Atpakaļ

Sunim aizcietējums: kā pamanīt un kā rīkoties?

Kas izraisa aizcietējuma veidošanos, kā rīkoties, ja suni piemeklējusi šī nepatīkamā problēma un kā to laikus pamanīt – par to visu šajā rakstā!

Lai gan biežāk suņu saimniekiem nākas saskarties ar tādām gremošanas sistēmas kaitēm kā caureja vai vemšana, tomēr arī aizcietējumi ir gana bieži izplatīta problēma. Ilgstošs aizcietējums dzīvniekam izraisa diskomfortu un sāpes un var radīt nopietnas veselības problēmas. Turklāt, ja sunim aizcietējums veidojas regulāri, noteikti nepieciešama veterinārārsta konsultācija, lai noskaidrotu problēmas iemeslu. 

 

Kāpēc sunim veidojas aizcietējums? 

Sunim aizcietējums var veidoties dažādu faktoru ietekmē un grūti noteikt konkrētas suņu šķirnes, kurām ir lielāka nosliece uz aizcietējumu veidošanos. Problēmas ar nokārtošanos visbiežāk izraisa suņa uzturs. Galvenokārt aizcietējumus izraisa kauli, kas, kā uzsver veterinārārsti, nav suņa gremošanas sistēmai piemērota barība. Jēlu kaulu asās šķautnes ne tikai traucē gremošanas trakta darbībai, bet var savainot arī gremošanas trakta gļotādu. Savukārt vārītus kaulus dzīvniekam ir vieglāk sakošļāt un zarnās uzkrājoties, tie var izveidot dzīvībai bīstamus nosprostojumus. 

 

Tāpat aizcietējumu var izraisīt arī dzīvniekam nepiemērota suņu barība, kuras sastāvā ir pārāk mazs šķiedrvielu daudzums, turklāt svarīgi sekot līdzi arī tam, lai dzīvniekam vienmēr ir pieejamas tīrs dzeramais ūdens. Ja suns saēdas lielu daudzumu sausās barības un tam nav iespēja kārtīgi padzerties, arī tas sekmē gremošanas darbības traucējumus. 

Aizcietējumu var izraisīt arī svešķermeņu norīšana, piemēram, koksne, zeme, atkritumi, kāda maza rotaļlieta vai mīkstās rotaļlietas detaļa. Svešķermeņu norīšana visbiežāk notiek pastaigājoties, tāpēc īpaši svarīgi sekot līdzi dzīvnieka uzvedībai pastaigas laikā. 

 

Arī dažādas kuņģa – zarnu trakta slimības vai aptaukošanās var būt aizcietējumus veicinošs faktors. Sunim aizcietējumu var provocēt arī sāpes tūpļa apvidū, savainojumi, anāla dziedzera iekaisums un citas kaites. Problēmas ar defekāciju var parādīties arī pēc audzējiem, prostatas slimībām, iegurņa lūzumiem vai muguras problēmām. 

 

Daļa saimnieku novērojuši arī to, ka problēmas nokāroties sunim var izraisīt arī sveša, nepazīstama vide. Piemēram, dodoties atvaļinājumā suns tiek aizvests pieskatīšanai citās mājās vai suņu viesnīcā. Četrkājainajam draugam jānodrošina arī regulāras fiziskās aktivitātes, jo arī mazkustīgs dzīvesveids var veicināt aizcietējumu veidošanos. Arī suņu senioru saimniekiem jārēķinās, ka sasniedzot vecumdienas, sunim problēmas ar defekāciju var veidoties biežāk, tāpēc īpaši jāseko līdzi dzīvnieka uzturam.

 

Kādas ir aizcietējuma pazīmes? 

Ja suns nokārtojas aptuveni 2 reizes dienā, tad to var uzskatīt par normālu, veselīgu vēdera izeju. Atkarībā no situācijas, dzīvnieks dažkārt var nokārtoties arī biežāk vai retāk, tāpēc suņa saimniekam jāseko līdzi dzīvnieka vēdera izejai un jāpievērš uzmanība arī fekāliju konsistencei. Ja dzīvnieks nav nokārtojies vairākas dienas, kļūst apātisks un atsakās ēst, noteikti jāapmeklē veterinārā klīnika. 

 

Par aizcietējumu var liecināt: 

  • ilgstoša un saspringta vēlme nokārtoties, kas dzīvniekam redzami izraisa diskomfortu un sāpes, suns nokārtojoties smilkst; 

  • sausas, cietas fekālijas pavisam nelielā daudzumā; 

  • ciets, sāpīgs, uzpūsts vēders; 

  • suns kļūst apātisks, mazkustīgs, atsakās ēst; 

  • vemšana;  

  • asinis vai gļotas izkārnījumos. 

 

Kā rīkoties, ja sunim ir aizcietējums? 

