Atpakaļ

Kas jāzina pirms adoptē dzīvnieku no patversmes?

Domā par jaunu ģimenes mīluli? Patversmē nonākušu dzīvnieku adoptēšana ir brīnišķīgs veids, kā padarīt laimīgu kādu bez mājām palikušu mīluli. Lasi un uzzini, kas Tev būtu jāņem vērā pirms dzīvnieka adoptēšanas.

Domā par jaunu ģimenes mīluli? Patversmē nonākušu dzīvnieku adoptēšana ir brīnišķīgs veids, kā padarīt laimīgu kādu bez mājām palikušu mīluli.

Dzīvnieku patversmes darbinieki palīdzēs piemeklēt Tavam dzīvesveidam piemērotu suni vai kaķi, taču pirms dokumentu parakstīšanas Tev jābūt pārliecinātam, ka Tu un Tavas mājas ir gatavas mājdzīvnieka uzņemšanai. Dzīvnieka adoptēšana ir atbildīgs solis un var mājās ienest lielas pārmaiņas. Tas nozīmē uzņemties atbildību par dzīvu radībiņu un veltīt tai daudz sava laika, bet jauns un uzticams draugs noteikti ir tā visa vērts.

Vai patiešām esmu gatavs adoptēt dzīvnieku?

Mājdzīvnieka adoptēšana ir liela atbildība, tāpēc tas ir pilnīgi normāli, ka Tev var rasties pārdomas. Tieši otrādi - tas ir ļoti labi, ja Tev rodas jautājumi. Tas nozīmē, ka esi nopietni noskaņots šim lēmumam.

Būtiski ir apzināties, ka dzīvnieks nav īstermiņa aizraušanās. Kaimiņu kaķa pieskatīšana, kad tie ir devušies ceļojumā, vai pastaiga ar drauga suni var būt labs treniņš, lai saprastu, ka esi gatavs mājdzīvnieka uzņemšanai un, ka dzīvnieka klātbūtne ir savienojama ar Tavu dzīvesveidu.

Finansiālā stabilitāte arī ir viens no faktoriem, ko vajadzētu izvērtēt. Tev nav jābūt turīgam, lai adoptētu dzīvnieku, bet atceries, ka dzīvē viss kas var atgadīties un suņu/kaķu ārstēšana nav no lētajiem pakalpojumiem. Lai rastos aptuvens priekšstats, cik maksā mājdzīvnieku ārstēšana, vērtīgi būtu internetā iepazīties ar izplatītāko veterinārmedicīnas pakalpojumu cenām.

Jautājumi, uz kuriem jāatbild, ja vēlies adoptēt suni:

 • Kāda lieluma, vecuma, dzimuma suns un kāds tā kažoka (garspalvains, īsspalvains) veids Tev būs vēlamākais?
 • Cik liels ir Tavs dzīvoklis, māja un kāda ir mājas apkārtne (mežs, parki u.c. vietas suņa pastaigām)?
 • Ja interesē noteiktas šķirnes suns vai šīs šķirnes jauktenis, cik daudz par šķirni Tu zini? Kāda ir šīs šķirnes suņu uzvedība? Vai ir kādas veselības problēmas, kas saistītas ar konkrēto šķirni?
 • Cik daudz laika Tu varēsi veltīt sunim?
 • Cik aktīvs ir Tavs dzīvesveids (vai bieži dodies ceļojumos, izbraukumos, komandējumos)?
 • Cik ilgu laiku suns pavadīs mājās viens? Vai ir kāds ģimenes loceklis, kurš mājās atrodas gandrīz visu dienu?
 • Vai kādam no ģimenes ir alerģija pret suņu spalvām?
 • Vai Tev ir bērni vai mazbērni, kas pie Tevis bieži viesojas? Cik liela pieredze ir bērniem, kas kontaktēsies ar dzīvnieku?
 • Vai Tev jau ir kāds mājdzīvnieks un kāda būs viņa reakcija uz jauno kaimiņu?
 • Cik izmaksās suņa uzturēšana?

