Atpakaļ

Akvārija izvēle un ierīkošana

Pētījumi liecina, ka akvārijiem piemīt nomierinoša iedarbība. To vērošana, pateicoties ūdens dziednieciskajām īpašībām, mazina stresu un trauksmi, kā arī palīdz atslābināties. Padomus akvārija ierīkošanā un uzturēšanā sniedz “Dino Zoo” ihtioloģe Aija Kalnīte.

Pētījumi liecina, ka akvārijiem piemīt nomierinoša iedarbība. To vērošana, pateicoties ūdens dziednieciskajām īpašībām, mazina stresu un trauksmi, kā arī palīdz atslābināties. Tāpat mājokļos, kuros ir centrālapkure, akvāriji darbojas arī kā dabisks gaisa mitrinātājs. Lai gan sākotnēji šķiet, ka akvārija uzturēšana ir sarežģīta, patiesībā, ievērojot vien pāris priekšnoteikumu, tam vietu iespējams atrast teju ikvienā mājoklī, gūstot prieku par zemūdens krāšņajiem iemītniekiem. Padomus akvārija ierīkošanā un uzturēšanā sniedz “Dino Zoo” ihtioloģe Aija Kalnīte.

Akvāriju forma

Lai gan savulaik visizplatītākie bija taisnstūra formas akvāriji, mūsdienās tie sastopami visdažādākajās formās un dizainā. Tiesa, joprojām populāra ir to klasiskā forma, kurā akvārija platums nedaudz lielāks par  tā augstumu. Šāda forma tiek uzskatīta par vispiemērotāko, jo ūdens spogulis procentuāli ir samērā liels, un tas ļauj ūdenim veiksmīgāk piesātināties ar skābekli, kas ir vitāli svarīgi visiem akvārijā mītošajiem organismiem. Turklāt ne pārāk augstā akvārijā labāk klājas dzīvajiem augiem, jo gaisma vieglāk sasniedz akvārija dziļākos slāņus. Savukārt, ja akvārijs ir augstāks par 60 centimetriem, tad grunti sasniedz tikai daļa no gaismas plūsmas.

Tāpat populāri ir arī apaļie akvāriji, tomēr apaļš akvārijs prasa daudz uzmanības un ir bieži jātīra, jo tajos praktiski neiespējami estētiski ievietot filtrējošo aprīkojumu.  Vēl pieejami ir arī daudzstūru akvāriji, sākot ar trijstūra un beidzot ar 8 līdz 12 stūru formu. Veiksmīgākā vieta šāda akvārija novietošanai ir kāds atpūtas stūrītis, kur būs pietiekami daudz vietas, lai to varētu aplūkot no visām pusēm. No daudzstūru akvārijiem bieži vien tiek veidotas arī kaskādes – vairāki akvāriji, kas novietoti viens otram tieši līdzās, bet katrs nedaudz zemāk par iepriekšējo.

“Tā kā tirdzniecībā ir pieejamas ļoti daudz zivju šķirnes, pirms došanās uz veikalu ieteicams padomāt, kādas cilvēkam šķiet vistīkamākās. Var aplūkot gan fotogrāfijas, gan palasīt šķirņu aprakstus un tad izjautāt pārdevēju par izvēlēto zivtiņu uzturēšanas specifiku. Tāpat jāpatur prātā, ka, lai gan kopšana gandrīz visām zivju šķirnēm ir līdzīga, to turēšanas apstākļi – vajadzīgā ūdens temperatūra, barošanas apjoms un nepieciešamais akvārija tilpums nereti atšķiras,” skaidro Aija.

