Atpakaļ

Piemērotākās suņu šķirnes ģimenēm ar bērniem

Pateicoties plašajai suņu šķirņu daudzveidībai, dažas no tām salīdzinājumā ar citām ir krietni piemērotākas ģimenēm ar bērniem atbilstošākā temperamenta un rakstura iezīmju dēļ. Vairāk par tām, kā arī visu, ko jāievēro, apsverot ģimenē ieviest suni, stāsta Dino Zoo Suņu skolas vadītāja, kinoloģe Tatjana Bodricka.

Pirms suņa iegādes jau savlaicīgi jāapdomājas, kāds tas būs – šķirnes suns ar dižciltīgiem vecākiem, suns no patversmes vai bezšķirnes suns. Tāpat jāpatur prātā – ja suns tiks ņemts no patversmes, kā arī būs bezšķirnes, ir ļoti grūti prognozēt, cik liels tas izaugs, kā izskatīsies un kādas būs tā rakstura īpatnības, jo ļoti daudz ko nosaka ģenētika, kas šai gadījumā nav zināma. Protams, tāpat dzīvnieku ietekmē arī vide, kur tas dzīvo un aug. “Ja izvēlēts šķirnes suns, ļoti svarīgs faktors ir suņa izcelsme. Ļoti rekomendēju šķirnes suņus iegādāties no pārbaudītām un uzticamām audzētavām, nevis “kaktu” pavairotājiem, kuru mērķis ir peļņa, nevis suņu un viņu pēcnācēju veselība un dzīves kvalitāte,” brīdina Tatjana. “Būtiski, izvēloties suni, ir arī izvērtēt ģimenes dzīvesveidu. Ja cilvēki ir aktīvi, dodas pārgājienos un labprāt pavada laiku pie dabas, piemēroti būs vidēja vai liela izmēra suņi, kuri varēs izturēt slodzi un gribēs doties garās pastaigās, aktīvi pavadot laiku ar saimniekiem. Savukārt, ja pavadāt daudz laika mājās un darbā, bet bērni dodas uz pulciņiem, jāizvēlas tādas šķirnes suns, kam nav tik lielas vajadzības ilgi staigāt un kas labi jutīsies mājās. Tie var būt maza vai vidēja izmēra sunīši.”

Tāpat jāizvērtē arī potenciālā mīluļa apmatojums. Īsspalvainos un gludspalvainos suņus nevajag bieži mazgāt  un ķemmēt – to var darīt, kad ir sezonālā apmatojuma maiņa vai, piemēram, parādās nepatīkama smaka. Savukārt garspalvainajiem suņiem regulāri ir nepieciešama kopšana – piemēram, pūdeļus, Jorkšīras terjerus, šicus, Maltas zīda sunīšus un bišonus obligāti jāmazgā vismaz reizi 10 dienās un jāžāvē ar fēnu, lai to spalva būtu bez savēlumiem, kā arī jāved uz frizētavu reizi pusotrā, divos mēnešos.

“Katram sunim ir fizioloģiskas īpatnības, piemēram, franču buldogi, mopši un bokseri purkšķina, krāc un siekalojas. Ar šķirnes aprakstu ir obligāti jāiepazīstas pirms suņa iegādes un jāsaprot, vai tas šķiet apmierinošs.  Tāpat jau laikus jāpārbauda, vai bērnam nav alerģijas pret dzīvnieku, lai no tā nevajadzētu šķirties, kas būs ļoti sāpīgi gan ģimenes locekļiem, gan pašam sunim. Šī iemesla dēļ ieteicams apmeklēt audzētavu vai mājas, kurās mīt noskatītais suns, vēl pirms tā iegādes,” iesaka Tatjana. “Suns var kļūt par lielisku pirmo draugu un sniegt pozitīvas emocijas. Tāpat mājdzīvnieki bērnā attīsta atbildības sajūtu, disciplinētību, spēju koncentrēt uzmanību un, protams, mīlestību, jo sunim ir nepieciešamas pastaigas, īpaša kopšana, barošana un apmācība. Tiesa, ir jāatceras, ka bērnu līdz deviņu, desmit gadu vecumam nekad nedrīkst atstāt vienatnē ar suni bez uzraudzības, turklāt nav svarīgi, cik mazs ir dzīvnieks. Tāpat bērnu ir jāsagatavo sunim. Jāiemāca, ka suni nedrīkst aiztikt, ja tas guļ, ēd vai grauž savu mīļmantiņu vai kārumu, kā arī nedrīkst to raut aiz ūsām un ausīm.”

Ja izvēlēts kāds no mazo šķirņu sunīšiem, viens no variantiem, kas būs teicami piemērots ģimenēm ar maziem bērniem, ir Jorkšīras terjers. Šie suņi ir aktīvi, gatavi aktīvi iesaistīties visos ģimenes procesos un labi kompanjoni. Tomēr, ja bērns suni apbižos, plēsīs aiz ausīm, ūsām vai astes, dzīvnieks var arī atbildēt, sevi aizstāvot, tāpēc šo šķirni nerekomendē ģimenēm, kurās bērni ir jaunāki par sešiem gadiem.

Šobrīd ļoti populāri ir arī Kavaliera Karaļa Čārlza spanieli – tie labi sadzīvo ar vairākiem bērniem, tāpēc derēs daudzbērnu ģimenei, kā arī ļoti labi satiek ar citiem dzīvniekiem. Šīs šķirnes suņi dievina savus saimniekus, un tiem ir ļoti labvēlīga attieksme pret mazuļiem. Tāpat tie ir viegli apmācāmi, ļoti paklausīgi un izturīgi.

Orientēti uz cilvēkiem ir arī franču buldogi, taču tie ļoti slikti panes vientulību. Maziem bērniem tie kļūst par auklītēm, savukārt lielākiem ir kompanjoni, kas aktīvi piedalās visās spēlēs, turklāt labi sadzīvo ar citiem mājdzīvniekiem.

Ļoti enerģiski un jautri ir mopši, tomēr ar vecumu tie kļūst mazāk aktīvi, topot par dīvāna sunīšiem. Tie viegli padodas apmācībai, labprāt pavada laiku ar savu saimnieku, piemēram, guļ blakus bērnam, kad tas pilda mājasdarbus vai spēlē datorspēles.

Džeka Rasela terjeri ir ļoti aktīvi, skaļi un pēc savas dabas mednieki, kam visu laiku jābūt kustībā. Tie būs piemērotāki ģimenēm ar bērniem no sešu gadu vecuma, jo dos priekšroku aktīvai atpūtai – šīs šķirnes suņi labprāt skries pakaļ kociņam, bumbiņai, lidojošajam šķīvītim.

Cilvēkiem un ģimenēm, kurās ir alerģija pret dzīvnieku spalvu, piemēroti ir pūdeļi, kas ir hipoalergēna šķirne. Pirms suņa iegādes gan labāk apmeklēt audzētāju, lai pārliecinātos, ka alerģija patiesi nerodas. Šīs šķirnes suņi ir viegli apmācāmi, artistiski, tiem ir ļoti augsts intelekta līmenis, un tie ir ļoti draudzīgi pret bērniem un citiem dzīvniekiem. Pūdeļu kopšana gan nav viegla – ja gribas dzīvniekam ataudzēt lielāku spalvu, jārēķinās, ka reizi pusotrā, divos mēnešos to būs jāved uz frizētavu, kā arī mājās jāmazgā ik pēc desmit dienām.

Šeltiji ir ganu suņi, kuri, gluži kā auklītes, labprāt ganīs arī bērnus. Šie suņi piedalās absolūti visās ģimenes aktivitātēs un procesos, piemēram, mazuļa barošanā, vannošanā, ģērbšanā un pat tā autiņbiksīšu maiņā. Šeltiji reizēm var būt diezgan skaļi, tāpēc saimniekam ar suni būs jāstrādā jau no kucēna vecuma, neļaujot tam riet. Tomēr šie suņi ir ļoti intelektuāli, viegli apmācāmi un labprāt demonstrē savas iemaņas.

Ļoti populāra šķirne šobrīd ir bīgls. Tie ir ļoti ziņkārīgi, aktīvi, labi sadzīvo ar citiem dzīvniekiem, piemēram, suņiem un kaķiem, bet grauzējus un citus mazos dzīvniekus vienā mājoklī ar bīglu labāk neturēt, jo sunī var pamosties dabas instinkti, un tas var sākt medīt.

Haskiji ir viena no suņu šķirnēm, kam nav raksturīga agresija. Tie ļoti labi sadzīvo ar bērniem un citiem dzīvniekiem. Viens no šķirnes trūkumiem – suņu tendence mukt prom no mājām un neatkarīgais raksturs. Lai to nepieļautu, ar suni jāstrādā no mazotnes, nedodot tam iespēju izbēgt no savas teritorijas.

