Atpakaļ

Sunim aizcietējums: kā pamanīt un kā rīkoties?

Kas izraisa aizcietējuma veidošanos, kā rīkoties, ja suni piemeklējusi šī nepatīkamā problēma un kā to laikus pamanīt – par to visu šajā rakstā!

Lai gan biežāk suņu saimniekiem nākas saskarties ar tādām gremošanas sistēmas kaitēm kā caureja vai vemšana, tomēr arī aizcietējumi ir gana bieži izplatīta problēma. Ilgstošs aizcietējums dzīvniekam izraisa diskomfortu un sāpes un var radīt nopietnas veselības problēmas. Turklāt, ja sunim aizcietējums veidojas regulāri, noteikti nepieciešama veterinārārsta konsultācija, lai noskaidrotu problēmas iemeslu. 

 

Kāpēc sunim veidojas aizcietējums? 

Sunim aizcietējums var veidoties dažādu faktoru ietekmē un grūti noteikt konkrētas suņu šķirnes, kurām ir lielāka nosliece uz aizcietējumu veidošanos. Problēmas ar nokārtošanos visbiežāk izraisa suņa uzturs. Galvenokārt aizcietējumus izraisa kauli, kas, kā uzsver veterinārārsti, nav suņa gremošanas sistēmai piemērota barība. Jēlu kaulu asās šķautnes ne tikai traucē gremošanas trakta darbībai, bet var savainot arī gremošanas trakta gļotādu. Savukārt vārītus kaulus dzīvniekam ir vieglāk sakošļāt un zarnās uzkrājoties, tie var izveidot dzīvībai bīstamus nosprostojumus. 

 

Tāpat aizcietējumu var izraisīt arī dzīvniekam nepiemērota suņu barība, kuras sastāvā ir pārāk mazs šķiedrvielu daudzums, turklāt svarīgi sekot līdzi arī tam, lai dzīvniekam vienmēr ir pieejamas tīrs dzeramais ūdens. Ja suns saēdas lielu daudzumu sausās barības un tam nav iespēja kārtīgi padzerties, arī tas sekmē gremošanas darbības traucējumus. 

Aizcietējumu var izraisīt arī svešķermeņu norīšana, piemēram, koksne, zeme, atkritumi, kāda maza rotaļlieta vai mīkstās rotaļlietas detaļa. Svešķermeņu norīšana visbiežāk notiek pastaigājoties, tāpēc īpaši svarīgi sekot līdzi dzīvnieka uzvedībai pastaigas laikā. 

 

Arī dažādas kuņģa – zarnu trakta slimības vai aptaukošanās var būt aizcietējumus veicinošs faktors. Sunim aizcietējumu var provocēt arī sāpes tūpļa apvidū, savainojumi, anāla dziedzera iekaisums un citas kaites. Problēmas ar defekāciju var parādīties arī pēc audzējiem, prostatas slimībām, iegurņa lūzumiem vai muguras problēmām. 

 

Daļa saimnieku novērojuši arī to, ka problēmas nokāroties sunim var izraisīt arī sveša, nepazīstama vide. Piemēram, dodoties atvaļinājumā suns tiek aizvests pieskatīšanai citās mājās vai suņu viesnīcā. Četrkājainajam draugam jānodrošina arī regulāras fiziskās aktivitātes, jo arī mazkustīgs dzīvesveids var veicināt aizcietējumu veidošanos. Arī suņu senioru saimniekiem jārēķinās, ka sasniedzot vecumdienas, sunim problēmas ar defekāciju var veidoties biežāk, tāpēc īpaši jāseko līdzi dzīvnieka uzturam.

 

Kādas ir aizcietējuma pazīmes? 

Ja suns nokārtojas aptuveni 2 reizes dienā, tad to var uzskatīt par normālu, veselīgu vēdera izeju. Atkarībā no situācijas, dzīvnieks dažkārt var nokārtoties arī biežāk vai retāk, tāpēc suņa saimniekam jāseko līdzi dzīvnieka vēdera izejai un jāpievērš uzmanība arī fekāliju konsistencei. Ja dzīvnieks nav nokārtojies vairākas dienas, kļūst apātisks un atsakās ēst, noteikti jāapmeklē veterinārā klīnika. 

 

Par aizcietējumu var liecināt: 

  • ilgstoša un saspringta vēlme nokārtoties, kas dzīvniekam redzami izraisa diskomfortu un sāpes, suns nokārtojoties smilkst; 

  • sausas, cietas fekālijas pavisam nelielā daudzumā; 

  • ciets, sāpīgs, uzpūsts vēders; 

  • suns kļūst apātisks, mazkustīgs, atsakās ēst; 

  • vemšana;  

  • asinis vai gļotas izkārnījumos. 

 

Kā rīkoties, ja sunim ir aizcietējums? 

