Atpakaļ

Adžiliti: veiklums un daudz pozitīvu emociju

Pēc sava nosaukuma suņu sporta veids adžiliti, kas angliski nozīmē “veiklums, žiglums”, pie mums ir pazīstams, bet ko tas īstenībā nozīmē un kam der? Par to stāsta kinoloģe un trenere Svetlana Krēsliņa, kura ar adžiliti nodarbojas jau kopš 1998. gada un ir daudz sasniegusi: ir adžiliti starptautiskā tiesnese, vadošā Latvijas sportiste, Pasaules čempionātā bronzas medaļas ieguvēja, Eiropas čempione un vēl daudzu prestižu sacensību laureāte. Pašlaik viņa piedalās sacensībās ar savu borderkolliju Listu un šeltiju Ru, kā arī apmāca borderkollija kucēnu Salsu. 

 

Interesanti fakti

Pirmo reizi adžiliti tika demonstrēts Londonā Cruft suņu izstādē 1978. gada februārī. Tas bija paredzēts kā jautrs izklaides priekšnesums sacensību starplaikā.
Adžiliti pirmos šķēršļus šajā izstādē izdomāja Cruft komitejas loceklis Džons Vārlejs, kura galvenā aizraušanās bija zirgi, nevis suņi. Tāpēc ideja pamatā aizgūta no zirgu lēkšanas sacensībām.
Pirmais Pasaules čempionāts adžiliti norisinājās 1996. gadā Šveicē. Tajā piedalījās 88 sportisti no 22 valstīm. Latvijas sportisti piedalās pasaules čempionātos kopš 1998.g.

Dino_intervija_bilde

Pēc sava nosaukuma suņu sporta veids adžiliti, kas angliski nozīmē “veiklums, žiglums”, pie mums ir pazīstams, bet ko tas īstenībā nozīmē un kam der? Par to stāsta kinoloģe un trenere Svetlana Krēsliņa, kura ar adžiliti nodarbojas jau kopš 1998. gada un ir daudz sasniegusi: ir adžiliti starptautiskā tiesnese, vadošā Latvijas sportiste, Pasaules čempionātā bronzas medaļas ieguvēja, Eiropas čempione un vēl daudzu prestižu sacensību laureāte. Pašlaik viņa piedalās sacensībās ar savu borderkolliju Listu un šeltiju Ru, kā arī apmāca borderkollija kucēnu Salsu. 

Adžiliti ir nopietns sporta veids vai arī – hobija veida izklaide? 

Adžiliti ir universāls sporta veids, bet tas var būt arī vienkārši kā hobijs – patīkamai laika pavadīšanai kopā ar savu suni un labas fiziskās formas uzturēšanai, līdzīgi kā nodarbošanās ar aerobiku vai trenažieriem. Kā nopietns sporta veids tas ietver sacensības un pasaules čempionātus. Viss atkarīgs no cilvēka izvēles!

Kāda ir adžiliti būtība? 

Tā ir spēle ar ātru un precīzu šķēršļu pārvarēšanu. Galvenais uzdevums – pēc iespējas ātrāk un bez kļūdīšanās veikt trasi. Cilvēks vada suni tikai ar žestiem un balsi. Soda punktus vai diskvalifikāciju var piešķirt par nogāztu latiņu, lecot pāri barjerai, par šķēršļa izlaišanu, par nepareizu ieeju slalomā vai stabiņa izlaišanu, par saimnieka rupju uzvedību pret suni. 

Cik sarežģīti ir šķēršļi un trases?

Trase parasti sastāv no 15-22 šķēršļiem, to sarežģītība atkarīga no dalībnieka līmeņa – sacensībās visi suņi pēc to sagatavotības tiek iedalīti vairākās grupās, sākot ar A0 (iesācējiem un jauniem suņiem) un beidzot ar trešo grupu A3 (profesionāls līmenis). Trasē parasti izvieto šķēršļus – barjeras, kalnu, šūpoles, slalomu – 12 stabiņus ar 60 cm atstarpi, kas sunim jāizskrien astoņniekā. Vairums suņu dievina tuneļus – garas auduma caurules, kurām jāizskrien cauri. Šķēršļus tiesneši izvieto noteiktā secībā, ar kuru saimnieks bez suņa iepazīstas tikai 5-10 min pirms sacensību sākuma. Tieši tad parādās sportistu meistarība, viņu taktiskā domāšana, kā arī suņa līmenis un kontakts sportistam ar suni.

Vai pastāv kāds risks – cik bīstams sports tas ir?

Kā jebkurā sporta veidā - pastāv risks iegūt kādu traumu pašam vai sunim. Tāpēc ir svarīgi, lai pirms treniņa gan suns, gan saimnieks iesildītos. Bez tam jāievēro augstas prasības attiecībā uz šķēršļu un seguma kvalitāti.

