Atpakaļ

Suņu sterilizācija: ko apsvērt, kādi ieguvumi un vai ir kādi mīnusi?

Kas suņu saimniekam jāizvērtē pirms suņa sterilizācijas, kādi ir šīs procedūras ieguvumi un vai ir kādi mīnusi, stāsta Dino Zoo Pasaule veterinārās klīnikas vadītāja Kristīne Dumpe-Siļķe.

Suņu sterilizācija vai kastrācija ir viena biežāk veiktajām ķirurģiskajām operācijām, kuras laikā tiek izņemti suņu reproduktīvie orgāni, tā pārtraucot suņu iespēju radīt pēcnācējus. Operācijas laikā suņu mātītēm parasti tiek izņemtas olnīcas, un atsevišķos gadījumos arī dzemde, savukārt suņu tēviņiem veic pilnīgu sēklinieku izņemšanu. 

 

Lai gan suņu sterilizācija ir plaši pielietota un ierasta veterinārā procedūra, tā vēl aizvien nereti mēdz satraukt jaunos suņu saimniekus, turklāt tieši vīriešu kārtas saimnieki biežāk iebilst pret suņa kastrāciju, šo operāciju asociējot ar vīrišķības laupīšanu savam mīlulim. Taču tā nebūt nav! Kas suņu saimniekam jāizvērtē pirms suņa sterilizācijas, kādi ir šīs procedūras ieguvumi un vai ir kādi mīnusi, stāsta Dino Zoo Pasaule veterinārās klīnikas vadītāja Kristīne Dumpe-Siļķe!  

 

Kas jāapsver, pirms suņa sterilizācijas? 

 

Pirms lemt par suņa sterilizāciju vai kastrēšanu, ikvienam saimniekam jāizvērtē vairāki svarīgi faktori.  

 

 • Suņa vecums: vidēji ieteicamais vecums suņu kastrācijai/ sterilizācijai ir no 6–10 mēnešu vecumam, taču tas var būt arī 1 gada vecumā vai pat vēlāk, atkarībā no šķirnes, svara un izmēra. Liela izmēra suņiem gan skeleta  gan dzimumnobriešana notiek krietni vēlāk, nekā mazo šķirņu pārstāvjiem, tādēļ arī kastrāciju/ sterilizāciju ieteicams veikt tikai tad, kad suns ir pilnībā pieaudzis. 

 • Meklēšanās periods: kucītēm meklēšanās var notikt 1–2 reizes gadā, un ilgt aptuveni mēnesi, savukārt suņu tēviņi pēcnācējus var radīt visa gada garumā. Tomēr operāciju var veikt arī pēc 1 gada vecuma un arī vēlāk. Taču, ja saimnieks nevēlās sagaidīt kucēnus, jārēķinās ar to, ka nāksies saskarties ar pārošanās laikam raksturīgo uzvedību, kā arī pastiprināti jāsargā suņu mātīte no iespējamās apaugļošanās.

 • Veselības stāvoklis: pirms operācijas saimniekam jādodas uz veterināro klīniku, lai veterinārārsts varētu novērtēt suņa vispārējo veselības stāvokli un pārliecinātos, ka tas ir pietiekami vesels, lai izturētu anestēziju un operāciju. Pirms operācijas vēlams veikt asins analīzes. 

 • Suņa šķirne:  pirms operācijas veterinārārsts izvērtēs arī suņu šķirnes īpatnības, lai pielāgotu piemērotāko operācijas veikšanas vecumu, jo lielo un gigantisko suņu šķirnēm dzimumnobriešana var noritēt vēlāk un var būt lielāka nosliece uz noteiktām veselības problēmām, kas varētu ietekmēt lēmumu par suņa sterilizāciju. 

 • Dzīvesveids: suns ikdienā regulāri socializējas ar citiem suņiem, ikdienā uzturas pagalmā vai neierobežotā lauku teritorijā, kopā ar saimnieku regulāri dodas garās pastaigās bez pavadas – šie ir būtiskākie apsvērumi, kas mudina veikt suņa sterilizāciju. 

Pirms mājdzīvnieku sterilizācijas, ikviens saimnieks ir aicināts ierasties veterinārajā klīnikā un konsultāciju, kuras laikā vetārsts izskaidros procedūras norisi, un kopā ar saimnieku, izvērtēs visus procedūras plusus un arī iespējamos mīnusus.  

