Kaķumētra: kāda ir zinātniski apstiprinātā ietekme uz kaķiem?
Kāda ir kaķumētras ietekme uz kaķiem, kādos gadījumos tā var būt noderīga un kā to droši lietot – par to visu šajā rakstā!
Liela daļa kaķu saimnieku atzīs, ka vērot četrkājainā mīluļa reakciju uz kaķumētru var būt gana amizanti. Šis smaržīgais augs pat visnosvērtāko kaķi spēj pārvērst rotaļīgā kaķēnā vai aizrautīgā medniekā, radot vienlaikus stimulējošu un reibinošu ietekmi uz kaķu nervu sistēmu.
Taču daudzi kaķu saimnieki nemaz neaizdomājas, vai par augu, kam piemīt tik spēcīga ietekme, ir veikti zinātniski pētījumi, kas patiešām apstiprina ne tikai kaķumētras iedarbību, bet arī tās nekaitību. Kāda ir kaķumētras ietekme uz kaķiem, kādos gadījumos tā var būt noderīga un kā to droši lietot – par to visu šajā rakstā!
Kaķumētras burvība zinātniskos faktos
Kaķumētra jeb Nepeta cataria ir mētru ģints augs, kas zilām ziedu vālītēm dārzos zied no jūnija līdz augustam. Kaķumētrai ir viegls piparmētru un citronu aromāts, un cilvēki šo augu jau izsenis lietojuši ne tikai kā garšaugu, bet arī kā ārstniecības augu. Kaķumētrai piemīt nomierinošas un miegu uzlabojošas ārstnieciskās īpašības, taču tieši pateicoties reibinošajai un stimulējošajai iedarbībai uz kaķiem, šis augs ieguvis savu nosaukumu.
Lai gan ļoti plašu pētījumu par to, kāpēc kaķumētra ietekmē tieši kaķus, uz citu sugu dzīvniekiem neatstājot nekādu ietekmi, vēl aizvien nav, tomēr ir veikta gan kaķumētras ķīmiskā analīze, gan vairāki citi pētījumi. Turklāt interesants ir fakts, ka kaķumētra ietekmē tikai aptuveni pusi no kaķu dzimtas pārstāvjiem – kaķus, lauvas, pumas un atsevišķus savvaļas kaķveidīgos.
Kaķumētras ziedi un lapiņas satur vairākas vielas, tajā skaitā skābes, miecvielas un gaistošas eļļas. Viena no šīm eļļām ir nepetalaktons – eļļa, kuru ražo arī citi Nepeta ģints augi, kuros šī viela veic repelenta jeb zālēdāju kukaiņu atbaidīšanas funkciju. Tieši nepetalaktons ir viela, kas iedarbojas uz kaķiem, īpaši ietekmējot hipotalāmu – to daļu kaķu smadzenēs, kas atbild gan par dzimumdziņu, gan medību un ēšanas instinktiem.
Pētījumi rāda, ka nepetalaktona molekulām ir ne tikai tāda pati forma kā opijam, bet tā stimulē arī tos pašus receptorus, kurus stimulē opijs. Tomēr nepetalaktona iedarbība uz kaķiem drīzāk tiek pielīdzināta feromona iedarbībai un nevienā pētījumā līdz šim nav pierādīts, ka kaķumētra kaķos radītu atkarību vai būtu kaitīga dzīvnieka veselībai.
Kā kaķumētra iedarbojas uz kaķiem?
Kaķumētra nekādu interesi nerada kaķēniem līdz aptuveni 2 mēnešu vecumam un reti izraisa interesi arī kaķiem senioriem. Visvairāk kaķumētra ietekmē nekastrētus, ikvienas kaķu šķirnes runčus, kā arī lielāko daļu kaķenes reproduktīvajā vecumā. Kaķumētras iedarbība ilgst aptuveni 15–20 minūtes, kuru laikā kaķiem var novērot tādas uzvedības izmaiņas kā:
-
izteikta kaķumētras košļāšana, ostīšanās, siekalošanās;
-
vāļāšanās pa zemi, berzēšanās;
-
daļējs koordinācijās spēj zudums;
-
izteikts rotaļīgums, vēlme ķert, medīt.
Aptuveni stundas laikā kaķa interese par augu zūd un kaķumētras efekts ir atkarīgs no katra minča individuālās jutības, turklāt aptuveni 20 % kaķu reakciju uz kaķumētru nenovēro vispār.
Kādos gadījumos kaķumētra var būt noderīga?
Kā norāda veterinārārsti, kaķumētru var izmantot ne tikai, lai savam mīlulim radītu patīkamu, rotaļīgu un viegli eiforisku efektu. Kaķumētra var būt noderīga arī tiem kaķu saimniekiem, kas mīluli adoptējuši no patversmes, mazinot satraukumu, ko varētu radīt jaunie apstākļi, situācijās, kad ģimenē ienāk vēl kāds mājdzīvnieks, vai gluži vienkārši – lai pieradinātu kaķi asināt nagus speciāli tam paredzētā vietā. Kaķumētru var izmantot:
-
lai stimulētu mazkustīgus kaķus uz fiziskām aktivitātēm;
-
lai mazināt kaķa agresiju, piemēram, pret citu sugasbrāli;
-
palīdzot mazināt pārcelšanās radīto stresu vai trauksmi;
-
lai novērstu uzmanību no nevēlamām uzvedības iezīmēm, piemēram, mēbeļu skrāpēšanas;
-
kaķiem, kas cieš no kādas traumas vai slimības, kaķumētra var mazināt sāpju radīto diskomfortu;
-
lai pievērstu kaķa uzmanību jaunai rotaļlietai vai guļvietai.
Droša kaķumētras lietošana kaķiem
Kaķumētra ir nopērkama gan zoo veikalos, gan veterinārajās aptiekās un tas ir drošs, dabīgs produkts, kas nenodara nekādu kaitējumu kaķa veselībai. Tomēr svarīgi ievērot mērenību, jo pārmērīga šī auga lietošana var izraisīt vemšanu vai caureju. Par kaķumētras lietošanu kaķiem ar veselības problēmām, iepriekš noteikti nepieciešams konsultēties ar veterinārārstu.
Noderīga informācija ikvienam mājdzīvnieka saimniekam Dinozoopasaule.lv!
Interesanti kaķu vārdi, kā kaķu gadi atbilst cilvēku gadiem, kā izvēlēties savam mājdzīvniekam piemērotāko barību – šie un citi noderīgi raksti dinozoopasaule.lv, sadaļā Ekspertu padomi. Dinozoopasaule.lv vienuviet informācija arī par pakalpojumiem, ko piedāvā Dino Zoo suņu un kaķu frizētava, Dino Zoo suņu skola un Dino zoo vetklīnika. Savukārt kaķu mētru iegādājies dinozoo.lv vai Dino Zoo veikalos visā Latvijā!