Kā padarīt interesantu papagaiļa ikdienu
Papagaiļi - ir apbrīnojami radījumi. Pārsteidz viņu intelekts, atjautība un izzinošais prāts. Bet tieši šīs īpašības bieži kļūst par vislielāko problēmu šo krāšņu putnu turēšanā. Ja savvaļas papagaiļi izmanto savas īpašības, lai iegūtu barību, sociālo attiecību veidošanai un izperētu pēcnācējus, putns, kas atrodas nebrīvībā, neizmantoto potenciālu novirza uz apkārtējo vidi vai nodara ļaunumu sev.
Papagaiļi - ir apbrīnojami radījumi. Pārsteidz viņu intelekts, atjautība un izzinošais prāts. Bet tieši šīs īpašības bieži kļūst par vislielāko problēmu šo krāšņu putnu turēšanā. Ja savvaļas papagaiļi izmanto savas īpašības, lai iegūtu barību, sociālo attiecību veidošanai un izperētu pēcnācējus, putns, kas atrodas nebrīvībā, neizmantoto potenciālu novirza uz apkārtējo vidi vai nodara ļaunumu sev. Parasti tas izpaužas kā pārmērīga vokalizācija (kliegšana), pašplucināšana, agresīva uzvedība vai rīcība, kas virzīta uz apkārtējās vides postīšanu (saimnieka dzīvoklis). Protams, ievērojot pareizo kopšanu un pietiekoši daudz un pareizi kontaktējot ar jūsu mīluli, var izvairīties no daudzām problēmām. Piemēram, banālo barošanu ar graudu maisījumu no barotavas, var pārvērst par barības ieguvi. Ja no graudu maisījuma izņemt visgaršīgāko (saulespuķu sēklas, riekstus) un noslēpt to, ietinot papīrā, kādā kartona kastītē, piemēram, tējas iepakojumā, papagailītim vajadzēs ilgāku laiku nodarboties ar kāruma iegūšanu. Tas padarīs tīkamāku viņa garlaicīgo uzturēšanos būrī. Var sasniegt labu efektu un atrisināt daudz problēmu ja piedāvāt Jūsu mīlulim pietiekošu mantiņu daudzveidību. Tas, pirmkārt, atbrīvos viņu no garlaicības un, otrkārt, pasargās jūsu mājokli no postīšanas.
Kāpēc papagaiļi grauž?
Savvaļas papagaiļi vienmēr grauž koku zariņus un mizu, tas ietilpst viņu racionā.
Pastāvīgi graužot resnākus zarus, papagaiļi vienmērīgi noslīpē knābi.
Papagaiļi atzīmē savu teritoriju un priekšmetus, atstājot sava knābja atzīmes.
Kā un kādu mantiņu izvelēties?
Maziem papagailīšiem, tādiem kā viļņainie, korellas, nešķiramie, ļoti labi noderēs visdažādākie krāsainie grabulīši, gredzentiņi, spēlēsies ar zvaniņu un bumbiņas. Papagailītis nepalaidīs garām tādu izdevību, lai paraustītu vai pašķindētu ar to.
Tā kā savvaļas putni ved ļoti aktīvu dzīves veidu - kāpnītes, šūpoles, piekarināmās virves un gredzentiņi būrītī palīdzēs papagailim saglabāt aktivitāti. Ir tik bezgala brīnišķīgi šūpoties ar galvu uz leju, vicināt spārniņus, čirkstināt pilnā balsī un ja kāds no dzimtas paknaibīs tev ķepas tanī laika - tā gan ir īsta laime.
Bieži var redzēt, ka papagaiļi piedalās cirka izrādēs un dažādos šovos. Uzjautrinoši novērot kā maziņš viļņainītis sit trauksmes zvanu, ceļ karodziņu un braukā ar vilcienu pa rotaļlietu dzelzceļu. Jebkurš var iemācīt savam papagailītim līdzīgus trikus. Piemērām, iemācīt viļņaino papagailīti vai korellu vizināt mazus ratiņus. Un ja papagailīti ir divi vai vairāki, viens var vizināt otru. Sanāks ļoti jautra izrāde, bet papagailītim būs aizraujoša nodarbošanās.
Kāpēc papagaiļi bojā mēbeles?
Ar noplēsto no jūsu mēbeles koka skaliņu, ja nav citas alternatīvas papagailis tīra un slīpē savu knābi
Garlaicība arī var novest pie jūsu mantas bojāšanas.
