Atpakaļ

Kaķis nokārtojas ārpus kastītes

Sveiki. Mēs ik pa laikam uzejam mājās mazas fekalija pilītes, mums ir astoñus menesus jauna kaķenite. Dzivnieks iet laukā un mums ir ari kastite majas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Sveicināti! 

Jautājums nav līdz galam saprotams - vai dzīvniekam ik pa laikam ir caureja vai arī kaķis mēdz pavisam mazām porcijām nokārtoties ārpus kastītes?

Ja kaķim regulāri ir caureja, viņš noteikti būtu jāatrāda veterinārārstam. 

Ja kaķis ik pa laikam mēdz nokārtoties ārpus kastītes, iemesli tam var būt dažādi. Kā viens no iemesliem var būt mazais kastītes izmērs - tā nedrīkst būt nedz par šauru, nedz arī par mazu. Kaķi mīl pagrozīties pa kasti, pakašņāt pakaišus un atrast īsto vietiņu.  Kā arī tam par iemeslu var būt nepareizā vietā novietota kastīte, jo kaķim ir nepieciešams plašums, un nepietiks vien ar mazu vietiņu tālākajā un tumšākajā istabas stūrī. Kā arī dabisko vajadzību nokārtošanas brīdī kaķis atrodas visneaizsargātākajā situācijā. Un attiecīgi tualeti nedrīkst novietot tā, lai viņš atrastos neaizsargātā vidē, kā piemēram, telpas vidū – tas kaķim radīs stresu.

Tāpat arī jāņem vērā, ka kaķi ir ļoti tīrīgi dzīvnieki un var atteikties nokārtoties neiztīrītā kastītē. Tādā gadījumā problēmu var risināt ar vēl vienu rezerves kastīti. 

Kā arī, ja kaķis ir radis staigāt pa āru un radis arī nokārtoties ārvidē, iespējams, vajadzību nokārtošanas brīdī viņam nav bijusi iespēja iziet ārā. Te jāņem vērā, cik bieži viņš tiek laists ārā, cik reizes dienā nokārtojas un vai tas notiek vienādos diennakts laikos. Tad arī kaķa laišu ārā var piemērot tā, lai viņš varētu nokārtoties sev ierastā vidē. 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Puķu graušana

Kaķis nedaudz pagrauzis veikaklā nopirktos ziedus. Vairākas reizes ir izvēmies, tāds mierīgs un apātisks. Neēd, bet nedaudz ūdeni ir padzēries. Pieļauju domu ka ziedi ir ar ķīmiju. Jautājums kā es varu palīdzēt ātrāk atlabt. Tāds jau ir 2 dienas. Kaķim ap 9 gadi.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ja kaķis pēc puķu graušanas ir apātisks, zaudējis ēstgribu un vemj, tas var liecināt par saindēšanos. Tādā gadījumā, nevilcinoties, jāvēršas pie veterinārārsta! Ja Jūsu veterinārārsts nav pieejams, tad var vērsties pēc palīdzības diennakts veterinārajā klīnikā.

Kaķa barošana

Cik reižu un cik daudz jādod kaķenītei sterilizētai dienā. Es baroju ar vistas fileju Kakenitei jo svars 5 kg,ārsts teica . Ka par daudz, un lai batoju vai ar sauso baribu vai svaigu galu. Bet, cik tiesi to svaigo galy fot neviens nesaks. Kakis ir ēdeligs un ta ka dxivoju pa māju , tad naudesana ikreiz, kā eju uz virtuves pusi. Iepriwjs paldies par atbildi.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ja izvēlaties barot kaķi ar naturālo barību, tai jābūt sabalansētai uzturvielu ziņā. Ēdot tikai vistas fileju, kaķis nesaņem visas nepieciešamās uzturvielas. Arī tas var būt par iemeslu tam, ka kaķis nemitīgi prasa ēst. Papildus gaļai, ēdienkarte jāpapildina ar visām nepieciešamajām minerālvielām un vitamīniem.  Ēdienkarti var kombinēt ar citiem dzīvnieku izcelsmes produktiem, kas papildinās ēdienkarti ar nepieciešamajām uzturvielām. Ja kaķis ēd tikai gaļu, papildus var piedāvāt kaķu zāli kā šķiedrvielu avotu. Noteikti jārūpējas, lai kaķis saņemtu nepieciešamo taurīna devu. Ja vēlaties precīzi zināt, kas un cik daudz jādod, varat apmeklēt veterinārārstu-ēdināšanas speciālistu, ar ko var izrunāt naturālās ēdināšanas principus un sastādīt tādu ēdienkarti, lai dzīvnieks saņemtu visu nepieciešamo un būtu veselīgs.

