Atpakaļ

Lai mīļais draugs nepazūd: GPS suņiem – lietderīga informācija

Ko darīt, lai suņa pazušanas gadījumā mīluli būtu iespējams pēc iespējas ātrāk atrast un kā darbojas suņu GPS ierīces – par to raksta turpinājumā! 

Lai cik veiksmīgas ir bijušas suņa apmācības, pat ļoti labi audzināts, paklausīgs un disciplinēts suns kādreiz var pārsteigt savu saimnieku, dodoties brīvgaitā. Tam par iemeslu var būt pēkšņs izbīlis, suns var vēlēties parotaļāties vai, ja mīlulis ir kādas medību suņu šķirnes pārstāvis, dabiskie instinkti, neatkarīgi no audzināšanas, var tomēr izrādīties stiprāki. 

Precīzu statistikas datu par to, cik plaši izplatīta ir suņu klaiņošana vai pazušana, nav. Tomēr saimnieku satrauktie ieraksti un aicinājumi pēc palīdzības sociālajos tīklos kalpo par informatīvu avotu. Aicinājumi palīdzēt atrast uzticamo ģimenes mīluli sociālajos tīklos parādās teju katru dienu un jāatzīst, ka līdzcilvēku iesaiste ir liela. Tā, protams, ir ļoti pozitīvi vērtējama tendence. Taču tas nenovērš skumjos gadījumus, kad mīlulis netiek atrasts vai tiek atrasts miris. 

Suņa pazušana saimniekam izraisa milzīgu stresu un apjukumu – ko iesākt, kur meklēt, kur vērsties pēc palīdzības. Lai mazinātu suņu klaiņošanas un pazušanas risku, talkā nāk mūsdienu tehnoloģijas. GPS suņiem ir ierīces, kuru pamatfunkcija ir suņa izsekošana un atrašanās vietas noteikšana. 

Ko darīt, lai suņa pazušanas gadījumā mīluli būtu iespējams pēc iespējas ātrāk atrast un kā darbojas suņu GPS ierīces – par to raksta turpinājumā! 

Reģistrācija un čipošana – obligāta! 

Lai parūpētos par sava suņa drošību, pirmais un svarīgākais, kas jāatceras katram atbildīgam, savu suni mīlošam saimniekam –  suni obligāti nepieciešams čipēt un reģistrēt Lauksaimniecības datu centrā (LDC). Latvijā tā ir obligāta prasība visiem suņiem, kas sasnieguši 4 mēnešu vecumu. Tomēr ne visi, īpaši bezšķirnes vai lauku apvidos dzīvojošie suņu īpašnieki, to veic. 

Mikročipēšanas laikā zem suņa ādas tiek ievadīta neliela mikroshēma, kas satur unikālu ciparu kombināciju. Mikročipu iespējams nolasīt ar speciāla skenera palīdzību un tas satur informāciju gan par suņa īpašnieku, gan veikto vakcināciju un citu informāciju. Tas ir kā sava veida dzīvnieka personas kods, kas saglabājas nemainīgs visas suņa dzīves garumā. 

Ja dzīvnieks ir čipēts un reģistrēts LDC, suņa pazušanas gadījumā to ir daudz vieglāk atrast. Proti, ja atradējs dzīvnieku nogādās tuvākajā patversmē vai veterinārajā klīnikā, darbinieki ar skenera palīdzību ātri un vienkārši identificēs un sazināties ar īpašnieku. Tomēr mikročips nedarbojas kā dzīvnieka izsekošanas ierīce. 

Pēc aizklīšanas, lielākais drauds dzīvniekam ir nespēja orientēties apkārtnē vai dažādi šķēršļi, ar ko tas var saskarties (žogi, krituši koki, purvs vai dubļains apvidus). Ja dzīvnieks gūst traumu, ir novārdzis un ilgstoši neēdis, iespēja, ka tas atradīs ceļu mājup pats saviem spēkiem, ir neliela. Šādā stāvoklī suņa dabiskais instinkts ir paslēpties, nevis turpināt skriet un meklēt saimnieku. Turklāt novārdzis un dezorientēts, tas visticamāk izvairīsies no svešiem cilvēkiem. Šīs ir situācijas, kad talkā nāk GPS suņiem.

 

Suņu izsekošanas ierīces jeb GPS suņiem 

Neatkarīgi no tā, vai mīlulis ir lielo vai mazo suņu šķirnes pārstāvis, pazušanas gadījumā suni atrast ir vienlīdz sarežģīti. GPS ir speciāla ierīce, ko nēsā suns. Ar tās palīdzību saimnieks var noteikt mīluļa atrašanās vietu, kā arī, atkarībā no modeļa, ierīce ziņo, ja suns pārvietojies ārpus noteiktas teritorijas robežām. Kvalitatīvas GPS ierīces, atkarībā no izvēlētā veida un modeļa, nav lēts prieks, tomēr aiztaupīs satraukumu, stresu un izbīli, ja uzticamais draugs kādreiz nespēs atrast ceļu pie saimnieka. 

