Atpakaļ

Vai suņi kļūst depresīvi?

Iestājoties tumšajam laikam, arvien vairāk cilvēku saskaras ar tā dēvēto rudens depresiju, bet vai tā mēdz piemeklēt arī cilvēka labāko draugu suni?

Visticamāk, kad jūties skumji, suns klusi pienāk tev klāt un nolaiza tev vaigu. Savukārt, brīžos, kad jūties priecīgs un sajūsmināts, suns lēkā tev apkārt, rejot un luncinot asti. Varētu pat teikt, ka suns ir kā spogulis, kas atspoguļo sava saimnieka noskaņojumu.

Vai suņi kļūst depresīvi?

Iestājoties tumšajam laikam, arvien vairāk cilvēku saskaras ar tā dēvēto rudens depresiju, bet vai tā mēdz piemeklēt arī cilvēka labāko draugu suni? Ja suns šķiet skumjš, vai tas nozīmē, ka viņš ir nomākts vai viņš vienkārši atspoguļo saimnieka noskaņojumu? Uz šo jautājumu atbildi sniegt nav vienkārši, jo suņi neprot runāt. Tomēr skaidrs ir tas, ka suņiem var būt depresijas simptomi. Šajā rakstā tu uzzināsi, kā “lasīt” sava suņa ķermeņa valodu, lai atpazītu depresijas pazīmes, kā arī to, ko darīt (un nedarīt), lai suns atgūtu dzīvesprieku.

Suņi par to, ka tie jūtas nomākti, pasaka priekšā, izmainot savus paradumus.

Suņu depresijas pazīmes: 

 •  Suns zaudē interesi par rotaļāšanos
 •  Samazināta apetīte
 •  Miegainība (suns var gulēt visu dienu)
 •  Flegmatisms
 •  Slēpšanās
 • Suns nelec kājās, lai ar tevi sasveicinātos

Visas šīs pazīmes var liecināt par suņa depresiju, it sevišķi tad, ja šīs izmaiņas uzvedībā sakrīt ar ierasto apstākļu maiņu. Tomēr vienmēr jāpatur prātā, ka dažkārt šīs pazīmes var liecināt arī par to, ka dzīvnieku piemeklējušas kādas veselības problēmas.

Depresija vai tomēr sāpes?

Piemērs:
Jūsu aktīvais un dzīvespriecīgais 10 gadus vecais labradors pēkšņi atsakās doties pastaigās un tā vietā labprātāk izvēlas visu dienu gulēt. Kas notiek?

 1. sunim ir depresija
 2. sunim ir artrīts
 3. iemesls nav zināms un vajadzētu suni atrādīt veterinārārstam

Pareizā atbilde ir c.

Nekad nepieņemat, ka sunim ir depresija, vispirms neatrādot suni veterinārārstam. Slimības un depresijas simptomi var būt ļoti līdzīgi. Tikai tad, kad esat saņēmuši veterinārārsta atzinumu, ka ar suņa veselību klīniski viss ir kārtībā, var pieņemt, ka suņa dīvainās uzvedības pamatā ir depresija.

Kā noteikt, vai sunim ir depresija?

Apetītes izmaiņas

Suņi, kam ir depresija, bieži zaudē ēstgribu. Tie mēdz izlaist ēdienreizes vai atteikties no gardumiem. Tāpat, novērots arī pretējais – līdzīgi, kā tas ir ar cilvēkiem, daži suņi mēdz uzlabot savu pašsajūtu pārēdoties, tāpēc jāpievērš uzmanība, ja suņa apetīte palielinājusies līdz tādam punktam, ka tas izēd pat vissīkākās ēdiena kripatiņas no bļodas apakšas.

Aktivitātes līmeņa izmaiņas

Pretēji rotaļīgam un aktīvam sunim, tev pēkšņi ir neieinteresēts suns, kurš skatās, kā tu met bumbiņu, bet viņu vairs neinteresē to noķert. Ja tas izklausās pēc tava četrkājainā drauga, tas var liecināt, ka ar viņu kaut kas nav kārtībā un tev suni vajadzētu atrādīt veterinārārstam.

Paradumu maiņa

Ja pārrodoties mājās tavs mīlulis vairs nenāk ar tevi sasveicināties, tikai knapi paskatās no savas vietas ar sērīgu skatienu, neatstāj to bez ievērības.

Pārmērīga gulēšana

Sunim, kurš pasācis pārmērīgi daudz gulēt, iespējams, dzīvē kaut kā pietrūkst.

Slēpšanās

Novēršanās no ģimenes - slēpjoties, ir vēl viens zīmīgs skumju un nomāktības simptoms.

Sevi traumējoša laizīšanās

Reizēm suņi laizās līdz tādam līmenim, ka satraumē sevi, radot uz ķermeņa brūces vai ādas infekcijas. Laizīšanās suņa organismā rada dabisko endorfīnu izdalīšanos, un tas palīdz uzlabot suņa garastāvokli. Tātad, pārmērīga laizīšanās var norādīt, ka suns jūtas nomākts.

Jebkuras izmaiņas tajā, kas kādreiz bijusi norma, sevišķi, ja tas saglabājas vairākas dienas, ir simptoms, kam jāpievērš uzmanība.

Kāpēc manam sunim ir depresija? Suņu depresijas iemesli

Suņi ir ieraduma būtnes. Viņi mīl drošību, kuru sniedz paredzama rutīna. Kad kaut kas mainās rutīnā vai to izjauc pavisam, daži suņi kļūst depresīvi.

Depresijas rašanos suņiem var veicināt sekojošas situācijas:

 • Saimnieks, kurš visu laiku dzīvojis mājās, atgriežas darbā;
 • Mazuļa ienākšana ģimenē;
 • Jauna mājdzīvnieka ienākšana ģimenē;
 • Kāda, kurš visu laiku sunim bijis blakus (piemēram, vēl viens suns vai cits mājdzīvnieks), zaudējums;
 • Saimnieka nāve;
 • Vietas maiņa;
 • Uzmanības trūkums;
 • Izmaiņas rutīnā, piemēram, saimnieks ar suni vairs nedodas garās pastaigās.

Kā palīdzēt depresīvam sunim?

Tavam sunim ir depresija - ko darīt?

Ieteikumi, lai atjaunotu suņa dzīvesprieku:

1) Aizved suni pie veterinārārsta

Tas ir ļoti svarīgi. Slēpšanās un pārmērīga gulēšana var liecināt arī par dažādām saslimšanām. Piemēram, anēmiju, sirds kaitēm, vairogdziedzera problēmām.

2) Balvas par pozitīvu uzvedību

Ja tavs suns izrāda sajūsmu un interesi par rotaļlietu, paslavē un apbalvo viņu. Māci sunim, ka pozitīva uzvedība ir laba un tad, kad tas paliek aktīvāks un izrāda prieku, notiek jaukas lietas.

3) Ievēro rutīnu

Sniedz sunim drošības sajūtu, ievērojot ierasto dienas rutīnu. Suns, kas zaudējis savu sugas brāli vai kādu citu, jutīsies labāk un gūs mierinājumu, ja ar viņu turpinās doties jau ierastajās un pazīstamajās pastaigās, un ēdienreizes būs tieši tad, kad vienmēr bijušas.

4) Velti laiku būšanai divatā ar suni

Ieplāno kvalitatīvu laiku divatā ar savu suni. Sniedz viņam nedalītu uzmanību vismaz dažas reizes dienā, lai suns zina, cik svarīgs viņš tev ir. Arī vienkāršas, it kā pašsaprotamas lietas, piemēram, suņa kopšana, rūpes par viņu, ir lielisks veids, kā palīdzēt sunim justies mīlētam un vēlamam.

5) Rotaļu spēks

Mēģini iesaistīt suni viņa mīļākajā rotaļā vai aktivitātē. Palīdzi viņam atkal saskatīt, cik dzīve var būt skaista.

6) Recepšu medikamenti

Depresija ir saistīta ar noteiktu labsajūtas hormonu deficītu vai pat trūkumu organismā. Smagas suņu depresijas gadījumos veterinārārsts var izrakstīt recepšu medikamentus, kas palīdzētu tikt galā ar šo hormonu deficītu un veicinātu suņa atveseļošanos.

Ko NEDARĪT, ja suns ir melanholisks

Diemžēl, pat saimnieks ar vislabākajiem nodomiem situāciju var drīzāk pasliktināt, nevis uzlabot. Tāpēc ir svarīgi zināt, ko NEDARĪT, ja suns jūtas nomākts:

Piemēram, depresīvs suns neēd. Ko vajadzētu darīt?

 • a) Nolikt ēdienu un iziet no telpas, atstājot suni ēst vienatnē un mierā
 • b) Barot suni no rokas
 • c) Stāvēt klāt sunim un iedrošināt to ēst 

Pareizā atbilde ir a), tāpēc, ka abi pārējie varianti - b) un c) apbalvo suni par neēšanu.

Kā zināms, uz apbalvošanu balstītas suņu apmācību metodes ir ļoti efektīvas. Ja tu izrādi satraukumu, kad suns neēd, tu nejauši pastiprini šo nevēlamo uzvedību.

Tātad, ja tu nevari noslēpt savu satraukumu, ka suns neēd, izej no telpas. Vai arī – klusi sēdi un, kad suns sāk ēst, laimīgā, priecīgā balss tonī pasaki viņam: “Labs suns!”, lai suns zina, ka viņš izdarījis kaut ko labu.

Neapbalvo depresīva suņa uzvedību

Iedomājies situāciju:
Ieritinājies savā guļvietā ar skumjām acīm tavs suns izskatās tik sērīgs. Tu pieej viņam klāt, noglāsti viņu un maigi uzrunā.

Satraukums par suni, kad tas izskatās nomākts, apbalvo viņa skumjo noskaņojumu. No suņa skatpunkta, viņš saņem daudz mīlestības un uzmanības brīžos, kad izskatās īgns un skumjš. Tas nozīmē, ka sunim nav stimula kļūt priecīgākam.

Tāpēc satraukuma vietā uzvedies normāli. Ļauj sunim ar savu ķermeņa valodu noprast, ka nav vajadzības satraukties. Tad parādi viņam viņa mīļāko rotaļlietu. Ja suns paceļ asti, tad ir īstais brīdis viņu apbalvot. Jāapbalvo priecīga, laimīga, nevis skumja, nomākta uzvedība.

Jācer, ka depresija tavu četrkājaino draugu nepiemeklēs, bet, ja nu tomēr – seko mūsu padomiem, lai pēc iespējas ātrāk tavā mīlulī atgrieztos kādreizējais dzīvesprieks.

 

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Bailīgs suns. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Sveiki! Jautājums. Gandrīz pirms 2 gadiem es uz ielas atradu kucēnu. Cilvēki un bērni viņu mocīja/sita. Bet tagad mums ir problēma, viņš atsakās iziet ārpus mājas teritorijas, vīriešu un bērnu redzeslokā rodas nesaturēšana un čīkstēšana. Mēģināju maigi runāt, dot kārumus, novērst uzmanību spēlējoties, bet viņš skrien mājās un čīkst, nomierinās tikai tad, ja apskauj un sauc vārdā. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Uzlabot šo situāciju protams ka var. Galvenais sākt pareizi un secīgi strādāt. Iespējams kādu laiku būs jālieto arī mierinājuma zāles.

Pieteikties nodarbībai vai konsultācijai ir iespējams pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv.

Sunim veidojums uz purna

Labdien! Es vēlos uzdot jautājumu par savu 12 gadus veco Ķīnas cekulaino suņi Leniju. Lenijam ir dažādas alerģijas un veselības problēmas, kā jau vecam šķirnes sunim. Lenijam ir alerģija pret vistu, graudaugiem, ( izņemot rīsus un putraimus). Jā viņš ēd kādu no šiem produktiem viņam tek ausis, paliek sarkanās ciskas. Vēl Lenijas ir neliela bruka abos sānos. Viņš ēd dārzeņus un augļus ( gurķus, tomātus, kāpostus, zemenes, persikus u.t.t ). Šodien pamanīju, kā viņam uz purniņa ir tāda kā pumpa. Itkā, jā piespiež tad viņam nesāp. Pumpa vizuāli izskatās, kā ādas pacēlums. Es gribētu zināt vai tas ir bīstami? Varbūt tas pāriet pats no sevis, vai arī ir jāved pie veterinārārsta? Pievienoju fotogrāfiju. Tur gan īsti nevar pumpu redzēt, tāpēc to apvilktu. Jau iepriekš liels paldies par veltīto laiku, un protams atbildi! :)

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

bildē īsti nevar saprast un attālināti nav iespējams novērtēt veidojumu. Sirdsmieram ieteiktu tomēr labāk dzīvnieku atrādīt veterinārārstam. 

