Atpakaļ

Sunim aizcietējums: kā pamanīt un kā rīkoties?

Kas izraisa aizcietējuma veidošanos, kā rīkoties, ja suni piemeklējusi šī nepatīkamā problēma un kā to laikus pamanīt – par to visu šajā rakstā!

Lai gan biežāk suņu saimniekiem nākas saskarties ar tādām gremošanas sistēmas kaitēm kā caureja vai vemšana, tomēr arī aizcietējumi ir gana bieži izplatīta problēma. Ilgstošs aizcietējums dzīvniekam izraisa diskomfortu un sāpes un var radīt nopietnas veselības problēmas. Turklāt, ja sunim aizcietējums veidojas regulāri, noteikti nepieciešama veterinārārsta konsultācija, lai noskaidrotu problēmas iemeslu. 

 

Kāpēc sunim veidojas aizcietējums? 

Sunim aizcietējums var veidoties dažādu faktoru ietekmē un grūti noteikt konkrētas suņu šķirnes, kurām ir lielāka nosliece uz aizcietējumu veidošanos. Problēmas ar nokārtošanos visbiežāk izraisa suņa uzturs. Galvenokārt aizcietējumus izraisa kauli, kas, kā uzsver veterinārārsti, nav suņa gremošanas sistēmai piemērota barība. Jēlu kaulu asās šķautnes ne tikai traucē gremošanas trakta darbībai, bet var savainot arī gremošanas trakta gļotādu. Savukārt vārītus kaulus dzīvniekam ir vieglāk sakošļāt un zarnās uzkrājoties, tie var izveidot dzīvībai bīstamus nosprostojumus. 

 

Tāpat aizcietējumu var izraisīt arī dzīvniekam nepiemērota suņu barība, kuras sastāvā ir pārāk mazs šķiedrvielu daudzums, turklāt svarīgi sekot līdzi arī tam, lai dzīvniekam vienmēr ir pieejamas tīrs dzeramais ūdens. Ja suns saēdas lielu daudzumu sausās barības un tam nav iespēja kārtīgi padzerties, arī tas sekmē gremošanas darbības traucējumus. 

Aizcietējumu var izraisīt arī svešķermeņu norīšana, piemēram, koksne, zeme, atkritumi, kāda maza rotaļlieta vai mīkstās rotaļlietas detaļa. Svešķermeņu norīšana visbiežāk notiek pastaigājoties, tāpēc īpaši svarīgi sekot līdzi dzīvnieka uzvedībai pastaigas laikā. 

 

Arī dažādas kuņģa – zarnu trakta slimības vai aptaukošanās var būt aizcietējumus veicinošs faktors. Sunim aizcietējumu var provocēt arī sāpes tūpļa apvidū, savainojumi, anāla dziedzera iekaisums un citas kaites. Problēmas ar defekāciju var parādīties arī pēc audzējiem, prostatas slimībām, iegurņa lūzumiem vai muguras problēmām. 

 

Daļa saimnieku novērojuši arī to, ka problēmas nokāroties sunim var izraisīt arī sveša, nepazīstama vide. Piemēram, dodoties atvaļinājumā suns tiek aizvests pieskatīšanai citās mājās vai suņu viesnīcā. Četrkājainajam draugam jānodrošina arī regulāras fiziskās aktivitātes, jo arī mazkustīgs dzīvesveids var veicināt aizcietējumu veidošanos. Arī suņu senioru saimniekiem jārēķinās, ka sasniedzot vecumdienas, sunim problēmas ar defekāciju var veidoties biežāk, tāpēc īpaši jāseko līdzi dzīvnieka uzturam.

 

Kādas ir aizcietējuma pazīmes? 

Ja suns nokārtojas aptuveni 2 reizes dienā, tad to var uzskatīt par normālu, veselīgu vēdera izeju. Atkarībā no situācijas, dzīvnieks dažkārt var nokārtoties arī biežāk vai retāk, tāpēc suņa saimniekam jāseko līdzi dzīvnieka vēdera izejai un jāpievērš uzmanība arī fekāliju konsistencei. Ja dzīvnieks nav nokārtojies vairākas dienas, kļūst apātisks un atsakās ēst, noteikti jāapmeklē veterinārā klīnika. 

