Atpakaļ

Nodoklis par suni: kas ir suņa nodeva un uz ko tā attiecas?

Lasi rakstu un noskaidro, kādas nodevas ir jāmaksā par suni un kādēļ tas ir jādara regulāri.  

Jāatzīst, ka rūpes par suni prasa gana lielas izmaksas. Nepieciešams veikt gan čipošanu un reģistrāciju LDC dzīvnieku reģistrā, jānodrošina veterinārārsta pārbaudes un ikgadējo vakcinēšanu, tāpat gana daudz izmaksā arī regulāra mīluļa attārpošana un preparāti aizsardzībai pret citiem parazītiem, kā ērces, blusas un utis. Un, protams, arī pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs, kopšanas līdzekļi un aksesuāri sastāda krietnu naudas summu, ar kuru suņa īpašniekam ik mēnesi jārēķinās. 

Tās ir izmaksas, kuru nepieciešamība ir skaidra un pamatota. Taču nodoklis par suni, kas jāmaksā atsevišķu pašvaldību suņu saimniekiem, ir neskaidrs un daudziem nemaz nezināms maksājums. Turklāt tiem, kam par šo nodokli ir zināms, tomēr nav līdz galam skaidrs – kāpēc tas jāmaksā un, kur šī ikgadējā nodeva par suni tiek novirzīta. 

 

Ja arī tev nav skaidrs, kas ir suņu nodoklis un, vai suņa nodeva jāmaksā arī tev – turpini lasīt un uzzini visu aktuālo informāciju!

 

Nodoklis par suni: kas tas ir? 

Lielākā daļa mājdzīvnieku saimnieku nemaz nezina, ka par mājdzīvnieku turēšanu daļā pašvaldību nepieciešams maksāt atsevišķu nodevu. Proti, daļā pašvaldību jāmaksā tikai suņu saimniekiem vai tiem suņu saimniekiem, kas ar četrkājaino draugu mitinās daudzdzīvokļu ēkās, savukārt privātmāju īpašniekiem par savu suni jāmaksā nav. Tāpat atsevišķas pašvaldības iekasē nodokli par kaķiem, kas tiek turēti dzīvokļos utml. 

Suņu nodeva attiecas uz lielo pašvaldību suņu īpašniekiem Rīgā, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Rēzeknē, kā arī daļā mazo pašvaldību – Jēkabpilī, Ogrē, Siguldā un citās. Nodokļa summa svārstās no dažiem eiro, līdz pat 12 eiro gadā. Ierasti summa iemaksājama viena maksājuma ietvaros uz pašvaldības noteiktu norēķinu kontu. 

 

Tiesa gan, ne visās pašvaldībās suņu nodoklis ir jāmaksā. Par to, kādi saistošie noteikumi par mājdzīvnieku turēšanu pašvaldībā ir aktuāli, kā arī pašvaldības noteikto nodevas apjomu un nomaksas kārtību iespējams noskaidrot vēršoties konkrētajā pašvaldībā vai iepazīstoties ar saistošajiem noteikumiem pašvaldības mājas lapā. 

Tāpat katrā pašvaldībā atšķiras arī nosacījumi, kādos gadījumos saimnieks no maksas tiek atbrīvots vai nodevas apjoms tiek samazināts. 

 

Suņu nodoklis Rīgā 

Rīgas domes saistošie noteikumi par mājdzīvnieku turēšanu paredz, ka suņa īpašniekam, sunim sasniedzot 6 mēnešu vecumu, katru gadu līdz 1. martam ir jāmaksā ikgadējā suņa turēšanas nodeva 10 eiro apmērā. 

 

Suņu nodeva jāmaksā jebkuras suņu šķirnes īpašniekiem, arī bezšķirnes suņu saimniekiem.  Nomaksa jāveic ik gadu, visa mīluļa mūža garumā. 

 

Rīgā no maksas ir atbrīvoti suņu saimnieki ar: 

  • 1. vai 2. grupas invaliditāti; 

  • personas ar 3. grupas redzes vai dzirdes invaliditāti; 

  • valsts vai pašvaldības iestādes, kurās tiek audzēti dienesta suņi;  

  • suņa turēšanas nodeva ir samazināta par 50 %, ja suņa īpašnieks ir pensionārs vai suns ir sterilizēts. 

