Informējam, ka uz laiku ir slēgts mūsu veikals i/c OZOLS. Aicinām Jūs apmeklēt mūsu tuvākos veikalus, kā arī iepirkties e-veikalā www.dinozoo.lv

Ko iekļaut putnu ēdienkartē?

Mājās turamo putnu ierastā barība ir augu sēklas un graudu maisījumi. Zooveikalos pieejams plašs klāsts ar dažnedažādiem barības maisījumiem putniem, bet kā izvēlēties piemērotāko?

Dažādām putnu sugām nepieciešami atšķirīgi barības maisījumi. Pamatā barība sastāv no labības graudiem (dažādu šķirņu prosas graudi, kanārijzāles sēklas), kas satur daudz ogļhidrātu. Siltā ūdenī diennakti mērcēti graudi satur vairāk olbaltumvielas un putniem vieglāk sagremojami. Putniem patīk knābt graudus no veselām vārpām. Barības maisījumu sastāvā ietilpst arī dažādas eļļu saturošas sēklas ar lielu olbaltumvielu daudzumu - saulgriežu sēklas, dažādi rieksti. Daudziem papagaiļiem labāk garšo barība ar riekstiem un eļļu saturošām sēklām. Daļu no graudiem īpaši cietus un grūti sagremojamus, izmērcē diennakti ūdenī, noskalo un tikai tad izbaro putniem. Putni labprāt ēd diedzētus graudus.

Arvien vairāk ir pieejamas kombinētas barības, kas atgādina kaķu sauso barību, putniem ar dažādām gaumēm - kanārijputniņiem, žubītēm, papagaiļiem, kā arī augļēdājiem putniem. Šajos produktos sastāvdaļas ir sabalansētas nepieciešamajās attiecībās un atvieglo putnu barošanu. Tomēr gan putnu saimnieki, gan paši ēdāji labprātāk izvēlas dabisku uzturu.

Daudzām putnu sugām papildus ikdienas barībai nepieciešams izbarot augļus - ābolus, aplesīnus, persikus, žāvētas aprikozes, ogas, utt. Lai nekaitētu putnu veselībai, nekad nedodiet iebojātus vai nemazgātus augļus.

Katru dienu putnu ēdienkartē jācenšans iekļaut dārzeņus, kas satur organismam nepieciešamas uzturvielas, kā arī vitamīnus un minerālvielas. Spināti un salāti ir vērtīgs makro- un mikroelementu, A un B grupas vitamīnu avots. Vasaras periodā dod zaļbarību - zāli, pieneņu lapas. Daži papagaiļi neatsakās nobaudīt kāpostu lapas. Piedavājiet putniem burkānus, tomātus, zirņu pākstis. Labākais gardums vairums putniem ir diedzēti draudi un sēklas.

Kukaiņēdājiem putniem un dažiem citiem putniem, piemēram, žubītēm, vairošanās periodā nepieciešama dzīvā barība. Kukaiņos un miltu tārpos esošās olbaltumvielas nodrošina putnēnu strauju augšanu un attīstību. Mājas apstākļos var audzēt miltu tārpus, siseņus, circeņus, kā arī tos var nopirkt zooveikalos. Praktiski visiem putniem, īpaši mazuļu izbarošanas laikā pieaug prasība pēc kalorijām bagātas barības. Putniem dod kanārijzāles sēklas, olas maisījumu, pienā mērcētu baltmaizi. Lai nodrošinātu ar olbaltumvielām un kalciju, putni ir jābaro ar svaigu biezpienu.

Bez pamatbarības putniem noteikti jānodrošina ar minerālvielām un vitamīniem. Bez grants, no kuras putns saņem ne tikai organismam nepieciešamās minerālvielas, bet arī nodrošina pareizu kuņģa darbību, būrī jāatrodas kalcija saturošam sēpijas kaulam vai minerālvielu blokam, sasmalcinātiem gliemežvākiem. Pundurpapagaiļiem normālai vairogdziedzera darbībai jāsaņem jods. Ja tas nav pievienots barības maisījumam, var izmantot speciālo minerālbloku ar jodu, ko var iegādāties zooveikalos. Vitamīnu preparātus putniem var dot tikai tad, ja barība nesatur pietiekošā daudzuma visu vajadzīgo un ir skaidrs, kādu vitamīnu defecīts varētu būt.

Lai putns nekļūtu izvēlīgs un nesāktu izlasīt no barības tikai garšīgākās sastāvdaļas, ir stingri jāievēro ieteicamās dienas devas apjoms. Lielos būros un aviārijos, kur putniem ir iespēja aktīvi kustēties, dienas devu var palielināt. Jāatceras, ka putniem, īpaši mazajiem, vielmaiņas procesi noris ļoti strauji, tādēļ dienā nedrīkt putnu atstāt bez barības pat ne uz dažām stundām.

Fizioloģisko īpatnību dēļ putni dzeramo ūdeni patērē mazāk nekā zīdītāji. Tomēr ūdens ir svarīga sastāvdaļa dzīvības procesu norisē. Ūdens patēriņš mainās atkarība no putna patērētās barības sastāva. Ja tiem labāk garšo sausie sēklu un riekstu maisījumi, ūdens patēriņš ievērojami pieaugs. Ūdens dzirdinātavā jāmaina katru dienu. Jāpievērš uzmanība dzeramā ūdens kvalitātei - der filtrēts, vai sliktākā gadijumā, nostādināts ūdens. Periodiski putnam var piedāvāt minerālūdeni bez gāzes.