Atpakaļ

Kā padarīt interesantu papagaiļa ikdienu

Papagaiļi - ir apbrīnojami radījumi. Pārsteidz viņu intelekts, atjautība un izzinošais prāts. Bet tieši šīs īpašības bieži kļūst par vislielāko problēmu šo krāšņu putnu turēšanā. Ja savvaļas papagaiļi izmanto savas īpašības, lai iegūtu barību, sociālo attiecību veidošanai un izperētu pēcnācējus, putns, kas atrodas nebrīvībā, neizmantoto potenciālu novirza uz apkārtējo vidi vai nodara ļaunumu sev.

Papagaiļi - ir apbrīnojami radījumi. Pārsteidz viņu intelekts, atjautība un izzinošais prāts. Bet tieši šīs īpašības bieži kļūst par vislielāko problēmu šo krāšņu putnu turēšanā. Ja savvaļas papagaiļi izmanto savas īpašības, lai iegūtu barību, sociālo attiecību veidošanai un izperētu pēcnācējus, putns, kas atrodas nebrīvībā, neizmantoto potenciālu novirza uz apkārtējo vidi vai nodara ļaunumu sev. Parasti tas izpaužas kā pārmērīga vokalizācija (kliegšana), pašplucināšana, agresīva uzvedība vai rīcība, kas virzīta uz apkārtējās vides postīšanu (saimnieka dzīvoklis). Protams, ievērojot pareizo kopšanu un pietiekoši daudz un pareizi kontaktējot ar jūsu mīluli, var izvairīties no daudzām problēmām. Piemēram, banālo barošanu ar graudu maisījumu no barotavas, var pārvērst par barības ieguvi. Ja no graudu maisījuma izņemt visgaršīgāko (saulespuķu sēklas, riekstus) un noslēpt to, ietinot papīrā, kādā kartona kastītē, piemēram, tējas iepakojumā, papagailītim vajadzēs ilgāku laiku nodarboties ar kāruma iegūšanu. Tas padarīs tīkamāku viņa garlaicīgo uzturēšanos būrī. Var sasniegt labu efektu un atrisināt daudz problēmu ja piedāvāt Jūsu mīlulim pietiekošu mantiņu daudzveidību. Tas, pirmkārt, atbrīvos viņu no garlaicības un, otrkārt, pasargās jūsu mājokli no postīšanas. 

Kāpēc papagaiļi grauž? 

Savvaļas papagaiļi vienmēr grauž koku zariņus un mizu, tas ietilpst viņu racionā.

Pastāvīgi graužot resnākus zarus, papagaiļi vienmērīgi noslīpē knābi.

Papagaiļi atzīmē savu teritoriju un priekšmetus, atstājot sava knābja atzīmes.

Kā un kādu mantiņu izvelēties? 
Maziem papagailīšiem, tādiem kā viļņainie, korellas, nešķiramie, ļoti labi noderēs visdažādākie krāsainie grabulīši, gredzentiņi, spēlēsies ar zvaniņu un bumbiņas. Papagailītis nepalaidīs garām tādu izdevību, lai paraustītu vai pašķindētu ar to. 
Tā kā savvaļas putni ved ļoti aktīvu dzīves veidu - kāpnītes, šūpoles, piekarināmās virves un gredzentiņi būrītī palīdzēs papagailim saglabāt aktivitāti. Ir tik bezgala brīnišķīgi šūpoties ar galvu uz leju, vicināt spārniņus, čirkstināt pilnā balsī un ja kāds no dzimtas paknaibīs tev ķepas tanī laika - tā gan ir īsta laime. 
Bieži var redzēt, ka papagaiļi piedalās cirka izrādēs un dažādos šovos. Uzjautrinoši novērot kā maziņš viļņainītis sit trauksmes zvanu, ceļ karodziņu un braukā ar vilcienu pa rotaļlietu dzelzceļu. Jebkurš var iemācīt savam papagailītim līdzīgus trikus. Piemērām, iemācīt viļņaino papagailīti vai korellu vizināt mazus ratiņus. Un ja papagailīti ir divi vai vairāki, viens var vizināt otru. Sanāks ļoti jautra izrāde, bet papagailītim būs aizraujoša nodarbošanās.

Kāpēc papagaiļi bojā mēbeles?

