Atpakaļ

Sunim caureja: cēloņi, simptomi un efektīva ārstēšana

Šajā rakstā Dino Zoo eksperts sniedz praktisku informāciju ikvienam suņa saimniekam: kā atpazīt ar caureju saistītos simptomus, saprast, vai tā ir viegla īslaicīga problēma vai iemesls nopietnām bažām, un kā rīkoties, lai palīdzētu mīlulim atgūt veselību un izvairītos no smagu komplikāciju riska. 

Diareja jeb caureja suņiem ir bieži izplatīta problēma, kas var liecināt par dažādām veselības problēmām. Lai novērstu nopietnu komplikāciju risku, svarīga ir savlaicīga rīcība. Šajā rakstā Dino Zoo eksperte, veterinārās klīnikas vadītāja Kristīne Dumpe - Siļķe sniedz praktisku informāciju ikvienam suņa saimniekam: kā atpazīt ar caureju saistītos simptomus, saprast, vai tā ir viegla īslaicīga problēma vai iemesls nopietnām bažām, un kā rīkoties, lai palīdzētu mīlulim atgūt veselību un izvairītos no smagu komplikāciju riska. 

 

Sunim caureja – būtiskākais īsumā: 

  • Diagnostika: caureju sunim var izraisīt dažādi cēloņi, tādēļ precīza diagnostika ir pirmais un vissvarīgākais solis efektīvai palīdzībai; 

  • Simptomi: var variēt no viegliem gremošanas traucējumiem līdz nopietnai dehidratācijai un citām komplikācijām, atkarībā no caurejas izraisītāja; 

  • Ārstēšana: pareizas ārstēšanas izvēle vienmēr ir atkarīga no precīza cēloņa un simptomu smaguma pakāpes.

Attēls ar gaišu suni gultā

Biežākie suņu caurejas cēloņi 

Caureja suņiem ir salīdzinoši bieži izplatīta parādība, taču svarīgi saprast, ka caureja pati par sevi nav slimība. Tā signalizē par gremošanas trakta darbības traucējumiem un var būt saistīta ar plašu cēloņu spektru, sākot no viegli novēršamām uztura kļūdām līdz pat nopietnām saslimšanām. Pareiza un savlaicīga cēloņa diagnostika ir būtiskākais solis, lai dzīvniekam sniegtu efektīvu ārstēšanu un novērstu iespējamās komplikācijas.

  • Nepiemērots uzturs, diētas kļūdas: suņi, būdami dabiski zinātkāri dzīvnieki, pastaigu laikā nereti mēdz pagaršot atkritumus, bojātus pārtikas produktus vai pat toksiskas vielas, kas tieši kairina zarnu gļotādu un izraisa caureju. Arī  straujas izmaiņas suņa ēdienkartē, piemēram, pāreja uz jaunu barības veidu bez pakāpeniskas ieviešanas, pārmērīga mīluļa lutināšana ar suņu našķiem, īpaši tādiem, kas ir bagāti ar taukiem vai mākslīgām piedevām, kā arī cienāšana ar cilvēkiem paredzētu pārtiku var būt cēlonis gremošanas traucējumiem un caurejai. Tāpēc rūpīga suņa uztura uzraudzība un pakāpeniska barības nomaiņa ir svarīgi faktori caurejas riska mazināšanai.

  • Infekcijas: vīrusu infekcijas, piemēram, parvovīruss, ir īpaši bīstamas kucēniem un suņiem ar novājinātu imunitāti, izraisot smagu caureju, vemšanu un dehidratāciju. Retāk, taču zarnu iekaisumu un caureju var izraisīt arī bakteriālās infekcijas, piemēram, salmoneloze un E. coli infekcija. Higiēnas pasākumi un vakcinācija ir būtiski infekciju profilaksei un caurejas riska mazināšanai. 

