Ara (Ara Ararauna)
Vēl viens krāšņs Amazones mūžamežu iemītnieks ir Ara. Citu Centrālās un Dienvidamerikas papagaiļu vidū aras izceļas ar neparasti spēcīgo knābi, garo asti un krāšņo apspalvojumu. Neskatoties uz spilgto ietērpu, ara džungļos nav pamanāmi. Uzturēšanās vietu nodod vienīgi krītošās sēklu čaumalas. Iecienītākā barība ir sēklas, turklāt augļa mīkstums parasti netiek ēsts.
Vēl viens krāšņs Amazones mūžamežu iemītnieks ir Ara. Citu Centrālās un Dienvidamerikas papagaiļu vidū aras izceļas ar neparasti spēcīgo knābi, garo asti un krāšņo apspalvojumu. Neskatoties uz spilgto ietērpu, aras džungļos nav pamanāmi. Uzturēšanās vietu nodod vienīgi krītošās sēklu čaumalas. Iecienītākā barība ir sēklas, turklāt augļa mīkstums parasti netiek ēsts.
Ligzdas aras iekārto augstu koku lapotnē stumbra spraugās, seklos dobumos. Divas izdētās olas perē mātīte, tēviņš tai laikā rūpējas par perētāju. Pēc četrām nedēļām izšķiļas pirmais putnēns. Mazulis ģimenē dzīvo 2 - 3 gadus un visu laiku vecāki rūpējas par viņu.
Pieaudzis putns sasniedz 98cm garumu, no kura lielāko daļu aizņem garā (40 - 50cm) aste. Dzīves ilgums šiem lielajiem krāšņajiem putniem labos apstākļos var pārsniegt 50 gadus.
Lielajiem papagaiļiem visbiežāk ir koši krāsains spalvu tērps, mazo aru apspalvojums ir pieticīgāks, ieturēts tumšāk zaļos toņos. Ģints ietver ap 15 sugām, no kurām pazīstamākās ir sarkanā ara, zaļspārnu ara, zili dzeltenā ara un zaļā ara.
Aras ir piemēroti putni apmācībai - gudri, labprāt kontaktējas ar cilvēku. Tomēr jāņem vērā, ka tie ir lieli putni, kuriem nepieciešama plaša dzīves telpa, no izturīgiem materiāliem veidoti aviāriji. Kopšanas un dzīves apstākļu ziņā aras neatšķiras no citiem lielajiem papagaiļiem. Nepieciešama ēdināšanas sastāvdaļa - svaigi dārzeņi un augļi, no graudaugiem tie dod priekšroku saulespuķu sēklām, kukurūzai un zirņiem.
Aras ļoti pieķeras saviem ģimenes locekļiem, bet ar citām ģimenēm draudzīgas saites nepastāv.
Avots: Raksta tapšanā izmantota "Eksotisko mājdzīvnieku avīze"