Atpakaļ

Kad ģimenē ienāk vēl viens suns

Neraugoties uz jau esošo mājas mīluli, nereti rodas vēlme iegādāties vēl vienu mājdzīvnieku, kam sniegt savas rūpes un uzmanību, arī pretī saņemot dubultu mīlestību. Tomēr ar labajiem nodomiem ne vienmēr ir gana – jauna mājdzīvnieka ienākšana ģimenē ir liels notikums, un ir būtiski tam savlaicīgi sagatavoties. Šoreiz par to, kā uzņemt ģimenē vēl vienu suni, iepazīstinot to ar jau esošo mīluli, stāsta kinoloģe, Dino Zoo suņu skolas vadītāja Tatjana Bodricka.

Ļoti daudzi cilvēki vēlas iegādāties otru mīluli, domājot, ka tā jau esošajam sunim nebūs garlaicīgi, kamēr paši saimnieki dodas savās ikdienas gaitās. Tomēr šāda pieeja nav tik viennozīmīga, kā šķiet sākumā, jo, ģimenē ienākot vēl vienam sunim, ne vienmēr viss notiek tā, kā gribētos.

Lai jauna suņa ienākšana ģimenē noritētu bez starpgadījumiem, pirmkārt, jāpievērš uzmanība jau esošā suņa uzvedībai. Ir svarīgi savlaicīgi novērtēt, kā tas attiecas pret citiem dzīvniekiem, vai ir draudzīgs un vēlas komunicēt ar saviem sugas brāļiem, vai, tieši otrādi, izrāda agresiju. Iespējams, dzīvniekam nemaz nav vajadzīga saskarsme ar citiem suņiem, un viņš vēlas komunicēt tikai ar savu saimnieku. Tāpat ir vērts jau iepriekš izpētīt šķirņu aprakstus un rakstura, kā arī temperamenta īpatnības, kas katrai no tām raksturīgas.

Pirms jauna suņa iegādes ir ļoti ieteicams pakonsultēties ar suņu audzētāju, lai noskaidrotu, kādi ir dzīvnieka vecāki  un to attieksme pret citiem dzīvniekiem. Ir svarīgi to uzzināt laikus, lai nerastos situācija, ka šķietami piemīlīgais kucēns izaug un kļūst dominējošs, ģimenes vecāko suni apbižojot. Tāpat jau iepriekš vajadzētu izlemt, kāda dzimuma suns tiks ņemts – vai tas būs suns, vai kucīte, ģimenē ienākot tā paša vai pretēja dzimuma dzīvniekam. Ja mājās būs pretēju dzimumu pārstāvji, bet nav plānots nodarboties ar vaislu, tad jāizlemj, kuru dzīvnieku būs jāsterilizē vai jākastrē, jo turēt vienā mājvietā dažādu dzimumu dzīvniekus ir ļoti grūti, īpaši kuces meklēšanās laikā,” stāsta Tatjana.

Ja ģimenē jau ir suns, kā otru suni vislabāk ņemt kucēnu. Ja vien dzīvniekam nav kādu veselības problēmu, pieauguši suņi parasti nedara pāri kucēniem. Tāpat kucēnu ieteicams ņemt tad, ja esošais suns ir seniora vecumā. Šeit gan jāievēro svarīgs noteikums – uzmanību, rūpes un laiku ir jāvelta abiem dzīvniekiem, kā arī tiem abiem ir jāpiedalās saimnieka dienas gaitās. Pie šādiem nosacījumiem kucēni parasti pagarina vecāko suņu mūžu.

Savukārt, ja plānots ņemt jau pieaugušu suni, jābūt gatavam, ka esošais ģimenes mīlulis ar jaunpienācēju konkurēs, cīnoties par to, kurš no abiem ir galvenais. Šādā situācijā ir ļoti svarīgi, lai saimnieks mājās ieņem galveno pozīciju un ar savu vārdu var pārtraukt konfliktu starp abiem suņiem.

Iepazīstinot suņus, ir jāizvēlas neitrāla teritorija, ko vēl nepazīst neviens no abiem dzīvniekiem. Atrodoties svešā vidē, suņi nebūs tik drosmīgi, kā ierasts, un viens pret otru izturēsies labvēlīgāk. Ja suņi ir iepazinušies bez konflikta, saimnieks var ar tiem abiem doties nelielā pastaigā un tad kopā iet mājās. Pirmajās dienās pēc dzīvnieku iepazīšanās tos nekādā gadījumā nedrīkst atstāt kopā vienus pašus. Tāpat obligāti jāvēro to uzvedība. Ja kāds no suņiem izrāda agresiju, to obligāti jāpārtrauc,” skaidro Tatjana, iesakot izmēģināt arī kādu viltību, kas darbosies, ja jaunais suns būs kucēns. “Ja ģimenē ienāk kucēns, to  pirms iepazīstināšanas ar esošo suni var iesmaržināt ar tā smaržu. Šim nolūkam noderēs, piemēram, kakla siksniņa, ko uz brīdi uzvilkt kucēnam, vai suņa dvielis, ar ko mazuli paberzēt. Tāpat jaunpienācējam var uzvilkt vecākā suņa džemperīti, lai tas sāktu attiecīgi smaržot.”

Tiesa, neraugoties uz pareizu dzīvnieku iepazīstināšanu, kā arī centieniem to starpā izveidot saskanīgas attiecības, tas var neizdoties, vecākajam sunim nepieņemot atnācēju. Šādās situācijās ir jābūt gatavam, ka, ja suns nepieņems jauno kucēnu, to būs iespēja atdot atpakaļ audzētavai, kas būtu godīgi gan attiecībā pret kucēnu un audzētāju, gan jau esošo suni.

Taujāta par draudzīgākajām suņu šķirnēm, Tatjana atzīst, ka nav viennozīmīgas atbildes, kuru šķirņu suņi būs pretimnākoši un viegli pieņems jaunu kompanjonu un kuri nē, jo suņi ir ļoti dažādi. “Tāpat kā cilvēkiem, tiem ir savs raksturs. Teorētiski kā draudzīgi tiek raksturoti, piemēram, vācu aitu suņi, šeltiji, korgiji, borderkolliji un dekoratīvo šķirņu suņi, jo tie ir veidoti kā cilvēka kompanjoni, tomēr arī šo šķirņu suņu vidū var būt izņēmumi. Savukārt vēl vienu dzīvnieku nerekomendētu ņemt tad, ja mājās jau dzīvo Tibetas mastifs, Vidusāzijas suns vai kaukāziešu aitu suns, un cilvēkiem, kuriem jau ir medību suņi vai takši, nebūtu vēlams iegādāties kādu grauzēju vai putniņu, lai neradītu dzīvniekiem lieku stresu,” tā Tatjana.

Ja esi nolēmis, ka jūsu ģimenē ienāks jauns kucēns, tad meklē visu nepieciešamo Dino Zoo veikalos visā Latvijā vai pasūti www.dinozoo.lv.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Suņa uzvedība

У меня полуторгодовалый папийон. Изменилось поведение: стал скулить и лаять дома, на прогулку выходит с рычанием. На прогулке поведение обычное, но когда подходит к дому начинается "пение".

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suns ir paaudzis lielāks. Iespējams mēģina izrādīt raksturu. Rēkomendējam pierakstīties pie kinologa uz konsultāciju, lai saprast kāpēc tā notiek un kovar darīt lietas labā.

Pieteikties uz suņu skolu var pa telefonu 29390650 vai caur e-pastu arena@dinozoo.lv

Kādam jābūt 5 mēnešu vecam vācu aitu suņa kucēna svaram un izmēriem augstums skaustā un garums

Kādam jābūt 5 mēnešu vecam vācu aitu suņa kucēna svaram un izmēriem augstums skaustā un garums. Domāju vispār pieņemtie standarti.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Uz visiem Jūsu jautājumiem ir jāatbild audzētājam. 

Šeit Jūs varēsiet izlasīt par šķirnes standartiem:

http://www.dogs.lv/files/vacu_aitu_suns-l.pdf

Kādus suņu šķirnes var turēt dzīvoklī

Kādus suņu šķirnes var turēt dzīvoklī

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Viss ir atkarīgs ko Jūs plānojat darīt ar suni, kāds Jums ir dzīvesstils, cik daudz laika Jūs varēsiet veltīt sunim un tt.

Suņa ēdināšana

Sveiki! Sakiet lūdzu, vai suni drīkst barot ar jēlu liellopa vai jēra gaļu, regulāri?Variējot ēdienkarti ar graudaugiem, kartupeļiem, dārzeņiem. Sunītim ir divi gadi, mazais pūdelis, kastrēts. No mitrās barības, vistas gaļas un cūkgaļas ir caureja. Vienīgais ko ēd un kas garšo ir malta liellopu vai jēra gaļa, kopā ar makaroniem, vai griķiem, vai rīsiem utt. Bet, vai tā drīkst barot pastāvīgi, katru dienu? Paldies, par sniegto atbildi!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Suni drīkst barot ar jēlu gaļu, taču bez gaļas ir jādod klāt dārzeņi un  subprodukti. Un barības daudzumu aprēķina katram dzīvniekam individuāli.  Lai sastādītu pilnvērtīgu  ēdienkarti , Jums obligāti jākonsultējas ar veterinārārstu.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Attārpošana kucēnam

Laba diena! Vēlos noskaidrot kā ir ar attārpošanu kucēnam. Kucēnam ir 3mēneši. Paņemot neviens nebija informējis, ka man pašai ir jāiedod kāda tablete.. Esmu novērojusi, ka pēdējā laikā ik pa laikam ar dupsīti braucam pa grīdu, vai tas nozīmē, ka puncītī ir tārpi? Cik slikti tas ir, ja neesmu laicīgi iedevusi tableti? Kā man tagad rīkoties? Šis man ir pirmais kucēns, visu informāciju vēl tikai lēnām apgūstu..