  • Endoparazīti: caureja var liecināt arī par inficēšanos ar iekšējiem parazītiem. Dažādi endoparazīti, tostarp apaļtārpi, cērmes un lenteņi, var inficēt suņa zarnu traktu, izraisot iekaisumu un gremošanas traucējumus. Inficēšanās var notikt, norijot inficētas fekālijas, piesārņotu ūdeni vai barību. Parazitārās invāzijas var izraisīt ne tikai caureju, bet arī tādus simptomus kā svara zudumu, vemšanu un vispārēju vājumu. Regulāra attārpošana, īpaši kucēniem un suņiem ar augstu risku inficēties, ir būtiska, lai novērstu un ārstētu parazītu infekcijas un ar tām saistīto caureju.

  • Citas saslimšanas: caureja var būt sekundāra pazīme nopietnām iekšējām slimībām, kas skar dažādas suņa organisma orgānu sistēmas. Iekaisīgas zarnu slimības (IBD), kas ir analoģiskas Krona slimībai cilvēkiem, var izraisīt hronisku zarnu iekaisumu un caureju, kas var būt grūti ārstējama. Aizkuņģa dziedzera slimības var traucēt gremošanas enzīmu sintēzi, kas ir nepieciešami barības vielu sagremošanai, un izraisīt caureju. Tāpat arī aknu un nieru patoloģijas, vairogdziedzera slimības un citas endokrīnas disfunkcijas var ietekmēt gremošanas sistēmas darbību, izraisot caureju un citus simptomus. 

  • Medikamenti: atsevišķi medikamenti, piemēram, antibiotikas, nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (NPL) vai ķīmijterapijas medikamenti var izraisīt caureju kā nevēlamu blakusparādību. Ja pēc medikamentu lietošanas sunim parādās caureja, ir svarīgi sazināties ar veterinārārstu, lai apspriestu alternatīvas ārstēšanas iespējas vai simptomātisku terapiju caurejas mazināšanai. 

Attēls ar suni savā gultiņā

Sunim caureja: biežākie simptomi

Caurejas pazīmes suņiem var būt dažādas, atkarībā no izraisītāja un slimības smaguma. Galvenā pazīme, protams, ir šķidra vēdera izeja. Fēces var būt ļoti ūdeņainas, mīkstas vai saturēt gļotas un/vai asinis. Vēdera izeja kļūst biežāka, un suns var nepaspēt nokārtoties ārā.

Papildus vēdera izejas izmaiņām var parādīties arī citi simptomi:

  • Vemšana: bieži pavada caureju, īpaši saindēšanās vai infekciju gadījumā.

  • Vispārējs nespēks un letarģija: suns var kļūt mazāk aktīvs, izrādīt pastiprinātu miegainību un apātiju. Šie simptomi var būt saistīti ar vispārēju diskomfortu, dehidratāciju, elektrolītu disbalansu un pamatslimības ietekmi uz organismu. Letarģija var progresēt līdz apātiskam stāvoklim, kad suns vairs nereaģē uz apkārtējo vidi.

  • Ēstgribas trūkums: caurejas laikā suns var atteikties no ēdiena vai ēst mazāk. Ilgstošs ēstgribas trūkums var pastiprināt nespēku un palēnināt atveseļošanās procesu.

  • Dehidratācija (atūdeņošanās): šķidra vēdera izeja un vemšana organismā izraisa strauju šķidruma zudumu, kas var ātri izraisīt dehidratāciju. Dehidratācija ir īpaši bīstama kucēniem, gados vecākiem suņiem un suņiem ar hroniskām slimībām. Dehidratācijas pazīmes ir sausas smaganas, iegrimušas acis un ādas elastības zudums. 

  • Sāpes vēderā: suns var just diskomfortu vai sāpes vēderā, kas var izpausties kā nemiers, staigāšana šurpu turpu, mēģinājums ieņemt pozas, kas atvieglo sāpes, smilkstēšana. 

  • Paaugstināta temperatūra: infekciju gadījumā sunim var parādīties arī drudzis.

Attēls ar suni pie veterinārārstu

Caurejas ārstēšana suņiem 

Caurejas ārstēšana suņiem ir atkarīga no tās cēloņa un smaguma pakāpes. Vieglos gadījumos, kas saistīti ar nepiemērotu barību vai strauju barības maiņu, mājas aprūpe var būt pietiekama. Tomēr svarīgi atcerēties, ka caureja sunim vienmēr var liecināt arī par nopietnākām veselības problēmām, tādēļ rūpīga novērošana ir būtiska, un vienmēr ieteicams konsultēties ar veterinārārstu. 

 

Mājas aprūpe vieglas caurejas gadījumā

Pirmkārt, dzīvniekam jānodrošina nepārtrauktu piekļuvi svaigam dzeramajam ūdenim. Dehidratācija ir nopietns un pat dzīvībai bīstams caurejas simptoms, tāpēc ir svarīgi uzturēt dzīvnieka hidratāciju. Ja suns nevēlas dzert ūdeni, var izmantot elektrolītu šķīdumus, kas palīdzēs atjaunot zaudētos elektrolītus. Šādus šķīdumus var iegādāties veterinārajās aptiekās.

Lai veicinātu gremošanas sistēmas atjaunošanos, var izmantot prebiotikas, kas palīdz atjaunot zarnu mikrofloru un uzlabot gremošanu. Dažos gadījumos var apsvērt aktivētās ogles izmantošanu, kas var palīdzēt absorbēt toksīnus un mazināt caureju. Tomēr pirms aktivētās ogles lietošanas vienmēr jākonsultējas ar veterinārārstu, lai pārliecinātos par tās piemērotību un pareizu devu.

Uztura korekcija ir vēl viens svarīgs mājas aprūpes aspekts. Vieglas caurejas gadījumā var palīdzēt īslaicīga badošanās (12–24 stundas), kam seko viegli sagremojama diēta. Piemēram, dzīvniekam var piedāvāt vārītu vistu mazās porcijās vairākas reizes dienā. Jāizvairās no treknas, pikantas un grūti sagremojamas barības. 

Attēls ar suni pastaigas laikā

Kad nepieciešama veterinārā palīdzība

Nekavējoties jāmeklē veterinārārsta palīdzība, ja caureja sunim ir smaga, ilgst vairāk nekā 2 dienas, fēcēs parādās asinis vai tiek novēroti arī citi simptomi. Šādos gadījumos ir svarīgi pēc iespējas ātrāk vērsties pie veterinārārsta, lai noteiktu precīzu diagnozi un uzsāktu atbilstošu ārstēšanu.

Veterinārārsts veiks rūpīgu klīnisko izmeklēšanu un var nozīmēt papildu diagnostiskos izmeklējumus, piemēram:

  • Asinsanalīzes: lai novērtētu vispārējo veselības stāvokli un atklātu infekcijas vai iekaisuma pazīme; 

  • Fēču analīzes: lai identificētu parazītus, baktērijas vai vīrusus, kas varētu būt caurejas cēlonis; 

  • Ultrasonogrāfija vai rentgenogrāfija: lai izslēgtu patoloģijas gremošanas traktā; 

  • Endoskopija vai kolonoskopija: smagākos gadījumos var būt nepieciešama, lai vizuāli izmeklētu gremošanas trakta gļotādu.

 

Veterinārā ārstēšana var ietvert

  • Šķidruma terapiju: ja suns ir dehidratēts, var būt nepieciešama intravenoza šķidruma ievade, lai ātri atjaunotu šķidruma un elektrolītu līdzsvaru organismā.

  • Medikamentozu ārstēšanu: atkarībā no caurejas cēloņa, veterinārārsts var izrakstīt antibiotikas bakteriālas infekcijas gadījumā, preparātus pret parazītiem parazitāras invāzijas gadījumā, pretiekaisuma līdzekļus zarnu iekaisuma gadījumā, vai citus medikamentus, lai mazinātu simptomus un ārstētu pamatslimību.

  • Speciālu diētu: parasti tiek nozīmēta viegli sagremojama veterinārā diēta, kas ir viegli asimilējama un palīdz atjaunot gremošanas sistēmas funkcijas. Šādas diētas ir izstrādātas tā, lai mazinātu gremošanas trakta slodzi un veicinātu atveseļošanos.

 

Dinozoopasaule.lv – tavs uzticamais partneris mājdzīvnieku veselības aprūpē.

 

Sunim caureja vai citas veselības problēmas? Lai tavs suns vienmēr būtu vesels un enerģisks, Dino Zoo Pasaule nodrošina vispusīgu mājdzīvnieku veselības aprūpi un citus veterināros pakalpojumus: 2 mūsdienīgas veterinārās klīnikas Rīgā, Dino Zoo suņu un kaķu frizētavu, Suņu un kucēnu skolu, kā arī veterinārās aptiekas Rīgā un visā Latvijā. Uztici rūpes par savu mīluli Dino Zoo profesionāļiem! 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Vai ciltsraksti ir svarīgi?

Sveiki! Ar ģimeni vēlamies ņemt labradoru kucēnu, bet līdz galam neizprotam kucēnu ciltrakstu nozīmi. Mēs nevēlamies ar suni piedalīties izstādēs, sacensībās vai vairot kucēnus. Mēs vēlamies tikai tīršķirni, veselīgu un mīļu mājdzīvnieku. Vai šādā gadījumā vēlprojām ir svarīgi un labāk iegādāties kucēnu ar ciltrakstiem? Paldies!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Vienīgais dokuments kurš var apliecināt suņa šķirni ir ciltsraksti. Ja Jūs gribat veselu suni, tad ir jāizvelās godpratīgus audzētājus, nevis pavairotājus.

Kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Sveiki! Vēlējos jautāt, kur Latvijā ir labas, drošas, pārbaudītas labradoru suņu audzētavas, kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Nosūtu Jums datus:

http://www.dogs.lv/lv/klubi-un-audzetavas/skirnu-klubi/latvijas-retriveru-klubs/

Analīzes cena

Sakiet lūdzu cik maksā analīzes?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Cenrādis klīnikas  pakalpojumiem ir pieejams www.dinozoo.lv zem sadaļas klīnikas un aptiekas - cenrādis.

Ar cieņu,

DinoZoo klīnika

Suns bezsamaņā

Sveicināti! Vakar agri no rīta pagalmā izlaists suns vēl kādu aprēja pie sētas, nebija manāmas nekādas veselības problēmas, bet pēc 15 minūtēm tika atrasts guļam zemē . Viņš izskatījās bezsamaņā, smagi elpoja, mēle zilgana. Steigā likām automašīnā, lai vestu uz klīniku , taču varēja saprast , ka viņš mirst un ir par vēlu. Sunim gandrīz 10 gadi, šķirne Austrumeiropas aitu suns, nebija slimojis, bez liekā svara, dzīvojis pagalmā ar regulāru izskriešanos mežā. Ir bijusi narkoze 3 gadus atpakaļ , kad vajadzēja izgriezt bumbuli uz elkoņa, kas bija labdabīgs. Iepriekšējā dienā , paskrējis pa mežu, smagāk elpojis, ko klātesošs cilvēks pamanījis, bet nepievērsis īpašu uzmanību. No rīta suns vēl nebija ēdis. Vai varētu būt , ka noticis ļaunprātīgs ietekmējums? Ar cieņu, Anita

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

attālināti noteikt nāvres iemeslu ir neiespējami, taču šajā gadījumā izklausās, ka sunim ir bijusi kāda problēma ar sirdi, kas nav laicīgi  pamanīta.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

suns kasās

Kāpēc suns kasa muguru lidzplikumam niez

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

niezei var būt daudz un dažādu iemeslu - gan ektoparazīti, gan alerģija. Lai tiktu skaidrībā par niezes iemeslu, suns ir jāved uz konsultāciju pie veterinārārsta.

Ja vēlaties pietekties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

 

 

 

Suņu skolas nodarbības

Sveiki! Gribetu pajautāt, kur varētu iegādāties abonementu sunu skolas grupu nodarbībām, pie kinologa vai pie kasses? Cik reizes var apmeklet nodarbības pa 6 nedēļām?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Abonementu var iegādāties pie paša kinologa. Kucēnu skolas un hendlinga abonementā ir 5 nodarbības.

Agresīvs suns

Sveiki! Mums ir Velsas Korgija Pembroka suņuks. Puika. 1 gads, 2 mēneši. Jau kādu laiku cīnamies ar problēmu - agresiju pastaigu laikā pret visiem garāmgājējiem (sevišķi pret mammām ar bērnu ratiem, velosipēdistiem, kā arī parastiem garāmgājējiem). Suns raujas, ļoti agresīvi rej. Dažreiz nostrādā triks ar gardumiņu - uzmanības novēršanu, bet - ja jādodas pastaigā un katru reizi jānovērš uzmanība ar gardumu, lai suns nekluptu virsū katram garāmgājējam, jāņem 4kg ar kārumiem līdzi un tas noteikti nav tālredzīgs risinājums. Nav bijuši nekādi traumatiski notikumi, kas varētu atstāt šādas sekas. Šī uzvedība vienkārši uzradās ne no kā. Mājās suns ir ļoti mierīgs, mīlošs - nāk bužināties un mīļoties, laiza rokas. Ja uz ielas kāds garāmgājējs izrāda uzmanību, lēnām nāk klāt - tad arī ir draudzīgs un mīļš. Tikai, ja vienkārši ejam garām - agresija. It kā sargātu teretoriju. Vai šāda problēma ir izplatīta, kā ar to cīnīties? Pastaigas ir neciešamas, esam spiesti meklēt tādas pastaigu vietas, kur ir maz cilvēku, vai iet ārā pēc 23:00. Esam ieplānojuši kastrācijas operāciju. Varbūt tas palīdzēs... Paldies jau iepriekš par ieteikumiem!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Dodaties pie kinologa uz nodarbību. Kinologs Jums pārādīs vairākus paņemienus kā var tikt galā ar šo problēmu. 

Pieteikties uz nodarbību var pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv

Agresīvs suns

Labdien! Mums mājās bija 3 suņi. Divi vācu aitu suņi un taksītis. Taksītis mājās dzīvoja jau 15 gadus, savukārt vācu aitu suņi bija paņemti pirms 4 gadiem. Suņi dzīvoja draudzīgi, dažreiz sakašķējās. Vienu dienu nesadalīta ēdiena rezultātā mazais taksis iekoda vecākajam vācu aitu sunim. Tā rezultātā vācu aitu suns nokoda mazo taksi. Vai tas nozīmē, kā vācu aitu suns ir bīstams citiem un ir psihiski slims? Ļoti novērtēšu Jūsu padomu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jūsu vācu aitu sunim bija atbildes reākcija uz takša uzbrukumu. Ja zināt ka var izveidoties šāda situācija, barojiet suņus atsevišķās telpās.

Vai Jūsu vācietis ir  bīstams ir atkarīgs no tā, kā viņš uzvedās ikdienā, kā reaģē uz citiem dzīvniekiem un civēkiem.  Ir speciali testi un pārbaudes. 

Suņa uzvedība

У меня полуторгодовалый папийон. Изменилось поведение: стал скулить и лаять дома, на прогулку выходит с рычанием. На прогулке поведение обычное, но когда подходит к дому начинается "пение".

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suns ir paaudzis lielāks. Iespējams mēģina izrādīt raksturu. Rēkomendējam pierakstīties pie kinologa uz konsultāciju, lai saprast kāpēc tā notiek un kovar darīt lietas labā.

Pieteikties uz suņu skolu var pa telefonu 29390650 vai caur e-pastu arena@dinozoo.lv

Kādam jābūt 5 mēnešu vecam vācu aitu suņa kucēna svaram un izmēriem augstums skaustā un garums

Kādam jābūt 5 mēnešu vecam vācu aitu suņa kucēna svaram un izmēriem augstums skaustā un garums. Domāju vispār pieņemtie standarti.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Uz visiem Jūsu jautājumiem ir jāatbild audzētājam. 

Šeit Jūs varēsiet izlasīt par šķirnes standartiem:

http://www.dogs.lv/files/vacu_aitu_suns-l.pdf