Atpakaļ

Alabajs jeb Vidusāzijas aitu suns

Alabaji ir pazīstami ar savu neatkarīgo raksturu, spēcīgo ķermeņa uzbūvi un izcilo spēju izturēt skarbus klimatiskos apstākļus. Vairāk par alabaju šķirnes izcelsmi, fizisko raksturojumu un temperamentu stāsta Dino Zoo eksperte, kinoloģe Tatjana Bodricka.  

Alabajs, pazīstams arī kā Vidusāzijas aitu suns, ir sena suņu šķirne ar vēsturi, kas sniedzas tūkstošiem gadu senā pagātnē. Šie suņi ir cēlušies Vidusāzijas reģionā, kur tie gadsimtiem ilgi kalpojuši kā ganāmpulku sargi un māju aizstāvji, pateicoties to iedzimtajam sargsuņa instinktam, drosmei un lojalitātei pret savu ģimeni. Alabaji ir pazīstami ar savu neatkarīgo raksturu, spēcīgo ķermeņa uzbūvi un izcilo spēju izturēt skarbus klimatiskos apstākļus. 

Šī ir viena no suņu šķirnēm, kas vairāk piemērota pieredzējušam un zinošam saimniekam, kas spēs nodrošināt atbilstošas apmācības un socializāciju. Vairāk par alabaju šķirnes izcelsmi, fizisko raksturojumu un temperamentu stāsta Dino Zoo eksperte, kinoloģe Tatjana Bodricka.  

 

Šķirnes izcelsme un vēsture 

Nav konkrētu liecību par to, cik senā pagātnē meklējama alabaju izcelsme, taču dažādi vēsturiskie avoti, reģionā atrastie mākslas darbi un suņu kauli liecina, ka alabaju senču vēsture ir vairākus tūkstošus gadu sena. Šķirnes izcelsme meklējama Vidusāzijas reģionā, Turkmenistānā, taču šie suņi bijuši izplatīti arī Uzbekistānā, Kazahstānā un Kirgizstānā. 

Tiek uzskatīts, ka to senči ir Tibetas mastifi un dažādas vietējās ganu suņu šķirnes. Alabaji ir darba suņi un vēsturiski izmantoti ganāmpulku aizsardzībai pret plēsējiem, piemēram, vilkiem un lāčiem, kā arī īpašumu apsargāšanai un pat karavānu pavadīšanai. 

Šīs šķirnes attīstību ietekmējis nomadu jeb klejotāju cilšu dzīvesveids un nepieciešamība pēc izturīga un uzticama sargsuņa, kas spēj patstāvīgi pieņemt lēmumus un aizsargāt savu teritoriju. Lai gan vēl pavisam nesenā pagātnē alabaji netika atzīti kā atsevišķa šķirne, šobrīd alabaji ir oficiāli atzīta šķirne gan Krievijas Kinoloģiskajā Federācijā (RKF), gan Starptautiskajā Kinoloģiskajā Federācijā (FCI). 

 

Attēls ar Alabajs ganu suni

 

Alabaju fiziskais raksturojums 

Aabajs ir liela auguma suns ar spēcīgu un muskuļotu ķermeņa uzbūvi. Tēviņi parasti sasniedz 65–78 cm augstumu skaustā, bet mātītes ir nedaudz mazākas, 60–69 cm. Svars var ievērojami atšķirties, tēviņiem tas ir vidēji 55–80 kg, bet mātītēm 40–65 kg. Šīs šķirnes suņiem ir labi attīstīta muskulatūra, it īpaši krūškurvja un kāju daļā, kā arī masīva galva ar īsu purnu un spēcīgiem žokļiem. Ausis vēsturiski tika apgrieztas, taču mūsdienās šī prakse kļūst arvien retāk sastopama un dažās valstīs ir pat aizliegta. 