Pirmkārt, ja sunim aizcietējums ir jau vairākas dienas, dzīvniekam draud nopietna atūdeņošanās, tāpēc steidzami jāapmeklē veterinārā klīnika, kur sunim nozīmēs atbilstošu terapiju. Gadījumos, kad dzīvnieks norijis kādu svešķermeni un izveidojies zarnu nosprostojums, veterinārārsts var lemt par ķirurģiskas manipulācijas nepieciešamību.

 

Dzīvniekam var palīdzēt arī ar veterinārajā aptiekā nopērkami medikamenti un speciālas klizmas, taču šādus līdzekļus var nozīmēt tikai veterinārārsts. Bez konsultēšanās ar vetārstu, saimnieks savam mīlulim var kaitēt. Dažkārt palīdzēt var arī vazelīneļļa, ko var pievienot dzīvnieka uzturam. 

 

Lai novērstu turpmāku aizcietējumu veidošanos, svarīgi sekot līdzi sava mīluļa uzturam un režīmam. Dažkārt veterinārārsts var nozīmēt arī speciālu, diētisku barību. Saimniekam jāpiedomā, lai dzīvnieks ar barību uzņemtu vairāk šķiedrvielas un barība būtu viegli sagremojama, kas veicinās veselīgu vēdera izeju. 

 

  • Suņu saimnieki arvien biežāk saviem mīluļiem izvēlas holistisko suņu barību. Holistiskā barība suņiem ir īpaši viegli sagremojama un izgatavota tikai no augstvērtīgām sastāvdaļām. Tās sastāvā ir kvalitatīva gaļa, kā arī augļi, dārzeņi un garšaugi, kas apgādā dzīvnieku ar vērtīgajām minerālvielām un vitamīniem, kā arī sastāvdaļās, kas veicina veselīgu suņu gremošanas trakta darbību. 

 

Tāpat svarīgi sekot līdzi tam, lai dzīvnieks katru dienu kustētos. Regulāras pastaigas, fiziskās aktivitātes un rotaļas brīvā dabā mazina aptaukošanos, līdz ar to mazinās arī aizcietējumu risks.

 

 

Dino Zoo – viss tava mīluļa veselībai! 

Sunim aizcietējums? Apmeklē tuvāko Dino Zoo veterināro klīniku vai veterināro aptieku! Dodies uz Dino Zoo Pasaule, Rīgā, Krasta ielā 52, kur vienuviet suņu saimniekiem un viņu mīluļiem pieejama Dino Zoo Suņu skola, Dino Zoo kaķu un suņu frizētava, Dino Zoo veterinārā klīnika un vetaptieka. Savukārt zoo preces savam mājdzīvniekam iegādājies plašākajā zoo veikalā – Dino Zoo! Ienāc dinozoopasaule.lv un uzzini vairāk!

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Suņu izstādes

Sveiki kad notiek suņu iztādes kur var to redzēt? Vai ieeja ir jebkuram un bezmaksas? Un vai ir grauzēju iztādes? Paldies jau iepriekš patrīcija!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Izstādes notiek brīvdienās Krasta iela 52. Pārsvarā tās ir suņu izstādes. Bet dažreiz gadā notiek arī kaķu izstādes.

Pasākumu sarakstu var redzēt:

https://dinozoopasaule.lv/lv/kalendars

Vai pēc sterilizācijas ir iespēja ka niknums samazinās?

Labdien! Mums ir 2g veca vidusāzijas aitu suņa meitene, ļoti nikna. Vai pēc sterilizācijas ir iespēja ka niknums samazinās?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pēc sterilizācijas suns var kļūt mierīgāks. Bet būtiski rakstura īpatnības nemainīsies.

Bernes ganu suņa svars

Sveicināti! Bernes ganu suņa meitene ir 3 mēnešus un trīs nedēļas veca, sver 16kg. vai tas ir pietiekams svars, jo bažas rada sajūta, ka vienmēr ir izsalkusi? barojam 3x dienā jauktā ēdināšana - putra, kefīrs, gaļa, kartupeļi, biezpiens, vakaros sausa barība. labprat ēd augļus un darzeņus. Paldies! Ar cieņu, Digna

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Neredzot suni, grūti atbildēt uz šo jautājumu. Pakonsultējaties pie sava audzētāja vai arī ar veterinārārstu :)

Amerikāņu akitas kucēns. Kas man būtu jādara šeit latvijā, lai varētu vest uz izstādēm un pārot? No audzētavas ir visi dokumenti.

Labdien! Iegādājāmies amerikāņu akitas kucēnu? Ungārijas audzētavā ( latvijā, bai tuvāk neatradām) , kucēns ir ar ciltsrakstiem. Kas man būtu jādara šeit latvijā, lai varētu vest uz izstādēm un pārot? No audzētavas ir visi dokumenti.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labrīt!

