Atpakaļ

Produkti Tavā mājā, kas bīstami suņa veselībai

Rūpējoties par suni, ir ļoti svarīgi laikus novērst dzīvniekam potenciāli bīstamus apstākļus, ar ko tas var saskarties ne tikai ārpus mājas, bet arī ierastajā vidē. Vairāk par pārtikas produktiem, telpaugiem un citām suņiem bīstamām lietām stāsta Dino Zoo Klīnikas vadītāja, veterinārārste Kristīne Dumpe.

Dzīvniekiem toksisko augu un produktu saraksts, kas atrodams mājsaimniecībās, ir gana garš. No pārtikas produktiem šai kontekstā jāmin šokolādi, rozīnes, vīnogas, sīpolus, ķiplokus un medikamentus, kas paredzēti cilvēkiem, kā arī tabaku un augu izcelsmes saldinātāju ksilitolu. Kā uzsver Kristīne, šo sarakstu varētu turpināt vēl un vēl. “Dzīvniekus nekādā gadījumā nedrīkst ārstēt ar medikamentiem, kas paredzēti cilvēkiem. Tieši medikamenti ir biežs to saindēšanās iemesls. Dažas to sastāvā iekļautās vielas mājdzīvniekiem var izraisīt nāvi. Savukārt, runājot par pārtikas produktiem, nav teikts, ka, saskaroties ar kādu no tiem, dzīvnieks noteikti saindēsies, jo viss atkarīgs no uzņemtā produkta daudzuma un dzīvnieka izmēra, kā arī katra individuāla organisma reakcijas. Taču, lai izvairītos no nepatīkamiem momentiem, pirms mājdzīvnieka iegādes ieteicams pašiem rūpīgi izpētīt, kādi produkti var būt bīstami mājdzīvniekiem, vai arī konsultēties par šo tēmu ar veterinārārstu. Daži no šiem produktiem var izraisīt pat letālu iznākumu, savukārt citi var nebūt toksiski, bet, piemēram, radīt gremošanas trakta nosprostošanos, ja dzīvnieks tos apēd – tie ir kauli, avokado kauliņi, košļājamā gumija un citi produkti,” stāsta Kristīne.

“Tāpat jāuzmanās no neēdamiem priekšmetiem, jo dzīvnieki bieži mēdz ēst arī tos, kā arī jāpievērš uzmanība istabas augiem un grieztiem ziediem. Saraksts ar dzīvniekiem toksiskajiem augiem ir ļoti garš, turklāt  daži augi  ir indīgi gan suņiem, gan kaķiem. Piemēram, lilijas ir indīgas kaķiem,  bet var būt bīstamas arī suņiem. Šie augi izraisa nopietnus nieru bojājumus, kā rezultātā var izveidoties nieru mazspēja un pat dzīvnieka nāve. Tāpat jāpiemin tulpes, narcises, maijpuķītes un hiacintes, kā arī istabas augi – dracēna, dīfenbahija, hortenzija un petūnija. Ne visi šie augi apdraud dzīvnieka dzīvību, taču var izraisīt nopietnu saindēšanos un ilstošas veselības problēmas. Turklāt bīstamas var būt ne tikai visas augu daļas, bet arī ūdens, kurā stāv ziedi. Ne vienmēr dzīvniekam augs ir jāgrauž vai jānorij, dažreiz pietiek ar nelielu toksiskā auga devu – ziedputekšņiem uz apmatojuma, ko dzīvnieks apēd, sevi apkopjot.”
Galvenās pazīmes, kas liecina, ka dzīvnieks ir saindējies, ir siekalošanās, vemšana, krampji, kustību koordinācijas traucējumi un caureja. Dzīvniekam pa muti var izdalīties putas, būt paaugstināta vai pazemināta ķermeņa temperatūra.  “Ja novērojat šādas pazīmes un dzīvnieks ir saindējies, nekavējoties jādodas uz veterināro ambulanci, lai veterinārarsts varētu sniegt pirmo neatliekamo palīdzību. Mājas apstākļos dzīvniekam palīdzēt būs teju vai neiespējami,” uzsver Kristīne.

