Atpakaļ

Vai īsspalvainie persieši ir klēpja kaķi?

“Kur ir, tur rodas, - nu, nevaru es bez viņiem!” – saka Dino veikala vadītāja Agnese Jūrmale par saviem pieciem mīluļiem: trim suņiem un diviem kaķiem.

Interesanti fakti

  • Īsspalvainie eksotiskie kaķi ir viena no jaunākajām kaķu šķirnēm – tā radīta 60. gados ASV.  Eiropā eksoti atzīti tikai 1986. gadā. 
  • Eksots ir persieša īsspalvainā versija. Lai gan sākotnēji jaunās šķirnes iegūšanai ar persiešiem tika krustotas vairākas šķirnes, – Burmas kaķi, britu un amerikāņu īsspalvainie un pat krievu zilie kaķi - mūsdienās vienīgais atļautais partneris un tipa uzlabotājs eksotiem ir persietis.
  • Eksoti ir pasaules populārāko šķirņu desmitniekā, kā arī – vairākas interneta video zvaigznes, piemēram, Pudge the Cat un Snoopybabe.  

“Kur ir, tur rodas, - nu, nevaru es bez viņiem!” – saka DINO ZOO veikala vadītāja Agnese Jūrmale par saviem pieciem mīluļiem: trim suņiem un diviem kaķiem. Kā sanācis, ka mājās ir tik raiba kompānija un kā viņi visi sadzīvo, Agnese stāsta ar lielu patiku.

Šķiet, suņiem ir īpaša nozīme Tavā dzīvē?

Suņus ļoti augsti vērtēju, jo viņu uzticība saimniekam ir neaizstājama. Tie vienmēr būs blakus un gatavi uz visu, lai tikai saņemtu manu uzmanību un, protams, arī kārumus. Ar šķirņu izvēli man ir sanācis pavisam raibi – ir spaniels Šēra (16 gadi), ko gribēju jau kopš bērnības, rotveilers Negro (6 gadi) – mīlestība no pirmā acu skatiena, un miniatūrais šnaucers Shakira Oberfidz (2gadi) - no Rīgas draugiem. Uz izstādēm gan tiek vesta tikai Shakira. Visi suņi ir vislielākie mājas mīluļi un lutekļi!

Kā tad ar kaķiem?

Ar kaķiem bija citādi. Pirmā bija baltā kaķene Rendija – kā sniegs uz galvas. Pastāstīja, parādīja man, un sapratu, ka gribu. Tikai vēlāk uzzināju, ka baltiem kaķiem mēdz būt problēmas ar dzirdi, bet, tā kā Rendijai ir dažādas acu krāsas – viena zila, otra brūna, tad viss ir kārtībā. Kad vēlāk viņai bija kaķēni – Mendija bija tieši tā, par kuru sapratām: viņa paliek pie mums.

Abas kaķenes ir īsspalvainie eksoti, ko dēvē par persiešiem ar īsu spalvu – pēc rakstura tie līdzinoties persiešiem, tikai ir mundrāki.

Nezinu, kā ir citiem, bet manas kaķenes tomēr varētu dēvēt par sliņķēm. Viņas labprātāk gulēs vai arī pavārtīsies pa dīvānu. Ja nu uznāks spēlēšanās prieks, tad tas noteikti nebūs ilgi. Un kā jau visi kaķi, arī manas kaķenes domā, ka mēs dzīvojam pie viņām, nevis viņas pie mums!

Kādas rotaļas spēj aizraut eksotus – kaut uz neilgu brīdi? 

Visvairāk jau, protams, patīk kāda graboša vai čaukstoša rotaļlieta, labprāt tīk asināt arī nagus pie speciāli tam paredzēta dēlīša. Viena no neatņemamām viņu ikdienas nodarbēm ir sēdēšana uz palodzes un apkārtnes vērošana pa logu. Ja  tuvumā pamana kādu putnu, tas tiek uzmanīgi vērots.

Eksoti varot pat būt labi peļu mednieki.

Nē, manas kaķenes pārsvarā dzīvo tikai pa māju. Reiz kādā vasaras naktī bija palicis vaļā logs, un tad nu gan no rīta sapratu, ka abas ir devušās izpētīt tuvāko apkārtni. Pēc neilga laika abas arī mājas tuvumā tika atrastas - bija laimīgas, ka varēja atgriezties mājās. Nomedītas ir tikai istabā ielidojušās mušas vai tauriņi. Mendija bija pamanījusies noķert arī biti, kura iekoda viņai mutē. Tas gan bija liels uztraukums - gan man, gan viņai, bet viss beidzās laimīgi.

Tavi kaķi ir māte un meita – kā abas sadzīvo?

