Atpakaļ

Kaķumētra: kāda ir zinātniski apstiprinātā ietekme uz kaķiem?

Kāda ir kaķumētras ietekme uz kaķiem, kādos gadījumos tā var būt noderīga un kā to droši lietot – par to visu šajā rakstā! 

Liela daļa kaķu saimnieku atzīs, ka vērot četrkājainā mīluļa reakciju uz kaķumētru var būt gana amizanti. Šis smaržīgais augs pat visnosvērtāko kaķi spēj pārvērst rotaļīgā kaķēnā vai aizrautīgā medniekā, radot vienlaikus stimulējošu un reibinošu ietekmi uz kaķu nervu sistēmu. 

Taču daudzi kaķu saimnieki nemaz neaizdomājas, vai par augu, kam piemīt tik spēcīga ietekme, ir veikti zinātniski pētījumi, kas patiešām apstiprina ne tikai kaķumētras iedarbību, bet arī tās nekaitību. Kāda ir kaķumētras ietekme uz kaķiem, kādos gadījumos tā var būt noderīga un kā to droši lietot – par to visu šajā rakstā! 

 

Kaķumētras burvība zinātniskos faktos 

Kaķumētra jeb Nepeta cataria ir mētru ģints augs, kas zilām ziedu vālītēm dārzos zied no jūnija līdz augustam. Kaķumētrai ir viegls piparmētru un citronu aromāts, un cilvēki šo augu jau izsenis lietojuši ne tikai kā garšaugu, bet arī kā ārstniecības augu. Kaķumētrai piemīt nomierinošas un miegu uzlabojošas ārstnieciskās īpašības, taču tieši pateicoties reibinošajai un stimulējošajai iedarbībai uz kaķiem, šis augs ieguvis savu nosaukumu. 

Lai gan ļoti plašu pētījumu par to, kāpēc kaķumētra ietekmē tieši kaķus, uz citu sugu dzīvniekiem neatstājot nekādu ietekmi, vēl aizvien nav, tomēr ir veikta gan kaķumētras ķīmiskā analīze, gan vairāki citi pētījumi. Turklāt interesants ir fakts, ka kaķumētra ietekmē tikai aptuveni pusi no kaķu dzimtas pārstāvjiem – kaķus, lauvas, pumas un atsevišķus savvaļas kaķveidīgos. 

Kaķumētras ziedi un lapiņas satur vairākas vielas, tajā skaitā skābes, miecvielas un gaistošas eļļas. Viena no šīm eļļām ir nepetalaktons – eļļa, kuru ražo arī citi Nepeta ģints augi, kuros šī viela veic repelenta jeb zālēdāju kukaiņu atbaidīšanas funkciju. Tieši nepetalaktons ir viela, kas iedarbojas uz kaķiem, īpaši ietekmējot hipotalāmu – to daļu kaķu smadzenēs, kas atbild gan par dzimumdziņu, gan medību un ēšanas instinktiem.

Pētījumi rāda, ka nepetalaktona molekulām ir ne tikai tāda pati forma kā opijam, bet tā stimulē arī tos pašus receptorus, kurus stimulē opijs. Tomēr nepetalaktona iedarbība uz kaķiem drīzāk tiek pielīdzināta feromona iedarbībai un nevienā pētījumā līdz šim nav pierādīts, ka kaķumētra kaķos radītu atkarību vai būtu kaitīga dzīvnieka veselībai. 

Bilde ar kaķu, kas osta kaķu mētru

 

Kā kaķumētra iedarbojas uz kaķiem?

Kaķumētra nekādu interesi nerada kaķēniem līdz aptuveni 2 mēnešu vecumam un reti izraisa interesi arī kaķiem senioriem. Visvairāk kaķumētra ietekmē nekastrētus, ikvienas kaķu šķirnes runčus, kā arī lielāko daļu kaķenes reproduktīvajā vecumā. Kaķumētras iedarbība ilgst aptuveni 15–20 minūtes, kuru laikā kaķiem var novērot tādas uzvedības izmaiņas kā: 

  • izteikta kaķumētras košļāšana, ostīšanās, siekalošanās; 

  • vāļāšanās pa zemi, berzēšanās; 

  • daļējs koordinācijās spēj zudums; 

  • izteikts rotaļīgums, vēlme ķert, medīt. 

Aptuveni stundas laikā kaķa interese par augu zūd un kaķumētras efekts ir atkarīgs no katra minča individuālās jutības, turklāt aptuveni 20 % kaķu reakciju uz kaķumētru nenovēro vispār. 

 

Bilde ar pelēku kaķi, kurš guļ svaigā gaisā.

Kādos gadījumos kaķumētra var būt noderīga? 

