Atpakaļ

Franču buldogs (French Bulldog)

Samērā maza auguma suņuks ar ļoti spēcīgu, pieaugot - muskuļotu, ķermeni. Suns ir kompanjons, labi padodas apmācībai, kas, neskatoties uz izmēriem, šiem suņukiem ir nepieciešama. Kucēna iegādes brīdī ļoti liela uzmanība jāpievērš kucēnu vecāku veselības stāvoklim, kā arī paša kucēna veselības stāvoklim. Šķirnei ir nosliece uz alerģijām, apgrūtinātas elpošanas problēmas, ko izraisa sašaurinātas nāsis, tāpēc mazulis jāizvēlās tikai no atbildīgiem audzētājiem!

Samērā maza auguma suņuks ar ļoti spēcīgu, pieaugot - muskuļotu, ķermeni. Suns ir kompanjons, labi padodas apmācībai, kas, neskatoties uz izmēriem, šiem suņukiem ir nepieciešama. Kucēna iegādes brīdī ļoti liela uzmanība jāpievērš kucēnu vecāku veselības stāvoklim, kā arī paša kucēna veselības stāvoklim. Šķirnei ir nosliece uz alerģijām, apgrūtinātas elpošanas problēmas, ko izraisa sašaurinātas nāsis, tāpēc mazulis jāizvēlās tikai no atbildīgiem audzētājiem!

Šķirnes apraksts

Krievijā līdz 1917.gadam šie suņi bija ļoti populāri. Liels šīs šķirnes entuziasts un pielūdzējs bija Fjodors Šaļapins. Dzīvoja arī šādi suņi pie Rahmaņinova un Majakovska. Un arī šodien šie suņi nav zaudējuši savu popularitāti. Ārzemēs šī šķirne ir ļoti populāra un prestiža. Nereti ir gadījumi, kad no Krievijas suņu audzētājiem pat pusmetiens vai pat lielākā daļa kucēnu aizceļo uz Rietumeiropas vai pat tālākām valstīm. Krievijā dzimušie kucēni dzīvo pat tādā tālā zemē kā Indonēzija.

Šīs šķirnes suņi ir ideāli piemēroti gan turēšanai mazgabarīta dzīvokļi , gan privātmājā. To īsā, gludā, pieguļošā spalva nesagādā absolūti nekādas rūpes un nav nepieciešama ne griešana, ne ķemmēšana, ne trimēšana, tā nav bīstama jūsu paklājiem, dīvāniem un krēsliem. “Franču” izmērs ir ērts visās nozīmēs (skausta augstums 30 – 35 cm). Viņš nemaisās pa kājām, spējīgs pavadīt jūs jebkurā braucienā un ceļojumā. Nav vajadzības sīkāk aprakstīt šīs šķirnes standartu, bet par šo suņu raksturu, tā labajām īpašībām, var runāt stundām.

Franču buldogam piemīt apbrīnojama spēja pielāgoties tiem dzīves apstākļiem, kādus tam piedāvās. Šis suns ir ārkārtīgi sabiedrisks, mīl savu ģimenes locekļu sabiedrību. Viņš vienkārši ir laimīgs kad visi ir mājās, var stundām rotaļāties ar jūsu mazuli vai vienkārši gulēt jums blakus pie televizora, un ne ar vienu kustību netraucēs jums. Ja jūs esat darbā, buldogs visu dienu klusiņām snauduļos, ērti iekārtojies savā mīļākajā vietā, gaidot kad atskanēs atslēgu šķinda slēdzot vaļā durvis. Viņš sagaidīs jūs uz sliekšņa ar tik priecīgu un laimīgu sejas izteiksmi, ka mirklī jūsu nogurums, kas sakrājies pa dienu, pazudīs un nedienas aizmirsīsies. Palūkojoties uz šo mīļo, jauko radījumu, jūs pēkšņi sapratīsiet, ka mājās spīd maza, burvīga un ļoti silta saulīte. Pat savādi, cik ļoti siltas un maigas jūtas cilvēkā, kurš paņēmis mājā franču buldodziņu, spēj izsaukt šie sunīši.

Jau pirmajās francūzīša dzīves nedēļās saimnieki pēkšņi aptver, ka vairs nespēj iztikt bez sava jaunā draudziņa sabiedrības. Ar kucēna ierašanos māja piepildās ar prieku un mājīgumu. Franču buldogi ļoti pierod un pieķeras saimniekiem Kā atbildi uz jūsu rūpēm mazā francūža sirds sniedz pieķeršanos un tik lielu mīlestību, ka izteikt to ar vārdiem nav vienkārši iespējams.

Tāpat franču buldogi ir ļoti smalki psihologi. Viņi perfekti māk saprast cilvēkus un orientēties situācijā. Ja cilvēks ienācis mājā kā viesis vai draugs, kā labs paziņa un saimnieki priecājas par tā ierašanos, “francūzis” priecājas kopā ar visiem. Ja viesis ļaus, tad suņuks ieleks tam klēpī un maigi, draudzīgi nolaizīs vaigu. Bet ja nebūs laika veltīt viņam uzmanību, viņš apgulsies un snauduļos gaidot to mirkli, kad par viņu atcerēsies un pasauks. Bet nedod Dievs, ja viesis izrādīsies negaidīts. Buldogs ne tikai skaļi rejot par to pavēstīs saimniekam par svešinieka tuvošanos, bet arī bezbailīgi metīsies virsī ienaidniekam, aizstāvot savu māju un sev tuvos cilvēkus.

Mazā buldodziņa sirds nepazīst bailes. Šī šķirne saglabājusi sevī visas saviem senčiem, cīņu suņiem piemītošās īpašības. Nosaukums “bull-dog”, tulkojumā nozīmē “buļļu suns”. Protams, mazais franču buldogs nekad nav arēnās cīnījies ar buļļiem, bet sirdī viņš ir cīnītājs. Un ak vai tam, kurš uzdrošināsies pāri nodarīt viņa mīļotajam, saimniekam vai arī apdraudēt viņa teritoriju. Jo neskatoties uz savu nelielo augumu, franču buldogs sver 8 – 14 kilogramiem, viņa žokļi spēj pretinieku pietiekami nopietni traumēt. Turklāt, ja reiz buldogs meties cīņa, tad apstādināt viņu gandrīz nav iespējams. Tāpēc, ja jūs iegādājieties franču buldogu, tad pacentieties pastaigu laikā nekad neprovocēt savu suni kauties ar citiem. Tāpēc, ka bieži vien, reiz pamēģinājis cīņas garšu un uzvaras sajūtu (bet kautiņos gandrīz vienmēr viņš ir uzvarētājs, ņemot vērā ja pretinieks nav cīņām speciāli mācīts cīņu suns, bet gan parasts kaimiņu suns kauslis – nebēdnis), buldogs pēc tam vienmēr meklēs iemeslu strīdam ar sugas brāļiem, pat ja pretinieks būs desmitreiz lielāks par pašu “francūzi”. Un pēc tam tik vaļā no šī ieraduma būs gandrīz neiespējami. Bet ja pretinieks izrādīsies daudz stiprāks, niknāks un aktīvāks un pārspēks nebūs buldoga pusē, tad jūs varat pazaudēt savu uzticamo draugu, jo buldogs atkāpties nemāk, “francūzis” kausies līdz beigām, lai cik plāni viņam neklātos.

Protams, neiztikt arī bez izņēmumiem. Tāpat kā cilvēki, arī suņi (pat vienas šķirnes) stipri atšķiras vien no otra gan pēc rakstura, gan pēc temperamenta. Cik suņu, tik raksturu. Starp buldogiem ir gan labsirdīgi, gan kaušļi. Ir mazi rīmas un sliņķi, bet ir arī enerģiski, kustīgi suņi – sportisti. Ļoti bieži šī suņa raksturs ir atkarīgs no vides, kurā viņš audzināts , no cilvēka rakstura, kurš uzņēmies saimnieka lomu. Jo cik gan ļoti bieži suns mēdz līdzināties savam saimniekam! Vienkārši apbrīnojami! Ja saimnieks daudz kustās daudz staigā, ir sabiedrisks , tad arī viņa buldogs ir kustīgs un jautrs, tāds, kurš nezin kas ir nogurums. Bet ja saimnieks ir mājās sēdētājs un guļava, tad arī viņa suni nav iespējams no rītiem piecelt no siltā un ērtā krēsla. Pat acis neatvērs, kamēr neizgulēsies, lai kā neprasītu. Lūk, tādi ir franču buldogi.

