Atpakaļ

Vai suņi kļūst depresīvi?

Iestājoties tumšajam laikam, arvien vairāk cilvēku saskaras ar tā dēvēto rudens depresiju, bet vai tā mēdz piemeklēt arī cilvēka labāko draugu suni?

Visticamāk, kad jūties skumji, suns klusi pienāk tev klāt un nolaiza tev vaigu. Savukārt, brīžos, kad jūties priecīgs un sajūsmināts, suns lēkā tev apkārt, rejot un luncinot asti. Varētu pat teikt, ka suns ir kā spogulis, kas atspoguļo sava saimnieka noskaņojumu.

Vai suņi kļūst depresīvi?

Iestājoties tumšajam laikam, arvien vairāk cilvēku saskaras ar tā dēvēto rudens depresiju, bet vai tā mēdz piemeklēt arī cilvēka labāko draugu suni? Ja suns šķiet skumjš, vai tas nozīmē, ka viņš ir nomākts vai viņš vienkārši atspoguļo saimnieka noskaņojumu? Uz šo jautājumu atbildi sniegt nav vienkārši, jo suņi neprot runāt. Tomēr skaidrs ir tas, ka suņiem var būt depresijas simptomi. Šajā rakstā tu uzzināsi, kā “lasīt” sava suņa ķermeņa valodu, lai atpazītu depresijas pazīmes, kā arī to, ko darīt (un nedarīt), lai suns atgūtu dzīvesprieku.

Suņi par to, ka tie jūtas nomākti, pasaka priekšā, izmainot savus paradumus.

Suņu depresijas pazīmes: 

 •  Suns zaudē interesi par rotaļāšanos
 •  Samazināta apetīte
 •  Miegainība (suns var gulēt visu dienu)
 •  Flegmatisms
 •  Slēpšanās
 • Suns nelec kājās, lai ar tevi sasveicinātos

Visas šīs pazīmes var liecināt par suņa depresiju, it sevišķi tad, ja šīs izmaiņas uzvedībā sakrīt ar ierasto apstākļu maiņu. Tomēr vienmēr jāpatur prātā, ka dažkārt šīs pazīmes var liecināt arī par to, ka dzīvnieku piemeklējušas kādas veselības problēmas.

Depresija vai tomēr sāpes?

Piemērs:
Jūsu aktīvais un dzīvespriecīgais 10 gadus vecais labradors pēkšņi atsakās doties pastaigās un tā vietā labprātāk izvēlas visu dienu gulēt. Kas notiek?

 1. sunim ir depresija
 2. sunim ir artrīts
 3. iemesls nav zināms un vajadzētu suni atrādīt veterinārārstam

Pareizā atbilde ir c.

Nekad nepieņemat, ka sunim ir depresija, vispirms neatrādot suni veterinārārstam. Slimības un depresijas simptomi var būt ļoti līdzīgi. Tikai tad, kad esat saņēmuši veterinārārsta atzinumu, ka ar suņa veselību klīniski viss ir kārtībā, var pieņemt, ka suņa dīvainās uzvedības pamatā ir depresija.

Kā noteikt, vai sunim ir depresija?

Apetītes izmaiņas

Suņi, kam ir depresija, bieži zaudē ēstgribu. Tie mēdz izlaist ēdienreizes vai atteikties no gardumiem. Tāpat, novērots arī pretējais – līdzīgi, kā tas ir ar cilvēkiem, daži suņi mēdz uzlabot savu pašsajūtu pārēdoties, tāpēc jāpievērš uzmanība, ja suņa apetīte palielinājusies līdz tādam punktam, ka tas izēd pat vissīkākās ēdiena kripatiņas no bļodas apakšas.

Aktivitātes līmeņa izmaiņas

Pretēji rotaļīgam un aktīvam sunim, tev pēkšņi ir neieinteresēts suns, kurš skatās, kā tu met bumbiņu, bet viņu vairs neinteresē to noķert. Ja tas izklausās pēc tava četrkājainā drauga, tas var liecināt, ka ar viņu kaut kas nav kārtībā un tev suni vajadzētu atrādīt veterinārārstam.

Paradumu maiņa

Ja pārrodoties mājās tavs mīlulis vairs nenāk ar tevi sasveicināties, tikai knapi paskatās no savas vietas ar sērīgu skatienu, neatstāj to bez ievērības.

Pārmērīga gulēšana

Sunim, kurš pasācis pārmērīgi daudz gulēt, iespējams, dzīvē kaut kā pietrūkst.

Slēpšanās

Novēršanās no ģimenes - slēpjoties, ir vēl viens zīmīgs skumju un nomāktības simptoms.

Sevi traumējoša laizīšanās

Reizēm suņi laizās līdz tādam līmenim, ka satraumē sevi, radot uz ķermeņa brūces vai ādas infekcijas. Laizīšanās suņa organismā rada dabisko endorfīnu izdalīšanos, un tas palīdz uzlabot suņa garastāvokli. Tātad, pārmērīga laizīšanās var norādīt, ka suns jūtas nomākts.

Jebkuras izmaiņas tajā, kas kādreiz bijusi norma, sevišķi, ja tas saglabājas vairākas dienas, ir simptoms, kam jāpievērš uzmanība.

Kāpēc manam sunim ir depresija? Suņu depresijas iemesli

Suņi ir ieraduma būtnes. Viņi mīl drošību, kuru sniedz paredzama rutīna. Kad kaut kas mainās rutīnā vai to izjauc pavisam, daži suņi kļūst depresīvi.

Depresijas rašanos suņiem var veicināt sekojošas situācijas:

 • Saimnieks, kurš visu laiku dzīvojis mājās, atgriežas darbā;
 • Mazuļa ienākšana ģimenē;
 • Jauna mājdzīvnieka ienākšana ģimenē;
 • Kāda, kurš visu laiku sunim bijis blakus (piemēram, vēl viens suns vai cits mājdzīvnieks), zaudējums;
 • Saimnieka nāve;
 • Vietas maiņa;
 • Uzmanības trūkums;
 • Izmaiņas rutīnā, piemēram, saimnieks ar suni vairs nedodas garās pastaigās.

Kā palīdzēt depresīvam sunim?

Tavam sunim ir depresija - ko darīt?

Ieteikumi, lai atjaunotu suņa dzīvesprieku:

1) Aizved suni pie veterinārārsta

Tas ir ļoti svarīgi. Slēpšanās un pārmērīga gulēšana var liecināt arī par dažādām saslimšanām. Piemēram, anēmiju, sirds kaitēm, vairogdziedzera problēmām.

2) Balvas par pozitīvu uzvedību

Ja tavs suns izrāda sajūsmu un interesi par rotaļlietu, paslavē un apbalvo viņu. Māci sunim, ka pozitīva uzvedība ir laba un tad, kad tas paliek aktīvāks un izrāda prieku, notiek jaukas lietas.

3) Ievēro rutīnu

Sniedz sunim drošības sajūtu, ievērojot ierasto dienas rutīnu. Suns, kas zaudējis savu sugas brāli vai kādu citu, jutīsies labāk un gūs mierinājumu, ja ar viņu turpinās doties jau ierastajās un pazīstamajās pastaigās, un ēdienreizes būs tieši tad, kad vienmēr bijušas.

4) Velti laiku būšanai divatā ar suni

Ieplāno kvalitatīvu laiku divatā ar savu suni. Sniedz viņam nedalītu uzmanību vismaz dažas reizes dienā, lai suns zina, cik svarīgs viņš tev ir. Arī vienkāršas, it kā pašsaprotamas lietas, piemēram, suņa kopšana, rūpes par viņu, ir lielisks veids, kā palīdzēt sunim justies mīlētam un vēlamam.

5) Rotaļu spēks

Mēģini iesaistīt suni viņa mīļākajā rotaļā vai aktivitātē. Palīdzi viņam atkal saskatīt, cik dzīve var būt skaista.

6) Recepšu medikamenti

Depresija ir saistīta ar noteiktu labsajūtas hormonu deficītu vai pat trūkumu organismā. Smagas suņu depresijas gadījumos veterinārārsts var izrakstīt recepšu medikamentus, kas palīdzētu tikt galā ar šo hormonu deficītu un veicinātu suņa atveseļošanos.

Ko NEDARĪT, ja suns ir melanholisks

Diemžēl, pat saimnieks ar vislabākajiem nodomiem situāciju var drīzāk pasliktināt, nevis uzlabot. Tāpēc ir svarīgi zināt, ko NEDARĪT, ja suns jūtas nomākts:

Piemēram, depresīvs suns neēd. Ko vajadzētu darīt?

