Atpakaļ

Produkti Tavā mājā, kas bīstami suņa veselībai

Rūpējoties par suni, ir ļoti svarīgi laikus novērst dzīvniekam potenciāli bīstamus apstākļus, ar ko tas var saskarties ne tikai ārpus mājas, bet arī ierastajā vidē. Vairāk par pārtikas produktiem, telpaugiem un citām suņiem bīstamām lietām stāsta Dino Zoo Klīnikas vadītāja, veterinārārste Kristīne Dumpe.

Dzīvniekiem toksisko augu un produktu saraksts, kas atrodams mājsaimniecībās, ir gana garš. No pārtikas produktiem šai kontekstā jāmin šokolādi, rozīnes, vīnogas, sīpolus, ķiplokus un medikamentus, kas paredzēti cilvēkiem, kā arī tabaku un augu izcelsmes saldinātāju ksilitolu. Kā uzsver Kristīne, šo sarakstu varētu turpināt vēl un vēl. “Dzīvniekus nekādā gadījumā nedrīkst ārstēt ar medikamentiem, kas paredzēti cilvēkiem. Tieši medikamenti ir biežs to saindēšanās iemesls. Dažas to sastāvā iekļautās vielas mājdzīvniekiem var izraisīt nāvi. Savukārt, runājot par pārtikas produktiem, nav teikts, ka, saskaroties ar kādu no tiem, dzīvnieks noteikti saindēsies, jo viss atkarīgs no uzņemtā produkta daudzuma un dzīvnieka izmēra, kā arī katra individuāla organisma reakcijas. Taču, lai izvairītos no nepatīkamiem momentiem, pirms mājdzīvnieka iegādes ieteicams pašiem rūpīgi izpētīt, kādi produkti var būt bīstami mājdzīvniekiem, vai arī konsultēties par šo tēmu ar veterinārārstu. Daži no šiem produktiem var izraisīt pat letālu iznākumu, savukārt citi var nebūt toksiski, bet, piemēram, radīt gremošanas trakta nosprostošanos, ja dzīvnieks tos apēd – tie ir kauli, avokado kauliņi, košļājamā gumija un citi produkti,” stāsta Kristīne.

“Tāpat jāuzmanās no neēdamiem priekšmetiem, jo dzīvnieki bieži mēdz ēst arī tos, kā arī jāpievērš uzmanība istabas augiem un grieztiem ziediem. Saraksts ar dzīvniekiem toksiskajiem augiem ir ļoti garš, turklāt  daži augi  ir indīgi gan suņiem, gan kaķiem. Piemēram, lilijas ir indīgas kaķiem,  bet var būt bīstamas arī suņiem. Šie augi izraisa nopietnus nieru bojājumus, kā rezultātā var izveidoties nieru mazspēja un pat dzīvnieka nāve. Tāpat jāpiemin tulpes, narcises, maijpuķītes un hiacintes, kā arī istabas augi – dracēna, dīfenbahija, hortenzija un petūnija. Ne visi šie augi apdraud dzīvnieka dzīvību, taču var izraisīt nopietnu saindēšanos un ilstošas veselības problēmas. Turklāt bīstamas var būt ne tikai visas augu daļas, bet arī ūdens, kurā stāv ziedi. Ne vienmēr dzīvniekam augs ir jāgrauž vai jānorij, dažreiz pietiek ar nelielu toksiskā auga devu – ziedputekšņiem uz apmatojuma, ko dzīvnieks apēd, sevi apkopjot.”
Galvenās pazīmes, kas liecina, ka dzīvnieks ir saindējies, ir siekalošanās, vemšana, krampji, kustību koordinācijas traucējumi un caureja. Dzīvniekam pa muti var izdalīties putas, būt paaugstināta vai pazemināta ķermeņa temperatūra.  “Ja novērojat šādas pazīmes un dzīvnieks ir saindējies, nekavējoties jādodas uz veterināro ambulanci, lai veterinārarsts varētu sniegt pirmo neatliekamo palīdzību. Mājas apstākļos dzīvniekam palīdzēt būs teju vai neiespējami,” uzsver Kristīne.

