Atpakaļ

Laivošana kopā ar suni

Līdz ar vasaras sākšanos aizsākusies arī laivošanas sezona. Arvien biežāk suņu saimnieki dažādās brīvdabas aktivitātēs iesaista savu mīluli, tāpēc mēs esam apkopojuši informāciju, kas varētu noderēt, ja plāno doties laivu izbraucienā kopā ar savu suni.  

Līdz ar vasaras sākšanos aizsākusies arī laivošanas sezona. Arvien biežāk suņu saimnieki šādās brīvdabas aktivitātēs labprāt iesaista savu mīluli, tāpēc mēs esam apkopojuši informāciju, kas varētu noderēt, ja plāno šovasar doties laivu izbraucienā kopā ar savu suni. Uz jautājumiem atbild Dino Zoo Suņu skolas vadītāja, kinoloģe Tatjana Bodricka.

- Vai visu šķirņu suņi ir piemēroti laivošanai?

Manuprāt, nē. Piemēram, liela izmēra suņi aizņem laivā pat vairāk vietas nekā cilvēks, līdz ar to laivošana varētu būt apgrūtinošana. Arī ļoti aktīvi un impulsīvi suņi nebūs tie piemērotāki sabiedrotie laivu braucienā, jo viniem ir grūti nosēdēt uz vietas vairākas stundas. Tāpat arī neieteiktu laivošanas piedzīvojumā ņemt līdzi suņus seniorus un suņus, kam ir kādas veselības problēmas.

- Vai visi peldlīdzekļi ir piemēroti laivu izbraukumam kopā ar suni? Vai smailītē var ņemt līdzi suni? Vai suni ieteicams ņemt līdzi izbraukumā ar plostu?

Būtiski ņemt vērā suņa izmērus, kā arī to, vai vispār pašam sunim patiktu piedalīties šādā izbraucienā. Esmu laivojusi kopā ar diviem saviem suņiem smailītē. Mani suņi ir apmācīti un paklausīgi, kā arī vienmēr priecājas doties man jebkur līdzi, līdz ar to man ar viņiem neradās nekādas problēmsituācijas. Suņi laivā mierīgi gulēja un baudīja procesu. Arī izbraukumā ar plostu var ņemt līdzi suni, ar nosacījumu, ka suns ir valdāms un apmierināts ar šādu laika pavadīšanas veidu. Galvenais, lai suns netiek iedzīts stresā, citādi par šo kopīgo piedzīvojumu nebūsiet laimīgs ne jūs, ne pats mīlulis.

- Vai suni var sagatavot braucienam ar sup dēli?

Jā, ir iespējams sagatavot mīluļa fizisko formu. To var izdarīt apmeklējot suņu fitnesa zāli, kurā ir pieejami speciāli trenažieri balansa un līdzsvara trenēšanai. Pieredzējis kinologs pārādīs Jums vingrinājumus, ar kuru palīdzību sunim būs vieglāk uzturēties laivā vai uz plosta. Suns iemācīsies izmantot savu ķermeni, savus muskuļus pēc nepieciešamības dažādās situācijās.

- Kādam mērķim noderētu sunim piestiprināta jps izsekošanas ierīce? Vai suņa izsekošanai noder arī viedtālrunis?

Ar GPS izsekošanas ierīces palīdzību jūs vienmēr zināsiet, kur atrodas Jūsu mīlulis. Ierīces pievienošana kaklasiksnai ir īpaši noderīga, ja dodaties kopīgā pārgājienā. Suns var sabīties, aizskriet pakaļ stirnai vai kādam zaķim. Diemžēl tādos gadījumos ne vienmēr saimniekam izdodas piesaukt suni, tāpēc GPS ierīce varētu būtiski atvieglot suņa atrašanu.

- Kādam mērķim vajadzīga drošības veste? Suns taču prot peldēt. Vai drošības veste ir kā īpaši jākopj?

