Atpakaļ

Adžiliti: veiklums un daudz pozitīvu emociju

Pēc sava nosaukuma suņu sporta veids adžiliti, kas angliski nozīmē “veiklums, žiglums”, pie mums ir pazīstams, bet ko tas īstenībā nozīmē un kam der? Par to stāsta kinoloģe un trenere Svetlana Krēsliņa, kura ar adžiliti nodarbojas jau kopš 1998. gada un ir daudz sasniegusi: ir adžiliti starptautiskā tiesnese, vadošā Latvijas sportiste, Pasaules čempionātā bronzas medaļas ieguvēja, Eiropas čempione un vēl daudzu prestižu sacensību laureāte. Pašlaik viņa piedalās sacensībās ar savu borderkolliju Listu un šeltiju Ru, kā arī apmāca borderkollija kucēnu Salsu. 

 

Interesanti fakti

Pirmo reizi adžiliti tika demonstrēts Londonā Cruft suņu izstādē 1978. gada februārī. Tas bija paredzēts kā jautrs izklaides priekšnesums sacensību starplaikā.
Adžiliti pirmos šķēršļus šajā izstādē izdomāja Cruft komitejas loceklis Džons Vārlejs, kura galvenā aizraušanās bija zirgi, nevis suņi. Tāpēc ideja pamatā aizgūta no zirgu lēkšanas sacensībām.
Pirmais Pasaules čempionāts adžiliti norisinājās 1996. gadā Šveicē. Tajā piedalījās 88 sportisti no 22 valstīm. Latvijas sportisti piedalās pasaules čempionātos kopš 1998.g.

Dino_intervija_bilde

Pēc sava nosaukuma suņu sporta veids adžiliti, kas angliski nozīmē “veiklums, žiglums”, pie mums ir pazīstams, bet ko tas īstenībā nozīmē un kam der? Par to stāsta kinoloģe un trenere Svetlana Krēsliņa, kura ar adžiliti nodarbojas jau kopš 1998. gada un ir daudz sasniegusi: ir adžiliti starptautiskā tiesnese, vadošā Latvijas sportiste, Pasaules čempionātā bronzas medaļas ieguvēja, Eiropas čempione un vēl daudzu prestižu sacensību laureāte. Pašlaik viņa piedalās sacensībās ar savu borderkolliju Listu un šeltiju Ru, kā arī apmāca borderkollija kucēnu Salsu. 

Adžiliti ir nopietns sporta veids vai arī – hobija veida izklaide? 

Adžiliti ir universāls sporta veids, bet tas var būt arī vienkārši kā hobijs – patīkamai laika pavadīšanai kopā ar savu suni un labas fiziskās formas uzturēšanai, līdzīgi kā nodarbošanās ar aerobiku vai trenažieriem. Kā nopietns sporta veids tas ietver sacensības un pasaules čempionātus. Viss atkarīgs no cilvēka izvēles!

Kāda ir adžiliti būtība? 

Tā ir spēle ar ātru un precīzu šķēršļu pārvarēšanu. Galvenais uzdevums – pēc iespējas ātrāk un bez kļūdīšanās veikt trasi. Cilvēks vada suni tikai ar žestiem un balsi. Soda punktus vai diskvalifikāciju var piešķirt par nogāztu latiņu, lecot pāri barjerai, par šķēršļa izlaišanu, par nepareizu ieeju slalomā vai stabiņa izlaišanu, par saimnieka rupju uzvedību pret suni. 

Cik sarežģīti ir šķēršļi un trases?

Trase parasti sastāv no 15-22 šķēršļiem, to sarežģītība atkarīga no dalībnieka līmeņa – sacensībās visi suņi pēc to sagatavotības tiek iedalīti vairākās grupās, sākot ar A0 (iesācējiem un jauniem suņiem) un beidzot ar trešo grupu A3 (profesionāls līmenis). Trasē parasti izvieto šķēršļus – barjeras, kalnu, šūpoles, slalomu – 12 stabiņus ar 60 cm atstarpi, kas sunim jāizskrien astoņniekā. Vairums suņu dievina tuneļus – garas auduma caurules, kurām jāizskrien cauri. Šķēršļus tiesneši izvieto noteiktā secībā, ar kuru saimnieks bez suņa iepazīstas tikai 5-10 min pirms sacensību sākuma. Tieši tad parādās sportistu meistarība, viņu taktiskā domāšana, kā arī suņa līmenis un kontakts sportistam ar suni.

Vai pastāv kāds risks – cik bīstams sports tas ir?

Kā jebkurā sporta veidā - pastāv risks iegūt kādu traumu pašam vai sunim. Tāpēc ir svarīgi, lai pirms treniņa gan suns, gan saimnieks iesildītos. Bez tam jāievēro augstas prasības attiecībā uz šķēršļu un seguma kvalitāti.