Ar adžiliti var nodarboties visi saimnieki un suņi? 

Adžiliti ir piemērots visiem, kas mīl savus suņus un vēlas aktīvi kopā pavadīt laiku; nav ierobežojumu cilvēku un suņu vecuma ziņā – pat sacensībās veiksmīgi piedalās gan bērni, gan seniori. Praktiski nav arī ierobežojumu suņu šķirnēm - izņemot ļoti smagus suņus, kam nav ieteicams lēkt. Ar adžiliti var sākt nodarboties gan kucēna vecumā, gan jau pieauguši suņi, šķirnes un bezšķirnes, augumā lieli un mazi, resni un vāji. 

Kādai fiziskajai sagatavotībai saimniekam un sunim jābūt, lai nodarbotos ar adžiliti?

Nekāda īpaša fiziskā sagatavotība nav vajadzīga – galvenais ir vēlēšanās!

Vai šķēršļu pārvarēšana patīk visiem suņiem? 

Es nezinu tādu suni, kuram nepatiktu adžiliti, jo tā ir jautra spēle. Ir azartiskāki un temperamentīgāki un ir daudz mierīgāki un flegmatiskāki suņi, taču galu galā adžiliti patīk visiem. Vajag tikai prast ieinteresēt un iemācīt suni spēlēt šo rotaļu.

Kādas metodes izmanto suņa apmācīšanā?

Adžiliti treniņos izmanto tikai pozitīvas un spēles apmācības metodes! Kad suņi skrien trasē - viņi staro no laimes, un tikai ar pozitīvu apmācību var panākt labu rezultātu. 

Pēc cik ilga laika var startēt sacensībās?

Viennozīmīgi grūti atbildēt – tas atkarīgs no suņa vecuma (suņi līdz gada vecumam nevar piedalīties sacensībās) un no kontakta ar saimnieku. Lai sagatavotos pirmajām sacensībām, var paiet gan vairāki mēneši, gan gads – tas ir individuāli.

Kādi ir galvenie ieguvumi no adžiliti?

Pirmām kārtām adžiliti uzlabo cilvēka un suņa savstarpējo sapratni, jo tas ir komandas darbs un saimnieks ar suni kļūst par partneriem – tātad saprot viens otru no pusvārda. Liels ieguvums ir arī fiziskās formas uzlabošana gan cilvēkiem, gan suņiem – fizkultūra vienmēr visiem nākusi tikai par labu! Piebiedrojoties mums, iegūsiet daudz pozitīvu emociju no adžiliti!

http://www.sunusports.lv/

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Sveiki! Kur Rīgā var apgūt agility ar suni?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Nosūtu Jums linku ar treneriem Latvijā. Domāju ka šājā saraksta atradīsiet savējo.

http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/

 

 

 

 

 

 

Kucēns čurā mājās

Mūsu kavalierītim ir 4,5 mēneši. Vārdu "pačurā" saprot, bet tikai to nedara pastaigās, bet tiklīdz kā ienāk atpakaļ dzīvoklī. Pēc nakts uzreiz ģērbjos un ņemu pavadu, lai ietu ārā, bet mazais jau paspēj pačurāt uz grīdas. Kā iemācīt, varbūt vajag kādu zoopsihologu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas ir normāli :) Mēģiniet pēc iespējas ātrāk iznest viņu ārā pēc miega, ēšanas un spēlēšanas. Vediet viņu ārā pa dienu ik pēc 2-3 stundam, ja ir tāda iespēja.

zobārsts sunim

Labdien! Čivauvai pēc zobārsta un narkozes jau trešo nedeļu ir apgrūtināta elpošana. Rij skaļi siekalas un šķauda, klepo, krāc. It kā deguns arī ciet. Un paliek arvien sliktāk. It sevišķi naktīs grūti. Kas tas varētu but un ko darīt šajā situācijā?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

ja sunim pēc narkozes ir diskomforts , Jums jāsazinās ar veterinārārstu, kas sunim veica zobu tīrīšanu un to vajadzēja jau darīt laicīgi, negaidot trīs nedēļas. Katram dzīvniekam ir individuāla reakcija uz narkozi un arī pēc mutes dobuma sanācijas procedūras var būt komplikācijas.

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку

Можно ли у вас оставлять собаку 18 лет па передержку, на неделю. Усыпить не хочу. Порода Папильон, слепой, глухой, аппетит хороший, много пьёт, целый день в лежанке. Туалет делает на салфетке. Если можно привозить к вам на время отъезда, то какая цена в сутки?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

Мы не предоставляем подобную услугу. Обратитесь в клинику с круглосуточным стационаром, либо в гостиницу для собак.