Lai gan vairums pārtikas produktu mājdzīvniekiem nav nāvējoši bīstami, jāpatur prātā, ka, lai mīluļi būtu veseli un dzīvespriecīgi, tie noteikti ir jābaro ar dzīvniekiem  paredzētu, svaigu un kvalitatīvu barību. “Bieži vien cilvēki, ļaunu negribēdami, nodara kaitējumu savam mīlulim, barojot to ar produktiem, kas nav piemēroti dzīvniekam. Jāatceras, ka suņa un kaķa organisms nav spējīgs pārstrādāt produktus, ko uzturā lieto cilvēks. Lielākā daļa cilvēku zina, ka dzīvniekiem nedrīkst dot saldumus un šokolāde suņiem ir toksiska, jo var radīt nopietnus veselības traucējumus. Tāpat jāpatur prātā arī tas, ka liels cukura daudzums dzīvniekam, tapat kā cilvēkam, var izraisīt aptaukošanos, cukura diabētu un zobu bojāšanos. Līdzīgi ir arī ar sāļiem produktiem, kas ir, piemēram, siers, desa, kūpināti produkti, trekni ēdieni un čipsi. Ja suns apēdīs šos produktus lielā daudzumā vai arī lietos tos uzturā regulāri, dzīvniekam būs pastiprinātas slāpes un patiprināta urinācija, kā arī ar laiku var izveidoties iekšējo orgānu – aknu, aizkuņģa dziedzera, nieru darbības traucējumi,” skaidro Kristīne, piebilstot, ka arī pārpalikumi no cilvēku galda, piemēram, gaļa un zupas, nav piemēroti dzīvnieku uzturā, jo sāls un garšvielu daudzums, ka arī pievienotie ķiploki un sīpoli ir tiem kaitīgi. “Sīpolus svaigā vai termiski apstrādātā veidā nedrīkst dot dzīvniekiem pat mazās devās. Sīpoli iznīcina dzīvnieka sarkanos asins ķermenīšus – eritrocītus un izraisa anēmiju, kā rezultātā dzīvniekam parādīsies vājums, apātija, apetītes trūkums, vemšana. Noteikti no dzīvnieku ēdienkartes vajadzētu izskaust arī vārītus kaulus, jo pēc termiskas apstrādes kauli kļūst trausli, kas dzīvniekam var būt bīstami – tie var sablīvēties gremošanas traktā, izraisot nosprostojumu. Turklāt vārītiem kauliem praktiski nav arī uzturvērtības. Pirms piedāvāt mīlulim  ēdienu no cilvēku galda noteikti ieteicams pakonsultēties ar veterinārārstu par to, ko drīkst un ko nedrīkst dot dzīvniekam, kā arī kādā daudzumā.  Noteikti jāpastāsta veterinārārstam, ja dzīvniekam ir kādas veselības problēmas – alerģijas, cukura diabēts.”

Ja Tavs mīlulis ir apēdis nevēlamus produktus un viņa pašsajūta ir pasliktinājusies, aicinām sazināties ar Dino Zoo klīnikas speciālistiem par iespējamo veterinārārsta vizīti 67327923 vai klinika@dinozoo.lv.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Bailīgs suns. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Sveiki! Jautājums. Gandrīz pirms 2 gadiem es uz ielas atradu kucēnu. Cilvēki un bērni viņu mocīja/sita. Bet tagad mums ir problēma, viņš atsakās iziet ārpus mājas teritorijas, vīriešu un bērnu redzeslokā rodas nesaturēšana un čīkstēšana. Mēģināju maigi runāt, dot kārumus, novērst uzmanību spēlējoties, bet viņš skrien mājās un čīkst, nomierinās tikai tad, ja apskauj un sauc vārdā. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Uzlabot šo situāciju protams ka var. Galvenais sākt pareizi un secīgi strādāt. Iespējams kādu laiku būs jālieto arī mierinājuma zāles.

Pieteikties nodarbībai vai konsultācijai ir iespējams pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv.

Sunim veidojums uz purna

Labdien! Es vēlos uzdot jautājumu par savu 12 gadus veco Ķīnas cekulaino suņi Leniju. Lenijam ir dažādas alerģijas un veselības problēmas, kā jau vecam šķirnes sunim. Lenijam ir alerģija pret vistu, graudaugiem, ( izņemot rīsus un putraimus). Jā viņš ēd kādu no šiem produktiem viņam tek ausis, paliek sarkanās ciskas. Vēl Lenijas ir neliela bruka abos sānos. Viņš ēd dārzeņus un augļus ( gurķus, tomātus, kāpostus, zemenes, persikus u.t.t ). Šodien pamanīju, kā viņam uz purniņa ir tāda kā pumpa. Itkā, jā piespiež tad viņam nesāp. Pumpa vizuāli izskatās, kā ādas pacēlums. Es gribētu zināt vai tas ir bīstami? Varbūt tas pāriet pats no sevis, vai arī ir jāved pie veterinārārsta? Pievienoju fotogrāfiju. Tur gan īsti nevar pumpu redzēt, tāpēc to apvilktu. Jau iepriekš liels paldies par veltīto laiku, un protams atbildi! :)

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

bildē īsti nevar saprast un attālināti nav iespējams novērtēt veidojumu. Sirdsmieram ieteiktu tomēr labāk dzīvnieku atrādīt veterinārārstam. 

Ja vēlaties pieteiktires uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Labdien! Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Viss ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Suņa raksturs, vide kur viņš dzīvoja, vide kur viņš dzīvos, laiks ko Jūs varēsiet veltīt sunim ( socializācija, apmācība). Globāli nekas nav nokavēts. Bet šis tas jau ir iemācīts un iespējams ka kaut kas būs jālabo.

Spare parts for travel cage

Hi I am looking for spare parts for my dogs travel cage before Friday. I need the screws and the clips that connect the top with the bottom part of the cage and its a bracco eco no 6 type. Is there any available? Thanks

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Good morning!

We have not spare parts for dogs travel box.

Suns baidās kāpt bagažniekā

Добрый день, наша собака (6 лет, помесь лабрадора и овчарки) всегда очень любила кататься в багажнике нашей машины, но теперь она на отрез отказывается залезать в багажник, будто боиться его как огня. Мы не можем понять с чем это связано.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas nozīme ka sunim bija negatīva pieredze braucot vai kāpjot iekšā bagažniekā. Pārbaudiet vai viss ir kārtībā ar kājam un muguru. 

ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Sveiki, paņēmām no patversmes 5g vecu suņu meitenīti, ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas varētu būt atšķirtības sindroms. Ar sunīti noteikti ir jāstrādā. Tā kā visi suņi ir dažādi labāk pierakstīties pie kinologa uz konsultāciju. 

Pieteikties var pa telefonu 29390560 vai sūtot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Sunīte nevēlās nekur iet divatā ar draugu, un ir problēmas pastaigas laikā.

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Dzīvojam ar draugu divatā, sunīte pie manis ir pieradusi, nāk visur līdzi, pastaigās nav problēmu, toties draugam ļauj glaudīt, mīļot, guļ blakus, taču nevēlās nekur iet divatā ar viņu, un ir problēmas pastaigas laikā. Vai kaut ko var darīt šajā situācijā?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka sunim bija slikta pieredzē vai vispār nav bijusi saskarsme ar vīriešu dzimtas pārstāvjiem, tāpēc viņa neuzticās un negrib sadarboties. Jā, noteikti situāciju var labot. Kopīgas pastaigas un āpmācība palīdzēs nodibināt kontaktu ar suni. Galvenais strādāt ar suni regulāri, secīgi un mierīgi.

Kā mācīt/trenēt suni, ja viņam apbalvojuma vietā gardums neder?

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Viņai nekad dzīvē nav doti gardumi, arī ēst viņa ēd ļoti maz un neprasa pēc vēl. Kā šādā veidā viņu mācīt/trenēt, ja viņai apbalvojuma vietā gardums neder?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka vēl neesat atraduši īsto garšīgāko tieši Jūsu sunim gardumu. Bet ja tiešām pilnīgi nekas neinteresē, tād izmantojiet to pašu barību, ar kuru barojiet ikdienā. Bet ir daži nosacījumi. Barībai nav jāstāv sunim pieejamā vietā. Ja barība stāv visu laiku, tad suns nebūs motivēts darīt kaut ko. Tātad pabarojiet no rīta un vakarā. Ja suns neēd, bļodu novācam. Ja sunim vispār ir slikta apetīte, tād noteikti pārbaudiet veselības stāvokli. Ja suns negrib kārums vai negrib strādāt par kārumiem vai sauso barību, tād ņemam barību, piedāvājam no rokas un strādājam. Barību no bļodas nepiedāvājam. Visu dienas normu vai daļu no tās izbarojam no rokas par kaut ko.

Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Labdien! Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Dino Zoo Grāmata drīz būs pieejama arī drukātā veidā.

To klients varēs saņemt bezmaksas Dino Zoo veikalā sākot jūnija vidū.
 

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

 

Обратитесь в ветеринарную клинику. Там собаке окажут помощь. Записаться на визит можно по тел.67 327 923