Kažoks ir raupjš, biezs un blīvs, ar izteiktu pavilnu. Apmatojums var būt gan īss, gan vidēji garš. Pēc šķirnes standartiem pieļaujamās apspalvojuma krāsas ir balta, melna, brūna, pelēka, ruda, balta ar lāsumiem un to kombinācijas. Asti parasti tur augstu, tā var būt gan gara, gan arī kupēta. 
Jāņem vērā arī tas, ka šī ir suņu šķirne, kas briedumu sasniedz ļoti vēlu, aptuveni 4–5 gadu vecumā, kad tie ir pilnībā nobrieduši ne tikai fiziski, sasniedzot pieauguša indivīda ķermeņa parametrus, bet arī mentāli. Vidējais alabaju mūža ilgums ir 12–15 gadi.

 

Attēls ar Alabajs ganu suņa kucēns

 

Alabaju temperaments un uzvedība 

Alabajs jeb Vidusāzijas aitu suns ir neatkarīgs, drosmīgs un lojāls, ar izteiktu sargsuņa instinktu. Šīs šķirnes suņi ir ļoti teritoriāli gan pret savu ģimeni, gan īpašumu. Lai gan Alabaji ir neatkarīgi pēc dabas, tie veido ļoti ciešas saites ar savu ģimeni un ir gatavi to aizsargāt jebkurā situācijā. Šī neatkarības un lojalitātes kombinācija padara Alabajus par unikāliem un aizraujošiem kompanjoniem. 

Alabaji ir dominanti suņi, tāpēc ir svarīgi, lai saimnieks būtu spēcīgs līderis, kurš spēj noteikt robežas un panākt, ka suns tām paklausa. Šie suņi ir inteliģenti un ātri mācās, bet var būt arī spītīgi, tāpēc apmācību procesā saimniekam jābūt pacietīgam, konsekventam, stingram, taču nosvērtam. Stingra un konsekventa audzināšana alabajiem ir obligāti nepieciešama, lai nodrošinātu, ka tie izaug paklausīgi un kontrolējami. 

Socializācija ir būtiska, lai alabajs iemācītos atšķirt draudus no draudzīgiem svešiniekiem. Šīs šķirnes suņi var būt rezervēti pret svešiniekiem un agresīvi pret citiem suņiem, tāpēc ir svarīgi tos pienācīgi socializēt jau no kucēna vecuma. Alabaji var sadzīvot arī ar bērniem, ja tie ir auguši kopā, taču vienmēr ir jāuzrauga viņu mijiedarbība, jo alabaja temperaments, izmērs un spēks var apdraudēt bērnu, kas nav apguvis dzīvnieka robežu ievērošanu. 

Alabaji ir pietiekami neatkarīgi, lai spētu pieņemt lēmumus paši, tāpēc ir svarīgi, lai saimnieks būtu spējīgs kontrolēt šo tendenci un nodrošinātu, ka suns paklausa komandām. Alabaji vislabāk reaģē uz pozitīvām motivācijas metodēm, piemēram, uzslavām un gardumiem. Svarīgi atcerēties, ka alabajs ir spēcīgs un liels suns, tāpēc fiziskai iespaidošanai vai pārmērīgai bāršanai apmācību procesā var būt ļoti negatīvas sekas.

 

Attēls ar Alabajs ganu suni

 

Audzināšanas un aprūpes padomi

Alabaji ir lojāli un uzticīgi savai ģimenei, bet var būt arī greizsirdīgi, ja jūt, ka viņu pozīcija ģimenē ir apdraudēta. Tāpēc ir svarīgi veltīt pietiekami daudz uzmanības un mīlestības visiem ģimenes locekļiem, lai mīlulis justos droši. 

Vienlaikus topošajam saimniekam ieteicams ļoti rūpīgi izvērtēt savas spējas un ikdienas dzīvesveidu, jo laiks būs jāvelta ne tikai ilgstošam un pacietīgam apmācību procesam, bet arī regulārām fiziskām aktivitātēm. Alabaji ir darba suņi, tāpēc topošajam saimniekam arī jābūt fiziski aktīvam, lai spētu nodrošināt mīlulim atbilstošu fizisko slodzi. 