Ar adžiliti var nodarboties visi saimnieki un suņi? 

Adžiliti ir piemērots visiem, kas mīl savus suņus un vēlas aktīvi kopā pavadīt laiku; nav ierobežojumu cilvēku un suņu vecuma ziņā – pat sacensībās veiksmīgi piedalās gan bērni, gan seniori. Praktiski nav arī ierobežojumu suņu šķirnēm - izņemot ļoti smagus suņus, kam nav ieteicams lēkt. Ar adžiliti var sākt nodarboties gan kucēna vecumā, gan jau pieauguši suņi, šķirnes un bezšķirnes, augumā lieli un mazi, resni un vāji. 

Kādai fiziskajai sagatavotībai saimniekam un sunim jābūt, lai nodarbotos ar adžiliti?

Nekāda īpaša fiziskā sagatavotība nav vajadzīga – galvenais ir vēlēšanās!

Vai šķēršļu pārvarēšana patīk visiem suņiem? 

Es nezinu tādu suni, kuram nepatiktu adžiliti, jo tā ir jautra spēle. Ir azartiskāki un temperamentīgāki un ir daudz mierīgāki un flegmatiskāki suņi, taču galu galā adžiliti patīk visiem. Vajag tikai prast ieinteresēt un iemācīt suni spēlēt šo rotaļu.

Kādas metodes izmanto suņa apmācīšanā?

Adžiliti treniņos izmanto tikai pozitīvas un spēles apmācības metodes! Kad suņi skrien trasē - viņi staro no laimes, un tikai ar pozitīvu apmācību var panākt labu rezultātu. 

Pēc cik ilga laika var startēt sacensībās?

Viennozīmīgi grūti atbildēt – tas atkarīgs no suņa vecuma (suņi līdz gada vecumam nevar piedalīties sacensībās) un no kontakta ar saimnieku. Lai sagatavotos pirmajām sacensībām, var paiet gan vairāki mēneši, gan gads – tas ir individuāli.

Kādi ir galvenie ieguvumi no adžiliti?

Pirmām kārtām adžiliti uzlabo cilvēka un suņa savstarpējo sapratni, jo tas ir komandas darbs un saimnieks ar suni kļūst par partneriem – tātad saprot viens otru no pusvārda. Liels ieguvums ir arī fiziskās formas uzlabošana gan cilvēkiem, gan suņiem – fizkultūra vienmēr visiem nākusi tikai par labu! Piebiedrojoties mums, iegūsiet daudz pozitīvu emociju no adžiliti!

http://www.sunusports.lv/

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Bailīgs suns. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Sveiki! Jautājums. Gandrīz pirms 2 gadiem es uz ielas atradu kucēnu. Cilvēki un bērni viņu mocīja/sita. Bet tagad mums ir problēma, viņš atsakās iziet ārpus mājas teritorijas, vīriešu un bērnu redzeslokā rodas nesaturēšana un čīkstēšana. Mēģināju maigi runāt, dot kārumus, novērst uzmanību spēlējoties, bet viņš skrien mājās un čīkst, nomierinās tikai tad, ja apskauj un sauc vārdā. Vai vispār ir iespējams viņu apmācīt staigāt pārpildītās vietās? Vai viņam vispār ir iespējams palīdzēt?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Uzlabot šo situāciju protams ka var. Galvenais sākt pareizi un secīgi strādāt. Iespējams kādu laiku būs jālieto arī mierinājuma zāles.

Pieteikties nodarbībai vai konsultācijai ir iespējams pa telefonu 29390650 vai pa e-pastu arena@dinozoo.lv.

Sunim veidojums uz purna

Labdien! Es vēlos uzdot jautājumu par savu 12 gadus veco Ķīnas cekulaino suņi Leniju. Lenijam ir dažādas alerģijas un veselības problēmas, kā jau vecam šķirnes sunim. Lenijam ir alerģija pret vistu, graudaugiem, ( izņemot rīsus un putraimus). Jā viņš ēd kādu no šiem produktiem viņam tek ausis, paliek sarkanās ciskas. Vēl Lenijas ir neliela bruka abos sānos. Viņš ēd dārzeņus un augļus ( gurķus, tomātus, kāpostus, zemenes, persikus u.t.t ). Šodien pamanīju, kā viņam uz purniņa ir tāda kā pumpa. Itkā, jā piespiež tad viņam nesāp. Pumpa vizuāli izskatās, kā ādas pacēlums. Es gribētu zināt vai tas ir bīstami? Varbūt tas pāriet pats no sevis, vai arī ir jāved pie veterinārārsta? Pievienoju fotogrāfiju. Tur gan īsti nevar pumpu redzēt, tāpēc to apvilktu. Jau iepriekš liels paldies par veltīto laiku, un protams atbildi! :)

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

bildē īsti nevar saprast un attālināti nav iespējams novērtēt veidojumu. Sirdsmieram ieteiktu tomēr labāk dzīvnieku atrādīt veterinārārstam. 

