Atpakaļ

Laivošana kopā ar suni

Līdz ar vasaras sākšanos aizsākusies arī laivošanas sezona. Arvien biežāk suņu saimnieki dažādās brīvdabas aktivitātēs iesaista savu mīluli, tāpēc mēs esam apkopojuši informāciju, kas varētu noderēt, ja plāno doties laivu izbraucienā kopā ar savu suni.  

Līdz ar vasaras sākšanos aizsākusies arī laivošanas sezona. Arvien biežāk suņu saimnieki šādās brīvdabas aktivitātēs labprāt iesaista savu mīluli, tāpēc mēs esam apkopojuši informāciju, kas varētu noderēt, ja plāno šovasar doties laivu izbraucienā kopā ar savu suni. Uz jautājumiem atbild Dino Zoo Suņu skolas vadītāja, kinoloģe Tatjana Bodricka.

- Vai visu šķirņu suņi ir piemēroti laivošanai?

Manuprāt, nē. Piemēram, liela izmēra suņi aizņem laivā pat vairāk vietas nekā cilvēks, līdz ar to laivošana varētu būt apgrūtinošana. Arī ļoti aktīvi un impulsīvi suņi nebūs tie piemērotāki sabiedrotie laivu braucienā, jo viniem ir grūti nosēdēt uz vietas vairākas stundas. Tāpat arī neieteiktu laivošanas piedzīvojumā ņemt līdzi suņus seniorus un suņus, kam ir kādas veselības problēmas.

- Vai visi peldlīdzekļi ir piemēroti laivu izbraukumam kopā ar suni? Vai smailītē var ņemt līdzi suni? Vai suni ieteicams ņemt līdzi izbraukumā ar plostu?

Būtiski ņemt vērā suņa izmērus, kā arī to, vai vispār pašam sunim patiktu piedalīties šādā izbraucienā. Esmu laivojusi kopā ar diviem saviem suņiem smailītē. Mani suņi ir apmācīti un paklausīgi, kā arī vienmēr priecājas doties man jebkur līdzi, līdz ar to man ar viņiem neradās nekādas problēmsituācijas. Suņi laivā mierīgi gulēja un baudīja procesu. Arī izbraukumā ar plostu var ņemt līdzi suni, ar nosacījumu, ka suns ir valdāms un apmierināts ar šādu laika pavadīšanas veidu. Galvenais, lai suns netiek iedzīts stresā, citādi par šo kopīgo piedzīvojumu nebūsiet laimīgs ne jūs, ne pats mīlulis.

- Vai suni var sagatavot braucienam ar sup dēli?

Jā, ir iespējams sagatavot mīluļa fizisko formu. To var izdarīt apmeklējot suņu fitnesa zāli, kurā ir pieejami speciāli trenažieri balansa un līdzsvara trenēšanai. Pieredzējis kinologs pārādīs Jums vingrinājumus, ar kuru palīdzību sunim būs vieglāk uzturēties laivā vai uz plosta. Suns iemācīsies izmantot savu ķermeni, savus muskuļus pēc nepieciešamības dažādās situācijās.

- Kādam mērķim noderētu sunim piestiprināta jps izsekošanas ierīce? Vai suņa izsekošanai noder arī viedtālrunis?

Ar GPS izsekošanas ierīces palīdzību jūs vienmēr zināsiet, kur atrodas Jūsu mīlulis. Ierīces pievienošana kaklasiksnai ir īpaši noderīga, ja dodaties kopīgā pārgājienā. Suns var sabīties, aizskriet pakaļ stirnai vai kādam zaķim. Diemžēl tādos gadījumos ne vienmēr saimniekam izdodas piesaukt suni, tāpēc GPS ierīce varētu būtiski atvieglot suņa atrašanu.

- Kādam mērķim vajadzīga drošības veste? Suns taču prot peldēt. Vai drošības veste ir kā īpaši jākopj?

Suņu glābšanas vestēm ir tādas pašas funkcijas kā cilvēkiem paredzētajām. Peldveste suņiem ir nepieciešama, lai nodrošinātu papildus drošību rotaļās un apmācībās uz ūdens, kā arī laivu braucienos. Upes ar nemierīgu straumi, ūdens augi un aļģes var iedzīt suni stresā, bet veste šādos gadījumos var izglābt mīlulim dzīvību. Kā arī – vestes spilgtā krāsa ar gaismas atstarojošiem elementiem palīdzēs ātri pamanīt suni ūdenī.