Sadzīvo labi - abām patīk mīļi saritināties un pat gulēt vienā groziņā, lai gan katrai ir sava gultiņa. Taču ir arī izņēmumi, esmu pamanījusi, ka šad tad viena otru iepliķē. Strīds gan viņām ātri beidzas, un pēc laiciņa abas atkal mīlīgi guļ viena otrai blakus, un Rendija, apķērusi ar abām ķepām, mazgā Mendijas galvu. 

Eksotus dēvē arī par klēpja kaķiem, jo tie vairāk par citām šķirnēm mīl ieritināties klēpī. 

Pēc rakstura abas ir dažādas. Vismīlīgākā ir Rendija, un uz vecumu – viņai jau ir 12 gadi - kļuvusi vēl mīlīgāka. Viņai patīk ielīst klēpī, pamīļoties, bet kad tā visa šķiet par daudz, - dodas gulēt citur. Ar Mendiju var pamīļoties tikai retu reizi un tikai tad, kad viņai būs garastāvoklis.

Kā kaķenes sadzīvo ar trim suņiem? 

Viņi ir iemācījušies sadzīvot, jo nav citu variantu. Smieklīgākais ir tas, ka kaķi zina komandu “vieta” - laikam noskatījušās no suņiem! Katrs atrod savu laiku, lai gūtu manu uzmanību. Vislielākais uzmanības pieprasītājs ir Negro, un dažkārt arī greizsirdīgākais uz citiem, ja es par daudz tiem veltu laiku. Taču, ja man sanāk parāties uz kādu no suņiem, tad man palīgā bezbailīgi nāk Rendija, kura ir gatava arī iepliķēt. 

Bez mīluļa mājas nav mājas, vai ne?

Par suni sapņoju jau kopš bērnības, krāju tajā laikā vēl rubļus. Citi krāja velosipēdam – man vajadzēja suni. Atceros, kādu vakaru pa logu ieraudzīju krītošu zvaigznīti, mana vienīgā vēlēšanās bija – kaut man būtu suņuks. Tāpēc man viņi ir un būs. Un man ir liels prieks par tiem cilvēkiem, kuri rūpējas ne tikai par saviem mājdzīvniekiem, bet atrod laiku un līdzekļus, lai palīdzētu tiem suņiem un galvenokārt kaķīšiem, kuriem nav māju. Lai veicas!

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

Labdien! Pēkšņi pazudušas spalvas!Vakar bija viss vietā! Vieta ir gluda, bez ievainojumiem. Kaķim ,runcim, maijā būs gads, kastrēts. Nav novēroti blaugznu līdzīgi veidojumi. Pēdējās nedeļas sākām dot kaķu barību paredzētu kaķiem no gada vecuma.Ir dota svaiga cūkgaļas akna un niere. 2 nedēļas staigā ar pretblusu, ērču siksniņu, bet spalvas tur turas vietā.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
Bez dzīvnieka apskates nevar novērtēt spalvas un ādas stāvokli!, pēc pievienotās bildes vairāk izskatās pēc kailēdes kas ir ļoti lipīga arī cilvēkiem un šajā gadijumā noteikti būtu jādodas uz vizīti pie veterinārārsta.

Kaķis nekopj savu kažoku

Sveiki Mums mājas ir kaķis, nu jau 7 mēneši. Viņš tika atrasts kūtī bez mammas, tika barots ar šprici. Viņš nav apguvis prasmi mazgāt savu kažoku, to nedara.. mājās ir vecāks kaķis, bet viņi nedzīvojas kopā, lai mazais kaut ko iemācītos. Vai ir kāda iespeja kā likt viņam kažoku mazgāt? Šobrīd x mēnesi lieku dušā, savādāk nekā, kaķis ir pūkains un spalva izskatās traki, ja netiek kopta.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Dzīvniekiem diemžēl nevar nekādi iemācīt kopt kažoku, jo tāpat kā cilvēkirm ir tīrīgāki un ne tik tīrīgi. Vienīgais ko varat, tas ir pašiem kopt kaķim kažoku vai ir iespēja kaķi vest uz kaķu frizētavu uz kažoka sakopšanu.

Labdien!Vēlos Jūsu padomu.Paņēmām kaķenīti(5m),no patversmes.Ļoti patīk,ka viņu glauda,murrā,glaužas klāt,tikai tad kad viņu ar viltu noķer,bet tā mūk zem gultas un pati klāt nenāk.Kā palīdzēt pārvarēt viņas nedrošību.Vai tas ar laiku pāries,kad sapratīs to ka neviens pāri nedara un tikai mīlē?Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Kaķēnam jaunajās mājās noteikti ir  nepieciešams laiks lai pierastu, bet iespējams pie vainas ir kaķēna raksturs, jo nav zināms, kāda izcelsme ir bijusi kaķēnam un nav zināms kādi ģenētiski bijuši vecāki un dzīvniekiem no patversmēs nekad nav prognozējams raksturs.