“Arī tad, ja cilvēkam līdz šim nav bijusi pieredze zivtiņu turēšanā, nav ieteicams izvēlēties maza tilpuma akvāriju. Liela daļa cilvēku uzskata, ka iesācējiem piemērotākais variants ir 10 līdz 30 litru lieli akvāriji, tomēr iesaku izvēlēties vismaz 60 litru lielu akvāriju, jo tas, pretēji pavisam mazajiem, ir vieglāk kopjams. Mazā akvārijā ir gandrīz neiespējami panākt stabilu zivīm vajadzīgo bioloģisko līdzsvaru, jo, lai šāds akvārijs darbotos, to tīrot, nākas mainīt gandrīz visu ūdeni. Tā rezultātā krasi mainās akvārija ūdens parametri, kas nelabvēlīgi iespaido dzīvo organismu veselību un attīstību.”

Apgaismojums

Izvēloties akvāriju, neatkarīgi no tā formas, ir svarīgi pārliecināties, vai tam ir pārsegs ar apgaismes iekārtu. Šim nolūkam var arī iegādāties īpašas akvārijiem paredzētas lampas, kas veicina akvārija augu attīstību un izceļ zivtiņu skaistumu. Tāpat akvāriju var iegādāties arī bez vāka un apgaismot to ar galda vai piekaramām lampām. “Ir svarīgi, lai uz akvārijs neatrastos tiešos saules staros, jo tas izraisa ūdens „ziedēšanu”, ar ko ir grūti cīnīties.  Akvāriju ieteicams likt perpendikulāri logam, tomēr kopumā stingru vadlīniju šai ziņā nav – atliek vien izvēlēties vietu telpā, kur akvārijs estētiski iederas vislabāk,” tā Aija.

Filtrācija un aerācija

Lai attīrītu ūdeni no mehāniskajiem netīrumiem, izmanto speciālus akvārija filtrus, ko izvēlas, vadoties pēc akvārija tilpuma. Ūdenim akvārijā ir jāsatur pietiekami daudz skābekļa. Šim nolūkam jāiegādājas arī akvārijam paredzētu kompresoru. Līdzīgi filtram, arī kompresoru izvēlas atbilstoši akvārija tilpumam. “Katram akvārijam ir vajadzīgs filtrs, kas attīra ūdeni un rada arī gaisa burbulīšus, tomēr ieteicams akvārijam iegādāties arī ar kompresoru, kas nodrošina papildu gaisa padevi. Tādējādi, ja kaut kas notiks ar akvārija filtru, laikā, kamēr šo jautājumu risina, akvāriju varēs aprīkot ar kompresoru. Šāds risinājums ir ļoti svarīgs, jo lielākā daļa zivju bez papildus gaisa padeves izdzīvot nevar,” uzsver Aija.

Akvārija apsildīšana

Ja ir vēlme turēt tropiskās zivju šķirnes, vajadzīgs arī akvārija sildītājs. Optimālā  ūdens temperatūra šīm zivtiņām svārstās 25°C robežās. Vēl nepieciešams iegādāties arī termometru, lai kontrolētu ūdens temperatūru un tās izmaiņas. Pretējā gadījumā straujas svārstības temperatūras režīmā var radīt stresu augiem un zivīm vai pat  izraisīt to saslimšanu un nāvi.

Noformējums

Akvārija noformēšanai nepieciešamos izejmateriālus var iegādāties zooveikalā. Lai to iekārtotu, nepieciešama grunts, dažāda izmēra akmeņi, kā arī citi šim nolūkam paredzēti dekoratīvie  materiāli.

Apzaļumotā saldūdens akvārijā par substrātu parasti izraugās grunti ar frakciju 3 – 8 milimetri. Šāds izmērs ir optimāls augu sakņu sistēmas veidošanai. Tāpat akvārijā ar dzīvajiem augiem var izmantot dažādus šim nolūkam speciāli sagatavotus koku elementus. Pie tiem var pieaudzēt dažus sugu augus, piemēram, Taizemes papardi, Javas sūnu un citus.