 

Par aizcietējumu var liecināt: 

  • ilgstoša un saspringta vēlme nokārtoties, kas dzīvniekam redzami izraisa diskomfortu un sāpes, suns nokārtojoties smilkst; 

  • sausas, cietas fekālijas pavisam nelielā daudzumā; 

  • ciets, sāpīgs, uzpūsts vēders; 

  • suns kļūst apātisks, mazkustīgs, atsakās ēst; 

  • vemšana;  

  • asinis vai gļotas izkārnījumos. 

 

Kā rīkoties, ja sunim ir aizcietējums? 

Pirmkārt, ja sunim aizcietējums ir jau vairākas dienas, dzīvniekam draud nopietna atūdeņošanās, tāpēc steidzami jāapmeklē veterinārā klīnika, kur sunim nozīmēs atbilstošu terapiju. Gadījumos, kad dzīvnieks norijis kādu svešķermeni un izveidojies zarnu nosprostojums, veterinārārsts var lemt par ķirurģiskas manipulācijas nepieciešamību.

 

Dzīvniekam var palīdzēt arī ar veterinārajā aptiekā nopērkami medikamenti un speciālas klizmas, taču šādus līdzekļus var nozīmēt tikai veterinārārsts. Bez konsultēšanās ar vetārstu, saimnieks savam mīlulim var kaitēt. Dažkārt palīdzēt var arī vazelīneļļa, ko var pievienot dzīvnieka uzturam. 

 

Lai novērstu turpmāku aizcietējumu veidošanos, svarīgi sekot līdzi sava mīluļa uzturam un režīmam. Dažkārt veterinārārsts var nozīmēt arī speciālu, diētisku barību. Saimniekam jāpiedomā, lai dzīvnieks ar barību uzņemtu vairāk šķiedrvielas un barība būtu viegli sagremojama, kas veicinās veselīgu vēdera izeju. 

 

  • Suņu saimnieki arvien biežāk saviem mīluļiem izvēlas holistisko suņu barību. Holistiskā barība suņiem ir īpaši viegli sagremojama un izgatavota tikai no augstvērtīgām sastāvdaļām. Tās sastāvā ir kvalitatīva gaļa, kā arī augļi, dārzeņi un garšaugi, kas apgādā dzīvnieku ar vērtīgajām minerālvielām un vitamīniem, kā arī sastāvdaļās, kas veicina veselīgu suņu gremošanas trakta darbību. 

 

Tāpat svarīgi sekot līdzi tam, lai dzīvnieks katru dienu kustētos. Regulāras pastaigas, fiziskās aktivitātes un rotaļas brīvā dabā mazina aptaukošanos, līdz ar to mazinās arī aizcietējumu risks.

 

 

Dino Zoo – viss tava mīluļa veselībai! 

Sunim aizcietējums? Apmeklē tuvāko Dino Zoo veterināro klīniku vai veterināro aptieku! Dodies uz Dino Zoo Pasaule, Rīgā, Krasta ielā 52, kur vienuviet suņu saimniekiem un viņu mīluļiem pieejama Dino Zoo Suņu skola, Dino Zoo kaķu un suņu frizētava, Dino Zoo veterinārā klīnika un vetaptieka. Savukārt zoo preces savam mājdzīvniekam iegādājies plašākajā zoo veikalā – Dino Zoo! Ienāc dinozoopasaule.lv un uzzini vairāk!

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs

Labdien! Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs (zobu atņirgšana, uzrūkšana, iekošana līdz asinīm) pret ģimenes locekļiem. Britu Staffordšīras bulterjers tūlīt 2 gadi. Ļoti daudz sosē segas, suņu mantas čāpstina nepārtraukti, kā arī savas ķepas laiza līdz sarkanām. Sarkano ķepu dēļ ir izieti vairāki antibiotiku kursi, nelīdzēja, tikai radās blakus efekti, kā urīna nenoturēšana. Vieslielākās aizdomas, ka suns iekšēji ir stresains, lai gan ir mierīga vide, sava vieta. Agresīvi izturas pret citiem suņiem. Kaķus neaiztiek, jo ģimenē ir istabas kaķis. Suns ir mīlēts un lolots, nav sists vai citādi biedēts, traumēts. Prot pamatkomandas. Novērots, ka ir ļoti spītīgs. Ja nevēlas veikt komandu, var uzrūkt, atņirdzot zobus. Ja tiek atgrūsts, jo lec virsū, arī spēj uzrūkt, vai iekost rokā līdz asinīm. Ir sakodis pusaudžus ģimenē, gan mani. Vīru klausa, bet arī tam spēj uzrūkt, atņirdzot zobus. Barotāja esmu es (mamma). Uz suņa skolu tika vests, kad bija 1 gada vecums, beidzās ar suņa klepošanu, pusgadu ārstējām.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņa agresija bieži vien ir komunikācijas forma, nevis "ļaunums", un ar pareizu pieeju to var krietni samazināt vai pilnībā novērst.