Ja vēlaties pieteiktires uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Labdien! Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Viss ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Suņa raksturs, vide kur viņš dzīvoja, vide kur viņš dzīvos, laiks ko Jūs varēsiet veltīt sunim ( socializācija, apmācība). Globāli nekas nav nokavēts. Bet šis tas jau ir iemācīts un iespējams ka kaut kas būs jālabo.

Spare parts for travel cage

Hi I am looking for spare parts for my dogs travel cage before Friday. I need the screws and the clips that connect the top with the bottom part of the cage and its a bracco eco no 6 type. Is there any available? Thanks

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Good morning!

We have not spare parts for dogs travel box.

Suns baidās kāpt bagažniekā

Добрый день, наша собака (6 лет, помесь лабрадора и овчарки) всегда очень любила кататься в багажнике нашей машины, но теперь она на отрез отказывается залезать в багажник, будто боиться его как огня. Мы не можем понять с чем это связано.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas nozīme ka sunim bija negatīva pieredze braucot vai kāpjot iekšā bagažniekā. Pārbaudiet vai viss ir kārtībā ar kājam un muguru. 

ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Sveiki, paņēmām no patversmes 5g vecu suņu meitenīti, ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas varētu būt atšķirtības sindroms. Ar sunīti noteikti ir jāstrādā. Tā kā visi suņi ir dažādi labāk pierakstīties pie kinologa uz konsultāciju. 

Pieteikties var pa telefonu 29390560 vai sūtot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Sunīte nevēlās nekur iet divatā ar draugu, un ir problēmas pastaigas laikā.

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Dzīvojam ar draugu divatā, sunīte pie manis ir pieradusi, nāk visur līdzi, pastaigās nav problēmu, toties draugam ļauj glaudīt, mīļot, guļ blakus, taču nevēlās nekur iet divatā ar viņu, un ir problēmas pastaigas laikā. Vai kaut ko var darīt šajā situācijā?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka sunim bija slikta pieredzē vai vispār nav bijusi saskarsme ar vīriešu dzimtas pārstāvjiem, tāpēc viņa neuzticās un negrib sadarboties. Jā, noteikti situāciju var labot. Kopīgas pastaigas un āpmācība palīdzēs nodibināt kontaktu ar suni. Galvenais strādāt ar suni regulāri, secīgi un mierīgi.

Kā mācīt/trenēt suni, ja viņam apbalvojuma vietā gardums neder?

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Viņai nekad dzīvē nav doti gardumi, arī ēst viņa ēd ļoti maz un neprasa pēc vēl. Kā šādā veidā viņu mācīt/trenēt, ja viņai apbalvojuma vietā gardums neder?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka vēl neesat atraduši īsto garšīgāko tieši Jūsu sunim gardumu. Bet ja tiešām pilnīgi nekas neinteresē, tād izmantojiet to pašu barību, ar kuru barojiet ikdienā. Bet ir daži nosacījumi. Barībai nav jāstāv sunim pieejamā vietā. Ja barība stāv visu laiku, tad suns nebūs motivēts darīt kaut ko. Tātad pabarojiet no rīta un vakarā. Ja suns neēd, bļodu novācam. Ja sunim vispār ir slikta apetīte, tād noteikti pārbaudiet veselības stāvokli. Ja suns negrib kārums vai negrib strādāt par kārumiem vai sauso barību, tād ņemam barību, piedāvājam no rokas un strādājam. Barību no bļodas nepiedāvājam. Visu dienas normu vai daļu no tās izbarojam no rokas par kaut ko.

Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Labdien! Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Dino Zoo Grāmata drīz būs pieejama arī drukātā veidā.

To klients varēs saņemt bezmaksas Dino Zoo veikalā sākot jūnija vidū.
 

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

 

Обратитесь в ветеринарную клинику. Там собаке окажут помощь. Записаться на визит можно по тел.67 327 923