Bilde ar suni pie veterinārārsta.

 

Suņu sterilizācijas ieguvumi 

 

Izņemot gadījumus, kad saimnieks vēlas sagaidīt kucēnus vai mīlulis ir vaislas suns, suņu sterilizācija ir ieteicamā izvēle, kas, primāri, palīdz kontrolēt suņu populāciju, izvairīties no nevēlamas apaugļošanās un samazināt klaiņojošu suņu skaitu. Turklāt, diemžēl, vēl aizvien ir gadījumi, kad nevēlama kucēnu piedzimšana tiek risināta ar likumā aizliegtām, nehumānām metodēm. 

 

Tāpat suņu sterilizācija nodrošina arī citus būtiskus ieguvumus, tajā skaitā: 

 • mazina dzīvnieka vēlmi klaiņot un meklēties, kas pārošanās periodā saimniekam var sagādāt ļoti daudz raižu un nepatīkamus momentus, tā kā meklēšanās instinkts ir ļoti spēcīgs, un pat vispaklausīgākie suņi var kļūt nevaldāmi un meklēt jebkādu iespēju izmukt; 

 • var samazināt agresīvu uzvedību, turklāt ne tikai tēviņu agresiju pret citiem tēviņiem, bet arī cilvēkiem; 

 • ļauj izvairīties no tādām nopietnām un suņa dzīvībai bīstamām kaitēm, kā prostatas vēzis, sēklinieku audzēji, piena dziedzeru audzēji, strutaini dzemdes iekaisumi un dzemdes audzēji;  

 • mazina citu suņu tēviņu vēlmi iezīmēt saimnieka pagalma teritoriju;

 • var palīdzēt uzlabot suņa spēju koncentrēties, līdz ar to suņa apmācības un treniņu process var norītēt raitāk. 

 

Suņu sterilizācijas procedūra neaizņem daudz laika, pēc procedūras veikšanas dzīvnieks tiek aprūpēts un veterinārajā klīnikā uzturas dažas stundas pēc operācijas īslaicīgai novērošanai. Parasti tajā pašā dienā saimnieks var ierasties pakaļ savam mīlulim, un mīlulis uz mājām dodas pats uz savām ķepām!

Bilde ar brūnu suni pie veterinārārsta.

 

Vai suņu sterilizācijai ir kādi mīnusi? 

 

Ja vien suns ir vesels, lielākajā daļā gadījumu būtisku mīnusu suņu sterilizācijai/kastrācijai nav, tomēr pastāv zināmi riski, kurus veterinārārsts iepriekš izvērtē. 

 • Pētījumos ir pierādīts, ka lielo un gigantisko suņu šķirnes pārstāvjiem, ja sterilizācija tiek veikta pāragri, ir lielāka iespēja vēlāk saskarties ar locītavu problēmām, piemēram, gūžu displāziju, krustenisko saišu plīsumiem u. c. 

 • Retos gadījumos mātītēm iespējams lielāks risks saskarties ar urīnceļu infekcijām. 

 • Veicot sterilizāciju, saimniekam jārēķinās arī ar iespējamu dzīvnieka svara pieaugumu, jo pēc suņu sterilizācijas vielmaiņas procesi var mainīties. Tāpēc, lai izvairītos no aptaukošanās un ar to saistītajām veselības problēmām, svarīgi pielāgot suņa uzturu un sunim nodrošināt regulāras un daudzveidīgas fiziskās aktivitātes. 

 

Bilde ar suni pie veterinārārsta

 

Dinozoopasaule.lv – uzticama informācija mājdzīvnieku saimniekiem! 

Vai tev ir jāmaksā nodoklis par suni? Kāpēc savam četrkājainajam draugam ir vērts iegādāties suņu GPS, kādas rotaļlietas iegādāties savam mīlulim un kā rīkoties, ja sunim ir aizcietējums – uz šiem, un daudziem citiem jautājumiem iegūsti atbildes mūsu mājaslapā, sadaļā Ekspertu padomi. Neaizmirsti, ka visas nepieciešamās zoo preces vienuviet plašā klāstā un par izdevīgām cenām piedāvā interneta zoo veikals dinozoo.lv! Savukārt visu mīluļa veselībai iegādājies Dino Zoo veterinārajās aptiekās visā Latvijā! 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Sveiki, paņēmām no patversmes 5g vecu suņu meitenīti, ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas varētu būt atšķirtības sindroms. Ar sunīti noteikti ir jāstrādā. Tā kā visi suņi ir dažādi labāk pierakstīties pie kinologa uz konsultāciju. 

