Atpakaļ

Kas jāzina pirms adoptē dzīvnieku no patversmes?

Domā par jaunu ģimenes mīluli? Patversmē nonākušu dzīvnieku adoptēšana ir brīnišķīgs veids, kā padarīt laimīgu kādu bez mājām palikušu mīluli. Lasi un uzzini, kas Tev būtu jāņem vērā pirms dzīvnieka adoptēšanas.

Domā par jaunu ģimenes mīluli? Patversmē nonākušu dzīvnieku adoptēšana ir brīnišķīgs veids, kā padarīt laimīgu kādu bez mājām palikušu mīluli.

Dzīvnieku patversmes darbinieki palīdzēs piemeklēt Tavam dzīvesveidam piemērotu suni vai kaķi, taču pirms dokumentu parakstīšanas Tev jābūt pārliecinātam, ka Tu un Tavas mājas ir gatavas mājdzīvnieka uzņemšanai. Dzīvnieka adoptēšana ir atbildīgs solis un var mājās ienest lielas pārmaiņas. Tas nozīmē uzņemties atbildību par dzīvu radībiņu un veltīt tai daudz sava laika, bet jauns un uzticams draugs noteikti ir tā visa vērts.

Vai patiešām esmu gatavs adoptēt dzīvnieku?

Mājdzīvnieka adoptēšana ir liela atbildība, tāpēc tas ir pilnīgi normāli, ka Tev var rasties pārdomas. Tieši otrādi - tas ir ļoti labi, ja Tev rodas jautājumi. Tas nozīmē, ka esi nopietni noskaņots šim lēmumam.

Būtiski ir apzināties, ka dzīvnieks nav īstermiņa aizraušanās. Kaimiņu kaķa pieskatīšana, kad tie ir devušies ceļojumā, vai pastaiga ar drauga suni var būt labs treniņš, lai saprastu, ka esi gatavs mājdzīvnieka uzņemšanai un, ka dzīvnieka klātbūtne ir savienojama ar Tavu dzīvesveidu.

Finansiālā stabilitāte arī ir viens no faktoriem, ko vajadzētu izvērtēt. Tev nav jābūt turīgam, lai adoptētu dzīvnieku, bet atceries, ka dzīvē viss kas var atgadīties un suņu/kaķu ārstēšana nav no lētajiem pakalpojumiem. Lai rastos aptuvens priekšstats, cik maksā mājdzīvnieku ārstēšana, vērtīgi būtu internetā iepazīties ar izplatītāko veterinārmedicīnas pakalpojumu cenām.

Jautājumi, uz kuriem jāatbild, ja vēlies adoptēt suni:

  • Kāda lieluma, vecuma, dzimuma suns un kāds tā kažoka (garspalvains, īsspalvains) veids Tev būs vēlamākais?
  • Cik liels ir Tavs dzīvoklis, māja un kāda ir mājas apkārtne (mežs, parki u.c. vietas suņa pastaigām)?
  • Ja interesē noteiktas šķirnes suns vai šīs šķirnes jauktenis, cik daudz par šķirni Tu zini? Kāda ir šīs šķirnes suņu uzvedība? Vai ir kādas veselības problēmas, kas saistītas ar konkrēto šķirni?
  • Cik daudz laika Tu varēsi veltīt sunim?
  • Cik aktīvs ir Tavs dzīvesveids (vai bieži dodies ceļojumos, izbraukumos, komandējumos)?
  • Cik ilgu laiku suns pavadīs mājās viens? Vai ir kāds ģimenes loceklis, kurš mājās atrodas gandrīz visu dienu?
  • Vai kādam no ģimenes ir alerģija pret suņu spalvām?
  • Vai Tev ir bērni vai mazbērni, kas pie Tevis bieži viesojas? Cik liela pieredze ir bērniem, kas kontaktēsies ar dzīvnieku?
  • Vai Tev jau ir kāds mājdzīvnieks un kāda būs viņa reakcija uz jauno kaimiņu?
  • Cik izmaksās suņa uzturēšana?

