Atpakaļ

Siāmas cīnītājzivs – gailītis

Viena no interesantākajām akvārija zivtiņām ir Siāmas cīnītājzivs, kas plašāk pazīstama ar nosaukumu – gailītis. Par to, ko jāņem vērā, to iegādājoties turēšanai akvārijā, plašāk stāsta Dino Zoo ihtioloģe Aija Kalnīte.

Cīnītājzivtiņu jeb gailīšu dzimtene ir Dienvidaustrumāzija, tie dzīvo siltās, stāvošās vai lēni tekošās saldūdens krātuvēs, un visbiežāk tie sastopami Taizemē, Vjetnamā un Indonēzijas salās. 
Akvārijos sastopamās šo zivju formas izveidotas selekcijas ceļā un atšķiras ar spilgtām, dažādām krāsām un spuru atvērumiem. “Gailītis ir viena no populārākajām akvārija zivtiņām visā pasaulē tā košās ārienes, interesantās uzvedības, kā vienkāršo turēšanas apstākļu dēļ. Gailītis nav izvēlīgs, ir pieskaitāms pie visēdājiem, jo labprāt ēdīs lielāko daļu sausās un saldētās barības. Tiesa, šīs šķirnes zivtiņām vienlaikus ir ieteicama barības daudzveidība. Pieaugušus gailīšus baro reizi dienā vai divās, un pasniegtās barības daudzumam jābūt tādam, lai trīs līdz piecu minūšu laikā tas tiktu apēsts. Gailīšu dzīves ilgums ir aptuveni trīs gadi,” stāsta Aija.

 

Akvārija izvēle


Cīnītājzivtiņai vajadzīgs vismaz desmit litru tilpuma akvārijs, bet ieteiсams izvēlēties lielāku – sākot no divdesmit litriem un vairāk, jo tas būs vieglāk kopjams, un tajā varēs ērti ievietot visu nepieciešamo aprīkojumu. Tāpat lielāks akvārija tilpums pieļauj iespēju laika gaitā pievienot vēl kādu zivtiņu. Jāņem arī vērā, ka reālais ūdens tilpums akvārijā kļūs mazāks, ievietojot  tajā grunti, aprīkojumu un dekorācijas.
“Ierīkojot akvāriju, tam nepieciešams neliels filtrs un sildītājs, jo cīnītājzivtiņām ūdens temperatūru jānodrošina 23 līdz 25 grādus siltu. Akvārija aerācija nav obligāti nepieciešama, ja vien netiek plānots ieviest arī citas zivtiņas. Izvēloties akvāriju, priekšroku vēlams dot klasiskam taisnstūra formas akvārijam, bet tirdzniecībā ir pieejamas dažādas to formas. Nereti gailīšu turēšanai tiek izvēlēti maza tilpuma, apaļi stikla trauki, taču tiem ir vairāki būtiski trūkumi. Piemēram, mazs tilpums un praktiski neiespējama pareiza kopšana, un nepieciešamā aprīkojuma uzstādīšana. Ja tomēr ir nepārvarama vēlēšanās iegādāties tieši šāda tipa akvāriju, ieteicams iegādāties jau gatavu, nokomplektētu apaļo akvāriju ar vāku, gaismas ķermeni un iebūvētu tehnisko aprīkojumu,” iesaka Aija. 


Akvārija iekārtojums


Iekārtojot akvāriju, jāatceras tajā ierīkot trīs līdz piecus centimetrus biezu grunts slāni. Akmentiņu frakcija var būt dažāda, sākot no smilts līdz rupjai gruntij, taču to struktūrai vēlams būt gludai. Ieteicams arī izvēlēties tumšas krāsas grunts slāni, jo tas izcels cīnītājzivtiņas krāsas. 
Akvārijā var stādīt gan dzīvos, gan mākslīgos augus, īpaši šīm zivīm patiks dzīvie peldošie augi, tie gailīšiem rada īpašu komfortu. Te gan jāņem vērā, ka dzīvie augi prasīs piemērotu gaismas avotu – speciālu lampu un režīmu. Akvārija gaismai būtu jābūt ieslēgtai vidēji astoņas stundas dienā, ne vairāk. Savukārt akvārija ūdens maiņu jāveic reizi nedēļā, nomainot 25 līdz 30 procentus ūdens. Akvārija piepildīšanai lieto ūdensvada ūdeni, iepriekš vismaz divpadsmit stundas to nostādinot. Maza tilpuma (5-10l) akvārijiem ūdens maiņa jāveic 2-3 nedēļā. 


