Atpakaļ

Suņu sterilizācija: ko apsvērt, kādi ieguvumi un vai ir kādi mīnusi?

Kas suņu saimniekam jāizvērtē pirms suņa sterilizācijas, kādi ir šīs procedūras ieguvumi un vai ir kādi mīnusi, stāsta Dino Zoo Pasaule veterinārās klīnikas vadītāja Kristīne Dumpe-Siļķe.

Suņu sterilizācija vai kastrācija ir viena biežāk veiktajām ķirurģiskajām operācijām, kuras laikā tiek izņemti suņu reproduktīvie orgāni, tā pārtraucot suņu iespēju radīt pēcnācējus. Operācijas laikā suņu mātītēm parasti tiek izņemtas olnīcas, un atsevišķos gadījumos arī dzemde, savukārt suņu tēviņiem veic pilnīgu sēklinieku izņemšanu. 

 

Lai gan suņu sterilizācija ir plaši pielietota un ierasta veterinārā procedūra, tā vēl aizvien nereti mēdz satraukt jaunos suņu saimniekus, turklāt tieši vīriešu kārtas saimnieki biežāk iebilst pret suņa kastrāciju, šo operāciju asociējot ar vīrišķības laupīšanu savam mīlulim. Taču tā nebūt nav! Kas suņu saimniekam jāizvērtē pirms suņa sterilizācijas, kādi ir šīs procedūras ieguvumi un vai ir kādi mīnusi, stāsta Dino Zoo Pasaule veterinārās klīnikas vadītāja Kristīne Dumpe-Siļķe!  

 

Kas jāapsver, pirms suņa sterilizācijas? 

 

Pirms lemt par suņa sterilizāciju vai kastrēšanu, ikvienam saimniekam jāizvērtē vairāki svarīgi faktori.  

 

  • Suņa vecums: vidēji ieteicamais vecums suņu kastrācijai/ sterilizācijai ir no 6–10 mēnešu vecumam, taču tas var būt arī 1 gada vecumā vai pat vēlāk, atkarībā no šķirnes, svara un izmēra. Liela izmēra suņiem gan skeleta  gan dzimumnobriešana notiek krietni vēlāk, nekā mazo šķirņu pārstāvjiem, tādēļ arī kastrāciju/ sterilizāciju ieteicams veikt tikai tad, kad suns ir pilnībā pieaudzis. 

  • Meklēšanās periods: kucītēm meklēšanās var notikt 1–2 reizes gadā, un ilgt aptuveni mēnesi, savukārt suņu tēviņi pēcnācējus var radīt visa gada garumā. Tomēr operāciju var veikt arī pēc 1 gada vecuma un arī vēlāk. Taču, ja saimnieks nevēlās sagaidīt kucēnus, jārēķinās ar to, ka nāksies saskarties ar pārošanās laikam raksturīgo uzvedību, kā arī pastiprināti jāsargā suņu mātīte no iespējamās apaugļošanās.

  • Veselības stāvoklis: pirms operācijas saimniekam jādodas uz veterināro klīniku, lai veterinārārsts varētu novērtēt suņa vispārējo veselības stāvokli un pārliecinātos, ka tas ir pietiekami vesels, lai izturētu anestēziju un operāciju. Pirms operācijas vēlams veikt asins analīzes. 

  • Suņa šķirne:  pirms operācijas veterinārārsts izvērtēs arī suņu šķirnes īpatnības, lai pielāgotu piemērotāko operācijas veikšanas vecumu, jo lielo un gigantisko suņu šķirnēm dzimumnobriešana var noritēt vēlāk un var būt lielāka nosliece uz noteiktām veselības problēmām, kas varētu ietekmēt lēmumu par suņa sterilizāciju. 

  • Dzīvesveids: suns ikdienā regulāri socializējas ar citiem suņiem, ikdienā uzturas pagalmā vai neierobežotā lauku teritorijā, kopā ar saimnieku regulāri dodas garās pastaigās bez pavadas – šie ir būtiskākie apsvērumi, kas mudina veikt suņa sterilizāciju. 

Pirms mājdzīvnieku sterilizācijas, ikviens saimnieks ir aicināts ierasties veterinārajā klīnikā un konsultāciju, kuras laikā vetārsts izskaidros procedūras norisi, un kopā ar saimnieku, izvērtēs visus procedūras plusus un arī iespējamos mīnusus.  

Bilde ar suni pie veterinārārsta.

 

Suņu sterilizācijas ieguvumi 

 

Izņemot gadījumus, kad saimnieks vēlas sagaidīt kucēnus vai mīlulis ir vaislas suns, suņu sterilizācija ir ieteicamā izvēle, kas, primāri, palīdz kontrolēt suņu populāciju, izvairīties no nevēlamas apaugļošanās un samazināt klaiņojošu suņu skaitu. Turklāt, diemžēl, vēl aizvien ir gadījumi, kad nevēlama kucēnu piedzimšana tiek risināta ar likumā aizliegtām, nehumānām metodēm. 

 

Tāpat suņu sterilizācija nodrošina arī citus būtiskus ieguvumus, tajā skaitā: 

  • mazina dzīvnieka vēlmi klaiņot un meklēties, kas pārošanās periodā saimniekam var sagādāt ļoti daudz raižu un nepatīkamus momentus, tā kā meklēšanās instinkts ir ļoti spēcīgs, un pat vispaklausīgākie suņi var kļūt nevaldāmi un meklēt jebkādu iespēju izmukt; 

  • var samazināt agresīvu uzvedību, turklāt ne tikai tēviņu agresiju pret citiem tēviņiem, bet arī cilvēkiem; 

  • ļauj izvairīties no tādām nopietnām un suņa dzīvībai bīstamām kaitēm, kā prostatas vēzis, sēklinieku audzēji, piena dziedzeru audzēji, strutaini dzemdes iekaisumi un dzemdes audzēji;  

  • mazina citu suņu tēviņu vēlmi iezīmēt saimnieka pagalma teritoriju;

  • var palīdzēt uzlabot suņa spēju koncentrēties, līdz ar to suņa apmācības un treniņu process var norītēt raitāk. 

 

Suņu sterilizācijas procedūra neaizņem daudz laika, pēc procedūras veikšanas dzīvnieks tiek aprūpēts un veterinārajā klīnikā uzturas dažas stundas pēc operācijas īslaicīgai novērošanai. Parasti tajā pašā dienā saimnieks var ierasties pakaļ savam mīlulim, un mīlulis uz mājām dodas pats uz savām ķepām!

Bilde ar brūnu suni pie veterinārārsta.

 

Vai suņu sterilizācijai ir kādi mīnusi? 

 

Ja vien suns ir vesels, lielākajā daļā gadījumu būtisku mīnusu suņu sterilizācijai/kastrācijai nav, tomēr pastāv zināmi riski, kurus veterinārārsts iepriekš izvērtē. 

  • Pētījumos ir pierādīts, ka lielo un gigantisko suņu šķirnes pārstāvjiem, ja sterilizācija tiek veikta pāragri, ir lielāka iespēja vēlāk saskarties ar locītavu problēmām, piemēram, gūžu displāziju, krustenisko saišu plīsumiem u. c. 

  • Retos gadījumos mātītēm iespējams lielāks risks saskarties ar urīnceļu infekcijām. 

  • Veicot sterilizāciju, saimniekam jārēķinās arī ar iespējamu dzīvnieka svara pieaugumu, jo pēc suņu sterilizācijas vielmaiņas procesi var mainīties. Tāpēc, lai izvairītos no aptaukošanās un ar to saistītajām veselības problēmām, svarīgi pielāgot suņa uzturu un sunim nodrošināt regulāras un daudzveidīgas fiziskās aktivitātes. 

 

Bilde ar suni pie veterinārārsta

 

Dinozoopasaule.lv – uzticama informācija mājdzīvnieku saimniekiem! 

Vai tev ir jāmaksā nodoklis par suni? Kāpēc savam četrkājainajam draugam ir vērts iegādāties suņu GPS, kādas rotaļlietas iegādāties savam mīlulim un kā rīkoties, ja sunim ir aizcietējums – uz šiem, un daudziem citiem jautājumiem iegūsti atbildes mūsu mājaslapā, sadaļā Ekspertu padomi. Neaizmirsti, ka visas nepieciešamās zoo preces vienuviet plašā klāstā un par izdevīgām cenām piedāvā interneta zoo veikals dinozoo.lv! Savukārt visu mīluļa veselībai iegādājies Dino Zoo veterinārajās aptiekās visā Latvijā! 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

sunim parazīti

Labdien. Manam kucēnam šobrīd 4 mēneši. Pēc vizītes pie vet. darījām visu kā ieteica. Lietoja pettārpu zāles NexGard spektra. Gan iekšējiem, gan ārējiem parazītiem. Un sunin pēc nepilna mēneša bija cērmes. Daudz. Kā tas iespējams? Kucēns regulāri bija attārpots un nebija vēl pagājis pat menesis kādas 3ned. tikai no tabletes došanas. Sunim pēc tabletes nebija ne vemšanas, ne caurejas. Jautājums ir šāds. Kā man pareizi attarpot suni, cik bieži? Lai tas neapdraudētu mājiniekus, ģimenē aug arī bērni. Cik ilgi darbojas pret parazītu zāles.? Paldies par atbildi.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kucēni līdz 6 mēnešu vecumam ir jāattārpo 1 x mēnesi. Ja ir invāzija, tad pēc pirmās attārpošanas reizes atkārtoti attārpo pēc 2 nedēļām. ja mājās ir citi dzīvnieki, tad vienlaicīgi nepieciešams attārpot visus dzīvniekus. 

ja dzīvniekam pēc attārpošanas parādījās cērmes, tad attiecīgi , parazītu invāzija ir bijusi jau pirms tam un pēc vienreizējas attārpošanas nav iespējams atbrīvoties no visām cērmēm.

 Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Ceļošana kopā ar suni.

Plānojas ceļojums uz Ameriku kopā ar vidēja izmēra ,2 gadus jaunu sunīti,vēlējos zināt kas ir nepieciešams, lai varētu šķērsot robežu un visu pārējo, kāda pase ,vakcinācijas apliecība?Varbūt varat pastāstīt visu kārtīgi, kā vajag ,lai varētu bez problēmām aizceļot?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien. Katrai valstij ir savi noteiktie likumi kas ir nepieciešami ceļojot kopā ar savu mīluli. Ieteiktu sazināties ar PVD (Pārtikas un veterināro dienestu), lai saprastu kādas rīcības ir jāveic Jūsu gadijumā. Tad ar uzzināto informāciju nāktu pie veterinārārsta uz vizīti pirms izbraukšanas, lai veiktu visas nepieciešamās darbības. 

хотел бы поинтересоваться,есть ли у вас занятия в городе Лиепая?

Здравствуйте,хотел бы поинтересоваться,есть ли у вас занятия в городе Лиепая?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Нет, только Рига.

Bailīgs suns. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Sveiki! Jautājums. Gandrīz pirms 2 gadiem es uz ielas atradu kucēnu. Cilvēki un bērni viņu mocīja/sita. Bet tagad mums ir problēma, viņš atsakās iziet ārpus mājas teritorijas, vīriešu un bērnu redzeslokā rodas nesaturēšana un čīkstēšana. Mēģināju maigi runāt, dot kārumus, novērst uzmanību spēlējoties, bet viņš skrien mājās un čīkst, nomierinās tikai tad, ja apskauj un sauc vārdā. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Uzlabot šo situāciju protams ka var. Galvenais sākt pareizi un secīgi strādāt. Iespējams kādu laiku būs jālieto arī mierinājuma zāles.

Pieteikties nodarbībai vai konsultācijai ir iespējams pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv.

Sunim veidojums uz purna

Labdien! Es vēlos uzdot jautājumu par savu 12 gadus veco Ķīnas cekulaino suņi Leniju. Lenijam ir dažādas alerģijas un veselības problēmas, kā jau vecam šķirnes sunim. Lenijam ir alerģija pret vistu, graudaugiem, ( izņemot rīsus un putraimus). Jā viņš ēd kādu no šiem produktiem viņam tek ausis, paliek sarkanās ciskas. Vēl Lenijas ir neliela bruka abos sānos. Viņš ēd dārzeņus un augļus ( gurķus, tomātus, kāpostus, zemenes, persikus u.t.t ). Šodien pamanīju, kā viņam uz purniņa ir tāda kā pumpa. Itkā, jā piespiež tad viņam nesāp. Pumpa vizuāli izskatās, kā ādas pacēlums. Es gribētu zināt vai tas ir bīstami? Varbūt tas pāriet pats no sevis, vai arī ir jāved pie veterinārārsta? Pievienoju fotogrāfiju. Tur gan īsti nevar pumpu redzēt, tāpēc to apvilktu. Jau iepriekš liels paldies par veltīto laiku, un protams atbildi! :)

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

bildē īsti nevar saprast un attālināti nav iespējams novērtēt veidojumu. Sirdsmieram ieteiktu tomēr labāk dzīvnieku atrādīt veterinārārstam. 

Ja vēlaties pieteiktires uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Labdien! Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Viss ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Suņa raksturs, vide kur viņš dzīvoja, vide kur viņš dzīvos, laiks ko Jūs varēsiet veltīt sunim ( socializācija, apmācība). Globāli nekas nav nokavēts. Bet šis tas jau ir iemācīts un iespējams ka kaut kas būs jālabo.

Spare parts for travel cage

Hi I am looking for spare parts for my dogs travel cage before Friday. I need the screws and the clips that connect the top with the bottom part of the cage and its a bracco eco no 6 type. Is there any available? Thanks

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Good morning!

We have not spare parts for dogs travel box.

Suns baidās kāpt bagažniekā

Добрый день, наша собака (6 лет, помесь лабрадора и овчарки) всегда очень любила кататься в багажнике нашей машины, но теперь она на отрез отказывается залезать в багажник, будто боиться его как огня. Мы не можем понять с чем это связано.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas nozīme ka sunim bija negatīva pieredze braucot vai kāpjot iekšā bagažniekā. Pārbaudiet vai viss ir kārtībā ar kājam un muguru. 

ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Sveiki, paņēmām no patversmes 5g vecu suņu meitenīti, ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas varētu būt atšķirtības sindroms. Ar sunīti noteikti ir jāstrādā. Tā kā visi suņi ir dažādi labāk pierakstīties pie kinologa uz konsultāciju. 

Pieteikties var pa telefonu 29390560 vai sūtot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Sunīte nevēlās nekur iet divatā ar draugu, un ir problēmas pastaigas laikā.

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Dzīvojam ar draugu divatā, sunīte pie manis ir pieradusi, nāk visur līdzi, pastaigās nav problēmu, toties draugam ļauj glaudīt, mīļot, guļ blakus, taču nevēlās nekur iet divatā ar viņu, un ir problēmas pastaigas laikā. Vai kaut ko var darīt šajā situācijā?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka sunim bija slikta pieredzē vai vispār nav bijusi saskarsme ar vīriešu dzimtas pārstāvjiem, tāpēc viņa neuzticās un negrib sadarboties. Jā, noteikti situāciju var labot. Kopīgas pastaigas un āpmācība palīdzēs nodibināt kontaktu ar suni. Galvenais strādāt ar suni regulāri, secīgi un mierīgi.