Lai gan vairums pārtikas produktu mājdzīvniekiem nav nāvējoši bīstami, jāpatur prātā, ka, lai mīluļi būtu veseli un dzīvespriecīgi, tie noteikti ir jābaro ar dzīvniekiem  paredzētu, svaigu un kvalitatīvu barību. “Bieži vien cilvēki, ļaunu negribēdami, nodara kaitējumu savam mīlulim, barojot to ar produktiem, kas nav piemēroti dzīvniekam. Jāatceras, ka suņa un kaķa organisms nav spējīgs pārstrādāt produktus, ko uzturā lieto cilvēks. Lielākā daļa cilvēku zina, ka dzīvniekiem nedrīkst dot saldumus un šokolāde suņiem ir toksiska, jo var radīt nopietnus veselības traucējumus. Tāpat jāpatur prātā arī tas, ka liels cukura daudzums dzīvniekam, tapat kā cilvēkam, var izraisīt aptaukošanos, cukura diabētu un zobu bojāšanos. Līdzīgi ir arī ar sāļiem produktiem, kas ir, piemēram, siers, desa, kūpināti produkti, trekni ēdieni un čipsi. Ja suns apēdīs šos produktus lielā daudzumā vai arī lietos tos uzturā regulāri, dzīvniekam būs pastiprinātas slāpes un patiprināta urinācija, kā arī ar laiku var izveidoties iekšējo orgānu – aknu, aizkuņģa dziedzera, nieru darbības traucējumi,” skaidro Kristīne, piebilstot, ka arī pārpalikumi no cilvēku galda, piemēram, gaļa un zupas, nav piemēroti dzīvnieku uzturā, jo sāls un garšvielu daudzums, ka arī pievienotie ķiploki un sīpoli ir tiem kaitīgi. “Sīpolus svaigā vai termiski apstrādātā veidā nedrīkst dot dzīvniekiem pat mazās devās. Sīpoli iznīcina dzīvnieka sarkanos asins ķermenīšus – eritrocītus un izraisa anēmiju, kā rezultātā dzīvniekam parādīsies vājums, apātija, apetītes trūkums, vemšana. Noteikti no dzīvnieku ēdienkartes vajadzētu izskaust arī vārītus kaulus, jo pēc termiskas apstrādes kauli kļūst trausli, kas dzīvniekam var būt bīstami – tie var sablīvēties gremošanas traktā, izraisot nosprostojumu. Turklāt vārītiem kauliem praktiski nav arī uzturvērtības. Pirms piedāvāt mīlulim  ēdienu no cilvēku galda noteikti ieteicams pakonsultēties ar veterinārārstu par to, ko drīkst un ko nedrīkst dot dzīvniekam, kā arī kādā daudzumā.  Noteikti jāpastāsta veterinārārstam, ja dzīvniekam ir kādas veselības problēmas – alerģijas, cukura diabēts.”

Ja Tavs mīlulis ir apēdis nevēlamus produktus un viņa pašsajūta ir pasliktinājusies, aicinām sazināties ar Dino Zoo klīnikas speciālistiem par iespējamo veterinārārsta vizīti 67327923 vai klinika@dinozoo.lv.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/

 

 

 

 

 

 

Kucēns čurā mājās

Mūsu kavalierītim ir 4,5 mēneši. Vārdu "pačurā" saprot, bet tikai to nedara pastaigās, bet tiklīdz kā ienāk atpakaļ dzīvoklī. Pēc nakts uzreiz ģērbjos un ņemu pavadu, lai ietu ārā, bet mazais jau paspēj pačurāt uz grīdas. Kā iemācīt, varbūt vajag kādu zoopsihologu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir normāli :) Mēģiniet pēc iespējas ātrāk iznest viņu ārā pēc miega, ēšanas un spēlēšanas. Vediet viņu ārā pa dienu ik pēc 2-3 stundam, ja ir tāda iespēja.

zobārsts sunim

Labdien! Čivauvai pēc zobārsta un narkozes jau trešo nedeļu ir apgrūtināta elpošana. Rij skaļi siekalas un šķauda, klepo, krāc. It kā deguns arī ciet. Un paliek arvien sliktāk. It sevišķi naktīs grūti. Kas tas varētu but un ko darīt šajā situācijā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

ja sunim pēc narkozes ir diskomforts , Jums jāsazinās ar veterinārārstu, kas sunim veica zobu tīrīšanu un to vajadzēja jau darīt laicīgi, negaidot trīs nedēļas. Katram dzīvniekam ir individuāla reakcija uz narkozi un arī pēc mutes dobuma sanācijas procedūras var būt komplikācijas.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку, на неделю. Усыпить не хочу. Порода Папильон, слепой, глухой, аппетит хороший, много пьёт, целый день в лежанке. Туалет делает на салфетке. Если можно привозить к вам на время отъезда, то какая цена в сутки?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Мы не предоставляем подобную услугу. Обратитесь в клинику с круглосуточным стационаром, либо в гостиницу для собак.

Kucēns čurā dīvānā

Labdien! Kādēļ suns pēkšņi nokārtojas dīvānā? Mums ir 6 mēnešus vecs kucēns, kuru radinam iet nokārtoties ārā - dažreiz vēl gadās ķibeles mājās, tomēr pārsvarā jau izdodas nokārtoties ārā. Nokārtoties ejam vismaz ik pa 3h, tomēr pēdējās divas reizes suns starp pastaigām ir piečurājis dīvānu. Par negadījumiem mājās nekad neesam situši, bļāvuši uz viņu utt., arī nekādas lielas pārmaiņas nav notikušas un viņa ikdiena nav mainījusies. Kāds varētu būt iemeslsšādai rīcībai un ko darīt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pārbaudiet vai sunim viss kārtībā ar veselību. Diskomforts urīnceļos arī var izraisīt šādu veselību.

franču buldogs

Добрый день. Как найти специалиста-консультанта по Французским бульдогам.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

mūsu klīnikas speciālisti strādā arī ar franču buldogiem. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Sunim iesūkusies ērce

Pirms četriem gadiem iesūkusies ērce virs acs,laikus nepamanījām un ērce bija jau pamatīgi piesūkusies,kā suns pakasija ar kāju un ērce izkrita,unpēc tam pēc dažām dienām suns nevarēja pastaigāt,jo sāpēja ,sāpēja arī tad kad pieskartos,bijām pie vetārsta un uzrakstīja lietot 7dienas antibiotikas un nesteroido pretiekaisuma līdzekļi un izārstējās,bet pagājušā gada septembrī atkal iekoda ērce un bijām pilinājuši uz skausta advantix škīdumu,bet bija pagājis vairāk kā mēnesis,un tad savēlās spalva uz krustiem un uz astes spalvai tendence noiet šaurā strīpā,uzrakstīja antibiotikas uz nedēļu un pārgāja,tagadalspalva uz krustiem mazliet savēlusies,nopirku advantix iepilināju uz skausta(3dienas),bet negrib ka pieskaras,tad sāp un smilkst.kas tā varbūt par slimību. Sunīšam10gadiir maza auguma,šķirni nezinu. Ar cieņu Gunita.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

diemžēl neapskatot dzīvnieku nav iespējams pateikt, kas viņam ir par slimību.

Jums jādodas pie veterinārārsta.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67305943

 

Ar cieņu,

DINO ZOO klīnika

Почему собака чешет уши.

Почему собака чешет уши.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Если она делает это изредка, то ничего страшного. Если же каждый день, по несколько раз в день, то лучше обратится к ветеринару.

Suns klepo

Sveiki! Suns nakti guļ uz muguras un kaut kāda brīdi itka siekalas sakrējušas sāk klepot un tālāk iet gulēt uz savas muguras. Kad ir ļoti liela fiziska slodze arī ristās un pēc tam viss pāriet . Bijām pie vetārsta doma bija par klepu pirmo reizi padzeram zāles nepārgāja otro reizi mums iedeva antibiotikas tas arī dzeram uz to brīdi viss labi bija , tagad viss atsakās no jauna . Suns jūtas labi un neliecina nekas ka viņam būtu slikti , sirdi arī izklausīja viss ok Nezinu ko darīt šinī situācija ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Neizmeklējot suni ir grūti pateikt ko darīt, taču ja antibiotiku lietošanas laikā bija uzlabojums, iespējams, ka antibiotiku kurss bija par īsu. Lai atrisinātu šo situāciju, jums jādodas pie veterinārārsta. 

Ja vēlaties pieteikties uz vizīti Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Suns nepamatoti ir palicis agresīvs

Labdien, suns nepamatoti ir palicis agresīvs nevienu nelaižot tuvumā. Parasti atrodās voljērā, bet katru dienu izlaižam paskraidīt pie mājas(piesiets pie troses un ir visu to laiku uzraudzībā). Nesen bija agresīvs tikai pret mani(cilvēku kas reizi mēnesī atbrauc ciemos), bet šodien kad saimnieki nāca tuvumā voljēram sāka rūkt. Zobus neizrāda, bet rūc un skatās ar draudošu skatienu aste ir pacelta. Kad es biju ciemos un viņš bija izlaists(pirms sāka rūkt uz saimniekiem) nelaida mani tuvu, bet kārumus no manis ņēma un no attāluma atnesa bumbu un pa lēnām sāka nākt tuvāk un tuvāk man līdz ko atļāva pat paglaudīt, bet no rīta atkal bija tik pat agresīvs.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kas ir mainījies suņa dzīvē? Cik bieži suns ir kontaktā ar cilvēku? Cik bieži un cik ilgi ar suni kāds darbojas? Vai sunim nav veselības problēmu? Jo bieži vien dzīvnieks, kurš cieš sāpes paliek agresīvs. Kā arī tas, ka suns visu laiku atrodas voljerā vai piesiets, var ietekmēt viņa psihi. Dzīvnieka vecums - pubertāte, briedums arī var ietekmēt uzvedību.