Atpakaļ

Sunim aizcietējums: kā pamanīt un kā rīkoties?

Kas izraisa aizcietējuma veidošanos, kā rīkoties, ja suni piemeklējusi šī nepatīkamā problēma un kā to laikus pamanīt – par to visu šajā rakstā!

Lai gan biežāk suņu saimniekiem nākas saskarties ar tādām gremošanas sistēmas kaitēm kā caureja vai vemšana, tomēr arī aizcietējumi ir gana bieži izplatīta problēma. Ilgstošs aizcietējums dzīvniekam izraisa diskomfortu un sāpes un var radīt nopietnas veselības problēmas. Turklāt, ja sunim aizcietējums veidojas regulāri, noteikti nepieciešama veterinārārsta konsultācija, lai noskaidrotu problēmas iemeslu. 

 

Kāpēc sunim veidojas aizcietējums? 

Sunim aizcietējums var veidoties dažādu faktoru ietekmē un grūti noteikt konkrētas suņu šķirnes, kurām ir lielāka nosliece uz aizcietējumu veidošanos. Problēmas ar nokārtošanos visbiežāk izraisa suņa uzturs. Galvenokārt aizcietējumus izraisa kauli, kas, kā uzsver veterinārārsti, nav suņa gremošanas sistēmai piemērota barība. Jēlu kaulu asās šķautnes ne tikai traucē gremošanas trakta darbībai, bet var savainot arī gremošanas trakta gļotādu. Savukārt vārītus kaulus dzīvniekam ir vieglāk sakošļāt un zarnās uzkrājoties, tie var izveidot dzīvībai bīstamus nosprostojumus. 

 

Tāpat aizcietējumu var izraisīt arī dzīvniekam nepiemērota suņu barība, kuras sastāvā ir pārāk mazs šķiedrvielu daudzums, turklāt svarīgi sekot līdzi arī tam, lai dzīvniekam vienmēr ir pieejamas tīrs dzeramais ūdens. Ja suns saēdas lielu daudzumu sausās barības un tam nav iespēja kārtīgi padzerties, arī tas sekmē gremošanas darbības traucējumus. 

Aizcietējumu var izraisīt arī svešķermeņu norīšana, piemēram, koksne, zeme, atkritumi, kāda maza rotaļlieta vai mīkstās rotaļlietas detaļa. Svešķermeņu norīšana visbiežāk notiek pastaigājoties, tāpēc īpaši svarīgi sekot līdzi dzīvnieka uzvedībai pastaigas laikā. 

 

Arī dažādas kuņģa – zarnu trakta slimības vai aptaukošanās var būt aizcietējumus veicinošs faktors. Sunim aizcietējumu var provocēt arī sāpes tūpļa apvidū, savainojumi, anāla dziedzera iekaisums un citas kaites. Problēmas ar defekāciju var parādīties arī pēc audzējiem, prostatas slimībām, iegurņa lūzumiem vai muguras problēmām. 

 

Daļa saimnieku novērojuši arī to, ka problēmas nokāroties sunim var izraisīt arī sveša, nepazīstama vide. Piemēram, dodoties atvaļinājumā suns tiek aizvests pieskatīšanai citās mājās vai suņu viesnīcā. Četrkājainajam draugam jānodrošina arī regulāras fiziskās aktivitātes, jo arī mazkustīgs dzīvesveids var veicināt aizcietējumu veidošanos. Arī suņu senioru saimniekiem jārēķinās, ka sasniedzot vecumdienas, sunim problēmas ar defekāciju var veidoties biežāk, tāpēc īpaši jāseko līdzi dzīvnieka uzturam.

 

Kādas ir aizcietējuma pazīmes? 

Ja suns nokārtojas aptuveni 2 reizes dienā, tad to var uzskatīt par normālu, veselīgu vēdera izeju. Atkarībā no situācijas, dzīvnieks dažkārt var nokārtoties arī biežāk vai retāk, tāpēc suņa saimniekam jāseko līdzi dzīvnieka vēdera izejai un jāpievērš uzmanība arī fekāliju konsistencei. Ja dzīvnieks nav nokārtojies vairākas dienas, kļūst apātisks un atsakās ēst, noteikti jāapmeklē veterinārā klīnika. 

 

Par aizcietējumu var liecināt: 

  • ilgstoša un saspringta vēlme nokārtoties, kas dzīvniekam redzami izraisa diskomfortu un sāpes, suns nokārtojoties smilkst; 

  • sausas, cietas fekālijas pavisam nelielā daudzumā; 

  • ciets, sāpīgs, uzpūsts vēders; 

  • suns kļūst apātisks, mazkustīgs, atsakās ēst; 

  • vemšana;  

  • asinis vai gļotas izkārnījumos. 

 

Kā rīkoties, ja sunim ir aizcietējums? 

Pirmkārt, ja sunim aizcietējums ir jau vairākas dienas, dzīvniekam draud nopietna atūdeņošanās, tāpēc steidzami jāapmeklē veterinārā klīnika, kur sunim nozīmēs atbilstošu terapiju. Gadījumos, kad dzīvnieks norijis kādu svešķermeni un izveidojies zarnu nosprostojums, veterinārārsts var lemt par ķirurģiskas manipulācijas nepieciešamību.

 

Dzīvniekam var palīdzēt arī ar veterinārajā aptiekā nopērkami medikamenti un speciālas klizmas, taču šādus līdzekļus var nozīmēt tikai veterinārārsts. Bez konsultēšanās ar vetārstu, saimnieks savam mīlulim var kaitēt. Dažkārt palīdzēt var arī vazelīneļļa, ko var pievienot dzīvnieka uzturam. 

 

Lai novērstu turpmāku aizcietējumu veidošanos, svarīgi sekot līdzi sava mīluļa uzturam un režīmam. Dažkārt veterinārārsts var nozīmēt arī speciālu, diētisku barību. Saimniekam jāpiedomā, lai dzīvnieks ar barību uzņemtu vairāk šķiedrvielas un barība būtu viegli sagremojama, kas veicinās veselīgu vēdera izeju. 

 

  • Suņu saimnieki arvien biežāk saviem mīluļiem izvēlas holistisko suņu barību. Holistiskā barība suņiem ir īpaši viegli sagremojama un izgatavota tikai no augstvērtīgām sastāvdaļām. Tās sastāvā ir kvalitatīva gaļa, kā arī augļi, dārzeņi un garšaugi, kas apgādā dzīvnieku ar vērtīgajām minerālvielām un vitamīniem, kā arī sastāvdaļās, kas veicina veselīgu suņu gremošanas trakta darbību. 

 

Tāpat svarīgi sekot līdzi tam, lai dzīvnieks katru dienu kustētos. Regulāras pastaigas, fiziskās aktivitātes un rotaļas brīvā dabā mazina aptaukošanos, līdz ar to mazinās arī aizcietējumu risks.

 

 

Dino Zoo – viss tava mīluļa veselībai! 

Sunim aizcietējums? Apmeklē tuvāko Dino Zoo veterināro klīniku vai veterināro aptieku! Dodies uz Dino Zoo Pasaule, Rīgā, Krasta ielā 52, kur vienuviet suņu saimniekiem un viņu mīluļiem pieejama Dino Zoo Suņu skola, Dino Zoo kaķu un suņu frizētava, Dino Zoo veterinārā klīnika un vetaptieka. Savukārt zoo preces savam mājdzīvniekam iegādājies plašākajā zoo veikalā – Dino Zoo! Ienāc dinozoopasaule.lv un uzzini vairāk!

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Sveiki, paņēmām no patversmes 5g vecu suņu meitenīti, ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas varētu būt atšķirtības sindroms. Ar sunīti noteikti ir jāstrādā. Tā kā visi suņi ir dažādi labāk pierakstīties pie kinologa uz konsultāciju. 

Pieteikties var pa telefonu 29390560 vai sūtot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Sunīte nevēlās nekur iet divatā ar draugu, un ir problēmas pastaigas laikā.

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Dzīvojam ar draugu divatā, sunīte pie manis ir pieradusi, nāk visur līdzi, pastaigās nav problēmu, toties draugam ļauj glaudīt, mīļot, guļ blakus, taču nevēlās nekur iet divatā ar viņu, un ir problēmas pastaigas laikā. Vai kaut ko var darīt šajā situācijā?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka sunim bija slikta pieredzē vai vispār nav bijusi saskarsme ar vīriešu dzimtas pārstāvjiem, tāpēc viņa neuzticās un negrib sadarboties. Jā, noteikti situāciju var labot. Kopīgas pastaigas un āpmācība palīdzēs nodibināt kontaktu ar suni. Galvenais strādāt ar suni regulāri, secīgi un mierīgi.

Kā mācīt/trenēt suni, ja viņam apbalvojuma vietā gardums neder?

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Viņai nekad dzīvē nav doti gardumi, arī ēst viņa ēd ļoti maz un neprasa pēc vēl. Kā šādā veidā viņu mācīt/trenēt, ja viņai apbalvojuma vietā gardums neder?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka vēl neesat atraduši īsto garšīgāko tieši Jūsu sunim gardumu. Bet ja tiešām pilnīgi nekas neinteresē, tād izmantojiet to pašu barību, ar kuru barojiet ikdienā. Bet ir daži nosacījumi. Barībai nav jāstāv sunim pieejamā vietā. Ja barība stāv visu laiku, tad suns nebūs motivēts darīt kaut ko. Tātad pabarojiet no rīta un vakarā. Ja suns neēd, bļodu novācam. Ja sunim vispār ir slikta apetīte, tād noteikti pārbaudiet veselības stāvokli. Ja suns negrib kārums vai negrib strādāt par kārumiem vai sauso barību, tād ņemam barību, piedāvājam no rokas un strādājam. Barību no bļodas nepiedāvājam. Visu dienas normu vai daļu no tās izbarojam no rokas par kaut ko.

Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Labdien! Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Dino Zoo Grāmata drīz būs pieejama arī drukātā veidā.

To klients varēs saņemt bezmaksas Dino Zoo veikalā sākot jūnija vidū.
 

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

 

Обратитесь в ветеринарную клинику. Там собаке окажут помощь. Записаться на визит можно по тел.67 327 923

Kā pieradināt kakāt ārā čivava PALDIES!

Labdien!Kā pieradināt kakāt ārā čivava PALDIES!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pēc ēšanas, gulēšanas, spēlēšanas dodaties ar suni ārā. Kād nokārtosies, uzslavējiet.

kā pieradināt lai sunītis kakā ārā?

Lūdzu iesakiet kā pieradināt lai sunītis kakā ārā

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pēc ešanas, spēlēšanas un gulēšanas dodaties ārā ar suni. Kad suns nokārtojās, uzslavējiet.

Vai ar suni drīkst apmeklēt pārtikas veikalu?

Vai ar suni drīkst apmeklēt pārtikas veikalu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Ja runā ir par dzīvnieku pārtiku un Dino Zoo veikalu tiklu, tad atbilde būs jā! Par cietiem veikaliem nevaram sniegt atbildi, jo šos noteikumus nosaka katra veikala administrācija.

Kucēna trauksme

Sveiki! Kā mazināt kucēna trauksmi dzirdot skaņas kāpņu telpā? Vēlos lai kucēns nereaģē uz katru skaņu, jo tas notiek arī naktī

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Katrs suns ir savādāks. Neredzot suni grūti ieteikt metodi, ar kuras palīdzību var atrisināt šo problēmu.

Droši varat pieteikties uz individuālo nodarbību zvanot pa telefonu 29390650 vai rakstot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Nodarbības notiek Krasta iela 52 un Stirnu iela 26.

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/