Atpakaļ

Dzīvnieku patversmes Latvijā: kur meklēt, kādas atšķirības un kā palīdzēt?

Kur meklēt informāciju par dzīvnieku patversmēm Latvijā, kādas ir to darbības nianses un kādi ir praktiskākie veidi, kā ikviens var palīdzēt uzlabot patversmju iemītnieku ikdienu - lasi raksta turpinājumā. 

Mūsdienās izvēle adoptēt mīluli no patversmes kļūst arvien populārāka, taču vienlaikus daudzi dzīvnieku mīļotāji vēlas palīdzēt patversmēs nonākušajiem dzīvniekiem, pat ja paši neplāno adopciju. Zināšanas par to, kā darbojas oficiālas dzīvnieku patversmes Latvijā, ir noderīgas ikvienam – gan tiem, kas meklē sev četrkājaino draugu, gan tiem, kas vēlas sniegt jēgpilnu atbalstu šīm iestādēm un to aprūpē esošajiem dzīvniekiem. 

Kur meklēt informāciju par dzīvnieku patversmēm Latvijā, kādas ir to darbības nianses un kādi ir praktiskākie veidi, kā ikviens var palīdzēt uzlabot patversmju iemītnieku ikdienu - lasi raksta turpinājumā. 

 

Patversmju ABC: Kas jāzina ikvienam?

  • Oficiālo patversmju statuss: PVD reģistrācija apliecina patversmes atbilstību noteiktiem dzīvnieku aprūpes standartiem un drošiem turēšanas apstākļiem.

  • Patversme vai privāta iniciatīva: atšķirībā no oficiālām dzīvnieku patversmēm, uzraudzības trūkums, neatbilstoši apstākļi vai nepietiekami resursi neregulētās vietās apdraud dzīvnieku labturību.

  • Palīdzības sniegšana: ikviens var sniegt vērtīgu atbalstu patversmēm – ziedojot līdzekļus, nepieciešamās zoo preces vai veltot savu laiku brīvprātīgajā darbā.

 

suns dzīvnieku patversmē

 

Oficiāla patversme: standarti, atbildība un izmaksas

Ne katra vieta, kur uzturas pamesti suņi vai kaķi, ir uzskatāma par oficiālu dzīvnieku patversmi. Latvijā šo statusu piešķir tikai tām iestādēm, kas ir reģistrētas Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) un darbojas saskaņā ar stingri noteiktām labturības un aprūpes prasībām. Šī PVD reģistrācija nav tikai formalitāte – tā ir būtisks apliecinājums, ka patversme nodrošina noteiktu aprūpes un dzīvnieku labturības līmeni un tās darbība tiek regulāri uzraudzīta. 

Izvēloties atbalstīt vai adoptēt dzīvnieku no PVD reģistrētas patversmes, topošais saimnieks var būt drošs, ka tā darbojas saskaņā ar likumu un tiek ievēroti visi dzīvnieku turēšanas standarti, tostarp: 

  • noteikti labturības standarti: dzīvniekiem tiek nodrošināti piemēroti turēšanas apstākļi, ievērojot prasības par platību, higiēnu un drošību; 

  • profesionāla veterinārā aprūpe: tiek nodrošinātas regulāras veselības pārbaudes, vakcinācija, attārpošana, nepieciešamā ārstēšana un bieži arī sterilizācija vai kastrācija pirms nodošanas adopcijai; 

  • oficiāla uzraudzība: PVD veic regulāras pārbaudes, lai kontrolētu noteikto prasību ievērošanu un dzīvnieku labturības nodrošināšanu; 

  • atbildīga un caurskatāma darbība: pastāv skaidri definēti procesi dzīvnieku uzņemšanai, aprūpei, jaunu māju meklēšanai un adopcijai. 

 

Kāpēc PVD reģistrācija un standarti ir būtiski dzīvnieku aizsardzībā?

Būtiski ir nošķirt oficiāli reģistrētās un uzraudzītās dzīvnieku patversmes no privātām iniciatīvām, kurās cilvēki, bieži vien patiesi labu nodomu vadīti, mēģina palīdzēt lielākam skaitam dzīvnieku – piemēram, regulāri barojot vai pat savācot bezsaimnieka kaķus piemājas teritorijā vai saimniecības ēkās. 

