Atpakaļ

Vai īsspalvainie persieši ir klēpja kaķi?

“Kur ir, tur rodas, - nu, nevaru es bez viņiem!” – saka Dino veikala vadītāja Agnese Jūrmale par saviem pieciem mīluļiem: trim suņiem un diviem kaķiem.

Interesanti fakti

  • Īsspalvainie eksotiskie kaķi ir viena no jaunākajām kaķu šķirnēm – tā radīta 60. gados ASV.  Eiropā eksoti atzīti tikai 1986. gadā. 
  • Eksots ir persieša īsspalvainā versija. Lai gan sākotnēji jaunās šķirnes iegūšanai ar persiešiem tika krustotas vairākas šķirnes, – Burmas kaķi, britu un amerikāņu īsspalvainie un pat krievu zilie kaķi - mūsdienās vienīgais atļautais partneris un tipa uzlabotājs eksotiem ir persietis.
  • Eksoti ir pasaules populārāko šķirņu desmitniekā, kā arī – vairākas interneta video zvaigznes, piemēram, Pudge the Cat un Snoopybabe.  

“Kur ir, tur rodas, - nu, nevaru es bez viņiem!” – saka DINO ZOO veikala vadītāja Agnese Jūrmale par saviem pieciem mīluļiem: trim suņiem un diviem kaķiem. Kā sanācis, ka mājās ir tik raiba kompānija un kā viņi visi sadzīvo, Agnese stāsta ar lielu patiku.

Šķiet, suņiem ir īpaša nozīme Tavā dzīvē?

Suņus ļoti augsti vērtēju, jo viņu uzticība saimniekam ir neaizstājama. Tie vienmēr būs blakus un gatavi uz visu, lai tikai saņemtu manu uzmanību un, protams, arī kārumus. Ar šķirņu izvēli man ir sanācis pavisam raibi – ir spaniels Šēra (16 gadi), ko gribēju jau kopš bērnības, rotveilers Negro (6 gadi) – mīlestība no pirmā acu skatiena, un miniatūrais šnaucers Shakira Oberfidz (2gadi) - no Rīgas draugiem. Uz izstādēm gan tiek vesta tikai Shakira. Visi suņi ir vislielākie mājas mīluļi un lutekļi!

Kā tad ar kaķiem?

Ar kaķiem bija citādi. Pirmā bija baltā kaķene Rendija – kā sniegs uz galvas. Pastāstīja, parādīja man, un sapratu, ka gribu. Tikai vēlāk uzzināju, ka baltiem kaķiem mēdz būt problēmas ar dzirdi, bet, tā kā Rendijai ir dažādas acu krāsas – viena zila, otra brūna, tad viss ir kārtībā. Kad vēlāk viņai bija kaķēni – Mendija bija tieši tā, par kuru sapratām: viņa paliek pie mums.

Abas kaķenes ir īsspalvainie eksoti, ko dēvē par persiešiem ar īsu spalvu – pēc rakstura tie līdzinoties persiešiem, tikai ir mundrāki.

Nezinu, kā ir citiem, bet manas kaķenes tomēr varētu dēvēt par sliņķēm. Viņas labprātāk gulēs vai arī pavārtīsies pa dīvānu. Ja nu uznāks spēlēšanās prieks, tad tas noteikti nebūs ilgi. Un kā jau visi kaķi, arī manas kaķenes domā, ka mēs dzīvojam pie viņām, nevis viņas pie mums!

Kādas rotaļas spēj aizraut eksotus – kaut uz neilgu brīdi? 

Visvairāk jau, protams, patīk kāda graboša vai čaukstoša rotaļlieta, labprāt tīk asināt arī nagus pie speciāli tam paredzēta dēlīša. Viena no neatņemamām viņu ikdienas nodarbēm ir sēdēšana uz palodzes un apkārtnes vērošana pa logu. Ja  tuvumā pamana kādu putnu, tas tiek uzmanīgi vērots.

Eksoti varot pat būt labi peļu mednieki.