- Kā suns jāsagatavo, pirms pirmoreiz kopā ar viņu kāpt laivā?

Sākumā jāiemacā suni iekāpt laivā, kura stāv krastā. Jāiemaca viņam mierīgi sēdēt vai gulēt stavošā laivā. Kad tas būs panākts, tad to pašu var mēģināt darīt uz ūdens. Jāslavē suni par jums vēlamo uzvedību. Svarīgi, lai pirmais brauciens ir īss un mierīgs, lai sunim veidojas pozitīva pieredze. Ja pirmajā laivošanas reizē suns sabīsies, tad būs ļoti grūti atkal nopelnīt viņa uzticību un pierunāt vēlreiz uz šo aktivitāti.

- Cik ilgu laiku pēc potēšanās pret ērcēm un citiem insektiem suni ieteicams ņemt laivu braucienā, kur paredzēts pastaigāties arī pa mežiem? Vai pretērču siksna ir obligāti jāliek?

Mūsdienās pieejami ļoti dažādi pretparazītu līdzekļi. Ir gan  pilieni skaustam, gan kaklasiksnas, gan arī tabletes. Iegādājoties pretparazītu līdzekļus ir jāņem vērā dažādi faktori - piemēram, ūdens iedarbība uz siksnu vai pilienu efektivitāti. Veikalos pieejamas arī tādas siksnas, kuru sastāvs var būt kaitīgs ūdens iemītniekiem, tāpēc laivošanas izbraucienos tādas labāk nelietot. Pirms pretparazītu līdzekļa iegādes, svarīgi būtu pakonsultēties ar veterinārārstu vai veterinārās aptiekas konsultantu.

- Kas sunim nepieciešams jāņem līdzi laivu braucienā? Ko darīt, ja suns krastā savaino ķepu?

Noteikti līdzi jāņem sunim atbilstoša pārtika, bļoda ūdenim un barībai, svaigs un tīrs ūdens, kārumi (noderēs suņa paslavēšanai par labu uzvedību), pavada, kaklasiksna, atstarojoša kaklasiksna vai veste (lai redzētu suni tumsā). Ieteiktu paņemt līdzi arī paklājiņu gulēšanai, lietus mēteli, potēšanas pasi, aptieciņu, dvieli un glābšanas vesti. Ja gadījumā suns ir savainojis ķepu,  jānovertē traumas nopietnību un jāsniedz pirmā palīdzība. Ja trauma ir smaga, pēc iespējas ātrāk jādodas uz veterināro klīniku.

- Vai laivu braucienā sunim jāliek kakla siksna vai iemaukti? Kāpēc? Vai suns laivā jātur pie saites? Kur saite tādā gadījumā jāpiestiprina (jo airētājam rokas ir aizņemtas)?

Var būt gadījumi, kad suns būs jāpietur, tāpēc obligāti ir jābūt kaklasiksnai – vēlams aprīkotai ar GPS un žetonu, uz kura norādīts saimnieka telefona numurs. Ja suns nav paklausīgs, tad jābūt arī pavadai.

- Vai sunim ļaut mesties peldus tieši no laivas? Ko darīt, ja suns no laivas ieveļas dziļā ūdenī? Kā suni pareizi dabūt atpakaļ laivā? Kā suni pasargāt no makšķerāķiem, kuri varētu atrasties ūdenī?

Jāiemācā suni mesties peldus tikai pēc komandas, jo tikai tad būs iespējams kontrolēt suņa darbības un uzvedību. Ja gadījumā suns ir iekritīs ūdenī, tad viņam ir jāpalīdz tikt atpakaļ laivā. Viens no variantiem - paņemot suni aiz kaklasiksnas un uz vestes esošā roktura.  Otrs variants – aizairēties līdz krastam, izkāpt ārā no laivas, sasaukt suni un iesēdināt viņu atpakaļ laivā.

- Kā rīkoties, ja laiva, kurā ir suns, apgāžas, ko glābt vispirms?

Galvenais nekrist panikā. Ja suns labi peld un ir paklausīgs, tad glābjam mantas un kontrolējam situāciju. Bet, ja nē – tad otrādi. Protams, ka svarīgi arī nepalikt bez dokumentiem un saziņas ierīcēm.

- Kas jāparedz īpaši karstā laikā? Kā laivā atvēsināt suni? Kā suņa pēdas pasargāt no apsvilināšanās pret laivas malu?

Var uztaisīt ēnu no drēbēm vai arī var nodrošināties ar speciālu, suņiem paredzētu atvēsinošo vesti vai paklājiņu, ko var atrast zooveikalā. Regulāri jāpiedāvā sunim padzerties. Ķepu drošībai iesaku iegādāties speciālu ķepu aizsargkrēmu. Tas aizsargā ķepas no karstuma un aukstuma.

- Ko laivu braucienā darīt, ja suns pamatīgi izvārtījies smiltīs?

Var paslaucīt ar dvieli, bet principā būs vien jāgaida, kamēr suņa kažoks izžūs un smiltis nobirs.

- Cik bieži suņa dēļ jāpiestāj krastā? Kā atrisināt nokārtošanos laivā? Vai suni drīkst laist uzreiz no laivas nezināmā krastā?

Vismaz reizi 3-5 stundās. Kāpjot arā no laivas sunim ir jābūt pie pavadas, jo mēs nevaram paredzēt, kas mūs var sagaidīt krastā. Tas ir gan mūsu, gan mūsu mīluļa drošībai.

- Ar ko labāk barot laivu braucienā – ar sauso vai mitro barību?

Suni ir jābaro ar tādu barību, pie kādas viņs ir pieradis, lai nebūtu pārsteigumi ar vēdera izeju.

- Ko iesākt, ja sunim laivā paliek slikti, tas vemj? Ko darīt, ja suns mežā vai krastā apēdis kaut ko nezināmu?

Ja sunim ir tendence laivā vemt, tad ieteiktu labāk atteikties no šādām aktivitātēm uz ūdens. Jo tas tomēr ir stress gan sunim, gan saimniekam. Ja suns vemj, var mēģināt viņam “piedāvāt” maisiņu, lai pec tam nebūtu jāmazgā laiva. Ja suns mežā vai krastā apēdis kaut ko nezināmu, tad obligāti jānovēro suņa veselības stāvoklis. Ja sākas caureja vai vemšana, tad steidzami jādodas uz veterināro klīniku pēc palīdzības.

- Vai sunim ieteicams nakšņot teltī kopā ar saimnieku?

Kāpēc ne! Būs abiem siltāk! Vienīgais - pastāv risks, ka pa dienu “savāktie” kukaiņi var pārrapot no suņa uz cilvēku - piemēram, tas pašas ērces.

 

Smelies iedvesmu laivošanai kopā ar savu mīluli, noskatoties LTV raidījumu "Pa straumei", kur sunenīte Urga kopā ar jauniešiem dodas piedzīvojumos, laivojot pa skaistākajām Latvijas upēm!

Urga. Pa straumei. Memele_trailer_v1 from Paēdis.lv on Vimeo.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Bailīgs suns. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Sveiki! Jautājums. Gandrīz pirms 2 gadiem es uz ielas atradu kucēnu. Cilvēki un bērni viņu mocīja/sita. Bet tagad mums ir problēma, viņš atsakās iziet ārpus mājas teritorijas, vīriešu un bērnu redzeslokā rodas nesaturēšana un čīkstēšana. Mēģināju maigi runāt, dot kārumus, novērst uzmanību spēlējoties, bet viņš skrien mājās un čīkst, nomierinās tikai tad, ja apskauj un sauc vārdā. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Uzlabot šo situāciju protams ka var. Galvenais sākt pareizi un secīgi strādāt. Iespējams kādu laiku būs jālieto arī mierinājuma zāles.

Pieteikties nodarbībai vai konsultācijai ir iespējams pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv.

Sunim veidojums uz purna

Labdien! Es vēlos uzdot jautājumu par savu 12 gadus veco Ķīnas cekulaino suņi Leniju. Lenijam ir dažādas alerģijas un veselības problēmas, kā jau vecam šķirnes sunim. Lenijam ir alerģija pret vistu, graudaugiem, ( izņemot rīsus un putraimus). Jā viņš ēd kādu no šiem produktiem viņam tek ausis, paliek sarkanās ciskas. Vēl Lenijas ir neliela bruka abos sānos. Viņš ēd dārzeņus un augļus ( gurķus, tomātus, kāpostus, zemenes, persikus u.t.t ). Šodien pamanīju, kā viņam uz purniņa ir tāda kā pumpa. Itkā, jā piespiež tad viņam nesāp. Pumpa vizuāli izskatās, kā ādas pacēlums. Es gribētu zināt vai tas ir bīstami? Varbūt tas pāriet pats no sevis, vai arī ir jāved pie veterinārārsta? Pievienoju fotogrāfiju. Tur gan īsti nevar pumpu redzēt, tāpēc to apvilktu. Jau iepriekš liels paldies par veltīto laiku, un protams atbildi! :)

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

bildē īsti nevar saprast un attālināti nav iespējams novērtēt veidojumu. Sirdsmieram ieteiktu tomēr labāk dzīvnieku atrādīt veterinārārstam. 

