Atpakaļ

Nodoklis par suni: kas ir suņa nodeva un uz ko tā attiecas?

Lasi rakstu un noskaidro, kādas nodevas ir jāmaksā par suni un kādēļ tas ir jādara regulāri.  

Jāatzīst, ka rūpes par suni prasa gana lielas izmaksas. Nepieciešams veikt gan čipošanu un reģistrāciju LDC dzīvnieku reģistrā, jānodrošina veterinārārsta pārbaudes un ikgadējo vakcinēšanu, tāpat gana daudz izmaksā arī regulāra mīluļa attārpošana un preparāti aizsardzībai pret citiem parazītiem, kā ērces, blusas un utis. Un, protams, arī pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs, kopšanas līdzekļi un aksesuāri sastāda krietnu naudas summu, ar kuru suņa īpašniekam ik mēnesi jārēķinās. 

Tās ir izmaksas, kuru nepieciešamība ir skaidra un pamatota. Taču nodoklis par suni, kas jāmaksā atsevišķu pašvaldību suņu saimniekiem, ir neskaidrs un daudziem nemaz nezināms maksājums. Turklāt tiem, kam par šo nodokli ir zināms, tomēr nav līdz galam skaidrs – kāpēc tas jāmaksā un, kur šī ikgadējā nodeva par suni tiek novirzīta. 

 

Ja arī tev nav skaidrs, kas ir suņu nodoklis un, vai suņa nodeva jāmaksā arī tev – turpini lasīt un uzzini visu aktuālo informāciju!

 

Nodoklis par suni: kas tas ir? 

Lielākā daļa mājdzīvnieku saimnieku nemaz nezina, ka par mājdzīvnieku turēšanu daļā pašvaldību nepieciešams maksāt atsevišķu nodevu. Proti, daļā pašvaldību jāmaksā tikai suņu saimniekiem vai tiem suņu saimniekiem, kas ar četrkājaino draugu mitinās daudzdzīvokļu ēkās, savukārt privātmāju īpašniekiem par savu suni jāmaksā nav. Tāpat atsevišķas pašvaldības iekasē nodokli par kaķiem, kas tiek turēti dzīvokļos utml. 

Suņu nodeva attiecas uz lielo pašvaldību suņu īpašniekiem Rīgā, Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Rēzeknē, kā arī daļā mazo pašvaldību – Jēkabpilī, Ogrē, Siguldā un citās. Nodokļa summa svārstās no dažiem eiro, līdz pat 12 eiro gadā. Ierasti summa iemaksājama viena maksājuma ietvaros uz pašvaldības noteiktu norēķinu kontu. 

 

Tiesa gan, ne visās pašvaldībās suņu nodoklis ir jāmaksā. Par to, kādi saistošie noteikumi par mājdzīvnieku turēšanu pašvaldībā ir aktuāli, kā arī pašvaldības noteikto nodevas apjomu un nomaksas kārtību iespējams noskaidrot vēršoties konkrētajā pašvaldībā vai iepazīstoties ar saistošajiem noteikumiem pašvaldības mājas lapā. 

Tāpat katrā pašvaldībā atšķiras arī nosacījumi, kādos gadījumos saimnieks no maksas tiek atbrīvots vai nodevas apjoms tiek samazināts. 

 

Suņu nodoklis Rīgā 

Rīgas domes saistošie noteikumi par mājdzīvnieku turēšanu paredz, ka suņa īpašniekam, sunim sasniedzot 6 mēnešu vecumu, katru gadu līdz 1. martam ir jāmaksā ikgadējā suņa turēšanas nodeva 10 eiro apmērā. 

 

Suņu nodeva jāmaksā jebkuras suņu šķirnes īpašniekiem, arī bezšķirnes suņu saimniekiem.  Nomaksa jāveic ik gadu, visa mīluļa mūža garumā. 