 

Rīgā, pēc suņu nodevas apmaksas veikšanas, veterinārajās klīnikās, kas noslēgušas līgumu ar Rīgas Mājokļu un vides departamentu, iespējams saņemt speciālu suņu turēšanas žetonu. 

 

Arī Dino Zoo veterinārajā klīnikā Rīgā, Krasta ielā 52 iespējams saņemt suņu turēšanas žetonu. 

 

Lai saņemtu suņu turēšanas nodevas žetonu, suņa saimniekam jāuzrāda kvīts par ikgadējās suņa nodevas samaksu vai dokumentus, kas apliecina suņa saimnieka atbrīvošanu no nodevas, un suņa vakcinācijas apliecība, kurā ir atzīmes par suņa vakcināciju pret trakumsērgu. Suņu turēšanas žetona saņemšana nav obligāta


Plašāku informāciju par suņu nodevas samaksu iespējams uzzināt

https://latvija.lv/lv/PPK/dzives-situacija/apakssituacija/p5577.s12088.t1/ProcesaApraksts

 

Suņu reģistrācija 

Svarīgi atcerēties, ka suņu reģistrācija Lauksaimniecības datu centra reģistrā ir obligāta visiem suņiem no 4 mēnešu vecuma. No 2022. gada pirmreizējo reģistrāciju veic tikai praktizējošs vetārsts. Atceries, ka suņa čipēšana nenozīmē, ka dzīvnieks tiks automātiski reģistrēts datubāzē!

Ja suns ir dāvināts vai pirkts, pirms dzīvnieka reģistrācijas jāpārbauda, vai dzīvnieks jau nav reģistrēts, ievadot suņa unikālo mikročipa numuru LDC dzīvnieku reģistrā. Mājdzīvnieka reģistrāciju veic pēc mikročipēšanas, lai sasaistītu dzīvnieka mikročipa numuru ar īpašnieka kontaktinformāciju. 

Mājas mīluļa reģistrācija ir ļoti svarīga dzīvnieka drošībai. Proti, gadījumos, kad pazudis nereģistrēts suns, tad dzīvnieka atrašanas gadījumā tā saimnieku identificēt nevarēs – mikročipa numurs neietvers saimnieka kontaktinformāciju.  

Mikročipēšana un reģistrācija notiek secīgi ar pirmreizējo vakcīnu un pārbaužu veikšanu. Lai to izdarītu, jāizvēlas veterinārā klīnika un jāpiesaka vizīte pie izvēlētā vetārsta. Turklāt svarīgi atcerēties, ka šāda kārtība attiecas ne tikai uz tiem suņu saimniekiem, kas savu mīluli iegādājušies vai pieņēmuši kucēna vecumā, bet arī pieaugušu suņu saimniekiem, kas dzīvnieku pieņēmuši no patversmēm, ja suns pārnācis apgādībā pēc tuvinieka nāves un citos gadījumos. 

 

Vai suņu nodoklis ir obligāts? Kur šī naudas summa tiek novirzīta? 

Pašvaldībās, kurās ir ieviests nodoklis par suni , tā maksāšana ir obligāta. Tiesa gan, šobrīd nav vienotas kontroles sistēmas, kas nodokļa nomaksu pārbauda. Sods par nodevas nemaksāšanu privātpersonām ir no 50 līdz pat 5000 eiro

Ieņēmumi, kas tiek iegūti no suņu īpašniekiem par iekasēto suņu nodokli, tiek ieskaitīti kopējā pašvaldības budžetā. Piemēram, Rīgā par iekasēto naudas summu tiek ierīkoti suņu pastaigu laukumi, izvietotas atgādinājuma zīmes par ekskrementu savākšanu un speciālās atkritumu urnas. 

Dino Zoo – rūpēs par tavu mājdzīvnieku! 

Dino Zoo veikali visā Latvijā, veterinārās aptiekas un Dino Zoo veterinārās klīnikas Rīgā aicina suņu saimniekus, lai kopīgi rūpētos par četrkājaino draugu veselību un labsajūtu katru dienu! 

Tāpat Dino Zoo suņu skola Rīgā, Krasta ielā 52 un Stirnu ielā 26 gaida gan kucēnu, gan pieaugušu un pat suņu senioru saimniekus, lai profesionālu un zinošu suņu treneru vadībā iepazītu un apmācītu savu suni ar modernām un sunim saudzīgām apmācības metodēm! Ienāc dinozoopasaule.lv un uzzini vairāk! 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kā pieradināt kakāt ārā čivava PALDIES!

