Atpakaļ

Mājdzīvnieku sterilizācija

Lasi rakstu un uzzini, kāpēc būtiski sterilizēt savu mājdzīvnieku.

Mājdzīvnieku sterilizācija ir kļuvusi par vienu no visbiežāk veicamajām ķirurģiskajām procedūrām veterinārārstu praksē. Tā var pasargāt mājas mīluļus no dažādām saslimšanām, kā arī samazināt bezsaimnieku mājdzīvnieku populāciju,” stāsta DINO ZOO KLĪNIKA veterinārārste Linda Muldiņa Stepanova.

Kas ir sterilizācija?
Sterilizācija ir ķirurģiska operācija, kuras laikā dzīvniekam pilnībā vai daļēji tiek izņemti reproduktīvie orgāni, tādā veidā pārtraucot spēju radīt pēcnācējus. Pamatā sterilizācijas tiek veiktas kaķiem, suņiem un trušiem - gan sieviešu, gan vīriešu kārtas pārstāvjiem.
Sabiedrībā mēdz klejot visai maldīgi stereotipi par mājdzīvnieku sterilizāciju. Visbiežāk pret šo ķirurģisko operāciju mājdzīvniekam iestājas tieši vīrieši, jo viņuprāt kastrācija dzīvniekam laupīs vīrišķību, bet tā nav tiesa, jo dzimumhormonus ražo arī smadzeņu hipotalāms un virsnieru garozas daļa. Pēc operācijas veikšanas dzimumhormoni saglabājās, bet tie ir mazākā daudzumā, līdz ar to mājdzīvniekam pazūd spēja radīt pēcnācējus un attiecīgi arī mazinās pazīmes, kas raksturīgas pie meklēšanās.


Kaķu sterilizācijaNeskatoties uz valsts atbalsta programmām kaķu sterilizācijām un kastrācijām, ar katru gadu bezsaimnieku kaķu populācija gan patversmēs, gan uz ielām ievērojami pieaug. Veicot sterilizāciju ir iespējams ne tikai samazināt nekontrolētu kaķu populācijas savairošanos, bet arī profilaktēt  slimību izplatīšanos kopējā kaķu populācijā.

Katram dzīvnieka īpašniekam, īpaši, ja kaķis dzīvo arī ārā, ir jāparūpējas par sava dzīvnieka sterilizāciju vai kastrāciju. Nekastrēts runcis var nostaigāt ievērojamus attālumus un spēcīgo dzimuminstinktu vadīts kļūt par tēvu neskaitāmiem kaķēnu metieniem tuvējā apkaimē. Savukārt nesterilizēta kaķenīte, var atnest mājās nevēlamu kaķēnu metienu.

Ieteicamais vecums kaķa sterilizācijai

Par operācijai atbilstošu vecumu sabiedrībā viedokļi dalās. Ir cilvēki, kas iestājas par viedokli, ka  sterilizēt kaķus vajadzētu pēc 6 mēnešu vecuma, kad organisms ir pilnībā sasniedzis dzimumbriedumu. Bet, ir arī tādi, kas uzskata, ka kaķi jāsterilizē/jākastrē iespējami agrā vecumā uzreiz pēc vakcinācijas kursa beigām, jo dzimumpazīmes kaķiem var parādīties pat 4 mēnešu vecumā. Kaķenēm pirmā meklēšanās var būt arī bez īpašām pazīmēm, tāpēc grūsnība var iestāties ļoti agrā vecumā.

Taču katram kaķim ir savs atbilstošais attīstības un dzimumnobriešanas laiks, kas var korelēt atkarībā no dzīvnieka šķirnes, izmēriem, ķermeņa uzbūves. Par atbilstošāko operācijas vecumu vislabāk būtu konsultēties ar veterinārārstu.