 

Rīgā no maksas ir atbrīvoti suņu saimnieki ar: 

  • 1. vai 2. grupas invaliditāti; 

  • personas ar 3. grupas redzes vai dzirdes invaliditāti; 

  • valsts vai pašvaldības iestādes, kurās tiek audzēti dienesta suņi;  

  • suņa turēšanas nodeva ir samazināta par 50 %, ja suņa īpašnieks ir pensionārs vai suns ir sterilizēts. 

 

Rīgā, pēc suņu nodevas apmaksas veikšanas, veterinārajās klīnikās, kas noslēgušas līgumu ar Rīgas Mājokļu un vides departamentu, iespējams saņemt speciālu suņu turēšanas žetonu. 

 

Arī Dino Zoo veterinārajā klīnikā Rīgā, Krasta ielā 52 iespējams saņemt suņu turēšanas žetonu. 

 

Lai saņemtu suņu turēšanas nodevas žetonu, suņa saimniekam jāuzrāda kvīts par ikgadējās suņa nodevas samaksu vai dokumentus, kas apliecina suņa saimnieka atbrīvošanu no nodevas, un suņa vakcinācijas apliecība, kurā ir atzīmes par suņa vakcināciju pret trakumsērgu. Suņu turēšanas žetona saņemšana nav obligāta


Plašāku informāciju par suņu nodevas samaksu iespējams uzzināt

https://latvija.lv/lv/PPK/dzives-situacija/apakssituacija/p5577.s12088.t1/ProcesaApraksts

 

Suņu reģistrācija 

Svarīgi atcerēties, ka suņu reģistrācija Lauksaimniecības datu centra reģistrā ir obligāta visiem suņiem no 4 mēnešu vecuma. No 2022. gada pirmreizējo reģistrāciju veic tikai praktizējošs vetārsts. Atceries, ka suņa čipēšana nenozīmē, ka dzīvnieks tiks automātiski reģistrēts datubāzē!

Ja suns ir dāvināts vai pirkts, pirms dzīvnieka reģistrācijas jāpārbauda, vai dzīvnieks jau nav reģistrēts, ievadot suņa unikālo mikročipa numuru LDC dzīvnieku reģistrā. Mājdzīvnieka reģistrāciju veic pēc mikročipēšanas, lai sasaistītu dzīvnieka mikročipa numuru ar īpašnieka kontaktinformāciju. 

Mājas mīluļa reģistrācija ir ļoti svarīga dzīvnieka drošībai. Proti, gadījumos, kad pazudis nereģistrēts suns, tad dzīvnieka atrašanas gadījumā tā saimnieku identificēt nevarēs – mikročipa numurs neietvers saimnieka kontaktinformāciju.  

Mikročipēšana un reģistrācija notiek secīgi ar pirmreizējo vakcīnu un pārbaužu veikšanu. Lai to izdarītu, jāizvēlas veterinārā klīnika un jāpiesaka vizīte pie izvēlētā vetārsta. Turklāt svarīgi atcerēties, ka šāda kārtība attiecas ne tikai uz tiem suņu saimniekiem, kas savu mīluli iegādājušies vai pieņēmuši kucēna vecumā, bet arī pieaugušu suņu saimniekiem, kas dzīvnieku pieņēmuši no patversmēm, ja suns pārnācis apgādībā pēc tuvinieka nāves un citos gadījumos. 

 

Vai suņu nodoklis ir obligāts? Kur šī naudas summa tiek novirzīta? 

Pašvaldībās, kurās ir ieviests nodoklis par suni , tā maksāšana ir obligāta. Tiesa gan, šobrīd nav vienotas kontroles sistēmas, kas nodokļa nomaksu pārbauda. Sods par nodevas nemaksāšanu privātpersonām ir no 50 līdz pat 5000 eiro

Ieņēmumi, kas tiek iegūti no suņu īpašniekiem par iekasēto suņu nodokli, tiek ieskaitīti kopējā pašvaldības budžetā. Piemēram, Rīgā par iekasēto naudas summu tiek ierīkoti suņu pastaigu laukumi, izvietotas atgādinājuma zīmes par ekskrementu savākšanu un speciālās atkritumu urnas. 

