Atpakaļ

Siāmas cīnītājzivs – gailītis

Viena no interesantākajām akvārija zivtiņām ir Siāmas cīnītājzivs, kas plašāk pazīstama ar nosaukumu – gailītis. Par to, ko jāņem vērā, to iegādājoties turēšanai akvārijā, plašāk stāsta Dino Zoo ihtioloģe Aija Kalnīte.

Cīnītājzivtiņu jeb gailīšu dzimtene ir Dienvidaustrumāzija, tie dzīvo siltās, stāvošās vai lēni tekošās saldūdens krātuvēs, un visbiežāk tie sastopami Taizemē, Vjetnamā un Indonēzijas salās. 
Akvārijos sastopamās šo zivju formas izveidotas selekcijas ceļā un atšķiras ar spilgtām, dažādām krāsām un spuru atvērumiem. “Gailītis ir viena no populārākajām akvārija zivtiņām visā pasaulē tā košās ārienes, interesantās uzvedības, kā vienkāršo turēšanas apstākļu dēļ. Gailītis nav izvēlīgs, ir pieskaitāms pie visēdājiem, jo labprāt ēdīs lielāko daļu sausās un saldētās barības. Tiesa, šīs šķirnes zivtiņām vienlaikus ir ieteicama barības daudzveidība. Pieaugušus gailīšus baro reizi dienā vai divās, un pasniegtās barības daudzumam jābūt tādam, lai trīs līdz piecu minūšu laikā tas tiktu apēsts. Gailīšu dzīves ilgums ir aptuveni trīs gadi,” stāsta Aija.

 

Akvārija izvēle


Cīnītājzivtiņai vajadzīgs vismaz desmit litru tilpuma akvārijs, bet ieteiсams izvēlēties lielāku – sākot no divdesmit litriem un vairāk, jo tas būs vieglāk kopjams, un tajā varēs ērti ievietot visu nepieciešamo aprīkojumu. Tāpat lielāks akvārija tilpums pieļauj iespēju laika gaitā pievienot vēl kādu zivtiņu. Jāņem arī vērā, ka reālais ūdens tilpums akvārijā kļūs mazāks, ievietojot  tajā grunti, aprīkojumu un dekorācijas.
“Ierīkojot akvāriju, tam nepieciešams neliels filtrs un sildītājs, jo cīnītājzivtiņām ūdens temperatūru jānodrošina 23 līdz 25 grādus siltu. Akvārija aerācija nav obligāti nepieciešama, ja vien netiek plānots ieviest arī citas zivtiņas. Izvēloties akvāriju, priekšroku vēlams dot klasiskam taisnstūra formas akvārijam, bet tirdzniecībā ir pieejamas dažādas to formas. Nereti gailīšu turēšanai tiek izvēlēti maza tilpuma, apaļi stikla trauki, taču tiem ir vairāki būtiski trūkumi. Piemēram, mazs tilpums un praktiski neiespējama pareiza kopšana, un nepieciešamā aprīkojuma uzstādīšana. Ja tomēr ir nepārvarama vēlēšanās iegādāties tieši šāda tipa akvāriju, ieteicams iegādāties jau gatavu, nokomplektētu apaļo akvāriju ar vāku, gaismas ķermeni un iebūvētu tehnisko aprīkojumu,” iesaka Aija. 


Akvārija iekārtojums


Iekārtojot akvāriju, jāatceras tajā ierīkot trīs līdz piecus centimetrus biezu grunts slāni. Akmentiņu frakcija var būt dažāda, sākot no smilts līdz rupjai gruntij, taču to struktūrai vēlams būt gludai. Ieteicams arī izvēlēties tumšas krāsas grunts slāni, jo tas izcels cīnītājzivtiņas krāsas. 
Akvārijā var stādīt gan dzīvos, gan mākslīgos augus, īpaši šīm zivīm patiks dzīvie peldošie augi, tie gailīšiem rada īpašu komfortu. Te gan jāņem vērā, ka dzīvie augi prasīs piemērotu gaismas avotu – speciālu lampu un režīmu. Akvārija gaismai būtu jābūt ieslēgtai vidēji astoņas stundas dienā, ne vairāk. Savukārt akvārija ūdens maiņu jāveic reizi nedēļā, nomainot 25 līdz 30 procentus ūdens. Akvārija piepildīšanai lieto ūdensvada ūdeni, iepriekš vismaz divpadsmit stundas to nostādinot. Maza tilpuma (5-10l) akvārijiem ūdens maiņa jāveic 2-3 nedēļā. 


Kā izvēlēties “kaimiņus”?


Pirms zivtiņas ielaišanas jaunajā mājvietā akvāriju pilnībā jāaprīko ar visu nepieciešamojāsastāda augus, jāievieto dekorus, jāieslēdz aprīkojumu un tad ieteicams ļaut tam dažas dienas “nobriest”. Zivtiņu pēc atnešanas no veikala pie jaunās mājvietas ūdens pieradina pakāpeniski, ar dažu minūšu intervālu pielejot nelielu daudzumu jaunā ūdens pie vecā. Visērtāk to darīt, ievietojot zivi un tansportēšanas ūdeni kādā tīrā traukā un apmēram pēc trīsdesmit minūtēm zivtiņu ar zivju ķeramo tīkliņu ievietojot akvārijā.
Akvārijā var turēt tikai vienu gailīti, ja vien tā tilpums nav simts un vairāk litru un tas ir blīvi apstādīts ar augiem, bet arī tad pastāv iespēja, ka šīs zivtiņas tomēr viena otru atradīs un kausies, kas var beigties bēdīgi.  Tāpat  nav vēlams turēt kopā cīnītājzivtiņu tēviņus ar mātītēm. Tās tur atsevišķi un salaiž kopā tikai uz vairošanas procesu, pēc kura mātītes atkal atdala. Vispiemērotākie “kaimiņi” gailītim būs mazas un miermīlīgas zivtiņas, piemēram, pecīlijas, rasboras, molinēzijas un maza izmēra samiņi,” stāsta Aija.

 

Visu nepieciešami jaunajam mājdzīvniekam varam pasūtīt mūsu e-veikalā www.dinozoo.lv. Savukārt pašas zivtiņas aicinām izvēlēties mūsu veikalos klātienē, kur pārdevēji sniegs nepieciešamo konsultāciju. 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

cīnītājzivtiņa.

#cinitajzivtina Sveiki! Pie mums viņa jau ir gandrīz 2 gadus. Apetīte ir, ēd 1x dienā, dažreiz 2x dienā.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Sveiki.Šo zivtiņu vidējais dzīves ilgums nebrīvē ir 3 gadi.Sasniedzot šo vecumu nereti novērojamas šāda veida veselības problēmas.Bet ja zivs jūtas labi,tad var nodzīvot ar šo vēl ilgi.

Cīnītājzivtiņa.

Sveiki! Zivtiņas bilde par balto plankumu.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien.Kāds vecums zivtiņai? Izskatās pēc audzēja.Tas var būt arī labdabīgs,bet darīt tur īsti neko nevar.Uzvedība zivij normāla? Apetīte ir?

Zivij uz vēdera balts plankums.

Sveicināti! Zivtiņai ir tāds balts plankums ( vēdera zonā),kurš paliek lielāks. Ko būtu ieteicams lietot ? Noteikti,ka tā varētu būt infekcija. Paldies!

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien.Atsūtiet lūdzu zivs foto,lai varētu redzēt bojāto vietu.Tikai pēc apraksta noteikt ārstēšanu nav iespējams.Paldies.

Akvārijs.

Labdien. Vēršos pēc palīdzības. Mums pirmais akvārijs (100-105L) ar vāku, ūdens siltums 26 grādi, ir filtrs, gaisa kompresors, kas dod burbulīšus, lampa. Daži dzīvie augi (Anubias, kaut kas papardei līdzīgs un zāles stiebriņi), ir arī mākslīgie augi, kurus paredzēts ar laiku ņemt ārā. Apgaismojums dienā ap 8 stundām, pa nakti lampu slēdzu ārā. Tīram 1x nedēļā nomainot 20 litrus ūdens. Krāna ūdenim pievienojam speciālo līdzekli. Barojam 1x dienā ar universālajām pārsliņām, 1 reizi nedēļā pārslas aizstāju ar saldētām Dafnijām. Akvāriju uzsākām ar iekopšana un pēc tam ielaidām 3 gb molinēzijas. Pēc kāda laika, konsultējoties ar veikalu, ielaidām 1 gb gailīti un 5gb Minortetras (laikām tāds bija to nosaukums). Vērojot zivtiņas pamanījām, ka Gailītim astes gals ir sabojāts, regulāri slēpjas, ēd maz. Ir aizdomas, ka tieši Minortetras dara pāri. Bet bieži to redzēt nevar. Kā pareizi ārstēt Gailīti? Vai aste var ataugt? Man citu akvāriju nav, līdz ar to nav iespējams Gailīti nošķirt. Pēc papildus zivju ielaišanas un dzīvo augu pievienošanas grunts palika netīra. Kamēr akvārijā dzīvoja tikai 3 Molinēzijas viss bija labi, bet tagad ūdens ir dzidrs (filtrs strādā), bet baltie akmeņi palikuši brūni. Vai varu droši ņemt ārā un skalot grunti? Paldies.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien.Vai Jus tirat grunti ar sifonu?Brūnums uz akmeņiem ir aļģe ,ja akvārijs ir nesen iekārtots- tajā vēl nav iestajies bioloģiskais līdzsvars un aļģu paradīšanās ir norma.Fotogrāfijā neizskatās ka to būtu ļoti daudz.Ielaižot vairāk zivis palielinās organisko vielu daudzums akvārija ūdenī un tas ari stimulē aļģu augšanu.Tīrot akvāriju var mainīt līdz 1/3 daļu ūdens.Ņem ārā grunti neiesaku,bet tīrīt ar sifonu, jo uz akmentiņiem veidojas un dzīvo baktēriju kolonijas kuras uztur akvārija bioloģisko līdzsvaru.

Sams.

Labdien! Iegādājos samu, veikalā šķirnes nosaukumu man pateica, bet to piemirsu, varbūt pēc apraksta spēsiet man rast atbildi kā sauc šo samu - sams slēpjas gruntī, ir vidēji lielsun kad to paņem rokās tas sāk vibrēt (veikalā pārdevējs viņu ņēma rokā un rādīja kā sis samiņš vibrē). Un ņemot vērā, ka sams visu laiku slēpjas gruntī neesmu to redzējusi kopš ielaišanas akvārijā.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,Agamyxis pectinifrons vai Platydoras costatus  iespējams.Ja nav neviens no šiem tad aprakstiet lūdzu arī ka viņš izskatās,ne tikai uzvedību :).

Labeo

Sveiki nesen iegādājos akvāriju ar zivtiņām ir melnā sarkanastes haizivs un dažādas mazās zivtiņas kas no agresīvo zivju sugām bet tomēr haizivite trenkā un sadzen mazās stūrī un neļauj peldēt pa akvāriju kāds varētu būt izskaidrojums un risinājums

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,Jūsu zivs nosaukums ir Labeo bicolor,nereti starp šīs sugas pārstāvjiem gadās agresīvi eksemplāri.Iespējams ar laiku zivis sadalīs teritoriju un agresivitāte mazināsies,var akvārijā salikt vairāk dekorus un augus,arī tas var palīdzēt.Pretējā gadijumā jums jāmeklē šai zivij citas mājas.

Oranda

Sveiki. Kurā no Jūsu veikaliem ir pieejamas Oranda šķirnes zelta zivtiņas? Paldies

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,šobŗīd sortimentā tīršķirnes orandu nav,piedāvājumā mums ir zelta zivtiņu mix, starp kurām var gadīties arī kāda oranda ,bet kurā veikalā diemžēl pateikt nav iespējams.

18 l akvārijs

Sveiki. Man ir 18.litru akvārijs vaļējs ar led lampu. Kādas zivis es drīkstu tur turēt?

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,tik mazā tilpumā var turēt tikai siāmas cīnītājzivi (Betta splendens) ,vai akvārijam ir arī aprīkojums? Filtrs? Sildītājs?

zelta zivs

Labdien! Zelta zivtiņa peld ar vēderu uz augšu ar vaļā muti. Vai iespējams viņai palīdzēt?

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien.Atsūtiet zivtiņas foto,un aprakstiet kad un kā sākās prolēmas zivij ar veselību.Paldies.

Zelta zivtiņa.

Labdien! Vienai zelta zivtiņai pie žaunām rozā pleķis vienā pusē,vēl parādījās gūpijām arī rozā pleķīši abās pusēs pie žaunām.Akvārījs 120l ar dzīvajiem augiem,ūdens tīrs,vitamīnus zivis saņem.Atbildi nevarēju attaisīt saiti,parādās 404 lapas ķļūda,arī iegāju eksperta atbildes,arī nav.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien.Atsūtiet lūdzu zivtiņu foto.Vai zivīm apetīte laba ? Uzvedība normāla?Paldies.