Šājā jautājumā Jūs var konsultēt Jūsu audzētājs. Dokumentos ir norādīta informācija no kuras organizācijas un kluba ir Jūsu suns. Attiecīgī tieši šajā organizācija Jūs varat turpināt vaislas darbu.

sunim parazīti

Labdien. Manam kucēnam šobrīd 4 mēneši. Pēc vizītes pie vet. darījām visu kā ieteica. Lietoja pettārpu zāles NexGard spektra. Gan iekšējiem, gan ārējiem parazītiem. Un sunin pēc nepilna mēneša bija cērmes. Daudz. Kā tas iespējams? Kucēns regulāri bija attārpots un nebija vēl pagājis pat menesis kādas 3ned. tikai no tabletes došanas. Sunim pēc tabletes nebija ne vemšanas, ne caurejas. Jautājums ir šāds. Kā man pareizi attarpot suni, cik bieži? Lai tas neapdraudētu mājiniekus, ģimenē aug arī bērni. Cik ilgi darbojas pret parazītu zāles.? Paldies par atbildi.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kucēni līdz 6 mēnešu vecumam ir jāattārpo 1 x mēnesi. Ja ir invāzija, tad pēc pirmās attārpošanas reizes atkārtoti attārpo pēc 2 nedēļām. ja mājās ir citi dzīvnieki, tad vienlaicīgi nepieciešams attārpot visus dzīvniekus. 

ja dzīvniekam pēc attārpošanas parādījās cērmes, tad attiecīgi , parazītu invāzija ir bijusi jau pirms tam un pēc vienreizējas attārpošanas nav iespējams atbrīvoties no visām cērmēm.

 Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Ceļošana kopā ar suni.

Plānojas ceļojums uz Ameriku kopā ar vidēja izmēra ,2 gadus jaunu sunīti,vēlējos zināt kas ir nepieciešams, lai varētu šķērsot robežu un visu pārējo, kāda pase ,vakcinācijas apliecība?Varbūt varat pastāstīt visu kārtīgi, kā vajag ,lai varētu bez problēmām aizceļot?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien. Katrai valstij ir savi noteiktie likumi kas ir nepieciešami ceļojot kopā ar savu mīluli. Ieteiktu sazināties ar PVD (Pārtikas un veterināro dienestu), lai saprastu kādas rīcības ir jāveic Jūsu gadijumā. Tad ar uzzināto informāciju nāktu pie veterinārārsta uz vizīti pirms izbraukšanas, lai veiktu visas nepieciešamās darbības. 

хотел бы поинтересоваться,есть ли у вас занятия в городе Лиепая?

Здравствуйте,хотел бы поинтересоваться,есть ли у вас занятия в городе Лиепая?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Нет, только Рига.

Bailīgs suns. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Sveiki! Jautājums. Gandrīz pirms 2 gadiem es uz ielas atradu kucēnu. Cilvēki un bērni viņu mocīja/sita. Bet tagad mums ir problēma, viņš atsakās iziet ārpus mājas teritorijas, vīriešu un bērnu redzeslokā rodas nesaturēšana un čīkstēšana. Mēģināju maigi runāt, dot kārumus, novērst uzmanību spēlējoties, bet viņš skrien mājās un čīkst, nomierinās tikai tad, ja apskauj un sauc vārdā. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Uzlabot šo situāciju protams ka var. Galvenais sākt pareizi un secīgi strādāt. Iespējams kādu laiku būs jālieto arī mierinājuma zāles.

Pieteikties nodarbībai vai konsultācijai ir iespējams pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv.

Sunim veidojums uz purna

Labdien! Es vēlos uzdot jautājumu par savu 12 gadus veco Ķīnas cekulaino suņi Leniju. Lenijam ir dažādas alerģijas un veselības problēmas, kā jau vecam šķirnes sunim. Lenijam ir alerģija pret vistu, graudaugiem, ( izņemot rīsus un putraimus). Jā viņš ēd kādu no šiem produktiem viņam tek ausis, paliek sarkanās ciskas. Vēl Lenijas ir neliela bruka abos sānos. Viņš ēd dārzeņus un augļus ( gurķus, tomātus, kāpostus, zemenes, persikus u.t.t ). Šodien pamanīju, kā viņam uz purniņa ir tāda kā pumpa. Itkā, jā piespiež tad viņam nesāp. Pumpa vizuāli izskatās, kā ādas pacēlums. Es gribētu zināt vai tas ir bīstami? Varbūt tas pāriet pats no sevis, vai arī ir jāved pie veterinārārsta? Pievienoju fotogrāfiju. Tur gan īsti nevar pumpu redzēt, tāpēc to apvilktu. Jau iepriekš liels paldies par veltīto laiku, un protams atbildi! :)

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

bildē īsti nevar saprast un attālināti nav iespējams novērtēt veidojumu. Sirdsmieram ieteiktu tomēr labāk dzīvnieku atrādīt veterinārārstam. 

Ja vēlaties pieteiktires uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Labdien! Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Viss ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Suņa raksturs, vide kur viņš dzīvoja, vide kur viņš dzīvos, laiks ko Jūs varēsiet veltīt sunim ( socializācija, apmācība). Globāli nekas nav nokavēts. Bet šis tas jau ir iemācīts un iespējams ka kaut kas būs jālabo.