Dino Zoo – rūpēs par tavu mājdzīvnieku! 

Dino Zoo veikali visā Latvijā, veterinārās aptiekas un Dino Zoo veterinārās klīnikas Rīgā aicina suņu saimniekus, lai kopīgi rūpētos par četrkājaino draugu veselību un labsajūtu katru dienu! 

Tāpat Dino Zoo suņu skola Rīgā, Krasta ielā 52 un Stirnu ielā 26 gaida gan kucēnu, gan pieaugušu un pat suņu senioru saimniekus, lai profesionālu un zinošu suņu treneru vadībā iepazītu un apmācītu savu suni ar modernām un sunim saudzīgām apmācības metodēm! Ienāc dinozoopasaule.lv un uzzini vairāk! 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kad ņemam kucēnu mums neiedeva nekādus dokumentus , kas apliecinātu viņas šķirņu. Tagad sunim ir jau 2 gadi un gribam , lai viņai būtu kucēni , kādus dokumentus būtu jādabū , lai apliecināt šķirņu un pēc tam arī pircējiem būtu tie dokumenti ? Varbūt jāvēršas uz kādu klubu vai pie vetārsta ? (Suņa šķirne ir Džeks rasels , vismaz pēc izskata un uzvedības ; Saimniece ,pie kuras ņemam ,neatbild )

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Suņa šķirni var apliecināt tikai ciltsraksti. Sunim ar ciltsrakstiem ir jāaiziet uz dažām izstādem un jāsaņem vērtējums, ar kuru tālāk suns var tikt izmantots vaislā. Iet uz izstādēm var tikai pēc iestāšanas klubā. Kā arī no kluba ir jāsaņem pārošanas atļauju.

 

Sibīrijas haskijs - standarts

Vai jūs varētu man lūdzu atsūtīt par Sibīrijas haskija auguma garumu un augstumu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Ar Sibīrijas haskija standartu Jūs varat iepazīties šeit.

http://www.dogs.lv/files/siberianhusky.pdf

Suns, 2 gadi pa nakti ir atsācis regulāri čurāt savā istabā.

Labdien! Suns, 2 gadi pa nakti ir atsācis regulāri čurāt savā istabā. Vēlā vakarā, pus stundu pirms gulētiešanas tik izlaists ārā, kur nokārtojas, bet nakts vidū, kad pallet viens tāpat piečurā istabu. Naktīs, kad suns nav viens un guļ kopā ar saimniekiem vienā istabā, tad problēmas nav un var izsturēt visu nakti.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Šajā gadijumā ir jāparbaudā veselību. Asins un urīna analīzes. Ja viss ir kārtībā, tad kinologs.

Labdien! Vēlos uzzināt cik maksā viena nodarbība suñu skolā 6 mēnešu vecam vācu aitu sunim un cik bieži vajadzētu iet? Paldies jau iepriekš!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pakalpojumu cenrādis izskatās šādi:

Pakalpojums Individuāli Grupā Abonements, 5 nodarbības grupā
Hendlings, 1h 20.00 12.00 48.00
Suņu paklausības nodarbības, 1h 30.00 15.00 60.00
Paklausības rallijs, 1h   15.00 60.00
Konsultācija, 0.5h 20.00    
Kucēnu skola, 1h   12.00 48.00
Suņu fitness, 1h 25.00    
Skrejceliņš, 0,5h 7.00  

 

Apmeklēt suņu var 1 vai 2 rezies nedēļā. Bet obligāti ir jāstrādā ar suni regulāri un secīgi katru dienu arī mājas apstākļos.

 

Suņa apzīmēšana ar mikročipu & vakcinēšana

Labdien! Vēlos uzdot jautājumu par čipēšanu: No cik mēnešiem var čipēt suni?Kā arī vakcinēt? Paldies jau iepriekš! Ar cieņu:Ilze

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Suns ir obligāti jāapzīmē ar mikroshēmu un jāreģistrē datubāzē, kā arī tam ir jābūt izsniegtai mājas (istabas) dzīvnieka pasei līdz četru mēnešu vecumam.

Suņa vakcināciju parasti uzsāk 6- 8 nedēļu vecumā, trakumsērgu ne ātrāk kā 12 nedēļu vecumā.

ar cieņu 

Dino Zoo klīnika

Acs sunim

Добрый день! У 3х месячного щенка французского бульдога после прогулки наверное лопнул капилляр в глазу, нет сильного кровавого пятна, а не большой развод. Глаз не слезится, не гноится и нормально реагирует если глажу рядом. Из-за чего это может юфть? Что желательно сделать? Не уверена, что даже лопнул капилляр. У щенка вокруг глаз немного розоватые/красненькие веки с внутренней стороны, это нормально?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Acs apsārtums var būt dažādu iemeslu dēļ - iespējams pastaigas laikā acī ir  iekļuvušas smiltis, utt. Ja satraucaties  par dzīvnieka labsajūtu un veselības stāvokli, lūdzam jūs pierakstīties pie speciālista Dino Zoo klīnikā  pa tālruni 67327923 un veterinārārsts sniegs jums atbildes uz jautājumiem, kā arī nozīmēs nepieciešamo ārstēšanu, ja tāda būs nepieciešama.

Suņa frizēšana

Labvakar.Vēlos pierakstīt suņu meiteni uz kažoka mazgāšanu+ žāvēšanu..Bet viņai īsti nepatīk tā procedūra+ sveši cilvēki..Spalva ir vidēji bieza..Gribētu kaut reizi izmantot šo pakalpojumu savai sunītei.

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labrīt!

Galvenais lai sunim nav agresija pret citiem dzīvniekiem un cilvēkiem.

Pierakstīties var pa telefonu 29390650 vai caur e-pastu frizetava@dinozoo.lv

Kā neļaut 2 mēn.v.zelta retrīveram grauzt mēbeles,paklājus,apavus?

Kā neļaut 2 mēn.v.zelta retrīveram grauzt mēbeles,paklājus,apavus?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ta ir normāla kucēna uzvedība :)

Viens no variantiem ir pieradināt suni dzīvot būrī, kad Jūs esat prom vai kad Jums nav laika un iespējas darboties ar suni, kā arī pieskatīt viņu. 

Nākamais variants ir novākt apavus un paklājus un nedot kucēnam iespēju kļūdīties. Mēbeles var apstrādāt ar zoo veikalā nopērkamo spreju:

https://www.dinozoo.lv/sunu-atbaidoss-lidzeklis-beaphar-stop-it-dog-100-ml/

 

Dodiet kucēnam gan fizisko, gan mentālo slodzi saskaņa ar viņa vecumu. Privātu mantu vietā piedāvājiet suņu rotaļlietas:

https://www.dinozoo.lv/suniem/rotallietas/zobiem/

Labdien cik ir jāmaksā pa nodarbībām?

Labdien es gribu uzināt cik ir jāmaksā 2mēnešu veciem sunīšiem ir jāmaksā,pa nodarbībām. Labdien cik ir jāmaksā pa nodarbībām

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ar mūsu pakalpojumu cenrādi var iepazīties šeit:

https://dinozoopasaule.lv/lv/sunu-skolas/cenradis

 

Nodarbības var apmeklēt tikai vakcinēts kucēns. 

kucēni

Ko darīt...? Manai kucei piedzima 12 kucēni un tikai 9 pupiņi, ir pagājušas tikai nepilnas 2 nedēļas bet piens kļūst ar vien mazāk un mazāk... Kucēni jau vārgi mamma nemierīga... Dodu daudz ēst bet tas neko nemaina

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Noteikti sazinieties ar savu veterinārārstau. Kucēni jāpiebaro ar mākslīgā piena maisījumu kucēniem (no pudelītes)!