Lai gan sākotnējais mērķis ir palīdzēt, šādai neregulētai darbībai diemžēl bieži trūkst specifisku zināšanu par dzīvnieku aprūpi un labturības prasībām, kā arī nepieciešamo finansiālo un materiālo resursu, lai nodrošinātu pienācīgus apstākļus un veterināro aprūpi lielākam dzīvnieku skaitam. Tā kā šādas vietas neatbilst likumā noteiktajiem standartiem un netiek oficiāli uzraudzītas, to darbība var radīt nopietnus riskus dzīvniekiem, tajā skaitā: 

  • neatbilstoši turēšanas apstākļi: bieži novērojama pārapdzīvotība, slikta higiēna, nepietiekama vai nekvalitatīva barošana; 

  • augsti veselības riski: slimību un parazītu ātra un nekontrolēta izplatīšanās dzīvnieku vidū; 

  • neskaidrs juridiskais statuss: šādas vietas nav legālas patversmes, to darbība nav reglamentēta, un tās netiek oficiāli uzraudzītas; 

  • ilgtermiņa risinājumu trūkums: bieži netiek nodrošināta dzīvnieku sterilizācija/kastrācija, kas veicina nekontrolētu vairošanos vai aktīva, mērķtiecīga jaunu māju meklēšana. 

Tieši tāpēc ir būtiski savu palīdzību un atbalstu virzīt oficiālajām dzīvnieku patversmēm, kas strādā atbildīgi, profesionāli un saskaņā ar valstī noteiktajiem standartiem. Šo augsto standartu uzturēšana – piemērota vide, kvalitatīva barība, bet jo īpaši pilnvērtīga veterinārā aprūpe katram iemītniekam,  prasa ievērojamus un pastāvīgus finansiālus ieguldījumus. 

Lai spētu daļēji segt šīs izmaksas, daudzas oficiālās patversmes lūdz adopcijas maksu par dzīvnieka uzņemšanu jaunajās mājās. Ir svarīgi saprast, ka šī maksa nav peļņas avots patversmei. Tā parasti sedz tikai nelielu daļu no reālajām izmaksām, kas jau ir ieguldītas konkrētā suņa vai kaķa aprūpē laikā, ko tas pavadījis patversmē. 

Vienlaikus adopcijas maksa kalpo arī kā simbolisks apliecinājums tam, ka topošais saimnieks ir apzinājies un gatavs uzņemties ne tikai emocionālo, bet arī ilgtermiņa finansiālo atbildību, ko prasa rūpes par mājdzīvnieku tā turpmākajā dzīvē.

 

kucēns dzīvnieku patversmē

 

Lielākās dzīvnieku patversmes Latvijā 

Latvijā darbojas vairākas nozīmīgas un labi pārvaldītas dzīvnieku patversmes, kas ik dienu rūpējas par simtiem pamestu suņu un kaķu. Lai gan katrai no tām ir savs stāsts un darbības specifika, tās visas vieno mērķis – nodrošināt dzīvniekiem drošu pagaidu mājvietu un atrast tiem jaunus, mīlošus un atbildīgus saimniekus. Zemāk uzskaitītas dažas no patversmēm, ar kurām sadarbojas arī Dino Zoo Pasaule. 

  • LABĀS MĀJAS (RĪGĀ): šī biedrība ir kļuvusi par pieredzes bagātu organizāciju Latvijas dzīvnieku aizsardzības jomā, būdama arī starptautisku organizāciju ("World Animal Protection", "EU Dog & Cat Alliance") biedrs un piedaloties Latvijas Dzīvnieku aizsardzības un labturības konsultatīvajā padomē. Patversme "Labās mājas" darbojas pēc "no-kill" principa, nodrošinot, ka suņi un kaķi šeit var uzturēties tik ilgi, cik nepieciešams, līdz tiek atrasti jauni saimnieki.

  • LBTU VMF MAZO DZĪVNIEKU PATVERSME (JELGAVA): izveidota jau 1996. gadā sadarbībā ar Jelgavas pilsētas domi, un darbojas Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes Klīniskā institūta pārraudzībā. Patversme apkalpo ne tikai Jelgavas pilsētu, bet arī vairākus apkārtējos novadus.

