Jūrascūciņa (Cavia porcellus)
Jūrascūciņas ir sabiedriski un “runīgi” dzīvnieki. Pieradinātas tās ātri iemācās atsaukties uz savu vārdu un sazinās ar saimnieku savā valodā – ar urkšķieniem, svilpieniem un nepacietīgiem spiedzieniem. Vērīgs draugs var iemācīties saprast jūrascūciņu valodu. Dzīvniekiem patīk sēdēt saimniekam rokās, mātītes nekad nekož cilvēkam, taču dažiem tēviņiem var būt piktāks raksturs.
Dzīvnieka apraksts
- Vidējais dzīves ilgums ~ 4-8 gadi;
- Var izaugt 20-25 cm garas, svarā nepārsniedzot 1 kilogramu;
- Cēlušās no Dienvidamerikas;
- Vairošanos var sākt no 3-4 mēnešu vecuma;
- Aktīvākas dienas laikā. Tās ir ļoti runātīgas un sabiedriskas. Ieteicams turēt pārīšos vai bariņā.
Savvaļas jūrascūciņu dzimtene ir Dienvidamerika. Visbiežāk tās sastopamas Peru kalnu klajumos. Plašās jūrascūciņu izplatības dēļ ir izveidojušās vairākas ģeogrāfiskās pasugas. Viena no tām ir Cavia aperea tshudii, no kuras cēlusies mūsu mājās bieži audzētā jūrascūciņa Cavia aperea porcellus. Savvaļas jūrascūciņas dzīvo nelielās grupās pašu vai citu dzīvnieku izraktās alās. Aktīvas krēslas stundās. Sazinās savā starpā ar savdabīgu urkšķēšanu, spiedzieniem un svilpieniem. Šie sauszemes dzīvnieki, kam nemaz netīk ūdens, bija bieži jūrnieku ceļabiedri tālajos pārbraucienos no Dienvidamerikas uz Eiropu, tādēļ arī to nosaukums saistīts ar jūru – aizjūras, jūras cūciņas. Jūrascūciņas ir sabiedriski un “runīgi” dzīvnieki. Pieradinātas tās ātri iemācās atsaukties uz savu vārdu un sazinās ar saimnieku savā valodā – ar urkšķieniem, svilpieniem un nepacietīgiem spiedzieniem. Vērīgs draugs var iemācīties saprast jūrascūciņu valodu. Dzīvniekiem patīk sēdēt saimniekam rokās, mātītes nekad nekož cilvēkam, taču dažiem tēviņiem var būt piktāks raksturs. Atšķirībā no kāmjiem, jūrascūciņas nemēdz aizbēgt, tās var laist pastaigāties pa māju. Ja būrītis atrodas uz grīdas, jūrascūciņa pēc pastaigas pati labprāt atgriežas mājās.
Būra iekārtošana
Izvēlies plašu būri - platība svarīgāka par augstumu. Minimālais būra izmērs 80x45x35cm. Ieteicams ierīkot būrī slēptuvi ar mīkstu guļvietu un tuneļus. Būrī var ievietot jūrascūkai piemērotu tualeti un novietot statīvu sienam. Kā pakaišus var izmantot mīkstu segumu, kas nerada putekļus - kukurūzas pakaišus, koksnes pakaišus, salmus vai filca segumu. Būrī var izvietot dažādas grauzējiem paredzētas rotaļlietas.
Barošana
Kā pamatbarību iesakām izvēlēties zooveikalos nopērkamo barību jūrascūkām, priekšroku dodot barībai, kas sastāv no vienveidīgām granulām. Svarīgi jūrascūkas barot tikai ar tām paredzēto barību, jo tās sastāvā būs jūrascūkām tik nepieciešamais C vitamīns. Obligāti jānodrošina pieeja svaigam, kvalitatīvam sienam. Papildus var barot ar dažādiem dārzeņiem un zaļumiem. Parūpējies, lai pieejami svaigi koka zariņi un minerālakmeņi, lai būtu iespēja nodeldēt visu dzīvi augošos zobus. Vienmēr jābūt pieejai svaigam dzeramajam ūdenim. Dzeramo ūdeni būrī var novietot keramiskā trauciņā vai speciāli grauzējiem paredzētās plastmasas vai stikla dzeramajās pudelītēs. Ūdeni jāmaina katru dienu, ikreiz izmazgājot arī dzeramo trauku.
Svarīgi ievērot dienas režīmu – barot dzīvnieku katru dienu vienā un tajā pašā laikā, lielāko daļu dienas devas dodot vakarā. Neregulāra barošana izraisa gremošanas traucējumus. Liela uzmanība pievēršama barības kvalitātei. Jāpasniedz tikai svaigi, tīri nomazgāti produkti. Jūrascūciņas ir ēdelīgi dzīvnieki, tādēļ jāuzmana to “slaidā līnija”.
Nedrīkst barot ar barībām, kuru sastāvā ir proteīns, piena produktiem, avokado, sīpoliem, kartupeļiem, riekstiem, cilvēku ēdieniem, kuros ir sāls un cukurs, konfektēm vai šokolādi.
Biežākās veselības problēmas
Elpceļu iekaisumi, caureja, C vitamīna trūkums organismā, audzēji, ādas problēmas, zobu problēmas.