Pieteikties var pa telefonu 29390560 vai sūtot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Sunīte nevēlās nekur iet divatā ar draugu, un ir problēmas pastaigas laikā.

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Dzīvojam ar draugu divatā, sunīte pie manis ir pieradusi, nāk visur līdzi, pastaigās nav problēmu, toties draugam ļauj glaudīt, mīļot, guļ blakus, taču nevēlās nekur iet divatā ar viņu, un ir problēmas pastaigas laikā. Vai kaut ko var darīt šajā situācijā?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka sunim bija slikta pieredzē vai vispār nav bijusi saskarsme ar vīriešu dzimtas pārstāvjiem, tāpēc viņa neuzticās un negrib sadarboties. Jā, noteikti situāciju var labot. Kopīgas pastaigas un āpmācība palīdzēs nodibināt kontaktu ar suni. Galvenais strādāt ar suni regulāri, secīgi un mierīgi.

Kā mācīt/trenēt suni, ja viņam apbalvojuma vietā gardums neder?

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Viņai nekad dzīvē nav doti gardumi, arī ēst viņa ēd ļoti maz un neprasa pēc vēl. Kā šādā veidā viņu mācīt/trenēt, ja viņai apbalvojuma vietā gardums neder?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka vēl neesat atraduši īsto garšīgāko tieši Jūsu sunim gardumu. Bet ja tiešām pilnīgi nekas neinteresē, tād izmantojiet to pašu barību, ar kuru barojiet ikdienā. Bet ir daži nosacījumi. Barībai nav jāstāv sunim pieejamā vietā. Ja barība stāv visu laiku, tad suns nebūs motivēts darīt kaut ko. Tātad pabarojiet no rīta un vakarā. Ja suns neēd, bļodu novācam. Ja sunim vispār ir slikta apetīte, tād noteikti pārbaudiet veselības stāvokli. Ja suns negrib kārums vai negrib strādāt par kārumiem vai sauso barību, tād ņemam barību, piedāvājam no rokas un strādājam. Barību no bļodas nepiedāvājam. Visu dienas normu vai daļu no tās izbarojam no rokas par kaut ko.

Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Labdien! Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Dino Zoo Grāmata drīz būs pieejama arī drukātā veidā.

To klients varēs saņemt bezmaksas Dino Zoo veikalā sākot jūnija vidū.
 

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

 

Обратитесь в ветеринарную клинику. Там собаке окажут помощь. Записаться на визит можно по тел.67 327 923

Kā pieradināt kakāt ārā čivava PALDIES!

Labdien!Kā pieradināt kakāt ārā čivava PALDIES!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pēc ēšanas, gulēšanas, spēlēšanas dodaties ar suni ārā. Kād nokārtosies, uzslavējiet.

kā pieradināt lai sunītis kakā ārā?

Lūdzu iesakiet kā pieradināt lai sunītis kakā ārā

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pēc ešanas, spēlēšanas un gulēšanas dodaties ārā ar suni. Kad suns nokārtojās, uzslavējiet.

Vai ar suni drīkst apmeklēt pārtikas veikalu?

Vai ar suni drīkst apmeklēt pārtikas veikalu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ja runā ir par dzīvnieku pārtiku un Dino Zoo veikalu tiklu, tad atbilde būs jā! Par cietiem veikaliem nevaram sniegt atbildi, jo šos noteikumus nosaka katra veikala administrācija.

Kucēna trauksme

Sveiki! Kā mazināt kucēna trauksmi dzirdot skaņas kāpņu telpā? Vēlos lai kucēns nereaģē uz katru skaņu, jo tas notiek arī naktī

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Katrs suns ir savādāks. Neredzot suni grūti ieteikt metodi, ar kuras palīdzību var atrisināt šo problēmu.

Droši varat pieteikties uz individuālo nodarbību zvanot pa telefonu 29390650 vai rakstot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Nodarbības notiek Krasta iela 52 un Stirnu iela 26.

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/