Ievietojot akvārijā grunti, var veidot arī terases, izmantojot lielus, plakanus akmeņus. Terašu iežogojuma maliņas vēlams nomaskēt ar augiem vai citām dekorācijām. Savukārt akvārijos, kuros mīt, piemēram, Āfrikas lielo ezeru cihlīdas, kas ir izteikti teritoriālas zivis, var veidot akmens krāvumus.

Dekori akvārija iekārtojumā ir ļoti svarīgi. Nav ļoti būtiski, vai tie ir dabiskas izcelsmes, vai izgatavoti no plastmasas. Augi un mājiņas zivīm dod patvēruma sajūtu. Pretējā gadījumā akvārijs, kurā nav nekā, zivīm radīs stresu. Tās naktī guļ, un tām ir vajadzīgas slēptuves. Jebkurā akvārijā zivis dala teritoriju, un, ja tām nav, kur vienai no otras paslēpties, radīsies diskomforts. Dekori ir vajadzīgi arī tāpēc, lai būtu iespēja aizmukt no agresīvākajiem īpatņiem,” skaidro Aija.

“Ņemot vērā noteiktu zivju šķirņu īpatnības, jau laikus ir jāpainteresējas par konkrēto šķirni, ko ir vēlme turēt – jāzina, kādā vidē tā dzīvo, kāda ir tās dabīgā vide, ar kādām šķirnēm to var likt kopā vienā akvārijā. Šai gadījumā svarīgi ir arī zivju izmēri. Ja viena zivs ir krietni lielāka par otru, tā var mazāko apēst veselu. Visas zivis ir kanibāli. Arī zelta zivtiņa, kas teorētiski ir zālēdājs, var ļoti labprāt apēst, piemēram, neonu, ja tas ieies tai mutē veselā veidā.”

Ūdens mainīšana

Akvārijs jātīra regulāri – vismaz reizi nedēļā mainot trešdaļu ūdens, tīrot grunti un izskalojot filtra filtrējošo materiālu. Tas jādara lai izvairītos no problēmām, kas saistītas ar akvārija ūdens piesārņošanos. “Ja akvārija tilpums ir lielāks par 200 litriem, to var tīrīt nedaudz retāk, savukārt pavisam mazus akvārijus ir jātīra biežāk,” stāsta Aija. “Svarīgākais ir regulāri sekot līdzi ūdens parametriem. Pat tad, ja akvārijs vizuāli izskatās tīrs, to nedrīkst ilgstoši netīrīt. Zivis izdala atkritumvielas, kas savukārt rada ķīmiskus savienojumus – nitrātus un nitrītus, kas kaitē akvārija iemītnieku veselībai. Tāpēc, ja akvārijs netiek tīrīts sistemātiski, ievērojot apmēram nedēļas intervālu, zivīm mazināsies dabīgās aizsargspējas, un tās var sākt slimot.”

Ja iepazīstoties ar informāciju par akvārija ierīkošanu un zivtiņu turēšanu, esi guvis pārliecību, ka akvārijzivtiņas ir Tev piemērots mājdzīvnieks, aicinām iepazīties ar Dino Zoo veikalos pieejamajiem zivtiņu veidiem un to aprakstiem.

 

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

53l akvārijs.

Labdien. Šodien nopirkām 53l akvāriju ar led un filtru. Gribētos pēc nedēļas laist iekšā gailīti un gūpijas, arī iestadīt dzīvos augus. Cik gūpijas es varētu ņemt un ko jūs vēl varētu ietekt no zivtiņām kas pieskaņosies klāt gailītim krāsas ziņā? (Gailīti gribētos sarkanu) Un kādi augi būs vislabākie?

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien.ieteiktu sākt ar dažu augu iestādīšanu + cīnītājzivtiņu un aptuveni pēc nedēļas laist akvārijā vēl zivis ,lai dotu augiem iespēju nedaudz iesakņoties un neradītu straujus ķīmiso savienojumu kāpumus akvārijā ,kamēr tas vēl ir jauns un bioloģiski nestabils.