Nē, manas kaķenes pārsvarā dzīvo tikai pa māju. Reiz kādā vasaras naktī bija palicis vaļā logs, un tad nu gan no rīta sapratu, ka abas ir devušās izpētīt tuvāko apkārtni. Pēc neilga laika abas arī mājas tuvumā tika atrastas - bija laimīgas, ka varēja atgriezties mājās. Nomedītas ir tikai istabā ielidojušās mušas vai tauriņi. Mendija bija pamanījusies noķert arī biti, kura iekoda viņai mutē. Tas gan bija liels uztraukums - gan man, gan viņai, bet viss beidzās laimīgi.

Tavi kaķi ir māte un meita – kā abas sadzīvo?

Sadzīvo labi - abām patīk mīļi saritināties un pat gulēt vienā groziņā, lai gan katrai ir sava gultiņa. Taču ir arī izņēmumi, esmu pamanījusi, ka šad tad viena otru iepliķē. Strīds gan viņām ātri beidzas, un pēc laiciņa abas atkal mīlīgi guļ viena otrai blakus, un Rendija, apķērusi ar abām ķepām, mazgā Mendijas galvu. 

Eksotus dēvē arī par klēpja kaķiem, jo tie vairāk par citām šķirnēm mīl ieritināties klēpī. 

Pēc rakstura abas ir dažādas. Vismīlīgākā ir Rendija, un uz vecumu – viņai jau ir 12 gadi - kļuvusi vēl mīlīgāka. Viņai patīk ielīst klēpī, pamīļoties, bet kad tā visa šķiet par daudz, - dodas gulēt citur. Ar Mendiju var pamīļoties tikai retu reizi un tikai tad, kad viņai būs garastāvoklis.

Kā kaķenes sadzīvo ar trim suņiem? 

Viņi ir iemācījušies sadzīvot, jo nav citu variantu. Smieklīgākais ir tas, ka kaķi zina komandu “vieta” - laikam noskatījušās no suņiem! Katrs atrod savu laiku, lai gūtu manu uzmanību. Vislielākais uzmanības pieprasītājs ir Negro, un dažkārt arī greizsirdīgākais uz citiem, ja es par daudz tiem veltu laiku. Taču, ja man sanāk parāties uz kādu no suņiem, tad man palīgā bezbailīgi nāk Rendija, kura ir gatava arī iepliķēt. 

Bez mīluļa mājas nav mājas, vai ne?

Par suni sapņoju jau kopš bērnības, krāju tajā laikā vēl rubļus. Citi krāja velosipēdam – man vajadzēja suni. Atceros, kādu vakaru pa logu ieraudzīju krītošu zvaigznīti, mana vienīgā vēlēšanās bija – kaut man būtu suņuks. Tāpēc man viņi ir un būs. Un man ir liels prieks par tiem cilvēkiem, kuri rūpējas ne tikai par saviem mājdzīvniekiem, bet atrod laiku un līdzekļus, lai palīdzētu tiem suņiem un galvenokārt kaķīšiem, kuriem nav māju. Lai veicas!

Līdzīgi jautājumi

Mūsu eksperti spēs atbildēt uz jebkuru Jūsu jautājumu

kaķim smaka no mutes

Sveiki,man ir iegadats meinkuns no audzetavas,5 menesi meitene,vinai parsvara ir visu laiku atverta mute vala, un no mutes nak sausmiga smaka,kas tas varetu but?ediens nav mainits tads pats ka no audzetavas, Ed vina labi,smaganas un zobi izskatas labi,

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

iespējams kaķim mainās zobi un tādēļ smaka ir nedaudz intensīvāka. Jebkurā gadījumā dzīvnieku būtu labāk atrādīt veterinārārstam.

