Atpakaļ

Parvovīruss suņiem un kaķiem - kā izpaužas un kā rīkoties

Kas izraisa parvovīrusu, kādi ir šīs slimības simptomi suņiem un kaķiem, un kā rīkoties saslimšanas gadījumā, stāsta Dino Zoo veterinārās klīnikas vadītāja Kristīne Dumpe - Siļķe. 

Parvovīruss ir augsti infekciozs, gana bieži sastopams vīruss, kas izraisa smagu gastroenterītu, kas laikus neārstēts, var izraisīt nopietnas, pat dzīvniekam letālas sekas. Īpaši neaizsargāti pret šo saslimšanu ir jauni un nevakcinēti dzīvnieki, tāpēc pirmais, un svarīgākais solis mīluļa aizsardzībai pret šo vīrusu, ir laicīga vakcinācija un mājdzīvnieka aizsardzība pirmajos dzīves mēnešos. 

Kas izraisa parvovīrusu, kādi ir šīs slimības simptomi suņiem un kaķiem, un kā rīkoties saslimšanas gadījumā, stāsta Dino Zoo veterinārās klīnikas vadītāja Kristīne Dumpe - Siļķe. 

 

Parvovīruss suņiem 

Parvovīruss suņiem ir relatīvi bieži sastopama, augsti infekcioza saslimšana, ko izraisa ārvidē esošs vīruss. Parvovīruss ir ļoti izturīgs pret ārējās vides faktoriem un dezinfekcijas līdzekļiem – telpās, istabas temperatūrā vīruss var pastāvēt vismaz 2 mēnešus, savukārt ārvidē, ja pasargāts no saules gaismas un izžūšanas, vīruss spēj izdzīvot vairākus mēnešus, pat gadus. 

Ārējā vidē vīruss izplatās no inficēto suņu fekālijām. Turklāt vīruss ir aktīvs jau aptuveni 4–5 dienas pirms dzīvniekam parādījušies klīniskie saslimšanas simptomi, un turpina izplatīties gan slimošanas laikā, gan 10 dienas pēc klīnisko pazīmju izzušanas. Vīrusu var pārnēsāt jebkurš cilvēks, dzīvnieks vai priekšmets, kas nonācis saskarsmē ar inficēta suņa fekālijām. 

Ar vīrusu suns var saslimt jebkurā vecumā, neatkarīgi no suņu šķirnes, taču īpaši uzņēmīgi pret šo vīrusu ir 6 nedēļas līdz 6 mēnešus jauni kucēni un/vai nevakcinēti suņi. Pirmās nedēļas pēc piedzimšanas, kucēns no vīrusa ir pasargāts, ja uzņem pietiekamu daudzumu mātes piena, tādejādi saņemot antivielas. Taču ar laiku antivielu daudzums kucēna organismā mazinās, līdz ar to būtiski palielinās saslimšanas risks. 

Bilde ar suni pie vetārsta.

Parvovīrusa simptomi suņiem 

Vīrusa klīniskās pazīmes parādās vidēji 5–7 dienas no inficēšanās brīža, taču simptomi var parādīties arī 2–14 dienu laikā. Sākotnējās saslimšanas pazīmes ir nespecifiskas: 

  • letarģija;

  • anoreksija jeb apetītes zudums;

  • drudzis;

  • drudzim seko vemšana, caureja, kas var nereti ir asiņaina. 

Tā kā sākotnējās pazīmes ir nespecifiskas, saimnieks simptomus var sajaukt arī ar saindēšanos, alerģisku reakciju vai citu kaiti. Taču, ja pirmie simptomi netiek laikus ņemti vērā, dzīvniekam var attīstīties dzīvībai bīstams stāvoklis un tas var arī iet bojā.

 

Kā rīkoties saslimšanas gadījumā? 

Ja kucēnam vai nevakcinētam sunim tiek novērotas kādas no šīm pazīmēm, nekavējoties jāapmeklē vet klīnika, lai veterinārārsts varētu veikt visus nepieciešamos izmeklējumus. Ja izmeklējumu rezultāti apstiprina vīrusa saslimšanu, tiek nozīmēta nepieciešamā ārstēšana un noteikta stingra dzīvnieka izolēšana. 

  • Parvovīrusa gadījumā suņa izolēšanai jānotiek nekavējoties un jāturpina tik ilgi, kamēr slimības klīniskās pazīmes vairs netiek novērotas un veterinārārsts ir apstiprinājis izolācijas pārtraukšanu. Izolācija ļauj pasargāt citus dzīvniekus no inficēšanās, ierobežojot vīrusa tālāku izplatību ārējā vidē. 

Vīrusa ārstēšana balstās uz uzturošo terapiju – dzīvniekam tiek nodrošināta šķīdumu un elektrolītu terapija, simptomu ārstēšana un piespiedu barošana. Galvenais ārstēšanas mērķis ir pēc iespējas ātrāk rehidrēt dzīvnieku un novērsts vielmaiņas traucējumus, kā arī pasargāt no iespējamām komplikācijām, piemēram, sekundāras bakteriālas saslimšanas. Ārstēšanas laikā tiek monitorēts arī elektrolītu līmenis dzīvnieka organismā. 

Bilde ar suni, kam veic vakcināciju.

 

Kontrole un profilakse: izolācija, higiēna, vakcīna 

Kā jau minēts, svarīgākais slimības kontroles solis – ja ir aizdomas par saslimšanu vai vīruss ir apstiprināts, suns ir jāizolē. Tāpat ir jāievēro stingras higiēnas prasības, tajā skaitā telpu tīrība, regulāra dezinfekcija, inficēto materiālu iznīcināšana u. c. 

Savukārt, lai profilaktiski pasargātu un kontrolētu suņu parvovīrusu, jāveic 6–8 nedēļu vecumā jāveic kucēna vakcinācija, kas jāatkārto 12 nedēļu vecumā, turpmāk veicot revakcināciju reizi gadā. Aizsardzība pret suņu parvovīrusu jau ir iekļauta kombinētajā suņu vīrusu vakcīnā. 

Augsts saslimšanas risks arī ir iemesls, kāpēc kucēnus, kuri nav vēl vakcinēti, stingri ieteicams nevest laukā, ierobežojot saskari ar ārvidi, līdz brīdim, kamēr primārā vakcinācija nav pabeigta. 

 

Parvovīruss kaķiem – kaķu panleikopēnijas vīruss

Kaķu panleikopēnija, saukta arī par kaķu parvovīrusu, ir gana bieži izplatīta saslimšana kaķiem, kas ir augsti infekcioza un ārkārtīgi rezistenta pret apkārtējiem vides faktoriem. Diemžēl kaķiem šī saslimšana bieži vien ir letāla. Vīrusam raksturīga strauja balto asins ķermenīšu samazināšanās dzīvnieka organismā. Baltie asins ķermenīši ir vitāli svarīgi, jo dzīvniekam nodrošina veselu imunitāti, pasargājot organismu no saslimšanām un infekcijām.

Ar panleikopēniju slimo gan kaķēni , gan pieauguši kaķi,  neatkarīgi no kaķu šķirnes, taču vissmagāk slimība skar kaķēnus. Tāpat saslimšanas visbiežāk ir novērojamas tieši nevakcinētu kaķu populācijās – “ielas kaķiem”, taču reizēm tiek novērota arī kaķēniem, kas nāk no audzētavām.

Vīrusa daļiņas ir atrodamas jebkuros izdalījumos, kamēr dzīvnieks ir akūti slims, un vīruss turpina izplatīties ar fekālijām vēl 6 nedēļas pēc atveseļošanās. Tā kā vīruss ir augsti rezistents pret apkārtējās vides faktoriem, tas var tikt transportēts ar apaviem un apģērbu tālu no infekcijas avota.

Inficēšanās kaķiem notiek oronazāli, saskaroties ar inficētiem dzīvniekiem, to izkārnījumiem un citiem izdalījumiem, kā arī  saskaroties ar infekcioziem materiāliem (apaviem, apģērbu). Inkubācijas periods no inficēšanās līdz klīniskajām pazīmēm kaķiem ir 3–5 dienas, taču reizēm pirmie simptomi parādās arī ilgāk kā pēc nedēļas. 

 

Parvovīrusa jeb panleikopēnijas simptomi kaķiem 

Klīniskās pazīmes kaķiem var būt dažādas, taču visbiežāk kaķiem novēro:

  • apātiju un drudzi; 

  • vemšana parasti parādā 1–2 dienas pēc temperatūras paaugstināšanās; 

  • kaķiem var novērot arī pastiprinātu siekalošanos; 

  • caureja (arī ar asinīm) ir novērojama nedaudz vēlāk pēc vemšanas, taču tā var arī nebūt; 

  • straujās dehidratācijas dēļ kaķa apmatojums kļūst nespodrs un ciets, kā arī zaudē savu elastīgumu; 

  • salīdzinoši retāk, taču kaķiem var novērot arī čūlas mutes dobumā. 

Bieži kaķiem ar panleikopēniju var būt arī sekundāras saslimšanas, vājās imunitātes dēļ. Kaķēniem ar smagu infekciju vienīgā klīniskā pazīme var būt pēkšņa nāve. Parasti ar klīniskiem simptomiem saslimst kaķi, kas ir jaunāki par 1 gadu. Nāves iespējamība augstāka ir kaķēniem, kas jaunāki par 5 mēnešiem.

Bilde ar kaķi pie vetārsta.

Vīrusa ārstēšana 

Kā citām vīrusu slimībām, arī panleikopēnijas ārstēšana ir nespecifiska. Tā balstās uz uzturošo terapiju – dzīvniekam tiek nodrošināta šķīdumu un elektrolītu terapija, simptomātiskā ārstēšana, piespiedu barošana. 

Tāpat kā suņiem, arī kaķiem primārais ārstēšanas mērķis ir rehidratēt dzīvnieku un novērst vielmaiņas traucējumus, kā arī pasargāt vai paralēli ārstēt sekundāras bakteriālas saslimšanas.

 

Panleikopēnijas profilakse un kontrole 

Efektīvu slimības kontroli var panākt ar vakcināciju. Kaķiem vakcināciju uzsāk 6–8 nedēļu vecumā, bet pēc mēneša, līdz 12 nedēļu vecumam ir nepieciešama revakcinācija, jo šādā vecumā imunitāte kaķēniem veidojas tikai uz mēnesi. Tālāk seko ikgadēja revakcinācija. 

Pēc vakcinācijas imunitāte pret kaķu panleikopēnijas vīrusu ir 3 gadus, taču revakcināciju ir ieteicams veikt katru gadu, jo vakcīnas sastāvā ir aizsardzība arī pret citām kaķu vīrusu saslimšanām, kur imunitāte nav tik ilga.

Slimības kontrolei svarīgi nodrošināt dzīvnieka izolāciju, līdz kaķis ir pilnībā vesels. Ja mājā ir bijis kaķēns ar panleikopēniju, saimniekiem vajadzētu izvairīties ņemt jaunu kaķi vismaz gadu.

 

Dinozoopasaule.lv – uzticams informācijas avots ikvienam mājdzīvnieku saimniekam! 

Saņem atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem par dažādām, ar mājdzīvnieku turēšanu, veselību un uzturu saistītām tēmām, lasi interesantus rakstus un uzzini visu, par Dino Zoo veterinārajiem pakalpojumiem – veterināro klīniku un veterināro aptieku darbību, suņu un kaķu frizētavu un suņu skolu – dinozoopasaule.lv! Savukārt zoo preces plašā klāstā, par vienmēr izdevīgām cenām iegādājies dinozoo.lv!

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Vai ciltsraksti ir svarīgi?

Sveiki! Ar ģimeni vēlamies ņemt labradoru kucēnu, bet līdz galam neizprotam kucēnu ciltrakstu nozīmi. Mēs nevēlamies ar suni piedalīties izstādēs, sacensībās vai vairot kucēnus. Mēs vēlamies tikai tīršķirni, veselīgu un mīļu mājdzīvnieku. Vai šādā gadījumā vēlprojām ir svarīgi un labāk iegādāties kucēnu ar ciltrakstiem? Paldies!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Vienīgais dokuments kurš var apliecināt suņa šķirni ir ciltsraksti. Ja Jūs gribat veselu suni, tad ir jāizvelās godpratīgus audzētājus, nevis pavairotājus.

Kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Sveiki! Vēlējos jautāt, kur Latvijā ir labas, drošas, pārbaudītas labradoru suņu audzētavas, kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Nosūtu Jums datus:

http://www.dogs.lv/lv/klubi-un-audzetavas/skirnu-klubi/latvijas-retriveru-klubs/

Analīzes cena

Sakiet lūdzu cik maksā analīzes?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Cenrādis klīnikas  pakalpojumiem ir pieejams www.dinozoo.lv zem sadaļas klīnikas un aptiekas - cenrādis.

Ar cieņu,

DinoZoo klīnika

Suns bezsamaņā

Sveicināti! Vakar agri no rīta pagalmā izlaists suns vēl kādu aprēja pie sētas, nebija manāmas nekādas veselības problēmas, bet pēc 15 minūtēm tika atrasts guļam zemē . Viņš izskatījās bezsamaņā, smagi elpoja, mēle zilgana. Steigā likām automašīnā, lai vestu uz klīniku , taču varēja saprast , ka viņš mirst un ir par vēlu. Sunim gandrīz 10 gadi, šķirne Austrumeiropas aitu suns, nebija slimojis, bez liekā svara, dzīvojis pagalmā ar regulāru izskriešanos mežā. Ir bijusi narkoze 3 gadus atpakaļ , kad vajadzēja izgriezt bumbuli uz elkoņa, kas bija labdabīgs. Iepriekšējā dienā , paskrējis pa mežu, smagāk elpojis, ko klātesošs cilvēks pamanījis, bet nepievērsis īpašu uzmanību. No rīta suns vēl nebija ēdis. Vai varētu būt , ka noticis ļaunprātīgs ietekmējums? Ar cieņu, Anita

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

attālināti noteikt nāvres iemeslu ir neiespējami, taču šajā gadījumā izklausās, ka sunim ir bijusi kāda problēma ar sirdi, kas nav laicīgi  pamanīta.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

suns kasās

Kāpēc suns kasa muguru lidzplikumam niez

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

niezei var būt daudz un dažādu iemeslu - gan ektoparazīti, gan alerģija. Lai tiktu skaidrībā par niezes iemeslu, suns ir jāved uz konsultāciju pie veterinārārsta.

