Atpakaļ

Toipūdelis

Toipūdelis jeb dekoratīvais pūdelis ir viena no populārākajām suņu šķirnēm pasaulē, un to popularitāte pēdējos gados strauji pieaug arī Latvijā. Šajā rakstā Dino Zoo eksperte, kinoloģe Tatjana Bodricka sniedz visu nepieciešamo informāciju par šo suņu šķirni – to izcelsmi, fiziskajām īpašībām, temperamentu, audzināšanu un aprūpi.

Toipūdelis jeb dekoratīvais pūdelis ir viena no populārākajām suņu šķirnēm pasaulē, un to popularitāte pēdējos gados strauji pieaug arī Latvijā. Suņu šķirne, kas izceļas ar inteliģentu, draudzīgu raksturu un izteiksmīgo, mīlīgo izskatu, ir lieliski piemērota gan ģimenēm ar bērniem, gan aktīviem cilvēkiem, gan tiem, kas meklē uzticīgu kompanjonu. 

 

Šajā rakstā Dino Zoo eksperte, kinoloģe Tatjana Bodricka sniedz visu nepieciešamo informāciju par šo suņu šķirni – to izcelsmi, fiziskajām īpašībām, temperamentu, audzināšanu un aprūpi. 

 

Šķirnes izcelsme un vēsture 

Toipūdelis, ar savu eleganto stāju, raksturīgo cirtaino kažoku un neparasto intelektu, ir šķirne ar bagātu un aizraujošu vēsturi, kas sniedzas vairāk gadsimtu senā pagātnē. Lai gan mūsdienās toipūdelis bieži tiek asociēts ar Franciju, kur tas ir atzīts par nacionālas nozīmes suņu šķirni, tā izcelsme meklējama pavisam citur – Vācijā. 

Toipūdeļa senči bija spēcīgi un izturīgi ūdenssuņi, kas Vācijā tika audzēti ūdens medībām. Šķirnes nosaukums cēlies no vācu vārda pudel, kas nozīmē šļakstināt, un tas lieliski raksturo toipūdeļu senču spēju drosmīgi ienirt ūdenī un iznest medījumu. To biezais, cirtainais kažoks nodrošināja tiem nepieciešamo siltumu aukstajā ūdenī, savukārt atlētiskais ķermenis un spēcīgās kājas ļāva viegli pārvietoties gan ūdenī, gan uz sauszemes. 

18. gadsimtā toipūdeļu senči kļuva populāri Francijas augstmaņu aprindās, kur tos augstu vērtēja ne tikai to elegantā izskata, bet arī izcilā intelekta un apmācību spēju dēļ. Šī šķirne ātri kļuva par iecienītiem kompanjoniem un pat modes aksesuāriem. Turklāt, pateicoties to spēju apgūt dažādus trikus un komandas, tie ieguva popularitāti arī kā izcili cirka mākslinieki. 

Tieši šajā laikā, selekcionāri, krustojot standarta pūdeļus ar mazā īpatņiem, radīja miniatūro toipūdeli, kādu mēs to pazīstam šodien. Šis selekcijas process bija ilgstošs un rūpīgs, lai saglabātu šķirnes intelektu un temperamentu, vienlaikus samazinot tās izmēru. 

Savukārt raksturīgais toipūdeļa kažoka griezums ar noskūtiem laukumiem sākotnēji kalpoja praktiskiem nolūkiem. Tas nodrošināja siltumu svarīgākajām ķermeņa daļām, tostarp krūtīm, locītavām un iekšējiem orgāniem, vienlaikus samazinot ūdens pretestību peldēšanas laikā.

Interesanti, ka toipūdeļi ir bijuši arī iecienīti kompanjoni trifeļu medībās, pateicoties to izcilajai ožai un apmācību spējām. Toipūdeļu inteliģence, enerģija un vēlme izpatikt saimniekam tos padara par ideāliem partneriem šīs delikateses meklēšanā arī mūsdienās. 

Toipūdeļi, tāpat kā daudzas citas suņu šķirnes, ir spilgts piemērs tam, kā šķirne var mainīties un pielāgoties cilvēku vajadzībām – no izturīga medību suņa Vācijas mežos, līdz elegantam aristokrātu mīlulim Francijas galmā un daudzpusīgiem kompanjoniem un ģimenes mīluļiem mūsdienās. 

 

Attēls ar brūnu tojpūdeli zaļā zālē

 

Toipūdeļu fiziskais raksturojums 

Toipūdeļi ir slaveni ar tiem raksturīgo cirtaino kažoku, kas var būt dažādās krāsās, tostarp baltā, melnā, brūnā, aprikožu un sudrabainā. Tiem ir smalki veidots, proporcionāls ķermenis ar labi attīstītu muskulatūru, garām kājām un elegantu stāju. Toipūdeļa augstums skaustā nepārsniedz 28 cm, bet svars parasti svārstās no 2,5 līdz 4,5 kg. 

Tiem raksturīgas tumšas, izteiksmīgas ovālas formas acis un garas, nokarenas ausis, kas pieguļ pie galvas. Toipūdeļa kažoks ir smalks, vilnains un blīvs. Tas prasa regulāru kopšanu un frizēšanu, lai saglabātu cirtaino tekstūru un novērstu savelšanos. Astīte parasti ir augstu novietota. 


Vēlies uzzināt vairāk par dažādām suņu šķirnēm, to raksturojumu, kopšanu un aprūpi? Dinozoopasaule.lv atradīsi noderīgu informāciju par suņiem, aizraujošus rakstus par mājdzīvniekiem, kā arī Dino Zoo ekspertu padomus!

 

Toipūdeļu temperaments un uzvedība 

Toipūdeļi ir inteliģenti, aktīvi un draudzīgi suņi, kas ātri mācās un ļoti labi pakļaujas apmācībām. Pateicoties augstajam intelektam, tie izceļas dažādos suņu sporta veidos un sacensībās, tostarp, adžilitī. Tā ir rotaļīga un enerģiska suņu šķirne, tāpēc tiem ir nepieciešamas regulāras fiziskās aktivitātes un garīgā stimulācija, lai novērstu garlaicību un destruktīvu uzvedību. 

Toipūdeļi ir lojāli un pieķeras saviem saimniekiem, veidojot ļoti ciešas saites ar ģimenes locekļiem. Tie labi sadzīvo ar bērniem un citiem mājdzīvniekiem, ja tiek pareizi socializēti jau no kucēna vecuma. Papildu priekšrocība ir to hipoalerģiskais kažoks, kas neizraisa alerģiskas reakcijas, padarot tos par lielisku izvēli cilvēkiem ar alerģijām. 

 

attēls ar brūnu tojpūdeli

 

Šķirnes aprūpes un audzināšanas ieteikumi un padomi

Toipūdeļu kažokam nepieciešama regulāra un rūpīga kopšana. Kažoks jāķemmē vairākas reizes nedēļā un to nepieciešams regulāri apgriezt. Lai nodrošinātu griezuma atbilstību šķirnes standartiem, aptuveni reizi 6 nedēļās ieteicams apmeklēt suņu frizētavu. Īpaša uzmanība jāpievērš ausu tīrībai, jo toipūdeļiem ir tendence uz ausu infekcijām.

Toipūdeļi ir aktīva šķirne, kam nepieciešamas regulāras pastaigas un rotaļas. Topiūdeļiem jānodrošina vismaz stundu garas pastaigas katru dienu, kā arī dažāda veida interaktīvas rotaļlietas un citas aktivitāšu iespējas. Apmācībās ir jāizmanto pozitīvas un dzīvnieku motivējošas dresūras metodes, jo toipūdeļi ir jutīgi suņi un izteikti reaģē uz saimnieka balss toni un intonāciju. 

Topošajiem saimniekiem, kas apsver iespēju iegādāties toipūdeli, ieteicams sazināties ar uzticamu toipūdeļu audzētavu, lai uzzinātu vairāk gan par šķirni, gan kucēnu izcelsmi. Toipūdeļa cena var atšķirties atkarībā no audzētavas, kucēna ciltsraksta un citiem faktoriem. 

 

BUJ 

  1. Cik bieži jāķemmē toipūdeļu kažoks? 

Lai novērstu kažoka savelšanos, uzturētu to veselīgu un koptu, toipūdeļus ieteicams ķemmēt 2–3 reizes nedēļā, taču ne retāk kā reizi nedēļā. 

 

  1. Vai toipūdeļi ir piemēroti ģimenēm ar maziem bērniem? 

Jā, toipūdeļi ir iecienīti ģimenes suņi, kas labi sadzīvo ar bērniem, ja tiek pareizi socializēti jau no kucēnu vecuma. Taču to nelielā auguma dēļ, bērniem svarīgi mācīt uzmanīgu attieksmi pret dzīvnieku. 

 

  1. Kur iegādāties toipūdeli? 

Toipūdeļus pārdod gan privāti audzētāji, gan audzētavas. Iegādei ieteicams izvēlēties uzticamu audzētavu ar daudzu gadu pieredzi un pozitīvām atsauksmēm.

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs

Labdien! Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs (zobu atņirgšana, uzrūkšana, iekošana līdz asinīm) pret ģimenes locekļiem. Britu Staffordšīras bulterjers tūlīt 2 gadi. Ļoti daudz sosē segas, suņu mantas čāpstina nepārtraukti, kā arī savas ķepas laiza līdz sarkanām. Sarkano ķepu dēļ ir izieti vairāki antibiotiku kursi, nelīdzēja, tikai radās blakus efekti, kā urīna nenoturēšana. Vieslielākās aizdomas, ka suns iekšēji ir stresains, lai gan ir mierīga vide, sava vieta. Agresīvi izturas pret citiem suņiem. Kaķus neaiztiek, jo ģimenē ir istabas kaķis. Suns ir mīlēts un lolots, nav sists vai citādi biedēts, traumēts. Prot pamatkomandas. Novērots, ka ir ļoti spītīgs. Ja nevēlas veikt komandu, var uzrūkt, atņirdzot zobus. Ja tiek atgrūsts, jo lec virsū, arī spēj uzrūkt, vai iekost rokā līdz asinīm. Ir sakodis pusaudžus ģimenē, gan mani. Vīru klausa, bet arī tam spēj uzrūkt, atņirdzot zobus. Barotāja esmu es (mamma). Uz suņa skolu tika vests, kad bija 1 gada vecums, beidzās ar suņa klepošanu, pusgadu ārstējām.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņa agresija bieži vien ir komunikācijas forma, nevis "ļaunums", un ar pareizu pieeju to var krietni samazināt vai pilnībā novērst.

Agresija parasti rodas no:

  • Bailēm vai nedrošības

  • Sliktas socializācijas (nav pieradis pie cilvēkiem/suņiem)

  • Aizsargāšanās (sargā teritoriju, ēdienu vai saimnieku)

  • Sāpēm vai slimībām

  • Nepietiekamas fiziskās un garīgās slodzes

  • Iepriekšējas vardarbības vai traumas

Nodrošiniet pietiekamu slodzi

  • Garas pastaigas, smadzeņu darbs (mantu meklēšana, mācības) palīdz izlādēt uzkrāto enerģiju.

  • Noguris suns = mierīgs suns.

Ja agresija ir izteikta vai neizprotama:

  • Meklējiet kinologu vai suņu uzvedības speciālistu, kurš strādā ar pozitīvām metodēm.

  • Ir iespējamas individuālas nodarbības vai speciāli kursi.

Cik izmaksaas grumings basetam?

Cik izmaksaas grumings basetam?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

Cena būs ap 50 eur.

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labrīt!

Suni var vest uz frizētavu tad, kad viņš pilnībā vakcinēts. Sanāk no 3-3.5 mēnešiem.

Acu pilieni

Kādi acu pilieni varētu palīdzēt sunim, ja acs ir iekaususi un struto?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

suns ir jāved uz konsultāciju pie veterinārārsta un tad dzīvnieklam tiks nozīmēt nepieciešamā ārstēšana.

Nodeva par suni

Я не успел заплатить налог за собаку (Бигль, девочка, почти 3 года) до 01.03.2025 года. Просто забыл (мне 72 года). Что мне делать?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jūs to varat izdarīt izmantojot e-pakalpojumu portālā latvija.lv

https://latvija.gov.lv/Services/1832

Jums kā pensionāram ir atlaide 50% apmērā. 

 

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņu skolu var sākt apmeklēt, kad ir veiktas visas potes. Principā, jo ātrāk, jo labāk.

Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Vélos iegàdàties krievu tojterjera kucènu ,Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iesakām meklēt kucēnu audzētavā ar labām atsauksmēm un labu reputāciju. Noteikti nē kaktu pavairotājus.

Nulles ciltsraksti

Sveiki ! Kas ir nulles ciltsraksti ?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Lai vairāk kaut ko uzzinātu par 'nulles' ciltsrakstiem, Jums ir jāgriežas izvēlētajā šķirnes klubā un jājautā tur par noteikumiem.

Vai ciltsraksti ir svarīgi?

Sveiki! Ar ģimeni vēlamies ņemt labradoru kucēnu, bet līdz galam neizprotam kucēnu ciltrakstu nozīmi. Mēs nevēlamies ar suni piedalīties izstādēs, sacensībās vai vairot kucēnus. Mēs vēlamies tikai tīršķirni, veselīgu un mīļu mājdzīvnieku. Vai šādā gadījumā vēlprojām ir svarīgi un labāk iegādāties kucēnu ar ciltrakstiem? Paldies!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Vienīgais dokuments kurš var apliecināt suņa šķirni ir ciltsraksti. Ja Jūs gribat veselu suni, tad ir jāizvelās godpratīgus audzētājus, nevis pavairotājus.

Kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Sveiki! Vēlējos jautāt, kur Latvijā ir labas, drošas, pārbaudītas labradoru suņu audzētavas, kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Nosūtu Jums datus:

http://www.dogs.lv/lv/klubi-un-audzetavas/skirnu-klubi/latvijas-retriveru-klubs/