Atpakaļ

Suņu sterilizācija: ko apsvērt, kādi ieguvumi un vai ir kādi mīnusi?

Kas suņu saimniekam jāizvērtē pirms suņa sterilizācijas, kādi ir šīs procedūras ieguvumi un vai ir kādi mīnusi, stāsta Dino Zoo Pasaule veterinārās klīnikas vadītāja Kristīne Dumpe-Siļķe.

Suņu sterilizācija vai kastrācija ir viena biežāk veiktajām ķirurģiskajām operācijām, kuras laikā tiek izņemti suņu reproduktīvie orgāni, tā pārtraucot suņu iespēju radīt pēcnācējus. Operācijas laikā suņu mātītēm parasti tiek izņemtas olnīcas, un atsevišķos gadījumos arī dzemde, savukārt suņu tēviņiem veic pilnīgu sēklinieku izņemšanu. 

 

Lai gan suņu sterilizācija ir plaši pielietota un ierasta veterinārā procedūra, tā vēl aizvien nereti mēdz satraukt jaunos suņu saimniekus, turklāt tieši vīriešu kārtas saimnieki biežāk iebilst pret suņa kastrāciju, šo operāciju asociējot ar vīrišķības laupīšanu savam mīlulim. Taču tā nebūt nav! Kas suņu saimniekam jāizvērtē pirms suņa sterilizācijas, kādi ir šīs procedūras ieguvumi un vai ir kādi mīnusi, stāsta Dino Zoo Pasaule veterinārās klīnikas vadītāja Kristīne Dumpe-Siļķe!  

 

Kas jāapsver, pirms suņa sterilizācijas? 

 

Pirms lemt par suņa sterilizāciju vai kastrēšanu, ikvienam saimniekam jāizvērtē vairāki svarīgi faktori.  

 

  • Suņa vecums: vidēji ieteicamais vecums suņu kastrācijai/ sterilizācijai ir no 6–10 mēnešu vecumam, taču tas var būt arī 1 gada vecumā vai pat vēlāk, atkarībā no šķirnes, svara un izmēra. Liela izmēra suņiem gan skeleta  gan dzimumnobriešana notiek krietni vēlāk, nekā mazo šķirņu pārstāvjiem, tādēļ arī kastrāciju/ sterilizāciju ieteicams veikt tikai tad, kad suns ir pilnībā pieaudzis. 

  • Meklēšanās periods: kucītēm meklēšanās var notikt 1–2 reizes gadā, un ilgt aptuveni mēnesi, savukārt suņu tēviņi pēcnācējus var radīt visa gada garumā. Tomēr operāciju var veikt arī pēc 1 gada vecuma un arī vēlāk. Taču, ja saimnieks nevēlās sagaidīt kucēnus, jārēķinās ar to, ka nāksies saskarties ar pārošanās laikam raksturīgo uzvedību, kā arī pastiprināti jāsargā suņu mātīte no iespējamās apaugļošanās.

  • Veselības stāvoklis: pirms operācijas saimniekam jādodas uz veterināro klīniku, lai veterinārārsts varētu novērtēt suņa vispārējo veselības stāvokli un pārliecinātos, ka tas ir pietiekami vesels, lai izturētu anestēziju un operāciju. Pirms operācijas vēlams veikt asins analīzes. 

  • Suņa šķirne:  pirms operācijas veterinārārsts izvērtēs arī suņu šķirnes īpatnības, lai pielāgotu piemērotāko operācijas veikšanas vecumu, jo lielo un gigantisko suņu šķirnēm dzimumnobriešana var noritēt vēlāk un var būt lielāka nosliece uz noteiktām veselības problēmām, kas varētu ietekmēt lēmumu par suņa sterilizāciju. 

  • Dzīvesveids: suns ikdienā regulāri socializējas ar citiem suņiem, ikdienā uzturas pagalmā vai neierobežotā lauku teritorijā, kopā ar saimnieku regulāri dodas garās pastaigās bez pavadas – šie ir būtiskākie apsvērumi, kas mudina veikt suņa sterilizāciju. 

Pirms mājdzīvnieku sterilizācijas, ikviens saimnieks ir aicināts ierasties veterinārajā klīnikā un konsultāciju, kuras laikā vetārsts izskaidros procedūras norisi, un kopā ar saimnieku, izvērtēs visus procedūras plusus un arī iespējamos mīnusus.  

Bilde ar suni pie veterinārārsta.