Sterilizācijai piemīt labvēlīga ietekme uz kaķa veselību

 • Nesterilizētām kaķenēm paaugstinās risks dzīves laikā saskarties ar strutaina dzemdes iekaisuma attīstību;
 • Runčiem, kas tiek izmantoti pārošanai, kastrācija ieteicama uzreiz pēc pēdējās plānotās pārošanas. Dzimumhormoni ir spēcīgi hormoni, tāpēc, ja dzīvnieks netiek kastrēts, tas tiek pakļauts ilgstošam stresam;
 • Samazinās infekciju nodošanas risks nākamajai paaudzei;
 • Mazinās dzemdību riski;
 • Kastrētiem kaķiem samazinās kautiņu riski, kam var sekot tādu saslimšanu izplatīšanās kā kaķu imūndeficīts un kaķu leikēmija;
 • Dzīvniekam samazinās riski iegūt traumas, abscesus, kas nereti rodas cīņā par dominanci.


Kaķu kastrācijas pozitīvie aspekti no saimnieku viedokļa

 • Kaķim samazinās klaiņošanas nepieciešamība;
 • Samazinās vēlme iezīmēt teritoriju (arī iekštelpās);
 • Samazinās izmaksas kaķa uzturēšanai (retāk iet uz kastīti);
 • Mazinās specifiskais urīna aromāts;
 • Konsekventāka uzvedība, jo mazinās dzimumhormonu iedarbība (var mazināt agresijas pazīmes);
 • Izpaliek dzemdības, kaķēnu kopšanas periods un saimnieku meklēšana kaķēniem.


Suņu sterilizācijaTāpat kā kaķus arī suņus, kas nav paredzēti vaislas darbam mēs iesakām sterilizēt, jo pozitīvie aspekti šai procedūrai ir noteikti vairāk nekā negatīvie. Kuce var meklēties 1- 2 reizes gadā un meklēšanās ilgst aptuveni 3-4 nedēļas.

Vidēji ieteicamais vecums suņu kastrācijai/sterilizācijai ir no 6 - 10 mēnešu vecumam, taču tas var būt arī 1 gada vecumā vai pat vēlāk, atkarībā no šķirnes, svara un izmēra. Liela izmēra suņiem gan skeleta  gan dzimumnobriešana notiek krietni vēlāk, nekā mazo šķirņu pārstāvjiem.

 

Mazāk bezsaimnieku suņu

Bezatbildīgu suņu saimnieku rīcība noved pie bezsaimnieku suņu populācijas skaita pieauguma – suņi nekontrolēti vairojas un nereti nevēlamu kucēnu metienus vienkārši izmet uz ielas. Katru gadu klaiņojošo suņu skaits pieaug, kas rada draudus arī sabiedrībai – tiek sakosti cilvēki.

Sterilizējot savu suni, mēs kaut nedaudz varam palīdzēt kādam sunim patversmē atrast jaunus saimniekus, kā arī samazināt klaiņojošo dzīvnieku skaitu un nekontrolētu dzīvnieku vairošanos. Mūsdienās, diemžēl, suņu skaits dzīvnieku patversmēs ir ļoti liels un, kā liecina statistika, tam nav tieksme samazināties.


Līdzeklis pret nekontrolējamu uzvedību

Nekastrēti suņi, it sevišķi vīriešu kārtas pārstāvji, izrāda nevēlamu uzvedību, kas bieži vien ir saistīta ar hiperseksualitāti. Tie izrāda dominanci gan pret saimniekiem, gan citiem suņiem un bieži nekastrētu suņu starpā var novērot savstarpēju “cīņu par varu”. Šiem suņiem ir tieksme izrādīt seksuāla rakstura uzvedību, klaiņot prom no mājām, iezīmēt teritoriju, aplekt priekšmetus – mīkstās rotaļlietas, spilvenus u.tml.

Sterilizētiem dzīvniekiem nav vēlme meklēties un tie daudz retāk aizklīst prom no mājām, tādejādi samazinās autotraumu iespējamība, risks sakauties ar citiem suņiem.

Kastrēti/ sterilizēti suņi ir mazāk agresīvi gan attiecībā pret saviem sugas brāļiem, gan pret cilvēkiem.

Jāatzīmē arī ka sterilizētiem/ kastrētiem suņiem novēro labāku koncentrēšanās spēju – gadījumā, ja suns tiek izmantots darbam, tos ir vieglāk apmācīt un trenēt.