Ar noplēsto no jūsu mēbeles koka skaliņu, ja nav citas alternatīvas papagailis tīra un slīpē savu knābi

Garlaicība arī var novest pie jūsu mantas bojāšanas.

Tas ir veids lai piesaistītu jūsu uzmanību.

Papagailim ir ļoti jautri novērot kā jūs reaģējiet uz to, kad viņš ir nograuzis koka gabaliņu no durvīm vai citas mēbeles - Jūs uzlecat kājās, viciniet rokas un kliedzat.

Jo lielāks ir papagailis, jo spēcīgāks ir viņa knābis. Tāpēc vidējiem papagaiļiem (senegala, žako, amazonam) un lielajiem papagaļiem (kakadu, ara) mazas plastmasas spēļmantiņas, spogulīši un zvaniņi nederēs. Dažu sekunžu laikā mantiņas tiks salauztas un būs potenciāli bīstamas Jūsu mīlulim. Piemēram, spogulīti, kuru viņš nesasitīs, obligāti nokodīs no tā nelielu gabaliņu, vai zvaniņa mēlīti un smalkas plastmasas daļiņas, papagailis var norīt. Tas var radīt nevēlamas problēmas un pat beigties letāli. Tāda lieluma papagaiļiem ideāli noder koka mantiņas ar kokosa mizas un ādas gabaliem. Tiesa gan, pēc dažām dienām no tādas mantiņas maz kas paliks, toties Jūsu putniņš ir priecīgs un mēbeles ir neskārtas.
Papagailim patīk pārcilāt ar knābi košas detaļas, pārvilkt ķēdes, vienīgā nelaime no papagaiļa viedokļa - šādas mantiņas nav tik vienkārši izjaukt. 
Vidējiem un lielajiem papagaiļiem ļoti patīk spēlēties ar zvaniņiem un spogulīšiem. Viņiem speciāli ražo lielākus un izturīgākus zvaniņus, kā arī spoguļus no pulētām tērauda plāksnītēm. Tik interesanti bakstīt ar knābi savu atspoguļojumu un raustīt zvaniņu, tikai žēl - reti izdodas noraut mantiņu. 
Vislabāk ja putnu būrītī būtu dažas daudzveidīgas mantas, un papagailis pats var izvēlēties ar kuru dotajā brīdī viņš grib paspēlēties - pagraust vai pārcilāt mantiņas. Pat visvienkāršākais priežu čiekurs var kļūt par brīnišķīgo spēļmantiņu, un ja vairākus čiekurus sasiet vīrkšķītī laimes būs bezgala daudz. 
• Papagaiļu lielākai daļai patīk mantas, kurās saimnieks ir noslēpis kārumus. Tādam nolūkam ideāli noderēs kokosa rieksta „galva" vai grauzēju mājiņas. Kārumiņš, kurš ietīts iesaiņošanas papīrā un noslēpts tādā interesantā vietiņā, ir daudzreiz garšīgāks. 

Gribētos pabrīdināt no nekvalitatīvu un nepiemērotu mantu iegādes Jūsu papagailim. 
Piemēram, visos veikalos ir sastopamas tādas mantas kā šūpoles, gredzeni un virves no kokvilnas diegiem. Tā kā putniem piemīt īpašība plucināt un pēc tam norīt diegus, tādus priekšmetus papagailim iegādāties nav ieteicams. Norītie kokvilnas diegi izveido piku, kura aizprosto putnu guzu, kā rezultātā var rasties veselības problēmas. Kā alternatīvu var piedāvāt lina, džuta vai sizala izstrādājumus. 
Esiet piesardzīgi ar mantiņām, kuras izgatavotas no trauslas plastmasas. Salaužot tādu rotaļlietu, papagailis var savainoties ar asām detaļām. 
Nav ieteicams piedāvāt papagailim koka rotaļlietas, kuras ir nokrāsotas ar parastām krāsām. Spēlējoties ar tādām mantām putns var saindēties. Krāsvielām, kuras izmanto rotaļlietu izgatavošanā, jābūt tikai no pārtikas izejvielām. Šo informāciju jāmēģina atrast ražotāja anotācijā. Krāsa, kura klāj mantiņu ar biezu, spīdošu slāni, nevar būt no pārtikas izejvielām, tāpēc ka pārtikas krāsas ražo uz ūdens bāzes, viņas labi iesūcas koka izstrādājumos, atstājot tikai tonējumu. 
Tāpat papagailis var saindēties spēlējoties ar rotaļlietu, kurā ir izmantota āda, jo tās apstrādē izmanto hromu un cinku. Ādai jābūt izstrādātai specveidā, piemēram jēlmītai. Tadu informāciju jāmeklē ražotāja anotācijas.

Avots: Raksta autore - Alīna Sultanova.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Suns rūc

Sveiki, man ir suns kurš draudzīgi dzīvojas ģimenē, ir draudzīgs un paklausīgs ar maziem bērniem (4 un 6) gadi, savukārt ar sievas senčiem (kuri arī dzīvo tajā pašā mājā) ir piesardzīgs, rej virsū, rūc ja tuvojas mūsu mājas pusei (privātmāja), kā mums risināt situāciju, itkā neko sliktu nav darījuši sunim + dažreiz pat pacienā ar kādu kauliņu vai gaļas gabalu (ne paši dod bet iedod lai mēs iedodam), ikdienas dzīvē sunim uzmanību nepievērš, ta pat laikā suns viņus redz katru dienu? Vai maz ir iespējams ko mainīt ja suns jau ir vairāk kā gadu vecs?

Kinologs

Atbild Kinologs, Kinologs

Atbilde

Labdien!

Kāds suns ir attiecībā pret svešiem cilvēkiem? Arī rūc? Vai tikai uz Jūsu vecākiem? Iespējams ir bijis kaut kāds starpgadījums, iespējams sunim ir bail vai viņš sargā Jūs. Visādi var būt. Mēginiet sadraudzēt suni ar vecākiem. Ja sunim nav paniskas bailes vai agresijas, lai vecāki uzciena to sunīti ar našķi, paglaudā un t.t. Bet caur negribu noteikti nekas nav jādara.

brūce

Sunim uz ādas pušums, jēlums Devām antibiotikas., ziedēs dažādas.Nevar saaugt, sulo. Vai obligāti jāšuj?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ar dzīvnieku noteikti ir jādodas pie veterinārārsta. Šādā gadījumā diez vai tiksiet galā ar ziedēm. Ja vēlaties pieteikties uz vizīti pie veterinārārsta Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

pundurpapagaiļi

Sveiki, gribēju pajautat vai mazais papagailis izdzīvos ja aizgaja bojā otra pusīte (puika),vai labāk nopirkt jaunu draudziņu?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Ja putns pārdzīvo otra putna pazušanu, tad labāk iegādāties tomēr otru putniņu. Pundurpapagaiļi samērā labi pieņem jaunpienācējus. 

pundurpapagaiļi

Labdien! Ir divi viļņspārnu papagaiļi, bet tikai vienam ir problēma. Kasās ļoti, vairāk nekā otrais. Pārsvarā visu laiku kasās nemitīgi. Plūc sev ārā spalvu, sākumā tikai zem spārniem un kakla, bet nujau ir viss vēders izplūkts. Šis notiek apmēram jau gadu. Tagad uz vēdera ir mazi asins caurumiņi, bet vēdera apakšdaļā ir izkosts caurums no kura jau tek bieži asinis tās pamanāmas būrī pleķos. Kas noticis papagailim? Un kāpēc tikai vienam ja abi dzīvo vienā būrī?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Noteikti abi putni ir jāatrāda veterinārārstam klātienē. Noteikti vizīti daudz neatlieciet. Pie vainas var būt gan ektoparazīti gan vielmaiņas traucējumi. Putnam, kuram ir brūces palīdzība ir jāmeklē pēc iepsējas ātrāk. Dino Zoo klīnikā strādā dr. Inga. iepiekš jāpierakstās pa t. 67327923

Papagailis

Papagailis jau otro dienu netaisa vaļā vienu aci. Ko darīt?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Putns noteikti jāatrāda veterinārārstam.