Ja vēlaties pietekties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

 

 

 

Suņu skolas nodarbības

Sveiki! Gribetu pajautāt, kur varētu iegādāties abonementu sunu skolas grupu nodarbībām, pie kinologa vai pie kasses? Cik reizes var apmeklet nodarbības pa 6 nedēļām?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Abonementu var iegādāties pie paša kinologa. Kucēnu skolas un hendlinga abonementā ir 5 nodarbības.

Agresīvs suns

Sveiki! Mums ir Velsas Korgija Pembroka suņuks. Puika. 1 gads, 2 mēneši. Jau kādu laiku cīnamies ar problēmu - agresiju pastaigu laikā pret visiem garāmgājējiem (sevišķi pret mammām ar bērnu ratiem, velosipēdistiem, kā arī parastiem garāmgājējiem). Suns raujas, ļoti agresīvi rej. Dažreiz nostrādā triks ar gardumiņu - uzmanības novēršanu, bet - ja jādodas pastaigā un katru reizi jānovērš uzmanība ar gardumu, lai suns nekluptu virsū katram garāmgājējam, jāņem 4kg ar kārumiem līdzi un tas noteikti nav tālredzīgs risinājums. Nav bijuši nekādi traumatiski notikumi, kas varētu atstāt šādas sekas. Šī uzvedība vienkārši uzradās ne no kā. Mājās suns ir ļoti mierīgs, mīlošs - nāk bužināties un mīļoties, laiza rokas. Ja uz ielas kāds garāmgājējs izrāda uzmanību, lēnām nāk klāt - tad arī ir draudzīgs un mīļš. Tikai, ja vienkārši ejam garām - agresija. It kā sargātu teretoriju. Vai šāda problēma ir izplatīta, kā ar to cīnīties? Pastaigas ir neciešamas, esam spiesti meklēt tādas pastaigu vietas, kur ir maz cilvēku, vai iet ārā pēc 23:00. Esam ieplānojuši kastrācijas operāciju. Varbūt tas palīdzēs... Paldies jau iepriekš par ieteikumiem!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Dodaties pie kinologa uz nodarbību. Kinologs Jums pārādīs vairākus paņemienus kā var tikt galā ar šo problēmu. 

Pieteikties uz nodarbību var pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv

Agresīvs suns

Labdien! Mums mājās bija 3 suņi. Divi vācu aitu suņi un taksītis. Taksītis mājās dzīvoja jau 15 gadus, savukārt vācu aitu suņi bija paņemti pirms 4 gadiem. Suņi dzīvoja draudzīgi, dažreiz sakašķējās. Vienu dienu nesadalīta ēdiena rezultātā mazais taksis iekoda vecākajam vācu aitu sunim. Tā rezultātā vācu aitu suns nokoda mazo taksi. Vai tas nozīmē, kā vācu aitu suns ir bīstams citiem un ir psihiski slims? Ļoti novērtēšu Jūsu padomu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jūsu vācu aitu sunim bija atbildes reākcija uz takša uzbrukumu. Ja zināt ka var izveidoties šāda situācija, barojiet suņus atsevišķās telpās.

Vai Jūsu vācietis ir  bīstams ir atkarīgs no tā, kā viņš uzvedās ikdienā, kā reaģē uz citiem dzīvniekiem un civēkiem.  Ir speciali testi un pārbaudes. 

Suņa uzvedība

У меня полуторгодовалый папийон. Изменилось поведение: стал скулить и лаять дома, на прогулку выходит с рычанием. На прогулке поведение обычное, но когда подходит к дому начинается "пение".

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suns ir paaudzis lielāks. Iespējams mēģina izrādīt raksturu. Rēkomendējam pierakstīties pie kinologa uz konsultāciju, lai saprast kāpēc tā notiek un kovar darīt lietas labā.

Pieteikties uz suņu skolu var pa telefonu 29390650 vai caur e-pastu arena@dinozoo.lv

Kādam jābūt 5 mēnešu vecam vācu aitu suņa kucēna svaram un izmēriem augstums skaustā un garums

Kādam jābūt 5 mēnešu vecam vācu aitu suņa kucēna svaram un izmēriem augstums skaustā un garums. Domāju vispār pieņemtie standarti.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Uz visiem Jūsu jautājumiem ir jāatbild audzētājam. 

Šeit Jūs varēsiet izlasīt par šķirnes standartiem:

http://www.dogs.lv/files/vacu_aitu_suns-l.pdf