Kucēns čurā dīvānā

Labdien! Kādēļ suns pēkšņi nokārtojas dīvānā? Mums ir 6 mēnešus vecs kucēns, kuru radinam iet nokārtoties ārā - dažreiz vēl gadās ķibeles mājās, tomēr pārsvarā jau izdodas nokārtoties ārā. Nokārtoties ejam vismaz ik pa 3h, tomēr pēdējās divas reizes suns starp pastaigām ir piečurājis dīvānu. Par negadījumiem mājās nekad neesam situši, bļāvuši uz viņu utt., arī nekādas lielas pārmaiņas nav notikušas un viņa ikdiena nav mainījusies. Kāds varētu būt iemeslsšādai rīcībai un ko darīt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

 

Pārbaudiet vai sunim viss kārtībā ar veselību. Diskomforts urīnceļos arī var izraisīt šādu veselību.

franču buldogs

Добрый день. Как найти специалиста-консультанта по Французским бульдогам.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

mūsu klīnikas speciālisti strādā arī ar franču buldogiem. Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Sunim iesūkusies ērce

Pirms četriem gadiem iesūkusies ērce virs acs,laikus nepamanījām un ērce bija jau pamatīgi piesūkusies,kā suns pakasija ar kāju un ērce izkrita,unpēc tam pēc dažām dienām suns nevarēja pastaigāt,jo sāpēja ,sāpēja arī tad kad pieskartos,bijām pie vetārsta un uzrakstīja lietot 7dienas antibiotikas un nesteroido pretiekaisuma līdzekļi un izārstējās,bet pagājušā gada septembrī atkal iekoda ērce un bijām pilinājuši uz skausta advantix škīdumu,bet bija pagājis vairāk kā mēnesis,un tad savēlās spalva uz krustiem un uz astes spalvai tendence noiet šaurā strīpā,uzrakstīja antibiotikas uz nedēļu un pārgāja,tagadalspalva uz krustiem mazliet savēlusies,nopirku advantix iepilināju uz skausta(3dienas),bet negrib ka pieskaras,tad sāp un smilkst.kas tā varbūt par slimību. Sunīšam10gadiir maza auguma,šķirni nezinu. Ar cieņu Gunita.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

diemžēl neapskatot dzīvnieku nav iespējams pateikt, kas viņam ir par slimību.

Jums jādodas pie veterinārārsta.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67305943

 

Ar cieņu,

DINO ZOO klīnika

Почему собака чешет уши.

Почему собака чешет уши.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Если она делает это изредка, то ничего страшного. Если же каждый день, по несколько раз в день, то лучше обратится к ветеринару.

Suns klepo

Sveiki! Suns nakti guļ uz muguras un kaut kāda brīdi itka siekalas sakrējušas sāk klepot un tālāk iet gulēt uz savas muguras. Kad ir ļoti liela fiziska slodze arī ristās un pēc tam viss pāriet . Bijām pie vetārsta doma bija par klepu pirmo reizi padzeram zāles nepārgāja otro reizi mums iedeva antibiotikas tas arī dzeram uz to brīdi viss labi bija , tagad viss atsakās no jauna . Suns jūtas labi un neliecina nekas ka viņam būtu slikti , sirdi arī izklausīja viss ok Nezinu ko darīt šinī situācija ?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Neizmeklējot suni ir grūti pateikt ko darīt, taču ja antibiotiku lietošanas laikā bija uzlabojums, iespējams, ka antibiotiku kurss bija par īsu. Lai atrisinātu šo situāciju, jums jādodas pie veterinārārsta. 

Ja vēlaties pieteikties uz vizīti Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, 

Dino Zoo klīnika

Suns nepamatoti ir palicis agresīvs

Labdien, suns nepamatoti ir palicis agresīvs nevienu nelaižot tuvumā. Parasti atrodās voljērā, bet katru dienu izlaižam paskraidīt pie mājas(piesiets pie troses un ir visu to laiku uzraudzībā). Nesen bija agresīvs tikai pret mani(cilvēku kas reizi mēnesī atbrauc ciemos), bet šodien kad saimnieki nāca tuvumā voljēram sāka rūkt. Zobus neizrāda, bet rūc un skatās ar draudošu skatienu aste ir pacelta. Kad es biju ciemos un viņš bija izlaists(pirms sāka rūkt uz saimniekiem) nelaida mani tuvu, bet kārumus no manis ņēma un no attāluma atnesa bumbu un pa lēnām sāka nākt tuvāk un tuvāk man līdz ko atļāva pat paglaudīt, bet no rīta atkal bija tik pat agresīvs.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kas ir mainījies suņa dzīvē? Cik bieži suns ir kontaktā ar cilvēku? Cik bieži un cik ilgi ar suni kāds darbojas? Vai sunim nav veselības problēmu? Jo bieži vien dzīvnieks, kurš cieš sāpes paliek agresīvs. Kā arī tas, ka suns visu laiku atrodas voljerā vai piesiets, var ietekmēt viņa psihi. Dzīvnieka vecums - pubertāte, briedums arī var ietekmēt uzvedību.