  • Apmācības: šiem suņiem apmācības suņu skolā pieredzējuša kinologa vadībā ir stingra nepieciešamība. Apmācības jāuzsāk pēc iespējas agrāk, sākotnēji apmeklējot kucēnu skolu, lai suns kopā ar saimnieku laikus apgūtu pamata komandas un būtu iespēja savlaicīgi koriģēt nevēlamas uzvedības un agresijas izpausmes. Tāpat suņu skolā tiek nodrošināta droša un kontrolēta vide, kurā dzīvnieks var socializēties ne tikai ar citiem suņiem, bet arī cilvēkiem, tādējādi jau no kucēna vecuma tiek apgūta prasme savaldīt un kontrolēt teritoriālo instinktu. 

  • Fiziskās aktivitātes: alabajiem ir nepieciešamas regulāras fiziskās aktivitātes, lai nodrošinātu to fizisko un garīgo labsajūtu. Garas pastaigas, skriešana un spēles ir svarīgas, lai suns izlietotu enerģiju. Tomēr jāatzīmē, ka kucēniem fiziskās aktivitātes jāierobežo, lai neradītu pārslodzi locītavām, kas vēl attīstās.

  • Veselības aprūpe: alabajiem var būt nosliece uz dažām veselības problēmām, tostarp, gūžas displāziju, locītavu problēmām un gremošanas trakta traucējumiem, tāpēc vismaz reizi gadā jāveic profilaktiskas veterinārās apskates.

  • Kopšana: lai gan alabajiem ir biezs kažoks, tā kopšana neprasa lielas pūles – atliek vien aptuveni reizi nedēļā dzīvnieku izķemmēt.

 

 

BUJ 

  1. Cik maksā alabajs? 

Alabaja cena var atšķirties atkarībā no vairākiem faktoriem, tostarp ciltsrakstiem, vecāku sasniegumiem un audzētāja reputācijas. Vidēji Alabaja kucēna cena var būt no 500 līdz 1500 Eur. 

 

  1. Vai alabaji ir piemēroti dzīvošanai dzīvoklī? 

Nē, šīs šķirnes suņi nav piemēroti dzīvei dzīvoklī, jo tam ir nepieciešama plaša teritorija un regulāras fiziskās aktivitātes. Alabajiem piemērotāka vide ir privātmājas teritorija ar iežogotu pagalmu. 

 

  1. Vai alabajs ir agresīvs suns? 

Alabajs var būt agresīvs pret svešiem suņiem un cilvēkiem, ja nav pienācīgi socializēts un stingri apmācīts jau no kucēna vecuma. Ja alabajs saņem atbilstošu audzināšanu, tam piemīt ļoti lojāls un nosvērts temperaments. 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Suņu skolas nodarbības

Sveiki! Gribetu pajautāt, kur varētu iegādāties abonementu sunu skolas grupu nodarbībām, pie kinologa vai pie kasses? Cik reizes var apmeklet nodarbības pa 6 nedēļām?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Abonementu var iegādāties pie paša kinologa. Kucēnu skolas un hendlinga abonementā ir 5 nodarbības.

Agresīvs suns

Sveiki! Mums ir Velsas Korgija Pembroka suņuks. Puika. 1 gads, 2 mēneši. Jau kādu laiku cīnamies ar problēmu - agresiju pastaigu laikā pret visiem garāmgājējiem (sevišķi pret mammām ar bērnu ratiem, velosipēdistiem, kā arī parastiem garāmgājējiem). Suns raujas, ļoti agresīvi rej. Dažreiz nostrādā triks ar gardumiņu - uzmanības novēršanu, bet - ja jādodas pastaigā un katru reizi jānovērš uzmanība ar gardumu, lai suns nekluptu virsū katram garāmgājējam, jāņem 4kg ar kārumiem līdzi un tas noteikti nav tālredzīgs risinājums. Nav bijuši nekādi traumatiski notikumi, kas varētu atstāt šādas sekas. Šī uzvedība vienkārši uzradās ne no kā. Mājās suns ir ļoti mierīgs, mīlošs - nāk bužināties un mīļoties, laiza rokas. Ja uz ielas kāds garāmgājējs izrāda uzmanību, lēnām nāk klāt - tad arī ir draudzīgs un mīļš. Tikai, ja vienkārši ejam garām - agresija. It kā sargātu teretoriju. Vai šāda problēma ir izplatīta, kā ar to cīnīties? Pastaigas ir neciešamas, esam spiesti meklēt tādas pastaigu vietas, kur ir maz cilvēku, vai iet ārā pēc 23:00. Esam ieplānojuši kastrācijas operāciju. Varbūt tas palīdzēs... Paldies jau iepriekš par ieteikumiem!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Dodaties pie kinologa uz nodarbību. Kinologs Jums pārādīs vairākus paņemienus kā var tikt galā ar šo problēmu. 

Pieteikties uz nodarbību var pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv

Agresīvs suns

Labdien! Mums mājās bija 3 suņi. Divi vācu aitu suņi un taksītis. Taksītis mājās dzīvoja jau 15 gadus, savukārt vācu aitu suņi bija paņemti pirms 4 gadiem. Suņi dzīvoja draudzīgi, dažreiz sakašķējās. Vienu dienu nesadalīta ēdiena rezultātā mazais taksis iekoda vecākajam vācu aitu sunim. Tā rezultātā vācu aitu suns nokoda mazo taksi. Vai tas nozīmē, kā vācu aitu suns ir bīstams citiem un ir psihiski slims? Ļoti novērtēšu Jūsu padomu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jūsu vācu aitu sunim bija atbildes reākcija uz takša uzbrukumu. Ja zināt ka var izveidoties šāda situācija, barojiet suņus atsevišķās telpās.

Vai Jūsu vācietis ir  bīstams ir atkarīgs no tā, kā viņš uzvedās ikdienā, kā reaģē uz citiem dzīvniekiem un civēkiem.  Ir speciali testi un pārbaudes. 

Suņa uzvedība

У меня полуторгодовалый папийон. Изменилось поведение: стал скулить и лаять дома, на прогулку выходит с рычанием. На прогулке поведение обычное, но когда подходит к дому начинается "пение".

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suns ir paaudzis lielāks. Iespējams mēģina izrādīt raksturu. Rēkomendējam pierakstīties pie kinologa uz konsultāciju, lai saprast kāpēc tā notiek un kovar darīt lietas labā.

Pieteikties uz suņu skolu var pa telefonu 29390650 vai caur e-pastu arena@dinozoo.lv

Kādam jābūt 5 mēnešu vecam vācu aitu suņa kucēna svaram un izmēriem augstums skaustā un garums

Kādam jābūt 5 mēnešu vecam vācu aitu suņa kucēna svaram un izmēriem augstums skaustā un garums. Domāju vispār pieņemtie standarti.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Uz visiem Jūsu jautājumiem ir jāatbild audzētājam. 

Šeit Jūs varēsiet izlasīt par šķirnes standartiem:

http://www.dogs.lv/files/vacu_aitu_suns-l.pdf

Kādus suņu šķirnes var turēt dzīvoklī

Kādus suņu šķirnes var turēt dzīvoklī

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Viss ir atkarīgs ko Jūs plānojat darīt ar suni, kāds Jums ir dzīvesstils, cik daudz laika Jūs varēsiet veltīt sunim un tt.

Suņa ēdināšana

Sveiki! Sakiet lūdzu, vai suni drīkst barot ar jēlu liellopa vai jēra gaļu, regulāri?Variējot ēdienkarti ar graudaugiem, kartupeļiem, dārzeņiem. Sunītim ir divi gadi, mazais pūdelis, kastrēts. No mitrās barības, vistas gaļas un cūkgaļas ir caureja. Vienīgais ko ēd un kas garšo ir malta liellopu vai jēra gaļa, kopā ar makaroniem, vai griķiem, vai rīsiem utt. Bet, vai tā drīkst barot pastāvīgi, katru dienu? Paldies, par sniegto atbildi!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Suni drīkst barot ar jēlu gaļu, taču bez gaļas ir jādod klāt dārzeņi un  subprodukti. Un barības daudzumu aprēķina katram dzīvniekam individuāli.  Lai sastādītu pilnvērtīgu  ēdienkarti , Jums obligāti jākonsultējas ar veterinārārstu.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923.

