Atpakaļ

Mājdzīvnieku sterilizācija

Lasi rakstu un uzzini, kāpēc būtiski sterilizēt savu mājdzīvnieku.

Mājdzīvnieku sterilizācija ir kļuvusi par vienu no visbiežāk veicamajām ķirurģiskajām procedūrām veterinārārstu praksē. Tā var pasargāt mājas mīluļus no dažādām saslimšanām, kā arī samazināt bezsaimnieku mājdzīvnieku populāciju,” stāsta DINO ZOO KLĪNIKA veterinārārste Linda Muldiņa Stepanova.

Kas ir sterilizācija?
Sterilizācija ir ķirurģiska operācija, kuras laikā dzīvniekam pilnībā vai daļēji tiek izņemti reproduktīvie orgāni, tādā veidā pārtraucot spēju radīt pēcnācējus. Pamatā sterilizācijas tiek veiktas kaķiem, suņiem un trušiem - gan sieviešu, gan vīriešu kārtas pārstāvjiem.
Sabiedrībā mēdz klejot visai maldīgi stereotipi par mājdzīvnieku sterilizāciju. Visbiežāk pret šo ķirurģisko operāciju mājdzīvniekam iestājas tieši vīrieši, jo viņuprāt kastrācija dzīvniekam laupīs vīrišķību, bet tā nav tiesa, jo dzimumhormonus ražo arī smadzeņu hipotalāms un virsnieru garozas daļa. Pēc operācijas veikšanas dzimumhormoni saglabājās, bet tie ir mazākā daudzumā, līdz ar to mājdzīvniekam pazūd spēja radīt pēcnācējus un attiecīgi arī mazinās pazīmes, kas raksturīgas pie meklēšanās.


Kaķu sterilizācijaNeskatoties uz valsts atbalsta programmām kaķu sterilizācijām un kastrācijām, ar katru gadu bezsaimnieku kaķu populācija gan patversmēs, gan uz ielām ievērojami pieaug. Veicot sterilizāciju ir iespējams ne tikai samazināt nekontrolētu kaķu populācijas savairošanos, bet arī profilaktēt  slimību izplatīšanos kopējā kaķu populācijā.

Katram dzīvnieka īpašniekam, īpaši, ja kaķis dzīvo arī ārā, ir jāparūpējas par sava dzīvnieka sterilizāciju vai kastrāciju. Nekastrēts runcis var nostaigāt ievērojamus attālumus un spēcīgo dzimuminstinktu vadīts kļūt par tēvu neskaitāmiem kaķēnu metieniem tuvējā apkaimē. Savukārt nesterilizēta kaķenīte, var atnest mājās nevēlamu kaķēnu metienu.

Ieteicamais vecums kaķa sterilizācijai

Par operācijai atbilstošu vecumu sabiedrībā viedokļi dalās. Ir cilvēki, kas iestājas par viedokli, ka  sterilizēt kaķus vajadzētu pēc 6 mēnešu vecuma, kad organisms ir pilnībā sasniedzis dzimumbriedumu. Bet, ir arī tādi, kas uzskata, ka kaķi jāsterilizē/jākastrē iespējami agrā vecumā uzreiz pēc vakcinācijas kursa beigām, jo dzimumpazīmes kaķiem var parādīties pat 4 mēnešu vecumā. Kaķenēm pirmā meklēšanās var būt arī bez īpašām pazīmēm, tāpēc grūsnība var iestāties ļoti agrā vecumā.

Taču katram kaķim ir savs atbilstošais attīstības un dzimumnobriešanas laiks, kas var korelēt atkarībā no dzīvnieka šķirnes, izmēriem, ķermeņa uzbūves. Par atbilstošāko operācijas vecumu vislabāk būtu konsultēties ar veterinārārstu.


Sterilizācijai piemīt labvēlīga ietekme uz kaķa veselību

 • Nesterilizētām kaķenēm paaugstinās risks dzīves laikā saskarties ar strutaina dzemdes iekaisuma attīstību;
 • Runčiem, kas tiek izmantoti pārošanai, kastrācija ieteicama uzreiz pēc pēdējās plānotās pārošanas. Dzimumhormoni ir spēcīgi hormoni, tāpēc, ja dzīvnieks netiek kastrēts, tas tiek pakļauts ilgstošam stresam;
 • Samazinās infekciju nodošanas risks nākamajai paaudzei;
 • Mazinās dzemdību riski;
 • Kastrētiem kaķiem samazinās kautiņu riski, kam var sekot tādu saslimšanu izplatīšanās kā kaķu imūndeficīts un kaķu leikēmija;
 • Dzīvniekam samazinās riski iegūt traumas, abscesus, kas nereti rodas cīņā par dominanci.


Kaķu kastrācijas pozitīvie aspekti no saimnieku viedokļa

 • Kaķim samazinās klaiņošanas nepieciešamība;
 • Samazinās vēlme iezīmēt teritoriju (arī iekštelpās);
 • Samazinās izmaksas kaķa uzturēšanai (retāk iet uz kastīti);
 • Mazinās specifiskais urīna aromāts;
 • Konsekventāka uzvedība, jo mazinās dzimumhormonu iedarbība (var mazināt agresijas pazīmes);
 • Izpaliek dzemdības, kaķēnu kopšanas periods un saimnieku meklēšana kaķēniem.


Suņu sterilizācijaTāpat kā kaķus arī suņus, kas nav paredzēti vaislas darbam mēs iesakām sterilizēt, jo pozitīvie aspekti šai procedūrai ir noteikti vairāk nekā negatīvie. Kuce var meklēties 1- 2 reizes gadā un meklēšanās ilgst aptuveni 3-4 nedēļas.

Vidēji ieteicamais vecums suņu kastrācijai/sterilizācijai ir no 6 - 10 mēnešu vecumam, taču tas var būt arī 1 gada vecumā vai pat vēlāk, atkarībā no šķirnes, svara un izmēra. Liela izmēra suņiem gan skeleta  gan dzimumnobriešana notiek krietni vēlāk, nekā mazo šķirņu pārstāvjiem.

 

Mazāk bezsaimnieku suņu

Bezatbildīgu suņu saimnieku rīcība noved pie bezsaimnieku suņu populācijas skaita pieauguma – suņi nekontrolēti vairojas un nereti nevēlamu kucēnu metienus vienkārši izmet uz ielas. Katru gadu klaiņojošo suņu skaits pieaug, kas rada draudus arī sabiedrībai – tiek sakosti cilvēki.

Sterilizējot savu suni, mēs kaut nedaudz varam palīdzēt kādam sunim patversmē atrast jaunus saimniekus, kā arī samazināt klaiņojošo dzīvnieku skaitu un nekontrolētu dzīvnieku vairošanos. Mūsdienās, diemžēl, suņu skaits dzīvnieku patversmēs ir ļoti liels un, kā liecina statistika, tam nav tieksme samazināties.


Līdzeklis pret nekontrolējamu uzvedību

Nekastrēti suņi, it sevišķi vīriešu kārtas pārstāvji, izrāda nevēlamu uzvedību, kas bieži vien ir saistīta ar hiperseksualitāti. Tie izrāda dominanci gan pret saimniekiem, gan citiem suņiem un bieži nekastrētu suņu starpā var novērot savstarpēju “cīņu par varu”. Šiem suņiem ir tieksme izrādīt seksuāla rakstura uzvedību, klaiņot prom no mājām, iezīmēt teritoriju, aplekt priekšmetus – mīkstās rotaļlietas, spilvenus u.tml.

Sterilizētiem dzīvniekiem nav vēlme meklēties un tie daudz retāk aizklīst prom no mājām, tādejādi samazinās autotraumu iespējamība, risks sakauties ar citiem suņiem.

Kastrēti/ sterilizēti suņi ir mazāk agresīvi gan attiecībā pret saviem sugas brāļiem, gan pret cilvēkiem.

Jāatzīmē arī ka sterilizētiem/ kastrētiem suņiem novēro labāku koncentrēšanās spēju – gadījumā, ja suns tiek izmantots darbam, tos ir vieglāk apmācīt un trenēt.

Operācijas priekšrocības dzīvnieka veselībai

Vīriešu kārtas suņiem:

 • Samazina risku saslimt ar sēklinieku audzēju
 • Samazināts risks iegūt prostatas slimības
 • Samazināta iespējamība iegūt perianālās fistulas


Sieviešu kārtas suņiem:

 • Ja sterilizāciju veic pirms 2,5 gadu vecuma, būtiski samazinās iespējamība saslimt ar piena dziedzeru audzēju (visbiežāk sastopamie audzēji kucēm), kā arī citiem reproduktīvo orgānu audzējiem;
 • Nav iespējams saslimt ar piometru (strutains dzemdes iekaisums, kas rada vispārēju organisma intoksikāciju). Nekastrētām kucēm iespēja saslimt ar piometru ir 23% gadījumos un no šīs slimības iet bojā aptuveni 1% nekastrētu sieviešu kārtas suņu;
 • Samazināts risks iegūt perianālo fistulu;
 • Atkārtotas grūsnības atstāj negatīvu iespaidu uz kuces organismu, kas ilgtermiņā izpaužas kā vispārēji veselības traucējumi.


Komplikāciju iespējamība minimāla

Jāpatur arī prātā, ka veicot jebkuru ķirurģisku operāciju pastāv zināms risks, pat ja tā ir rutīnas operācija, kā sterilizācija/ kastrācija. Tā ir iejaukšanās dzīvnieka organismā un ņemot vērā, ka katrs organisms ir unikāls, reakcija var būt dažāda, tādēļ mūsu speciālisti pirms operācijām saviem pacientiem iesaka veikt asins analīzes, lai pārliecinātos par to veselības stāvokli. Komplikāciju iespējamība veseliem dzīvniekiem ir minimāla.

Pēc sterilizācijas iesakām pievērst uzmanību dzīvnieku ēdināšanai un barot tos ar barību, kas paredzēta sterilizētiem dzīvniekiem. Ja dzīvnieks ēd mājās gatavotu barību, noteikti iesakām konsultēties ar speciālistu, kas jums palīdzēs izvēlēties barību un to sabalansēt. Nedrīkst aizmirst arī par fizisko slodzi – gan sterilizētiem, gan nesterilizētiem dzīvniekiem ir jānodrošina šķirnei atbilstošs pastaigu daudzums un ilgums.

Kontrolēsim savu mīluļu uzvedību, izvairīsimies no lieka stresa, kā arī pasargāsim savus mājdzīvniekus no nopietnām saslimšanām un, iespējams, arī pāragras nāves, ko var izraisīt audzēji un citas saslimšanas. Pēc sterilizācijas rūpēsimies par savu mīluļu veselīgu ēdināšanu un  aktīvu dzīvesveidu!

 

Uz tikšanos Dino Zoo Klīnikās, Krasta iela 52 un Stirnu ielā 26, Rīga. Tālr. 67327923!

Līdz pat aprīļa beigām izmanto īpašu piedāvājumu visiem Dino Zoo klīniku klientiem -  veicot kaķa sterilizāciju – DĀVANĀ specializētas barības komplekts no PURINA PRO PLAN un noderīgi padomi kaķa aprūpei.

Klīnikas akcijas piedāvājums kaķu sterilizācijas procedūrai.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķis nekopj savu kažoku

Sveiki Mums mājas ir kaķis, nu jau 7 mēneši. Viņš tika atrasts kūtī bez mammas, tika barots ar šprici. Viņš nav apguvis prasmi mazgāt savu kažoku, to nedara.. mājās ir vecāks kaķis, bet viņi nedzīvojas kopā, lai mazais kaut ko iemācītos. Vai ir kāda iespeja kā likt viņam kažoku mazgāt? Šobrīd x mēnesi lieku dušā, savādāk nekā, kaķis ir pūkains un spalva izskatās traki, ja netiek kopta.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Dzīvniekiem diemžēl nevar nekādi iemācīt kopt kažoku, jo tāpat kā cilvēkirm ir tīrīgāki un ne tik tīrīgi. Vienīgais ko varat, tas ir pašiem kopt kaķim kažoku vai ir iespēja kaķi vest uz kaķu frizētavu uz kažoka sakopšanu.

Labdien!Vēlos Jūsu padomu.Paņēmām kaķenīti(5m),no patversmes.Ļoti patīk,ka viņu glauda,murrā,glaužas klāt,tikai tad kad viņu ar viltu noķer,bet tā mūk zem gultas un pati klāt nenāk.Kā palīdzēt pārvarēt viņas nedrošību.Vai tas ar laiku pāries,kad sapratīs to ka neviens pāri nedara un tikai mīlē?Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Kaķēnam jaunajās mājās noteikti ir  nepieciešams laiks lai pierastu, bet iespējams pie vainas ir kaķēna raksturs, jo nav zināms, kāda izcelsme ir bijusi kaķēnam un nav zināms kādi ģenētiski bijuši vecāki un dzīvniekiem no patversmēs nekad nav prognozējams raksturs.

Baiļu agresija

Labdien! Man ir 10 mēnešus vecs runcis un jau kopš mazotnes ir “pielipis” tikai man. Kad esam divatā, kaķis ir mīlīgs, vienmēr nāk gulēt blakus/virsū, pat vaigu laiza, ļoti mīļš. Tomēr, kad nāk kāds ciemos, vai mēs braucam uz laukiem, kaķis paliek agresīvs. Šī agresija ir augusi spēcīgāka, kaķis neļaujās sev pieskarties, skrāpē, kož, rūc. Ļoti bieži agresija ir tieši uz manu pusi, dažreiz gan uz citiem cilvēkiem. Vispār nesaprotu kā ar to lai cīnās.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un viņam nepatīj jaunas vai svešas vietas, tāpat arī kaķim var nepatikt sveši cilvēki viņa teritorijā. Kaķi var kļūt agresīvi stresa situācijā un šim kaķim tas izpaužas kā baiļu agresija! Ja kāds nāk ciemos un kaķis sāk agresīvi uzvesties, tad ciemiņš var paņemt kādu no kaķu mantiņām un mēģināt paspēlēties ar kaķi, kas ļaus kaķim nedaudz pārslēgties uz rotaļu un mazināt stresu.

Kaķim iesnas

Labdien.Manam britu kaķim ir iesnas .Ļoti bieži apmeklējām vet.Ārstējam ar antibiotikām.Bet iesnas pēc neilga laika parādās atkal no jauna.Kaķim 10gadi.Ēd,dzer labi.Ja iesnas neārstē,tās sāk palikt strutainas un lipīgas.Vet ārsti saka nav ārstējamas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku un nezinot pilnu slimības vēsturi un veiktās analīzes, ir neiespējami sniegt padomus vai konsultēt. Lai noskaidrotu iesnu iemeslu, dzīvniekam ir nepieciešams veikt padziļinātu izmeklēšanu, analīzes.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo  klīnika

kaķa barošana

Labdien! Manam kaķītim ir 6 mēneši. Jau divus nedēļas nevar ēst konservantu un sausu. Kāpēc? Ēd vistas fileju.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

īsti nesapratām Jūsu jautājumu, taču kaķis izvēlas to, kas viņam garšo labāk, ja piedāvājums ir dažāds.

Kaķis var ēst arī vistas fileju, tikai barojot dzīvnieku ar dabīgo barību, būtu vēlams konsultēties ar veterinārārstu, kas specializējas dzīvnieku ēdināšanā, lai varētu sabalansēt dzīvniekam nepieciešamo barības daudzumu un piedevas.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

 

Zobu maiņa kaķiem

Cik ilgi var mainīties zobi Main Coon kakiem zobi?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jūsu kaķim līdz sešu mēnešu vecumam jābūt pilnam 30 pieaugušo zobu komplektam. Tomēr dažiem var paiet pat deviņi mēneši, līdz visi zobi ir nomainījušies!

Urīnceļu problēmas kaķiem

Kaķenei pēc dzemdībām sākas urīns nesaturēšana un mazliet asinis,visu laiku laiza to vietu ,,kas tas varētu būt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Šajā jautājumā jums veterinārārsts varēs palīdzēt tikai veicot izmeklējumus, tāpēc iesakām doties pie ārsta!

Nieze kaķēnam

Kaķēns 2 mēn.vecs ļoti kasās, bet blusas nemana,kas var būt par iemeslu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Blusas iespējams arī nepamanīt, jo tās uz dzīvnieka tikai barojas, pārējais dzīves cikls notiek apkārtējā vidē, ja dzīvnieks ir vairāk jutīgs pret šī parazīta siekalām, tad tam pietiek arī ar pāris blusām, kas iekodušas. Sākumā kaķēns jāapstrādā pret blusām, ar medikamentiem ko var iegādāties veterinārājās aptiekās vai klīnikās, tikai tad var izslēgt to esamību! Tas noteikti būtu pirmais solis, pirms sākat meklēt citus ierosonātājus!

Astes kosmētiskais defekts

Labdien! Siāmas kaķītim (2 mēneši) ir lauztās astes sindroms (astes galiņš gredzentiņā). Kā tas ietekmē dzīvnieku un vai šis defekts ir labojums?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ja tas kaķēnu pašu nesatrauc, viņš to nelaiza, negrauž, neizrāda diskomfortu, kad to aiztiek, tad tas ir vairāk kā kosmētisks defekts. Ja tomēr astes deformācija sāk satraukt un traucēt pašam kaķim, tad jādodās pie veterinārārsta un jāveic nepieciešamie izmeklējumi, un balstoties uz izmeklējumiem , jāizvēlas attiecīga ārstēšana.

Kaķenei kaķēni

Sveiki. Jautajums saistīts ar tikko dzemdējušu kaķeni. Mums ir 2 kaķi, kaķene dzemdēja 10.02., ka arī mums ir runcis, kaķi ir pilnībā atdalīti, bet kaķene rūc kad runcis iet gar durvīm, ka arī kaķene daudz ņaud kad neesam viņai blakus. Runcim visu laiku gribas iet pie durvīm kur ir kaķene ar bērniem. Ko darīt? Kā palīdzēt kaķenei lai viņai nebūtu jasatraucas par runci?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Jums jānodrošina kaķenei pilnīgs miers un runcis jānodala, lai nav iespējas iet pie durvīm, kur ir kaķene.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika