Rozella (Platycercus eximius, Platycercus icterotis)
Pieaugusi rozella ir (27) 32 - 36 cm garš. Dzīves ilgums ap 25 - 30 gadiem. Olu inkubācija 21 - 24 dienas. Putnēni izšķiļas klāti ar gaišu pūku un akli. Pēc 30 -32 dienām putnēni pamet ligzdu.
Pieaugusi rozella ir (27) 32 - 36 cm garš. Dzīves ilgums ap 25 - 30 gadiem. Olu inkubācija 21 - 24 dienas. Putnēni izšķiļas klāti ar gaišu pūku un akli. Pēc 30 -32 dienām putnēni pamet ligzdu.
Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu un atbilstoša izmēra laktām. Minimālie būra izmēri putnam 120 x 60 x 80 cm. Būri aprīko ar kāpnītēm, šūpoles, utt. (ligzdai izmanto noslēgtu mājiņu: 25(30) x 25(30) x 40 cm. Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Optimālā istabas temperatūra + 18 - 20 oC, mitrums 60 - 70%. Reizi nedēļā putnu apsmidzina ar siltu ūdeni vai ievieto būrī ūdens baseinu. Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).
Ēdināšana: kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību (daļu izbaro mērcētu). Papildus dod: svaigus un labas kvalitātes augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, burkāni, salāti, gurķi, utt.), minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi), sepija, jodu (zooveikalos nopērkami - joda bloki), atbilstoša raupjuma granti, augļu koku zarus, diedzētus graudu asnus, reizi nedēļā - biezpienu, vārītu olu. Augļus izēdina pakāpeniski. Nebarot ar avokado un šokolādi!
Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.
Ja rodas aizdomas par putna saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta.
Viss par rozellām:
Rozellas ir vieni no skaistākajiem papagaiļiem, kas dzīvo Austrālijā. Vairāku sugu rozellas apmetas uz dzīvi cilvēku mājokļu tuvumā - parkos, pilsētu nomalēs, fermās.
Šajā ģintī ietilpst piecas sugas, līdzīgas turēšanas apstākļu, barības un kopšanas ziņā. Populārākie no šiem papagaiļiem turēšanai nebrīvē ir raibā rozella un dzeltengalvu rozella. Rozellu turēšanai piemēroti aviāriji 3 - 4 m garumā.
Rozellu barība ir dažādi augu sēklu maisījumi, augļi, ogas un sīki kukaiņi, miltu tārpi. Cietākās sēklas un graudus izbaro mērcētus. Labprāt pagrauž piedāvātos zariņus ar mizu, taču būra koka konstrukcijas nebojā. Šiem putniem nepieciešams uzņemt daudz minerālvielu, tādēļ barības piedevām jāatrodas būrī pastāvīgi.
Kā vairumam papagaiļu vairošanās periodā rozellām aviārijā jāievieto ligzdošanas mājiņas. To izmēri svārstās atkarībā no putnu lieluma: 25 (30) x 25 (30) x 40 cm. Raibās rozellas var mēģināt vairot arī mazākos būros - 100 x 40 x 60 cm ar tajos ievietotām ligzdošanas mājiņām. Ligzdai tiek izmantotas lapu koku zāģu skaidas.
Rozellu mātītes dēj 4 - 8 olas un perē 21 - 24 dienas. Jaunie putni pamet ligzdu 30-32 dienu vecumā. Apspalvojuma krāsa jaunajiem ir bālāka nekā pieaugušajiem putniem. Pēc apspalvojuma krāsas raibo rozellu dzimumu noteikt ir diezgan grūti - tēviņa apspalvojums ir košāks, ar sniegbaltiem vaigiem. Mātītei plankumi uz vaigiem ir netīri balti. Pieaugušiem tēviņiem ir lielāka galva ar spēcīgāku knābi, mātītēm galva ir smalkāka, akurātāka, knābis pie pamatnes šaurāks.
Ir izaudzētas arī raibās rozellas pasteļtoņu spalvu tērpā.
Avots: Raksta tapšanā izmantota "Eksotisko mājdzīvnieku avīze"