Atpakaļ

Kas jāzina pirms adoptē dzīvnieku no patversmes?

Domā par jaunu ģimenes mīluli? Patversmē nonākušu dzīvnieku adoptēšana ir brīnišķīgs veids, kā padarīt laimīgu kādu bez mājām palikušu mīluli. Lasi un uzzini, kas Tev būtu jāņem vērā pirms dzīvnieka adoptēšanas.

Domā par jaunu ģimenes mīluli? Patversmē nonākušu dzīvnieku adoptēšana ir brīnišķīgs veids, kā padarīt laimīgu kādu bez mājām palikušu mīluli.

Dzīvnieku patversmes darbinieki palīdzēs piemeklēt Tavam dzīvesveidam piemērotu suni vai kaķi, taču pirms dokumentu parakstīšanas Tev jābūt pārliecinātam, ka Tu un Tavas mājas ir gatavas mājdzīvnieka uzņemšanai. Dzīvnieka adoptēšana ir atbildīgs solis un var mājās ienest lielas pārmaiņas. Tas nozīmē uzņemties atbildību par dzīvu radībiņu un veltīt tai daudz sava laika, bet jauns un uzticams draugs noteikti ir tā visa vērts.

Vai patiešām esmu gatavs adoptēt dzīvnieku?

Mājdzīvnieka adoptēšana ir liela atbildība, tāpēc tas ir pilnīgi normāli, ka Tev var rasties pārdomas. Tieši otrādi - tas ir ļoti labi, ja Tev rodas jautājumi. Tas nozīmē, ka esi nopietni noskaņots šim lēmumam.

Būtiski ir apzināties, ka dzīvnieks nav īstermiņa aizraušanās. Kaimiņu kaķa pieskatīšana, kad tie ir devušies ceļojumā, vai pastaiga ar drauga suni var būt labs treniņš, lai saprastu, ka esi gatavs mājdzīvnieka uzņemšanai un, ka dzīvnieka klātbūtne ir savienojama ar Tavu dzīvesveidu.

Finansiālā stabilitāte arī ir viens no faktoriem, ko vajadzētu izvērtēt. Tev nav jābūt turīgam, lai adoptētu dzīvnieku, bet atceries, ka dzīvē viss kas var atgadīties un suņu/kaķu ārstēšana nav no lētajiem pakalpojumiem. Lai rastos aptuvens priekšstats, cik maksā mājdzīvnieku ārstēšana, vērtīgi būtu internetā iepazīties ar izplatītāko veterinārmedicīnas pakalpojumu cenām.

Jautājumi, uz kuriem jāatbild, ja vēlies adoptēt suni:

 • Kāda lieluma, vecuma, dzimuma suns un kāds tā kažoka (garspalvains, īsspalvains) veids Tev būs vēlamākais?
 • Cik liels ir Tavs dzīvoklis, māja un kāda ir mājas apkārtne (mežs, parki u.c. vietas suņa pastaigām)?
 • Ja interesē noteiktas šķirnes suns vai šīs šķirnes jauktenis, cik daudz par šķirni Tu zini? Kāda ir šīs šķirnes suņu uzvedība? Vai ir kādas veselības problēmas, kas saistītas ar konkrēto šķirni?
 • Cik daudz laika Tu varēsi veltīt sunim?
 • Cik aktīvs ir Tavs dzīvesveids (vai bieži dodies ceļojumos, izbraukumos, komandējumos)?
 • Cik ilgu laiku suns pavadīs mājās viens? Vai ir kāds ģimenes loceklis, kurš mājās atrodas gandrīz visu dienu?
 • Vai kādam no ģimenes ir alerģija pret suņu spalvām?
 • Vai Tev ir bērni vai mazbērni, kas pie Tevis bieži viesojas? Cik liela pieredze ir bērniem, kas kontaktēsies ar dzīvnieku?
 • Vai Tev jau ir kāds mājdzīvnieks un kāda būs viņa reakcija uz jauno kaimiņu?
 • Cik izmaksās suņa uzturēšana?