Ancistruss

Kā pabarot 1 ancistrus samiņu(jauns), ja 2 melnās molinēzijas visu samiņa pusčipsīti apēd pirms samiņš to atradis. Laikam jau zvejot ārā samiņu no akvārija uz ēdienreizes laiku un barot viņu citā citā trauciņā būtu pārāk drastiski.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,dodiet barību vienlaicīgi visiem akvārija iemītniekiem,tikai ancistrusam vienā akvārija pusē molinēzijām otrā.

Akvārijs 70l.

Labdien! Esam iegādājušies 70l akvāriju. Esam pilnīgi iesācēji- pirmais akvārijs mūžā. Esam iebēruši grunti,salikuši mākslīgos augus,dekorācijas-slēptuvītes, aparatūra ieslēgta(filtrs,kompresors,sildītājs) Ielējām jau ūdeni no krāna. Jautājums,vai ūdenim nepieciešams pievienot kādus līdzekļus,piem., hlora neitralizētāju? Jūsu veikalā teica,ka pēc 12 h varam jau laist iekšā zivtiņas,taisnība? Šāda izmēra akvārijam kāds būtu optimālais zivtiņu skaits? Gribētos zivtiņu dažādību. Vai drīkst likt kopā : gailītis, melnā malinēzija,gupijas,neoni(vai citas bara zivtiņas,piem,danio),ancistrusa sams. Vai tik mazam akvārijam tie būs par daudz iemītnieku? Varbūt no kāda veida atteikties? Visas minētās zivtiņas kādā ūdens līmenī barojas (virsējā,vidus vai grunts)?Kā notiek akvārija tīrīšana? Cik saprotu,tad reizi nedēļā jāveic daļēja ūdens maiņa. Kā tas notiek,kādas darbības jāveic,vai ūdenim,tad kaut kas jāpievieno? Paldies jau iepriekš.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien.Visu jūs esat darijuši pareizi.Ūdenim var pievienot akvārija ūdens kondicionieri un labvēlīgās baktērijas.12h ir mimnimālais laiks cik krāna ūdenim vajadzētu atrasties akvārijā pirms zivju ielaišanas.Zivtiņas ieteiktu akvārijā laist pakāpeniski,teiksim, piecas nelielas,tad pēc nedēļas vai divām  vēl utt.,lai nerastos kaitīgo ķīmisko vielu(to rada zivtiņu izkārnijumi ,organiskas izcelsmes daļiņu sadalīšanās un tml.) straujšs kāpums akvārija ūdenī ,kamēr tajā nav iestājies bioloģiskais līdzsvars.Bioloģiskais līdzsvars pie pareizas akvārija kopšanas iestājas aptuveni sešu mēnešu laikā,pievienojot zoo veikalos nopērkamās labvēlīgās baktērijas akvārija ūdenim, process notiek nedaudz ātrāk.Jūsu nosauktās zivis teorētiski var dzīvot kopā.Zivju skaits akvārijā netiek reiķināts pēc tā tilpuma,katrs akvārijs ir individuāls.Nozīme ir tam ,cik daudz vietas akvārijā aizņem grunts,akvārija tehniskais aprīkojums un dekori,kā arī tam, kādas zivis turēsiet,kādus izmērus tās sasniedz pieaugušas un kāda  ir to uzvedība.Papētiet interneta dzīlēs informāciju par saviem nākakamajiem akvārija iemītniekiem un uzzināsiet daudz interesanta,tad būs vieglāk izvēlēties kuras tieši zivtiņas turēsiet.Vai arī griežaties pie mūsu pārdevēja -konsultanta kādā no mūsu veikaliem kur ir pašs zivju klāsts pieejams (piem.Dino Zoo Pasaule Krasta 52)un jums tiks izstāstīts un parādīts gan par akvāriju tīrīšanu gan pašām zivtiņām.

Cīnītājzivtiņa.

Sveiki.Nesen tika iegādāts gailītis.Jautājums par barošanu,vai ir nepieciešams dot dienu atslodzei un nebarot,vai jābaro katru dienu?

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,ja zivtiņa ir pieaugusi ieteicams  barot katru otro dienu.Kāds ir tilpums akvārijam kurā Jūsu zivs dzīvo?Ja tilpums ir  loti mazs,tad nākamajā dienā pēc barošanas ieteicama akvārija ūdens maiņa.

Akvārijs 5-7l

Sveiki, ir iegādāts apaļais akvārijs, aptuveni 5l-7l, bērniem ir vēlme pēc zivtiņas. Ko un kā labāk šādā akvārijā audzēt? Kas vajadzīgs akvārijam? Vai tajā var dzīvot vairāk kā viena zivtiņa, ja jā tad kādas?

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,vai akvārijam komplektā ir arī kāds aprīkojums,jeb iegādāts tikai stikla trauks?Gaidīšu atbildi.

Cīnītājzivtiņa.

Mūsu gailitis, muns ir dekorācija tāda sabrukusi deserta pils gabals un viņš ir paslepies aiz tā un ātri elpo drīkst viņam dot tikai 4 graudinus bet mēs iedevām 5 un viņš ari ātri elpo muka ari ir mazie samini viņi pie filtra vislaik viņi ir paēduši bet mēs par gailiti uztraucamies tagad viņš saka kustēties izlaida no vietas

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,veiciet daļēju ūdens maiņu,iespējams akvārija ūdens kvalitāte ir pasliktinājusies.Grūti saprast no Jūsu rakstītā kas ir noticis.Atrakstiet kā kopjat savu akvāriju,tad varēšu palīdzēt ar padomu.Paldies.

Dekori akvārijā.

labdien. jautajums.Ka ir pareizi jaieliek klat figuras ( buru kugi kurs nopirkt) akvarija kur dzivo zivis un ir citas figuras. . Kada ir jaunas figuras apstrade pirms ievieto akvarija ??? Lai neizjauktu bio vidi akvarija.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien, ja šie dekori ir speciāli ražoti akvāriju vides iekārtošanas vajadzībām tie nevar saturēt toksiskas vielas vai sastāvēt no materiāliem kas kaitētu akvārija mikroflorai vai iemītniekiem.Pietiks ja pirms ievietošanas akvārijā vienkārši kārtīgi noskalosiet zem tekoša silta ūens.

Akvārijā slikti aug augi.

Akvarijs 100 l, Kā kopt dzīvzaļus augus? Zaļumi ļoti slikti aug, vai vispār neaug. Lapiņas mazas neizskatīgas. Zivtiņas :skalārijas, Lobeo.Ūsains liels samiņš, gurami. Filtrs un kompresors + termoregulēšana.Paldies

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien.Nepieciešama sīkāka informācija.Kāds ir akvārija ūdens PH un ūdens cietība? Kāds apgaismojums un cik h ir ieslēgts? Cik bieži tiek veikta akvārija tīrīšana,ūdens maiņa un kā?Paldies!

Akvārijs.

Vai akvārijā mainot 1/3 daļu ūdens, jaunais ūdens ir jānostādina diennaktī. Esmu no Rīgas, tākā Rīgas ūdens ūdens kvalitāte.

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien ,pietiek ja nostādina 12h.Kāds tilpums ir Jūsu akvārijam?

Garneļu mazuļi.

Sveiki. Man ir 5 zilas garneles saprotu ka tie ir mazuļi vai viņus frīku laist kopā akvārija ar neoniem un samu. Bailes ka mazuļus neapēd .

Ihtiologs

Atbild Ihtiologs, Ihtiologs

Atbilde

Labdien,Jums jāvērtē pēc izmēriem,ja kāda no zivīm var veselā veidā garneli dabūt mutē,tad noteikti arī apēdīs.Jāizaudzē līdz tādam izmēram lai tas nebūtu iespējams,tikai tad var laist kopā.