Atpakaļ

Kad ģimenē ienāk vēl viens suns

Neraugoties uz jau esošo mājas mīluli, nereti rodas vēlme iegādāties vēl vienu mājdzīvnieku, kam sniegt savas rūpes un uzmanību, arī pretī saņemot dubultu mīlestību. Tomēr ar labajiem nodomiem ne vienmēr ir gana – jauna mājdzīvnieka ienākšana ģimenē ir liels notikums, un ir būtiski tam savlaicīgi sagatavoties. Šoreiz par to, kā uzņemt ģimenē vēl vienu suni, iepazīstinot to ar jau esošo mīluli, stāsta kinoloģe, Dino Zoo suņu skolas vadītāja Tatjana Bodricka.

Ļoti daudzi cilvēki vēlas iegādāties otru mīluli, domājot, ka tā jau esošajam sunim nebūs garlaicīgi, kamēr paši saimnieki dodas savās ikdienas gaitās. Tomēr šāda pieeja nav tik viennozīmīga, kā šķiet sākumā, jo, ģimenē ienākot vēl vienam sunim, ne vienmēr viss notiek tā, kā gribētos.

Lai jauna suņa ienākšana ģimenē noritētu bez starpgadījumiem, pirmkārt, jāpievērš uzmanība jau esošā suņa uzvedībai. Ir svarīgi savlaicīgi novērtēt, kā tas attiecas pret citiem dzīvniekiem, vai ir draudzīgs un vēlas komunicēt ar saviem sugas brāļiem, vai, tieši otrādi, izrāda agresiju. Iespējams, dzīvniekam nemaz nav vajadzīga saskarsme ar citiem suņiem, un viņš vēlas komunicēt tikai ar savu saimnieku. Tāpat ir vērts jau iepriekš izpētīt šķirņu aprakstus un rakstura, kā arī temperamenta īpatnības, kas katrai no tām raksturīgas.

Pirms jauna suņa iegādes ir ļoti ieteicams pakonsultēties ar suņu audzētāju, lai noskaidrotu, kādi ir dzīvnieka vecāki  un to attieksme pret citiem dzīvniekiem. Ir svarīgi to uzzināt laikus, lai nerastos situācija, ka šķietami piemīlīgais kucēns izaug un kļūst dominējošs, ģimenes vecāko suni apbižojot. Tāpat jau iepriekš vajadzētu izlemt, kāda dzimuma suns tiks ņemts – vai tas būs suns, vai kucīte, ģimenē ienākot tā paša vai pretēja dzimuma dzīvniekam. Ja mājās būs pretēju dzimumu pārstāvji, bet nav plānots nodarboties ar vaislu, tad jāizlemj, kuru dzīvnieku būs jāsterilizē vai jākastrē, jo turēt vienā mājvietā dažādu dzimumu dzīvniekus ir ļoti grūti, īpaši kuces meklēšanās laikā,” stāsta Tatjana.

Ja ģimenē jau ir suns, kā otru suni vislabāk ņemt kucēnu. Ja vien dzīvniekam nav kādu veselības problēmu, pieauguši suņi parasti nedara pāri kucēniem. Tāpat kucēnu ieteicams ņemt tad, ja esošais suns ir seniora vecumā. Šeit gan jāievēro svarīgs noteikums – uzmanību, rūpes un laiku ir jāvelta abiem dzīvniekiem, kā arī tiem abiem ir jāpiedalās saimnieka dienas gaitās. Pie šādiem nosacījumiem kucēni parasti pagarina vecāko suņu mūžu.

Savukārt, ja plānots ņemt jau pieaugušu suni, jābūt gatavam, ka esošais ģimenes mīlulis ar jaunpienācēju konkurēs, cīnoties par to, kurš no abiem ir galvenais. Šādā situācijā ir ļoti svarīgi, lai saimnieks mājās ieņem galveno pozīciju un ar savu vārdu var pārtraukt konfliktu starp abiem suņiem.

Iepazīstinot suņus, ir jāizvēlas neitrāla teritorija, ko vēl nepazīst neviens no abiem dzīvniekiem. Atrodoties svešā vidē, suņi nebūs tik drosmīgi, kā ierasts, un viens pret otru izturēsies labvēlīgāk. Ja suņi ir iepazinušies bez konflikta, saimnieks var ar tiem abiem doties nelielā pastaigā un tad kopā iet mājās. Pirmajās dienās pēc dzīvnieku iepazīšanās tos nekādā gadījumā nedrīkst atstāt kopā vienus pašus. Tāpat obligāti jāvēro to uzvedība. Ja kāds no suņiem izrāda agresiju, to obligāti jāpārtrauc,” skaidro Tatjana, iesakot izmēģināt arī kādu viltību, kas darbosies, ja jaunais suns būs kucēns. “Ja ģimenē ienāk kucēns, to  pirms iepazīstināšanas ar esošo suni var iesmaržināt ar tā smaržu. Šim nolūkam noderēs, piemēram, kakla siksniņa, ko uz brīdi uzvilkt kucēnam, vai suņa dvielis, ar ko mazuli paberzēt. Tāpat jaunpienācējam var uzvilkt vecākā suņa džemperīti, lai tas sāktu attiecīgi smaržot.”

Tiesa, neraugoties uz pareizu dzīvnieku iepazīstināšanu, kā arī centieniem to starpā izveidot saskanīgas attiecības, tas var neizdoties, vecākajam sunim nepieņemot atnācēju. Šādās situācijās ir jābūt gatavam, ka, ja suns nepieņems jauno kucēnu, to būs iespēja atdot atpakaļ audzētavai, kas būtu godīgi gan attiecībā pret kucēnu un audzētāju, gan jau esošo suni.

Taujāta par draudzīgākajām suņu šķirnēm, Tatjana atzīst, ka nav viennozīmīgas atbildes, kuru šķirņu suņi būs pretimnākoši un viegli pieņems jaunu kompanjonu un kuri nē, jo suņi ir ļoti dažādi. “Tāpat kā cilvēkiem, tiem ir savs raksturs. Teorētiski kā draudzīgi tiek raksturoti, piemēram, vācu aitu suņi, šeltiji, korgiji, borderkolliji un dekoratīvo šķirņu suņi, jo tie ir veidoti kā cilvēka kompanjoni, tomēr arī šo šķirņu suņu vidū var būt izņēmumi. Savukārt vēl vienu dzīvnieku nerekomendētu ņemt tad, ja mājās jau dzīvo Tibetas mastifs, Vidusāzijas suns vai kaukāziešu aitu suns, un cilvēkiem, kuriem jau ir medību suņi vai takši, nebūtu vēlams iegādāties kādu grauzēju vai putniņu, lai neradītu dzīvniekiem lieku stresu,” tā Tatjana.

Ja esi nolēmis, ka jūsu ģimenē ienāks jauns kucēns, tad meklē visu nepieciešamo Dino Zoo veikalos visā Latvijā vai pasūti www.dinozoo.lv.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Bailīgs suns. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Sveiki! Jautājums. Gandrīz pirms 2 gadiem es uz ielas atradu kucēnu. Cilvēki un bērni viņu mocīja/sita. Bet tagad mums ir problēma, viņš atsakās iziet ārpus mājas teritorijas, vīriešu un bērnu redzeslokā rodas nesaturēšana un čīkstēšana. Mēģināju maigi runāt, dot kārumus, novērst uzmanību spēlējoties, bet viņš skrien mājās un čīkst, nomierinās tikai tad, ja apskauj un sauc vārdā. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Uzlabot šo situāciju protams ka var. Galvenais sākt pareizi un secīgi strādāt. Iespējams kādu laiku būs jālieto arī mierinājuma zāles.

Pieteikties nodarbībai vai konsultācijai ir iespējams pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv.

Sunim veidojums uz purna

Labdien! Es vēlos uzdot jautājumu par savu 12 gadus veco Ķīnas cekulaino suņi Leniju. Lenijam ir dažādas alerģijas un veselības problēmas, kā jau vecam šķirnes sunim. Lenijam ir alerģija pret vistu, graudaugiem, ( izņemot rīsus un putraimus). Jā viņš ēd kādu no šiem produktiem viņam tek ausis, paliek sarkanās ciskas. Vēl Lenijas ir neliela bruka abos sānos. Viņš ēd dārzeņus un augļus ( gurķus, tomātus, kāpostus, zemenes, persikus u.t.t ). Šodien pamanīju, kā viņam uz purniņa ir tāda kā pumpa. Itkā, jā piespiež tad viņam nesāp. Pumpa vizuāli izskatās, kā ādas pacēlums. Es gribētu zināt vai tas ir bīstami? Varbūt tas pāriet pats no sevis, vai arī ir jāved pie veterinārārsta? Pievienoju fotogrāfiju. Tur gan īsti nevar pumpu redzēt, tāpēc to apvilktu. Jau iepriekš liels paldies par veltīto laiku, un protams atbildi! :)

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

bildē īsti nevar saprast un attālināti nav iespējams novērtēt veidojumu. Sirdsmieram ieteiktu tomēr labāk dzīvnieku atrādīt veterinārārstam. 

Ja vēlaties pieteiktires uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Labdien! Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Viss ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Suņa raksturs, vide kur viņš dzīvoja, vide kur viņš dzīvos, laiks ko Jūs varēsiet veltīt sunim ( socializācija, apmācība). Globāli nekas nav nokavēts. Bet šis tas jau ir iemācīts un iespējams ka kaut kas būs jālabo.

Spare parts for travel cage

Hi I am looking for spare parts for my dogs travel cage before Friday. I need the screws and the clips that connect the top with the bottom part of the cage and its a bracco eco no 6 type. Is there any available? Thanks

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Good morning!

We have not spare parts for dogs travel box.

Suns baidās kāpt bagažniekā

Добрый день, наша собака (6 лет, помесь лабрадора и овчарки) всегда очень любила кататься в багажнике нашей машины, но теперь она на отрез отказывается залезать в багажник, будто боиться его как огня. Мы не можем понять с чем это связано.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas nozīme ka sunim bija negatīva pieredze braucot vai kāpjot iekšā bagažniekā. Pārbaudiet vai viss ir kārtībā ar kājam un muguru. 

ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Sveiki, paņēmām no patversmes 5g vecu suņu meitenīti, ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas varētu būt atšķirtības sindroms. Ar sunīti noteikti ir jāstrādā. Tā kā visi suņi ir dažādi labāk pierakstīties pie kinologa uz konsultāciju. 

Pieteikties var pa telefonu 29390560 vai sūtot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Sunīte nevēlās nekur iet divatā ar draugu, un ir problēmas pastaigas laikā.

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Dzīvojam ar draugu divatā, sunīte pie manis ir pieradusi, nāk visur līdzi, pastaigās nav problēmu, toties draugam ļauj glaudīt, mīļot, guļ blakus, taču nevēlās nekur iet divatā ar viņu, un ir problēmas pastaigas laikā. Vai kaut ko var darīt šajā situācijā?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka sunim bija slikta pieredzē vai vispār nav bijusi saskarsme ar vīriešu dzimtas pārstāvjiem, tāpēc viņa neuzticās un negrib sadarboties. Jā, noteikti situāciju var labot. Kopīgas pastaigas un āpmācība palīdzēs nodibināt kontaktu ar suni. Galvenais strādāt ar suni regulāri, secīgi un mierīgi.

Kā mācīt/trenēt suni, ja viņam apbalvojuma vietā gardums neder?

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Viņai nekad dzīvē nav doti gardumi, arī ēst viņa ēd ļoti maz un neprasa pēc vēl. Kā šādā veidā viņu mācīt/trenēt, ja viņai apbalvojuma vietā gardums neder?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka vēl neesat atraduši īsto garšīgāko tieši Jūsu sunim gardumu. Bet ja tiešām pilnīgi nekas neinteresē, tād izmantojiet to pašu barību, ar kuru barojiet ikdienā. Bet ir daži nosacījumi. Barībai nav jāstāv sunim pieejamā vietā. Ja barība stāv visu laiku, tad suns nebūs motivēts darīt kaut ko. Tātad pabarojiet no rīta un vakarā. Ja suns neēd, bļodu novācam. Ja sunim vispār ir slikta apetīte, tād noteikti pārbaudiet veselības stāvokli. Ja suns negrib kārums vai negrib strādāt par kārumiem vai sauso barību, tād ņemam barību, piedāvājam no rokas un strādājam. Barību no bļodas nepiedāvājam. Visu dienas normu vai daļu no tās izbarojam no rokas par kaut ko.

Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Labdien! Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Dino Zoo Grāmata drīz būs pieejama arī drukātā veidā.

To klients varēs saņemt bezmaksas Dino Zoo veikalā sākot jūnija vidū.
 

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

 

Обратитесь в ветеринарную клинику. Там собаке окажут помощь. Записаться на визит можно по тел.67 327 923