Jautājumi, uz kuriem jāatbild, ja vēlies adoptēt kaķi:

  • Kāda vecuma kaķi Tu vēlētos? Vai Tev pietiks laiks kaķēnam? Vai labāk piedāvāt pajumti vecākam kaķim?
  • Vai dzīvo pilsētas dzīvoklī, privātmājā vai laukos?
  • Vai kādam mājās ir alerģija pret kaķu spalvām?
  • Cik veci ir bērni, kuriem būs kontakts ar kaķi?
  • Vai Tev ir citi mājdzīvnieki, kuriem varētu rasties pretenzijas pret jaunu iemītnieku?
  • Adaptācijas posmā kaķi nevarēs laist ārā, vai Tev būs pretenzijas pret kaķa tualeti mājā?
  • Cik daudz izmaksās rūpes par kaķi?

Kas nepieciešams manās mājās, lai adoptētu dzīvnieku?

Pirms mājdzīvnieka vešanas mājās, ir svarīgi visu pienācīgi sagatavot - gan sava jaunā mājdzīvnieka labsajūtai, gan arī, lai pašiem saimniekiem izpaliktu stresainas situācijas.

Lielākā daļa patversmju un adopcijas organizāciju jaunajiem mājdzīvnieku īpašniekiem nenodrošina nepieciešamos mājdzīvnieku piederumus, varbūt vienīgi izņemot parastās kakla siksnas, tāpēc tas ir Tavs kā jaunā saimnieka pienākums sagādāt visu nepieciešamo.

Ja esi izlēmis adoptēt suni, pārliecinies, ka sunim ir laikus sagatavota viņa vajadzībām piemērota suņu barība, barības trauki, kārumi, rotaļlietas, pavada, krūšu un kakla siksna, guļvieta, kā arī lietas, kas varētu viņu nodarbināt, kamēr neesi mājās. Viens veids, kā vari palīdzēt savam jaunajam draugam labāk iejusties jaunajās mājās, ir parūpēties, lai viņš vienmēr būtu ar kaut ko aizņemts. Iedod viņam kaulus (nedrīkst dot tādus, kurus suns var sakost šķembās), ko varēs grauzt ilgāku laiku vai interaktīvās rotaļlietas, kurās var paslēpt kārumu.

Jaunajiem kaķu īpašniekiem noteikti būtu iepriekš jāsagatavo kaķu tualeti ar lāpstiņu un piemērotām smiltīm, kaķu barību un, protams, kārumus. Lai palīdzētu savam jaunam draugam pielāgoties pārmaiņām (kā arī pasargātu savu ādas dīvānu), parūpējies par dažām mantām, kas varētu kaķim palīdzēt novērst uzmanību no Tev dārgām lietām. Kaķi mēdz spēlēties ar visu - pat to, kas nav tam paredzēts, līdz ar to rotaļlietas un skrāpēšanas stabs var ļoti noderēt.

Kā notiek adopcijas process?

Katrā patversmē adopcijas kārtība var atšķirties, bet visur pamatprincipi ir ļoti līdzīgi. Patversmes pārstāvis un potenciālais saimnieks kopīgi izvēlas visatbilstošāko suni vai kaķi, apvienojot patversmes rīcībā esošo informāciju par dzīvnieka raksturu, aktivitātes līmeni un iepriekšējiem dzīves apstākļiem (dzīvojis pilsētas dzīvoklī, lauku sētā, ģimenē ir bijuši bērni, saimnieks pavadījis ar dzīvnieku visu dienu, bijuši citi mājdzīvnieki utt.), kā arī potenciālā saimnieka vēlmes un iespējas.

Jaunajiem saimniekiem dzīvnieki tiek atdoti vakcinēti, attārpoti, atblusoti; visi suņi un kaķi, kas vecāki par 5-6 mēnešiem, tiek sterilizēti. Izņēmums ir dzīvnieki, kurus pēc veterinārārsta slēdziena nevar sterilizēt medicīnisku apsvērumu dēļ. Kucēnus un kaķēnus atdod nesterilizētus, bet ar jauno īpašnieku parakstītu apņemšanos to nodrošināt pašiem. Visi suņi tiek piedāvāti adopcijai mikročipēti, ar izrakstītu Eiropas mājdzīvnieka pasi, kā arī tiek nokārtots, ka dati par jauno suni tiek ievadīti Lauksaimniecības datu centra datu bāzē.

Jaunie suņu īpašnieki paraksta patversmes administrācijas sagatavotu Līgumu par dzīvnieka adopciju, kurā ir ziņas par patversmē veiktajām veterinārajām manipulācijām dzīvniekam, kā arī tajā ir ietvertas labturības pamatprasības.

Adoptējot dzīvnieku, jaunajam īpašniekam ir jārēķinās ar līdzmaksājumu, kura apmērs daļēji nosedz veterinārmedicīnisko pakalpojumu izmaksas konkrētajam dzīvniekam (apstrāde pret parazītiem, vakcinācijas, revakcinācijas, sterilizācija, mikročips, vakcinācijas grāmatiņa vai ES pase, u.c).

Lai nesagādātu nepatīkamus un uztraukuma pilnus brīžus sev, dzīvniekam un apkārtējiem, iesakām neizmantot sabiedrisko transportu un suni uz jauno mājvietu vest ar automašīnu. 

Lai vai kāda būtu Tava izvēle - adoptēt vai nē, atceries, ka Tavs mājdzīvnieks ir pilnībā atkarīgs no Tevis. Adoptēt dzīvnieku nozīmē uzņemties par viņu atbildību visu tā mūžu. Ja dzīvnieks saslimst vai Tu pārcēlies uz jaunām mājām, Tev jābūt gatavam veikt izmaiņas savā dzīve, lai pielāgoties savam dzīvniekam. Spalvains draugs nav kaut kas īslaicīgs, tas ir uz visu mūžu.

 

Raksta tapšanā izmantota informācija no www.patversme.lv

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Suns paniski baidās griezt nagus

Здравствуйте! У нас Кане Корсо, 7 лет- вес ок.50 кг. Панически боится процедуры укорачивать когти. Даже кусил. Имеется у вас возможность под искусственным сном, не наркозом, укоротить ему когти? Если да- какова цена процедуры?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Šāda iespēja pastāv veterinārajā klīnikā. Pieteikties vizītei var pa telefonu.

Adrese: DINO ZOO PASAULE, Krasta iela 52, Rīga, LV-1003

Tālrunis: 67327923
E-pasts: klinika@dinozoo.lv
Darba laiks: katru dienu no 09.00 līdz 20.00

Adrese: DINO ZOO STIRNAS, Stirnu iela 26, Rīga, LV - 1084

Tālrunis: 67305944
E-pasts: klinikastirnu@dinozoo.lv

Darba laiks: katru dienu no 09.00 līdz 20.00

 

Suns sabiedriskajā transportā

Labdien!Kucēnam 7 mēn.braucot mašīnā un sabiedriskajā transportā ļoti stipri tek siekalas.Ikdienā un braucot vilcienā tā nav.Kas varētu būt par iemeslu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka trolejbuss un mašīna vairāk kratās un dēļ tā kucena vestibulārais aparāts netiek galā. Kā arī iespējams, ka kucēns vairāk streso minētajos transportlīdzekļos.

Apģērbs sunim

Labdien! Gribēju jautāt kad ir laiks vilkt spiča kucēnam apģērbu, lai viņam nebūtu auksti? Viņam ir 5 mēneši un biezs kažoks.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Špicam nav jāvelk siltās drēbes, jo, kā Jūs minējāt, špicam ir biezs kažoks. Kombinezons pret lietus un dubļiem noteikti noderētu. 