Kā izvēlēties “kaimiņus”?


Pirms zivtiņas ielaišanas jaunajā mājvietā akvāriju pilnībā jāaprīko ar visu nepieciešamojāsastāda augus, jāievieto dekorus, jāieslēdz aprīkojumu un tad ieteicams ļaut tam dažas dienas “nobriest”. Zivtiņu pēc atnešanas no veikala pie jaunās mājvietas ūdens pieradina pakāpeniski, ar dažu minūšu intervālu pielejot nelielu daudzumu jaunā ūdens pie vecā. Visērtāk to darīt, ievietojot zivi un tansportēšanas ūdeni kādā tīrā traukā un apmēram pēc trīsdesmit minūtēm zivtiņu ar zivju ķeramo tīkliņu ievietojot akvārijā.
Akvārijā var turēt tikai vienu gailīti, ja vien tā tilpums nav simts un vairāk litru un tas ir blīvi apstādīts ar augiem, bet arī tad pastāv iespēja, ka šīs zivtiņas tomēr viena otru atradīs un kausies, kas var beigties bēdīgi.  Tāpat  nav vēlams turēt kopā cīnītājzivtiņu tēviņus ar mātītēm. Tās tur atsevišķi un salaiž kopā tikai uz vairošanas procesu, pēc kura mātītes atkal atdala. Vispiemērotākie “kaimiņi” gailītim būs mazas un miermīlīgas zivtiņas, piemēram, pecīlijas, rasboras, molinēzijas un maza izmēra samiņi,” stāsta Aija.

 

Visu nepieciešami jaunajam mājdzīvniekam varam pasūtīt mūsu e-veikalā www.dinozoo.lv. Savukārt pašas zivtiņas aicinām izvēlēties mūsu veikalos klātienē, kur pārdevēji sniegs nepieciešamo konsultāciju. 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Cīnītājzivtiņa.

Mūsu gailitis, muns ir dekorācija tāda sabrukusi deserta pils gabals un viņš ir paslepies aiz tā un ātri elpo drīkst viņam dot tikai 4 graudinus bet mēs iedevām 5 un viņš ari ātri elpo muka ari ir mazie samini viņi pie filtra vislaik viņi ir paēduši bet mēs par gailiti uztraucamies tagad viņš saka kustēties izlaida no vietas

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,veiciet daļēju ūdens maiņu,iespējams akvārija ūdens kvalitāte ir pasliktinājusies.Grūti saprast no Jūsu rakstītā kas ir noticis.Atrakstiet kā kopjat savu akvāriju,tad varēšu palīdzēt ar padomu.Paldies.

Dekori akvārijā.

labdien. jautajums.Ka ir pareizi jaieliek klat figuras ( buru kugi kurs nopirkt) akvarija kur dzivo zivis un ir citas figuras. . Kada ir jaunas figuras apstrade pirms ievieto akvarija ??? Lai neizjauktu bio vidi akvarija.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien, ja šie dekori ir speciāli ražoti akvāriju vides iekārtošanas vajadzībām tie nevar saturēt toksiskas vielas vai sastāvēt no materiāliem kas kaitētu akvārija mikroflorai vai iemītniekiem.Pietiks ja pirms ievietošanas akvārijā vienkārši kārtīgi noskalosiet zem tekoša silta ūens.

Akvārijā slikti aug augi.

Akvarijs 100 l, Kā kopt dzīvzaļus augus? Zaļumi ļoti slikti aug, vai vispār neaug. Lapiņas mazas neizskatīgas. Zivtiņas :skalārijas, Lobeo.Ūsains liels samiņš, gurami. Filtrs un kompresors + termoregulēšana.Paldies

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien.Nepieciešama sīkāka informācija.Kāds ir akvārija ūdens PH un ūdens cietība? Kāds apgaismojums un cik h ir ieslēgts? Cik bieži tiek veikta akvārija tīrīšana,ūdens maiņa un kā?Paldies!

Akvārijs.

Vai akvārijā mainot 1/3 daļu ūdens, jaunais ūdens ir jānostādina diennaktī. Esmu no Rīgas, tākā Rīgas ūdens ūdens kvalitāte.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien ,pietiek ja nostādina 12h.Kāds tilpums ir Jūsu akvārijam?

Garneļu mazuļi.

Sveiki. Man ir 5 zilas garneles saprotu ka tie ir mazuļi vai viņus frīku laist kopā akvārija ar neoniem un samu. Bailes ka mazuļus neapēd .

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,Jums jāvērtē pēc izmēriem,ja kāda no zivīm var veselā veidā garneli dabūt mutē,tad noteikti arī apēdīs.Jāizaudzē līdz tādam izmēram lai tas nebūtu iespējams,tikai tad var laist kopā.

Cīnītājzivtiņa.

Labdien! Atbildod uz Jūsu jautajumu- zivtiņa tiek barota 1-2 reiz dienā ar 3-5 graudiņiem barības (pievienoju bildi), ūdens akvārija un pats akvārijs tiek tīrīts 1 reizi nedēļā, akvārija tilpums ir 6 vai 8 litri, kvadrātveida. Akvārijs atrodas netālu no loga, un logs netiek vērts vaļā, lai nerastos caurvējš, virs akvārija tiek turēta LED lampiņa, kas tiek ieslēgta no rīta līdz vakaram, apmēram 8-10 h. Sakiet, lūdzu, vai akvārija tīrīšana tiek veikta korekti- tīrot akvāriju tiek nostādināti 2 l krāna ūdens vismaz 24 h pirms tīrīšanas, akvārijs tiek tīrīts ar birsti un visi priekšmeti, kuri atrodas akvārijā, tā pat arī grunts, pēc tam tiek likts akvārijā, visi tīrie priekšmeti un tiek ieliec akvārija ūdens, nostādinātais ūdens un pārējais tilpums ar siltu krāna ūdeni, un daži pilieni ūdens kondicioniera-AquaSafe, un tas tiek ielaista zivtiņa ar 500 ml iepriekšējā akvārija ūdens.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,pieaugušu zivtiņu var barot 1x 2 dienās,tas būs pietiekami un uzlabos ūdens kvalitāti.Ūdenim pietiek ar 12h nostādināšanu.Ieteiktu nostādināt visu ūdeni ko lietojat maiņai un neliet klāt siltu no krāna.Katru reizi mazgāt grunti arī neieteiktu,jo tādā veidā Jūs izskalojat visu iepējamo mikrofloru kura tur varētu veidoties.Atcerieties ka akvārijam vienmēr jāizskatās tīram! Vai tīrot 1x nedēļā dekori un grunts izskatās netīri? Ja tā tad jāizvērtē kapēc .Ieteiktu arī veikt NO2 ,(nitrītu) testu.

Sams.

Labdien. Esmu tikusi pie 250l akvārija ar samu. Pēc skata atgādina Antsistrus. Bet cik esmu meklejusi info, tie kāposti izaug mazliet virs 10 cm. Šim ir 52 cm. Tāpēc rodas jautājums, kas viņš ir. Un vai drīkstu likt klāt citas zivis? Man otrā akvārijā 60l ir mazāks sams, ap 12 cm. Domāju vai drīkst apvienot, vai lielais viņu nenobeigs? Paldies.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien, manuprāt tas ir kāds no Pterygoplichthys.Parasti viņi nav agresīvi,bet zivtiņas kas veselā veidā iet tiem mutē, var apēst,tā kā vērtējat pēc izmēriem :).

Zivtiņu dzimums.

Labdien, man ir tāds jautājums : " Vai jūs varētu pateikt, kas šīs zivtiņas ir pēc dzimuma"? Bilde ir pielikumā. Paldies.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,bilde nav izdevusies precīzai dzimumu noteikšanai :),bet manuprāt tuvākā zivtiņa ir tēviņš ,tālākā mātīte.

Cīnītājzivtiņa.

Sveiki! Pagājis pus gada kopš cīnītājzivs iegādes, un kopš tā laika ir arī samazinājusies spuras zivij, sākotnēji bija ļoti plaša spura, tagad uz pusi mazāk.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,zivtiņa neizskatās labi.Aprakstiet viņas dzīves apstākļus,kā un cik bieži notiek akvārija tīrīšana,barošana?Kādu barību lietojat un kāds ir Jūsu akvārija tilpums.Paldies!

Corydoras samiņi.

Labdien! Kāda būtu ieteicamā teperatūra corydoras samiņiem?

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,ieteicamā akvārija ūdens temperatūra +25 grādi.