Kā norāda veterinārārsti, kaķumētru var izmantot ne tikai, lai savam mīlulim radītu patīkamu, rotaļīgu un viegli eiforisku efektu. Kaķumētra var būt noderīga arī tiem kaķu saimniekiem, kas mīluli adoptējuši no patversmes, mazinot satraukumu, ko varētu radīt jaunie apstākļi, situācijās, kad ģimenē ienāk vēl kāds mājdzīvnieks, vai gluži vienkārši – lai pieradinātu kaķi asināt nagus speciāli tam paredzētā vietā. Kaķumētru var izmantot: 

  • lai stimulētu mazkustīgus kaķus uz fiziskām aktivitātēm; 

  • lai mazināt kaķa agresiju, piemēram, pret citu sugasbrāli; 

  • palīdzot mazināt pārcelšanās radīto stresu vai trauksmi; 

  • lai novērstu uzmanību no nevēlamām uzvedības iezīmēm, piemēram, mēbeļu skrāpēšanas; 

  • kaķiem, kas cieš no kādas traumas vai slimības, kaķumētra var mazināt sāpju radīto diskomfortu; 

  • lai pievērstu kaķa uzmanību jaunai rotaļlietai vai guļvietai. 

Bilde ar augu, kuram ir lillā ziedi.

 

Droša kaķumētras lietošana kaķiem 

Kaķumētra ir nopērkama gan zoo veikalos, gan veterinārajās aptiekās un tas ir drošs, dabīgs produkts, kas nenodara nekādu kaitējumu kaķa veselībai. Tomēr svarīgi ievērot mērenību, jo pārmērīga šī auga lietošana var izraisīt vemšanu vai caureju. Par kaķumētras lietošanu kaķiem ar veselības problēmām, iepriekš noteikti nepieciešams konsultēties ar veterinārārstu.

 

Noderīga informācija ikvienam mājdzīvnieka saimniekam Dinozoopasaule.lv! 

Interesanti kaķu vārdi, kā kaķu gadi atbilst cilvēku gadiem, kā izvēlēties savam mājdzīvniekam piemērotāko barību – šie un citi noderīgi raksti dinozoopasaule.lv, sadaļā Ekspertu padomi. Dinozoopasaule.lv vienuviet informācija arī par pakalpojumiem, ko piedāvā Dino Zoo suņu un kaķu frizētava, Dino Zoo suņu skola un Dino zoo vetklīnika. Savukārt kaķu mētru iegādājies dinozoo.lv vai Dino Zoo veikalos visā Latvijā! 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kaķis nekopj savu kažoku

Sveiki Mums mājas ir kaķis, nu jau 7 mēneši. Viņš tika atrasts kūtī bez mammas, tika barots ar šprici. Viņš nav apguvis prasmi mazgāt savu kažoku, to nedara.. mājās ir vecāks kaķis, bet viņi nedzīvojas kopā, lai mazais kaut ko iemācītos. Vai ir kāda iespeja kā likt viņam kažoku mazgāt? Šobrīd x mēnesi lieku dušā, savādāk nekā, kaķis ir pūkains un spalva izskatās traki, ja netiek kopta.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Dzīvniekiem diemžēl nevar nekādi iemācīt kopt kažoku, jo tāpat kā cilvēkirm ir tīrīgāki un ne tik tīrīgi. Vienīgais ko varat, tas ir pašiem kopt kaķim kažoku vai ir iespēja kaķi vest uz kaķu frizētavu uz kažoka sakopšanu.

Labdien!Vēlos Jūsu padomu.Paņēmām kaķenīti(5m),no patversmes.Ļoti patīk,ka viņu glauda,murrā,glaužas klāt,tikai tad kad viņu ar viltu noķer,bet tā mūk zem gultas un pati klāt nenāk.Kā palīdzēt pārvarēt viņas nedrošību.Vai tas ar laiku pāries,kad sapratīs to ka neviens pāri nedara un tikai mīlē?Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Kaķēnam jaunajās mājās noteikti ir  nepieciešams laiks lai pierastu, bet iespējams pie vainas ir kaķēna raksturs, jo nav zināms, kāda izcelsme ir bijusi kaķēnam un nav zināms kādi ģenētiski bijuši vecāki un dzīvniekiem no patversmēs nekad nav prognozējams raksturs.

Baiļu agresija

Labdien! Man ir 10 mēnešus vecs runcis un jau kopš mazotnes ir “pielipis” tikai man. Kad esam divatā, kaķis ir mīlīgs, vienmēr nāk gulēt blakus/virsū, pat vaigu laiza, ļoti mīļš. Tomēr, kad nāk kāds ciemos, vai mēs braucam uz laukiem, kaķis paliek agresīvs. Šī agresija ir augusi spēcīgāka, kaķis neļaujās sev pieskarties, skrāpē, kož, rūc. Ļoti bieži agresija ir tieši uz manu pusi, dažreiz gan uz citiem cilvēkiem. Vispār nesaprotu kā ar to lai cīnās.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un viņam nepatīj jaunas vai svešas vietas, tāpat arī kaķim var nepatikt sveši cilvēki viņa teritorijā. Kaķi var kļūt agresīvi stresa situācijā un šim kaķim tas izpaužas kā baiļu agresija! Ja kāds nāk ciemos un kaķis sāk agresīvi uzvesties, tad ciemiņš var paņemt kādu no kaķu mantiņām un mēģināt paspēlēties ar kaķi, kas ļaus kaķim nedaudz pārslēgties uz rotaļu un mazināt stresu.

Kaķim iesnas

Labdien.Manam britu kaķim ir iesnas .Ļoti bieži apmeklējām vet.Ārstējam ar antibiotikām.Bet iesnas pēc neilga laika parādās atkal no jauna.Kaķim 10gadi.Ēd,dzer labi.Ja iesnas neārstē,tās sāk palikt strutainas un lipīgas.Vet ārsti saka nav ārstējamas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku un nezinot pilnu slimības vēsturi un veiktās analīzes, ir neiespējami sniegt padomus vai konsultēt. Lai noskaidrotu iesnu iemeslu, dzīvniekam ir nepieciešams veikt padziļinātu izmeklēšanu, analīzes.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo  klīnika

kaķa barošana

Labdien! Manam kaķītim ir 6 mēneši. Jau divus nedēļas nevar ēst konservantu un sausu. Kāpēc? Ēd vistas fileju.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

īsti nesapratām Jūsu jautājumu, taču kaķis izvēlas to, kas viņam garšo labāk, ja piedāvājums ir dažāds.

Kaķis var ēst arī vistas fileju, tikai barojot dzīvnieku ar dabīgo barību, būtu vēlams konsultēties ar veterinārārstu, kas specializējas dzīvnieku ēdināšanā, lai varētu sabalansēt dzīvniekam nepieciešamo barības daudzumu un piedevas.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

 

Zobu maiņa kaķiem

Cik ilgi var mainīties zobi Main Coon kakiem zobi?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jūsu kaķim līdz sešu mēnešu vecumam jābūt pilnam 30 pieaugušo zobu komplektam. Tomēr dažiem var paiet pat deviņi mēneši, līdz visi zobi ir nomainījušies!

Urīnceļu problēmas kaķiem

Kaķenei pēc dzemdībām sākas urīns nesaturēšana un mazliet asinis,visu laiku laiza to vietu ,,kas tas varētu būt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Šajā jautājumā jums veterinārārsts varēs palīdzēt tikai veicot izmeklējumus, tāpēc iesakām doties pie ārsta!

Nieze kaķēnam

Kaķēns 2 mēn.vecs ļoti kasās, bet blusas nemana,kas var būt par iemeslu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Blusas iespējams arī nepamanīt, jo tās uz dzīvnieka tikai barojas, pārējais dzīves cikls notiek apkārtējā vidē, ja dzīvnieks ir vairāk jutīgs pret šī parazīta siekalām, tad tam pietiek arī ar pāris blusām, kas iekodušas. Sākumā kaķēns jāapstrādā pret blusām, ar medikamentiem ko var iegādāties veterinārājās aptiekās vai klīnikās, tikai tad var izslēgt to esamību! Tas noteikti būtu pirmais solis, pirms sākat meklēt citus ierosonātājus!

Astes kosmētiskais defekts

Labdien! Siāmas kaķītim (2 mēneši) ir lauztās astes sindroms (astes galiņš gredzentiņā). Kā tas ietekmē dzīvnieku un vai šis defekts ir labojums?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ja tas kaķēnu pašu nesatrauc, viņš to nelaiza, negrauž, neizrāda diskomfortu, kad to aiztiek, tad tas ir vairāk kā kosmētisks defekts. Ja tomēr astes deformācija sāk satraukt un traucēt pašam kaķim, tad jādodās pie veterinārārsta un jāveic nepieciešamie izmeklējumi, un balstoties uz izmeklējumiem , jāizvēlas attiecīga ārstēšana.

Kaķenei kaķēni

Sveiki. Jautajums saistīts ar tikko dzemdējušu kaķeni. Mums ir 2 kaķi, kaķene dzemdēja 10.02., ka arī mums ir runcis, kaķi ir pilnībā atdalīti, bet kaķene rūc kad runcis iet gar durvīm, ka arī kaķene daudz ņaud kad neesam viņai blakus. Runcim visu laiku gribas iet pie durvīm kur ir kaķene ar bērniem. Ko darīt? Kā palīdzēt kaķenei lai viņai nebūtu jasatraucas par runci?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Jums jānodrošina kaķenei pilnīgs miers un runcis jānodala, lai nav iespējas iet pie durvīm, kur ir kaķene.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika