Atpakaļ

Kaķa gadi: vai tiešām viens mīluļa gads atbilst 7 saimnieka gadiem?

Par to, kā noteikt kaķa vecumu un atbilstību dažādiem kaķa vecumposmiem un kā kaķa gadi atbilst saimnieka gadiem, stāsta Dino Zoo kaķu eksperts, felinologs Ivo Obrumanis. 

Sekojot līdzi sava mājdzīvnieka vecumam, varam krietni labāk izprast mīluļa vajadzības, nodrošināt atbilstošu aprūpi, uzturu un rūpes par veselību. Taču kā noteikt, kāds tad īsti ir kaķa vecums? Daudzi ir dzirdējuši apgalvojumu par to, ka viens kaķa gads atbilst 7 cilvēka gadiem, taču vai šis populārais apgalvojums tiešām ir patiess vai tomēr mīts? 

Par to, kā noteikt kaķa vecumu un atbilstību dažādiem kaķa vecumposmiem un kā kaķa gadi atbilst saimnieka gadiem, stāsta Dino Zoo kaķu eksperts, felinologs Ivo Obrumanis. 

 

Kaķa gadi un vecumposmi  

Ja vien saimnieks kaķi nav iegādājies vai adoptējis kaķēna vecumā, kaķa vecumu noteikt nav nemaz tik vienkārši. Kaķēna vecumu veterinārārsts var noteikt gana precīzi, izvērtējot tādus fiziskās attīstības faktorus kā svaru, augumu un zobu šķilšanās stadiju. Savukārt jau pieaugušiem kaķiem vecumu noteikt ir krietni sarežģītāk. Par kaķa aptuveno vecumu var liecināt  zobu nodiluma pakāpe, muskuļu tonuss vai kažoka stāvoklis. 
Jāņem vērā arī tas, ka kaķa attīstību ietekmē gan uzturs un dzīves apstākļi pirmajos mēnešos, gan kaķu šķirnes piederība. Dažām kaķu šķirnēm attīstība var noritēt daudz lēnāk kā citām. Tomēr gluži tāpat kā mūsu, ar kaķu dzīve iedalāma vairākos vecumposmos.

Bilde ar mazu kaķi ziedu fonā

  • No dzimšanas līdz 7 mēnešu vecumam

Šajā posmā kaķa attīstība norit visstraujāk. Aptuveni 2–3 nedēļu laikā pēc piedzimšanas pamazām atveras kaķēna actiņas un aptuveni 3–5 nedēļu vecumā sāk šķilties zobiņi. Kad actiņas atvērušās, kaķēni sāk arvien drošāk izpētīt apkārtni, taču šajā laikā koordinācijas spējas kaķēniem nav gan attīstījušās un tie vēl tikai mācās nostāvēt un stabili pārvietoties. Ideālā gadījumā kaķēni pie mammas pavada pirmās 10 nedēļas jeb 2, 5 mēnešus un līdz 4 nedēļu vecumam pārtiek no kaķenes piena. Sasniedzot aptuveni 4 nedēļu vecumu, kaķēni pamazām uzsāk ēst kaķēniem paredzēto barību un 2, 5 mēnešu vecumā ir gatavi doties pie jaunā saimnieka. 

Līdz aptuveni 7 mēnešu vecumam ir nomainījušies kaķēna piena zobi un norit strauja fiziskā un neiroloģiskā attīstība. Kaķēns ir aktīvs, rotaļīgs un ļoti zinātkārs un lielākā daļa kaķu šajā vecumā labi satiek gan ar bērniem, gan citiem mājdzīvniekiem. Tomēr svarīgi ievērto dzīvnieka robežas un nodrošināt drošu vidi mīluļa attīstībai un rotaļām, piemēram, aprīkojot mājokli ar daudzfunkcionālu kaķu māju vai dažādām interaktīvām rotaļlietām. 

 

  • No 7 mēnešu līdz 3 gadu vecumam 

Ja vien kaķis nav kastrēts vai sterilizēts, aptuveni 7 mēnešu vecumā kaķi sasniedz savu pusaudžu jeb pubertātes vecumu, savukārt gadu vecs kaķis jau uzskatāms par pieaugušu. 1 gada vecumā mīlulis ir sasniedzis pieauguša kaķa augumu, taču kaķa svars, atkarībā no fizisko aktivitāšu līmeņa un uztura, var turpināt mainīties. Līdz 3 gadu vecumam ir izveidojies un nostiprinājies gan dzīvnieka raksturs, gan pamata uzvedības iezīmes. 

 

  • No 3 līdz 7 gadu vecumam 

Nodrošinot kaķim veselīgu, pilnvērtīgu uzturu, atbilstošas fiziskās aktivitātes un veselības aprūpi, šajā vecumā kaķiem reti novēro veselības problēmas, izņēmums ir vien kaķi, kas slimo ar hroniskām vai iedzimtām veselības kaitēm. 

Šajā vecumposmā svarīgi nodrošināt vispusīgu garīgo un fizisko stimulāciju, lai uzturētu kaķa locītavu un muskuloskeletāro veselību, normālu svaru, kaķis nezaudētu dabiskos refleksus, saglabātu možumu un neparādītos negatīvas uzvedības iezīmes. Sasniedzot 7 gadu vecumu kaķi var kļūt mazāk aktīvi, tomēr veseliem kaķiem reti šajā vecumā iespējams pateikt, ka tuvojas senioru gadi. 

 

  • No 7 līdz 14 gadiem 

Novecošanās procesi katram dzīvniekam norit individuāli. Nereti pat 10–12 gadu vecumā kaķa uzvedība īpaši neatšķiras no kaķa spēka gadiem. Par jau cienījamo vecumu var liecināt vien ilgākas miega un atpūtas stundas. 

Tomēr daļai kaķu šajā vecumā parādās pirmās ar novecošanos saistītas veselības kaites, turklāt īpaši svarīgi pievērst uzmanību dzīvnieka svaram, izvēloties diētiskāku barību, kas paredzēta kaķiem senioriem. Šajā vecumā var parādīties locītavu, nieru, zobu problēmas, attīstīties artrīts. Tāpat var mainīties arī kaķa kažoks, tas var kļūt nespodrāks, biežāk savelties.

 

  • No 14 gadu vecuma 

Veselīgi, labi aprūpēti kaķi, īpaši ja tie uzturas tikai iekštelpās, mūsdienās gana bieži nodzīvo ilgāk kā 14 gadus. Tomēr pēc 14 gadu vecuma pamazām var attīstīties gan redzes un dzirdes problēmas, gan izkrist zobi. Šajā vecumposmā kaķi lielāko dienas daļu pavada atpūšoties, tāpēc ļoti svarīgi pielāgot kaķim atbilstošu uzturu. Savukārt par mīluļa higiēnu var palīdzēt rūpēties kaķu frizieris, kas apkops gan dzīvnieka kažoku, veiks ausu un nagu aprūpi un informēs saimnieku par iespējamām ādas vai ausu kaitēm.

 

Bilde ar kaķi, kas guļ uz dīvāna ar svētku cepurīti

 

Kaķa gadu atbilstība cilvēku gadiem 

Uzskats ‘1 kaķa gads atbilst 7 cilvēka gadiem’  visticamāk radies no tāda paša pieņemuma par suņiem. Proti, tiek uzskatīts, ka vesels suns var nodzīvot aptuveni vienu septīto daļu no sava saimnieka mūža. Taču vērtējot kaķa gadus, šis apgalvojums noteikti neatbilst patiesībai. 

Pirmajos dzīves gados kaķis attīstās visstraujāk, līdz ar to var teikt, ka novecošana norit visātrāk. Viena gada vecumā kaķis ir sasniedzis aptuveni 15 cilvēka gadus, savukārt otrajā dzīves gadā kaķis noveco vēl par aptuveni 9 gadiem. Tātad 2 kaķa gadi atbilst 24 saimnieka gadiem. 

Sasniedzot 2 gadu vecumu, kaķa novecošanās norit krietni lēnāk. Turpmākos gadus katram kaķa gadam var pieskaitīt 4 cilvēka gadus. 5 gadu vecumā kaķa gadi atbilst aptuveni 35 cilvēka gadiem, 8 gadu vecumā – aptuveni 50, savukārt 14 gadu vecumā kaķa gadi atbilst 75 cilvēka gadiem. Tomēr svarīgi atcerēties, ka šie aprēķini ir vien aptuveni un katram kaķim novecošanās process norit individuāli un kaķa atbilstību noteiktam vecumposmam palīdzēs noteikt zinošs veterinārārsts. 

 

Zināšanas par mājdzīvnieku pasauli veido jau no bērnības! 

Zināšanas par dažādu sugu mājdzīvniekiem, to kopšanu un uzturu, kā arī izpratni par profesijām, kas saistītas ar dzīvnieku aprūpi, bērniem no 5–14 gadu vecumam piedāvājam apgūt Dino Zoo Pasaule rīkotajās izglītojošajās ekskursijās. 
Ekskursijas laikā bērniem būs iespēja apskatīt Dino Zoo Pasaule mītošos dzīvniekus, iepazīties ar to, kā norit darbs Dino Zoo frizētavā un veterinārajā klīnikā, apskatīt suņu apmācību arēnu un uzzināt vairāk par aizraujošo dzīvnieku pasauli! Vairāk informācijas ŠEIT! 

