Suņu sterilizācija: ko apsvērt, kādi ieguvumi un vai ir kādi mīnusi?
Kas suņu saimniekam jāizvērtē pirms suņa sterilizācijas, kādi ir šīs procedūras ieguvumi un vai ir kādi mīnusi, stāsta Dino Zoo Pasaule veterinārās klīnikas vadītāja Kristīne Dumpe-Siļķe.
Suņu sterilizācija vai kastrācija ir viena biežāk veiktajām ķirurģiskajām operācijām, kuras laikā tiek izņemti suņu reproduktīvie orgāni, tā pārtraucot suņu iespēju radīt pēcnācējus. Operācijas laikā suņu mātītēm parasti tiek izņemtas olnīcas, un atsevišķos gadījumos arī dzemde, savukārt suņu tēviņiem veic pilnīgu sēklinieku izņemšanu.
Lai gan suņu sterilizācija ir plaši pielietota un ierasta veterinārā procedūra, tā vēl aizvien nereti mēdz satraukt jaunos suņu saimniekus, turklāt tieši vīriešu kārtas saimnieki biežāk iebilst pret suņa kastrāciju, šo operāciju asociējot ar vīrišķības laupīšanu savam mīlulim. Taču tā nebūt nav! Kas suņu saimniekam jāizvērtē pirms suņa sterilizācijas, kādi ir šīs procedūras ieguvumi un vai ir kādi mīnusi, stāsta Dino Zoo Pasaule veterinārās klīnikas vadītāja Kristīne Dumpe-Siļķe!
Kas jāapsver, pirms suņa sterilizācijas?
Pirms lemt par suņa sterilizāciju vai kastrēšanu, ikvienam saimniekam jāizvērtē vairāki svarīgi faktori.
-
Suņa vecums: vidēji ieteicamais vecums suņu kastrācijai/ sterilizācijai ir no 6–10 mēnešu vecumam, taču tas var būt arī 1 gada vecumā vai pat vēlāk, atkarībā no šķirnes, svara un izmēra. Liela izmēra suņiem gan skeleta gan dzimumnobriešana notiek krietni vēlāk, nekā mazo šķirņu pārstāvjiem, tādēļ arī kastrāciju/ sterilizāciju ieteicams veikt tikai tad, kad suns ir pilnībā pieaudzis.
-
Meklēšanās periods: kucītēm meklēšanās var notikt 1–2 reizes gadā, un ilgt aptuveni mēnesi, savukārt suņu tēviņi pēcnācējus var radīt visa gada garumā. Tomēr operāciju var veikt arī pēc 1 gada vecuma un arī vēlāk. Taču, ja saimnieks nevēlās sagaidīt kucēnus, jārēķinās ar to, ka nāksies saskarties ar pārošanās laikam raksturīgo uzvedību, kā arī pastiprināti jāsargā suņu mātīte no iespējamās apaugļošanās.
-
Veselības stāvoklis: pirms operācijas saimniekam jādodas uz veterināro klīniku, lai veterinārārsts varētu novērtēt suņa vispārējo veselības stāvokli un pārliecinātos, ka tas ir pietiekami vesels, lai izturētu anestēziju un operāciju. Pirms operācijas vēlams veikt asins analīzes.
-
Suņa šķirne: pirms operācijas veterinārārsts izvērtēs arī suņu šķirnes īpatnības, lai pielāgotu piemērotāko operācijas veikšanas vecumu, jo lielo un gigantisko suņu šķirnēm dzimumnobriešana var noritēt vēlāk un var būt lielāka nosliece uz noteiktām veselības problēmām, kas varētu ietekmēt lēmumu par suņa sterilizāciju.
-
Dzīvesveids: suns ikdienā regulāri socializējas ar citiem suņiem, ikdienā uzturas pagalmā vai neierobežotā lauku teritorijā, kopā ar saimnieku regulāri dodas garās pastaigās bez pavadas – šie ir būtiskākie apsvērumi, kas mudina veikt suņa sterilizāciju.
Pirms mājdzīvnieku sterilizācijas, ikviens saimnieks ir aicināts ierasties veterinārajā klīnikā un konsultāciju, kuras laikā vetārsts izskaidros procedūras norisi, un kopā ar saimnieku, izvērtēs visus procedūras plusus un arī iespējamos mīnusus.