 • a) Nolikt ēdienu un iziet no telpas, atstājot suni ēst vienatnē un mierā
 • b) Barot suni no rokas
 • c) Stāvēt klāt sunim un iedrošināt to ēst 

Pareizā atbilde ir a), tāpēc, ka abi pārējie varianti - b) un c) apbalvo suni par neēšanu.

Kā zināms, uz apbalvošanu balstītas suņu apmācību metodes ir ļoti efektīvas. Ja tu izrādi satraukumu, kad suns neēd, tu nejauši pastiprini šo nevēlamo uzvedību.

Tātad, ja tu nevari noslēpt savu satraukumu, ka suns neēd, izej no telpas. Vai arī – klusi sēdi un, kad suns sāk ēst, laimīgā, priecīgā balss tonī pasaki viņam: “Labs suns!”, lai suns zina, ka viņš izdarījis kaut ko labu.

Neapbalvo depresīva suņa uzvedību

Iedomājies situāciju:
Ieritinājies savā guļvietā ar skumjām acīm tavs suns izskatās tik sērīgs. Tu pieej viņam klāt, noglāsti viņu un maigi uzrunā.

Satraukums par suni, kad tas izskatās nomākts, apbalvo viņa skumjo noskaņojumu. No suņa skatpunkta, viņš saņem daudz mīlestības un uzmanības brīžos, kad izskatās īgns un skumjš. Tas nozīmē, ka sunim nav stimula kļūt priecīgākam.

Tāpēc satraukuma vietā uzvedies normāli. Ļauj sunim ar savu ķermeņa valodu noprast, ka nav vajadzības satraukties. Tad parādi viņam viņa mīļāko rotaļlietu. Ja suns paceļ asti, tad ir īstais brīdis viņu apbalvot. Jāapbalvo priecīga, laimīga, nevis skumja, nomākta uzvedība.

Jācer, ka depresija tavu četrkājaino draugu nepiemeklēs, bet, ja nu tomēr – seko mūsu padomiem, lai pēc iespējas ātrāk tavā mīlulī atgrieztos kādreizējais dzīvesprieks.

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/

 

 

 

 

 

 

Kucēns čurā mājās

Mūsu kavalierītim ir 4,5 mēneši. Vārdu "pačurā" saprot, bet tikai to nedara pastaigās, bet tiklīdz kā ienāk atpakaļ dzīvoklī. Pēc nakts uzreiz ģērbjos un ņemu pavadu, lai ietu ārā, bet mazais jau paspēj pačurāt uz grīdas. Kā iemācīt, varbūt vajag kādu zoopsihologu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir normāli :) Mēģiniet pēc iespējas ātrāk iznest viņu ārā pēc miega, ēšanas un spēlēšanas. Vediet viņu ārā pa dienu ik pēc 2-3 stundam, ja ir tāda iespēja.

zobārsts sunim

Labdien! Čivauvai pēc zobārsta un narkozes jau trešo nedeļu ir apgrūtināta elpošana. Rij skaļi siekalas un šķauda, klepo, krāc. It kā deguns arī ciet. Un paliek arvien sliktāk. It sevišķi naktīs grūti. Kas tas varētu but un ko darīt šajā situācijā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

ja sunim pēc narkozes ir diskomforts , Jums jāsazinās ar veterinārārstu, kas sunim veica zobu tīrīšanu un to vajadzēja jau darīt laicīgi, negaidot trīs nedēļas. Katram dzīvniekam ir individuāla reakcija uz narkozi un arī pēc mutes dobuma sanācijas procedūras var būt komplikācijas.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку, на неделю. Усыпить не хочу. Порода Папильон, слепой, глухой, аппетит хороший, много пьёт, целый день в лежанке. Туалет делает на салфетке. Если можно привозить к вам на время отъезда, то какая цена в сутки?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Мы не предоставляем подобную услугу. Обратитесь в клинику с круглосуточным стационаром, либо в гостиницу для собак.

Kucēns čurā dīvānā

Labdien! Kādēļ suns pēkšņi nokārtojas dīvānā? Mums ir 6 mēnešus vecs kucēns, kuru radinam iet nokārtoties ārā - dažreiz vēl gadās ķibeles mājās, tomēr pārsvarā jau izdodas nokārtoties ārā. Nokārtoties ejam vismaz ik pa 3h, tomēr pēdējās divas reizes suns starp pastaigām ir piečurājis dīvānu. Par negadījumiem mājās nekad neesam situši, bļāvuši uz viņu utt., arī nekādas lielas pārmaiņas nav notikušas un viņa ikdiena nav mainījusies. Kāds varētu būt iemeslsšādai rīcībai un ko darīt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pārbaudiet vai sunim viss kārtībā ar veselību. Diskomforts urīnceļos arī var izraisīt šādu veselību.

franču buldogs

Добрый день. Как найти специалиста-консультанта по Французским бульдогам.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

mūsu klīnikas speciālisti strādā arī ar franču buldogiem. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Sunim iesūkusies ērce

Pirms četriem gadiem iesūkusies ērce virs acs,laikus nepamanījām un ērce bija jau pamatīgi piesūkusies,kā suns pakasija ar kāju un ērce izkrita,unpēc tam pēc dažām dienām suns nevarēja pastaigāt,jo sāpēja ,sāpēja arī tad kad pieskartos,bijām pie vetārsta un uzrakstīja lietot 7dienas antibiotikas un nesteroido pretiekaisuma līdzekļi un izārstējās,bet pagājušā gada septembrī atkal iekoda ērce un bijām pilinājuši uz skausta advantix škīdumu,bet bija pagājis vairāk kā mēnesis,un tad savēlās spalva uz krustiem un uz astes spalvai tendence noiet šaurā strīpā,uzrakstīja antibiotikas uz nedēļu un pārgāja,tagadalspalva uz krustiem mazliet savēlusies,nopirku advantix iepilināju uz skausta(3dienas),bet negrib ka pieskaras,tad sāp un smilkst.kas tā varbūt par slimību. Sunīšam10gadiir maza auguma,šķirni nezinu. Ar cieņu Gunita.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

diemžēl neapskatot dzīvnieku nav iespējams pateikt, kas viņam ir par slimību.

Jums jādodas pie veterinārārsta.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67305943

 

Ar cieņu,

DINO ZOO klīnika

Почему собака чешет уши.

Почему собака чешет уши.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Если она делает это изредка, то ничего страшного. Если же каждый день, по несколько раз в день, то лучше обратится к ветеринару.

Suns klepo

Sveiki! Suns nakti guļ uz muguras un kaut kāda brīdi itka siekalas sakrējušas sāk klepot un tālāk iet gulēt uz savas muguras. Kad ir ļoti liela fiziska slodze arī ristās un pēc tam viss pāriet . Bijām pie vetārsta doma bija par klepu pirmo reizi padzeram zāles nepārgāja otro reizi mums iedeva antibiotikas tas arī dzeram uz to brīdi viss labi bija , tagad viss atsakās no jauna . Suns jūtas labi un neliecina nekas ka viņam būtu slikti , sirdi arī izklausīja viss ok Nezinu ko darīt šinī situācija ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Neizmeklējot suni ir grūti pateikt ko darīt, taču ja antibiotiku lietošanas laikā bija uzlabojums, iespējams, ka antibiotiku kurss bija par īsu. Lai atrisinātu šo situāciju, jums jādodas pie veterinārārsta. 

Ja vēlaties pieteikties uz vizīti Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Suns nepamatoti ir palicis agresīvs

Labdien, suns nepamatoti ir palicis agresīvs nevienu nelaižot tuvumā. Parasti atrodās voljērā, bet katru dienu izlaižam paskraidīt pie mājas(piesiets pie troses un ir visu to laiku uzraudzībā). Nesen bija agresīvs tikai pret mani(cilvēku kas reizi mēnesī atbrauc ciemos), bet šodien kad saimnieki nāca tuvumā voljēram sāka rūkt. Zobus neizrāda, bet rūc un skatās ar draudošu skatienu aste ir pacelta. Kad es biju ciemos un viņš bija izlaists(pirms sāka rūkt uz saimniekiem) nelaida mani tuvu, bet kārumus no manis ņēma un no attāluma atnesa bumbu un pa lēnām sāka nākt tuvāk un tuvāk man līdz ko atļāva pat paglaudīt, bet no rīta atkal bija tik pat agresīvs.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kas ir mainījies suņa dzīvē? Cik bieži suns ir kontaktā ar cilvēku? Cik bieži un cik ilgi ar suni kāds darbojas? Vai sunim nav veselības problēmu? Jo bieži vien dzīvnieks, kurš cieš sāpes paliek agresīvs. Kā arī tas, ka suns visu laiku atrodas voljerā vai piesiets, var ietekmēt viņa psihi. Dzīvnieka vecums - pubertāte, briedums arī var ietekmēt uzvedību.