Jautājumi, uz kuriem jāatbild, ja vēlies adoptēt kaķi:

 • Kāda vecuma kaķi Tu vēlētos? Vai Tev pietiks laiks kaķēnam? Vai labāk piedāvāt pajumti vecākam kaķim?
 • Vai dzīvo pilsētas dzīvoklī, privātmājā vai laukos?
 • Vai kādam mājās ir alerģija pret kaķu spalvām?
 • Cik veci ir bērni, kuriem būs kontakts ar kaķi?
 • Vai Tev ir citi mājdzīvnieki, kuriem varētu rasties pretenzijas pret jaunu iemītnieku?
 • Adaptācijas posmā kaķi nevarēs laist ārā, vai Tev būs pretenzijas pret kaķa tualeti mājā?
 • Cik daudz izmaksās rūpes par kaķi?

Kas nepieciešams manās mājās, lai adoptētu dzīvnieku?

Pirms mājdzīvnieka vešanas mājās, ir svarīgi visu pienācīgi sagatavot - gan sava jaunā mājdzīvnieka labsajūtai, gan arī, lai pašiem saimniekiem izpaliktu stresainas situācijas.

Lielākā daļa patversmju un adopcijas organizāciju jaunajiem mājdzīvnieku īpašniekiem nenodrošina nepieciešamos mājdzīvnieku piederumus, varbūt vienīgi izņemot parastās kakla siksnas, tāpēc tas ir Tavs kā jaunā saimnieka pienākums sagādāt visu nepieciešamo.

Ja esi izlēmis adoptēt suni, pārliecinies, ka sunim ir laikus sagatavota viņa vajadzībām piemērota suņu barība, barības trauki, kārumi, rotaļlietas, pavada, krūšu un kakla siksna, guļvieta, kā arī lietas, kas varētu viņu nodarbināt, kamēr neesi mājās. Viens veids, kā vari palīdzēt savam jaunajam draugam labāk iejusties jaunajās mājās, ir parūpēties, lai viņš vienmēr būtu ar kaut ko aizņemts. Iedod viņam kaulus (nedrīkst dot tādus, kurus suns var sakost šķembās), ko varēs grauzt ilgāku laiku vai interaktīvās rotaļlietas, kurās var paslēpt kārumu.

Jaunajiem kaķu īpašniekiem noteikti būtu iepriekš jāsagatavo kaķu tualeti ar lāpstiņu un piemērotām smiltīm, kaķu barību un, protams, kārumus. Lai palīdzētu savam jaunam draugam pielāgoties pārmaiņām (kā arī pasargātu savu ādas dīvānu), parūpējies par dažām mantām, kas varētu kaķim palīdzēt novērst uzmanību no Tev dārgām lietām. Kaķi mēdz spēlēties ar visu - pat to, kas nav tam paredzēts, līdz ar to rotaļlietas un skrāpēšanas stabs var ļoti noderēt.

Kā notiek adopcijas process?

Katrā patversmē adopcijas kārtība var atšķirties, bet visur pamatprincipi ir ļoti līdzīgi. Patversmes pārstāvis un potenciālais saimnieks kopīgi izvēlas visatbilstošāko suni vai kaķi, apvienojot patversmes rīcībā esošo informāciju par dzīvnieka raksturu, aktivitātes līmeni un iepriekšējiem dzīves apstākļiem (dzīvojis pilsētas dzīvoklī, lauku sētā, ģimenē ir bijuši bērni, saimnieks pavadījis ar dzīvnieku visu dienu, bijuši citi mājdzīvnieki utt.), kā arī potenciālā saimnieka vēlmes un iespējas.

Jaunajiem saimniekiem dzīvnieki tiek atdoti vakcinēti, attārpoti, atblusoti; visi suņi un kaķi, kas vecāki par 5-6 mēnešiem, tiek sterilizēti. Izņēmums ir dzīvnieki, kurus pēc veterinārārsta slēdziena nevar sterilizēt medicīnisku apsvērumu dēļ. Kucēnus un kaķēnus atdod nesterilizētus, bet ar jauno īpašnieku parakstītu apņemšanos to nodrošināt pašiem. Visi suņi tiek piedāvāti adopcijai mikročipēti, ar izrakstītu Eiropas mājdzīvnieka pasi, kā arī tiek nokārtots, ka dati par jauno suni tiek ievadīti Lauksaimniecības datu centra datu bāzē.