Suņu sterilizācijas ieguvumi
Izņemot gadījumus, kad saimnieks vēlas sagaidīt kucēnus vai mīlulis ir vaislas suns, suņu sterilizācija ir ieteicamā izvēle, kas, primāri, palīdz kontrolēt suņu populāciju, izvairīties no nevēlamas apaugļošanās un samazināt klaiņojošu suņu skaitu. Turklāt, diemžēl, vēl aizvien ir gadījumi, kad nevēlama kucēnu piedzimšana tiek risināta ar likumā aizliegtām, nehumānām metodēm.
Tāpat suņu sterilizācija nodrošina arī citus būtiskus ieguvumus, tajā skaitā:
-
mazina dzīvnieka vēlmi klaiņot un meklēties, kas pārošanās periodā saimniekam var sagādāt ļoti daudz raižu un nepatīkamus momentus, tā kā meklēšanās instinkts ir ļoti spēcīgs, un pat vispaklausīgākie suņi var kļūt nevaldāmi un meklēt jebkādu iespēju izmukt;
-
var samazināt agresīvu uzvedību, turklāt ne tikai tēviņu agresiju pret citiem tēviņiem, bet arī cilvēkiem;
-
ļauj izvairīties no tādām nopietnām un suņa dzīvībai bīstamām kaitēm, kā prostatas vēzis, sēklinieku audzēji, piena dziedzeru audzēji, strutaini dzemdes iekaisumi un dzemdes audzēji;
-
mazina citu suņu tēviņu vēlmi iezīmēt saimnieka pagalma teritoriju;
-
var palīdzēt uzlabot suņa spēju koncentrēties, līdz ar to suņa apmācības un treniņu process var norītēt raitāk.
Suņu sterilizācijas procedūra neaizņem daudz laika, pēc procedūras veikšanas dzīvnieks tiek aprūpēts un veterinārajā klīnikā uzturas dažas stundas pēc operācijas īslaicīgai novērošanai. Parasti tajā pašā dienā saimnieks var ierasties pakaļ savam mīlulim, un mīlulis uz mājām dodas pats uz savām ķepām!
Vai suņu sterilizācijai ir kādi mīnusi?
Ja vien suns ir vesels, lielākajā daļā gadījumu būtisku mīnusu suņu sterilizācijai/kastrācijai nav, tomēr pastāv zināmi riski, kurus veterinārārsts iepriekš izvērtē.
-
Pētījumos ir pierādīts, ka lielo un gigantisko suņu šķirnes pārstāvjiem, ja sterilizācija tiek veikta pāragri, ir lielāka iespēja vēlāk saskarties ar locītavu problēmām, piemēram, gūžu displāziju, krustenisko saišu plīsumiem u. c.
-
Retos gadījumos mātītēm iespējams lielāks risks saskarties ar urīnceļu infekcijām.
-
Veicot sterilizāciju, saimniekam jārēķinās arī ar iespējamu dzīvnieka svara pieaugumu, jo pēc suņu sterilizācijas vielmaiņas procesi var mainīties. Tāpēc, lai izvairītos no aptaukošanās un ar to saistītajām veselības problēmām, svarīgi pielāgot suņa uzturu un sunim nodrošināt regulāras un daudzveidīgas fiziskās aktivitātes.
Dinozoopasaule.lv – uzticama informācija mājdzīvnieku saimniekiem!
Vai tev ir jāmaksā nodoklis par suni? Kāpēc savam četrkājainajam draugam ir vērts iegādāties suņu GPS, kādas rotaļlietas iegādāties savam mīlulim un kā rīkoties, ja sunim ir aizcietējums – uz šiem, un daudziem citiem jautājumiem iegūsti atbildes mūsu mājaslapā, sadaļā Ekspertu padomi. Neaizmirsti, ka visas nepieciešamās zoo preces vienuviet plašā klāstā un par izdevīgām cenām piedāvā interneta zoo veikals dinozoo.lv! Savukārt visu mīluļa veselībai iegādājies Dino Zoo veterinārajās aptiekās visā Latvijā!