 

Bilde ar rudu kaķi un svētku atribūtiem

 

Viss mājdzīvnieku saimniekiem dinozoopasaule.lv! 

Populārākie kaķu vārdi, interesanti fakti par kaķiem, kaķu uztura ieteikumi – dinozoopasaule.lv lasi šos un citus rakstus par mājdzīvniekiem un to aprūpi, kā arī saņem atbildes no Dino Zoo ekspertiem uz tieši tev interesējošiem jautājumiem! Savukārt interneta zoo veikals dinozoo.lv un Dino Zoo veikali visā Latvijā piedāvā visu mājdzīvniekiem nepieciešamo vienuviet, par vienmēr izdevīgām cenām!

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

kaķim smaka no mutes

Sveiki,man ir iegadats meinkuns no audzetavas,5 menesi meitene,vinai parsvara ir visu laiku atverta mute vala, un no mutes nak sausmiga smaka,kas tas varetu but?ediens nav mainits tads pats ka no audzetavas, Ed vina labi,smaganas un zobi izskatas labi,

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

iespējams kaķim mainās zobi un tādēļ smaka ir nedaudz intensīvāka. Jebkurā gadījumā dzīvnieku būtu labāk atrādīt veterinārārstam.

 

Ar cieņu ,

Dino Zoo klīnika

Labdien.Mēs ģimenē izlēmām dot mājas kaķēnam runcītim no patvetsmes,bet vēlamies paņemt vēl vienu kaķēnu arī runcīti,ļoti sirdī iekrita,bet ir raizes vai augot kopā nebūs problēma ar tetetorijas dalīšanu,mums ir liela lauku māja.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Ar bezšķirnes kaķiem ir tā, ka nevar prognozēt šķirnei raksturīgu raksturu un tapēc ir grūti prognozēt kaķu kopdzīves reakciju. Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un ir vienpatis, bet protams ir izņēmumi, kā meinkūni un citas aborigēnās šķirnes, kas var dzīvot vairāki kopā un būs draudzīgi

kaķim pampst lūpa

Labvakar! Skotu kaķenīte, šobrīd 10mēneši. Ik pēc ~ 2 mēneši mūs nomoka problēma, kas visu laiku atkārtojas. Braucam pie vetārstiem, ielaiž šprici, pāriet. Paiet 1,5-2mēn, atkal viss no jauna. Trauki nomainīti, barība mainīta, nekas nepalīdz. Pampst apakšlūpa, līdz ar to noiet nedaudz arī spalviņa, foto pievienošu. Ēd labi, ir aktīva, taču nevaram tikt galā ar šo. Pie kā vērsties tālāk? Nav problēma vest pie ārsta ik pēc 2 mēneši, taču cik prātīgi ir patstāvīgi laist iekšā zāles? Esam bezspēcīgi :( Paldies!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

šādā situācijā mēs ieteiktu pakonsultēties ar dermatologu.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju  Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Labdien! Vēstule būs diezgan gara, jo es vēlos situāciju aprakstīt iespējami konkrētāk. Es dzīvoju laukos. 2021. Gada decembrī mums pieklīda Svītruseja ( kaķene par kuru es vēlos uzdot jautājumu.) Viņai tecēja acis, viņa nebija pilnīgi vesela. Kad viņai piedzima kaķēni, pēc kāda laika aizvedām pie veterinārārsta, lai sterelizētu. Veterinārārsts teica, kā sākumā viņa jāizārstē, tad varēs sterelizēt. Devām zāles, palīdzēja un veterinārārsts deva zaļo gaismu. ( Tobrīd viņai bija apmēram ( 2-3 gadi). Aprīļa beigās, maijā sākumā viņai sāka pastiprināti krist ārā spalva. Sākumā nepievērsu tam uzmanību, domāju, kā nāk nost ziemas spalva. Bet spalva lielos daudzumos krīt ārā vēl jo projām. Vienkārši dažas reizes noglaudot muguru spalvas pa gaisu. Kārtīgi izķemmēju, bija ļoti daudz spalvu. Tagad tik daudz neķemmējas spalva ārā, bet noglaudot tik un tā spalva ļoti krīt ārā. Acis viņai arī sākušas vairāk tecēt, vairāk kā iepriekš. Svītruseja dzīvo gan ārā, gan iekšā. Viņa medī un ēd peles. Tāpēc mans jautājums ir šāds. : Kāds varētu būt iemesls tam, kā Svītrusejai tik ļoti krīt ārā spalva? Ko pret to var darīt? Viņa ir attārpota un atblusota ar kompleksajiem pilieniem. Es nevaru garantēt, kā viņai nav blusu vai tārpu, jo kā jau es minēju, viņa uzturās ārā un ēd peles. Es gan nedomāju, kā viņai varētu būt blusas vai tārpi. Jau iepriekš liels paldies par Jūsu veltīto laiku, par to, kā izlasījāt manu garo vēstuli, un protams liels paldies par atbildi!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Spalva var kaķim krist pastiprināti visu laiku un tas nav nekas traks. Ja kaķis dzīvotu tikai ārā visos gadalaikos, tad būtu sezonālā spalvas maiņa, bet ja kaķis dzīvo iekšā gan ārā tad tiek traucēta sezonalitātes spalvas krišana. Var padot arī vitamīnus kas ir domāti spalvai un ādai vai ir speciāli pilieni skaustā pilināmi kas uzlabo spalvas kvalitāti.

Labdien. Runčuks pēc kastrācijas ir kļuvis nežēlīgs pret savu māsu. Itkā grib rotaļāties bet rotaļu laikā nežēlīgi un neatlaidīgi kož viņai mugurā. Ko var darīt lai to novērstu?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Ja runcis ir kastrēts nesen tad var vēl mrēģināt pārot kaķeni tapēc nepieciešams lielāks laiks lai viņš nomierinātos.

kaķa sterilizācija

Какая общая стоимость стерилизации кошки с наркозом и всем что нужно для этой процедуры? кошке 9 месяцев

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kaķa sterilizācijas cena ir 90 eur. Lai pieteiktos uz procedūru lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, Dino Zoo klīnika

Paņēmām lauku kaķēnu, vecumu īsti nezinām, ir zobi, actiņas vaļā, pati ēd un dzer, ir aktīva. Sazinoties ar veterinārārstu, mums ieteica uz konsultāciju nākt pēc nedēļas, lai kaķēns pierod, lika barot ar mātas aizstājējpiena maisījumu + mitru sauso barību. Jau otro dienu kaķēnam caureja un nelieli asins izdalījumi, ūdeni dodam un tas ir pieejams visu laiku. No kā varētu būt caureja? Varbūt pārāk daudz piena? Citreiz kaķēns mēdz apēst gan barību, gan arī pa virsu uzdzert pienu. Kā novērst caureju? Paldies :)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
par cik kaķēns ir paņemts no ielas tas nevar zināt viņa veselības stāvokli un iespējamos iemantotos vīrusus no vecākiem, tādēļ būtu vēlams apmeklēt vēlreiz veterinārārstu lai novērstu caureju un iespējams utaisītu analīzes uz vīrusu slimībām un tad jau izdarīt secinājumu kāda ārstēšana ir nepieciešama.

Abesīnijas kaķi

Sveiki! Audzinu 8 mēn vecu Abesīnieti, runci. Pirms pāris dienām tika kastrēts. Ik pa laikam ejam ārā pie pavadiņas. Kaķēns kā kaķēns, taču nepārspīlējot viņš visu laiku ņaud, pat ne tā, ka prasītu kaut ko, bet staigā apkārt un bļauj. Ūdens svaigs ir pieejams, ēdiens arī(taču ne par ko neēd sauso barību), ar viņu spēlējos, taču viņam ātri zūd interese. Vai ir kādi ieteikumi kā risināt ņaudēšanas problēmu(veselības problēmas nav konstatētas)? Vai varbūt ir opcija konsultācija ar felinologu dzīvē kopā ar kaķēnu? Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Abesīnijas kaķi tāpat kā siāmas, sfinksi un orientālie kaķi ir ļoti temperamentīgas šķirnes kas vēlas komunikāciju un tādā veidā mēģina komunicēc vai izteikt savu ikdienas garastāvokli un tad ir normāli šīm šķirnēm!

Kaķa veselība

Здравствуйте. Моей кошке около полутора года. У кошки был сильный испуг. И мне кажется у неё заметны сбои в поведении - гиперестезия. У вас есть специалисты, которые могут помочь в этом вопросе? (Спазмы спины, частое вылизывание, гиперактивность)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien, Nepieciešams apmeklēt veterinārārstu, Mūsu klīnikā varat konsultēties!

Labdien! Pēkšņi pazudušas spalvas!Vakar bija viss vietā! Vieta ir gluda, bez ievainojumiem. Kaķim ,runcim, maijā būs gads, kastrēts. Nav novēroti blaugznu līdzīgi veidojumi. Pēdējās nedeļas sākām dot kaķu barību paredzētu kaķiem no gada vecuma.Ir dota svaiga cūkgaļas akna un niere. 2 nedēļas staigā ar pretblusu, ērču siksniņu, bet spalvas tur turas vietā.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
Bez dzīvnieka apskates nevar novērtēt spalvas un ādas stāvokli!, pēc pievienotās bildes vairāk izskatās pēc kailēdes kas ir ļoti lipīga arī cilvēkiem un šajā gadijumā noteikti būtu jādodas uz vizīti pie veterinārārsta.