Atpakaļ

Lai mīļais draugs nepazūd: GPS suņiem – lietderīga informācija

Ko darīt, lai suņa pazušanas gadījumā mīluli būtu iespējams pēc iespējas ātrāk atrast un kā darbojas suņu GPS ierīces – par to raksta turpinājumā! 

Lai cik veiksmīgas ir bijušas suņa apmācības, pat ļoti labi audzināts, paklausīgs un disciplinēts suns kādreiz var pārsteigt savu saimnieku, dodoties brīvgaitā. Tam par iemeslu var būt pēkšņs izbīlis, suns var vēlēties parotaļāties vai, ja mīlulis ir kādas medību suņu šķirnes pārstāvis, dabiskie instinkti, neatkarīgi no audzināšanas, var tomēr izrādīties stiprāki. 

Precīzu statistikas datu par to, cik plaši izplatīta ir suņu klaiņošana vai pazušana, nav. Tomēr saimnieku satrauktie ieraksti un aicinājumi pēc palīdzības sociālajos tīklos kalpo par informatīvu avotu. Aicinājumi palīdzēt atrast uzticamo ģimenes mīluli sociālajos tīklos parādās teju katru dienu un jāatzīst, ka līdzcilvēku iesaiste ir liela. Tā, protams, ir ļoti pozitīvi vērtējama tendence. Taču tas nenovērš skumjos gadījumus, kad mīlulis netiek atrasts vai tiek atrasts miris. 

Suņa pazušana saimniekam izraisa milzīgu stresu un apjukumu – ko iesākt, kur meklēt, kur vērsties pēc palīdzības. Lai mazinātu suņu klaiņošanas un pazušanas risku, talkā nāk mūsdienu tehnoloģijas. GPS suņiem ir ierīces, kuru pamatfunkcija ir suņa izsekošana un atrašanās vietas noteikšana. 

Ko darīt, lai suņa pazušanas gadījumā mīluli būtu iespējams pēc iespējas ātrāk atrast un kā darbojas suņu GPS ierīces – par to raksta turpinājumā! 

Reģistrācija un čipošana – obligāta! 

Lai parūpētos par sava suņa drošību, pirmais un svarīgākais, kas jāatceras katram atbildīgam, savu suni mīlošam saimniekam –  suni obligāti nepieciešams čipēt un reģistrēt Lauksaimniecības datu centrā (LDC). Latvijā tā ir obligāta prasība visiem suņiem, kas sasnieguši 4 mēnešu vecumu. Tomēr ne visi, īpaši bezšķirnes vai lauku apvidos dzīvojošie suņu īpašnieki, to veic. 

Mikročipēšanas laikā zem suņa ādas tiek ievadīta neliela mikroshēma, kas satur unikālu ciparu kombināciju. Mikročipu iespējams nolasīt ar speciāla skenera palīdzību un tas satur informāciju gan par suņa īpašnieku, gan veikto vakcināciju un citu informāciju. Tas ir kā sava veida dzīvnieka personas kods, kas saglabājas nemainīgs visas suņa dzīves garumā. 

Ja dzīvnieks ir čipēts un reģistrēts LDC, suņa pazušanas gadījumā to ir daudz vieglāk atrast. Proti, ja atradējs dzīvnieku nogādās tuvākajā patversmē vai veterinārajā klīnikā, darbinieki ar skenera palīdzību ātri un vienkārši identificēs un sazināties ar īpašnieku. Tomēr mikročips nedarbojas kā dzīvnieka izsekošanas ierīce. 

Pēc aizklīšanas, lielākais drauds dzīvniekam ir nespēja orientēties apkārtnē vai dažādi šķēršļi, ar ko tas var saskarties (žogi, krituši koki, purvs vai dubļains apvidus). Ja dzīvnieks gūst traumu, ir novārdzis un ilgstoši neēdis, iespēja, ka tas atradīs ceļu mājup pats saviem spēkiem, ir neliela. Šādā stāvoklī suņa dabiskais instinkts ir paslēpties, nevis turpināt skriet un meklēt saimnieku. Turklāt novārdzis un dezorientēts, tas visticamāk izvairīsies no svešiem cilvēkiem. Šīs ir situācijas, kad talkā nāk GPS suņiem.