Baiļu agresija

Labdien! Man ir 10 mēnešus vecs runcis un jau kopš mazotnes ir “pielipis” tikai man. Kad esam divatā, kaķis ir mīlīgs, vienmēr nāk gulēt blakus/virsū, pat vaigu laiza, ļoti mīļš. Tomēr, kad nāk kāds ciemos, vai mēs braucam uz laukiem, kaķis paliek agresīvs. Šī agresija ir augusi spēcīgāka, kaķis neļaujās sev pieskarties, skrāpē, kož, rūc. Ļoti bieži agresija ir tieši uz manu pusi, dažreiz gan uz citiem cilvēkiem. Vispār nesaprotu kā ar to lai cīnās.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Sveiki! Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un viņam nepatīj jaunas vai svešas vietas, tāpat arī kaķim var nepatikt sveši cilvēki viņa teritorijā. Kaķi var kļūt agresīvi stresa situācijā un šim kaķim tas izpaužas kā baiļu agresija! Ja kāds nāk ciemos un kaķis sāk agresīvi uzvesties, tad ciemiņš var paņemt kādu no kaķu mantiņām un mēģināt paspēlēties ar kaķi, kas ļaus kaķim nedaudz pārslēgties uz rotaļu un mazināt stresu.

Kaķim iesnas

Labdien.Manam britu kaķim ir iesnas .Ļoti bieži apmeklējām vet.Ārstējam ar antibiotikām.Bet iesnas pēc neilga laika parādās atkal no jauna.Kaķim 10gadi.Ēd,dzer labi.Ja iesnas neārstē,tās sāk palikt strutainas un lipīgas.Vet ārsti saka nav ārstējamas.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

neredzot dzīvnieku un nezinot pilnu slimības vēsturi un veiktās analīzes, ir neiespējami sniegt padomus vai konsultēt. Lai noskaidrotu iesnu iemeslu, dzīvniekam ir nepieciešams veikt padziļinātu izmeklēšanu, analīzes.

Ja vēlaties pierakstīties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo  klīnika

kaķa barošana

Labdien! Manam kaķītim ir 6 mēneši. Jau divus nedēļas nevar ēst konservantu un sausu. Kāpēc? Ēd vistas fileju.

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

īsti nesapratām Jūsu jautājumu, taču kaķis izvēlas to, kas viņam garšo labāk, ja piedāvājums ir dažāds.

Kaķis var ēst arī vistas fileju, tikai barojot dzīvnieku ar dabīgo barību, būtu vēlams konsultēties ar veterinārārstu, kas specializējas dzīvnieku ēdināšanā, lai varētu sabalansēt dzīvniekam nepieciešamo barības daudzumu un piedevas.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju Dino Zoo klīnikā, lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

 

Zobu maiņa kaķiem

Cik ilgi var mainīties zobi Main Coon kakiem zobi?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Jūsu kaķim līdz sešu mēnešu vecumam jābūt pilnam 30 pieaugušo zobu komplektam. Tomēr dažiem var paiet pat deviņi mēneši, līdz visi zobi ir nomainījušies!

Urīnceļu problēmas kaķiem

Kaķenei pēc dzemdībām sākas urīns nesaturēšana un mazliet asinis,visu laiku laiza to vietu ,,kas tas varētu būt?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Šajā jautājumā jums veterinārārsts varēs palīdzēt tikai veicot izmeklējumus, tāpēc iesakām doties pie ārsta!

Nieze kaķēnam

Kaķēns 2 mēn.vecs ļoti kasās, bet blusas nemana,kas var būt par iemeslu?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Blusas iespējams arī nepamanīt, jo tās uz dzīvnieka tikai barojas, pārējais dzīves cikls notiek apkārtējā vidē, ja dzīvnieks ir vairāk jutīgs pret šī parazīta siekalām, tad tam pietiek arī ar pāris blusām, kas iekodušas. Sākumā kaķēns jāapstrādā pret blusām, ar medikamentiem ko var iegādāties veterinārājās aptiekās vai klīnikās, tikai tad var izslēgt to esamību! Tas noteikti būtu pirmais solis, pirms sākat meklēt citus ierosonātājus!

Astes kosmētiskais defekts

Labdien! Siāmas kaķītim (2 mēneši) ir lauztās astes sindroms (astes galiņš gredzentiņā). Kā tas ietekmē dzīvnieku un vai šis defekts ir labojums?

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien!

Ja tas kaķēnu pašu nesatrauc, viņš to nelaiza, negrauž, neizrāda diskomfortu, kad to aiztiek, tad tas ir vairāk kā kosmētisks defekts. Ja tomēr astes deformācija sāk satraukt un traucēt pašam kaķim, tad jādodās pie veterinārārsta un jāveic nepieciešamie izmeklējumi, un balstoties uz izmeklējumiem , jāizvēlas attiecīga ārstēšana.