Operācijas priekšrocības dzīvnieka veselībai

Vīriešu kārtas suņiem:

 • Samazina risku saslimt ar sēklinieku audzēju
 • Samazināts risks iegūt prostatas slimības
 • Samazināta iespējamība iegūt perianālās fistulas


Sieviešu kārtas suņiem:

 • Ja sterilizāciju veic pirms 2,5 gadu vecuma, būtiski samazinās iespējamība saslimt ar piena dziedzeru audzēju (visbiežāk sastopamie audzēji kucēm), kā arī citiem reproduktīvo orgānu audzējiem;
 • Nav iespējams saslimt ar piometru (strutains dzemdes iekaisums, kas rada vispārēju organisma intoksikāciju). Nekastrētām kucēm iespēja saslimt ar piometru ir 23% gadījumos un no šīs slimības iet bojā aptuveni 1% nekastrētu sieviešu kārtas suņu;
 • Samazināts risks iegūt perianālo fistulu;
 • Atkārtotas grūsnības atstāj negatīvu iespaidu uz kuces organismu, kas ilgtermiņā izpaužas kā vispārēji veselības traucējumi.


Komplikāciju iespējamība minimāla

Jāpatur arī prātā, ka veicot jebkuru ķirurģisku operāciju pastāv zināms risks, pat ja tā ir rutīnas operācija, kā sterilizācija/ kastrācija. Tā ir iejaukšanās dzīvnieka organismā un ņemot vērā, ka katrs organisms ir unikāls, reakcija var būt dažāda, tādēļ mūsu speciālisti pirms operācijām saviem pacientiem iesaka veikt asins analīzes, lai pārliecinātos par to veselības stāvokli. Komplikāciju iespējamība veseliem dzīvniekiem ir minimāla.

Pēc sterilizācijas iesakām pievērst uzmanību dzīvnieku ēdināšanai un barot tos ar barību, kas paredzēta sterilizētiem dzīvniekiem. Ja dzīvnieks ēd mājās gatavotu barību, noteikti iesakām konsultēties ar speciālistu, kas jums palīdzēs izvēlēties barību un to sabalansēt. Nedrīkst aizmirst arī par fizisko slodzi – gan sterilizētiem, gan nesterilizētiem dzīvniekiem ir jānodrošina šķirnei atbilstošs pastaigu daudzums un ilgums.

Kontrolēsim savu mīluļu uzvedību, izvairīsimies no lieka stresa, kā arī pasargāsim savus mājdzīvniekus no nopietnām saslimšanām un, iespējams, arī pāragras nāves, ko var izraisīt audzēji un citas saslimšanas. Pēc sterilizācijas rūpēsimies par savu mīluļu veselīgu ēdināšanu un  aktīvu dzīvesveidu!

 

Uz tikšanos Dino Zoo Klīnikās, Krasta iela 52 un Stirnu ielā 26, Rīga. Tālr. 67327923!

Līdz pat aprīļa beigām izmanto īpašu piedāvājumu visiem Dino Zoo klīniku klientiem -  veicot kaķa sterilizāciju – DĀVANĀ specializētas barības komplekts no PURINA PRO PLAN un noderīgi padomi kaķa aprūpei.

Klīnikas akcijas piedāvājums kaķu sterilizācijas procedūrai.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

kaķim smaka no mutes

Sveiki,man ir iegadats meinkuns no audzetavas,5 menesi meitene,vinai parsvara ir visu laiku atverta mute vala, un no mutes nak sausmiga smaka,kas tas varetu but?ediens nav mainits tads pats ka no audzetavas, Ed vina labi,smaganas un zobi izskatas labi,

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

iespējams kaķim mainās zobi un tādēļ smaka ir nedaudz intensīvāka. Jebkurā gadījumā dzīvnieku būtu labāk atrādīt veterinārārstam.