Sveiki. Paņēmu sunīti, mazo vācu špicu. Auga kopā ar vecākiem un vēlvienu sunīti. Trešo dienu barojam ar sauso barību, taču suns turpina paķert zobos vienu sausās barības gabaliņu un skriet prom, atkal atgriežas, paķer un skrien prom. Reizēm arī aizrijas. Kas ir mums jādara, lai suns normāli paēstu? Iedomājos, ka varbūt citi suņi ir ņēmuši nost barību. Suņukam pašlaik 5 mēneši.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Varbūt sunītim ir ierasts uzņemt barību šādā veidā. Vai granulas izmērs atbilst suņa lielumam? Varat mazliet pieliet ūdeni klāt. Ja suns mēģina ēst ātri, tad var mēģināt piedāvāt sunim ēst no šāda tipa bļodiņas. 

https://www.dinozoo.lv/bloda-suniem-dog-fantasy-slow-feeder-small-black-18-x-5-cm/

 

Vai skotu terjers noteikti jāved pie friziera?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ja suņu īpašniekam pietiek zināšanas par skotu terjeru spalvas kopšanu un prasmes, tad var arī nevest.

Kur Latvijā meklet gludspalvaina retrivers kucenu?

Kur Latvijā meklet gludspalvaina retrivers kucenu,var but ari krustojums?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Par šķirnes kucēniem informāciju var saņemt sazinoties ar klubu:

http://www.dogs.lv/lv/klubi-un-audzetavas/skirnu-klubi/latvijas-labradoru-retriveru-skirnes-sunu-audzetaju-klubs/

Bežšķirnes kucēnus var meklēt patversmēs.

Vēlējos uzzināt kā var iemācīt sunim iet nokārtoties uz "paladziņa"

Sveiki! Vēlējos uzzināt kā var iemācīt sunim iet nokārtoties uz "paladziņa" Itkā viņa jau ir gājusi tur nokārtoties, bet tomēr dara to arī uz grīdas. Sunim ir 6meneši

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir secīgs darbs. Kucēns nokartojās ik pēc 2-3 stundām. Parasti tas notiek pēc ēšanas, gulēšanas, spelēšanas un t.t. Ik pēc 2-3 stundām kucēns ir jāved ārā vai arī jāpiedāvā nokartoties uz paladziņa. Lai kucēnam būtu mazāka iespēja kļūdīties izvietojiet vairākus paladziņus. Kad kucēns "trāpīs" paladziņa, paslavējiet to. Ja viņs izvēlēsies nepareizo vietu, lamāt viņu nevajag, jo tas sagādās viņam stresu.

Zooveikalā var iegādāties arī speciālu tualeti, kurā kucēns netiek klāt paladziņam. Piedāvājumā ir arī mazgājamie paladziņi, kurus arī nav tik vienkārši saplest.

Suņu izstādes

Sveiki kad notiek suņu iztādes kur var to redzēt? Vai ieeja ir jebkuram un bezmaksas? Un vai ir grauzēju iztādes? Paldies jau iepriekš patrīcija!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Izstādes notiek brīvdienās Krasta iela 52. Pārsvarā tās ir suņu izstādes. Bet dažreiz gadā notiek arī kaķu izstādes.

Pasākumu sarakstu var redzēt:

https://dinozoopasaule.lv/lv/kalendars

Medikaments

У вас есть ветеринарный препарат palladia 50mg?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

 šādi medimkamenti mūsu aptiekās nav pieejami.

Ar cieņu ,

Dino Zoo klīnika

Suns čurā mājās

Labdien, lūdzu palīdzēt ar padomu. Mans pundurpinčers 1,3 gadi pa nakti čurā mājās konstantā vietā pie ārdurvīm. Izlaižu pagalmā pēdējo x ap pl22; pa nakti ir paradums mani modināt, katru nakti ceļos, lai izlaistu čurāt. Bet tāpat čurā arī mājās. Gribētu, lai nečurā un, lai nemodina. Kādas ir manas kļūdas? Viens dzīvnieks mājās, dzērienu noņemam ap pl20; ēd sausos graudiņus ar konserviem. Staidzinām 2x dienā, pluss pagalms. Pateicos jau iepriekš!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Sāciet ar veselības pārbaudi. Ja ar veselību viss ir labi, pamainiet pārtiku. Iespējams ka tieši šī barība izraisa sunim slāpes.

Var pierādināt suni gulēt būrī. Šajā gadijumā suns nenāks Jūs modināt un diezvai čurās zem sevis.