Suņu glābšanas vestēm ir tādas pašas funkcijas kā cilvēkiem paredzētajām. Peldveste suņiem ir nepieciešama, lai nodrošinātu papildus drošību rotaļās un apmācībās uz ūdens, kā arī laivu braucienos. Upes ar nemierīgu straumi, ūdens augi un aļģes var iedzīt suni stresā, bet veste šādos gadījumos var izglābt mīlulim dzīvību. Kā arī – vestes spilgtā krāsa ar gaismas atstarojošiem elementiem palīdzēs ātri pamanīt suni ūdenī.

- Kā suns jāsagatavo, pirms pirmoreiz kopā ar viņu kāpt laivā?

Sākumā jāiemacā suni iekāpt laivā, kura stāv krastā. Jāiemaca viņam mierīgi sēdēt vai gulēt stavošā laivā. Kad tas būs panākts, tad to pašu var mēģināt darīt uz ūdens. Jāslavē suni par jums vēlamo uzvedību. Svarīgi, lai pirmais brauciens ir īss un mierīgs, lai sunim veidojas pozitīva pieredze. Ja pirmajā laivošanas reizē suns sabīsies, tad būs ļoti grūti atkal nopelnīt viņa uzticību un pierunāt vēlreiz uz šo aktivitāti.

- Cik ilgu laiku pēc potēšanās pret ērcēm un citiem insektiem suni ieteicams ņemt laivu braucienā, kur paredzēts pastaigāties arī pa mežiem? Vai pretērču siksna ir obligāti jāliek?

Mūsdienās pieejami ļoti dažādi pretparazītu līdzekļi. Ir gan  pilieni skaustam, gan kaklasiksnas, gan arī tabletes. Iegādājoties pretparazītu līdzekļus ir jāņem vērā dažādi faktori - piemēram, ūdens iedarbība uz siksnu vai pilienu efektivitāti. Veikalos pieejamas arī tādas siksnas, kuru sastāvs var būt kaitīgs ūdens iemītniekiem, tāpēc laivošanas izbraucienos tādas labāk nelietot. Pirms pretparazītu līdzekļa iegādes, svarīgi būtu pakonsultēties ar veterinārārstu vai veterinārās aptiekas konsultantu.

- Kas sunim nepieciešams jāņem līdzi laivu braucienā? Ko darīt, ja suns krastā savaino ķepu?

Noteikti līdzi jāņem sunim atbilstoša pārtika, bļoda ūdenim un barībai, svaigs un tīrs ūdens, kārumi (noderēs suņa paslavēšanai par labu uzvedību), pavada, kaklasiksna, atstarojoša kaklasiksna vai veste (lai redzētu suni tumsā). Ieteiktu paņemt līdzi arī paklājiņu gulēšanai, lietus mēteli, potēšanas pasi, aptieciņu, dvieli un glābšanas vesti. Ja gadījumā suns ir savainojis ķepu,  jānovertē traumas nopietnību un jāsniedz pirmā palīdzība. Ja trauma ir smaga, pēc iespējas ātrāk jādodas uz veterināro klīniku.

- Vai laivu braucienā sunim jāliek kakla siksna vai iemaukti? Kāpēc? Vai suns laivā jātur pie saites? Kur saite tādā gadījumā jāpiestiprina (jo airētājam rokas ir aizņemtas)?

Var būt gadījumi, kad suns būs jāpietur, tāpēc obligāti ir jābūt kaklasiksnai – vēlams aprīkotai ar GPS un žetonu, uz kura norādīts saimnieka telefona numurs. Ja suns nav paklausīgs, tad jābūt arī pavadai.

- Vai sunim ļaut mesties peldus tieši no laivas? Ko darīt, ja suns no laivas ieveļas dziļā ūdenī? Kā suni pareizi dabūt atpakaļ laivā? Kā suni pasargāt no makšķerāķiem, kuri varētu atrasties ūdenī?

Jāiemācā suni mesties peldus tikai pēc komandas, jo tikai tad būs iespējams kontrolēt suņa darbības un uzvedību. Ja gadījumā suns ir iekritīs ūdenī, tad viņam ir jāpalīdz tikt atpakaļ laivā. Viens no variantiem - paņemot suni aiz kaklasiksnas un uz vestes esošā roktura.  Otrs variants – aizairēties līdz krastam, izkāpt ārā no laivas, sasaukt suni un iesēdināt viņu atpakaļ laivā.

- Kā rīkoties, ja laiva, kurā ir suns, apgāžas, ko glābt vispirms?

Galvenais nekrist panikā. Ja suns labi peld un ir paklausīgs, tad glābjam mantas un kontrolējam situāciju. Bet, ja nē – tad otrādi. Protams, ka svarīgi arī nepalikt bez dokumentiem un saziņas ierīcēm.

- Kas jāparedz īpaši karstā laikā? Kā laivā atvēsināt suni? Kā suņa pēdas pasargāt no apsvilināšanās pret laivas malu?

Var uztaisīt ēnu no drēbēm vai arī var nodrošināties ar speciālu, suņiem paredzētu atvēsinošo vesti vai paklājiņu, ko var atrast zooveikalā. Regulāri jāpiedāvā sunim padzerties. Ķepu drošībai iesaku iegādāties speciālu ķepu aizsargkrēmu. Tas aizsargā ķepas no karstuma un aukstuma.

- Ko laivu braucienā darīt, ja suns pamatīgi izvārtījies smiltīs?

Var paslaucīt ar dvieli, bet principā būs vien jāgaida, kamēr suņa kažoks izžūs un smiltis nobirs.

- Cik bieži suņa dēļ jāpiestāj krastā? Kā atrisināt nokārtošanos laivā? Vai suni drīkst laist uzreiz no laivas nezināmā krastā?

Vismaz reizi 3-5 stundās. Kāpjot arā no laivas sunim ir jābūt pie pavadas, jo mēs nevaram paredzēt, kas mūs var sagaidīt krastā. Tas ir gan mūsu, gan mūsu mīluļa drošībai.

- Ar ko labāk barot laivu braucienā – ar sauso vai mitro barību?

Suni ir jābaro ar tādu barību, pie kādas viņs ir pieradis, lai nebūtu pārsteigumi ar vēdera izeju.

- Ko iesākt, ja sunim laivā paliek slikti, tas vemj? Ko darīt, ja suns mežā vai krastā apēdis kaut ko nezināmu?

Ja sunim ir tendence laivā vemt, tad ieteiktu labāk atteikties no šādām aktivitātēm uz ūdens. Jo tas tomēr ir stress gan sunim, gan saimniekam. Ja suns vemj, var mēģināt viņam “piedāvāt” maisiņu, lai pec tam nebūtu jāmazgā laiva. Ja suns mežā vai krastā apēdis kaut ko nezināmu, tad obligāti jānovēro suņa veselības stāvoklis. Ja sākas caureja vai vemšana, tad steidzami jādodas uz veterināro klīniku pēc palīdzības.

- Vai sunim ieteicams nakšņot teltī kopā ar saimnieku?

Kāpēc ne! Būs abiem siltāk! Vienīgais - pastāv risks, ka pa dienu “savāktie” kukaiņi var pārrapot no suņa uz cilvēku - piemēram, tas pašas ērces.

 

Smelies iedvesmu laivošanai kopā ar savu mīluli, noskatoties LTV raidījumu "Pa straumei", kur sunenīte Urga kopā ar jauniešiem dodas piedzīvojumos, laivojot pa skaistākajām Latvijas upēm!

Urga. Pa straumei. Memele_trailer_v1 from Paēdis.lv on Vimeo.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs

Labdien! Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs (zobu atņirgšana, uzrūkšana, iekošana līdz asinīm) pret ģimenes locekļiem. Britu Staffordšīras bulterjers tūlīt 2 gadi. Ļoti daudz sosē segas, suņu mantas čāpstina nepārtraukti, kā arī savas ķepas laiza līdz sarkanām. Sarkano ķepu dēļ ir izieti vairāki antibiotiku kursi, nelīdzēja, tikai radās blakus efekti, kā urīna nenoturēšana. Vieslielākās aizdomas, ka suns iekšēji ir stresains, lai gan ir mierīga vide, sava vieta. Agresīvi izturas pret citiem suņiem. Kaķus neaiztiek, jo ģimenē ir istabas kaķis. Suns ir mīlēts un lolots, nav sists vai citādi biedēts, traumēts. Prot pamatkomandas. Novērots, ka ir ļoti spītīgs. Ja nevēlas veikt komandu, var uzrūkt, atņirdzot zobus. Ja tiek atgrūsts, jo lec virsū, arī spēj uzrūkt, vai iekost rokā līdz asinīm. Ir sakodis pusaudžus ģimenē, gan mani. Vīru klausa, bet arī tam spēj uzrūkt, atņirdzot zobus. Barotāja esmu es (mamma). Uz suņa skolu tika vests, kad bija 1 gada vecums, beidzās ar suņa klepošanu, pusgadu ārstējām.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņa agresija bieži vien ir komunikācijas forma, nevis "ļaunums", un ar pareizu pieeju to var krietni samazināt vai pilnībā novērst.

Agresija parasti rodas no:

  • Bailēm vai nedrošības

  • Sliktas socializācijas (nav pieradis pie cilvēkiem/suņiem)

  • Aizsargāšanās (sargā teritoriju, ēdienu vai saimnieku)

  • Sāpēm vai slimībām

  • Nepietiekamas fiziskās un garīgās slodzes

  • Iepriekšējas vardarbības vai traumas

Nodrošiniet pietiekamu slodzi

  • Garas pastaigas, smadzeņu darbs (mantu meklēšana, mācības) palīdz izlādēt uzkrāto enerģiju.

  • Noguris suns = mierīgs suns.

Ja agresija ir izteikta vai neizprotama:

  • Meklējiet kinologu vai suņu uzvedības speciālistu, kurš strādā ar pozitīvām metodēm.

  • Ir iespējamas individuālas nodarbības vai speciāli kursi.

Cik izmaksaas grumings basetam?

Cik izmaksaas grumings basetam?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

Cena būs ap 50 eur.

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labrīt!

Suni var vest uz frizētavu tad, kad viņš pilnībā vakcinēts. Sanāk no 3-3.5 mēnešiem.

Acu pilieni

Kādi acu pilieni varētu palīdzēt sunim, ja acs ir iekaususi un struto?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

suns ir jāved uz konsultāciju pie veterinārārsta un tad dzīvnieklam tiks nozīmēt nepieciešamā ārstēšana.

Nodeva par suni

Я не успел заплатить налог за собаку (Бигль, девочка, почти 3 года) до 01.03.2025 года. Просто забыл (мне 72 года). Что мне делать?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jūs to varat izdarīt izmantojot e-pakalpojumu portālā latvija.lv

https://latvija.gov.lv/Services/1832

Jums kā pensionāram ir atlaide 50% apmērā. 

 

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņu skolu var sākt apmeklēt, kad ir veiktas visas potes. Principā, jo ātrāk, jo labāk.

Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Vélos iegàdàties krievu tojterjera kucènu ,Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iesakām meklēt kucēnu audzētavā ar labām atsauksmēm un labu reputāciju. Noteikti nē kaktu pavairotājus.

Nulles ciltsraksti

Sveiki ! Kas ir nulles ciltsraksti ?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Lai vairāk kaut ko uzzinātu par 'nulles' ciltsrakstiem, Jums ir jāgriežas izvēlētajā šķirnes klubā un jājautā tur par noteikumiem.

Vai ciltsraksti ir svarīgi?

Sveiki! Ar ģimeni vēlamies ņemt labradoru kucēnu, bet līdz galam neizprotam kucēnu ciltrakstu nozīmi. Mēs nevēlamies ar suni piedalīties izstādēs, sacensībās vai vairot kucēnus. Mēs vēlamies tikai tīršķirni, veselīgu un mīļu mājdzīvnieku. Vai šādā gadījumā vēlprojām ir svarīgi un labāk iegādāties kucēnu ar ciltrakstiem? Paldies!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Vienīgais dokuments kurš var apliecināt suņa šķirni ir ciltsraksti. Ja Jūs gribat veselu suni, tad ir jāizvelās godpratīgus audzētājus, nevis pavairotājus.

Kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Sveiki! Vēlējos jautāt, kur Latvijā ir labas, drošas, pārbaudītas labradoru suņu audzētavas, kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Nosūtu Jums datus:

http://www.dogs.lv/lv/klubi-un-audzetavas/skirnu-klubi/latvijas-retriveru-klubs/