  • MEŽAVAIROGI (ĶEKAVA): patversme darbojas kopš 2009. gada, sniedzot pajumti ne tikai mājdzīvniekiem, bet arī savvaļas un lauksaimniecības dzīvniekiem. Patversmes misija ir nodrošināt aprūpi, veicināt veiksmīgas adopcijas un atbildīgu mājdzīvnieku turēšanu. Tāpat "Mežavairogu" patversmē kinologi strādā ar suņiem, lai palīdzētu tiem pārvarēt uzvedības problēmas un sagatavotu jaunajai dzīvei ģimenē.

  • TUKUMA PATVERSME (TUKUMS): ar gandrīz 30 gadu pieredzi, šo patversmi vada Grunduļu ģimene. Tā ir mājvieta vidēji 45 suņiem un 80 kaķiem, un patversme ir pateicīga par jebkādu sniegto palīdzību četrkājainajiem draugiem.

  • OTRĀ MĀJA (DAUGAVPILS): biedrības “Otrā Māja Dzīvniekiem” 2014. gadā dibinātā patversme Augšdaugavas novadā stingri ievēro principu neiemidzināt dzīvniekus, kuriem ir iespēja izdzīvot. Patversme uzņem tik daudz dzīvnieku, cik spēj pilnvērtīgi aprūpēt.

  • LIEPĀJAS KINOLOĢISKĀ BIEDRĪBA “DZĪVNIEKU AIZSARDZĪBAS GRUPA” (LIEPĀJA): šī patversme arī iestājas par dzīvnieku neeitanizēšanas principu, nodrošinot tiem drošu vidi, kompleksu ārstēšanu, vakcināciju, sterilizāciju un rehabilitāciju. Kopš 2002. gada organizācija ir izglābusi tūkstošiem dzīvnieku, un iemītnieki šeit uzturas līdz jaunu māju atrašanai. 

Šis saraksts, protams, nav pilnīgs, jo Latvijā darbojas arī citas PVD reģistrētās dzīvnieku patversmes. Lai iegūtu pilnīgu un oficiālu sarakstu ar visām legāli strādājošām patversmēm, uzticamākais avots ir Pārtikas un Veterinārā dienesta (PVD) publiskais reģistrs (https://registri.pvd.gov.lv/cr). 

Papildus tam, daudzas patversmes mūsdienās aktīvi izmanto sociālos tīklus, piemēram, Facebook un Instagram platformas. Šajos profilos tās regulāri dalās ar jaunumiem, iepazīstina ar adopcijai pieejamiem dzīvniekiem, publicē aktuālo nepieciešamo zoo preču sarakstus un komunicē ar saviem atbalstītājiem. 

 

kaķēni dzīvnieku patversmē

 

Kā izvēlēties patversmi adopcijai vai palīdzības sniegšanai 

Izvēloties dzīvnieku patversmi, kurai palīdzēt vai no kuras adoptēt dzīvnieku, ir vērts apsvērt vairākus aspektus, lai lēmums būtu pārdomāts un atbilstošs. Pirmkārt, var novērtēt lokāciju – ja ir vēlme regulāri iesaistīties brīvprātīgajā darbā vai vest materiālos ziedojumus, ērtāk varētu būt izvēlēties patversmi, kas atrodas ērtāk sasniedzamā attālumā. 

Otrkārt, ieteicams iepazīties ar patversmes darbības principiem un misiju, kas parasti aprakstīti tās mājaslapā vai sociālo tīklu profilos – vai tās filozofija (piemēram, "no-kill" politika, specializācija uz noteikta veida dzīvniekiem) saskan ar personīgajiem uzskatiem? Treškārt, vērts pievērst uzmanību komunikācijai un caurredzamībai – vai patversme ir atvērta, viegli sasniedzama jautājumu gadījumā un regulāri informē par savu darbu un vajadzībām? 