Gribētos atzīmēt vēl vienu šīs šķirnes iezīmi. Ja pēkšņi kāda iemesla dēļ pieaudzis buldogs maina savus saimniekus, šķiras no viņam dārgiem cilvēkiem, tad bieži šis notikums kļūst sunim par triecienu un psiholoģisku stresu. Franču buldogs smagi pārdzīvo īpašnieku maiņu un izjūt lielas morālās mokas. Tāpēc nolemjot iegādāties šādu suni, attiecieties pret to ar lielu atbildību. “Francūzis” nav rotaļlieta, izklaide un maza dzīva lelle, bet gan līdz sirds dziļumiem uzticīgs draugs. Un ja jūs liktenis savedīs kopā ar franču buldogu, tad jūs vairs nekad neatteiksies jo šis šķirnes. Uz visu mūžu jūsu sirds piederēs šim bezbailīgajam un jocīgajam radījumam.


Avots: Materiālu pēc Jeļenas Moisejevas raksta avīzē "Putnu tirgus" sagatavojusi Gita Zaķīte

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kucēns sagurst pēc lielākiem gājieniem

Ka kuru reizi , dažreiz pēc lielākiem gājieniem. Šodien kad -4 grādi tad jau pēc kādam 10 min. Nosūtu šodienas video Jums .( nevarēju nosūtīt jo video neļauj - varbūt variet iedot e-pastu uz kuru varu nosūtīt video materealu) Ar divenu nesauc pa zemi .

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Ir normāli, ka kucēns sagurst pēc lielākiem gājieniem. Kā arī aukstumā dzīvnieks var negribēt staigāt.

Varat atsūtīt video uz e-pastu klinikastirnu@dinozoo.lv

Suns kasās un grauž asti

džeka rasel terjers,puika,grauž savu asti,pamatnē,kasās ,blusas nav ,viens ārsts saka ka alerģija ,ēd labi ,aktīvs,veselības problēmas nav ,puikam 1,2 gadi

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Kāds ir jautājums?Vai nozīmētā ārstēšana pēc diagnostificētās alerģijas nesniedz vēlamo rezultātu? Ja cēlonis niezei ir alerģija, tad piemērotas terapijas, diētas atrašana var prasīt ilgāku laiku. Jums būtu jāsazinās ar suņa ārstējošo ārstu, lai iespējams veiktu korekcijas nozīmētajā ārstēšanā. 

Vai esat droši, ka sunim nav blusu? Tās var arī nemanīt. Vai suns ir apstrādāts pret blusām?

Izceļošana ar dzīvnieku

Labdien! Ir plānota ceļošana kopā ar sunim ar lidmašīnu. Cik dienas pirms izlidošana vajadzētu hoformēt izziņu no vet.ārsta, ka suni var transportēt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien! 

Dažādām valstīm prasības ieceļošanai ar dzīvnieku var atšķirties, tāpēc, lai saņemtu precīzu informāciju, uzzvaniet uz veterināro klīniku, kur plānojat vest dzīvnieku. Kā arī precīzu informāciju par katras valsts prasībām saņemsiet, zvanot uz "Pārtikas un veterināro dienestu". 

Kucēns ātri sagurst

Man ir 6 mēnešus vecs Francis , esmu pamanījusi pastaigu laikā ka vins paskrien , paskrien apsēžas , un tā praktiski katru pastaigas reizi. Vai man ir jāuztraucas par kaut ko ? Vai ka es sākuma domāju - ka vins vienkārši atpūšas vai pagaida mani …

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Lai ko komentētu, būtu jāzina pēc cik lielas slodzes/ar kādiem intervāliem kucēns atpūšas. Ja kucēns daudz noskrien, protams, ka viņš var gribēt atpūsties. Taču, ja viņš ātri sagurst pēc nelielas slodzes, būtu ieteicams viņu atrādīt veterinārārstam. 

Kā arī - vai suns tikai apsēžas vai varbūt pašļūc uz dibena?

Labdien! Suns bez pārstājas rej, kad saimnieks aiziet no mājām. Nekādas rotaļlietas ar ēdienu iekšā un mūzika utt., nepalīdz. Izmisums. Vajadzīga speciālista palīdzība. Vai ir iespējamas privātas nodarbības? Vai kā labāk rīkoties šajā situācijā. Paldies

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Jā, šajā gadijumā var palīdzēt kinologa konsultācija un mierinājuma līdzekļi sunim.