Agresija parasti rodas no:

  • Bailēm vai nedrošības

  • Sliktas socializācijas (nav pieradis pie cilvēkiem/suņiem)

  • Aizsargāšanās (sargā teritoriju, ēdienu vai saimnieku)

  • Sāpēm vai slimībām

  • Nepietiekamas fiziskās un garīgās slodzes

  • Iepriekšējas vardarbības vai traumas

Nodrošiniet pietiekamu slodzi

  • Garas pastaigas, smadzeņu darbs (mantu meklēšana, mācības) palīdz izlādēt uzkrāto enerģiju.

  • Noguris suns = mierīgs suns.

Ja agresija ir izteikta vai neizprotama:

  • Meklējiet kinologu vai suņu uzvedības speciālistu, kurš strādā ar pozitīvām metodēm.

  • Ir iespējamas individuālas nodarbības vai speciāli kursi.

Cik izmaksaas grumings basetam?

Cik izmaksaas grumings basetam?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

Cena būs ap 50 eur.

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labrīt!

Suni var vest uz frizētavu tad, kad viņš pilnībā vakcinēts. Sanāk no 3-3.5 mēnešiem.

Acu pilieni

Kādi acu pilieni varētu palīdzēt sunim, ja acs ir iekaususi un struto?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

suns ir jāved uz konsultāciju pie veterinārārsta un tad dzīvnieklam tiks nozīmēt nepieciešamā ārstēšana.

Nodeva par suni

Я не успел заплатить налог за собаку (Бигль, девочка, почти 3 года) до 01.03.2025 года. Просто забыл (мне 72 года). Что мне делать?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jūs to varat izdarīt izmantojot e-pakalpojumu portālā latvija.lv

https://latvija.gov.lv/Services/1832

Jums kā pensionāram ir atlaide 50% apmērā. 

 

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņu skolu var sākt apmeklēt, kad ir veiktas visas potes. Principā, jo ātrāk, jo labāk.

Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Vélos iegàdàties krievu tojterjera kucènu ,Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iesakām meklēt kucēnu audzētavā ar labām atsauksmēm un labu reputāciju. Noteikti nē kaktu pavairotājus.

Nulles ciltsraksti

Sveiki ! Kas ir nulles ciltsraksti ?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Lai vairāk kaut ko uzzinātu par 'nulles' ciltsrakstiem, Jums ir jāgriežas izvēlētajā šķirnes klubā un jājautā tur par noteikumiem.

Vai ciltsraksti ir svarīgi?

Sveiki! Ar ģimeni vēlamies ņemt labradoru kucēnu, bet līdz galam neizprotam kucēnu ciltrakstu nozīmi. Mēs nevēlamies ar suni piedalīties izstādēs, sacensībās vai vairot kucēnus. Mēs vēlamies tikai tīršķirni, veselīgu un mīļu mājdzīvnieku. Vai šādā gadījumā vēlprojām ir svarīgi un labāk iegādāties kucēnu ar ciltrakstiem? Paldies!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Vienīgais dokuments kurš var apliecināt suņa šķirni ir ciltsraksti. Ja Jūs gribat veselu suni, tad ir jāizvelās godpratīgus audzētājus, nevis pavairotājus.

Kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Sveiki! Vēlējos jautāt, kur Latvijā ir labas, drošas, pārbaudītas labradoru suņu audzētavas, kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Nosūtu Jums datus:

http://www.dogs.lv/lv/klubi-un-audzetavas/skirnu-klubi/latvijas-retriveru-klubs/