Ja vēlaties pieteiktires uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Labdien! Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Viss ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Suņa raksturs, vide kur viņš dzīvoja, vide kur viņš dzīvos, laiks ko Jūs varēsiet veltīt sunim ( socializācija, apmācība). Globāli nekas nav nokavēts. Bet šis tas jau ir iemācīts un iespējams ka kaut kas būs jālabo.

Spare parts for travel cage

Hi I am looking for spare parts for my dogs travel cage before Friday. I need the screws and the clips that connect the top with the bottom part of the cage and its a bracco eco no 6 type. Is there any available? Thanks

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Good morning!

We have not spare parts for dogs travel box.

Suns baidās kāpt bagažniekā

Добрый день, наша собака (6 лет, помесь лабрадора и овчарки) всегда очень любила кататься в багажнике нашей машины, но теперь она на отрез отказывается залезать в багажник, будто боиться его как огня. Мы не можем понять с чем это связано.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas nozīme ka sunim bija negatīva pieredze braucot vai kāpjot iekšā bagažniekā. Pārbaudiet vai viss ir kārtībā ar kājam un muguru. 

ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Sveiki, paņēmām no patversmes 5g vecu suņu meitenīti, ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas varētu būt atšķirtības sindroms. Ar sunīti noteikti ir jāstrādā. Tā kā visi suņi ir dažādi labāk pierakstīties pie kinologa uz konsultāciju. 

Pieteikties var pa telefonu 29390560 vai sūtot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Sunīte nevēlās nekur iet divatā ar draugu, un ir problēmas pastaigas laikā.

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Dzīvojam ar draugu divatā, sunīte pie manis ir pieradusi, nāk visur līdzi, pastaigās nav problēmu, toties draugam ļauj glaudīt, mīļot, guļ blakus, taču nevēlās nekur iet divatā ar viņu, un ir problēmas pastaigas laikā. Vai kaut ko var darīt šajā situācijā?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka sunim bija slikta pieredzē vai vispār nav bijusi saskarsme ar vīriešu dzimtas pārstāvjiem, tāpēc viņa neuzticās un negrib sadarboties. Jā, noteikti situāciju var labot. Kopīgas pastaigas un āpmācība palīdzēs nodibināt kontaktu ar suni. Galvenais strādāt ar suni regulāri, secīgi un mierīgi.

Kā mācīt/trenēt suni, ja viņam apbalvojuma vietā gardums neder?

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Viņai nekad dzīvē nav doti gardumi, arī ēst viņa ēd ļoti maz un neprasa pēc vēl. Kā šādā veidā viņu mācīt/trenēt, ja viņai apbalvojuma vietā gardums neder?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka vēl neesat atraduši īsto garšīgāko tieši Jūsu sunim gardumu. Bet ja tiešām pilnīgi nekas neinteresē, tād izmantojiet to pašu barību, ar kuru barojiet ikdienā. Bet ir daži nosacījumi. Barībai nav jāstāv sunim pieejamā vietā. Ja barība stāv visu laiku, tad suns nebūs motivēts darīt kaut ko. Tātad pabarojiet no rīta un vakarā. Ja suns neēd, bļodu novācam. Ja sunim vispār ir slikta apetīte, tād noteikti pārbaudiet veselības stāvokli. Ja suns negrib kārums vai negrib strādāt par kārumiem vai sauso barību, tād ņemam barību, piedāvājam no rokas un strādājam. Barību no bļodas nepiedāvājam. Visu dienas normu vai daļu no tās izbarojam no rokas par kaut ko.

Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Labdien! Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Dino Zoo Grāmata drīz būs pieejama arī drukātā veidā.

To klients varēs saņemt bezmaksas Dino Zoo veikalā sākot jūnija vidū.
 

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

 

Обратитесь в ветеринарную клинику. Там собаке окажут помощь. Записаться на визит можно по тел.67 327 923