Atpakaļ

Kaķumētra: kāda ir zinātniski apstiprinātā ietekme uz kaķiem?

Kāda ir kaķumētras ietekme uz kaķiem, kādos gadījumos tā var būt noderīga un kā to droši lietot – par to visu šajā rakstā! 

Liela daļa kaķu saimnieku atzīs, ka vērot četrkājainā mīluļa reakciju uz kaķumētru var būt gana amizanti. Šis smaržīgais augs pat visnosvērtāko kaķi spēj pārvērst rotaļīgā kaķēnā vai aizrautīgā medniekā, radot vienlaikus stimulējošu un reibinošu ietekmi uz kaķu nervu sistēmu. 

Taču daudzi kaķu saimnieki nemaz neaizdomājas, vai par augu, kam piemīt tik spēcīga ietekme, ir veikti zinātniski pētījumi, kas patiešām apstiprina ne tikai kaķumētras iedarbību, bet arī tās nekaitību. Kāda ir kaķumētras ietekme uz kaķiem, kādos gadījumos tā var būt noderīga un kā to droši lietot – par to visu šajā rakstā! 

 

Kaķumētras burvība zinātniskos faktos 

Kaķumētra jeb Nepeta cataria ir mētru ģints augs, kas zilām ziedu vālītēm dārzos zied no jūnija līdz augustam. Kaķumētrai ir viegls piparmētru un citronu aromāts, un cilvēki šo augu jau izsenis lietojuši ne tikai kā garšaugu, bet arī kā ārstniecības augu. Kaķumētrai piemīt nomierinošas un miegu uzlabojošas ārstnieciskās īpašības, taču tieši pateicoties reibinošajai un stimulējošajai iedarbībai uz kaķiem, šis augs ieguvis savu nosaukumu. 

Lai gan ļoti plašu pētījumu par to, kāpēc kaķumētra ietekmē tieši kaķus, uz citu sugu dzīvniekiem neatstājot nekādu ietekmi, vēl aizvien nav, tomēr ir veikta gan kaķumētras ķīmiskā analīze, gan vairāki citi pētījumi. Turklāt interesants ir fakts, ka kaķumētra ietekmē tikai aptuveni pusi no kaķu dzimtas pārstāvjiem – kaķus, lauvas, pumas un atsevišķus savvaļas kaķveidīgos. 

Kaķumētras ziedi un lapiņas satur vairākas vielas, tajā skaitā skābes, miecvielas un gaistošas eļļas. Viena no šīm eļļām ir nepetalaktons – eļļa, kuru ražo arī citi Nepeta ģints augi, kuros šī viela veic repelenta jeb zālēdāju kukaiņu atbaidīšanas funkciju. Tieši nepetalaktons ir viela, kas iedarbojas uz kaķiem, īpaši ietekmējot hipotalāmu – to daļu kaķu smadzenēs, kas atbild gan par dzimumdziņu, gan medību un ēšanas instinktiem.

Pētījumi rāda, ka nepetalaktona molekulām ir ne tikai tāda pati forma kā opijam, bet tā stimulē arī tos pašus receptorus, kurus stimulē opijs. Tomēr nepetalaktona iedarbība uz kaķiem drīzāk tiek pielīdzināta feromona iedarbībai un nevienā pētījumā līdz šim nav pierādīts, ka kaķumētra kaķos radītu atkarību vai būtu kaitīga dzīvnieka veselībai. 

Bilde ar kaķu, kas osta kaķu mētru

 

Kā kaķumētra iedarbojas uz kaķiem?

Kaķumētra nekādu interesi nerada kaķēniem līdz aptuveni 2 mēnešu vecumam un reti izraisa interesi arī kaķiem senioriem. Visvairāk kaķumētra ietekmē nekastrētus, ikvienas kaķu šķirnes runčus, kā arī lielāko daļu kaķenes reproduktīvajā vecumā. Kaķumētras iedarbība ilgst aptuveni 15–20 minūtes, kuru laikā kaķiem var novērot tādas uzvedības izmaiņas kā: 

  • izteikta kaķumētras košļāšana, ostīšanās, siekalošanās; 

  • vāļāšanās pa zemi, berzēšanās; 

  • daļējs koordinācijās spēj zudums; 

  • izteikts rotaļīgums, vēlme ķert, medīt. 

Aptuveni stundas laikā kaķa interese par augu zūd un kaķumētras efekts ir atkarīgs no katra minča individuālās jutības, turklāt aptuveni 20 % kaķu reakciju uz kaķumētru nenovēro vispār. 

 

Bilde ar pelēku kaķi, kurš guļ svaigā gaisā.

Kādos gadījumos kaķumētra var būt noderīga? 

Kā norāda veterinārārsti, kaķumētru var izmantot ne tikai, lai savam mīlulim radītu patīkamu, rotaļīgu un viegli eiforisku efektu. Kaķumētra var būt noderīga arī tiem kaķu saimniekiem, kas mīluli adoptējuši no patversmes, mazinot satraukumu, ko varētu radīt jaunie apstākļi, situācijās, kad ģimenē ienāk vēl kāds mājdzīvnieks, vai gluži vienkārši – lai pieradinātu kaķi asināt nagus speciāli tam paredzētā vietā. Kaķumētru var izmantot: 

  • lai stimulētu mazkustīgus kaķus uz fiziskām aktivitātēm; 

  • lai mazināt kaķa agresiju, piemēram, pret citu sugasbrāli; 

  • palīdzot mazināt pārcelšanās radīto stresu vai trauksmi; 

  • lai novērstu uzmanību no nevēlamām uzvedības iezīmēm, piemēram, mēbeļu skrāpēšanas; 

  • kaķiem, kas cieš no kādas traumas vai slimības, kaķumētra var mazināt sāpju radīto diskomfortu; 

  • lai pievērstu kaķa uzmanību jaunai rotaļlietai vai guļvietai. 

Bilde ar augu, kuram ir lillā ziedi.

 

Droša kaķumētras lietošana kaķiem 

Kaķumētra ir nopērkama gan zoo veikalos, gan veterinārajās aptiekās un tas ir drošs, dabīgs produkts, kas nenodara nekādu kaitējumu kaķa veselībai. Tomēr svarīgi ievērot mērenību, jo pārmērīga šī auga lietošana var izraisīt vemšanu vai caureju. Par kaķumētras lietošanu kaķiem ar veselības problēmām, iepriekš noteikti nepieciešams konsultēties ar veterinārārstu.

 

Noderīga informācija ikvienam mājdzīvnieka saimniekam Dinozoopasaule.lv! 

Interesanti kaķu vārdi, kā kaķu gadi atbilst cilvēku gadiem, kā izvēlēties savam mājdzīvniekam piemērotāko barību – šie un citi noderīgi raksti dinozoopasaule.lv, sadaļā Ekspertu padomi. Dinozoopasaule.lv vienuviet informācija arī par pakalpojumiem, ko piedāvā Dino Zoo suņu un kaķu frizētava, Dino Zoo suņu skola un Dino zoo vetklīnika. Savukārt kaķu mētru iegādājies dinozoo.lv vai Dino Zoo veikalos visā Latvijā! 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

kaķim smaka no mutes

Sveiki,man ir iegadats meinkuns no audzetavas,5 menesi meitene,vinai parsvara ir visu laiku atverta mute vala, un no mutes nak sausmiga smaka,kas tas varetu but?ediens nav mainits tads pats ka no audzetavas, Ed vina labi,smaganas un zobi izskatas labi,

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

iespējams kaķim mainās zobi un tādēļ smaka ir nedaudz intensīvāka. Jebkurā gadījumā dzīvnieku būtu labāk atrādīt veterinārārstam.

 

Ar cieņu ,

Dino Zoo klīnika

Labdien.Mēs ģimenē izlēmām dot mājas kaķēnam runcītim no patvetsmes,bet vēlamies paņemt vēl vienu kaķēnu arī runcīti,ļoti sirdī iekrita,bet ir raizes vai augot kopā nebūs problēma ar tetetorijas dalīšanu,mums ir liela lauku māja.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Ar bezšķirnes kaķiem ir tā, ka nevar prognozēt šķirnei raksturīgu raksturu un tapēc ir grūti prognozēt kaķu kopdzīves reakciju. Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un ir vienpatis, bet protams ir izņēmumi, kā meinkūni un citas aborigēnās šķirnes, kas var dzīvot vairāki kopā un būs draudzīgi

kaķim pampst lūpa

Labvakar! Skotu kaķenīte, šobrīd 10mēneši. Ik pēc ~ 2 mēneši mūs nomoka problēma, kas visu laiku atkārtojas. Braucam pie vetārstiem, ielaiž šprici, pāriet. Paiet 1,5-2mēn, atkal viss no jauna. Trauki nomainīti, barība mainīta, nekas nepalīdz. Pampst apakšlūpa, līdz ar to noiet nedaudz arī spalviņa, foto pievienošu. Ēd labi, ir aktīva, taču nevaram tikt galā ar šo. Pie kā vērsties tālāk? Nav problēma vest pie ārsta ik pēc 2 mēneši, taču cik prātīgi ir patstāvīgi laist iekšā zāles? Esam bezspēcīgi :( Paldies!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

šādā situācijā mēs ieteiktu pakonsultēties ar dermatologu.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju  Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Labdien! Vēstule būs diezgan gara, jo es vēlos situāciju aprakstīt iespējami konkrētāk. Es dzīvoju laukos. 2021. Gada decembrī mums pieklīda Svītruseja ( kaķene par kuru es vēlos uzdot jautājumu.) Viņai tecēja acis, viņa nebija pilnīgi vesela. Kad viņai piedzima kaķēni, pēc kāda laika aizvedām pie veterinārārsta, lai sterelizētu. Veterinārārsts teica, kā sākumā viņa jāizārstē, tad varēs sterelizēt. Devām zāles, palīdzēja un veterinārārsts deva zaļo gaismu. ( Tobrīd viņai bija apmēram ( 2-3 gadi). Aprīļa beigās, maijā sākumā viņai sāka pastiprināti krist ārā spalva. Sākumā nepievērsu tam uzmanību, domāju, kā nāk nost ziemas spalva. Bet spalva lielos daudzumos krīt ārā vēl jo projām. Vienkārši dažas reizes noglaudot muguru spalvas pa gaisu. Kārtīgi izķemmēju, bija ļoti daudz spalvu. Tagad tik daudz neķemmējas spalva ārā, bet noglaudot tik un tā spalva ļoti krīt ārā. Acis viņai arī sākušas vairāk tecēt, vairāk kā iepriekš. Svītruseja dzīvo gan ārā, gan iekšā. Viņa medī un ēd peles. Tāpēc mans jautājums ir šāds. : Kāds varētu būt iemesls tam, kā Svītrusejai tik ļoti krīt ārā spalva? Ko pret to var darīt? Viņa ir attārpota un atblusota ar kompleksajiem pilieniem. Es nevaru garantēt, kā viņai nav blusu vai tārpu, jo kā jau es minēju, viņa uzturās ārā un ēd peles. Es gan nedomāju, kā viņai varētu būt blusas vai tārpi. Jau iepriekš liels paldies par Jūsu veltīto laiku, par to, kā izlasījāt manu garo vēstuli, un protams liels paldies par atbildi!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Spalva var kaķim krist pastiprināti visu laiku un tas nav nekas traks. Ja kaķis dzīvotu tikai ārā visos gadalaikos, tad būtu sezonālā spalvas maiņa, bet ja kaķis dzīvo iekšā gan ārā tad tiek traucēta sezonalitātes spalvas krišana. Var padot arī vitamīnus kas ir domāti spalvai un ādai vai ir speciāli pilieni skaustā pilināmi kas uzlabo spalvas kvalitāti.

Labdien. Runčuks pēc kastrācijas ir kļuvis nežēlīgs pret savu māsu. Itkā grib rotaļāties bet rotaļu laikā nežēlīgi un neatlaidīgi kož viņai mugurā. Ko var darīt lai to novērstu?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Ja runcis ir kastrēts nesen tad var vēl mrēģināt pārot kaķeni tapēc nepieciešams lielāks laiks lai viņš nomierinātos.

kaķa sterilizācija

Какая общая стоимость стерилизации кошки с наркозом и всем что нужно для этой процедуры? кошке 9 месяцев

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kaķa sterilizācijas cena ir 90 eur. Lai pieteiktos uz procedūru lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, Dino Zoo klīnika

Paņēmām lauku kaķēnu, vecumu īsti nezinām, ir zobi, actiņas vaļā, pati ēd un dzer, ir aktīva. Sazinoties ar veterinārārstu, mums ieteica uz konsultāciju nākt pēc nedēļas, lai kaķēns pierod, lika barot ar mātas aizstājējpiena maisījumu + mitru sauso barību. Jau otro dienu kaķēnam caureja un nelieli asins izdalījumi, ūdeni dodam un tas ir pieejams visu laiku. No kā varētu būt caureja? Varbūt pārāk daudz piena? Citreiz kaķēns mēdz apēst gan barību, gan arī pa virsu uzdzert pienu. Kā novērst caureju? Paldies :)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
par cik kaķēns ir paņemts no ielas tas nevar zināt viņa veselības stāvokli un iespējamos iemantotos vīrusus no vecākiem, tādēļ būtu vēlams apmeklēt vēlreiz veterinārārstu lai novērstu caureju un iespējams utaisītu analīzes uz vīrusu slimībām un tad jau izdarīt secinājumu kāda ārstēšana ir nepieciešama.

Abesīnijas kaķi

Sveiki! Audzinu 8 mēn vecu Abesīnieti, runci. Pirms pāris dienām tika kastrēts. Ik pa laikam ejam ārā pie pavadiņas. Kaķēns kā kaķēns, taču nepārspīlējot viņš visu laiku ņaud, pat ne tā, ka prasītu kaut ko, bet staigā apkārt un bļauj. Ūdens svaigs ir pieejams, ēdiens arī(taču ne par ko neēd sauso barību), ar viņu spēlējos, taču viņam ātri zūd interese. Vai ir kādi ieteikumi kā risināt ņaudēšanas problēmu(veselības problēmas nav konstatētas)? Vai varbūt ir opcija konsultācija ar felinologu dzīvē kopā ar kaķēnu? Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Abesīnijas kaķi tāpat kā siāmas, sfinksi un orientālie kaķi ir ļoti temperamentīgas šķirnes kas vēlas komunikāciju un tādā veidā mēģina komunicēc vai izteikt savu ikdienas garastāvokli un tad ir normāli šīm šķirnēm!

Kaķa veselība

Здравствуйте. Моей кошке около полутора года. У кошки был сильный испуг. И мне кажется у неё заметны сбои в поведении - гиперестезия. У вас есть специалисты, которые могут помочь в этом вопросе? (Спазмы спины, частое вылизывание, гиперактивность)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien, Nepieciešams apmeklēt veterinārārstu, Mūsu klīnikā varat konsultēties!

Labdien! Pēkšņi pazudušas spalvas!Vakar bija viss vietā! Vieta ir gluda, bez ievainojumiem. Kaķim ,runcim, maijā būs gads, kastrēts. Nav novēroti blaugznu līdzīgi veidojumi. Pēdējās nedeļas sākām dot kaķu barību paredzētu kaķiem no gada vecuma.Ir dota svaiga cūkgaļas akna un niere. 2 nedēļas staigā ar pretblusu, ērču siksniņu, bet spalvas tur turas vietā.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
Bez dzīvnieka apskates nevar novērtēt spalvas un ādas stāvokli!, pēc pievienotās bildes vairāk izskatās pēc kailēdes kas ir ļoti lipīga arī cilvēkiem un šajā gadijumā noteikti būtu jādodas uz vizīti pie veterinārārsta.