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Attārpošana kucēnam

Laba diena! Vēlos noskaidrot kā ir ar attārpošanu kucēnam. Kucēnam ir 3mēneši. Paņemot neviens nebija informējis, ka man pašai ir jāiedod kāda tablete.. Esmu novērojusi, ka pēdējā laikā ik pa laikam ar dupsīti braucam pa grīdu, vai tas nozīmē, ka puncītī ir tārpi? Cik slikti tas ir, ja neesmu laicīgi iedevusi tableti? Kā man tagad rīkoties? Šis man ir pirmais kucēns, visu informāciju vēl tikai lēnām apgūstu..

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kucēnu līdz 6 mēnešu vecumam būtu vēlams attārpot 1 x mēnesī. Pēc tam - 2-3 x gadā. Tas, ka kucēns "Brauc uz dibena" varētu liecināt par parazītu klātbūtni vai arī iespējams, ka pārpildīti  perianālie dziedzeri. Ja tableti neesat iedevusi laicīgi, tas nekas, dodiet tagad. 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

sunim pumpa

Labdien! Savam sunim pamanīju cietu pumpu uz pakaļējām ķepām. Pumpa ir zirnīša lielumā, nesulo un sunim nav grūtības pārvietoties, kā arī ķepiņa nav pietūkusi. Vēlos zināt vai ir jāved pie speciālista?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien, pagaidām pavērojiet, vai tā strauji nepalielinās izmērā, ja pumpa strauji aug un sāk traucēt, noteikti atrādiet suni veterinārārstam. 

suns palika agresīvs

Labdien! Man ir 1.5 mēnešus jauns vidēja auguma suns. Sajaukums ar divām sķirnēm, kas ir brīvdomātāji. Nesen tika sakosts , sakoda mazāka auguma suns. Pirmās dienas neko pret citiem neizrādija. Pirmstam tika lietota savādāka kakla siksniņa un pastaigas laikā izmaucās un sakoda citu liela auguma suni. Šobrīd pastaigas ir neiespējamas. Ejot pa savu teritoriju , klausa, nāk blakus neraujas. Pastaigā kur satiek suņus, rāda zobus, rūc, un neiespējami pēc tam ir nomierināt un turpināt normāli pastaigu. Kārumi pastaigas laikā vinam neitresē. Nav vēl kastrēts, jo pirmajā meklēšanās laikā nekļuva savādāks, tikai vairāk ostījas laukā. Mājas ir mazs kaķēns , ir prātīgs ar viņu, ja mēs ēdam, un kaķis ir piegājis tuvāk sķīvim rāda zobus uz viņu. Pirms kodiena atļāva kaķim pieet pie viņa kamēr ēd un pasmaržot arī viņa kārumiņu. Ir teritoniāls, kas pirms tam nebija. Jo pirmstam pie visiem gribēja draudzēties , bija daudz suņu draugi (pēc kodiena atzīst tikai 2 suņukus) , atnāca ciemos draudzene ar suni, palika nemierigs, rādīja zobus un rēja. Vai kastrācija mazinās agresiju, nekļūs vairs tik teritoriāls? Ir izgājis mazo apmācību suņu skoliņu, apsveru sarunu ar kinologu pastāstot situāciju, vai ir iespējams iziet suņu skoliņu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jums ir nepieciešamā kinologa palīdzība. Kinologs Jums paskaidros no kādam situācijam labāk izvairīties, kā nomierināt suni, kā būtu pareizi apmācīt suni, kādu tehniku kurā brīdī izmantot. 

Pieteikties var pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv