Atpakaļ

Veselīga uztura ieteikumi trušiem: ko iekļaut ikdienas ēdienkartē?

Sabalansēts un pareizs uzturs ir garas un laimīgas truša dzīves stūrakmens. Tas nodrošina ne tikai nepieciešamo enerģiju, bet arī uztur zobu un gremošanas sistēmas veselību, kas šiem dzīvniekiem ir īpaši jutīga. Lasi rakstu un uzzini mūsu eksperta ieteikumus trušu barošanā. 

Sabalansēts un pareizs uzturs ir garas un laimīgas truša dzīves stūrakmens. Tas nodrošina ne tikai nepieciešamo enerģiju, bet arī uztur zobu un gremošanas sistēmas veselību, kas šiem dzīvniekiem ir īpaši jutīga. Lai tu varētu parūpēties par sava garauša labsajūtu, ar padomiem par veselīgu truša ēdienkarti dalās Dino Zoo Pasaule eksperte Baiba Ševcova.

 

Šajā rakstā uzzināsi:

  • Veselības stūrakmens: kāpēc siens un ūdens ir absolūti neaizstājams truša uzturā; 

  • Vitamīnu deva: kādus svaigos zaļumus un dārzeņus droši iekļaut mīluļa ēdienkartē;

  • Pareizās izvēles: kā atpazīt kvalitatīvas trušu barības granulas un no kuriem produktiem ir kategoriski jāizvairās. 

 

Truša uztura piramīdas pamats: siens un ūdens 

Truša uztura pamatā vienmēr jābūt kvalitatīvam, vēlams raupjas tekstūras sienam un svaigam ūdenim. Šiem diviem komponentiem ir jāveido aptuveni 80–90 % no kopējās diētas, un tiem jābūt brīvi pieejamiem visas diennakts garumā. Siens ir absolūti neaizstājams, jo tas pilda vairākas svarīgas funkcijas.

Pirmkārt, siens trušiem ir galvenais šķiedrvielu avots. Šķiedrvielas stimulē zarnu trakta darbību, nodrošinot pareizu gremošanu un palīdzot izvairīties no tādām bīstamām problēmām kā zarnu nosprostojums. 

Otrkārt, nepārtraukta siena košļāšana palīdz dabiski nodeldēt truša zobus, kas aug visu mūžu. Ja zobi netiek pietiekami nodeldēti, tie var izaugt pārāk gari, radot sāpes, apgrūtinot ēšanu un citas veselības problēmas.

 

Kā izvēlēties pareizo sienu?

Lai nodrošinātu, ka trusis saņem visu nepieciešamo, ir svarīgi ne tikai piedāvāt sienu, bet arī izvēlēties to pareizi. Vislabākā izvēle ir timotiņa, pļavu auzeņu vai dažādu pļavas augu siens. Ieteicams piedāvāt dažādu veidu siena kombināciju, lai bagātinātu ēdienkarti ar daudzveidīgākām uzturvielām un garšām. Jāpievērš uzmanība arī siena kvalitātei – tam jābūt aromātiskam, zaļganam vai zeltainam, sausam un bez putekļiem vai pelējuma pazīmēm. 

 

Svaiga ūdens nozīme un pieejamība

Līdzās sienam vienmēr jābūt viegli pieejamam tīram un svaigam ūdenim. Dehidratācija trušiem var attīstīties ļoti strauji un radīt nopietnus draudus veselībai. Ūdeni var piedāvāt gan standarta iekarināmajā dzirdinātavā (nipeļa tipa dzirdinātava), kas palīdz uzturēt to ilgāk tīru, gan smagā, stabilā bļodiņā, piemēram, no keramikas vai nerūsējošā tērauda. 

Tomēr vērojumi liecina, ka vairums trušu priekšroku dod tieši bļodiņai, jo dzeršana no tās ir dabiskāka un veicina lielāka šķidruma daudzuma uzņemšanu, kas ir īpaši svarīgi nieru veselībai. Svarīgs nosacījums labai aprūpei ir ikdienas ūdens maiņa un regulāra ūdens trauka tīrīšana, lai uzturētu higiēnu un pasargātu dzīvnieka veselību. 

  • Svarīgi! Truša ikdienas ēdienkartē ir nepieciešams iekļaut speciālo sāls un minerālvielu akmeni, kas nopērkams zoo veikalos. Sāls ir būtiska normālam gremošanas procesam un zarnu traktā mītošo labo baktēriju uzturēšanai. Nekādā gadījumā trusim nedrīkst dot parasto vārāmo sāli.

 

Kāpēc uzturā ir svarīgi iekļaut svaigus zaļumus un dārzeņus?  

Papildus neierobežotam siena daudzumam, truša ēdienkartē katru dienu jāiekļauj arī svaigi zaļumi un dārzeņi. Tie ir augstvērtīgs vitamīnu, minerālvielu, papildus mitruma un šķiedrvielu avots. Ieteicamā dienas deva ir aptuveni viena pilna tasīte (saspiestā veidā) ar dažādu zaļumu maisījumu uz katru truša svara kilogramu. Vislabāk ir piedāvāt vismaz trīs dažādu veidu zaļumus katru dienu. 

Lai gan trusis bioloģiski nav grauzējs, daudzi aprūpes principi ir līdzīgi. Svarīgākie ekspertu padomi grauzēju aprūpei un līdzīgu mazo dzīvnieku turēšanā vienmēr uzsver pakāpenisku jaunu produktu ieviešanu ēdienkartē, lai jutīgā gremošanas sistēma spētu pielāgoties. Tas pats princips attiecas arī uz trušiem – jebkuras pēkšņas izmaiņas diētā var izraisīt nopietnas veselības problēmas. 

 

Ieteicamie zaļumi un dārzeņi:

  • romiešu salāti (izvairīties no aisberga salātiem);

  • pētersīļi (nelielos daudzumos) – visi garšaugi satur ēteriskās eļļas, kas, pie lielāka daudzuma, var radīt gremošanas kairinājumu; 

  • dilles (nelielos daudzumos);  

  • baziliks (nelielos daudzumos); 

  • piparmētra (nelielos daudzumos); 

  • burkānu laksti; 

  • brokoļu lapas; 

  • lapu kāposti (nelielos daudzumos); 

  • selerijas kāti un lapas; 

  • noderēs arī pieneņu lapas un no augsnes attīrītas saknes, kā arī baltā panātre. Šo visu kā vitamīnu avotu var sakaltēt arī ziemai. 

 

Piesardzīgi dodamie produkti: 

  • burkāni (augsts cukura saturs); 

  • spināti (augsts oksalātu saturs); 

  • āboli (bez sēklām); 

  • ogas (zemenes, avenes). 

 

Trušu saimniekiem jāņem vērā arī tas, ka lai mīlulis varētu dabiski nodeldēt visu mūžu augošos zobus, tam nepieciešams regulāri piedāvāt grauzt koku un krūmu zarus. Šim nolūkam droši var izmantot ābeles, kārkla, lazdas, bērza vai aveņu zarus. To graušana ne tikai uztur zobu veselību, bet arī kalpo kā papildu šķiedrvielu avots. Vienlaikus jāatceras, ka daži augi, piemēram, ieva, trusim ir indīgi.

 

 

Granulētā barība, kārumi un aizliegtie produkti

Granulētā barība kalpo kā vērtīgs papildinājums truša ēdienkartei, nodrošinot sabalansētu vitamīnu un minerālvielu devu, taču ar to nevar aizstāt sienu kā uztura pamatu. 

Granulētie barības maisījumi jāpiedāvā stingri ierobežotā daudzumā – pieaugušam vidēja izmēra trusim aptuveni 40–45 gramus (apmēram 3–4 ēdamkarotes) dienā. Pārmērīgai truša barošanai ar granulām ir vairākas negatīvas sekas – tā veicina aptaukošanos, rada gremošanas problēmas un mazina dzīvnieka dabisko vēlmi ēst sienu. 

 

Kā izvēlēties kvalitatīvu sauso barību? 

Izvēloties sauso barību trusim, svarīgi zināt divu galveno veidu atšķirības. Par ideālu izvēli tiek uzskatītas viendabīgas, ar šķiedrvielām bagātas (vismaz 18%) granulas, jo tās pilnībā novērš selektīvās barošanās risku – trusis nevar izlasīt tikai gardākos kumosus. 

Pretēji tam, krāsainie barības maisījumi, kas satur kaltētus dārzeņus, sēklas un augļus, veicina šo problēmu. Lai gan tie ir populāri, trusis no tiem instinktīvi apēdīs tikai saldākos un treknākos gabaliņus, ignorējot uzturvielām bagātākās sastāvdaļas. 

Lai no tā izvairītos, kā jau iepriekš minēts – granulētā barība jāpiedāvā stingri normētā daudzumā. Tāpat nevajadzētu papildināt barības prociju, kamēr nav apēsts viss iepriekšējās porcijas saturs. 

Taču neatkarīgi no izvēlētās barības, ir svarīgi atcerēties, ka jebkuri papildu kārumi, piemēram, svaigi augļi vai ogas, trusim ir jāpiedāvā ļoti ierobežotā daudzumā. Neliels našķis reizi vai divas nedēļā ir pietiekami, lai neveicinātu aptaukošanos un gremošanas traucējumus. 

Aizliegtie produkti: no kā izvairīties 

Truša gremošanas sistēma ir ne tikai ļoti jutīga, bet tai piemīt arī kāda kritiska īpatnība – nespēja 

vemt/atvemt. Tas nozīmē, ka jebkurš apēsts nepiemērots vai toksisks produkts paliek organismā, radot tūlītējus un bieži vien smagus veselības riskus. Daudzi produkti, īpaši tie, kas satur daudz cietes, tauku vai cukura, var izjaukt trauslo dzīvnieka zarnu mikrofloras līdzsvaru un izraisīt dzīvībai bīstamu gāzu veidošanos un gremošanas sistēmas apstāšanos.

 

Tādēļ no truša ēdienkartes ir pilnībā jāizslēdz sekojoši produkti: 

  • maize, cepumi, brokastu pārslas un citi cieti saturoši graudaugu produkti; 

  • šokolāde (visu veidu); 

  • piena produkti , jo pieauguši truši nespēj pārstrādāt laktozi; 

  • rieksti un jebkāda veida sēklas, kas ir pārāk treknas; 

  • avokado; 

  • sīpoli, ķiploki, puravi un citi sīpolu dzimtas augi; 

  • neapstrādāti kartupeļi, īpaši to mizas un zaļās daļas; 

  • aisberga salāti, kas satur laktukāriju un ir ļoti nabadzīgi uzturvielām; 

  • rabarberi, īpaši to lapas, kas ir indīgas; 

  • pākšaugi, kas izraisa pārmērīgu gāzu veidošanos.

  • sēnes; 

  • mitra, slapja zāle (jo īpaši āboliņš un lucerna). 

 

Ja trusis ir apēdis ko aizliegtu vai pēkšņi atsakās no ēdiena un kļūst apātisks, nekavējoties jāsazinās ar speciālistu. Šādas situācijas prasa tūlītēju vizīti veterinārajā klīnika, jo truša veselības stāvoklis var pasliktināties ļoti strauji. Ēstgribas zudums trusim ir īpaši bīstams simptoms.

Pēc konsultācijas ar veterinārārstu, atveseļošanās periodā vai specifisku gremošanas problēmu gadījumā var tikt ieteikti papildu līdzekļi zarnu mikrofloras atbalstam. Šādus produktus, kā arī citus aprūpes līdzekļus, iespējams iegādāties veterinārajā aptiekā, taču tikai pēc speciālista norādījuma un precīzu lietošanas instrukciju saņemšanas.

 

Vērtīgi padomi mājdzīvnieku saimniekiem vienuviet!

Vairāk vērtīgus padomus par mājdzīvnieku uzturu, ikdienas apkopi un aprūpi atradīsi dinozoopasaule.lv! Savukārt, ja tev rodas jautājumi par tava truša veselību vai nepieciešama profesionāla palīdzība, Dino Zoo veterinārās klīnikas speciālisti vienmēr ir gatavi palīdzēt nodrošināt tavam mīlulim labāko aprūpi.

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

actiņa

Sveiki, Mums ir skotu stāvvausis kaķítis, pēkšņi pirms 4 dienām sāka paradīties dzelten/zaļgani izdalijumi, nelieli. Tagad actiņa pusatverta un asaro. Kads varetu but celonis?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Kaķis ir noteikti jāatrāda veterinārārstam klātienē, neredzot un neveicot acs tuvāku apskati diemžēl eiteikt neko daudz nevaram kā tikai to, ka izdalījumus var tīrit ar fiziloģisko šķidumu, novārōtu ūdeni vai kumelīšu tēju. 

degu

Ja pieaugusi degu paliek viena, kāda vecuma degu labāk pielaist klāt? Viņas bij četras, divas ar pusgadu starpību nomira, tagad izskatās ka jaunākā ar taisās prom,diemzel pie mums nav grauzēju vetārsta pie kā aizvest deguciti. Paliks vecākā deguce un vajadzēs viņai vismaz vienu draudzeni.

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Vispirms vajadzētu saprast kāpēc iepriekšējie degu nomira? Kādas ir pazīmes, kad deguči sāk nikuļot, saslimt??? Noteikti jāizvērtē barošana, turēšana vai viss ir izdarīts pareizi.

Ja pieaugusī degu meitene ir mierīga un pieņem jaunpienācējus, tad var tai likt klāt otru degu, bet  ļoti uzmanīgi, jo jauno degu var savainot. Jaunpienācējam vēlams būt jauniņam. 

degu

Sakiet, kas pa iemeslu ja degu sāk atteikt aizmugurējās kājiņas?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Labdien!

Cik vecs ir degu? vai būrī ir ritenis skriešanai? Vai degu ir bijušas iepriekš traumas (krietiens no augstuma)?

Noteikti ieteiktu atrā'dit degu veterinārārstam klātienē. 

korellas

Vai jums ir pārdošanā korellas papagaiļi?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Dino Zoo veikalos pardošanā ir korellas.  https://www.dinozoo.lv/veikali/ - pirms došanās uz veikalu - noeteikti uzzvaniet vai putns vēl pieejams. 

kāmis

Labdien, man ir 12 gadi. Es pirms divām dienām iegādājos pundurkāmīti. Kad kāmītis iznāk ārā no mājiņas paēst viņš sāk tā dīvaini sņaukāties, elpot un glaudīt degunu un uzreiz ieskrien atpakaļ mājiņa. Vai tā ir kāda slimība un vai kaut kas ir jādara? Vai kāmim nepatīk gaiss kāds ir istabā? Vai kāmim ir liels stress?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Drošibas pēc kāmi var atrādīt veterinārārstam. Neredzot un neapskatot kāmi ir grūti pateikt, kas tad īsti ir par vainu. 

Pirmās dienas kāmis var būt baillīgs, pāris reizes šķaudīt, jo tā ir jauna vieta, jauni putekļi un smaržas apkārt. Ja telpā ir vīraks, telpu aromāti, tad vēlams tos no telpas iznest - tas var radīt papildus kairinājumu kāmja deguntiņam. 

kakariki

Labdien! Mūsu kakariki papagaiļu meitenei izkritušas spalvas galvas rajonā ( citur viss kārtībā), puikam viss kārtībā! Kas varētu būt par vainu?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Labdien!

Kā tiek baroti putni un kas tiek dots papildus? Vai puika neizrausta meitenei spalvas, nepievērš pārāk lielu uzmanību? (nepieciešams zināt kā tiek baroti, kas tiek dots papildus, kā abi putni sadzīvo uzvedās lai kaut ko ieteiktu). Putnus saulainā dienā var novietot uz palodzes uz pārdesmit minutēm, lai pasauļojas, jo arī putniem tāpat kā cilvēkiem D vitamīns organismā pats no sevis nerodas. 

kāmis un būris

Labvakar. Pirmo reizi iegādājāmies kāmīti. Meita pirms iegādes izpētija rūpīgi informāciju par barošanu, aprūpi, bet par piemērotu būra izvēli paļāvāvies uz Zooveikalu. Rezultātā nopirkām pilnībā nepiemērotu būri kāmim 30×23×20 ar 1cm spraugām, jo tagad lasu, ka min izm 50×30×30 un 0.5 cm atstarpēm starp restēm, taču, meklējot dažādās interneta vietnēs, saprotu, ka tādus pat nekur nepiedāvā. Kāpēc izveidojusies šāda situācija, ka kāmjiem tiek piedāvāti mazi, šauri, bet pat trīsstāvīgi būri, kaut viņu dzīvesveidam ir citas prasības?

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Labdien!

Kādas sugas kāmītis tas ir? Pundurkāmītim iegādātais būris uz laiku būtu piemērots. Sīrijas kāmim ir noteikti par mazu. Restes platums nebūtu tik būtisks. Vai tiešām tik aplamu info varēja sniegt mūsu pārdevēji, kurā no Dino Zoo veikaliem būris tika iegādāts un kāds modelis?

pundurpapagailis

Labdien,Pundur papagalitis kasa aus,ljoti kasa,ta vietas ir taka izdalujumu tāda brun krasa,sakas kādus 2 mēnesim atpakalj. Ka arstet ka palidzrt Kešam???,Varat ludzu palidzet ar padomu.Es Jūtu ka viņam sap un nezinu ko darit...PALDIES!!!!!

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Putnu noteikti atrādiet veterinārārstam klātienē, putns ir slims un nepieciešama palīdzība!. Dino Zoo klīnikā jāpierakstās uz vizīti: tel.nr. 67327923

Balodis

Labdien Šodien es arī atradu Balodi nevar palidot, spārns kur bija spalva vairs nebija. Vispirms zvanīju uz dzīvnieku un putnu aizsardzību man pateica ka jāIzsaucu pašvaldības policiju attiecīgā dzīves vietā. Vismaz izglābusi esmu . Bildē balodītis ir paslēpies...

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Jūs visu izdarījāt pareizi! Paldies par iejūtību un, ka nepalikāt vienaldzīgs pret savainotu putnu. 

trusis

Vai var griezt nagus pundurtrušiem

Putnu un grauzēju speciālists

Atbild Putnu un grauzēju speciālists,

Atbilde

Sveiki!

Trušiem nagi ir jāgriež regulāri, ja tiem nav iespēja dabiskā ceļā tos saīsināt (rakt bedrītes, brīvi uzturēties zālienā).