Sveiki, esmu 16 gadigais zens kuram nesen radusies velme uzturet kadu majas rapuli, man vissvairak intrese bardaina agama, esmu majas izstudejis ka kopt,uzturet,barot, ķermena valodu un ta nozimes, Velos zinat vai to sobrid ir iespejams iegadaties un cik tas izmaksatu kopa ar visu nepieciesamo,varbut ari ir iespejams atbraukt un visu kartigak izrunat ar rapulu specialistu? :)

Labdien!

Bārdainās agāmas nudien ir labs iesācēju rāpulis, jo viegli pieradināms pie ņemšanas rokās. Vidēji pirmais terāriju/aprīkojuma komplekts bez ķirzakas var izmaksāt ap 300 - 350Eur. Šajā cenā attiecīgi ir iekļauts terārijs, sildpaklajs, sildlampas, UVB lampas, termometrs/hidrometrs, pakaiši, dekorācijas un slēptuves, trauki, vitamīni. Atsevišķi jārēķina agāmas cena un dzīvās barības izmaksas.

Pilnīgākai konsultācijai klātienē droši varat ieraksties Dino Zoo Pasaule veikalā Krasta 52, kur mūsu speciālisti sniegs visu nepieciešamo informāciju.

Šeit būs īss apraksts par bārdainajām agāmām:

Bārdainā agāma Pogona vitticeps

Izcelsmes vieta: Austrumu un Centrālā Austrālija. Sastopami tuksnešainās teritorijās, izkaltušos mežos un krūmājos.

Dzīves ilgums: 10-15 gadi. Dzimumbriedums 8-12 mēnešos.

Izmērs: 40-60 cm.

Dzimums: Tēviņiem pie astes pamatnes izteikti dzimumorgāni.

Pieaugušas agāmas ieteicams turēt pa vienam, pārī var turēt tikai piemērota izmēra terārijā.

Aktīvi dienas laikā.

Terārijs: 90x45x60 cm un lielāks.

Nepieciešama vismaz viena slēptuve un stabili zari vai akmens krāvumi, uz kurām agāmais uzkāpt, jo lielāko daļu dienas tās uzturas uz klinšu sienām, sildoties saulē.

Sildelementi: sildpaklājs vienā terārija pusē un sildlampa, kas piemērota terārija izmēram.

Apgaismojums: UVB150 vai UVB200, vai UV 10.0 (T8). Papildus sildlampas –Solar Glo, Daytime heat, Intense basking spot, Infrared basking spot.

Substrāts: māls, lieli akmeņi, kokosa substrāts vai mulča, akmens plāksnes Nekad neturēt tikai uz smiltīm! Mazuļus uz smiltīm neturēt vispār, tiem izmantot mālu, kokosa substratu vai akmens plāksnes. Pamatnes segšanai neizmantot plastmasu, jo tai uzsilstot, tiek izdalīti toksīni, kas bīstami dzīvniekam.

Siltums un mitrums: dienā 28-35 gradi, naktī 26-28 grādi. Mitrums 40-50%.

Barība un ūdens: ēd visu, kukaiņus un zaļumus. Līdz 8 mēn.vecumam barot 50% kukaiņus un 50% zaļumus katru dienu. Pēc 8 mēn.vecuma 25% kukaiņus un 75% zaļumus 3x nedēļā. Obligāti multivitamīni un kalcijs ar D3. Smidzināt terāriju 3-4x nedēļā, papildus nodrošināt ar ūdeni seklā bļodā.

Dārzeņi

Augļi

Riekstu ķirbis

Āboli

Paprika

Mellenes

Lapu kāposts

Dzērvenes

Čikori salāti

Greifrūts

Spageti ķirbis

Melones

Cukini

Persiki

Artišoku galviņas

Plūmes

Bok čoj salāti

Zemenes

Burkani

Aprikozes

Lapu salāti (dažādi)

Nektarīni

Endīva salāti

Bumbieri

Sviesta ķirbis

Vīģes

Dzeltenais ķirbis

Arbūzs

Selerija

Mango

Gurķis (nomizots)

Papaija

Redīsa lapas

Ananāss

u.c.

u.c.

Biežākās saslimšanas:

 • Ādas maiņa – tā kā agāmu terāriji ir sausi, ādas maiņas perioda agāmas ieteicams peldināt siltā vannā. Pieaugušai agamai bieži novērojama daļēja ādas maiņas. Vienmēr uzmanīt pirkstus un asti.

 • Aizcietējums – ja agāma ēd katru dienu, bet vairākas dienas pēc kārtas nenokārtojas, ielieciet agamu siltā un seklā vannā. Ik dienas barotām agāmām būtu jānokārtojas vismaz vienreiz dienā.

 • Caureja – izraisītāji varētu būt stress, bojāts ēdiens vai diētas maiņa.

 • Dehidrācija – pazīmes ir iekritušas acis, sakrunkuļota āda, apetītes zudums, enerģijas zudums.

 • Iegrimušas acis – varētu norādīt uz nieru mazspēju vai infekciju. Neārstēts var novest pie akluma.

 • Piepampušas acis – norāda uz ādas maiņu, A vitamīnu pārdozācijas, parazītiem vai acu iekaisumu.

 • Paralīze – galvenais izraisītājs – apēdot pārāk lielu barības gabalu, tā radot pārslodzi gremošanas traktā, kas attiecīgi spiež uz mugurkaulu. Nekad nedot agāmam barību, kas lielāka par atstarpi starp ķirzakas acīm, un, ja rodas paralīze, pacelt agāmu, noņemot slodzi no vēdera un mugurkaula.

 • A vitamīna pārdozācija – uzpampsts acis, rīkle un ķermenis, samazinas enerģija. Regulēt vitamīnu uzņemšanas daudzumu.

 • B1 vitamīna trūkums – muskuļu un nervu spazmas. Izraisa nepietiekams svaigu zaļumu un dārzeņu daudzums uzturā. Saistīts arī ar metabolisko kaulu slimību.

 • Zarnu traktas aizsprosts – ieēdot substrātu vai citu nepiemērotu priekšmetu.

 • Metaboliskā kaulu slimība – kalcija, vitamīna D3 un fosfora trūkums organismā. Izpaužas kā izaugumi uz kājām, spazmas, izaugumi uz muguras un astes, piepampis apakšžoklis, raustīgas kustības. Var novērst, nodrošinot ar piemērotu diētu, UV apgaismojumu un temperatūru.

 • Mutes puve – dzeltenīgi baltas vielas parādīšanās uz mutes, iespējams uzpampis žoklis.

 • Elpvadu iekaisums – rodas dēļ zemas gaisa temperatūras apvienojumā ar augstu mitruma līmeni.

Ar cieņu,

Rāpuļu speciāliste

Zane Zagorska