 

Ar cieņu ,

Dino Zoo klīnika

Labdien.Mēs ģimenē izlēmām dot mājas kaķēnam runcītim no patvetsmes,bet vēlamies paņemt vēl vienu kaķēnu arī runcīti,ļoti sirdī iekrita,bet ir raizes vai augot kopā nebūs problēma ar tetetorijas dalīšanu,mums ir liela lauku māja.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Ar bezšķirnes kaķiem ir tā, ka nevar prognozēt šķirnei raksturīgu raksturu un tapēc ir grūti prognozēt kaķu kopdzīves reakciju. Kaķis ir teritorijas dzīvnieks un ir vienpatis, bet protams ir izņēmumi, kā meinkūni un citas aborigēnās šķirnes, kas var dzīvot vairāki kopā un būs draudzīgi

kaķim pampst lūpa

Labvakar! Skotu kaķenīte, šobrīd 10mēneši. Ik pēc ~ 2 mēneši mūs nomoka problēma, kas visu laiku atkārtojas. Braucam pie vetārstiem, ielaiž šprici, pāriet. Paiet 1,5-2mēn, atkal viss no jauna. Trauki nomainīti, barība mainīta, nekas nepalīdz. Pampst apakšlūpa, līdz ar to noiet nedaudz arī spalviņa, foto pievienošu. Ēd labi, ir aktīva, taču nevaram tikt galā ar šo. Pie kā vērsties tālāk? Nav problēma vest pie ārsta ik pēc 2 mēneši, taču cik prātīgi ir patstāvīgi laist iekšā zāles? Esam bezspēcīgi :( Paldies!

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

šādā situācijā mēs ieteiktu pakonsultēties ar dermatologu.

Ja vēlaties pieteikties uz konsultāciju  Dino Zoo klīnikā, lūdzam zvanīt pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu,

Dino Zoo klīnika

Labdien! Vēstule būs diezgan gara, jo es vēlos situāciju aprakstīt iespējami konkrētāk. Es dzīvoju laukos. 2021. Gada decembrī mums pieklīda Svītruseja ( kaķene par kuru es vēlos uzdot jautājumu.) Viņai tecēja acis, viņa nebija pilnīgi vesela. Kad viņai piedzima kaķēni, pēc kāda laika aizvedām pie veterinārārsta, lai sterelizētu. Veterinārārsts teica, kā sākumā viņa jāizārstē, tad varēs sterelizēt. Devām zāles, palīdzēja un veterinārārsts deva zaļo gaismu. ( Tobrīd viņai bija apmēram ( 2-3 gadi). Aprīļa beigās, maijā sākumā viņai sāka pastiprināti krist ārā spalva. Sākumā nepievērsu tam uzmanību, domāju, kā nāk nost ziemas spalva. Bet spalva lielos daudzumos krīt ārā vēl jo projām. Vienkārši dažas reizes noglaudot muguru spalvas pa gaisu. Kārtīgi izķemmēju, bija ļoti daudz spalvu. Tagad tik daudz neķemmējas spalva ārā, bet noglaudot tik un tā spalva ļoti krīt ārā. Acis viņai arī sākušas vairāk tecēt, vairāk kā iepriekš. Svītruseja dzīvo gan ārā, gan iekšā. Viņa medī un ēd peles. Tāpēc mans jautājums ir šāds. : Kāds varētu būt iemesls tam, kā Svītrusejai tik ļoti krīt ārā spalva? Ko pret to var darīt? Viņa ir attārpota un atblusota ar kompleksajiem pilieniem. Es nevaru garantēt, kā viņai nav blusu vai tārpu, jo kā jau es minēju, viņa uzturās ārā un ēd peles. Es gan nedomāju, kā viņai varētu būt blusas vai tārpi. Jau iepriekš liels paldies par Jūsu veltīto laiku, par to, kā izlasījāt manu garo vēstuli, un protams liels paldies par atbildi!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Spalva var kaķim krist pastiprināti visu laiku un tas nav nekas traks. Ja kaķis dzīvotu tikai ārā visos gadalaikos, tad būtu sezonālā spalvas maiņa, bet ja kaķis dzīvo iekšā gan ārā tad tiek traucēta sezonalitātes spalvas krišana. Var padot arī vitamīnus kas ir domāti spalvai un ādai vai ir speciāli pilieni skaustā pilināmi kas uzlabo spalvas kvalitāti.

Labdien. Runčuks pēc kastrācijas ir kļuvis nežēlīgs pret savu māsu. Itkā grib rotaļāties bet rotaļu laikā nežēlīgi un neatlaidīgi kož viņai mugurā. Ko var darīt lai to novērstu?

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! Ja runcis ir kastrēts nesen tad var vēl mrēģināt pārot kaķeni tapēc nepieciešams lielāks laiks lai viņš nomierinātos.

kaķa sterilizācija

Какая общая стоимость стерилизации кошки с наркозом и всем что нужно для этой процедуры? кошке 9 месяцев

Veterinārārsts

Atbild Veterinārārsts, Veterinārārsts

Atbilde

Labdien,

kaķa sterilizācijas cena ir 90 eur. Lai pieteiktos uz procedūru lūdzu zvaniet pa tālruni 67327923

 

Ar cieņu, Dino Zoo klīnika

Paņēmām lauku kaķēnu, vecumu īsti nezinām, ir zobi, actiņas vaļā, pati ēd un dzer, ir aktīva. Sazinoties ar veterinārārstu, mums ieteica uz konsultāciju nākt pēc nedēļas, lai kaķēns pierod, lika barot ar mātas aizstājējpiena maisījumu + mitru sauso barību. Jau otro dienu kaķēnam caureja un nelieli asins izdalījumi, ūdeni dodam un tas ir pieejams visu laiku. No kā varētu būt caureja? Varbūt pārāk daudz piena? Citreiz kaķēns mēdz apēst gan barību, gan arī pa virsu uzdzert pienu. Kā novērst caureju? Paldies :)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
par cik kaķēns ir paņemts no ielas tas nevar zināt viņa veselības stāvokli un iespējamos iemantotos vīrusus no vecākiem, tādēļ būtu vēlams apmeklēt vēlreiz veterinārārstu lai novērstu caureju un iespējams utaisītu analīzes uz vīrusu slimībām un tad jau izdarīt secinājumu kāda ārstēšana ir nepieciešama.

Abesīnijas kaķi

Sveiki! Audzinu 8 mēn vecu Abesīnieti, runci. Pirms pāris dienām tika kastrēts. Ik pa laikam ejam ārā pie pavadiņas. Kaķēns kā kaķēns, taču nepārspīlējot viņš visu laiku ņaud, pat ne tā, ka prasītu kaut ko, bet staigā apkārt un bļauj. Ūdens svaigs ir pieejams, ēdiens arī(taču ne par ko neēd sauso barību), ar viņu spēlējos, taču viņam ātri zūd interese. Vai ir kādi ieteikumi kā risināt ņaudēšanas problēmu(veselības problēmas nav konstatētas)? Vai varbūt ir opcija konsultācija ar felinologu dzīvē kopā ar kaķēnu? Paldies!

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien!

Abesīnijas kaķi tāpat kā siāmas, sfinksi un orientālie kaķi ir ļoti temperamentīgas šķirnes kas vēlas komunikāciju un tādā veidā mēģina komunicēc vai izteikt savu ikdienas garastāvokli un tad ir normāli šīm šķirnēm!

Kaķa veselība

Здравствуйте. Моей кошке около полутора года. У кошки был сильный испуг. И мне кажется у неё заметны сбои в поведении - гиперестезия. У вас есть специалисты, которые могут помочь в этом вопросе? (Спазмы спины, частое вылизывание, гиперактивность)

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien, Nepieciešams apmeklēt veterinārārstu, Mūsu klīnikā varat konsultēties!

Labdien! Pēkšņi pazudušas spalvas!Vakar bija viss vietā! Vieta ir gluda, bez ievainojumiem. Kaķim ,runcim, maijā būs gads, kastrēts. Nav novēroti blaugznu līdzīgi veidojumi. Pēdējās nedeļas sākām dot kaķu barību paredzētu kaķiem no gada vecuma.Ir dota svaiga cūkgaļas akna un niere. 2 nedēļas staigā ar pretblusu, ērču siksniņu, bet spalvas tur turas vietā.

Felinologs

Atbild Felinologs, Felinologs

Atbilde

Labdien! 
Bez dzīvnieka apskates nevar novērtēt spalvas un ādas stāvokli!, pēc pievienotās bildes vairāk izskatās pēc kailēdes kas ir ļoti lipīga arī cilvēkiem un šajā gadijumā noteikti būtu jādodas uz vizīti pie veterinārārsta.