Korella

Sveiki nopirkām korellu pagāja apmēram 3 mēneši devām klausīties katru dienu melodiju bet putns nemācās vai putns pats izvēlās ko grib mācīties vai tam var nepatikt tas ko rādi?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Liekot tikai klausīties mūziku putns diez vai to sāk atdarināt. Jūsu putna dzimums ir zināms? Meitenēm nav tik labi attīstīta balss un tās vairāk čiepst un klaigā. Puikām izteiktāk ir svilpošana un dažādu melodiju atdarināšana. Vai esat mēģinājuši paši svilpot kādu melodiju??? Katru dienu ar putnu ir jākomunicē, jātdarina dažās skaņas un jāvēro uz kurām putns vislabāk reaģē, tad tās skaņas arī vairāk jāatskaņo. 

Amadīni

Labdien! Gaidīsim drīzu atbildi, jo ļoti uztraucamies. Putniņi nekad nav bijuši, pieredzes nav. Amadīnu meitene izdējusi nedēļas laikā 4 oliņas. Neesam pārliecināti, vai atstāt, vai ņemt ārā, jo veikalā mums tomēr ieteica izņemt, jo tas esot ļoti apgrūtinoši mātītei, ar varbūtību, ka mazuļus neizbarosim un pats putniņš to nespēšot. Kā labāk rīkoties?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Cik un kādi putni jums ir? Tikai vienam meitene? Ja ir pāris - tad oliņas var atstāt un putni var mēģināt perēt. Pieaugušie putni jābaro kā parasti, ierastā barība, papildus vitamīni, vārīta ola nedaudz, nedaudz vārīti rīsi un zaļumi (nedaudz salāts, var vēl atrast ādu pieneņu lapu). Ja olas izšķilsies maziļi varētu būt pēc 20 - 25 dienām. Vecāki paši mazos izbaros. Ja tomēr vecāki pavirši silda olas (1 dienu perē, 2 - 3 dienas neperē) vailigzdu pamet pavisma, tad olas varat izņemt - diemžēl tās ir tukšas.

Ja jums ir tikai viena pati meitene, tad jā - labāk olas izņemt un būri aptumšot, lai pārtrauktu dēšanas ciklu. 

Žako

Labdien! Vēlējos pajautāt vai kāda no jūsu veikaliem ir pārdošana Žako papagailis?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Uz doto bīdi nav Žako papagailis pārdošanās. Bet varam piedāvāt Amazonu un Rozā Kakdu.

korella

Sveiki! Man ir korella un šodien ar meiteni pamanījām ka viņam sāka aktīvi uzpampt acs, kas tas varētu būt? Cik tas bīstami, un ko ar to darīt?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Putns ir jāatrāda veterinārārstam klātienē. Vai nu putns pats nejauši ir ar nagu satraumējis aci vai iespējams tā ir kāda saslimšana. Putns ir jāredz klātienē. Dino Zoo klīnikā ir dr.Inga - putnu speciālists. t.67327923 (iepriekš jāpierakstās uz vizīti).

putns

Man ir divus gadus vecs kakariki un viņa uzvedība ir mainījusies. Putns baidās no apkārtnes, reizēm trīc spārni. Agrāk tas ir bijis patiešām drosmīgs. Piedāvāju 10-12 stundu miegu, putnu lampu un daudzpusīgu barību: dažādus dārzeņus un putnu granulas. Vide ir tieši tāda pati kā iepriekš, un nekas nav mainījies. Kad putns dzīvoklī ir brīvs, tas vairs nav tik aktīvs kā agrāk. Cilvēkiem ir vienalga, atšķirībā no iepriekš. Tas nemaz nebaidās no cilvēkiem, bet ļoti bieži ir savās domās. Šīs ir lielas pārmaiņas. Es redzu, ka viss ir nepareizi. Nav citu simptomu, izņemot neizskaidrojamas bailes un dažreiz spārnu trīci. Kas to varētu izraisīt? Vai tas varētu būt vientulības un spārnu plīvošanas slimības dēļ? Kā palīgā izmantoju google tulkotāju, jo neprotu runāt latviski. Tāpēc es būtu prasījusi padomu un arī pajautājusi, kur Latvijā ir angliski runājošs veterinārārsts, kas ārstē papagaiļus. Citādi mēs nevarēsim sarunāties, ja viņš nerunās angliski.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Hello

Unfortunately  we don't treat birds.You can call to vet clinic Petcity Akropole.

Best regards

Dino Zoo klinika