Ja dzīvnieku baro ar gaļu, būtu ieteicams viņu regulāri attārpot. Mūsdienās, protams, gaļa, kas nonāk veikalos, tiek rūpīgi pārbaudīta. Taču arī iekšējie parazīti var būt pie vainas kaķa mūžīgajam izsalkumam. Pie vainas, protams, vienkārši var būt arī kaķa ēdelība. Ja, iekļaujot kaķa ēdienkartē visas viņam nepieciešamās uzturvielas, pēc kāda laika kaķis turpina nemitīgi pieprasīt ēst, var mēģināt viņu barot biežāk, bet mazākām porcijām. Parasti kaķi tiek baroti divreiz dienā, un ēdienam, sevišķi naturālajam, jābūt svaigam.

Runča kastrācija

Sveiki, vai runcis ir obligāti jākastrē, ja viņš neiet ārā un nekad nav gājis, kaķeni nav pat tuvumā redzējis un arī pagaidām nekur nav iezīmējis savu teritoriju, runcim 2.5 gadi?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Kastrācijai ir gan plusi, gan mīnusi. Kā viens no plusiem ir tas, ka pēc kastrācijas runči vairs neiezīmē teritoriju. Ja Jūsu kaķis šobrīd neiezīmē teritoriju, tas negarantē, ka nākotnē viņš to nedarīs. Var gadīties dažādas situācijas, kuru ietekmē kaķis vēlas iezīmēt savu teritoriju. Piemēram, aiz loga sāk klaiņot valdonīgs runcis, kas, savukārt, var likt gribēt Jūsu kaķim iezīmēt savu teritoriju vai apavus, kuriem ir saskare ar āru. Šādu scenāriju ir daudz. Ja runcis sāk iezīmēt teritoriju un viņu kastrē vēlā vecumā, tad kastrācija var arī nemazināt teritorijas iezīmēšanas ieradumu, jo tā var izvērsties par uzvedības problēmu.

Ļoti būtiska kastrācijas nozīme ir bezsaimnieku kaķu populācijas samazināšanā. Latvijā ir ļoti daudz klaiņojošu, nelaimē nonākušu kaķu, kuru skaitu var samazināt tikai sterilizējot/kastrējot gan ielas kaķus, gan mājas kaķus. Ja apkaimē klaiņo nestreilizētas kaķenes, kuras runcis sajutīs, viņš būs nemierā un vēlēsies aizmukt pie kaķenes. Kaķis var izlekt pa logu un aizskriet prom. Vai, neveiksmīgi mēģinot izlekt pa logu, sevi satraumēt. Saimniekiem bieži vien liekas, ka viņi jau savu mīluli uzmanīs un nokontrolēs, taču realitātē dzimumdziņas dzīti dzīvnieki var pamanīties izmukt un noklīst. Dzīvnieki ir ļoti pakļauti dzimuminstinktiem. Nonākot ārvidē, savukārt, notiek konkurence, cīņa ar citiem kaķiem un citas likstas.

Kastrācija/sterilizācija var novērst arī nopietnas veselības problēmas nākotnē, tiesa tas ir vairāk attiecināms uz sieviešu kārtas pārstāvēm, taču arī runči tādējādi var izvairīties, piemēram, no prostatas jaunveidojumiem.

Kā mīnuss kastrācijai minams tas, ka pēc kastrācijas dzīvniekiem palēlinās vielmaiņa, līdz ar to, ja dzīvniekam nenormē ēšanu un ļauj ēst, cik grib, tad viņš var aptaukoties, un tas, savukārt, var radīt citas veselības problemas. Tāpēc pēc kastrācijas jānormē apēstais barības daudzums.

Kaķim palielināts apakšzods

Sveiki! Bijām aizveduši(uz citu klīniku) kaķi pārbaudīt zodiņu, jo pēdējo 3 mēn. laikā ir palicis lielāks un mēlīte visu laiku ārā - vetārsts pateica, ka diemžēl vēzis un kaķim maz atlicis, ka neko nevar darīt, taču gribam vēl kādu viedokli, vai nekas cits tas nevar būt un varbūt ir kāda iespēja palīdzēt? Kaķis gados -15 gadi. Pielikumā attēli - viens sāns īpaši lielāks un tā kā smaganas arvien vairāk atsedzas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Bet dzīvnieka apskates ir grūti Jums ko ieteikt! Ja vēlaties uzklausīt cita speciālista viedokli, tad ir jāpierakstās uz vizīti pie veterinārārsta. Tādā zolīdā vecumā ieteicams veikt asins analīzes. Ja analīzes ir labas, dzīvniekam iespējams var nozīmēt medikamentozu ārstēšanu, lai palēlinātu turpmāku veidojuma attīstību, ja tas ir veidojums. Iespējams arī jāveic rentgens, lai novērtētu tā infiltrāciju vai iespējams jāveic mikroskopija, lai saprastu, kāda veida šūnas veido šo veidojumu, un kas tas ir par veidojumu. Jāizvērtē arī dzīvnieka pašsajūta un kopējais veselības stāvoklis, lai kaķim varētu pilnvērtīgi palīdzēt.

Kaķim slikta pašsajūta

Labdien. Runcis 10gadi. Rudenī sākās blusu laiks, tikām vaļā, bet sev aplaizījis sānus līdz plikumam un notievējis. Pirms nedēļas pārtraucis ēst, ēda tikai viena veida barību(citus attsakās ēst), vai kādu gaļiņu reizēm. Ūdeni arī neredz, ka padzertos. Prasa ēdienu kā parasti, bet ieliekot ēdienu, paosta un aiziet. Vēma diezgan bieži, bet putainu konsistenci 1x dienā. Bijām pie ārsta, izskatīja, biopsijā nieres un aknas lieliski, vizuāli un palpējot arī neko neatrada, sašpricēja, aizsūtīja mājās ar spec. Barību, kuru laižam mutē ar šprici un ūdeni arī nākas laist. Teica, ka būtu jāatsāk pašam ēst. Pats šo spec. Barību neēd, ievadam paši. Vemšana bija 1x 3dienās, vēdera izeja normāla, urinācija retāka -1x vai 2x dienā. Bet tā arī neatsāka ēst. Guļ, pastaigā un guļ(iekštelpu kaķis). Kopš vetārsta apmeklējuma pagāja 3 dienas. Jautājums, cik ilgi jāturpina procedūra un kad būtu atkal jāvēršas pie ārsta, ja pats neatsāk uzņemt barību? Ar cieņu, Elīna

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Ja nav uzlabojumu dzīvnieka veselībā, viņš noteikti jāved pie veterinārārsta atkārtoti, nevilcinoties. Sevišķi, ja acīmredzami dzīvnieks turpina slikti justies un vemt. Šādos gadījumos, kamēr dzīvnieks nesāks ēst un nepārstās vemt, ierasta prakse atkarībā no klīnikas darba režīma/laika var būt ikdienas klīnikā veikt tā saucamās sistēmas, medikamentozu ārstēšanu, ja tāda nepieciešama, piespiedu barošanu u.tml.

Pie veterinārārsta ieteicams veikt asins analīzes un sevišķi jo ieteicams veikt ultrasonogrāfijas izmeklējumu vēdera dobumam. Iemesli vemšanai var būt vairāki, lielākoties tie saistīti ar veselības traucējumiem gremošanas traktā un tos var diagnostificēt veicot ultrasonogrāfiju. Pieņemu, ka biopsija ir pārprasts jedziens, jo biopsija ir audu parauga noņemšana. Visticamāk tika veiktas asins analīzes? Asins analīzes ne vienmēr parāda reālo situāciju un tikai vadoties pēc tām nevar uzstādīt diagnozi.

Vienlaicīgi ultrasonogrāfijā var apskatīties uzrīnizvadorgānus, lai noskaidrotu, kāpēc runcis sācis mazāk čurāt. Tam, protams, par iemeslu var būt arī tas, ka viņš nedzer un neēd. 

Ieteikums nevilcināties, pierakstīties uz vizīti pie veterinārārsta un uz ultrasonogrāfijas izmeklējumu. Lai veicas!

Kaķis vemj un rīstās

Labdien. Manam sterilizētam kaķim ir 16 gadu . Viņš no sākuma ēda, rijstas un vema, tad pēc pāris dienām vispār nekādu barību nevar ieēst, jo rijstas un vemj. Tagad tikai ūdeni dzer, bet mazs. Nekur internetā neraksta kāpēc kaķi rijstas, kas par tādu slimību un kā ārstēt. Vienkārši gribas zināt kas tā par slimību, jo uz priekšdienām zināt. Noprotu ka manam kaķim ir gals klāt. Cik arī skumji nebūtu.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Vemšanai un rīstīšanai var būt vairāki iemesli, kas parasti saistīti ar gremošanas trakta darbības traucējumiem. Noteikti ieteicams veikt ultrasonogrāfijas izmeklējumu vēdera dobumam ar konsultāciju. Veicot izmeklējumu, var noskaidrot vemšanas iemeslu, nozīmēt atbilstošu ārstēšanu un uzlabot dzīvnieka pašsajūtu. Iesakām, nevilcinoties, pierakstīties uz vizīti pie veterinārārsta un ieteicama USG.

Kaķu tualetes izvietojums telpā

Sveiki! Man ir runcis (kastrēts) gadu atpakaļ parvacamies no laukiem uz dzīvokli. Prot iet uz kastīti,bet ir problēma ar urinesanu uz sienas stāvot savā kastītē.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Nav īsti skaidra problēma. Vai problēma ir tajā, ka, esot kastītē, tiek apčurāta siena? Iespējams kastīte ir jāpārvieto ērtākā vietā. Kaķiem var būt svarīgs kastītes izvietojums telpā, jo kaķis ir mednieks, kuram vienmēr jākontrolē situācija un jājūtas droši. Tāpēc viņiem var nepatikt atrasties kastītē ar muguru pret telpas durvīm. Un, attiecīgi, ja kastīte novietota klāt sienai, var gadīties, ka, pagriežot muguru pret sienu, tā tiek apčurāta.

Savukārt, ja kaķim ir tieši urinācijas traucējumi, tad ir jāvēršas pie veterinārārsta.  

Kaķēna socializācija

Labrīt! Ņemot vērā, ka gribējās dod savvaļas vidē augušajai kaķenītei (ap.6 mēn) mājas un no paziņas, kas paņem savā aprūpē šādus kaķēnus, atvedām sestdien mājas. Pie paziņas viņa nodzīvoja nepilnu mēnesi un bija adaptējusies, (apm.pēc nedēļas) pati nācā rokās, lāvās mīlēties. Kad nonāca mūsu mājās, tā visu laiku slēpjas zem gultas, pa dienu, kad istabā durvis ciet un naktī izlien, apēd visu kas nolikts, iet uz kastīti. Kad skatos uz viņu un mēģinu sarunāties, viņa šņāc, rūc, kad gultas galā, kurā viņa guļ, sniedzu roku, lai noglāstītu, viņa nāk virsū un grib uzbrukt, protams es satrūkstos un viņa arī, neesmu mēģinājusi ar varu vilkt ārā. Viņai gan pa nakti, gan dienu ir iespēja brīvi staigāt pa māju, netiek ierobežots, ko viņa arī labprāt dara. Vēl protams naktī viņa vairākkārt skaļi ņaud, kad aizeju skatīties, tad uzreiz zem gultas. Jautājums- kā labāk rīkoties un cik apmēram ilgs laiks jādod, lai aprod ar jaunajām mājām? Vai agresija turpināsies?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Klaiņojoši kaķēni bieži vien baidās no cilvēkiem un izrāda baiļu radītu agresiju, jo no mazotnes nav raduši pie cilvēka klātbūtnes. Daļa kaķēnu, ja viņus cītīgi socializē, pierod pie cilvēka un var kļūt par klēpja kaķiem, bet daļa tā arī var nepierast. Tāpat arī katram dzīvniekam ir atšķirīgs laiks, kas viņam vajadzīgs, lai pierastu pie cilvēka un sāktu viņam uzticēties. Ja kaķenīte iepriekšējā dzīvesvietā bija pieradusi pie saviem pagaidu saimniekiem, nāca rokās un draudzējas, tad tas liek domāt, ka arī pie Jums viņai vajadzētu pierast. Varat pakonsultēties ar iepriekšējo saimnieci, kā viņa socializēja kaķenīti, kā panāca, ka jau pēc nedēļas viņa nāk rokās un sāk uzticēties. Turklāt, jāņem vērā, ka kaķenīte, kas nupat sākusi uzticēties vieniem saimniekiem, nonāca atkal jaunā, svešā vidē pie svešiem cilvēkiem, kas viņai noteikti rada papildu stresu. Dodiet kaķenītei laiku, socializējiet, konsultējaties ar iepriekšējo saimnieci un ļaujiet viņai sajusties droši.

Kaķenes sterilizācija

Labdien! Vai 5 gadus vecu kaķenīti drīkst sterilizēt? Nav par vēlu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Sveicināti!

Jā, arī 5 gadu vecumā var sterilizēt kaķeni. Galvenais pirms tam uztaisīt asins analīzes, lai pārliecinātos, ka dzīvnieks ir vesels un viņam var dot narkozi.

Kaķene bieži šķauda

Mana kaķene ļoti bieži šķauda un viņai ir saus deguns viņa ilgi guļ. Vai varētu būt kad viņa ir slima?Vai vajadzētu viņu aizvest pie vetenerārsta?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Šķaudīšanai var būt dažādi iemesli. Šķaudīšanu var izraisīt gan kairinātāji, kas ir apkārtējā vidē (piemēram, smaržas, putekļi, tīrīšanas līdzekļi u.tml.), gan arī kaķis var šķaudīt dēļ kādas elpceļu saslimšanas. Ja kaķis palicis mazaktīvs un vairāk guļ, ieteiktu tomēr viņu atrādīt veterinārārstam.