Ja plānots palīdzēt materiāli, vienmēr ir prātīgi pārbaudīt aktuālo vajadzību sarakstu, sazinoties ar patversmes darbiniekiem, lai ziedojums būtu tiešām noderīgs. Savukārt, ja tiek apsvērta adopcija, ir svarīgi laicīgi iepazīties ar konkrētās patversmes adopcijas procesu un prasībām, jo tās dažādās iestādēs var atšķirties.

 

suns dzīvnieku patversmē

 

Kā ikviens var palīdzēt dzīvnieku patversmēm? 

Palīdzība dzīvnieku patversmēm var izpausties dažādos veidos, un katrs atbalsts ir nozīmīgs. Nav nepieciešami lieli finansiāli ieguldījumi, lai sniegtu savu artavu pamesto dzīvnieku labklājībai. 

Finansiāls atbalsts

Viens no efektīvākajiem un patversmēm bieži vien nepieciešamākajiem palīdzības veidiem ir finansiāls ziedojums, neatkarīgi no tā, vai tas ir regulārs vai vienreizējs. Naudas līdzekļi sniedz patversmei iespēju segt visdažādākās, nereti arī steidzamās un neplānotās, vajadzības. 

Ziedojumi ļauj apmaksāt pēkšņus vai plānotus veterināros pakalpojumus, iegādāties specifisku ārstniecisko barību vai medikamentus konkrētiem dzīvniekiem ar īpašām veselības prasībām, kā arī segt ikdienas izdevumus par komunālajiem pakalpojumiem, telpu uzturēšanu un citām administratīvām izmaksām, kas nodrošina patversmes darbību. Jebkurš ziedojums, neatkarīgi no tā apmēra, ir vērtīgs un palīdz uzturēt dzīvnieku aprūpes kvalitāti. 

Ziedot ir iespējams dažādos veidos, padarot šo palīdzības formu pieejamu ikvienam. Daudzas patversmes savās mājaslapās publicē bankas rekvizītus tiešiem pārskaitījumiem, kas ir vienkāršs un tiešs veids, kā sniegt atbalstu. Tāpat arvien biežāk tiek piedāvātas ērtas tiešsaistes ziedošanas iespējas pašās patversmju mājaslapās vai caur specializētām ziedošanas platformām. 

Papildus tam, ir vērts pievērst uzmanību un piedalīties īpašās ziedošanas kampaņās, kurās iesaistās gan paši patversmju pārstāvji, gan dažādi uzņēmumi un sabiedrība kopumā. Kā piemēru var minēt arī Dino Zoo Ziedo kampaņu.

Tā ir ilgtermiņa iniciatīva, kas ļauj pircējiem atbalstīt vairākas Latvijas dzīvnieku patversmes, iegādājoties Rasco Premium suņu vai kaķu sauso barību. No katra šī produkta iepakojuma pārdošanas cenas 5% tiek novirzīti ziedojumiem patversmēm nepieciešamo zoo preču veidā. Šādas kampaņas ir labs veids, kā apvienot ikdienas pirkumus ar palīdzības sniegšanu tiem, kam tā visvairāk nepieciešama.

 

Materiālais atbalsts

Patversmēm vienmēr ir nepieciešamas zoo preces un citas sadzīviskas lietas. Taču, pirms vest ziedojumus, ieteicams sazināties ar konkrēto patversmi vai apskatīt tās mājaslapā publicēto aktuālo vajadzību sarakstu. Savukārt iegādājoties zoo preces ziedošanai, vienmēr ir vērts padomāt par kvalitāti un praktiskumu. Dzīvnieku patversmēm visbiežāk noderēs: 

  • kvalitatīva sausā un mitrā barība suņiem un kaķiem, īpaši kaķēniem un kucēniem; 

  • kaķu smiltis;  

  • segas, palagi, dvieļi (tīri, bet var būt lietoti); 

  • pastaigu pavadas un kakla siksnas; 

  • izturīgas rotaļlietas; 

  • dažādi tīrīšanas līdzekļi un inventārs. 

 

Brīvprātīgais darbs

Papildus finansiālam un materiālam atbalstam, ļoti nozīmīgs resurss dzīvnieku patversmēm ir brīvprātīgo ieguldītais laiks un specifiskās prasmes. Praktiska palīdzība var izpausties daudzveidīgi, sniedzot būtisku atbalstu patversmes ikdienas darbā un tieši uzlabojot aprūpē nonākušo dzīvnieku dzīves kvalitāti. Populārākās brīvprātīgā darba jomas parasti ietver suņu pastaigas un socializāciju, telpu un teritorijas uzturēšanu vai palīdzība patversmju rīkotajos pasākumos. 

Tomēr ir svarīgi apzināties, ka ne vienmēr visi interesenti uzreiz var tikt iesaistīti visos vēlamajos darbos, īpaši tajos, kas saistīti ar tiešu kontaktu ar dzīvniekiem, piemēram, suņu vešanu pastaigās vai darbu ar kaķiem. Patversmes primārais uzdevums un atbildība ir gādāt par dzīvnieku, personāla un pašu brīvprātīgo drošību un labturību. Tādēļ, lai nodrošinātu atbildīgu, drošu un arī efektīvu brīvprātīgo darbu, patversmēs nereti pastāv noteiktas procedūras un specifiskas prasības potenciālajiem palīgiem. 

Tāpēc pats pirmais un svarīgākais solis ikvienam potenciālajam brīvprātīgajam ir aktīvi sazināties ar izvēlēto patversmi. Ir būtiski noskaidrot, kādas ir aktuālās vajadzības pēc brīvprātīgo palīdzības, kāds ir oficiālais pieteikšanās process (anketas, pārrunas), kādi ir konkrētie noteikumi un prasības dažādu darbu veikšanai. 

 

Dzīvnieku adopcija

Pats lielākais un nozīmīgākais palīdzības veids, protams, ir sniegt mājas kādam no patversmes iemītniekiem. Tomēr mājdzīvnieka adopcija ir ļoti atbildīgs lēmums, kam jābūt rūpīgi pārdomātam. 

Pirms pieņemt lēmumu par adopciju, ir svarīgi izvērtēt gan savas finansiālās iespējas, gan dzīvesveidu un citus faktoru, lai spētu nodrošināt dzīvniekam pilnvērtīgu dzīvi ilgtermiņā. Lai palīdzētu atbildīgi sagatavotos šim solim, topošajiem saimniekiem esam sagatavojuši rakstu: "Kas jāzina pirms adoptē dzīvnieku no patversmes?". 

 

Dino Zoo Pasaule: veterinārā aprūpe ikvienam mājdzīvniekam

Gan adoptējot mīluli no dzīvnieku patversmes, gan uzņemoties rūpes par jebkuru citu mājdzīvnieku, svarīga ir gan profesionāla veterinārā palīdzība, gan uzticama informācija ikdienas aprūpei. Dino Zoo Pasaule piedāvā ne tikai plašu veterināro pakalpojumu klāstu, bet arī aizraujošu un izglītojošu saturu par mājdzīvniekiem portālā dinozoopasaule.lv. 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kurā audzētavā nopirkt tīršķirnes Amerikāņu Stadforšīras terjera kucēnu?

Labdien, Kurā audzētavā nopirkt tīršķirnes Amerikāņu Stadforšīras terjera kucēnu? Mēs ar ģimeni vēlamies tīršķirnes kucēnu priekš izstādīšanas un aktīva ģimenes kompanjona.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labrīt!

Notiekti visu nepieciešamo informāciju sniegs attiecīgas šķirnes klubs:

http://www.dogs.lv/lv/klubi-un-audzetavas/skirnu-klubi/latvijas-amerikanu-stafordsiras-terjeru-bulterjeru-un-molosu-skirnu-audzetaju-klubs/

Mēģiniet sazināties.

Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs

Labdien! Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs (zobu atņirgšana, uzrūkšana, iekošana līdz asinīm) pret ģimenes locekļiem. Britu Staffordšīras bulterjers tūlīt 2 gadi. Ļoti daudz sosē segas, suņu mantas čāpstina nepārtraukti, kā arī savas ķepas laiza līdz sarkanām. Sarkano ķepu dēļ ir izieti vairāki antibiotiku kursi, nelīdzēja, tikai radās blakus efekti, kā urīna nenoturēšana. Vieslielākās aizdomas, ka suns iekšēji ir stresains, lai gan ir mierīga vide, sava vieta. Agresīvi izturas pret citiem suņiem. Kaķus neaiztiek, jo ģimenē ir istabas kaķis. Suns ir mīlēts un lolots, nav sists vai citādi biedēts, traumēts. Prot pamatkomandas. Novērots, ka ir ļoti spītīgs. Ja nevēlas veikt komandu, var uzrūkt, atņirdzot zobus. Ja tiek atgrūsts, jo lec virsū, arī spēj uzrūkt, vai iekost rokā līdz asinīm. Ir sakodis pusaudžus ģimenē, gan mani. Vīru klausa, bet arī tam spēj uzrūkt, atņirdzot zobus. Barotāja esmu es (mamma). Uz suņa skolu tika vests, kad bija 1 gada vecums, beidzās ar suņa klepošanu, pusgadu ārstējām.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņa agresija bieži vien ir komunikācijas forma, nevis "ļaunums", un ar pareizu pieeju to var krietni samazināt vai pilnībā novērst.

Agresija parasti rodas no:

  • Bailēm vai nedrošības

  • Sliktas socializācijas (nav pieradis pie cilvēkiem/suņiem)

  • Aizsargāšanās (sargā teritoriju, ēdienu vai saimnieku)

  • Sāpēm vai slimībām

  • Nepietiekamas fiziskās un garīgās slodzes

  • Iepriekšējas vardarbības vai traumas

Nodrošiniet pietiekamu slodzi

  • Garas pastaigas, smadzeņu darbs (mantu meklēšana, mācības) palīdz izlādēt uzkrāto enerģiju.

  • Noguris suns = mierīgs suns.

Ja agresija ir izteikta vai neizprotama:

  • Meklējiet kinologu vai suņu uzvedības speciālistu, kurš strādā ar pozitīvām metodēm.

  • Ir iespējamas individuālas nodarbības vai speciāli kursi.

Cik izmaksaas grumings basetam?

Cik izmaksaas grumings basetam?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

Cena būs ap 50 eur.

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labrīt!

Suni var vest uz frizētavu tad, kad viņš pilnībā vakcinēts. Sanāk no 3-3.5 mēnešiem.

Acu pilieni

Kādi acu pilieni varētu palīdzēt sunim, ja acs ir iekaususi un struto?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

suns ir jāved uz konsultāciju pie veterinārārsta un tad dzīvnieklam tiks nozīmēt nepieciešamā ārstēšana.

Nodeva par suni

Я не успел заплатить налог за собаку (Бигль, девочка, почти 3 года) до 01.03.2025 года. Просто забыл (мне 72 года). Что мне делать?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jūs to varat izdarīt izmantojot e-pakalpojumu portālā latvija.lv

https://latvija.gov.lv/Services/1832

Jums kā pensionāram ir atlaide 50% apmērā. 

 

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņu skolu var sākt apmeklēt, kad ir veiktas visas potes. Principā, jo ātrāk, jo labāk.

Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Vélos iegàdàties krievu tojterjera kucènu ,Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iesakām meklēt kucēnu audzētavā ar labām atsauksmēm un labu reputāciju. Noteikti nē kaktu pavairotājus.

Nulles ciltsraksti

Sveiki ! Kas ir nulles ciltsraksti ?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Lai vairāk kaut ko uzzinātu par 'nulles' ciltsrakstiem, Jums ir jāgriežas izvēlētajā šķirnes klubā un jājautā tur par noteikumiem.

Vai ciltsraksti ir svarīgi?

Sveiki! Ar ģimeni vēlamies ņemt labradoru kucēnu, bet līdz galam neizprotam kucēnu ciltrakstu nozīmi. Mēs nevēlamies ar suni piedalīties izstādēs, sacensībās vai vairot kucēnus. Mēs vēlamies tikai tīršķirni, veselīgu un mīļu mājdzīvnieku. Vai šādā gadījumā vēlprojām ir svarīgi un labāk iegādāties kucēnu ar ciltrakstiem? Paldies!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Vienīgais dokuments kurš var apliecināt suņa šķirni ir ciltsraksti. Ja Jūs gribat veselu suni, tad ir jāizvelās godpratīgus audzētājus, nevis pavairotājus.