Mājas sesks jeb fretka (Mustela putorius)
Mājas sesks jeb fretka (mustela putorius furo) ir caunu (pēc citas klasifikācijas - sermuļu) dzimtas plēsējs - aktīvs, ļoti veikls un ar augstu intelektu apveltīts dzīvnieks, stresā un bailēs var izmantot anālos dziedzerus - izdalot smaku. Seska mūža ilgums ir 8-10 (12) gadi.
Mājas seski kļuvuši par iemīļotiem mājdzīvniekiem visā pasaulē. Tie ir aktīvi, rotaļīgi un ar augstu intelektu apveltīti dzīvnieki, kuri labprāt veido saikni ar cilvēku. Mājas seski cilvēkiem līdzās bijuši jau daudzus gadu simtus – viduslaikos šie dzīvnieki izmantoti gan trušu medībās, gan grauzēju iznīcināšanai. Tā kā šie dzīvnieki ir raduši sadzīvot ar cilvēkiem, rūpes par mājas sesku var uzņemties tie saimnieki, kas šim mīlulim varēs veltīt gana daudz laiku un uzmanības.
Par to, kāda ir šo mājdzīvnieku specifika, kāds uzturs un ikdienas aprūpe tiem jānodrošina, stāsta Dino Zoo eksperte Zane Zagorska.
Mājas sesks (mustela putorius furo)
Mājas sesks jeb fretka ir caunu (sermuļu) dzimtas plēsējs, ar nelielu, slaidu un lokanu ķermeni un biezu kažoku, kas var būt dažādās krāsās – no dzeltenbrūnai līdz tumši brūnai, baltai, retāk – melnai. Mājas seski ir meža seska domesticētā forma, kura ir pielāgota dzīvei cilvēka sabiedrībā. Atšķirībā no savvaļas sugas brāļiem, mājas seski ir draudzīgāki, vieglāk apmācāmi un novērtē cilvēka rūpes un uzmanību.
Fretkas dzīves ilgums ir aptuveni 8–12 gadi. Pieaugušas mājas sesku mātītes vidējais ķermeņa svars 0,5–1,2 kg, savukārt pieauguši tēviņu svars svārstās no 1,5– 2,5 kg, sasniedzot vidēji 30–80 cm ķermeņa garumu. Tēviņus no mātītēm atšķir ne tikai krietni lielākais augums, bet arī uzvedība un paradumi.
Kā zināms, seskiem raksturīga specifiskā, nepatīkamā aromāta izdale no anālajiem dziedzeriem, ko dzīvnieks izdala izjūtot apdraudējumu, baiļu vai stresa ietekmē. Dzīvniekam raksturīgs arī specifisks aromāts, taču īpaši spēcīgi tas ir raksturīgs vien nekastrētiem tēviņiem, ko tie pastiprināti izdala pārošanās periodā. Savukārt kastrētiem dzīvniekiem un mātītēm aromāts ir krietni vien vājāks, un, kā atzīst liela daļa fretku saimnieku, tas nebūt nav nepatīkams. Pavasarī un rudenī fretkām raksturīga krāšņā kažoka maiņa, kad dzīvnieka svars var mainīties pat par 40%.
Grūsnība seskiem ilgst 6–7 nedēļas, un vienā metienā var piedzimt līdz pat 8 mazuļiem. Ja saimnieks nav paredzējis nodarboties ar sesku pavairošanu, tad mīluli ieteicams kastrēt 8–10 mēnešu vecumā.
Turēšanas apstākļi un nepieciešamais aprīkojums
Mājas seskiem vismaz 3–4 stundas dienā jānodrošina fiziskās aktivitātes ārpus būra. Ja saimnieks mājās lielāko dienas daļu uzturas mājās, dzīvnieku var turēt brīvos apstākļos, taču svarīgi, lai telpa, kurā mīlulis uzturas, ir droša – dzīvniekam nav iespēja savainoties, patvaļīgi aizbēgt. Tāpat svarīgi nodrošināt arī logu aizdari ar kvalitatīvu, izturīgu sietu, gadījumos, ja logi tiek turēti atvērti.
Saimnieka prombūtnes laikā fretkām visdrošāk atrasties būrī – tam jābūt stabilam un ar viscaur izturīgu metāla stiepļu restojumu, ar 2–4 cm atstarpēm starp režģiem. Minimāliem būra izmēri vienam mājas seskam ir 100x50x70 cm, turot kopā vairākus dzīvniekus, labākā izvēle būs plašs voljērs.
Būris seskiem jāaprīko ar:
-
barības trauku, kas ir gana smags, lai dzīvnieks tos nevarētu apgāzt;
-
ūdens trauku – vislabāk izmantot dzirdināšanas pudelītes, kurās ūdens ilgāk saglabāsies svaigs un mīlulim nebūs iespēja to izšļakstīt;
-
kārtīgi piestiprinātu tualeti, par pakaišiem var izmantot kaķiem paredzētās necementējošās smiltiņas;
-
mīkstu, ērtu sesku guļvietu;
-
rotaļlietām, tuneļiem, trepītēm – rotaļlietas seskiem jāizvēlas no dabīgiem, dzīvniekam nekaitīgiem un izturīgiem materiāliem.
Būri jānovieto labi vēdinātā vietā, taču pasargājot to no caurvēja un tiešiem saule stariem. Tāpat fretku būri nedrīkst novietot blakus sildelementiem. Būra tīrīšana un dezinfekcija jāveic aptuveni 1 reizi nedēļā, savukārt tualete jāiztīra katru dienu.
Mājas sesku uzturs
Seski ir plēsēji, tāpēc to uzturam jāsatur dzīvnieku valsts izcelsmes produktus, ar augstu kaloriju daudzumu. Kā kārumu dzīvniekam var dot putnu, truša, liellopu gaļas gabaliņus, reizi nedēļā 1 paipalu olu, vai iegādāties arī speciāli fretkām paredzētos kārumus. Ja saimnieks nav pieredzējis fretku audzētājs, vislabāk iegādāties specializēto barību seskiem.
Fretkām aizliegts dot augļus un dārzeņus, jo to gremošanas trakts šos produktus nespēj pārstrādāt, radot zarnu aizsprostojuma risku. Tāpat aizliegts dot ēdienu no “cilvēku galda”, suņiem domāto barību, govs pienu un tā produktus, izņemot biezpienu, sīpolus, ķiplokus.
Vairāk informācijas par mājas sesku iegādi, aprūpi un kopšanu atradīsi http://seskumilis.lv/lv/home/!
BUJ
1. Ar kādām izmaksām jārēķinās, iegādājoties mājas sesku?
Mājas seska, un visu nepieciešamā aprīkojuma – būra, pavadiņas, nagu knaiblīšu, barības, vitamīnu un citu preču pirmreizējās izmaksas ir aptuveni 650 eiro. Tāpat reizi gadā jārēķinās ar regulāro vakcināciju izmaksām, aptuveni reizi 4 mēnešos – attārpošanas līdzekļi iegādi, kā arī ikmēneša barības, vitamīnu, tualetes pakaišu izmaksām.
2. Vai Dino Zoo iespējams iegādāties fretku?
Nē, Dino Zoo iegādāties mājas seskus nav iespējams. Uz šiem mājdzīvniekiem attiecas tādi paši MK saistošie noteikumi, kā uz suņu un kaķu pavairošanu, tirgošanu, iegādi un mājdzīvnieka reģistrāciju LDC.
3. Vai mājas sesks ir piemērots mājdzīvnieks bērniem?
Nē, fretkām jānodrošina specifiska aprūpe, regulāra kopšana, jāvelta laiks un uzmanība. Kā bērna pirmais mājdzīvnieks piemērotākā izvēle būs kāds neliels grauzējs, piemēram, kāmītis, dekoratīvā pelīte vai žurciņa.