 

Suņu sterilizācijas ieguvumi 

 

Izņemot gadījumus, kad saimnieks vēlas sagaidīt kucēnus vai mīlulis ir vaislas suns, suņu sterilizācija ir ieteicamā izvēle, kas, primāri, palīdz kontrolēt suņu populāciju, izvairīties no nevēlamas apaugļošanās un samazināt klaiņojošu suņu skaitu. Turklāt, diemžēl, vēl aizvien ir gadījumi, kad nevēlama kucēnu piedzimšana tiek risināta ar likumā aizliegtām, nehumānām metodēm. 

 

Tāpat suņu sterilizācija nodrošina arī citus būtiskus ieguvumus, tajā skaitā: 

  • mazina dzīvnieka vēlmi klaiņot un meklēties, kas pārošanās periodā saimniekam var sagādāt ļoti daudz raižu un nepatīkamus momentus, tā kā meklēšanās instinkts ir ļoti spēcīgs, un pat vispaklausīgākie suņi var kļūt nevaldāmi un meklēt jebkādu iespēju izmukt; 

  • var samazināt agresīvu uzvedību, turklāt ne tikai tēviņu agresiju pret citiem tēviņiem, bet arī cilvēkiem; 

  • ļauj izvairīties no tādām nopietnām un suņa dzīvībai bīstamām kaitēm, kā prostatas vēzis, sēklinieku audzēji, piena dziedzeru audzēji, strutaini dzemdes iekaisumi un dzemdes audzēji;  

  • mazina citu suņu tēviņu vēlmi iezīmēt saimnieka pagalma teritoriju;

  • var palīdzēt uzlabot suņa spēju koncentrēties, līdz ar to suņa apmācības un treniņu process var norītēt raitāk. 

 

Suņu sterilizācijas procedūra neaizņem daudz laika, pēc procedūras veikšanas dzīvnieks tiek aprūpēts un veterinārajā klīnikā uzturas dažas stundas pēc operācijas īslaicīgai novērošanai. Parasti tajā pašā dienā saimnieks var ierasties pakaļ savam mīlulim, un mīlulis uz mājām dodas pats uz savām ķepām!

Bilde ar brūnu suni pie veterinārārsta.

 

Vai suņu sterilizācijai ir kādi mīnusi? 

 

Ja vien suns ir vesels, lielākajā daļā gadījumu būtisku mīnusu suņu sterilizācijai/kastrācijai nav, tomēr pastāv zināmi riski, kurus veterinārārsts iepriekš izvērtē. 

  • Pētījumos ir pierādīts, ka lielo un gigantisko suņu šķirnes pārstāvjiem, ja sterilizācija tiek veikta pāragri, ir lielāka iespēja vēlāk saskarties ar locītavu problēmām, piemēram, gūžu displāziju, krustenisko saišu plīsumiem u. c. 

  • Retos gadījumos mātītēm iespējams lielāks risks saskarties ar urīnceļu infekcijām. 

  • Veicot sterilizāciju, saimniekam jārēķinās arī ar iespējamu dzīvnieka svara pieaugumu, jo pēc suņu sterilizācijas vielmaiņas procesi var mainīties. Tāpēc, lai izvairītos no aptaukošanās un ar to saistītajām veselības problēmām, svarīgi pielāgot suņa uzturu un sunim nodrošināt regulāras un daudzveidīgas fiziskās aktivitātes. 

 

Bilde ar suni pie veterinārārsta

 

Dinozoopasaule.lv – uzticama informācija mājdzīvnieku saimniekiem! 

Vai tev ir jāmaksā nodoklis par suni? Kāpēc savam četrkājainajam draugam ir vērts iegādāties suņu GPS, kādas rotaļlietas iegādāties savam mīlulim un kā rīkoties, ja sunim ir aizcietējums – uz šiem, un daudziem citiem jautājumiem iegūsti atbildes mūsu mājaslapā, sadaļā Ekspertu padomi. Neaizmirsti, ka visas nepieciešamās zoo preces vienuviet plašā klāstā un par izdevīgām cenām piedāvā interneta zoo veikals dinozoo.lv! Savukārt visu mīluļa veselībai iegādājies Dino Zoo veterinārajās aptiekās visā Latvijā! 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs

Labdien! Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs (zobu atņirgšana, uzrūkšana, iekošana līdz asinīm) pret ģimenes locekļiem. Britu Staffordšīras bulterjers tūlīt 2 gadi. Ļoti daudz sosē segas, suņu mantas čāpstina nepārtraukti, kā arī savas ķepas laiza līdz sarkanām. Sarkano ķepu dēļ ir izieti vairāki antibiotiku kursi, nelīdzēja, tikai radās blakus efekti, kā urīna nenoturēšana. Vieslielākās aizdomas, ka suns iekšēji ir stresains, lai gan ir mierīga vide, sava vieta. Agresīvi izturas pret citiem suņiem. Kaķus neaiztiek, jo ģimenē ir istabas kaķis. Suns ir mīlēts un lolots, nav sists vai citādi biedēts, traumēts. Prot pamatkomandas. Novērots, ka ir ļoti spītīgs. Ja nevēlas veikt komandu, var uzrūkt, atņirdzot zobus. Ja tiek atgrūsts, jo lec virsū, arī spēj uzrūkt, vai iekost rokā līdz asinīm. Ir sakodis pusaudžus ģimenē, gan mani. Vīru klausa, bet arī tam spēj uzrūkt, atņirdzot zobus. Barotāja esmu es (mamma). Uz suņa skolu tika vests, kad bija 1 gada vecums, beidzās ar suņa klepošanu, pusgadu ārstējām.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņa agresija bieži vien ir komunikācijas forma, nevis "ļaunums", un ar pareizu pieeju to var krietni samazināt vai pilnībā novērst.

Agresija parasti rodas no:

  • Bailēm vai nedrošības

  • Sliktas socializācijas (nav pieradis pie cilvēkiem/suņiem)

  • Aizsargāšanās (sargā teritoriju, ēdienu vai saimnieku)

  • Sāpēm vai slimībām

  • Nepietiekamas fiziskās un garīgās slodzes

  • Iepriekšējas vardarbības vai traumas

Nodrošiniet pietiekamu slodzi

  • Garas pastaigas, smadzeņu darbs (mantu meklēšana, mācības) palīdz izlādēt uzkrāto enerģiju.

  • Noguris suns = mierīgs suns.

Ja agresija ir izteikta vai neizprotama:

  • Meklējiet kinologu vai suņu uzvedības speciālistu, kurš strādā ar pozitīvām metodēm.

  • Ir iespējamas individuālas nodarbības vai speciāli kursi.

Cik izmaksaas grumings basetam?

Cik izmaksaas grumings basetam?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

Cena būs ap 50 eur.

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labrīt!

Suni var vest uz frizētavu tad, kad viņš pilnībā vakcinēts. Sanāk no 3-3.5 mēnešiem.

Acu pilieni

Kādi acu pilieni varētu palīdzēt sunim, ja acs ir iekaususi un struto?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

suns ir jāved uz konsultāciju pie veterinārārsta un tad dzīvnieklam tiks nozīmēt nepieciešamā ārstēšana.

Nodeva par suni

Я не успел заплатить налог за собаку (Бигль, девочка, почти 3 года) до 01.03.2025 года. Просто забыл (мне 72 года). Что мне делать?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jūs to varat izdarīt izmantojot e-pakalpojumu portālā latvija.lv

https://latvija.gov.lv/Services/1832

Jums kā pensionāram ir atlaide 50% apmērā. 

 

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņu skolu var sākt apmeklēt, kad ir veiktas visas potes. Principā, jo ātrāk, jo labāk.

Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Vélos iegàdàties krievu tojterjera kucènu ,Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iesakām meklēt kucēnu audzētavā ar labām atsauksmēm un labu reputāciju. Noteikti nē kaktu pavairotājus.

Nulles ciltsraksti

Sveiki ! Kas ir nulles ciltsraksti ?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Lai vairāk kaut ko uzzinātu par 'nulles' ciltsrakstiem, Jums ir jāgriežas izvēlētajā šķirnes klubā un jājautā tur par noteikumiem.

Vai ciltsraksti ir svarīgi?

Sveiki! Ar ģimeni vēlamies ņemt labradoru kucēnu, bet līdz galam neizprotam kucēnu ciltrakstu nozīmi. Mēs nevēlamies ar suni piedalīties izstādēs, sacensībās vai vairot kucēnus. Mēs vēlamies tikai tīršķirni, veselīgu un mīļu mājdzīvnieku. Vai šādā gadījumā vēlprojām ir svarīgi un labāk iegādāties kucēnu ar ciltrakstiem? Paldies!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Vienīgais dokuments kurš var apliecināt suņa šķirni ir ciltsraksti. Ja Jūs gribat veselu suni, tad ir jāizvelās godpratīgus audzētājus, nevis pavairotājus.

Kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Sveiki! Vēlējos jautāt, kur Latvijā ir labas, drošas, pārbaudītas labradoru suņu audzētavas, kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Nosūtu Jums datus:

http://www.dogs.lv/lv/klubi-un-audzetavas/skirnu-klubi/latvijas-retriveru-klubs/