 

Tirgū šobrīd pieejamas 3 dažādu veidu GPS ierīces:

  • izsekotāji, kas darbojas ierīci un viedtālruni savienojot ar Bluetooth palīdzību; 

  • GPS izsekotāji, kas ierīci un viedtālruni savieno ar mobilo datu palīdzību; 

  • radio izsekotāji, kas atrašanās vietu nosaka izmantojot radio frekvences. 

Jaunākās un modernākās mobilās GPS ierīces darbojas līdzīgi kā cilvēkiem paredzētie viedpulksteņi. Tie nolasa arī suņa veselības un citus rādītājus, piemēram, miega ilgumu un aktivitāšu līmeni. GPS ierīci iespējams iegādāties atsevišķi vai jau kopā ar kakla siksniņu, taču neatkarīgi no izvēles, ierīce ērti un vienkārši stiprinās pie mīluļa kakla siksnas. 

Katrai suņu izsekošanas sistēmai un ierīcei ir savi plusi un mīnusi. Tāpēc par piemērotākās ierīces izvēli noteikti vēlams konsultēties ar veterinārārstu vai doties uz suņu skolu un aprunāties ar pieredzējušu kinologu, kā arī izvērtēt internetā pieejamo informāciju un lietotāju atsauksmes. 

  • Svarīgākais, kas jāatceras – GPS izsekošanas ierīcēm ir noteikts baterijas darbības laiks. Dodoties ar suni medībās vai garākās pastaigās bez pavadas, ierīci iepriekš noteikti jāuzlādē, pārliecinoties par baterijas pilnu uzlādi. Baterijas darbības laiks ir viens no faktoriem, kas ietekmē ierīces cenu. 

Ierīcēm, kas darbojas mobilajā tīklā un ir sasaistītas ar viedtālruni, atrašanās vietas noteikšana ir atkarīga no mobilā tīkla pārklājuma. Proti – ja dzīvnieks aizklīdīs teritorijā, kas neatrodas saimnieka mobilā operatora tīkla zonā, suņa atrašanās vietu noteikt nebūs iespējams. Turklāt, izvēloties mobilo GPS ierīci, ik mēnesi ir jāmaksā arī SIM kartes tarifa maksa. 

Radio GPS ierīces darbojas līdzīgi kā rācijas. To pluss ir tāds, ka tās darbība nav atkarīga no mobilā tīkla pārklājuma un atrašanās vietas rādījumi ir ļoti precīzi. Šāda veida ierīces pieejamas dažādos izmēros, atkarībā no suņa šķirnes un auguma parametriem, un katram modelim ir noteikts darbības rādiuss, kā arī citas noderīgas papildu funkcijas. Radio GPS suņiem biežāk izvēlās saimnieki, kas mīluli ņem līdzi medībās. Tiesa gan, šāda veida ierīcēm cena ir krietni augstākā nekā mobilajām GPS vai Bluetooth ierīcēm. 

 

Dinozoopasaule.lv – noderīga informācija mājdzīvnieku saimniekiem! 

Piemērotākās suņu šķirnes dzīvokļiem vai citu suņu šķirņu apraksti, informācija par suņu kopšanu, barību un veselību – dinozoopasaule.lv mājas lapā noderīgus profesionālu suņu ekspertu, veterinārārstu un kinologu padomus un ieteikumus atradīs gan jaunie, gan jau pieredzējušie suņu saimnieki!  Savukārt  plašākajā mājdzīvniekiem un viņu saimniekiem paredzētajā mājdzīvnieku centrā Dino Zoo Pasaule, Rīgā, Krasta ielā 52  vienuviet pieejama Dino Zoo suņu skola un suņu frizētava, Dino Zoo veikals, veterinārā aptieka un vet klīnika

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs

Labdien! Ko iesakāt darīt, lai suns nebūtu agresīvs (zobu atņirgšana, uzrūkšana, iekošana līdz asinīm) pret ģimenes locekļiem. Britu Staffordšīras bulterjers tūlīt 2 gadi. Ļoti daudz sosē segas, suņu mantas čāpstina nepārtraukti, kā arī savas ķepas laiza līdz sarkanām. Sarkano ķepu dēļ ir izieti vairāki antibiotiku kursi, nelīdzēja, tikai radās blakus efekti, kā urīna nenoturēšana. Vieslielākās aizdomas, ka suns iekšēji ir stresains, lai gan ir mierīga vide, sava vieta. Agresīvi izturas pret citiem suņiem. Kaķus neaiztiek, jo ģimenē ir istabas kaķis. Suns ir mīlēts un lolots, nav sists vai citādi biedēts, traumēts. Prot pamatkomandas. Novērots, ka ir ļoti spītīgs. Ja nevēlas veikt komandu, var uzrūkt, atņirdzot zobus. Ja tiek atgrūsts, jo lec virsū, arī spēj uzrūkt, vai iekost rokā līdz asinīm. Ir sakodis pusaudžus ģimenē, gan mani. Vīru klausa, bet arī tam spēj uzrūkt, atņirdzot zobus. Barotāja esmu es (mamma). Uz suņa skolu tika vests, kad bija 1 gada vecums, beidzās ar suņa klepošanu, pusgadu ārstējām.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņa agresija bieži vien ir komunikācijas forma, nevis "ļaunums", un ar pareizu pieeju to var krietni samazināt vai pilnībā novērst.

Agresija parasti rodas no:

  • Bailēm vai nedrošības

  • Sliktas socializācijas (nav pieradis pie cilvēkiem/suņiem)

  • Aizsargāšanās (sargā teritoriju, ēdienu vai saimnieku)

  • Sāpēm vai slimībām

  • Nepietiekamas fiziskās un garīgās slodzes

  • Iepriekšējas vardarbības vai traumas

Nodrošiniet pietiekamu slodzi

  • Garas pastaigas, smadzeņu darbs (mantu meklēšana, mācības) palīdz izlādēt uzkrāto enerģiju.

  • Noguris suns = mierīgs suns.

Ja agresija ir izteikta vai neizprotama:

  • Meklējiet kinologu vai suņu uzvedības speciālistu, kurš strādā ar pozitīvām metodēm.

  • Ir iespējamas individuālas nodarbības vai speciāli kursi.

Cik izmaksaas grumings basetam?

Cik izmaksaas grumings basetam?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

Cena būs ap 50 eur.

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Sveiki! No cik mēnešu vecuma Jorksiras terjera kucēnu var frizēt?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labrīt!

Suni var vest uz frizētavu tad, kad viņš pilnībā vakcinēts. Sanāk no 3-3.5 mēnešiem.

Acu pilieni

Kādi acu pilieni varētu palīdzēt sunim, ja acs ir iekaususi un struto?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

suns ir jāved uz konsultāciju pie veterinārārsta un tad dzīvnieklam tiks nozīmēt nepieciešamā ārstēšana.

Nodeva par suni

Я не успел заплатить налог за собаку (Бигль, девочка, почти 3 года) до 01.03.2025 года. Просто забыл (мне 72 года). Что мне делать?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jūs to varat izdarīt izmantojot e-pakalpojumu portālā latvija.lv

https://latvija.gov.lv/Services/1832

Jums kā pensionāram ir atlaide 50% apmērā. 

 

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

No kāda vecuma ieteicams uzsākt kucēnu skoliņu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Suņu skolu var sākt apmeklēt, kad ir veiktas visas potes. Principā, jo ātrāk, jo labāk.

Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Vélos iegàdàties krievu tojterjera kucènu ,Kurà audzétava iesakat iegàdàties kucènu.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iesakām meklēt kucēnu audzētavā ar labām atsauksmēm un labu reputāciju. Noteikti nē kaktu pavairotājus.

Nulles ciltsraksti

Sveiki ! Kas ir nulles ciltsraksti ?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Lai vairāk kaut ko uzzinātu par 'nulles' ciltsrakstiem, Jums ir jāgriežas izvēlētajā šķirnes klubā un jājautā tur par noteikumiem.

Vai ciltsraksti ir svarīgi?

Sveiki! Ar ģimeni vēlamies ņemt labradoru kucēnu, bet līdz galam neizprotam kucēnu ciltrakstu nozīmi. Mēs nevēlamies ar suni piedalīties izstādēs, sacensībās vai vairot kucēnus. Mēs vēlamies tikai tīršķirni, veselīgu un mīļu mājdzīvnieku. Vai šādā gadījumā vēlprojām ir svarīgi un labāk iegādāties kucēnu ar ciltrakstiem? Paldies!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Vienīgais dokuments kurš var apliecināt suņa šķirni ir ciltsraksti. Ja Jūs gribat veselu suni, tad ir jāizvelās godpratīgus audzētājus, nevis pavairotājus.

Kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Sveiki! Vēlējos jautāt, kur Latvijā ir labas, drošas, pārbaudītas labradoru suņu audzētavas, kur varētu iegādāties tīršķirnes labradora kucēnu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Nosūtu Jums datus:

http://www.dogs.lv/lv/klubi-un-audzetavas/skirnu-klubi/latvijas-retriveru-klubs/