Dzīvespriecīga un jautra šķirne ir Velsas korgiji. Tie ir ļoti optimistiski, nav agresīvi, ļoti labi sadzīvo ar bērniem un citiem dzīvniekiem.

Ļoti gudri un ātri apmācāmi ir borderkolliji, taču tie ir prasīgi un tiem vajadzīgs aktīvs dzīvesveids. Sunim jānodrošina gan fizisku, gan mentālu slodzi, turklāt, ja tā būs nepietiekama, dzīvnieks sāks demolēt māju.

Ļoti populāra šķirne ģimenēs ar bērniem ir labradori un retrīveri. Tie ir ļoti draudzīgi, aktīvi, pozitīvi un labi sadzīvo ar dažāda vecuma bērniem. Pusaudžiem šo šķirņu suņi būs labi sabiedrotie enerģiskām pastaigām un aktivitātēm, savukārt saskarsmē ar mazākiem bērniem tie uzskatīs sevi par auklīti.

Sambernāri un ņūfaundlendi ir ļoti mierīgi suņi. Tā kā pēc savas izcelsmes šo šķirņu suņi ir glābēji, tie ir lieliski kompanjoni un draudzīgi pret visiem.

Špici ļoti labi jutīsies mazā dzīvoklī, kā arī ir draudzīgi un tiem ļoti patīk spēlēties. Reizēm šīs šķirnes suņi ir skaļi, tāpēc tos jāskolo.

Labi kompanjoni, kam patīk spēlēties, pastaigāties, gulēt blakus saimniekam un vienkārši būt pēc iespējas vairāk ar to kopā, ir Maltas zīda sunīši. Tie ir piemēroti ģimenēm bērniem no septiņiem gadiem, jo ir augumā nelieli, tāpēc mazāks bērns var neapzināti tos traumēt.

Šķirnes, ko nerekomendē ģimenēm ar bērniem, ir cīņas suņi, aborigēnu šķirnes suņi un metisi, jo ir grūti prognozēt to raksturu, ko suņi mantojuši ģenētiski.

“Pirms suņa iegādes nepieciešams izpētīt pilnīgi visu pieejamo informāciju, kas par konkrēto šķirni ir zināma, kā arī noskaidrot, kā tā sadzīvo ar bērniem, jo komfortabli jaunajās mājās jājūtas ne tikai cilvēkiem, bet arī pašam sunim. Tāpat jāatceras, ka suņa savstarpējā komunikācija ar bērnu var notikt tikai pieaugušu cilvēku klātbūtnē. Bērni sāk saprast, ka mājās ir dzīvnieks, aptuveni divu gadu vecumā, savukārt suņa kopšanu un pastaigas, ņemot vērā bērna svara kategoriju, var uzticēt atvasei, sākot no desmit gadiem,” teic Tatjana.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Bailīgs suns. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Sveiki! Jautājums. Gandrīz pirms 2 gadiem es uz ielas atradu kucēnu. Cilvēki un bērni viņu mocīja/sita. Bet tagad mums ir problēma, viņš atsakās iziet ārpus mājas teritorijas, vīriešu un bērnu redzeslokā rodas nesaturēšana un čīkstēšana. Mēģināju maigi runāt, dot kārumus, novērst uzmanību spēlējoties, bet viņš skrien mājās un čīkst, nomierinās tikai tad, ja apskauj un sauc vārdā. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Uzlabot šo situāciju protams ka var. Galvenais sākt pareizi un secīgi strādāt. Iespējams kādu laiku būs jālieto arī mierinājuma zāles.

Pieteikties nodarbībai vai konsultācijai ir iespējams pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv.

Sunim veidojums uz purna

Labdien! Es vēlos uzdot jautājumu par savu 12 gadus veco Ķīnas cekulaino suņi Leniju. Lenijam ir dažādas alerģijas un veselības problēmas, kā jau vecam šķirnes sunim. Lenijam ir alerģija pret vistu, graudaugiem, ( izņemot rīsus un putraimus). Jā viņš ēd kādu no šiem produktiem viņam tek ausis, paliek sarkanās ciskas. Vēl Lenijas ir neliela bruka abos sānos. Viņš ēd dārzeņus un augļus ( gurķus, tomātus, kāpostus, zemenes, persikus u.t.t ). Šodien pamanīju, kā viņam uz purniņa ir tāda kā pumpa. Itkā, jā piespiež tad viņam nesāp. Pumpa vizuāli izskatās, kā ādas pacēlums. Es gribētu zināt vai tas ir bīstami? Varbūt tas pāriet pats no sevis, vai arī ir jāved pie veterinārārsta? Pievienoju fotogrāfiju. Tur gan īsti nevar pumpu redzēt, tāpēc to apvilktu. Jau iepriekš liels paldies par veltīto laiku, un protams atbildi! :)

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

bildē īsti nevar saprast un attālināti nav iespējams novērtēt veidojumu. Sirdsmieram ieteiktu tomēr labāk dzīvnieku atrādīt veterinārārstam. 

