Siāmas cīnītājzivs – gailītis
Viena no interesantākajām akvārija zivtiņām ir Siāmas cīnītājzivs, kas plašāk pazīstama ar nosaukumu – gailītis. Par to, ko jāņem vērā, to iegādājoties turēšanai akvārijā, plašāk stāsta Dino Zoo ihtioloģe Aija Kalnīte.
Cīnītājzivtiņu jeb gailīšu dzimtene ir Dienvidaustrumāzija, tie dzīvo siltās, stāvošās vai lēni tekošās saldūdens krātuvēs, un visbiežāk tie sastopami Taizemē, Vjetnamā un Indonēzijas salās.
Akvārijos sastopamās šo zivju formas izveidotas selekcijas ceļā un atšķiras ar spilgtām, dažādām krāsām un spuru atvērumiem. “Gailītis ir viena no populārākajām akvārija zivtiņām visā pasaulē tā košās ārienes, interesantās uzvedības, kā vienkāršo turēšanas apstākļu dēļ. Gailītis nav izvēlīgs, ir pieskaitāms pie visēdājiem, jo labprāt ēdīs lielāko daļu sausās un saldētās barības. Tiesa, šīs šķirnes zivtiņām vienlaikus ir ieteicama barības daudzveidība. Pieaugušus gailīšus baro reizi dienā vai divās, un pasniegtās barības daudzumam jābūt tādam, lai trīs līdz piecu minūšu laikā tas tiktu apēsts. Gailīšu dzīves ilgums ir aptuveni trīs gadi,” stāsta Aija.
Akvārija izvēle
Cīnītājzivtiņai vajadzīgs vismaz desmit litru tilpuma akvārijs, bet ieteiсams izvēlēties lielāku – sākot no divdesmit litriem un vairāk, jo tas būs vieglāk kopjams, un tajā varēs ērti ievietot visu nepieciešamo aprīkojumu. Tāpat lielāks akvārija tilpums pieļauj iespēju laika gaitā pievienot vēl kādu zivtiņu. Jāņem arī vērā, ka reālais ūdens tilpums akvārijā kļūs mazāks, ievietojot tajā grunti, aprīkojumu un dekorācijas.
“Ierīkojot akvāriju, tam nepieciešams neliels filtrs un sildītājs, jo cīnītājzivtiņām ūdens temperatūru jānodrošina 23 līdz 25 grādus siltu. Akvārija aerācija nav obligāti nepieciešama, ja vien netiek plānots ieviest arī citas zivtiņas. Izvēloties akvāriju, priekšroku vēlams dot klasiskam taisnstūra formas akvārijam, bet tirdzniecībā ir pieejamas dažādas to formas. Nereti gailīšu turēšanai tiek izvēlēti maza tilpuma, apaļi stikla trauki, taču tiem ir vairāki būtiski trūkumi. Piemēram, mazs tilpums un praktiski neiespējama pareiza kopšana, un nepieciešamā aprīkojuma uzstādīšana. Ja tomēr ir nepārvarama vēlēšanās iegādāties tieši šāda tipa akvāriju, ieteicams iegādāties jau gatavu, nokomplektētu apaļo akvāriju ar vāku, gaismas ķermeni un iebūvētu tehnisko aprīkojumu,” iesaka Aija.
Akvārija iekārtojums
Iekārtojot akvāriju, jāatceras tajā ierīkot trīs līdz piecus centimetrus biezu grunts slāni. Akmentiņu frakcija var būt dažāda, sākot no smilts līdz rupjai gruntij, taču to struktūrai vēlams būt gludai. Ieteicams arī izvēlēties tumšas krāsas grunts slāni, jo tas izcels cīnītājzivtiņas krāsas.
Akvārijā var stādīt gan dzīvos, gan mākslīgos augus, īpaši šīm zivīm patiks dzīvie peldošie augi, tie gailīšiem rada īpašu komfortu. Te gan jāņem vērā, ka dzīvie augi prasīs piemērotu gaismas avotu – speciālu lampu un režīmu. Akvārija gaismai būtu jābūt ieslēgtai vidēji astoņas stundas dienā, ne vairāk. Savukārt akvārija ūdens maiņu jāveic reizi nedēļā, nomainot 25 līdz 30 procentus ūdens. Akvārija piepildīšanai lieto ūdensvada ūdeni, iepriekš vismaz divpadsmit stundas to nostādinot. Maza tilpuma (5-10l) akvārijiem ūdens maiņa jāveic 2-3 nedēļā.
Kā izvēlēties “kaimiņus”?
Pirms zivtiņas ielaišanas jaunajā mājvietā akvāriju pilnībā jāaprīko ar visu nepieciešamo – jāsastāda augus, jāievieto dekorus, jāieslēdz aprīkojumu un tad ieteicams ļaut tam dažas dienas “nobriest”. Zivtiņu pēc atnešanas no veikala pie jaunās mājvietas ūdens pieradina pakāpeniski, ar dažu minūšu intervālu pielejot nelielu daudzumu jaunā ūdens pie vecā. Visērtāk to darīt, ievietojot zivi un tansportēšanas ūdeni kādā tīrā traukā un apmēram pēc trīsdesmit minūtēm zivtiņu ar zivju ķeramo tīkliņu ievietojot akvārijā.
“Akvārijā var turēt tikai vienu gailīti, ja vien tā tilpums nav simts un vairāk litru un tas ir blīvi apstādīts ar augiem, bet arī tad pastāv iespēja, ka šīs zivtiņas tomēr viena otru atradīs un kausies, kas var beigties bēdīgi. Tāpat nav vēlams turēt kopā cīnītājzivtiņu tēviņus ar mātītēm. Tās tur atsevišķi un salaiž kopā tikai uz vairošanas procesu, pēc kura mātītes atkal atdala. Vispiemērotākie “kaimiņi” gailītim būs mazas un miermīlīgas zivtiņas, piemēram, pecīlijas, rasboras, molinēzijas un maza izmēra samiņi,” stāsta Aija.
Visu nepieciešami jaunajam mājdzīvniekam varam pasūtīt mūsu e-veikalā www.dinozoo.lv. Savukārt pašas zivtiņas aicinām izvēlēties mūsu veikalos klātienē, kur pārdevēji sniegs nepieciešamo konsultāciju.