Suņu izstādes Latvijā: kā piedalīties un kā sagatavot suni?

Kā norit izstāžu organizēšana, suņu vērtēšana un kā sagatavot mīluli dalībai suņu izstādēs Latvijā – to šajā rakstā skaidro Dino Zoo Pasaule eksperte, kinoloģe Tatjana Bodricka.
Suņu izstādēs pulcējas šķirnes suņu audzētāji un īpašnieki no visas Latvijas un pat ārvalstīm, lai demonstrētu savus mīluļus un ļautu ekspertiem novērtēt to atbilstību starptautiski atzītiem standartiem. Kā norit izstāžu organizēšana, suņu vērtēšana un kā sagatavot mīluli dalībai suņu izstādēs Latvijā – to raksta turpinājumā skaidro Dino Zoo Pasaule eksperte, kinoloģe Tatjana Bodricka.
Īsumā par suņu izstādēm Latvijā:
-
Nepieciešamā dokumentācija un reģistrācija: lai piedalītos, sunim nepieciešami atzīti ciltsraksti, derīga vakcinācijas apliecība un mikročips.
-
Suņa sagatavošana: veiksmīgai dalībai svarīga ir gan suņa fiziskā kondīcija un atbilstoša kopšana, gan uzvedības apmācība un socializācija.
-
Izstādes norise un vērtēšanas kritēriji: suņi tiek vērtēti atbilstoši šķirnes standartam dažādās klasēs, saņemot vērtējumus un potenciāli arī titulus.
Suņu izstādes Latvijā: vairāk nekā skaistumkonkurss
Suņu izstādes ir kinoloģiski pasākumi, kuros tiek vērtēta tīršķirnes suņu atbilstība starptautiski vai nacionāli noteiktiem suņu šķirņu standartiem. Lai gan bieži vien kļūdaini uztvertas tikai kā skaistumkonkursi, izstādēs patiesībā notiek daudz padziļinātāka suņa novērtēšana – licencēti tiesneši rūpīgi analizē ne tikai dzīvnieka izskatu un anatomisko uzbūvi, bet arī tā temperamentu, kustību brīvību un kopējo fizisko kondīciju.
Šiem pasākumiem ir būtiska loma kinoloģijā, jo tie veicina šķirņu saglabāšanu un pārdomātu attīstību, sniedz audzētājiem iespēju demonstrēt sava selekcijas darba rezultātus, kā arī kalpo par vērtīgu socializācijas un pieredzes apmaiņas platformu visiem suņu īpašniekiem.
Latvijā suņu izstādes un citus kinoloģiskus pasākumus rīko vairākas organizācijas. Viena no vadošajām organizācijām ir Latvijas Kinoloģiskā Federācija (LKF), kura pārstāv Latviju Starptautiskajā Kinoloģijas Federācijā (FCI), kā arī European Kennel Group (EKG) klubi "Sirius" un "Argus", un Latvijas Kinoloģisko Biedrību Asociācijas (LKBA) klubi "Favorīts", "Triumph Baltic" un citi. Katra organizācija darbojas saskaņā ar saviem noteikumiem un reglamentiem, kas var nedaudz atšķirties, taču pamatprincipi parasti ir līdzīgi. Pasākumus organizē klubu atbildīgās personas, kas arī aicina licencētus tiesnešus no Latvijas vai ārvalstīm veikt suņu ekspertīzi.
Izstādes var būt dažāda mēroga. Starptautiskās izstādes ir visu atzīto šķirņu suņu izstādes, kurās bez Nacionālā Čempiona kandidāta sertifikāta piešķir arī Starptautiskā Čempiona kandidāta serifikātu (CACIB) un Starptautiskā Čempiona rezerves kandidāta sertifikātu (R.CACIB).Nacionālās izstādes ir visu šķirņu suņu izstādes, kurās piešķir Nacionālā Čempiona kandidāta sertifikātu (CAC). Tāpat tiek rīkotas arī specializētās un Klubu izstādes.
Suņu izstāžu norises vietas un pasākumu kalendāri
Suņu izstāžu norises vietas Latvijā ir dažādas, taču īpaši aktīva pasākumu programma regulāri tiek īstenota Dino Zoo Pasaule arēnā, Rīgā. Šeit gadā notiek vidēji 40–50 kinoloģiskie un felinoloģiskie pasākumi, to skaitā nacionālās un starptautiskās suņu izstādes. Aktīvākā pasākumu sezona Dino Zoo Pasaule arēnā parasti ilgst no septembra līdz maija beigām.
Informāciju par konkrētiem pasākumiem, to datumiem un norises vietām var meklēt rīkotājorganizāciju mājaslapās un sociālo tīklu profilos. Savukārt par Dino Zoo Pasaule arēnā gaidāmajiem notikumiem informācija tiek publicēta dinozoopasaule.lv pasākumu kalendārā. Kalendārs ļauj sekot līdzi plānotajām izstādēm un citiem kinoloģiskiem notikumiem visa gada garumā.
Visu izstāžu organizatoriem un dalībniekiem Latvijā ir jāievēro ne tikai konkrētās organizācijas izstāžu reglaments, bet arī Ministru Kabineta noteikumi Nr. 411 "Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai", īpaši 5. nodaļa, kas nosaka prasības dzīvnieku demonstrēšanai publiskā izstādē.
Tāpat ir svarīgi iepazīties ar attiecīgās organizācijas izstādes dalībnieku un tiesnešu ētikas kodeksiem, kas nosaka godīgas konkurences un cieņpilnas attieksmes principus. Tiesnesis izstādē ne tikai piešķir vērtējumus un titulus, bet arī var diskvalificēt suni, ja tas uzrāda agresiju vai tam ir nopietnas neatbilstības standartam vai veselības problēmas.
Prasības dalībai suņu izstādēs: dokumenti un suņa atbilstība
Lai suns varētu piedalīties oficiālā suņu izstādē Latvijā, tam jāatbilst noteiktām prasībām attiecībā uz dokumentāciju un paša suņa statusu.
-
Galvenais dokuments, kas apliecina suņa šķirnes piederību un izcelsmi, ir ciltsraksti, ko izdevusi atzīta kinoloģiskā organizācija. Latvijā lielākā daļa izstāžu notiek LKF (FCI) vai citu starptautiski atzītu organizāciju paspārnē, tādēļ ir svarīgi, lai ciltsraksti būtu atzīti šajās sistēmās.
-
Papildus ciltsrakstiem, sunim obligāti jābūt čipētam.
-
Derīga vakcinācijas pase ir vēl viens obligāts dokuments, kurā jābūt atzīmei par veiktu vakcināciju pret trakumsērgu atbilstoši valsts normatīvajiem aktiem un vakcīnas ražotāja norādījumiem. Var būt nepieciešamas arī citas vakcinācijas atkarībā no epizootoloģiskās situācijas vai konkrētās izstādes noteikumiem.
-
Speciāla veterinārārsta izziņa parasti nav nepieciešama, izņemot gadījumus, ja sunim ir kāds dzīves laikā iegūts defekts (piemēram, trauma), kas varētu ietekmēt tā izskatu vai kustības, bet nav iedzimts – šādā gadījumā izziņa var paskaidrot situāciju tiesnesim.
Runājot par to, kādas suņu šķirnes var piedalīties, oficiālajās izstādēs parasti piedalās tikai tās šķirnes, kuras atzīst konkrētā rīkotājorganizācija. Piemēram, LKF rīkotajās izstādēs var piedalīties suņi, kuru šķirnes ir atzītas FCI. Šo šķirņu saraksts ir pieejams LKF mājaslapā. Tas nozīmē, ka piedalīties var gan ļoti populāru, gan retu šķirņu pārstāvji, ja vien tie ir tīršķirnes suņi ar atbilstošiem ciltsrakstiem.
Pieteikšanās dalībai izstādē
Pieteikšanās process dalībai suņu izstādē notiek caur attiecīgo klubu, kas rīko pasākumu. Katrai organizācijai (LKF, EKG, LKBA u. c.) var būt nedaudz atšķirīga kārtība un termiņi, tāpēc vislabāk ir sazināties ar konkrēto klubu vai meklēt informāciju tā mājaslapā.
Parasti ir jāaizpilda pieteikuma anketa, norādot suņa datus (vārdu, dzimšanas datumu, ciltsrakstu numuru, mikročipa numuru), īpašnieka datus un izvēlēto izstādes klasi, kā arī jāsamaksā dalības maksa. Pieteikšanās parasti notiek krietnu laiku pirms izstādes.
Kādos gadījumos dalība izstādē var tikt liegta?
Pastāv arī kritēriji, kas liedz sunim dalību izstādē. Tajās nevar piedalīties bezšķirnes suņi vai šķirnes krustojumi, kā arī suņi bez atzītiem ciltsrakstiem, pat ja tie vizuāli līdzinās kādai šķirnei. Tāpat dalība tiek liegta suņiem ar acīmredzamām veselības problēmām, kā arī suņiem, kas izrāda nekontrolējamu agresiju vai bailīgumu. Diskvalificēt suni var arī par nopietnām atkāpēm no šķirnes standarta, piemēram, nepareizu sakodienu, diskvalificējošu kažoka krāsu.
Svarīgs ir arī atbilstošs suņa vecums – parasti jaunākie dalībnieki var būt ne jaunāki par 4 mēnešu vecumu (Baby klase), bet katrai klasei ir savi vecuma ierobežojumi. Suns nedrīkst būt arī neatbilstoši vakcinēts vai bez identifikācijas (mikročipa). Lai pieteiktu suni, piemēram, LKF izstādēm, īpašniekam parasti ir jābūt arī attiecīgā šķirnes kluba vai reģionālā kluba biedram.
Suņa sagatavošana izstādei: no kucēna līdz ringam
Sagatavošanās suņu izstādei ir komplekss process, kas prasa laiku, pacietību un zināšanas. Tas sākas ilgi pirms pašas izstādes dienas un ietver vairākus svarīgus aspektus: suņa veselību, kopšanu, apmācību un socializāciju.
Atbildīgs audzētājs parasti jau agrīnā kucēna vecumā spēj novērtēt tā potenciālu izstāžu karjerai un var sniegt pirmos padomus jaunajiem saimniekiem. Bieži vien tieši audzētājs iesaka piemērotu treneri jeb hendleri – speciālistu, kurš profesionāli sagatavo un izstāda suni ringā, vai arī palīdz saimniekam pašam apgūt šīs prasmes.
Suņa apmācība un uzvedība
Lai piedalītos suņu izstādēs, sunim ir jāiemācās mierīgi uzvesties nepazīstamā, bieži skaļā un rosīgā vidē starp daudziem citiem suņiem un cilvēkiem. Tam jāprot stāvēt korektā izstādes stājā, kas izceļ tā labākās īpašības un atbilstību šķirnes standartam.
Tāpat sunim jāspēj demonstrēt brīvas un harmoniskas kustības, skrienot blakus saimniekam vai hendlerim noteiktā tempā, parasti rikšos, pa ringa apli un taisnā līnijā. Ļoti svarīgi ir arī pieradināt suni pie tā, ka svešs cilvēks (tiesnesis) to apskata – pārbauda zobus un sakodienu, aptausta ķermeni, novērtē anatomisko uzbūvi.
Šīs prasmes vislabāk apgūt speciālās hendlinga nodarbībās, ko piedāvā suņu skolas vai individuāli treneri. Profesionāla apmācība palīdz sunim iemācīties ne tikai pareizi kustēties un stāvēt ringā, bet arī saglabāt mieru un koncentrēšanos nereti trokšņainajā un dinamiskajā izstādes vidē, kā arī adekvāti reaģēt uz tiesneša pieskārieniem pārbaudes laikā.
Šāda mērķtiecīga sagatavošana mazina dzīvnieka stresu izstādes dienā un vairo tā pārliecību, ļaujot tam parādīt savas labākās īpašības bez lieka satraukuma. Tāpēc agrīna socializācija un pamata paklausības apguve jau kucēnu skolā veido stabilu pamatu tālākai, specifiskākai apmācībai izstāžu vajadzībām.
Suņa fiziskā kondīcija, izskats, kopšana
Ne mazāk svarīga ir suņa fiziskā kondīcija un kopšana. Sunim jābūt labā fiziskā formā, kažokam jābūt tīram, koptam un sagatavotam atbilstoši konkrētās suņu šķirnes standartam. Dažām šķirnēm nepieciešama tikai regulāra ķemmēšana un mazgāšana, kamēr citām, piemēram, pūdeļiem, terjeriem, šnauceriem, ir nepieciešama specifiska frizūra vai trimēšana.
Jārūpējas arī par nagu garumu, ausu un zobu tīrību. Ja saimniekam trūkst prasmju vai laika, ieteicams vērsties pie profesionāla grūmera suņu frizētavā, kurš specializējas tieši izstāžu suņu sagatavošanā.