Jaunie suņu īpašnieki paraksta patversmes administrācijas sagatavotu Līgumu par dzīvnieka adopciju, kurā ir ziņas par patversmē veiktajām veterinārajām manipulācijām dzīvniekam, kā arī tajā ir ietvertas labturības pamatprasības.

Adoptējot dzīvnieku, jaunajam īpašniekam ir jārēķinās ar līdzmaksājumu, kura apmērs daļēji nosedz veterinārmedicīnisko pakalpojumu izmaksas konkrētajam dzīvniekam (apstrāde pret parazītiem, vakcinācijas, revakcinācijas, sterilizācija, mikročips, vakcinācijas grāmatiņa vai ES pase, u.c).

Lai nesagādātu nepatīkamus un uztraukuma pilnus brīžus sev, dzīvniekam un apkārtējiem, iesakām neizmantot sabiedrisko transportu un suni uz jauno mājvietu vest ar automašīnu. 

Lai vai kāda būtu Tava izvēle - adoptēt vai nē, atceries, ka Tavs mājdzīvnieks ir pilnībā atkarīgs no Tevis. Adoptēt dzīvnieku nozīmē uzņemties par viņu atbildību visu tā mūžu. Ja dzīvnieks saslimst vai Tu pārcēlies uz jaunām mājām, Tev jābūt gatavam veikt izmaiņas savā dzīve, lai pielāgoties savam dzīvniekam. Spalvains draugs nav kaut kas īslaicīgs, tas ir uz visu mūžu.

 

Raksta tapšanā izmantota informācija no www.patversme.lv

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Bailīgs suns. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Sveiki! Jautājums. Gandrīz pirms 2 gadiem es uz ielas atradu kucēnu. Cilvēki un bērni viņu mocīja/sita. Bet tagad mums ir problēma, viņš atsakās iziet ārpus mājas teritorijas, vīriešu un bērnu redzeslokā rodas nesaturēšana un čīkstēšana. Mēģināju maigi runāt, dot kārumus, novērst uzmanību spēlējoties, bet viņš skrien mājās un čīkst, nomierinās tikai tad, ja apskauj un sauc vārdā. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Uzlabot šo situāciju protams ka var. Galvenais sākt pareizi un secīgi strādāt. Iespējams kādu laiku būs jālieto arī mierinājuma zāles.

Pieteikties nodarbībai vai konsultācijai ir iespējams pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv.

Sunim veidojums uz purna

Labdien! Es vēlos uzdot jautājumu par savu 12 gadus veco Ķīnas cekulaino suņi Leniju. Lenijam ir dažādas alerģijas un veselības problēmas, kā jau vecam šķirnes sunim. Lenijam ir alerģija pret vistu, graudaugiem, ( izņemot rīsus un putraimus). Jā viņš ēd kādu no šiem produktiem viņam tek ausis, paliek sarkanās ciskas. Vēl Lenijas ir neliela bruka abos sānos. Viņš ēd dārzeņus un augļus ( gurķus, tomātus, kāpostus, zemenes, persikus u.t.t ). Šodien pamanīju, kā viņam uz purniņa ir tāda kā pumpa. Itkā, jā piespiež tad viņam nesāp. Pumpa vizuāli izskatās, kā ādas pacēlums. Es gribētu zināt vai tas ir bīstami? Varbūt tas pāriet pats no sevis, vai arī ir jāved pie veterinārārsta? Pievienoju fotogrāfiju. Tur gan īsti nevar pumpu redzēt, tāpēc to apvilktu. Jau iepriekš liels paldies par veltīto laiku, un protams atbildi! :)

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

bildē īsti nevar saprast un attālināti nav iespējams novērtēt veidojumu. Sirdsmieram ieteiktu tomēr labāk dzīvnieku atrādīt veterinārārstam. 

Ja vēlaties pieteiktires uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Labdien! Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Viss ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Suņa raksturs, vide kur viņš dzīvoja, vide kur viņš dzīvos, laiks ko Jūs varēsiet veltīt sunim ( socializācija, apmācība). Globāli nekas nav nokavēts. Bet šis tas jau ir iemācīts un iespējams ka kaut kas būs jālabo.

Spare parts for travel cage

Hi I am looking for spare parts for my dogs travel cage before Friday. I need the screws and the clips that connect the top with the bottom part of the cage and its a bracco eco no 6 type. Is there any available? Thanks

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Good morning!

We have not spare parts for dogs travel box.

Suns baidās kāpt bagažniekā

Добрый день, наша собака (6 лет, помесь лабрадора и овчарки) всегда очень любила кататься в багажнике нашей машины, но теперь она на отрез отказывается залезать в багажник, будто боиться его как огня. Мы не можем понять с чем это связано.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas nozīme ka sunim bija negatīva pieredze braucot vai kāpjot iekšā bagažniekā. Pārbaudiet vai viss ir kārtībā ar kājam un muguru. 

ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Sveiki, paņēmām no patversmes 5g vecu suņu meitenīti, ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas varētu būt atšķirtības sindroms. Ar sunīti noteikti ir jāstrādā. Tā kā visi suņi ir dažādi labāk pierakstīties pie kinologa uz konsultāciju. 

Pieteikties var pa telefonu 29390560 vai sūtot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Sunīte nevēlās nekur iet divatā ar draugu, un ir problēmas pastaigas laikā.

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Dzīvojam ar draugu divatā, sunīte pie manis ir pieradusi, nāk visur līdzi, pastaigās nav problēmu, toties draugam ļauj glaudīt, mīļot, guļ blakus, taču nevēlās nekur iet divatā ar viņu, un ir problēmas pastaigas laikā. Vai kaut ko var darīt šajā situācijā?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka sunim bija slikta pieredzē vai vispār nav bijusi saskarsme ar vīriešu dzimtas pārstāvjiem, tāpēc viņa neuzticās un negrib sadarboties. Jā, noteikti situāciju var labot. Kopīgas pastaigas un āpmācība palīdzēs nodibināt kontaktu ar suni. Galvenais strādāt ar suni regulāri, secīgi un mierīgi.

Kā mācīt/trenēt suni, ja viņam apbalvojuma vietā gardums neder?

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Viņai nekad dzīvē nav doti gardumi, arī ēst viņa ēd ļoti maz un neprasa pēc vēl. Kā šādā veidā viņu mācīt/trenēt, ja viņai apbalvojuma vietā gardums neder?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka vēl neesat atraduši īsto garšīgāko tieši Jūsu sunim gardumu. Bet ja tiešām pilnīgi nekas neinteresē, tād izmantojiet to pašu barību, ar kuru barojiet ikdienā. Bet ir daži nosacījumi. Barībai nav jāstāv sunim pieejamā vietā. Ja barība stāv visu laiku, tad suns nebūs motivēts darīt kaut ko. Tātad pabarojiet no rīta un vakarā. Ja suns neēd, bļodu novācam. Ja sunim vispār ir slikta apetīte, tād noteikti pārbaudiet veselības stāvokli. Ja suns negrib kārums vai negrib strādāt par kārumiem vai sauso barību, tād ņemam barību, piedāvājam no rokas un strādājam. Barību no bļodas nepiedāvājam. Visu dienas normu vai daļu no tās izbarojam no rokas par kaut ko.

Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Labdien! Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Dino Zoo Grāmata drīz būs pieejama arī drukātā veidā.

To klients varēs saņemt bezmaksas Dino Zoo veikalā sākot jūnija vidū.
 

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

 

Обратитесь в ветеринарную клинику. Там собаке окажут помощь. Записаться на визит можно по тел.67 327 923