 

Suņu izsekošanas ierīces jeb GPS suņiem 

Neatkarīgi no tā, vai mīlulis ir lielo vai mazo suņu šķirnes pārstāvis, pazušanas gadījumā suni atrast ir vienlīdz sarežģīti. GPS ir speciāla ierīce, ko nēsā suns. Ar tās palīdzību saimnieks var noteikt mīluļa atrašanās vietu, kā arī, atkarībā no modeļa, ierīce ziņo, ja suns pārvietojies ārpus noteiktas teritorijas robežām. Kvalitatīvas GPS ierīces, atkarībā no izvēlētā veida un modeļa, nav lēts prieks, tomēr aiztaupīs satraukumu, stresu un izbīli, ja uzticamais draugs kādreiz nespēs atrast ceļu pie saimnieka. 

 

Tirgū šobrīd pieejamas 3 dažādu veidu GPS ierīces:

  • izsekotāji, kas darbojas ierīci un viedtālruni savienojot ar Bluetooth palīdzību; 

  • GPS izsekotāji, kas ierīci un viedtālruni savieno ar mobilo datu palīdzību; 

  • radio izsekotāji, kas atrašanās vietu nosaka izmantojot radio frekvences. 

Jaunākās un modernākās mobilās GPS ierīces darbojas līdzīgi kā cilvēkiem paredzētie viedpulksteņi. Tie nolasa arī suņa veselības un citus rādītājus, piemēram, miega ilgumu un aktivitāšu līmeni. GPS ierīci iespējams iegādāties atsevišķi vai jau kopā ar kakla siksniņu, taču neatkarīgi no izvēles, ierīce ērti un vienkārši stiprinās pie mīluļa kakla siksnas. 

Katrai suņu izsekošanas sistēmai un ierīcei ir savi plusi un mīnusi. Tāpēc par piemērotākās ierīces izvēli noteikti vēlams konsultēties ar veterinārārstu vai doties uz suņu skolu un aprunāties ar pieredzējušu kinologu, kā arī izvērtēt internetā pieejamo informāciju un lietotāju atsauksmes. 

  • Svarīgākais, kas jāatceras – GPS izsekošanas ierīcēm ir noteikts baterijas darbības laiks. Dodoties ar suni medībās vai garākās pastaigās bez pavadas, ierīci iepriekš noteikti jāuzlādē, pārliecinoties par baterijas pilnu uzlādi. Baterijas darbības laiks ir viens no faktoriem, kas ietekmē ierīces cenu. 

Ierīcēm, kas darbojas mobilajā tīklā un ir sasaistītas ar viedtālruni, atrašanās vietas noteikšana ir atkarīga no mobilā tīkla pārklājuma. Proti – ja dzīvnieks aizklīdīs teritorijā, kas neatrodas saimnieka mobilā operatora tīkla zonā, suņa atrašanās vietu noteikt nebūs iespējams. Turklāt, izvēloties mobilo GPS ierīci, ik mēnesi ir jāmaksā arī SIM kartes tarifa maksa. 

Radio GPS ierīces darbojas līdzīgi kā rācijas. To pluss ir tāds, ka tās darbība nav atkarīga no mobilā tīkla pārklājuma un atrašanās vietas rādījumi ir ļoti precīzi. Šāda veida ierīces pieejamas dažādos izmēros, atkarībā no suņa šķirnes un auguma parametriem, un katram modelim ir noteikts darbības rādiuss, kā arī citas noderīgas papildu funkcijas. Radio GPS suņiem biežāk izvēlās saimnieki, kas mīluli ņem līdzi medībās. Tiesa gan, šāda veida ierīcēm cena ir krietni augstākā nekā mobilajām GPS vai Bluetooth ierīcēm. 

 

Dinozoopasaule.lv – noderīga informācija mājdzīvnieku saimniekiem! 

Piemērotākās suņu šķirnes dzīvokļiem vai citu suņu šķirņu apraksti, informācija par suņu kopšanu, barību un veselību – dinozoopasaule.lv mājas lapā noderīgus profesionālu suņu ekspertu, veterinārārstu un kinologu padomus un ieteikumus atradīs gan jaunie, gan jau pieredzējušie suņu saimnieki!  Savukārt  plašākajā mājdzīvniekiem un viņu saimniekiem paredzētajā mājdzīvnieku centrā Dino Zoo Pasaule, Rīgā, Krasta ielā 52  vienuviet pieejama Dino Zoo suņu skola un suņu frizētava, Dino Zoo veikals, veterinārā aptieka un vet klīnika

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Suņu izstādes

Sveiki kad notiek suņu iztādes kur var to redzēt? Vai ieeja ir jebkuram un bezmaksas? Un vai ir grauzēju iztādes? Paldies jau iepriekš patrīcija!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Izstādes notiek brīvdienās Krasta iela 52. Pārsvarā tās ir suņu izstādes. Bet dažreiz gadā notiek arī kaķu izstādes.

Pasākumu sarakstu var redzēt:

https://dinozoopasaule.lv/lv/kalendars

Vai pēc sterilizācijas ir iespēja ka niknums samazinās?

Labdien! Mums ir 2g veca vidusāzijas aitu suņa meitene, ļoti nikna. Vai pēc sterilizācijas ir iespēja ka niknums samazinās?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Pēc sterilizācijas suns var kļūt mierīgāks. Bet būtiski rakstura īpatnības nemainīsies.

Bernes ganu suņa svars

Sveicināti! Bernes ganu suņa meitene ir 3 mēnešus un trīs nedēļas veca, sver 16kg. vai tas ir pietiekams svars, jo bažas rada sajūta, ka vienmēr ir izsalkusi? barojam 3x dienā jauktā ēdināšana - putra, kefīrs, gaļa, kartupeļi, biezpiens, vakaros sausa barība. labprat ēd augļus un darzeņus. Paldies! Ar cieņu, Digna

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Neredzot suni, grūti atbildēt uz šo jautājumu. Pakonsultējaties pie sava audzētāja vai arī ar veterinārārstu :)

Amerikāņu akitas kucēns. Kas man būtu jādara šeit latvijā, lai varētu vest uz izstādēm un pārot? No audzētavas ir visi dokumenti.

Labdien! Iegādājāmies amerikāņu akitas kucēnu? Ungārijas audzētavā ( latvijā, bai tuvāk neatradām) , kucēns ir ar ciltsrakstiem. Kas man būtu jādara šeit latvijā, lai varētu vest uz izstādēm un pārot? No audzētavas ir visi dokumenti.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labrīt!

Šājā jautājumā Jūs var konsultēt Jūsu audzētājs. Dokumentos ir norādīta informācija no kuras organizācijas un kluba ir Jūsu suns. Attiecīgī tieši šajā organizācija Jūs varat turpināt vaislas darbu.

sunim parazīti

Labdien. Manam kucēnam šobrīd 4 mēneši. Pēc vizītes pie vet. darījām visu kā ieteica. Lietoja pettārpu zāles NexGard spektra. Gan iekšējiem, gan ārējiem parazītiem. Un sunin pēc nepilna mēneša bija cērmes. Daudz. Kā tas iespējams? Kucēns regulāri bija attārpots un nebija vēl pagājis pat menesis kādas 3ned. tikai no tabletes došanas. Sunim pēc tabletes nebija ne vemšanas, ne caurejas. Jautājums ir šāds. Kā man pareizi attarpot suni, cik bieži? Lai tas neapdraudētu mājiniekus, ģimenē aug arī bērni. Cik ilgi darbojas pret parazītu zāles.? Paldies par atbildi.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kucēni līdz 6 mēnešu vecumam ir jāattārpo 1 x mēnesi. Ja ir invāzija, tad pēc pirmās attārpošanas reizes atkārtoti attārpo pēc 2 nedēļām. ja mājās ir citi dzīvnieki, tad vienlaicīgi nepieciešams attārpot visus dzīvniekus. 

ja dzīvniekam pēc attārpošanas parādījās cērmes, tad attiecīgi , parazītu invāzija ir bijusi jau pirms tam un pēc vienreizējas attārpošanas nav iespējams atbrīvoties no visām cērmēm.

 Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Ceļošana kopā ar suni.

Plānojas ceļojums uz Ameriku kopā ar vidēja izmēra ,2 gadus jaunu sunīti,vēlējos zināt kas ir nepieciešams, lai varētu šķērsot robežu un visu pārējo, kāda pase ,vakcinācijas apliecība?Varbūt varat pastāstīt visu kārtīgi, kā vajag ,lai varētu bez problēmām aizceļot?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien. Katrai valstij ir savi noteiktie likumi kas ir nepieciešami ceļojot kopā ar savu mīluli. Ieteiktu sazināties ar PVD (Pārtikas un veterināro dienestu), lai saprastu kādas rīcības ir jāveic Jūsu gadijumā. Tad ar uzzināto informāciju nāktu pie veterinārārsta uz vizīti pirms izbraukšanas, lai veiktu visas nepieciešamās darbības. 

хотел бы поинтересоваться,есть ли у вас занятия в городе Лиепая?

Здравствуйте,хотел бы поинтересоваться,есть ли у вас занятия в городе Лиепая?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Нет, только Рига.

Bailīgs suns. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Sveiki! Jautājums. Gandrīz pirms 2 gadiem es uz ielas atradu kucēnu. Cilvēki un bērni viņu mocīja/sita. Bet tagad mums ir problēma, viņš atsakās iziet ārpus mājas teritorijas, vīriešu un bērnu redzeslokā rodas nesaturēšana un čīkstēšana. Mēģināju maigi runāt, dot kārumus, novērst uzmanību spēlējoties, bet viņš skrien mājās un čīkst, nomierinās tikai tad, ja apskauj un sauc vārdā. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Uzlabot šo situāciju protams ka var. Galvenais sākt pareizi un secīgi strādāt. Iespējams kādu laiku būs jālieto arī mierinājuma zāles.

Pieteikties nodarbībai vai konsultācijai ir iespējams pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv.

Sunim veidojums uz purna

Labdien! Es vēlos uzdot jautājumu par savu 12 gadus veco Ķīnas cekulaino suņi Leniju. Lenijam ir dažādas alerģijas un veselības problēmas, kā jau vecam šķirnes sunim. Lenijam ir alerģija pret vistu, graudaugiem, ( izņemot rīsus un putraimus). Jā viņš ēd kādu no šiem produktiem viņam tek ausis, paliek sarkanās ciskas. Vēl Lenijas ir neliela bruka abos sānos. Viņš ēd dārzeņus un augļus ( gurķus, tomātus, kāpostus, zemenes, persikus u.t.t ). Šodien pamanīju, kā viņam uz purniņa ir tāda kā pumpa. Itkā, jā piespiež tad viņam nesāp. Pumpa vizuāli izskatās, kā ādas pacēlums. Es gribētu zināt vai tas ir bīstami? Varbūt tas pāriet pats no sevis, vai arī ir jāved pie veterinārārsta? Pievienoju fotogrāfiju. Tur gan īsti nevar pumpu redzēt, tāpēc to apvilktu. Jau iepriekš liels paldies par veltīto laiku, un protams atbildi! :)

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

bildē īsti nevar saprast un attālināti nav iespējams novērtēt veidojumu. Sirdsmieram ieteiktu tomēr labāk dzīvnieku atrādīt veterinārārstam. 

Ja vēlaties pieteiktires uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Labdien! Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Viss ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Suņa raksturs, vide kur viņš dzīvoja, vide kur viņš dzīvos, laiks ko Jūs varēsiet veltīt sunim ( socializācija, apmācība). Globāli nekas nav nokavēts. Bet šis tas jau ir iemācīts un iespējams ka kaut kas būs jālabo.