Jautājumi, uz kuriem jāatbild, ja vēlies adoptēt kaķi:

 • Kāda vecuma kaķi Tu vēlētos? Vai Tev pietiks laiks kaķēnam? Vai labāk piedāvāt pajumti vecākam kaķim?
 • Vai dzīvo pilsētas dzīvoklī, privātmājā vai laukos?
 • Vai kādam mājās ir alerģija pret kaķu spalvām?
 • Cik veci ir bērni, kuriem būs kontakts ar kaķi?
 • Vai Tev ir citi mājdzīvnieki, kuriem varētu rasties pretenzijas pret jaunu iemītnieku?
 • Adaptācijas posmā kaķi nevarēs laist ārā, vai Tev būs pretenzijas pret kaķa tualeti mājā?
 • Cik daudz izmaksās rūpes par kaķi?

Kas nepieciešams manās mājās, lai adoptētu dzīvnieku?

Pirms mājdzīvnieka vešanas mājās, ir svarīgi visu pienācīgi sagatavot - gan sava jaunā mājdzīvnieka labsajūtai, gan arī, lai pašiem saimniekiem izpaliktu stresainas situācijas.

Lielākā daļa patversmju un adopcijas organizāciju jaunajiem mājdzīvnieku īpašniekiem nenodrošina nepieciešamos mājdzīvnieku piederumus, varbūt vienīgi izņemot parastās kakla siksnas, tāpēc tas ir Tavs kā jaunā saimnieka pienākums sagādāt visu nepieciešamo.

Ja esi izlēmis adoptēt suni, pārliecinies, ka sunim ir laikus sagatavota viņa vajadzībām piemērota suņu barība, barības trauki, kārumi, rotaļlietas, pavada, krūšu un kakla siksna, guļvieta, kā arī lietas, kas varētu viņu nodarbināt, kamēr neesi mājās. Viens veids, kā vari palīdzēt savam jaunajam draugam labāk iejusties jaunajās mājās, ir parūpēties, lai viņš vienmēr būtu ar kaut ko aizņemts. Iedod viņam kaulus (nedrīkst dot tādus, kurus suns var sakost šķembās), ko varēs grauzt ilgāku laiku vai interaktīvās rotaļlietas, kurās var paslēpt kārumu.

Jaunajiem kaķu īpašniekiem noteikti būtu iepriekš jāsagatavo kaķu tualeti ar lāpstiņu un piemērotām smiltīm, kaķu barību un, protams, kārumus. Lai palīdzētu savam jaunam draugam pielāgoties pārmaiņām (kā arī pasargātu savu ādas dīvānu), parūpējies par dažām mantām, kas varētu kaķim palīdzēt novērst uzmanību no Tev dārgām lietām. Kaķi mēdz spēlēties ar visu - pat to, kas nav tam paredzēts, līdz ar to rotaļlietas un skrāpēšanas stabs var ļoti noderēt.

Kā notiek adopcijas process?

Katrā patversmē adopcijas kārtība var atšķirties, bet visur pamatprincipi ir ļoti līdzīgi. Patversmes pārstāvis un potenciālais saimnieks kopīgi izvēlas visatbilstošāko suni vai kaķi, apvienojot patversmes rīcībā esošo informāciju par dzīvnieka raksturu, aktivitātes līmeni un iepriekšējiem dzīves apstākļiem (dzīvojis pilsētas dzīvoklī, lauku sētā, ģimenē ir bijuši bērni, saimnieks pavadījis ar dzīvnieku visu dienu, bijuši citi mājdzīvnieki utt.), kā arī potenciālā saimnieka vēlmes un iespējas.

Jaunajiem saimniekiem dzīvnieki tiek atdoti vakcinēti, attārpoti, atblusoti; visi suņi un kaķi, kas vecāki par 5-6 mēnešiem, tiek sterilizēti. Izņēmums ir dzīvnieki, kurus pēc veterinārārsta slēdziena nevar sterilizēt medicīnisku apsvērumu dēļ. Kucēnus un kaķēnus atdod nesterilizētus, bet ar jauno īpašnieku parakstītu apņemšanos to nodrošināt pašiem. Visi suņi tiek piedāvāti adopcijai mikročipēti, ar izrakstītu Eiropas mājdzīvnieka pasi, kā arī tiek nokārtots, ka dati par jauno suni tiek ievadīti Lauksaimniecības datu centra datu bāzē.

Jaunie suņu īpašnieki paraksta patversmes administrācijas sagatavotu Līgumu par dzīvnieka adopciju, kurā ir ziņas par patversmē veiktajām veterinārajām manipulācijām dzīvniekam, kā arī tajā ir ietvertas labturības pamatprasības.

Adoptējot dzīvnieku, jaunajam īpašniekam ir jārēķinās ar līdzmaksājumu, kura apmērs daļēji nosedz veterinārmedicīnisko pakalpojumu izmaksas konkrētajam dzīvniekam (apstrāde pret parazītiem, vakcinācijas, revakcinācijas, sterilizācija, mikročips, vakcinācijas grāmatiņa vai ES pase, u.c).

Lai nesagādātu nepatīkamus un uztraukuma pilnus brīžus sev, dzīvniekam un apkārtējiem, iesakām neizmantot sabiedrisko transportu un suni uz jauno mājvietu vest ar automašīnu. 

Lai vai kāda būtu Tava izvēle - adoptēt vai nē, atceries, ka Tavs mājdzīvnieks ir pilnībā atkarīgs no Tevis. Adoptēt dzīvnieku nozīmē uzņemties par viņu atbildību visu tā mūžu. Ja dzīvnieks saslimst vai Tu pārcēlies uz jaunām mājām, Tev jābūt gatavam veikt izmaiņas savā dzīve, lai pielāgoties savam dzīvniekam. Spalvains draugs nav kaut kas īslaicīgs, tas ir uz visu mūžu.

 

Raksta tapšanā izmantota informācija no www.patversme.lv

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/

 

 

 

 

 

 

Kucēns čurā mājās

Mūsu kavalierītim ir 4,5 mēneši. Vārdu "pačurā" saprot, bet tikai to nedara pastaigās, bet tiklīdz kā ienāk atpakaļ dzīvoklī. Pēc nakts uzreiz ģērbjos un ņemu pavadu, lai ietu ārā, bet mazais jau paspēj pačurāt uz grīdas. Kā iemācīt, varbūt vajag kādu zoopsihologu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir normāli :) Mēģiniet pēc iespējas ātrāk iznest viņu ārā pēc miega, ēšanas un spēlēšanas. Vediet viņu ārā pa dienu ik pēc 2-3 stundam, ja ir tāda iespēja.

zobārsts sunim

Labdien! Čivauvai pēc zobārsta un narkozes jau trešo nedeļu ir apgrūtināta elpošana. Rij skaļi siekalas un šķauda, klepo, krāc. It kā deguns arī ciet. Un paliek arvien sliktāk. It sevišķi naktīs grūti. Kas tas varētu but un ko darīt šajā situācijā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

ja sunim pēc narkozes ir diskomforts , Jums jāsazinās ar veterinārārstu, kas sunim veica zobu tīrīšanu un to vajadzēja jau darīt laicīgi, negaidot trīs nedēļas. Katram dzīvniekam ir individuāla reakcija uz narkozi un arī pēc mutes dobuma sanācijas procedūras var būt komplikācijas.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку, на неделю. Усыпить не хочу. Порода Папильон, слепой, глухой, аппетит хороший, много пьёт, целый день в лежанке. Туалет делает на салфетке. Если можно привозить к вам на время отъезда, то какая цена в сутки?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Мы не предоставляем подобную услугу. Обратитесь в клинику с круглосуточным стационаром, либо в гостиницу для собак.

Kucēns čurā dīvānā

Labdien! Kādēļ suns pēkšņi nokārtojas dīvānā? Mums ir 6 mēnešus vecs kucēns, kuru radinam iet nokārtoties ārā - dažreiz vēl gadās ķibeles mājās, tomēr pārsvarā jau izdodas nokārtoties ārā. Nokārtoties ejam vismaz ik pa 3h, tomēr pēdējās divas reizes suns starp pastaigām ir piečurājis dīvānu. Par negadījumiem mājās nekad neesam situši, bļāvuši uz viņu utt., arī nekādas lielas pārmaiņas nav notikušas un viņa ikdiena nav mainījusies. Kāds varētu būt iemeslsšādai rīcībai un ko darīt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pārbaudiet vai sunim viss kārtībā ar veselību. Diskomforts urīnceļos arī var izraisīt šādu veselību.

franču buldogs

Добрый день. Как найти специалиста-консультанта по Французским бульдогам.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

mūsu klīnikas speciālisti strādā arī ar franču buldogiem. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Sunim iesūkusies ērce

Pirms četriem gadiem iesūkusies ērce virs acs,laikus nepamanījām un ērce bija jau pamatīgi piesūkusies,kā suns pakasija ar kāju un ērce izkrita,unpēc tam pēc dažām dienām suns nevarēja pastaigāt,jo sāpēja ,sāpēja arī tad kad pieskartos,bijām pie vetārsta un uzrakstīja lietot 7dienas antibiotikas un nesteroido pretiekaisuma līdzekļi un izārstējās,bet pagājušā gada septembrī atkal iekoda ērce un bijām pilinājuši uz skausta advantix škīdumu,bet bija pagājis vairāk kā mēnesis,un tad savēlās spalva uz krustiem un uz astes spalvai tendence noiet šaurā strīpā,uzrakstīja antibiotikas uz nedēļu un pārgāja,tagadalspalva uz krustiem mazliet savēlusies,nopirku advantix iepilināju uz skausta(3dienas),bet negrib ka pieskaras,tad sāp un smilkst.kas tā varbūt par slimību. Sunīšam10gadiir maza auguma,šķirni nezinu. Ar cieņu Gunita.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

diemžēl neapskatot dzīvnieku nav iespējams pateikt, kas viņam ir par slimību.

Jums jādodas pie veterinārārsta.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67305943

 

Ar cieņu,

DINO ZOO klīnika

Почему собака чешет уши.

Почему собака чешет уши.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Если она делает это изредка, то ничего страшного. Если же каждый день, по несколько раз в день, то лучше обратится к ветеринару.

Suns klepo

Sveiki! Suns nakti guļ uz muguras un kaut kāda brīdi itka siekalas sakrējušas sāk klepot un tālāk iet gulēt uz savas muguras. Kad ir ļoti liela fiziska slodze arī ristās un pēc tam viss pāriet . Bijām pie vetārsta doma bija par klepu pirmo reizi padzeram zāles nepārgāja otro reizi mums iedeva antibiotikas tas arī dzeram uz to brīdi viss labi bija , tagad viss atsakās no jauna . Suns jūtas labi un neliecina nekas ka viņam būtu slikti , sirdi arī izklausīja viss ok Nezinu ko darīt šinī situācija ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Neizmeklējot suni ir grūti pateikt ko darīt, taču ja antibiotiku lietošanas laikā bija uzlabojums, iespējams, ka antibiotiku kurss bija par īsu. Lai atrisinātu šo situāciju, jums jādodas pie veterinārārsta. 

Ja vēlaties pieteikties uz vizīti Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Suns nepamatoti ir palicis agresīvs

Labdien, suns nepamatoti ir palicis agresīvs nevienu nelaižot tuvumā. Parasti atrodās voljērā, bet katru dienu izlaižam paskraidīt pie mājas(piesiets pie troses un ir visu to laiku uzraudzībā). Nesen bija agresīvs tikai pret mani(cilvēku kas reizi mēnesī atbrauc ciemos), bet šodien kad saimnieki nāca tuvumā voljēram sāka rūkt. Zobus neizrāda, bet rūc un skatās ar draudošu skatienu aste ir pacelta. Kad es biju ciemos un viņš bija izlaists(pirms sāka rūkt uz saimniekiem) nelaida mani tuvu, bet kārumus no manis ņēma un no attāluma atnesa bumbu un pa lēnām sāka nākt tuvāk un tuvāk man līdz ko atļāva pat paglaudīt, bet no rīta atkal bija tik pat agresīvs.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kas ir mainījies suņa dzīvē? Cik bieži suns ir kontaktā ar cilvēku? Cik bieži un cik ilgi ar suni kāds darbojas? Vai sunim nav veselības problēmu? Jo bieži vien dzīvnieks, kurš cieš sāpes paliek agresīvs. Kā arī tas, ka suns visu laiku atrodas voljerā vai piesiets, var ietekmēt viņa psihi. Dzīvnieka vecums - pubertāte, briedums arī var ietekmēt uzvedību.