Labdien!Kā pieradināt kakāt ārā čivava PALDIES!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pēc ēšanas, gulēšanas, spēlēšanas dodaties ar suni ārā. Kād nokārtosies, uzslavējiet.

kā pieradināt lai sunītis kakā ārā?

Lūdzu iesakiet kā pieradināt lai sunītis kakā ārā

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pēc ešanas, spēlēšanas un gulēšanas dodaties ārā ar suni. Kad suns nokārtojās, uzslavējiet.

Vai ar suni drīkst apmeklēt pārtikas veikalu?

Vai ar suni drīkst apmeklēt pārtikas veikalu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ja runā ir par dzīvnieku pārtiku un Dino Zoo veikalu tiklu, tad atbilde būs jā! Par cietiem veikaliem nevaram sniegt atbildi, jo šos noteikumus nosaka katra veikala administrācija.

Kucēna trauksme

Sveiki! Kā mazināt kucēna trauksmi dzirdot skaņas kāpņu telpā? Vēlos lai kucēns nereaģē uz katru skaņu, jo tas notiek arī naktī

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Katrs suns ir savādāks. Neredzot suni grūti ieteikt metodi, ar kuras palīdzību var atrisināt šo problēmu.

Droši varat pieteikties uz individuālo nodarbību zvanot pa telefonu 29390650 vai rakstot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Nodarbības notiek Krasta iela 52 un Stirnu iela 26.

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/

 

 

 

 

 

 

Kucēns čurā mājās

Mūsu kavalierītim ir 4,5 mēneši. Vārdu "pačurā" saprot, bet tikai to nedara pastaigās, bet tiklīdz kā ienāk atpakaļ dzīvoklī. Pēc nakts uzreiz ģērbjos un ņemu pavadu, lai ietu ārā, bet mazais jau paspēj pačurāt uz grīdas. Kā iemācīt, varbūt vajag kādu zoopsihologu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir normāli :) Mēģiniet pēc iespējas ātrāk iznest viņu ārā pēc miega, ēšanas un spēlēšanas. Vediet viņu ārā pa dienu ik pēc 2-3 stundam, ja ir tāda iespēja.

zobārsts sunim

Labdien! Čivauvai pēc zobārsta un narkozes jau trešo nedeļu ir apgrūtināta elpošana. Rij skaļi siekalas un šķauda, klepo, krāc. It kā deguns arī ciet. Un paliek arvien sliktāk. It sevišķi naktīs grūti. Kas tas varētu but un ko darīt šajā situācijā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

ja sunim pēc narkozes ir diskomforts , Jums jāsazinās ar veterinārārstu, kas sunim veica zobu tīrīšanu un to vajadzēja jau darīt laicīgi, negaidot trīs nedēļas. Katram dzīvniekam ir individuāla reakcija uz narkozi un arī pēc mutes dobuma sanācijas procedūras var būt komplikācijas.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку, на неделю. Усыпить не хочу. Порода Папильон, слепой, глухой, аппетит хороший, много пьёт, целый день в лежанке. Туалет делает на салфетке. Если можно привозить к вам на время отъезда, то какая цена в сутки?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Мы не предоставляем подобную услугу. Обратитесь в клинику с круглосуточным стационаром, либо в гостиницу для собак.

Kucēns čurā dīvānā

Labdien! Kādēļ suns pēkšņi nokārtojas dīvānā? Mums ir 6 mēnešus vecs kucēns, kuru radinam iet nokārtoties ārā - dažreiz vēl gadās ķibeles mājās, tomēr pārsvarā jau izdodas nokārtoties ārā. Nokārtoties ejam vismaz ik pa 3h, tomēr pēdējās divas reizes suns starp pastaigām ir piečurājis dīvānu. Par negadījumiem mājās nekad neesam situši, bļāvuši uz viņu utt., arī nekādas lielas pārmaiņas nav notikušas un viņa ikdiena nav mainījusies. Kāds varētu būt iemeslsšādai rīcībai un ko darīt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pārbaudiet vai sunim viss kārtībā ar veselību. Diskomforts urīnceļos arī var izraisīt šādu veselību.

franču buldogs

Добрый день. Как найти специалиста-консультанта по Французским бульдогам.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

mūsu klīnikas speciālisti strādā arī ar franču buldogiem. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika