Atpakaļ

Sunim aizcietējums: kā pamanīt un kā rīkoties?

Kas izraisa aizcietējuma veidošanos, kā rīkoties, ja suni piemeklējusi šī nepatīkamā problēma un kā to laikus pamanīt – par to visu šajā rakstā!

Lai gan biežāk suņu saimniekiem nākas saskarties ar tādām gremošanas sistēmas kaitēm kā caureja vai vemšana, tomēr arī aizcietējumi ir gana bieži izplatīta problēma. Ilgstošs aizcietējums dzīvniekam izraisa diskomfortu un sāpes un var radīt nopietnas veselības problēmas. Turklāt, ja sunim aizcietējums veidojas regulāri, noteikti nepieciešama veterinārārsta konsultācija, lai noskaidrotu problēmas iemeslu. 

 

Kāpēc sunim veidojas aizcietējums? 

Sunim aizcietējums var veidoties dažādu faktoru ietekmē un grūti noteikt konkrētas suņu šķirnes, kurām ir lielāka nosliece uz aizcietējumu veidošanos. Problēmas ar nokārtošanos visbiežāk izraisa suņa uzturs. Galvenokārt aizcietējumus izraisa kauli, kas, kā uzsver veterinārārsti, nav suņa gremošanas sistēmai piemērota barība. Jēlu kaulu asās šķautnes ne tikai traucē gremošanas trakta darbībai, bet var savainot arī gremošanas trakta gļotādu. Savukārt vārītus kaulus dzīvniekam ir vieglāk sakošļāt un zarnās uzkrājoties, tie var izveidot dzīvībai bīstamus nosprostojumus. 

 

Tāpat aizcietējumu var izraisīt arī dzīvniekam nepiemērota suņu barība, kuras sastāvā ir pārāk mazs šķiedrvielu daudzums, turklāt svarīgi sekot līdzi arī tam, lai dzīvniekam vienmēr ir pieejamas tīrs dzeramais ūdens. Ja suns saēdas lielu daudzumu sausās barības un tam nav iespēja kārtīgi padzerties, arī tas sekmē gremošanas darbības traucējumus. 

Aizcietējumu var izraisīt arī svešķermeņu norīšana, piemēram, koksne, zeme, atkritumi, kāda maza rotaļlieta vai mīkstās rotaļlietas detaļa. Svešķermeņu norīšana visbiežāk notiek pastaigājoties, tāpēc īpaši svarīgi sekot līdzi dzīvnieka uzvedībai pastaigas laikā. 

 

Arī dažādas kuņģa – zarnu trakta slimības vai aptaukošanās var būt aizcietējumus veicinošs faktors. Sunim aizcietējumu var provocēt arī sāpes tūpļa apvidū, savainojumi, anāla dziedzera iekaisums un citas kaites. Problēmas ar defekāciju var parādīties arī pēc audzējiem, prostatas slimībām, iegurņa lūzumiem vai muguras problēmām. 

 

Daļa saimnieku novērojuši arī to, ka problēmas nokāroties sunim var izraisīt arī sveša, nepazīstama vide. Piemēram, dodoties atvaļinājumā suns tiek aizvests pieskatīšanai citās mājās vai suņu viesnīcā. Četrkājainajam draugam jānodrošina arī regulāras fiziskās aktivitātes, jo arī mazkustīgs dzīvesveids var veicināt aizcietējumu veidošanos. Arī suņu senioru saimniekiem jārēķinās, ka sasniedzot vecumdienas, sunim problēmas ar defekāciju var veidoties biežāk, tāpēc īpaši jāseko līdzi dzīvnieka uzturam.

 

Kādas ir aizcietējuma pazīmes? 

Ja suns nokārtojas aptuveni 2 reizes dienā, tad to var uzskatīt par normālu, veselīgu vēdera izeju. Atkarībā no situācijas, dzīvnieks dažkārt var nokārtoties arī biežāk vai retāk, tāpēc suņa saimniekam jāseko līdzi dzīvnieka vēdera izejai un jāpievērš uzmanība arī fekāliju konsistencei. Ja dzīvnieks nav nokārtojies vairākas dienas, kļūst apātisks un atsakās ēst, noteikti jāapmeklē veterinārā klīnika. 

 

Par aizcietējumu var liecināt: 

  • ilgstoša un saspringta vēlme nokārtoties, kas dzīvniekam redzami izraisa diskomfortu un sāpes, suns nokārtojoties smilkst; 

  • sausas, cietas fekālijas pavisam nelielā daudzumā; 

  • ciets, sāpīgs, uzpūsts vēders; 

  • suns kļūst apātisks, mazkustīgs, atsakās ēst; 

  • vemšana;  

  • asinis vai gļotas izkārnījumos. 

 

Kā rīkoties, ja sunim ir aizcietējums? 

Pirmkārt, ja sunim aizcietējums ir jau vairākas dienas, dzīvniekam draud nopietna atūdeņošanās, tāpēc steidzami jāapmeklē veterinārā klīnika, kur sunim nozīmēs atbilstošu terapiju. Gadījumos, kad dzīvnieks norijis kādu svešķermeni un izveidojies zarnu nosprostojums, veterinārārsts var lemt par ķirurģiskas manipulācijas nepieciešamību.

 

Dzīvniekam var palīdzēt arī ar veterinārajā aptiekā nopērkami medikamenti un speciālas klizmas, taču šādus līdzekļus var nozīmēt tikai veterinārārsts. Bez konsultēšanās ar vetārstu, saimnieks savam mīlulim var kaitēt. Dažkārt palīdzēt var arī vazelīneļļa, ko var pievienot dzīvnieka uzturam. 

 

Lai novērstu turpmāku aizcietējumu veidošanos, svarīgi sekot līdzi sava mīluļa uzturam un režīmam. Dažkārt veterinārārsts var nozīmēt arī speciālu, diētisku barību. Saimniekam jāpiedomā, lai dzīvnieks ar barību uzņemtu vairāk šķiedrvielas un barība būtu viegli sagremojama, kas veicinās veselīgu vēdera izeju. 

 

  • Suņu saimnieki arvien biežāk saviem mīluļiem izvēlas holistisko suņu barību. Holistiskā barība suņiem ir īpaši viegli sagremojama un izgatavota tikai no augstvērtīgām sastāvdaļām. Tās sastāvā ir kvalitatīva gaļa, kā arī augļi, dārzeņi un garšaugi, kas apgādā dzīvnieku ar vērtīgajām minerālvielām un vitamīniem, kā arī sastāvdaļās, kas veicina veselīgu suņu gremošanas trakta darbību. 

 

Tāpat svarīgi sekot līdzi tam, lai dzīvnieks katru dienu kustētos. Regulāras pastaigas, fiziskās aktivitātes un rotaļas brīvā dabā mazina aptaukošanos, līdz ar to mazinās arī aizcietējumu risks.

 

 

Dino Zoo – viss tava mīluļa veselībai! 

Sunim aizcietējums? Apmeklē tuvāko Dino Zoo veterināro klīniku vai veterināro aptieku! Dodies uz Dino Zoo Pasaule, Rīgā, Krasta ielā 52, kur vienuviet suņu saimniekiem un viņu mīluļiem pieejama Dino Zoo Suņu skola, Dino Zoo kaķu un suņu frizētava, Dino Zoo veterinārā klīnika un vetaptieka. Savukārt zoo preces savam mājdzīvniekam iegādājies plašākajā zoo veikalā – Dino Zoo! Ienāc dinozoopasaule.lv un uzzini vairāk!

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kad ņemam kucēnu mums neiedeva nekādus dokumentus , kas apliecinātu viņas šķirņu. Tagad sunim ir jau 2 gadi un gribam , lai viņai būtu kucēni , kādus dokumentus būtu jādabū , lai apliecināt šķirņu un pēc tam arī pircējiem būtu tie dokumenti ? Varbūt jāvēršas uz kādu klubu vai pie vetārsta ? (Suņa šķirne ir Džeks rasels , vismaz pēc izskata un uzvedības ; Saimniece ,pie kuras ņemam ,neatbild )

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Suņa šķirni var apliecināt tikai ciltsraksti. Sunim ar ciltsrakstiem ir jāaiziet uz dažām izstādem un jāsaņem vērtējums, ar kuru tālāk suns var tikt izmantots vaislā. Iet uz izstādēm var tikai pēc iestāšanas klubā. Kā arī no kluba ir jāsaņem pārošanas atļauju.

 

Sibīrijas haskijs - standarts

Vai jūs varētu man lūdzu atsūtīt par Sibīrijas haskija auguma garumu un augstumu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Ar Sibīrijas haskija standartu Jūs varat iepazīties šeit.

http://www.dogs.lv/files/siberianhusky.pdf

Suns, 2 gadi pa nakti ir atsācis regulāri čurāt savā istabā.

Labdien! Suns, 2 gadi pa nakti ir atsācis regulāri čurāt savā istabā. Vēlā vakarā, pus stundu pirms gulētiešanas tik izlaists ārā, kur nokārtojas, bet nakts vidū, kad pallet viens tāpat piečurā istabu. Naktīs, kad suns nav viens un guļ kopā ar saimniekiem vienā istabā, tad problēmas nav un var izsturēt visu nakti.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Šajā gadijumā ir jāparbaudā veselību. Asins un urīna analīzes. Ja viss ir kārtībā, tad kinologs.

Labdien! Vēlos uzzināt cik maksā viena nodarbība suñu skolā 6 mēnešu vecam vācu aitu sunim un cik bieži vajadzētu iet? Paldies jau iepriekš!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pakalpojumu cenrādis izskatās šādi:

Pakalpojums Individuāli Grupā Abonements, 5 nodarbības grupā
Hendlings, 1h 20.00 12.00 48.00
Suņu paklausības nodarbības, 1h 30.00 15.00 60.00
Paklausības rallijs, 1h   15.00 60.00
Konsultācija, 0.5h 20.00    
Kucēnu skola, 1h   12.00 48.00
Suņu fitness, 1h 25.00    
Skrejceliņš, 0,5h 7.00  

 

Apmeklēt suņu var 1 vai 2 rezies nedēļā. Bet obligāti ir jāstrādā ar suni regulāri un secīgi katru dienu arī mājas apstākļos.

 

Suņa apzīmēšana ar mikročipu & vakcinēšana

Labdien! Vēlos uzdot jautājumu par čipēšanu: No cik mēnešiem var čipēt suni?Kā arī vakcinēt? Paldies jau iepriekš! Ar cieņu:Ilze

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

Suns ir obligāti jāapzīmē ar mikroshēmu un jāreģistrē datubāzē, kā arī tam ir jābūt izsniegtai mājas (istabas) dzīvnieka pasei līdz četru mēnešu vecumam.

Suņa vakcināciju parasti uzsāk 6- 8 nedēļu vecumā, trakumsērgu ne ātrāk kā 12 nedēļu vecumā.

ar cieņu 

Dino Zoo klīnika

Acs sunim

Добрый день! У 3х месячного щенка французского бульдога после прогулки наверное лопнул капилляр в глазу, нет сильного кровавого пятна, а не большой развод. Глаз не слезится, не гноится и нормально реагирует если глажу рядом. Из-за чего это может юфть? Что желательно сделать? Не уверена, что даже лопнул капилляр. У щенка вокруг глаз немного розоватые/красненькие веки с внутренней стороны, это нормально?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Acs apsārtums var būt dažādu iemeslu dēļ - iespējams pastaigas laikā acī ir  iekļuvušas smiltis, utt. Ja satraucaties  par dzīvnieka labsajūtu un veselības stāvokli, lūdzam jūs pierakstīties pie speciālista Dino Zoo klīnikā  pa tālruni 67327923 un veterinārārsts sniegs jums atbildes uz jautājumiem, kā arī nozīmēs nepieciešamo ārstēšanu, ja tāda būs nepieciešama.

Suņa frizēšana

Labvakar.Vēlos pierakstīt suņu meiteni uz kažoka mazgāšanu+ žāvēšanu..Bet viņai īsti nepatīk tā procedūra+ sveši cilvēki..Spalva ir vidēji bieza..Gribētu kaut reizi izmantot šo pakalpojumu savai sunītei.

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labrīt!

Galvenais lai sunim nav agresija pret citiem dzīvniekiem un cilvēkiem.

Pierakstīties var pa telefonu 29390650 vai caur e-pastu frizetava@dinozoo.lv

Kā neļaut 2 mēn.v.zelta retrīveram grauzt mēbeles,paklājus,apavus?

Kā neļaut 2 mēn.v.zelta retrīveram grauzt mēbeles,paklājus,apavus?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ta ir normāla kucēna uzvedība :)

Viens no variantiem ir pieradināt suni dzīvot būrī, kad Jūs esat prom vai kad Jums nav laika un iespējas darboties ar suni, kā arī pieskatīt viņu. 

Nākamais variants ir novākt apavus un paklājus un nedot kucēnam iespēju kļūdīties. Mēbeles var apstrādāt ar zoo veikalā nopērkamo spreju:

https://www.dinozoo.lv/sunu-atbaidoss-lidzeklis-beaphar-stop-it-dog-100-ml/

 

Dodiet kucēnam gan fizisko, gan mentālo slodzi saskaņa ar viņa vecumu. Privātu mantu vietā piedāvājiet suņu rotaļlietas:

https://www.dinozoo.lv/suniem/rotallietas/zobiem/

Labdien cik ir jāmaksā pa nodarbībām?

Labdien es gribu uzināt cik ir jāmaksā 2mēnešu veciem sunīšiem ir jāmaksā,pa nodarbībām. Labdien cik ir jāmaksā pa nodarbībām

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ar mūsu pakalpojumu cenrādi var iepazīties šeit:

https://dinozoopasaule.lv/lv/sunu-skolas/cenradis

 

Nodarbības var apmeklēt tikai vakcinēts kucēns. 

kucēni

Ko darīt...? Manai kucei piedzima 12 kucēni un tikai 9 pupiņi, ir pagājušas tikai nepilnas 2 nedēļas bet piens kļūst ar vien mazāk un mazāk... Kucēni jau vārgi mamma nemierīga... Dodu daudz ēst bet tas neko nemaina

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Noteikti sazinieties ar savu veterinārārstau. Kucēni jāpiebaro ar mākslīgā piena maisījumu kucēniem (no pudelītes)!