Pirmkārt, ja sunim aizcietējums ir jau vairākas dienas, dzīvniekam draud nopietna atūdeņošanās, tāpēc steidzami jāapmeklē veterinārā klīnika, kur sunim nozīmēs atbilstošu terapiju. Gadījumos, kad dzīvnieks norijis kādu svešķermeni un izveidojies zarnu nosprostojums, veterinārārsts var lemt par ķirurģiskas manipulācijas nepieciešamību.

 

Dzīvniekam var palīdzēt arī ar veterinārajā aptiekā nopērkami medikamenti un speciālas klizmas, taču šādus līdzekļus var nozīmēt tikai veterinārārsts. Bez konsultēšanās ar vetārstu, saimnieks savam mīlulim var kaitēt. Dažkārt palīdzēt var arī vazelīneļļa, ko var pievienot dzīvnieka uzturam. 

 

Lai novērstu turpmāku aizcietējumu veidošanos, svarīgi sekot līdzi sava mīluļa uzturam un režīmam. Dažkārt veterinārārsts var nozīmēt arī speciālu, diētisku barību. Saimniekam jāpiedomā, lai dzīvnieks ar barību uzņemtu vairāk šķiedrvielas un barība būtu viegli sagremojama, kas veicinās veselīgu vēdera izeju. 

 

  • Suņu saimnieki arvien biežāk saviem mīluļiem izvēlas holistisko suņu barību. Holistiskā barība suņiem ir īpaši viegli sagremojama un izgatavota tikai no augstvērtīgām sastāvdaļām. Tās sastāvā ir kvalitatīva gaļa, kā arī augļi, dārzeņi un garšaugi, kas apgādā dzīvnieku ar vērtīgajām minerālvielām un vitamīniem, kā arī sastāvdaļās, kas veicina veselīgu suņu gremošanas trakta darbību. 

 

Tāpat svarīgi sekot līdzi tam, lai dzīvnieks katru dienu kustētos. Regulāras pastaigas, fiziskās aktivitātes un rotaļas brīvā dabā mazina aptaukošanos, līdz ar to mazinās arī aizcietējumu risks.

 

 

Dino Zoo – viss tava mīluļa veselībai! 

Sunim aizcietējums? Apmeklē tuvāko Dino Zoo veterināro klīniku vai veterināro aptieku! Dodies uz Dino Zoo Pasaule, Rīgā, Krasta ielā 52, kur vienuviet suņu saimniekiem un viņu mīluļiem pieejama Dino Zoo Suņu skola, Dino Zoo kaķu un suņu frizētava, Dino Zoo veterinārā klīnika un vetaptieka. Savukārt zoo preces savam mājdzīvniekam iegādājies plašākajā zoo veikalā – Dino Zoo! Ienāc dinozoopasaule.lv un uzzini vairāk!

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/

 

 

 

 

 

 

Kucēns čurā mājās

Mūsu kavalierītim ir 4,5 mēneši. Vārdu "pačurā" saprot, bet tikai to nedara pastaigās, bet tiklīdz kā ienāk atpakaļ dzīvoklī. Pēc nakts uzreiz ģērbjos un ņemu pavadu, lai ietu ārā, bet mazais jau paspēj pačurāt uz grīdas. Kā iemācīt, varbūt vajag kādu zoopsihologu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir normāli :) Mēģiniet pēc iespējas ātrāk iznest viņu ārā pēc miega, ēšanas un spēlēšanas. Vediet viņu ārā pa dienu ik pēc 2-3 stundam, ja ir tāda iespēja.

zobārsts sunim

Labdien! Čivauvai pēc zobārsta un narkozes jau trešo nedeļu ir apgrūtināta elpošana. Rij skaļi siekalas un šķauda, klepo, krāc. It kā deguns arī ciet. Un paliek arvien sliktāk. It sevišķi naktīs grūti. Kas tas varētu but un ko darīt šajā situācijā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

ja sunim pēc narkozes ir diskomforts , Jums jāsazinās ar veterinārārstu, kas sunim veica zobu tīrīšanu un to vajadzēja jau darīt laicīgi, negaidot trīs nedēļas. Katram dzīvniekam ir individuāla reakcija uz narkozi un arī pēc mutes dobuma sanācijas procedūras var būt komplikācijas.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку, на неделю. Усыпить не хочу. Порода Папильон, слепой, глухой, аппетит хороший, много пьёт, целый день в лежанке. Туалет делает на салфетке. Если можно привозить к вам на время отъезда, то какая цена в сутки?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Мы не предоставляем подобную услугу. Обратитесь в клинику с круглосуточным стационаром, либо в гостиницу для собак.

Kucēns čurā dīvānā

Labdien! Kādēļ suns pēkšņi nokārtojas dīvānā? Mums ir 6 mēnešus vecs kucēns, kuru radinam iet nokārtoties ārā - dažreiz vēl gadās ķibeles mājās, tomēr pārsvarā jau izdodas nokārtoties ārā. Nokārtoties ejam vismaz ik pa 3h, tomēr pēdējās divas reizes suns starp pastaigām ir piečurājis dīvānu. Par negadījumiem mājās nekad neesam situši, bļāvuši uz viņu utt., arī nekādas lielas pārmaiņas nav notikušas un viņa ikdiena nav mainījusies. Kāds varētu būt iemeslsšādai rīcībai un ko darīt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pārbaudiet vai sunim viss kārtībā ar veselību. Diskomforts urīnceļos arī var izraisīt šādu veselību.

franču buldogs

Добрый день. Как найти специалиста-консультанта по Французским бульдогам.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

mūsu klīnikas speciālisti strādā arī ar franču buldogiem. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Sunim iesūkusies ērce

Pirms četriem gadiem iesūkusies ērce virs acs,laikus nepamanījām un ērce bija jau pamatīgi piesūkusies,kā suns pakasija ar kāju un ērce izkrita,unpēc tam pēc dažām dienām suns nevarēja pastaigāt,jo sāpēja ,sāpēja arī tad kad pieskartos,bijām pie vetārsta un uzrakstīja lietot 7dienas antibiotikas un nesteroido pretiekaisuma līdzekļi un izārstējās,bet pagājušā gada septembrī atkal iekoda ērce un bijām pilinājuši uz skausta advantix škīdumu,bet bija pagājis vairāk kā mēnesis,un tad savēlās spalva uz krustiem un uz astes spalvai tendence noiet šaurā strīpā,uzrakstīja antibiotikas uz nedēļu un pārgāja,tagadalspalva uz krustiem mazliet savēlusies,nopirku advantix iepilināju uz skausta(3dienas),bet negrib ka pieskaras,tad sāp un smilkst.kas tā varbūt par slimību. Sunīšam10gadiir maza auguma,šķirni nezinu. Ar cieņu Gunita.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

diemžēl neapskatot dzīvnieku nav iespējams pateikt, kas viņam ir par slimību.

Jums jādodas pie veterinārārsta.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67305943

 

Ar cieņu,

DINO ZOO klīnika

Почему собака чешет уши.

Почему собака чешет уши.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Если она делает это изредка, то ничего страшного. Если же каждый день, по несколько раз в день, то лучше обратится к ветеринару.

Suns klepo

Sveiki! Suns nakti guļ uz muguras un kaut kāda brīdi itka siekalas sakrējušas sāk klepot un tālāk iet gulēt uz savas muguras. Kad ir ļoti liela fiziska slodze arī ristās un pēc tam viss pāriet . Bijām pie vetārsta doma bija par klepu pirmo reizi padzeram zāles nepārgāja otro reizi mums iedeva antibiotikas tas arī dzeram uz to brīdi viss labi bija , tagad viss atsakās no jauna . Suns jūtas labi un neliecina nekas ka viņam būtu slikti , sirdi arī izklausīja viss ok Nezinu ko darīt šinī situācija ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Neizmeklējot suni ir grūti pateikt ko darīt, taču ja antibiotiku lietošanas laikā bija uzlabojums, iespējams, ka antibiotiku kurss bija par īsu. Lai atrisinātu šo situāciju, jums jādodas pie veterinārārsta. 

Ja vēlaties pieteikties uz vizīti Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Suns nepamatoti ir palicis agresīvs

Labdien, suns nepamatoti ir palicis agresīvs nevienu nelaižot tuvumā. Parasti atrodās voljērā, bet katru dienu izlaižam paskraidīt pie mājas(piesiets pie troses un ir visu to laiku uzraudzībā). Nesen bija agresīvs tikai pret mani(cilvēku kas reizi mēnesī atbrauc ciemos), bet šodien kad saimnieki nāca tuvumā voljēram sāka rūkt. Zobus neizrāda, bet rūc un skatās ar draudošu skatienu aste ir pacelta. Kad es biju ciemos un viņš bija izlaists(pirms sāka rūkt uz saimniekiem) nelaida mani tuvu, bet kārumus no manis ņēma un no attāluma atnesa bumbu un pa lēnām sāka nākt tuvāk un tuvāk man līdz ko atļāva pat paglaudīt, bet no rīta atkal bija tik pat agresīvs.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kas ir mainījies suņa dzīvē? Cik bieži suns ir kontaktā ar cilvēku? Cik bieži un cik ilgi ar suni kāds darbojas? Vai sunim nav veselības problēmu? Jo bieži vien dzīvnieks, kurš cieš sāpes paliek agresīvs. Kā arī tas, ka suns visu laiku atrodas voljerā vai piesiets, var ietekmēt viņa psihi. Dzīvnieka vecums - pubertāte, briedums arī var ietekmēt uzvedību.