Izstādes diena: norise un praktiski padomi
Kad pienākusi ilgi gaidītā izstādes diena, ir svarīgi būt labi organizētam, lai viss noritētu pēc iespējas gludāk gan saimniekam, gan sunim. Pēc tam, kad klubs ir apkopojis visus pieteikumus, tiek sastādīts izstādes katalogs un programma, kurā norādīti precīzi laiki, cikos ringā notiks katras šķirnes ekspertīze un dažādi konkursi, piemēram, labākā pāra, audzētavas vai pēcnācēju konkursi.
Ierasties izstādes norises vietā ieteicams laicīgi – vismaz stundu pirms plānotās ekspertīzes sākuma, lai bez steigas atrastu savu vietu, reģistrētos un ļautu sunim nedaudz aprast ar apkārtni. Ja sunim ir nepieciešama īpaša sagatavošana pirms došanās ringā, piemēram, sarežģīta frizūra pūdelim vai jorkšīras terjeram, var nākties ierasties pat vairākas stundas iepriekš. Šādos gadījumos saimnieki parasti ņem līdzi speciālu grūminga galdu, ķemmes, fēnu un citus nepieciešamos instrumentus un kosmētiku.
Obligāti līdzi jāņem suņa vakcinācijas pase, izstādes pavada, kārumi motivācijai un uzslavai, kā arī dalībnieka numura turētājs. Katram sunim tiek piešķirts unikāls numurs, kas redzams katalogā un kam jābūt piestiprinātam pie saimnieka vai hendlera apģērba tā, lai tiesnesis to skaidri redzētu ekspertīzes laikā.
Tāpat līdzi jāņem arī ūdens bļoda un svaigs ūdens sunim, kā arī saliekamais būris vai voljērs, kur suns var droši un mierīgi atpūsties starp iziešanām ringā. Reģistrācijas procesā pie ieejas vai speciālā reģistrācijas galdā parasti pārbauda vakcinācijas pasi un var veikt arī mikročipa nolasīšanu, lai pārliecinātos par suņa identitāti. Tāpat var tikt veikta ātra vizuāla veselības pārbaude.
Suņu vērtēšana un titulu piešķiršana
Ringā suņi tiek vērtēti pa šķirnēm, dzimumiem un klasēm. Standarta klases ir:
-
Baby klase (4–6 mēneši)
-
Puppy (kucēnu) klase (6–9 mēneši)
-
Junioru klase (9–18 mēneši)
-
Intermediate klase (15–24 mēneši)
-
Open (atklātā) klase (no 15 mēnešiem)
-
Champion (čempionu) klase (suņiem ar apstiprinātu nacionālā vai starptautiskā čempiona titulu)
-
Veteran (veterānu) klase (parasti no 8 gadu vecuma)
Katrā klasē tiesnesis individuāli novērtē katru suni – tā atbilstību šķirnes standartam stājā un kustībā, pārbauda zobus, galvas uzbūvi, ķermeņa proporcijas, apmatojumu un temperamentu.
Pēc individuālās apskates suņi tiek salīdzināti savā starpā, un tiesnesis piešķir vērtējumus: "Izcili" (Excellent), "Ļoti labi" (Very Good), "Labi" (Good) vai "Nepietiekami" (Sufficient), kā arī nosaka vietu secību klasē (1. līdz 4. vieta).
Labākie suņi saņem sertifikātus, kas nepieciešami titulu iegūšanai, piemēram, CAC – kandidāts uz nacionālo čempionu, CACIB – kandidāts uz starptautisko čempionu. Pēc klašu uzvarētāju noteikšanas notiek salīdzināšana, lai noteiktu labāko šķirnes pārstāvi BOB – Best of Breed, kas tālāk piedalās grupas BIG – Best in Group un, ja paveicas, arī visas izstādes labākā suņa BIS – Best in Show konkursā. Pēc ekspertīzes dalībnieki saņem diplomus ar aprakstu un vērtējumu, kā arī rozetes, kausus vai citas balvas, atkarībā no sasniegumiem.
Noderīga informācija suņu saimniekiem Dinozoopasaule.lv
Aizraujoši raksti un noderīga informācija suņu saimniekiem, ekspertu padomi par suņiem – uzturu, kopšanu, veselību, kā arī visa aktuālā informācija par Dino Zoo Pasaule veterinārajiem pakalpojumiem un rīkotajiem pasākumiem vienuviet – dinozoopasaule.lv!