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kucēnu līdz 6 mēnešu vecumam būtu vēlams attārpot 1 x mēnesī. Pēc tam - 2-3 x gadā. Tas, ka kucēns "Brauc uz dibena" varētu liecināt par parazītu klātbūtni vai arī iespējams, ka pārpildīti  perianālie dziedzeri. Ja tableti neesat iedevusi laicīgi, tas nekas, dodiet tagad. 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

sunim pumpa

Labdien! Savam sunim pamanīju cietu pumpu uz pakaļējām ķepām. Pumpa ir zirnīša lielumā, nesulo un sunim nav grūtības pārvietoties, kā arī ķepiņa nav pietūkusi. Vēlos zināt vai ir jāved pie speciālista?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien, pagaidām pavērojiet, vai tā strauji nepalielinās izmērā, ja pumpa strauji aug un sāk traucēt, noteikti atrādiet suni veterinārārstam. 

suns palika agresīvs

Labdien! Man ir 1.5 mēnešus jauns vidēja auguma suns. Sajaukums ar divām sķirnēm, kas ir brīvdomātāji. Nesen tika sakosts , sakoda mazāka auguma suns. Pirmās dienas neko pret citiem neizrādija. Pirmstam tika lietota savādāka kakla siksniņa un pastaigas laikā izmaucās un sakoda citu liela auguma suni. Šobrīd pastaigas ir neiespējamas. Ejot pa savu teritoriju , klausa, nāk blakus neraujas. Pastaigā kur satiek suņus, rāda zobus, rūc, un neiespējami pēc tam ir nomierināt un turpināt normāli pastaigu. Kārumi pastaigas laikā vinam neitresē. Nav vēl kastrēts, jo pirmajā meklēšanās laikā nekļuva savādāks, tikai vairāk ostījas laukā. Mājas ir mazs kaķēns , ir prātīgs ar viņu, ja mēs ēdam, un kaķis ir piegājis tuvāk sķīvim rāda zobus uz viņu. Pirms kodiena atļāva kaķim pieet pie viņa kamēr ēd un pasmaržot arī viņa kārumiņu. Ir teritoniāls, kas pirms tam nebija. Jo pirmstam pie visiem gribēja draudzēties , bija daudz suņu draugi (pēc kodiena atzīst tikai 2 suņukus) , atnāca ciemos draudzene ar suni, palika nemierigs, rādīja zobus un rēja. Vai kastrācija mazinās agresiju, nekļūs vairs tik teritoriāls? Ir izgājis mazo apmācību suņu skoliņu, apsveru sarunu ar kinologu pastāstot situāciju, vai ir iespējams iziet suņu skoliņu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jums ir nepieciešamā kinologa palīdzība. Kinologs Jums paskaidros no kādam situācijam labāk izvairīties, kā nomierināt suni, kā būtu pareizi apmācīt suni, kādu tehniku kurā brīdī izmantot. 

Pieteikties var pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv

Suns zaudēja svaru

Собаке около 14 лет. Видно, что старушка... Питается по прежнему. Отсутствием аппетита не страдает. При этом сильно похудела.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Uztaisiet sunim asins analīzes un iekšējo organu ultrasonogrāfiju. Tikai veterinārais ārsts pēc šiem izmeklējumiem varēs pateikt vai viss labi ar suni un viņa veselību.

Vai LKF izsniedz kucenu kartiņu vai uzreiz ciltsrakstus ,cik maksā ciltsraksti

Vai LKF izsniedz kucenu kartiņu vai uzreiz ciltsrakstus ,cik maksā ciltsraksti

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Lai nosakaidrot šo informāciju, Jums ir jāsazinās ar LKF. 

Kontakti

Elijas iela, 21, Riga LV 1050
+371 67614819, +371 67624930
lkf.org@inbox.lv
 http://www.dogs.lv/

Kucēnu skolas cena.

Vēlos uzzinās cenu kucēnu skolā? Mums ir tojpūdelis.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kucēnu skola ir grupas nodarbība. Cena ir 12 eur par 1 nodarbību. Kurss ir 6 nodarbības. Var arī iegādāties abonementu, kurš maksā 48 eur un ir paredzēts 5 nodarbībām.