 

Ar cieņu ,

Dino Zoo klīnika

Labdien.Mēs ģimenē izlēmām dot mājas kaķēnam runcītim no patvetsmes,bet vēlamies paņemt vēl vienu kaķēnu arī runcīti,ļoti sirdī iekrita,bet ir raizes vai augot kopā nebūs problēma ar tetetorijas dalīšanu,mums ir liela lauku māja.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Ar bezšķirnes kaķiem ir tā, ka nevar prognozēt šķirnei raksturīgu raksturu un tapēc ir grūti prognozēt kaķu kopdzīves reakciju. Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un ir vienpatis, bet protams ir izņēmumi, kā meinkūni un citas aborigēnās šķirnes, kas var dzīvot vairāki kopā un būs draudzīgi

kaķim pampst lūpa

Labvakar! Skotu kaķenīte, šobrīd 10mēneši. Ik pēc ~ 2 mēneši mūs nomoka problēma, kas visu laiku atkārtojas. Braucam pie vetārstiem, ielaiž šprici, pāriet. Paiet 1,5-2mēn, atkal viss no jauna. Trauki nomainīti, barība mainīta, nekas nepalīdz. Pampst apakšlūpa, līdz ar to noiet nedaudz arī spalviņa, foto pievienošu. Ēd labi, ir aktīva, taču nevaram tikt galā ar šo. Pie kā vērsties tālāk? Nav problēma vest pie ārsta ik pēc 2 mēneši, taču cik prātīgi ir patstāvīgi laist iekšā zāles? Esam bezspēcīgi :( Paldies!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

šādā situācijā mēs ieteiktu pakonsultēties ar dermatologu.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju  Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Labdien! Vēstule būs diezgan gara, jo es vēlos situāciju aprakstīt iespējami konkrētāk. Es dzīvoju laukos. 2021. Gada decembrī mums pieklīda Svītruseja ( kaķene par kuru es vēlos uzdot jautājumu.) Viņai tecēja acis, viņa nebija pilnīgi vesela. Kad viņai piedzima kaķēni, pēc kāda laika aizvedām pie veterinārārsta, lai sterelizētu. Veterinārārsts teica, kā sākumā viņa jāizārstē, tad varēs sterelizēt. Devām zāles, palīdzēja un veterinārārsts deva zaļo gaismu. ( Tobrīd viņai bija apmēram ( 2-3 gadi). Aprīļa beigās, maijā sākumā viņai sāka pastiprināti krist ārā spalva. Sākumā nepievērsu tam uzmanību, domāju, kā nāk nost ziemas spalva. Bet spalva lielos daudzumos krīt ārā vēl jo projām. Vienkārši dažas reizes noglaudot muguru spalvas pa gaisu. Kārtīgi izķemmēju, bija ļoti daudz spalvu. Tagad tik daudz neķemmējas spalva ārā, bet noglaudot tik un tā spalva ļoti krīt ārā. Acis viņai arī sākušas vairāk tecēt, vairāk kā iepriekš. Svītruseja dzīvo gan ārā, gan iekšā. Viņa medī un ēd peles. Tāpēc mans jautājums ir šāds. : Kāds varētu būt iemesls tam, kā Svītrusejai tik ļoti krīt ārā spalva? Ko pret to var darīt? Viņa ir attārpota un atblusota ar kompleksajiem pilieniem. Es nevaru garantēt, kā viņai nav blusu vai tārpu, jo kā jau es minēju, viņa uzturās ārā un ēd peles. Es gan nedomāju, kā viņai varētu būt blusas vai tārpi. Jau iepriekš liels paldies par Jūsu veltīto laiku, par to, kā izlasījāt manu garo vēstuli, un protams liels paldies par atbildi!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Spalva var kaķim krist pastiprināti visu laiku un tas nav nekas traks. Ja kaķis dzīvotu tikai ārā visos gadalaikos, tad būtu sezonālā spalvas maiņa, bet ja kaķis dzīvo iekšā gan ārā tad tiek traucēta sezonalitātes spalvas krišana. Var padot arī vitamīnus kas ir domāti spalvai un ādai vai ir speciāli pilieni skaustā pilināmi kas uzlabo spalvas kvalitāti.

Labdien. Runčuks pēc kastrācijas ir kļuvis nežēlīgs pret savu māsu. Itkā grib rotaļāties bet rotaļu laikā nežēlīgi un neatlaidīgi kož viņai mugurā. Ko var darīt lai to novērstu?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Ja runcis ir kastrēts nesen tad var vēl mrēģināt pārot kaķeni tapēc nepieciešams lielāks laiks lai viņš nomierinātos.

kaķa sterilizācija

Какая общая стоимость стерилизации кошки с наркозом и всем что нужно для этой процедуры? кошке 9 месяцев

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kaķa sterilizācijas cena ir 90 eur. Lai pieteiktos uz procedūru lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, Dino Zoo klīnika

Paņēmām lauku kaķēnu, vecumu īsti nezinām, ir zobi, actiņas vaļā, pati ēd un dzer, ir aktīva. Sazinoties ar veterinārārstu, mums ieteica uz konsultāciju nākt pēc nedēļas, lai kaķēns pierod, lika barot ar mātas aizstājējpiena maisījumu + mitru sauso barību. Jau otro dienu kaķēnam caureja un nelieli asins izdalījumi, ūdeni dodam un tas ir pieejams visu laiku. No kā varētu būt caureja? Varbūt pārāk daudz piena? Citreiz kaķēns mēdz apēst gan barību, gan arī pa virsu uzdzert pienu. Kā novērst caureju? Paldies :)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
par cik kaķēns ir paņemts no ielas tas nevar zināt viņa veselības stāvokli un iespējamos iemantotos vīrusus no vecākiem, tādēļ būtu vēlams apmeklēt vēlreiz veterinārārstu lai novērstu caureju un iespējams utaisītu analīzes uz vīrusu slimībām un tad jau izdarīt secinājumu kāda ārstēšana ir nepieciešama.

Abesīnijas kaķi

Sveiki! Audzinu 8 mēn vecu Abesīnieti, runci. Pirms pāris dienām tika kastrēts. Ik pa laikam ejam ārā pie pavadiņas. Kaķēns kā kaķēns, taču nepārspīlējot viņš visu laiku ņaud, pat ne tā, ka prasītu kaut ko, bet staigā apkārt un bļauj. Ūdens svaigs ir pieejams, ēdiens arī(taču ne par ko neēd sauso barību), ar viņu spēlējos, taču viņam ātri zūd interese. Vai ir kādi ieteikumi kā risināt ņaudēšanas problēmu(veselības problēmas nav konstatētas)? Vai varbūt ir opcija konsultācija ar felinologu dzīvē kopā ar kaķēnu? Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Abesīnijas kaķi tāpat kā siāmas, sfinksi un orientālie kaķi ir ļoti temperamentīgas šķirnes kas vēlas komunikāciju un tādā veidā mēģina komunicēc vai izteikt savu ikdienas garastāvokli un tad ir normāli šīm šķirnēm!

Kaķa veselība

Здравствуйте. Моей кошке около полутора года. У кошки был сильный испуг. И мне кажется у неё заметны сбои в поведении - гиперестезия. У вас есть специалисты, которые могут помочь в этом вопросе? (Спазмы спины, частое вылизывание, гиперактивность)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien, Nepieciešams apmeklēt veterinārārstu, Mūsu klīnikā varat konsultēties!

Labdien! Pēkšņi pazudušas spalvas!Vakar bija viss vietā! Vieta ir gluda, bez ievainojumiem. Kaķim ,runcim, maijā būs gads, kastrēts. Nav novēroti blaugznu līdzīgi veidojumi. Pēdējās nedeļas sākām dot kaķu barību paredzētu kaķiem no gada vecuma.Ir dota svaiga cūkgaļas akna un niere. 2 nedēļas staigā ar pretblusu, ērču siksniņu, bet spalvas tur turas vietā.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
Bez dzīvnieka apskates nevar novērtēt spalvas un ādas stāvokli!, pēc pievienotās bildes vairāk izskatās pēc kailēdes kas ir ļoti lipīga arī cilvēkiem un šajā gadijumā noteikti būtu jādodas uz vizīti pie veterinārārsta.