Pieteikties uz konsultāciju var pa telefonu 29390650, vai caur e-pastu arena@dinozoo.lv

Ko darīt lai suns nerietu?

Labdien. Mums ir Bernes ganu suns 5.mēneši vecums, meitene. Velējos pajautāt vai ir kāds ieteikums, ko varētu darīt, lai sunene nerietu, kad istaba ienāk kāds cilvēks no malas. Strādāju no mājām un bieži sanāk, ka ienāk cilvēki no malas. Apsaukšana nepalīdz, rej ilgstoši, arī uz bērniem. Paldies

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Rekomendēju pieteiktties uz individuālo nodarbību pie kinologa, jo katrs gadījums un suns ir savādāks.

Pieteikties uz nodarbību var pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv

Sveiki, Ļoti ceru, ka varēsiet ko ieteikt… Mums ģimenē ir ienācis otrais sunīts, vēl viens Džeka Rasell terjers. Abas ir meitenes. Vecākajai ir 3,5gadu, jaunākajai 9nedēļas. Vecākā ir dikti pacietīga, ļauj mazajai ņemt savas mantas, savā vietā gulēt, bet lielākā problēma, kas mani uztrauc ir ar mazo suneni, viņa neļauj vecākajai gulēt, ņem nost visas mantas, kaulus. Un ļoti pārdzīvoju to, ka vecākā izvairas no manis un nenāk, kā ierasti gulēt man blakus, ja mazā ir klāt. Cik man ilgs periodu būtu jāgaida līdz viena ar otru aprod? Jo esmu jau apsvērusi, ka, ja nekas neuzlabosies man mazajai tomēr būs jāmeklē cita ģimene, jo vecākais suns vispār vairs nav “savā ādā”. Un kā man labāk rīkoties, lai mazākā tik ļoti neapceltu vecāko sunīti? Ļoti gaidīšu Jūsu ziņu. ☀️

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Turpiniet veltīt savu uzmanību arī Jūsu sunim. Turpiniet darboties ar viņu un tt. Pastaigās dodaties atsevišķi. Mājās neļaujiet kucēnam "trenkāt" Jūsu sunim. Vecakajām sunim arī jābūt savai komforta zonai. Iemaciet kucēnu ievērot robežas un viss sanāks :)

Suns mazāk ēd

Labrīt! Man Jums jautājums par jorkšīras terjeru! Mims helovīnos pie loga bērni spridzināja plaukšķenes,un sunīte ir gadu veca un ļoti sabījās un no to lauku ir izmaiņas ar ēšanu. Ko jūs man ieteiktu kas mums jadara? Ļori ,ļoti maz ēd.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pirmkārt ir jāparbaudā vai viss ir kārtībā ar veselību. Ja nekādas novirzes nav, tad var padot mierinājuma zāles.

Labdien. Cik maksa gruminga specialista pakalpojums Jorkam?

Labdien. Cik maksa gruminga specialista pakalpojums Jorkam?

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

Cena ir 30-35 eur un ir atkarīgā no dzīvnieka izmeriem un stāvokļa.

Savēlumu likvidēšana kaķim

Vēlētos savam kaķim likvidēt savēlušos spalvu kunkuļus, ar izķemmēšanu laikam būs par maz, tāpēc droši vien būs vajadzīgs pastrādāt ar mašīnīti. Lasīju ka ja dzīvnieks ir agresīvs tad jāpiemaksā, nav problēmu samaksāt, tikai jautājums par ko tieši, (sedāciju)??? Ar cieņu Diāna

Atbild Grūminga speciālists,

Atbilde

Labdien!

Strādājot ar agresīviem dzīvniekiem sedācija netiek piemērota. Šāda tipa manipulācijas var veikt tikai veterinārais ārsts. 

Papildmaksa ir tāpēc ka strādājot ar tādiem dzīvniekiem meistari ir pakļauti riskiem. Kā arī citreiz pati grūminga procedūra ir garāka.

Bet ļoti bieži ir tā, ka dzīvnieks frizētavā daudz labāk uzvedās, nekā mājās.