Tas ir veids lai piesaistītu jūsu uzmanību.
Papagailim ir ļoti jautri novērot kā jūs reaģējiet uz to, kad viņš ir nograuzis koka gabaliņu no durvīm vai citas mēbeles - Jūs uzlecat kājās, viciniet rokas un kliedzat.
Jo lielāks ir papagailis, jo spēcīgāks ir viņa knābis. Tāpēc vidējiem papagaiļiem (senegala, žako, amazonam) un lielajiem papagaļiem (kakadu, ara) mazas plastmasas spēļmantiņas, spogulīši un zvaniņi nederēs. Dažu sekunžu laikā mantiņas tiks salauztas un būs potenciāli bīstamas Jūsu mīlulim. Piemēram, spogulīti, kuru viņš nesasitīs, obligāti nokodīs no tā nelielu gabaliņu, vai zvaniņa mēlīti un smalkas plastmasas daļiņas, papagailis var norīt. Tas var radīt nevēlamas problēmas un pat beigties letāli. Tāda lieluma papagaiļiem ideāli noder koka mantiņas ar kokosa mizas un ādas gabaliem. Tiesa gan, pēc dažām dienām no tādas mantiņas maz kas paliks, toties Jūsu putniņš ir priecīgs un mēbeles ir neskārtas.
Papagailim patīk pārcilāt ar knābi košas detaļas, pārvilkt ķēdes, vienīgā nelaime no papagaiļa viedokļa - šādas mantiņas nav tik vienkārši izjaukt.
Vidējiem un lielajiem papagaiļiem ļoti patīk spēlēties ar zvaniņiem un spogulīšiem. Viņiem speciāli ražo lielākus un izturīgākus zvaniņus, kā arī spoguļus no pulētām tērauda plāksnītēm. Tik interesanti bakstīt ar knābi savu atspoguļojumu un raustīt zvaniņu, tikai žēl - reti izdodas noraut mantiņu.
Vislabāk ja putnu būrītī būtu dažas daudzveidīgas mantas, un papagailis pats var izvēlēties ar kuru dotajā brīdī viņš grib paspēlēties - pagraust vai pārcilāt mantiņas. Pat visvienkāršākais priežu čiekurs var kļūt par brīnišķīgo spēļmantiņu, un ja vairākus čiekurus sasiet vīrkšķītī laimes būs bezgala daudz.
• Papagaiļu lielākai daļai patīk mantas, kurās saimnieks ir noslēpis kārumus. Tādam nolūkam ideāli noderēs kokosa rieksta „galva" vai grauzēju mājiņas. Kārumiņš, kurš ietīts iesaiņošanas papīrā un noslēpts tādā interesantā vietiņā, ir daudzreiz garšīgāks.
Gribētos pabrīdināt no nekvalitatīvu un nepiemērotu mantu iegādes Jūsu papagailim.
Piemēram, visos veikalos ir sastopamas tādas mantas kā šūpoles, gredzeni un virves no kokvilnas diegiem. Tā kā putniem piemīt īpašība plucināt un pēc tam norīt diegus, tādus priekšmetus papagailim iegādāties nav ieteicams. Norītie kokvilnas diegi izveido piku, kura aizprosto putnu guzu, kā rezultātā var rasties veselības problēmas. Kā alternatīvu var piedāvāt lina, džuta vai sizala izstrādājumus.
Esiet piesardzīgi ar mantiņām, kuras izgatavotas no trauslas plastmasas. Salaužot tādu rotaļlietu, papagailis var savainoties ar asām detaļām.
Nav ieteicams piedāvāt papagailim koka rotaļlietas, kuras ir nokrāsotas ar parastām krāsām. Spēlējoties ar tādām mantām putns var saindēties. Krāsvielām, kuras izmanto rotaļlietu izgatavošanā, jābūt tikai no pārtikas izejvielām. Šo informāciju jāmēģina atrast ražotāja anotācijā. Krāsa, kura klāj mantiņu ar biezu, spīdošu slāni, nevar būt no pārtikas izejvielām, tāpēc ka pārtikas krāsas ražo uz ūdens bāzes, viņas labi iesūcas koka izstrādājumos, atstājot tikai tonējumu.
Tāpat papagailis var saindēties spēlējoties ar rotaļlietu, kurā ir izmantota āda, jo tās apstrādē izmanto hromu un cinku. Ādai jābūt izstrādātai specveidā, piemēram jēlmītai. Tadu informāciju jāmeklē ražotāja anotācijas.