūkums – viegli novēršams, papildus dodot multivitamīnus un barības kukaiņus iepriekš piebarojot. Hameleonam piepampušas kājas, ādas Abnormalitātes, piepampušas acis, palielinātas aknas, kaulu deformācijas un samazināta augšana.
- Dehidrācija - nepietiekama pieeja ūdenim. Hameleonam iekritušas acis, apetītes zudums, vāja āda.
- Iesprūdušas olas – rodas dēļ anatomiskiem defektiem, lielām neformīgām olām, mātei esot neveselīgai, olu dēšanas vietas neesamības, dehidrācijas, nepiemērotas temperatūras u.c.
- Nieru mazspēja – pārmērīgs urīnskābju daudzums asinīs. Rodas, barojot pārāk daudz proteīna. Izpaužas kā uzpampušas locītavas un kustību traucējumi un pastiprināta dzeršana.
- Ārējie ievainojumi - ievainojumi, kas gūti no dekorācijām terārijā, terārijam apgāžoties, citu dzīvnieku uzbrukums vai apdegumi no sildelementiem.
- Mutes ievainojumi - iedzelteni zobi un uzpampis apakšžoklis. Izraisa vitamīnu trūkums, nepiemērots mitruma daudzums un gaisa temperatūra.
- Mēles ievainojumi - izraisa mutes infekcijas, vitamīnu trūkums, muskuļu problēmas mutē. Hameleons var nespēt ievilkt mēli atpakaļ mutē, kas noved pie mēles izkalšanas un nespējas ieēst barību.
- Metaboliskā kaulu slimība - nepietiekams vai neesošs UVB apgaismojums (6-10 stundas diena). Izpaužas kā saliektas kājas, neveikli izmantotas kājas un aste, mīksts žoklis un kauli.
- Nepilnīga ādas maiņa - rodas no dehidrācijas un pazemināta mitruma daudzuma terārijā, vitamīnu trūkuma vai slimības. Vienmēr uzmanīt acis ādas maiņas laikā!