Ja vēlaties pieteiktires uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Labdien! Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Viss ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Suņa raksturs, vide kur viņš dzīvoja, vide kur viņš dzīvos, laiks ko Jūs varēsiet veltīt sunim ( socializācija, apmācība). Globāli nekas nav nokavēts. Bet šis tas jau ir iemācīts un iespējams ka kaut kas būs jālabo.

Spare parts for travel cage

Hi I am looking for spare parts for my dogs travel cage before Friday. I need the screws and the clips that connect the top with the bottom part of the cage and its a bracco eco no 6 type. Is there any available? Thanks

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Good morning!

We have not spare parts for dogs travel box.

Suns baidās kāpt bagažniekā

Добрый день, наша собака (6 лет, помесь лабрадора и овчарки) всегда очень любила кататься в багажнике нашей машины, но теперь она на отрез отказывается залезать в багажник, будто боиться его как огня. Мы не можем понять с чем это связано.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas nozīme ka sunim bija negatīva pieredze braucot vai kāpjot iekšā bagažniekā. Pārbaudiet vai viss ir kārtībā ar kājam un muguru. 

ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Sveiki, paņēmām no patversmes 5g vecu suņu meitenīti, ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas varētu būt atšķirtības sindroms. Ar sunīti noteikti ir jāstrādā. Tā kā visi suņi ir dažādi labāk pierakstīties pie kinologa uz konsultāciju. 

Pieteikties var pa telefonu 29390560 vai sūtot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Sunīte nevēlās nekur iet divatā ar draugu, un ir problēmas pastaigas laikā.

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Dzīvojam ar draugu divatā, sunīte pie manis ir pieradusi, nāk visur līdzi, pastaigās nav problēmu, toties draugam ļauj glaudīt, mīļot, guļ blakus, taču nevēlās nekur iet divatā ar viņu, un ir problēmas pastaigas laikā. Vai kaut ko var darīt šajā situācijā?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka sunim bija slikta pieredzē vai vispār nav bijusi saskarsme ar vīriešu dzimtas pārstāvjiem, tāpēc viņa neuzticās un negrib sadarboties. Jā, noteikti situāciju var labot. Kopīgas pastaigas un āpmācība palīdzēs nodibināt kontaktu ar suni. Galvenais strādāt ar suni regulāri, secīgi un mierīgi.

Kā mācīt/trenēt suni, ja viņam apbalvojuma vietā gardums neder?

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Viņai nekad dzīvē nav doti gardumi, arī ēst viņa ēd ļoti maz un neprasa pēc vēl. Kā šādā veidā viņu mācīt/trenēt, ja viņai apbalvojuma vietā gardums neder?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka vēl neesat atraduši īsto garšīgāko tieši Jūsu sunim gardumu. Bet ja tiešām pilnīgi nekas neinteresē, tād izmantojiet to pašu barību, ar kuru barojiet ikdienā. Bet ir daži nosacījumi. Barībai nav jāstāv sunim pieejamā vietā. Ja barība stāv visu laiku, tad suns nebūs motivēts darīt kaut ko. Tātad pabarojiet no rīta un vakarā. Ja suns neēd, bļodu novācam. Ja sunim vispār ir slikta apetīte, tād noteikti pārbaudiet veselības stāvokli. Ja suns negrib kārums vai negrib strādāt par kārumiem vai sauso barību, tād ņemam barību, piedāvājam no rokas un strādājam. Barību no bļodas nepiedāvājam. Visu dienas normu vai daļu no tās izbarojam no rokas par kaut ko.

Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Labdien! Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Dino Zoo Grāmata drīz būs pieejama arī drukātā veidā.

To klients varēs saņemt bezmaksas Dino Zoo veikalā sākot jūnija vidū.
 

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

 

Обратитесь в ветеринарную клинику. Там собаке окажут помощь. Записаться на визит можно по тел.67 327 923