Trusis (Lepus curpaeums)
Truši ir ziņkārīgi un aktīvi dzīvnieki, tos var viegli pieradināt, ja regulāri un pacietīgi ar tiem nodarbojas. Dzīvnieks atsaucas uz savu vārdu un pacietīgs saimnieks var iemācīt pundurtrusim vienkāršus trikus.
Dzīvnieka apraksts
- Vidējais dzīves ilgums 6-10 gadi;
- Var izaugt 34-50 cm gari, svarā nepārsniedzot 2,5-5,5 kilogramus;
- Mūsdienu dekoratīvie trusīši izveidojušies selekcijas rezultātā no Eiropas zaķiem;
- Vairoties var sākt no 3-6 mēnešu vecuma;
- Aktīvi dienā. Tie ir gudri un aktīvi dzīvnieki, kuriem nepieciešami dažādi mentāli stimuli. Draudzīgi un sociāli, ātri pierod pie jaunajiem saimniekiem.
Trusis par mājdzīvnieku kļuva samērā nesen. Tā dzimtene ir Eiropas dienvidaustrumi. Sākotnēji truši apdzīvoja Spāniju, no kurienes Romas karavīri tos ieveda Itālijā. Garšīgās gaļas dēļ tie tika audzēti un pamazām izplatījās visā pasaulē. Viduslaikos klosteros jau bija pazīstamas vairākas trušu šķirnes. Pēc Otrā pasaules kara turšiem bija liela nozīme kā gaļas dzīvniekiem, taču mūsdienās trušu audzēšana pārvērtusies vairāk par vaļasprieku. Kā mājas mīluļi bieži vien tiek turēti pundurtruši.
Truši ir ziņkārīgi un aktīvi dzīvnieki, tos var viegli pieradināt, ja regulāri un pacietīgi ar tiem nodarbojas. Dzīvnieks atsaucas uz savu vārdu un pacietīgs saimnieks var iemācīt pundurtrusim vienkāršus trikus.
Vasarā, ja jūs dzīvojat vasarnīcā, trusi var turēt arī ārā, vienīgi nevajadzētu aizmirst, ka arī šeit tam nepieciešams patvērums no saules un lietus. Būrim vai nožogojumam arī no augšpuses jābūt pārklātam ar sietu, lai trusi neapdraudētu plēsēji. Režģu būri var laiku pa laikam pārvietot pa zālāju, lai dzīvniekam netrūktu svaigas zāles.
Truši ir ļoti jutīgi un maigi dzīvnieki, kas bieži vien cieš no stresa. Ar dzīvnieku jāapietas uzmanīgi un maigi. Paceļot to var ņemt aiz skausta, ar otru roku pieturot zem pakaļkājām. Jāievēro piesardzība, jo pretojoties trusis var lauzt mugurkaulu. Nekādā gadījumā trusi nevar celt aiz ausīm.
Būra iekārtošana
Izvēlies plašu būri vai nelielu norobežotu teritoriju istabā. Minimālais būra izmērs mazam trusītim ir 100x55x40cm. Būra platība daudz svarīgāka par augstumu. Iesakām būrī ievietot slēptuvi, kā arī ieteicams ievietot truša izmēram piemērotu tualeti un statīvu sienam. Tāpat var izvietot dažādus piemērota izmēra tuneļus. Kā pakaišus vislabāk izmantot skaidu granulas, siena granulas, kukurūzas pakaišus, koksnes pakaišus vai salmus. Guļvietai var izmantot mīkstu gultiņu. Vēlams nodrošināt ar dažādām grauzējiem paredzētām rotaļlietām. Lai stimulētu truša prātu, var izmantot arī suņiem un kaķiem paredzētās intelektuālās rotaļlietas (nekad neatstāj trusi ar šādām mantām bez uzraudzības).
Barošana
Iesakām par pamatbarību izmantot zooveikalos nopērkamo barību trušiem - vienveidīgu granulu formā. Svarīgs ir kvalitatīvs siens, kam trusim jābūt pieejamam vienmēr. Svarīgākā truša uztura sastāvdaļa ir šķiedrvielas. Papildus pamatēdienam var barot ar svaigiem dārzeņiem, pienenēm un citiem zaļumiem. Vienmēr parūpējies, lai pieejami svaigi koka zariņi un minerālakmeņi, lai trusim būtu iespēja nodeldēt visu dzīvi augošos zobus. Vienmēr jābūt pieejai svaigam dzeramajam ūdenim. Dzeramo ūdeni būrī var novietot keramiskā trauciņā vai speciāli grauzējiem paredzētās plastmasas vai stikla dzeramajās pudelītēs. Ūdeni jāmaina katru dienu, ikreiz izmazgājot arī dzeramo trauku.
Nedrīkst barot ar avokado, augļu sēklām, rabarberiem, riekstiem, puķkāpostiem, rozīnēm, sīpoliem, ķiplokiem, cilvēku ēdieniem, kuros ir sāls un cukurs, konfektēm vai šokolādi.
Veselības problēmas
Biežākās veselības problēmas ir pārauguši zobi, spalvu kamoli, miksomatoze, caureja, elpceļu iekaisums.
Truši ir jutīgi dzīvnieki un cieš no caurvēja un krasām temperatūras mainām. Sevišķi mazi trusēni ir jāsargā no saaukstēšanās, jo mazuļus bieži vien ir ļoti grūti ārstēt.
Trušiem, īpaši garspalvainajiem, kuņģī mēdz sakrāties apmatojuma kamoli, kas veidojas no norītās vilnas. Pastiprināta vilnas izkrišana, nepietiekama ēdināšana, rupjas barības trūkums ēdienkartē veicina vilnas norīšanu. Sakrājušies apmatojuma kamoli var izraisīt gremošanas trakta nosprostošanos. Jāseko, lai truša barībā netrūktu šķiedrvielu, kas stimulē zarnu darbību un palīdz izvadīt norīto apmatojumu dabiskā ceļā.
Barības nomaiņa vai jaunu barības sastāvdaļu ieviešana jāveic pakāpeniski, lai izvairītos no gremošanas traucējumiem. Dārzeņiem, augļiem un zaļumiem, kas tiek pasniegti trusim, ir jābūt pilnīgi svaigiem un tīri nomazgātiem.
Regulāri jāpārbauda un jāregulē truša zobu un nagu stāvoklis. Grauzējiem priekšējie zobi aug visu mūžu, un, ja dzīvniekam ir liegta iespēja grauzt koka zariņus un citu cietu barību, tie izaug tik gari, ka trusis vairs nespēj ēst. Tas pats sakāms arī par nagiem. Ja trusis dzīvo uz mīkstas pamatnes, nagi izaug pārāk gari un apgrūtina dzīvniekam pārvietošanos.
Lai izvairītos no dažādām problēmām, kas saistītas ar mīluļa veselību, vislabāk ir kopā ar to regulāri apmeklēt veterinārārstu, kas palīdzēs objektīvi novērtēt dzīvnieka stāvokli un atbildēs uz jūsu jautājumiem.
Pundurtrusi obligāti jāvakcinē pret divām slimībām: miksomatozi un hemorāģisko vīrususlimību.