Ja vēlaties pieteiktires uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Labdien! Vai 5 mēnešus vecu kucēns nav par lielu lai viņu uzņemtu jaunajās mājās? Sunīts ir vidusāzijas aitusuns!

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Viss ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Suņa raksturs, vide kur viņš dzīvoja, vide kur viņš dzīvos, laiks ko Jūs varēsiet veltīt sunim ( socializācija, apmācība). Globāli nekas nav nokavēts. Bet šis tas jau ir iemācīts un iespējams ka kaut kas būs jālabo.

Spare parts for travel cage

Hi I am looking for spare parts for my dogs travel cage before Friday. I need the screws and the clips that connect the top with the bottom part of the cage and its a bracco eco no 6 type. Is there any available? Thanks

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Good morning!

We have not spare parts for dogs travel box.

Suns baidās kāpt bagažniekā

Добрый день, наша собака (6 лет, помесь лабрадора и овчарки) всегда очень любила кататься в багажнике нашей машины, но теперь она на отрез отказывается залезать в багажник, будто боиться его как огня. Мы не можем понять с чем это связано.

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas nozīme ka sunim bija negatīva pieredze braucot vai kāpjot iekšā bagažniekā. Pārbaudiet vai viss ir kārtībā ar kājam un muguru. 

ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Sveiki, paņēmām no patversmes 5g vecu suņu meitenīti, ik reizi kad saimniece iziet no mājām tad suņuks sāk raudāt un gaudot, tas ar laiku mainīsies vai pie tā ir speciāli jāstrādā lai suns tā nepārdzīvotu?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Tas varētu būt atšķirtības sindroms. Ar sunīti noteikti ir jāstrādā. Tā kā visi suņi ir dažādi labāk pierakstīties pie kinologa uz konsultāciju. 

Pieteikties var pa telefonu 29390560 vai sūtot e-pastu uz arena@dinozoo.lv

Sunīte nevēlās nekur iet divatā ar draugu, un ir problēmas pastaigas laikā.

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Dzīvojam ar draugu divatā, sunīte pie manis ir pieradusi, nāk visur līdzi, pastaigās nav problēmu, toties draugam ļauj glaudīt, mīļot, guļ blakus, taču nevēlās nekur iet divatā ar viņu, un ir problēmas pastaigas laikā. Vai kaut ko var darīt šajā situācijā?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka sunim bija slikta pieredzē vai vispār nav bijusi saskarsme ar vīriešu dzimtas pārstāvjiem, tāpēc viņa neuzticās un negrib sadarboties. Jā, noteikti situāciju var labot. Kopīgas pastaigas un āpmācība palīdzēs nodibināt kontaktu ar suni. Galvenais strādāt ar suni regulāri, secīgi un mierīgi.

Kā mācīt/trenēt suni, ja viņam apbalvojuma vietā gardums neder?

Labdien! Pirms neilga laika no patversmes paņēmām 5 gadus vecu suņu meitenīti. Viņai nekad dzīvē nav doti gardumi, arī ēst viņa ēd ļoti maz un neprasa pēc vēl. Kā šādā veidā viņu mācīt/trenēt, ja viņai apbalvojuma vietā gardums neder?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Iespējams ka vēl neesat atraduši īsto garšīgāko tieši Jūsu sunim gardumu. Bet ja tiešām pilnīgi nekas neinteresē, tād izmantojiet to pašu barību, ar kuru barojiet ikdienā. Bet ir daži nosacījumi. Barībai nav jāstāv sunim pieejamā vietā. Ja barība stāv visu laiku, tad suns nebūs motivēts darīt kaut ko. Tātad pabarojiet no rīta un vakarā. Ja suns neēd, bļodu novācam. Ja sunim vispār ir slikta apetīte, tād noteikti pārbaudiet veselības stāvokli. Ja suns negrib kārums vai negrib strādāt par kārumiem vai sauso barību, tād ņemam barību, piedāvājam no rokas un strādājam. Barību no bļodas nepiedāvājam. Visu dienas normu vai daļu no tās izbarojam no rokas par kaut ko.

Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Labdien! Vai dino zoo grāmatiņa par barošanu pieejama arī drukātā veidā vai tikai kā e-grāmata?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Dino Zoo Grāmata drīz būs pieejama arī drukātā veidā.

To klients varēs saņemt bezmaksas Dino Zoo veikalā sākot jūnija vidū.
 

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Как помощь слабке если у ней призерки чумки

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Добрый день!

 

Обратитесь в ветеринарную клинику. Там собаке окажут помощь. Записаться на визит можно по тел.67 327 923