Suņu apmācība Dino Arena
Šomēnes intervija ar vienu no kinologiem, kas vada nodarbības Dino Arena!
Svetlana profesionāli nodarbojas ar suņiem jau vairāk nekā 20 gadu. “Man pirmais suns – vācu aitu suns – bija jau septiņu gadu vecumā; mēs sapratāmies no acu skatiena, un ar to arī viss sākās,” atceras kinoloģe. Laika gaitā Svetlanai bijuši dažādi mīluļi, pašlaik ir četri krievu toiterjeri un papiljons. “Taču visvairāk man sirdī iekritis beļģu aitu suns (malinuā) – ļoti intelektuāls, ne katrs var tikt ar to galā,” viņa stāsta. “Man kinoloģiskais sapnis - iegādāties sev malinuā kucēnu.”
Svetlana atzīst, ka savi suņi ļoti palīdz kinologa darbā: “No viņiem vienmēr var uzzināt ko jaunu, kā arī nākas risināt dažādas problēmas. Teorija ir teorija, bet praksei ir jābūt!”
Kas jums vislabāk patīk, strādājot Dino Arena?
Man te ļoti patīk strādāt, šeit ir ļoti labs grīdas segums un lieliska siena ar spoguļiem. Kā telpai tai ir milzīga priekšrocība – treniņi nav atkarīgi no laika apstākļiem. Turklāt blakus ir zooveikals un saimniekiem ērta auto stāvvieta.
Vieglāk saprasties ar suņiem vai saimniekiem?
Man ir vieglāk ar suņiem, bet mans uzdevums ir iemācīt saimnieku tikt galā ar savu suni. Visbiežāk suns saprot mani labāk nekā savu saimnieku – tad nu nākas papūlēties un izveidot šo sarežģīto attiecību ķēdīti.
Suņu īpašnieki droši vien ir dažādi?
Jā, kinologam-instruktoram jābūt arī cilvēku psihologam! Reizēm ir ļoti grūti kaut ko ieskaidrot saimniekiem, kuriem šķiet, ka viņi visu zina labāk. Mēdz būt dažādi saimnieku tipi - apzinīgie, vieglprātīgie, visu atļaujošie, neuzmanīgie. Gadās sastapt arī pārāk stingrus īpašniekus, kas rausta suni bez vajadzības un var pat iedunkāt; kā arī viņu pretpolu – mīkstsirdīgos, kas glauda un žēlo suni reizēs, kad nepieciešama uzvedības korekcija.
Kādi suņi vieglāk apmācāmi?
Tie ir suņi ar normālu psihi un veselu ģenētiku. Runājot par šķirnēm, protams, labi padodas apmācībai aitu suņi (vācu, beļģu, borderkolliji u.c.), no medību suņiem: labradori, zeltainie retrīveri, vācu īsspalvainie putnu suņi (kurchāri). Arī Stafordšīras terjeri, un no mazajām šķirnēm – papiljoni. Galvenais, lai saimniekam ir pareiza attieksme pret šo nodarbi – viss ir sasniedzams, ja ir vēlme, mīlestība un savstarpēja sapratne.
Vai suņu apmācība vajadzīga arī klēpja sunīšiem?
Es teiktu – tā vairāk vajadzīga viņu saimniekiem! Viņi bieži vien ļauj savam sunītim būt noteicējam, nesaprotot situācijas nopietnību. Mazs suns ir tāds pats suns kā lielais. Neaudzināti mazie sunīši ir pārāk ziņkārīgi, bieži vien – lieli kautiņu provokatori, bet suņu barā tas ir bīstami viņu dzīvībai.
Kādas ir biežākās kļūdas, ko īpašnieki pieļauj suņa apmācībā?
Pati izplatītākā kļūda – nepietiekama uzmanība detaļām. Apmācība sastāv no sīkumiem – viens, otrs, kas pēc tam saliekas kopā kā Rubika kubs, bet, ja kaut ko palaiž garām, nevar to salikt. Bieži vien saimnieki arī pienācīgi nesagatavojas nodarbībām: nav īstās pavadas un kakla siksnas, nav somiņas barībai, atved pieēdušos vai nogurušu suni. Apmācībā nozīme ir visam, pat saimnieka omai!
Kā Latvijā pēdējā laikā ir mainījusies attieksme pret suņu audzināšanu?
Suņu tagad ir daudz, sevišķi mazo šķirņu, taču saimnieki izturas diezgan bezatbildīgi pret to audzināšanu. Viņi ļoti mīl savus dzīvniekus, tajā pašā laikā tos izlaiž, jo ignorē nepienācīgu uzvedību. Ir arī atbildīgi saimnieki, kas pat novāc ekskrementus aiz sava suņa, toties citi atklāj šo sabiedriskās dzīves noslēpumu tikai nodarbībās!
Ko jūs novēlētu suņu saimniekiem?
Nākamajiem suņu īpašniekiem iesaku labi apdomāt, kādu suni gribat, savākt informāciju par šķirni - ņemt vērā tās īpatnības, ne tikai ārējo izskatu. Iegādājoties kucēnu, vēlu visiem lielu pacietību, nežēlot laiku, lai panāktu izpratni ar suni, un strādāt, strādāt! Lai veicas!
Kur un kad notiek nodarbības?
“Dino ARENA”
T\c ”SPICE HOME”, Rīgā, Lielirbes ielā 29
Nodarbības - pēc iepriekšēja pieraksta
Kontakti:
Svetlana Mirošņikova
Mob. tālr. 29233439
E-pasts: kortesdog@inbox.lv