Vai suņi kļūst depresīvi?

Visticamāk, kad jūties skumji, suns klusi pienāk tev klāt un nolaiza tev vaigu. Savukārt, brīžos, kad jūties priecīgs un sajūsmināts, suns lēkā tev apkārt, rejot un luncinot asti. Varētu pat teikt, ka suns ir kā spogulis, kas atspoguļo sava saimnieka noskaņojumu.

Vai suņi kļūst depresīvi?

Iestājoties tumšajam laikam, arvien vairāk cilvēku saskaras ar tā dēvēto rudens depresiju, bet vai tā mēdz piemeklēt arī cilvēka labāko draugu suni? Ja suns šķiet skumjš, vai tas nozīmē, ka viņš ir nomākts vai viņš vienkārši atspoguļo saimnieka noskaņojumu? Uz šo jautājumu atbildi sniegt nav vienkārši, jo suņi neprot runāt. Tomēr skaidrs ir tas, ka suņiem var būt depresijas simptomi. Šajā rakstā tu uzzināsi, kā “lasīt” sava suņa ķermeņa valodu, lai atpazītu depresijas pazīmes, kā arī to, ko darīt (un nedarīt), lai suns atgūtu dzīvesprieku.

Suņi par to, ka tie jūtas nomākti, pasaka priekšā, izmainot savus paradumus.

Suņu depresijas pazīmes: 

 •  Suns zaudē interesi par rotaļāšanos
 •  Samazināta apetīte
 •  Miegainība (suns var gulēt visu dienu)
 •  Flegmatisms
 •  Slēpšanās
 • Suns nelec kājās, lai ar tevi sasveicinātos

Visas šīs pazīmes var liecināt par suņa depresiju, it sevišķi tad, ja šīs izmaiņas uzvedībā sakrīt ar ierasto apstākļu maiņu. Tomēr vienmēr jāpatur prātā, ka dažkārt šīs pazīmes var liecināt arī par to, ka dzīvnieku piemeklējušas kādas veselības problēmas.

Depresija vai tomēr sāpes?

Piemērs:
Jūsu aktīvais un dzīvespriecīgais 10 gadus vecais labradors pēkšņi atsakās doties pastaigās un tā vietā labprātāk izvēlas visu dienu gulēt. Kas notiek?

 1. sunim ir depresija
 2. sunim ir artrīts
 3. iemesls nav zināms un vajadzētu suni atrādīt veterinārārstam

Pareizā atbilde ir c.

Nekad nepieņemat, ka sunim ir depresija, vispirms neatrādot suni veterinārārstam. Slimības un depresijas simptomi var būt ļoti līdzīgi. Tikai tad, kad esat saņēmuši veterinārārsta atzinumu, ka ar suņa veselību klīniski viss ir kārtībā, var pieņemt, ka suņa dīvainās uzvedības pamatā ir depresija.

Kā noteikt, vai sunim ir depresija?

Apetītes izmaiņas

Suņi, kam ir depresija, bieži zaudē ēstgribu. Tie mēdz izlaist ēdienreizes vai atteikties no gardumiem. Tāpat, novērots arī pretējais – līdzīgi, kā tas ir ar cilvēkiem, daži suņi mēdz uzlabot savu pašsajūtu pārēdoties, tāpēc jāpievērš uzmanība, ja suņa apetīte palielinājusies līdz tādam punktam, ka tas izēd pat vissīkākās ēdiena kripatiņas no bļodas apakšas.

Aktivitātes līmeņa izmaiņas

Pretēji rotaļīgam un aktīvam sunim, tev pēkšņi ir neieinteresēts suns, kurš skatās, kā tu met bumbiņu, bet viņu vairs neinteresē to noķert. Ja tas izklausās pēc tava četrkājainā drauga, tas var liecināt, ka ar viņu kaut kas nav kārtībā un tev suni vajadzētu atrādīt veterinārārstam.

Paradumu maiņa

Ja pārrodoties mājās tavs mīlulis vairs nenāk ar tevi sasveicināties, tikai knapi paskatās no savas vietas ar sērīgu skatienu, neatstāj to bez ievērības.

Pārmērīga gulēšana

Sunim, kurš pasācis pārmērīgi daudz gulēt, iespējams, dzīvē kaut kā pietrūkst.

Slēpšanās

Novēršanās no ģimenes - slēpjoties, ir vēl viens zīmīgs skumju un nomāktības simptoms.

Sevi traumējoša laizīšanās

Reizēm suņi laizās līdz tādam līmenim, ka satraumē sevi, radot uz ķermeņa brūces vai ādas infekcijas. Laizīšanās suņa organismā rada dabisko endorfīnu izdalīšanos, un tas palīdz uzlabot suņa garastāvokli. Tātad, pārmērīga laizīšanās var norādīt, ka suns jūtas nomākts.

Jebkuras izmaiņas tajā, kas kādreiz bijusi norma, sevišķi, ja tas saglabājas vairākas dienas, ir simptoms, kam jāpievērš uzmanība.

Kāpēc manam sunim ir depresija? Suņu depresijas iemesli

Suņi ir ieraduma būtnes. Viņi mīl drošību, kuru sniedz paredzama rutīna. Kad kaut kas mainās rutīnā vai to izjauc pavisam, daži suņi kļūst depresīvi.

Depresijas rašanos suņiem var veicināt sekojošas situācijas:

 • Saimnieks, kurš visu laiku dzīvojis mājās, atgriežas darbā;
 • Mazuļa ienākšana ģimenē;
 • Jauna mājdzīvnieka ienākšana ģimenē;
 • Kāda, kurš visu laiku sunim bijis blakus (piemēram, vēl viens suns vai cits mājdzīvnieks), zaudējums;
 • Saimnieka nāve;
 • Vietas maiņa;
 • Uzmanības trūkums;
 • Izmaiņas rutīnā, piemēram, saimnieks ar suni vairs nedodas garās pastaigās.

Kā palīdzēt depresīvam sunim?

Tavam sunim ir depresija - ko darīt?

Ieteikumi, lai atjaunotu suņa dzīvesprieku:

1) Aizved suni pie veterinārārsta

Tas ir ļoti svarīgi. Slēpšanās un pārmērīga gulēšana var liecināt arī par dažādām saslimšanām. Piemēram, anēmiju, sirds kaitēm, vairogdziedzera problēmām.

2) Balvas par pozitīvu uzvedību

Ja tavs suns izrāda sajūsmu un interesi par rotaļlietu, paslavē un apbalvo viņu. Māci sunim, ka pozitīva uzvedība ir laba un tad, kad tas paliek aktīvāks un izrāda prieku, notiek jaukas lietas.

3) Ievēro rutīnu

Sniedz sunim drošības sajūtu, ievērojot ierasto dienas rutīnu. Suns, kas zaudējis savu sugas brāli vai kādu citu, jutīsies labāk un gūs mierinājumu, ja ar viņu turpinās doties jau ierastajās un pazīstamajās pastaigās, un ēdienreizes būs tieši tad, kad vienmēr bijušas.

4) Velti laiku būšanai divatā ar suni

Ieplāno kvalitatīvu laiku divatā ar savu suni. Sniedz viņam nedalītu uzmanību vismaz dažas reizes dienā, lai suns zina, cik svarīgs viņš tev ir. Arī vienkāršas, it kā pašsaprotamas lietas, piemēram, suņa kopšana, rūpes par viņu, ir lielisks veids, kā palīdzēt sunim justies mīlētam un vēlamam.

5) Rotaļu spēks

Mēģini iesaistīt suni viņa mīļākajā rotaļā vai aktivitātē. Palīdzi viņam atkal saskatīt, cik dzīve var būt skaista.

6) Recepšu medikamenti

Depresija ir saistīta ar noteiktu labsajūtas hormonu deficītu vai pat trūkumu organismā. Smagas suņu depresijas gadījumos veterinārārsts var izrakstīt recepšu medikamentus, kas palīdzētu tikt galā ar šo hormonu deficītu un veicinātu suņa atveseļošanos.

Ko NEDARĪT, ja suns ir melanholisks

Diemžēl, pat saimnieks ar vislabākajiem nodomiem situāciju var drīzāk pasliktināt, nevis uzlabot. Tāpēc ir svarīgi zināt, ko NEDARĪT, ja suns jūtas nomākts:

Piemēram, depresīvs suns neēd. Ko vajadzētu darīt?

 • a) Nolikt ēdienu un iziet no telpas, atstājot suni ēst vienatnē un mierā
 • b) Barot suni no rokas
 • c) Stāvēt klāt sunim un iedrošināt to ēst 

Pareizā atbilde ir a), tāpēc, ka abi pārējie varianti - b) un c) apbalvo suni par neēšanu.

Kā zināms, uz apbalvošanu balstītas suņu apmācību metodes ir ļoti efektīvas. Ja tu izrādi satraukumu, kad suns neēd, tu nejauši pastiprini šo nevēlamo uzvedību.

Tātad, ja tu nevari noslēpt savu satraukumu, ka suns neēd, izej no telpas. Vai arī – klusi sēdi un, kad suns sāk ēst, laimīgā, priecīgā balss tonī pasaki viņam: “Labs suns!”, lai suns zina, ka viņš izdarījis kaut ko labu.

Neapbalvo depresīva suņa uzvedību

Iedomājies situāciju:
Ieritinājies savā guļvietā ar skumjām acīm tavs suns izskatās tik sērīgs. Tu pieej viņam klāt, noglāsti viņu un maigi uzrunā.

Satraukums par suni, kad tas izskatās nomākts, apbalvo viņa skumjo noskaņojumu. No suņa skatpunkta, viņš saņem daudz mīlestības un uzmanības brīžos, kad izskatās īgns un skumjš. Tas nozīmē, ka sunim nav stimula kļūt priecīgākam.

Tāpēc satraukuma vietā uzvedies normāli. Ļauj sunim ar savu ķermeņa valodu noprast, ka nav vajadzības satraukties. Tad parādi viņam viņa mīļāko rotaļlietu. Ja suns paceļ asti, tad ir īstais brīdis viņu apbalvot. Jāapbalvo priecīga, laimīga, nevis skumja, nomākta uzvedība.

Jācer, ka depresija tavu četrkājaino draugu nepiemeklēs, bet, ja nu tomēr – seko mūsu padomiem, lai pēc iespējas ātrāk tavā mīlulī atgrieztos kādreizējais dzīvesprieks.